Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Pasqyra e Shtypit, 21 Dhjetor 2011
English

Pasqyra e Shtypit, 21 Dhjetor 2011

Tiranë, 21 Dhjetor 2011 NOA/ Rid Bulku – Në këtë hapësirë gjendet një pasqyrë përmbledhëse e titujve të gazetave në Tiranë, për ditën e Mërkurë, 21 dhjetor 2011.

E përditshmja Panorama hapet me titullin: Votat pro dhe kundër, përjashtohet Islami, debatet në Grupin e PS.

Tituj të tjerë:

Islami: Edhe nxënësit mbetës nuk e besojnë se u përjashtova për shkelje të disiplinës

Top Channel feston 10 vjetorin në mbrëmje gala, të pranishëm dhe Topi e Rama

Gazeta Shekulli hapet me titull kryesor: PS çregjistron Kastriot Islamin, flet Servet Pëllumbi: Nuk është ndonjë hata e madhe;

Tituj të tjerë në këtë të përditshme:

Rrjeti aziatik i basteve ka një qendër edhe në Shqipëri;

Ish-deputeti Sali Rexhepi: Si më përjashtoi Islami nga PS më 1996;

Gazeta Shqiptarja.com, hapet me titullin kryesor “Ja debati sekret në PS duke përdorur dhe një citat nga Kastriot Islami: Rama më çregjistroi, një dënim stalinist. Kryeartikulli ka si okelio: “Kreu i PS: Kujdes me mediat ndryshe mbeteni jashtë listës së deputetëve të PS”.

Gazeta Mapo hapet me titullin kryesor: Përjashtimi nga PS, debatet mes Ramës, Islamit e Ruçit në mbledhjen e Grupit;

Tituj të tjerë:

Basha: Lejet e ndërtimit, moratorium derisa të mbarojë plani urbanistik;

Buxheti 2012 ul rrogat në bashki dhe komuna, si shpërndahen fondet;

Vret gruan dhe vetëdorëzohet në polici: s'mbaj mend, isha i dehur;

Uji, rritet me 12 lekë për m3 çmimi për kryeqytetasit;

E përditshmja Tema hapet me ish-Presidentin, Intervista/Alfred Moisiu: Sulmet ndaj kreut të shtetit tregojnë tendenca tribale.

Intervista është një këndvështrim për politikën, ngjarjet dhe aktorët politikë dhe pasardhësin e tij. Ish-presidenti Alfred Moisiu flet për gazetën Tema, duke ndarë qëndrimin e tij për marrëveshjen e fundit politike mes dy krahëve të politikës, sa premtuese ashtë ajo si dhe për garën e hapur herët për zëvendësimin e Presidentit aktual Bamir Topi.

Tituj të tjerë:

Kastriot Islami ç’regjistrohet nga PS. Balla: Shkeli me vetëdije statusin

Tanja Fajon: Luftoni abuzuesit me vizat ose rrezikoni lëvizjen e lirë

Ambasadorja gjermane: Bilanci i qeverisë në luftën ndaj korrupsionit nuk është inkurajues

E përditshmja Koha Jonë hapet me titull kryesor Hakmarrja – Njollë e zezë për PS-në,

Rama përjashton Islamin. Kjo e përditshme shkruan se me një vendim tipik komunist, Edi Rama çregjistroi nga grupi Parlamentar, ish-kryetarin e Kuvendit të parë pluralist, Kastriot Islami. Votojnë kundër Malaj, Bello, Doshi, Gashi. Abstenojnë Ruka dhe Majko, nuk marrin pjesë Harasani dhe Blushi. Reagojnë për "Koha Jonë", socialistët Gashi, Malaj e Harasani, demokratja Doda dhe Tavo nga LSI;

Tituj të tjerë:

Grupi socialist spastron radhët: Tani e kemi partinë më të fortë;

Tiranë, akord me 6 komuna, plani rregullues përtej vijave të verdha;

BE ndan fondet, flet Fyle: Financim reformave në Shqipëri;

Gazeta Rilindja Demokratike hapet me titullin: Islami, dënim në emër të popullit. Kjo gazetë vlerëson se “pinjolli i diktaturës rikthen përjashtimet dhe gjyqet politike në Partinë Socialiste”. Kurse vlerëson se “Edi Rama ka finalizuar dje eliminimin e "armikut të brendshëm" të Partisë Socialiste, Kastriot Islami”.

Tituj të tjerë:

Ndërtimi për tramin do të nisë në 2012 - Linja do të përshkojë distancën nga Lapraka deri në sheshin "Nënë Tereza". 70 milion USD buxheti për Tiranën;

Holtkepmer: 2011, vit pozitiv në rrugën drejt integrimit;

Zëri i Popullit, organ i Partisë Socialiste hapet me titullin kryesor: Dënoni korrupsionin në nivele të larta. Bëhet fjalë për një intervistë dhënë për radion Dojçe Vele nga ambasadorja e shtetit gjerman në Tiranë, Carol Muler Holtkemper. Sipas kësaj gazete ajo deklaron se bilanci i viteve të fundit për mosndëshkimin e korrupsionit në nivelet e larta, mban Shqipërinë larg BE-së. Kjo e përditshme vlerëson se korrupsioni në kulmin e tij dhe pandëshkueshmëria që shpëton ministrat nga akuzat për abuzim me taksat dhe pasuritë e shqiptarëve, mban ndezur alarmin e ndërkombëtarëve.

Tituj të tjerë:

Grupi Parlamentar i PS vendos çregjistrimin e Kastriot Islamit;

Banorët vuajnë ende mungesën e ujit, qeveria rrit çmimin;

PS: paketa synon lehtësimin e barrës fiskale të familjeve të varfra;

Të nderuar lexues. Ju po ndiqni një pjesë të pasqyrës së shtypit. Për monitorimin e plotë në shqip dhe anglisht, një shërbim që ofrohet nga agjencia e Lajmeve NOA.al, mund të abonoheni duke na shkruan tek pr@noa.al.

KOMENTE