English

Lajmi i NOA për kartolinën me femër nudo të Ramës, ja si komentohet në Facebook

Tiranë, 28 Dhjetor 2011, NOA/ Rid Bulku - Edi Rama provokoi sërish. Këtë radhë, me një foto nudo, e vitit 1924, fotografuar nga Man Ray, një amerikan që e bëri të famshme foton e cila para pak muajsh u ekspozua dhe në Milano.

Rama provokoi duke e vendosur këtë foto si kartolinë urimi për shqiptarët me urimin Gëzuar Vitin e Ri 2012.

NOA. al publikoi e para lajmin dhe pas përhapjes së saj në Facebook, komentet ishin të pafundme. Dhe si në çdo demokraci normale, komentet ishin nga më të ndryshmet, pro dhe kundër.

Ne po publikojmë disa prej tyre, duke censuruar vetëm fjalë të pahijshme eventuale dhe duke paralajmëruar lexuesit se ky është vetëm një publikim që evidenton si mendojnë lexuesit por nuk merr përsipër të mbështesë asnjë prej mendimeve apo ideve të hedhura:

Amita Shija - Jetes ka ik per lesh K. . . ky ?

Aferdita Trebicka - Zgjedhje e bukur. . . !:))

Shkelqim Gjocuka - Ky Është FaqeZi. . .

Aleandro Zizo - E te mendosh qe kemi ne krye skizofren te tille. . . e cte presesh prej tyre.

Eri - Rama ka mbetur i obsesionuar pas nudove.

A.Tela - E ka hobi nudizmin..;)

A.Pufi - Nuk ka ndonje gje te keqe ketu

Valeria Fejzaj - Ojjj u prish dynjaja o gra :P

Denis Shabani - I lumte rrocka !!!

Edra Rien - Amita është ceshtje kulture dhe arti... Ndoshta shumica këtu nuk e kuptojne :)

Ilvi Rcc E shume mire ka bere. Secili ben cte doje.

Noldi Gashi ky esht b**** m**** !!!!

Ashleey Kunn – Të shohim ça kartoline do te na sjelle xhaxhi Saliu

Dony Loni Mbase a prish dynjaja. . .

Si Bora - E ka marrë malli per kohen qe ka kaluar

Arnold Baci E do te behet kryeminister ai. na doli monster

Arush Shkodre është çështje arti thuaj. . jo kulture. .

Se ai festat supozohet t ia uroj te tanëve jo vetem 'artistave'. . . Nejse ai ashtu e ka menduar. . . Puna e tij dikujt i pëlqen e dikujt jo. . . x mu, pavarësisht vlerave të fotos nuk është vendi

Po duhet t jemi të kenaqur se mund të kishte zgjedh me keq. . .

Hektor Corbaxhi - Ky është skizofren. . .

Besjana Zeneli Kaq shkon horizonti i tij, ishte qe ishte te hidhte foton e tij pse te mundohej kaq.

Mario Basha - Dmth nje kartoline nudo qe hodhi Edi Rama, po shkaterron Shqiperine ?? Sepse ate mendim kemi shikojme ato gjerat e vogela qe i perballojme ndersa gjerat me rendesi si pune e dritave sna e mban ta kritikojme sepse kemi frike nga xhaxhi Saliu. , . . . . . . . edhe duam edhe Evrope ne

Aleandro Zizo -O Edra, na i shpjego pak ti artin te lutem. . .

Ajdini Edmond ky është mesazhi i tij. . . per te gjitha grate dhe vajzat ne shqiperi. . .

Besjana Zeneli - Shum ok me kete mendim dhe me te drejten e cdo personi per te kërkuar nje jete me te mire per vete. Ajo cfare me shqetëson është fakti se te zezes duhet ti thuash e zeze, ne cilindo kamp politik qofte.

Zamira Mira Shkoder - Vetem njeri nuk asht. . . . . ***

Arben M. Prifti Fatkeqesisht disa njerez qe mbartin ide dhe vlera te pallogaritshme vijn ne kete bote te. . . . . . . . . . . . . . . . . . ne kohen me te pa përshtatshme per ta. . .

Julia Petani - Ue cfare tragjedie. . . vajza, gra, djem te flasin keshtu per ''artin''. . . shoqeria jone ka teprica te frikshme te ketij mentaliteti kolektiv vrastar. . . qe ajo qe është e turpshme, aspak etike, lakuriq medoemos është shenje skizofrenie. . . është art, art, art. . . . . kemi kryevepra te artisteve qe sot e nga hera kane mrekulluar boten e njerezit ne Luver, me hiret e tyre lekuriq. . . cfare ka te turpshme ketu!!!!!Jo gjithnje nje njeri konservator, fanatik është me i mire e me i ndershem se nje njeri liberal. . . e aspak shqetesues per nje urim artistik. . . .

Besjana Zeneli - Duhet te kishte ardhur ne kohen e xhaxhit aty do kishte gjetur hapesiren e duhur. . .

Mario Sharka Vete ka dal ky k. . . ??

Xona Berisha - Epo ça ti besh, kjo piktur i ka pëlqyer, dhe per ket dhe e mban.

Leonard Muka - Ky po qe po na zbardh faqen. .

