Lajme > Lajme Temash > Media dhe Shtypi > Lajme shqip
 

Këshilli I Sigurimit

 • Kryeministri Rama në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Fjala e tij e plotë Këshilli i Sigurimit, më në fund, miratoi dje një Rezolutë për largimin dhe shkatërrimin e armëve kimike në Siri, të cilën ne e mirëpresim. Tashmë, ajo duhet të ndiqet nga një zbatim i shpejtë dhe i plotë.
 • Skena horrori. OKB-ja dyshon se Siria ka përdorur armë toksike(VIDEO) Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka shprehur shqetësime në lidhje me një sulm të dyshuar për armë kimike i cili besohet se ka vrarë qindra persona në Siri.
 • Vendoset armëpushim mes Izraelit dhe Hamasit Këshilli i Sigurimit i OKB i ka bërë thirrje Izraelit dhe Hamasit të mbështesë marrëveshjen e ndërmjetësuar nga Egjipti. Këshilli gjithashtu përgëzoi Presidenti egjiptian Mohamed Mursi dhe të tjerë të përfshirë në përpjekjet diplomatike.
 • Kriza në Siri: Asambleja e Përgjithshme e OKB-së do të votojë rezolutën Duke njoftuar vendimin e tij të enjten, zoti Annan tha se dhuna në rritje e kishte bërë punën e tij të pambrojtur, por ai ka treguar me gisht që dhe Këshilli i Sigurimit të OKB-së, kishte penguar konsensusin në veprim.
 • Turqia: Nuk mund të jemi vetëm vëzhgues të heshtur “Nëse Këshilli i Sigurimit nuk e përmbush misionin për mbrojtjen e të drejtave të civilëve sirianë, atëherë duhet të ekzistojë një platformë tjetër për ta diskutuar këtë.
 • Konspiracion Kosova, të pathënat për luftën Punuar nga: Profesor Eroll Velija Dritehijet e pergatitjes se sulmit ne Jugosllavi. Interesat e verteta amerikane dhe mediatizimi i konfliktit.
 • Këshilli i Sigurimit dënon atentatet vetëvrasëse në Damask Nju Jork, 24 dhjetor 2011, NOA - Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka dënuar me forcë sulmet vetëvrasëse në kryeqytetin sirian, Damask.
 • SHBA dhe BE bojkotojnë minutën e heshtjes për Kim Jong Li Diplomatët thanë se anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së refuzuan kërkesën nga Koreja e Veriut, që Këshilli i Sigurimit ta nderonte liderin autoritar. a.
 • Reflektim mbi ndryshimet Kushtetuese Nga Rexhep Meidani Kushtetuta e Shqipërisë sapo ka mbushur zyrtarisht moshën 13-vjeçare. Ajo, në shumicën e rasteve, duke përjashtuar amendamentet e vitit 2008, i realizon parimet demokratike të ndarjes së pushteteve dhe të kontrollbalancimit të tyre
 • Revolucioni në Siri, numri i viktimave rritet në 5000 Muajin e kaluar, Rusia dhe Kina vënë veton ndaj një rezolute të mbështetur nga Këshilli i Sigurimit e cila dënonte gjakderdhjen në Siri. a.
 • Kontesti i emrit të Maqedonisë, Haga publikon sot vendimin ndërkombëtare, vendimet që miratohen nga Gjykata në Hagë janë përfundimtare dhe obligative, ndërsa për zbatimin dhe respektimin e tyre kompetent është Këshilli i Sigurimit i OKB-së. INA/NOA
 • Hagë, nesër vendimi për kontestin e emrit ndërkombëtare, vendimet që miratohen nga Gjykata në Hagë janë përfundimtare dhe obligative, ndërsa për zbatimin dhe respektimin e tyre kompetent është Këshilli i Sigurimit i OKB-së. INA/NOA
 • Siria, OKB paralajmëron krizën e radhës Nëse jo, ne presim që me këtë të merret Këshilli i Sigurimit." Rezoluta përkatëse u mbështet nga 37 prej 47 anëtarëve të Këshillit për të Drejtat e Njeriut. Ndër to bënin pjesë edhe shtete të Ligës Arabe, por jo Kina dhe Rusia.
