Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Këshilli i Sigurimit dënon atentatet vetëvrasëse në Damask
English

Këshilli i Sigurimit dënon atentatet vetëvrasëse në Damask

Nju Jork, 24 dhjetor 2011, NOA - Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka dënuar me forcë sulmet vetëvrasëse në kryeqytetin sirian, Damask.

Instanca më e lartë e OKB-së i shprehu ngushëllimet familjeve të viktimave dhe popullit sirian. Në sulmet e së premtes humbën jetën 45 vetë dhe u plagosën 145 të tjerë.

Por anëtarët e Këshillit të Sigurimit sërish nuk ranë dakord për përpilimin e një rezolute kundër dhunës në Siri. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Moon i bëri thirrje regjimit të presidentit Bashar al-Asad të zbatojë pa vonesë planin e aksionit të Ligës Arabe. Vëzhguesit e Ligës Arabe do të kontrollojnë nga e hëna, nëse qeveria, siç ka premtuar do të tërheqë trupat e saj dhe do të ndalojë dhunën kundër opozitarëve. Liga Arabe ka dërguar fillimisht 50 vëzhgues në Siri.

NOA/DV

KOMENTE