Beniamin Dashi - Po nuk mund ta nxirrte nga para. Se keshtu duket sikur na ofendon. Na ka kthyer prapanicen.

Lad Ponari – Atij robi i ka ike petulla o lal, paska ike per lesh katunari i Tirones, qe populi shqipetar i jep edhe voten ke parasyshe ku jetojme apo jo. . .

Keta H - Nicely Art? Me shume Skizofreni e avancuar.

Agron Goni - Është nje shprehje qe thote cdo popull qeveriset nga pushtetaret qe meriton. . . o populli trashe mjafto qe te keni sali trapin ne pushtet edhe per ju esht ok cdo gje. . . . qe s'ka drita qe s'ka uje edhe është varferi si ne vendet e Afrikës s'ka gje. . . rroft salsano rrapi. . . .

Keta H Nicely ‎@ juria - Lakuriqësia nuk është aspak turp ne art. Varet se ne cfare mase banaliteti e perdor dhe kujt publiku ia servir. Ky é politikan me gjasme, dhe duhet te ruaje njefare etike ne lidhje me elektoratin.

Eugen Muco Silleni këte nga Mokra ashtu sic ka dale ne foto ti futim ndo nje gje ne b...?

Drita Korumi kete art e ka pare kur ishte ne Paris. . . keshtu qe mendoj atje e ka mare frymezimin'¡¡¡por nje kartoline shume e përshtatshme per krishtlindje dhe vitin e ri¡¡¡lum populli cka ne krye¡¡¡¡

Lili Majlinda - Po s’është art ne pozicionin qe ai ndodhet cudi kush po e cuan te tillë.

Ismet Komici ajo qe me ben me shumë përshtypje mua dhe me habit fakti se per nje tem te tille shqetesohen e bejn analiza nga me te ndryshmet, e komentojn me nje urrejtje te madhe, ndersa kur flitet per varferin per korrupsionin e per gjitha te zezat qe mbizotrojn ne kete vend, s'do tja dije njeri fare. zgjohu o popull se politikanet tallen me ne, qofshin te majt apo te djathte, ata per vete kan pasuru disa breza te tyre.

Anna Berta - Atehere. . . nuk kemi asgje kunder nudos. . . e dime qe është "art". . . nuk besoj se ndo1ri prej nesh do kishte dicka per te thene ne kete rast, nqs kjo nudo do ishte pjese e nje ekspozite. . . madje shume mund edhe ta komplimentonin!por. . . qe kjo te jete nje kartoline urimi per Vitin e Ri per nje popull te tere???. . . cfare mesazhi ka dashur te jape????si u ka arritur ky mesazh qytetareve??ata qe e kuptojne kaq mire artin, le tja shpjegojne 1 punetori kuptimin e kesaj kartoline, le tja shpjegojne 1femije 6vjec qe i bie ne dore "nudoja-urim", le t’ia shpjegojne nje te moshuari, le tja shpjegojne nje gruaje!!!!

Kjo është mungese respekti ndaj qytetareve te Tiranes, është arrogance, është prepotence, është deshire e frikshme e dikujt qe ne pamundësi per te terhequr vemendjen me gjera te tjera, ben ekzibicionizma te tilla!!!

Është dicka e gabuar, ne vendin e gabuar, me personat e gabuar!!

Tonin Nika pse rrihni uje ne tavan, është ironizim i bumit ekonomik, jeta e perditeshme, lakuriqesia e qeverisjes e shprehur ne artin e piktures.

Tonin Nika - Cila është mee turpshme, masakra e Gërdecit, 21 Janari, videoja e qeveritarëve, kjo është nje vrime ne uje ne realitetin shqiptare. . .

Karrllo Kuba po ky sbente dot vete nje foto artistike apo ishte i zene me librin

Jorgo Xavara - I ha b... ketij. . .

Medi Bejko - Z Rama nje kartolinë te tille coja nje piktori skulptori a artisti nudisti por jo nje puntori zyrtari antar partie, vetem mos ja co nje bariu se do te vij poshte zyres me palle ne dore. . Te pres ne klinike per nje vizite veter.. .

Elvisjana Pershpali aman dhe ky edvini na knaqi moo, , , ,

Fatjon Beshiri ka shume kuptim

Sokol Rrotani edhe mandojne te drejtoje shtetin ky i degjenerum. . . . . . . . . turp te kete. .

Afrim Grosha - Ca ishte ky gay mer vetem per nudo ka menjen ska mundesi ky asht puro grek

Molla E Ndaluar - Shume origjinale!

Thjështë Borebardha - Kot fare :p

Shpresa Mahmuti - Ngushellohen ata qe jane malato di mente

Edlira Shehu - Amane ca munde te prisje tjeter nga Edi është. . . . . . . . . . . . . . . . .

Xhoi Rapi - Ca cavet tr.... me ket fakt

Klajdi Rustami - Po dihet per "zonjen Edi. . . "

Fabjan Bakiu - Nuk e ka heren e pare ai

Klasikk Inter - Hera e parë, është haha

KOMENTE
  • valare07:34 - 28 Dhjetor 2011
    Ky me duket se tallet me Socialistat