 • OKB, nis seanca për dhunën në Kosovë Nju Jork, 29 nëntor 2011, NOA - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka nisur pak minuta më parë diskutimin mbi raportin tremujor të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara për Kosovën.
 • Aleksandër Lukasheviç: Përdorimi i forcës kundër Iranit, i pamundur sot, zëdhënësi i ministrit të Jashtëm Rus, Aleksandër Lukasheviç, tha se përdorimi i forcës kundër Iranit ishte i pamundur pa një rezolutë përkatëse nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së. Z.
 • OKB i heq mandatin NATO-s, largohet nga Libia Këshilli i Sigurimit të OKB-së (Organizata e Kombeve të Bashkuara) i ka hequr NATO-s mandatin për operacione ushtarake ndërkombëtare në Libi, megjithë shqetësimet për çështjet e sigurisë të qeverisë së përkohshme në këtë
 • Sergei Lavrov: Duhet të hetohet me çdo kusht sesi u vra Gadafi Tripoli ka përdorur në mënyrë të përsëritur fuqinë, duke përfshirë edhe luftën e aviacionit, kundër demonstratave paqësore në Libi, e cila bëri që në fund Këshilli i Sigurimit të OKB-së të miratojë dy rezoluta për këtë vend të Afrikës së Veriut në fillim të këtij viti.
 • Olli Heinonen: Bomba atomike po kërcënon botën Në qoftë se udhëheqësit e Iranit vazhdojnë të dështojnë për të përmbushur detyrimet e vendit të tyre, Këshilli i Sigurimit duhet të reagojë duke vazhduar për të rritur sanksionet, hap pas hapi”.
 • KS asnjë deklaratë për dhunën në veri të Kosovës Nju Jork, 29 shtator 2011, NOA - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është mbledhur mbrëmë në një seancë me dyer të mbyllura ku një nga pikat e rendit të ditës ishte situata në veri të Kosovës.
 • OKB, Këshilli i Sigurimit refuzon kërkesën e Palestinës Nju Jork, 28 Shtator 2011 - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka refuzuar sot kërkesën e palestinezëve për anëtarësim të plotë të shtetit palestinez në OKB.
 • Në prag të mbledhjes së KS për Kosovën, Tadiç kërkon zgjidhje te NATO E mërkurë, 28 shtator 2011, NOA- Ndërsa Këshilli i Sigurimit pritet të mblidhet mbrëmjen e sotme për të diskutuar për situatën në veri të Kosovës, Presidenti i Serbisë Boris Tadiç ka takuar kreun e NATO-s, Anders Fogh Rasmussen
 • Dick Cheney: Do ketë sulme të mëtejshme terroriste Ne kemi përdorur vetëm teknika që kishim përdorur për njerëzit tanë në trajnim dhe që ishin miratuar nga presidenti, nga Këshilli i Sigurimit Kombëtar dhe nga Departamenti i Drejtësisë si plotësisht në përputhje me detyrimet tona ndërkombëtare dhe traktatet.
 • Palestina diskutohet sot në Këshillin e Sigurimit Nju Jork, 26 shtator 2011, NOA - Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara do të nisë sot diskutimet për kërkesën e Palestinës për anëtarësim me të drejta të plota në këtë organizatë.
 • OKB dhe shteti palestinez Si anëtare e Kombeve të Bashkuara, Palestina mund të drejtohej legalisht te Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, te Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë dhe mundësisht edhe te Gjykata Kriminale Ndërkombëtare.
 • Zmbrapsen kryengritësit, OKB redukton sanksionet ndaj Libisë Këshilli i Sigurimit të OKB-së vendosi ndërkaq të lehtësojë sanksionet ndaj Libisë, pas njohjes nga asambleja e Organizatës së Kombeve të Bashkuara të Këshillit Tranzitor Kombëtar si përfaqësues sovran i popullit libian.
 • OKB: Palët të përmbahen në Veri të Kosovës Nju Jork, 16 shtator, NOA - Këshilli i Sigurimit nuk miratoi propozimin e Rusisë për të nxjerrë një deklaratë me të cilën do t’i kërkohej shqiptarëve dhe serbëve të Kosovës të shmangin dhunën dhe të zgjidhin mospajtimet
 • Ç’duhet bërë me Gadafin? Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, i vetëdijshëm që krimet e pretenduara të kolonel Gadafit nuk janë vetëm kundër libianëve por kundër njerëzimit, i kërkoi Gjykatës Ndërkombëtare të Krimeve në muajin
 • Dmitry Rogozin: Konflikti në Libi, një luftë për naftë ... Unë e akuzoj Perëndimin për "nihilizëm" në "shkeljen" e dokumentit të vitit 1973 nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së, i cili mandatoi krijimin e një zone ndalim-fluturimi dhe mbrojtjen e civilëve, por që nuk i dha NATO-s të drejtën për luftë kundër Gaddafit
 • Serbia nën presion për të përmirësuar marrëdhëniet me Kosovën Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara e dënoi këtë javë dhunën, por refuzoi kërkesën e Serbisë për ta implikuar Kosovën në provokimin e konfliktit. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Diana Kahn na informon nga Beogradi se presioni ndaj udhëheqësve serbë është në rritje.
 • Nis debati në Këshillin e Sigurimit, Jeremiç: Jo, pavarësisë së njëanshme Nju Jork, 30 gusht 2011, NOA/ Albana Qehajaj – Këshilli i sigurimit i Organizatës së kombeve të bashkuara ka nisur diskutimet lidhur me raportin e Ban Ki Moon për situatën në veri të Kosovës.
 • Këshilli i Sigurimit diskuton sot për Kosovën Nju Jork, 30 gusht, NOA - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban sot seancën e rregullt për Kosovën, ku do të prezantohet raporti i fundit i sekretarit të përgjithshëm, Ban Ki-mun, për gjendjen në Kosovë.
 • Politika, streha që mbledh të gjithë përveç nacionalistëve Njeriut drejtohej nga Libia e Kadafit dhe sot shumica e asamblesë së OKB përbëhej nga grupi i vendeve të paangazhuara të drejtuara nga Kuba e Kastros ndërsa Këshilli i Sigurimit bllokohet prej Kinës dhe Rusisë për të kuptuar që një rend global është ende vite dritë larg të qenurit rendi ideal për të ushtruar liritë e të drejtat
 • Këshilli i Sigurimit, seancë për Kosovën Nju Jork, 29 gusht, NOA - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara pritet të mbajë sot seancën e rregullt për Kosovën, ku do të prezantohet raporti më i ri i sekretarit të përgjithshëm për gjendjen në Kosovë.
 • OKB dënon sulmin në Nigeri Nju Jork, 27 gusht, NOA - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka lëshuar një deklaratë ku ka denoncuar sulmin si "krim të urryer" në kompleksin e OKB-së në kryeqytetin nigerian Abuja, ku u vranë të paktën 18 persona
 • Rindërtimi i Libisë me paratë e Gadafit Tripoli, 26 gusht 2011, NOA - Këshilli tranzitor po përgatitet të marrë përsipër drejtimin e pushtetit në Libi. Tani për këtë janë të gatshme edhe të hollat, pasi që KS i OKB-së miratoi lirimin e aseteve të ngrira të regjimit Gaddafi.
 • Shqiptarët e Turqisë, krenarë për origjinën dhe trashëgiminë e tyre kulturore Një raport i vitit 2008, botuar nga Këshilli i Sigurimit Kombëtar (MGK) i Turqisë thotë se rreth 1.300.000 persona me origjinë shqiptare jetojnë në Turqi, dhe më shumë se 500.000 prej tyre njohin prejardhjen e tyre, gjuhën dhe kulturën.
 • Asad: Kam ndaluar operacionet ushtarake Siri, 18 gusht, NOA - Presidenti i Sirisë, Bashar al-Asad, i ka thënë kreut të OKB-së, Ban Ki-mun, se operacionet ushtarake dhe policore kundër protestuesve janë ndaluar.
 • Ban Ki-Moon i shqetësuar për gjendjen në veri të Kosovës: Duhet dialog Prishtinë, 13 gusht 2011, NOA – Ndërkohë që Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mblidhet në 29 gusht për të diskutuar për Kosovën, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-Moon shprehu rishtas shqetësimin
 • Siria: Përçarje në OKB, asnjë vendim konkret nga mbledhja e KS Nju Jork, 11 gusht 2011, NOA – Pas dy orësh diskutim me dyer të mbyllura mbi dhunën në Siri, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara e mbylli mbledhjen me një tjetër përçarje.
 • Moska: Prishtina të mos nënshtrojë rajonet serbe Sipas tij, Këshilli i Sigurimit i OKB-së, në përputhje me Rezolutën 1244, duhet gjithmonë të mbajë nën kontroll situatën në Kosovë. REL/NOA
 • Palestinezët dhe Kombet e Bashkuara Nga “The New York Times” Në më pak se një muaj, palestinezët pritet të kërkojnë nga Kombet e Bashkuara të njohin shtetin e tyre.
 • KS dënon dhunën në Siri, al Assad dekreton sistemin shumëpartiak Nju Jork, 4 gusht 2011, NOA – Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-Moon i dënoi mbrëmë sulmet e përgjakshme të regjimit të presidentit Bashar al Assad kundër protestuesve sirianë.
 • Kantrimen: Të zhbllokohen rrugët në veri të Kosovës Ndërkohë, Këshilli i Sigurimit i OKB-së, do të diskutojë në 24 gusht për situatën në Kosovë, përfshirë edhe rrethanat e fundit të krijuar në veri të Kosovës. Në këtë mbledhje, siç njoftohet në faqen zyrtare të OKB-së, do të diskutohet raporti i rregullt tremujor i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon
 • OKB refuzon Serbinë: Nuk mblidhemi për tekat e Beogradit Nju Jork, 29 Korrik 2011 - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara i cili me kërkesë të Serbisë, ka mbajtur konsultime të mbyllura për situatën në Kosovë refuzoi të mblidhet për këtë tekë të re të Beogradit.
 • OKB refuzon kërkesën e Serbisë Nju Jork, 29 korrik, NOA - Me kërkesë të Serbisë, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka mbajtur konsultime të mbyllura për situatën në Kosovë.
 • Qeveria e Kosovës: Situata në veri e qetë, ky është momenti i Kosovës momenti për vënien e ligjit dhe rregullit pas 12 vitesh, ky është momenti i unitetit politik dhe qytetar”, thotë komunikata për shtyp duke theksuar se Këshilli i Sigurimit të OKB-së do të diskutojë sot për tensionet në pikat kufitare në veriun e Kosovës.
 • OKB, Këshilli i Sigurimit mblidhet sot urgjent për Kosovën Nju Jork, 28 korrik 2011 - Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mblidhet sot me urgjencë për të diskutuar tensionin më të fundit në veri të Kosovës, i përshkallëzuar me akte dhune nga ekstremistë serbë pas marrjes
 • Këshilli i Sigurimit diskuton nesër për veriun e Kosovës E mërkurë, 27 korrik 2011, NOA- Tensionet në veri të Kosovës kanë bërë që Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara gjatë ditës së nesërme të zhvillojë një takim për të diskutuar lidhur me këtë situatë
 • Ban Ki-Moon: Dialogu politik vlen për mbarë botën, ai i zgjidh konfliktet Londër, 6 korrik, NOA – Në një intervistë për “Zërin e Rusisë”, Ban Ki-Moon, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, shprehet se dialogu politik në mbarë botën, përveç armëpushimit të menjëhershëm dhe të verifikueshëm
 • Tadiç: Presionet nuk ndikojnë në vendimet e Serbisë Kjo është arsyeja pse unë pres që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të miratojë një hetim të pavarur për pretendimet tronditëse në raportin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës për tregtinë ilegale me organe të njerëzve në Kosovë.