Lajme > Lajme Temash > Qytetet > Kryeqytetet
 

Tiranë

 • Shpërthim me telekomandë. Plagoset rëndë Sulejman Allushi dhe 2 kalimtarë të tjerë kushërinj të tij, janë konfliktuar dhe kanë plagosur Artur Zallinin, më të cilin prej kohësh kishin konflikte mbi një pronë të ndodhur në fshatin Ferraj në Tiranë. Pista e dyte ka te beje me lidhjet familjare.
 • Arrestimet, ndalimet dhe procedimet gjatë 24 orëve të fundit Seksioni për trafikun e paligjshëm Më datë 11.07.2014, u ndalua shtetasi Batjon Vladimir Zotaj, vjeç 25, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Shkallës Parë Tiranë, me vendim Nr.
 • Festa e Maturantëve të qarkut të Tiranës përshëndetet nga Ministrja Nikolla Ministrja e Arsimit dhe Sportit mori pjesë pasditen e djeshme në festën e maturantëve të qarkut të Tiranë, të cilët i uroi për rezultatet e tyre dhe përsëriti edhe një herë se ata, nxënësit e shkëlqyer, janë
 • Victoria Nuland viziton sot Shqipërinë Gjatë qëndrimit, Nuland fillimisht do të pritet në Tiranë në një takim nga kreu i shtetit Bujar Nishani në orën 16:00. Takimet më pas do të vijojnë me kreun e Kuvendit Ilir Meta në 17:00, me kreun e opozitës Lulzim Basha në 17:30, për ta përmbyllur me shefin e qeverisë Edi Rama
 • Arrestimet, ndalimet dhe procedimet gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri Seksioni për narkotikët Më datë 08.07.2014, filloi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin D.D., vjeç 26, banues në Tiranë, pasi dyshohet se rreth orës 13:00, në rrugën ‘‘Llazi Miho’’, gjatë kontrollit fizik iu gjet dhe bllokua 0.
 • Profil i ri i Shqipërisë në rajon, Europë e botë E, të cilët kanë provuar se roli i ambasadorit nuk luhet në vite, duke i rezistuar edhe ndryshimeve traumatike në Tiranë, pa shkelur as dinjiteti, as integritetin, as profesionalizmin dhe as raportet e vështira, por të domosdoshme, me të gjitha palët.
 • Tuneli Tiranë-Elbasan i mbyllyr deri në 12 korrik Për të gjithë ata që do të udhëtojnë drejt jugut të vendit kryesisht përmes Elbasanit do të duhet të kalojnë nga rruga e vjetër pasi tuneli do të mbyllet deri në 12 korrik 2014.
 • Administrata tatimore dhe doganore në testime Testimi është kryer në ambientet e fakultetit Ekonomik, në Tiranë. Procesi është ndjekur nga afër nga zëvendësministri i Financave z. Ervin Mete.
 • Fjala e kryeministrit Edi Rama në ceremoninë e organizuar pas marrjes së vendimit për dhënien e statusit kandidat për Shqipërinë politike të vendit, ministra të kabinetit qeveritar, politikanë nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi e Lugina e Preshevës, përfaqësues të trupit diplomatik në Tiranë, përfaqësues të komuniteteve të ndryshme fetare, protagonistë të Shoqërisë Civile, medias, si dhe të ftuar të tjerë.
 • 4 pistat ku po hetohet vrasja e bankierit Santo Ai gjithashtu u shpreh se në dijeninë e tij vetëm në Tiranë janë rreth 4-5 vrasës me pagesë, por që organet e hetimit nuk i kanë gjetur prova për t’i akuzuar. Artan Hoxha është gazetar i njohur i kronikës dhe drejtues i emisionit “Xhungël” në News 24, media e cila ishte në bashkëpronësi të bankierit Artan
 • Spitali i mushkërive tashmë një spital rajonal Ilir Beqaj, ka vizituar 2 ditë më parë Spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi” në Tiranë, me rastin e përurimit të mjediseve dhe infrastrukturës së Shërbimit dhe Sallës së re të Kirurgjisë në këtë institucion, ku morrën pjesë edhe z.
 • 3 shtetas për Korrupsion pasiv të personave që ushtrojnë funksione publike Dje, nga Seksioni Kundër Korrupsionit në Drejtorinë e Policisë së Qarkut Tiranë, në bashkëpunim me Sektorin për Korrupsionin në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, në kuader të operacionit policor
 • Prezantohet projekti i terminalit multimodal të pasagjerëve. Shtyhet miratimi prezantimin e këtij projekti, në ditën e dhënies së statusit kandidat për Shqipërinë, si një ogur të mirë edhe për standardin europian që po implementohet ne Tiranë. “Jam shumë i lumtur sot që ky prezantim, një ditë para se ti shkojë për miratim Këshillit Bashkiak të qytetit të Tiranës, koinçidon pikërisht me këtë
 • Ceremonia e vizitës studimore,ekskursion në Kampin Veror Lightforce në Ishull Lezhë Ky program, është mundësuar nga Zyra e bashkëpunimit për mbrojtjen (Office of Defense Cooperation ODC-Ambasada Amerikane Tiranë), nëpërmjet programit të partneritetit midis Shqipërisë dhe Shtetit të News Jerseyit (State Partnership-SPP), me bashkëpunimin e Gardës Kombëtare të News
 • Për herë të parë në Tiranë, festa e muzikes Axhenda e aktiviteteve është lançuar, në një konferencë të përbashkët shtypi mes nënkryetarit të Bashkisë, ambasadores franceze dhe ambasadorit të Greqisë në Tiranë. Ambasadorja e Francës në Tiranë, znj.
 • “Arrest në burg” për shtetasin Florenc Fatmir Hoxha 2014 nga Sektori Kundër Krimit Ekonomik Financiar në Policinë e Tiranës u realizua ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, e cila ka caktuar masë sigurimi “Arrest në burg” për shtetasin Florenc Fatmir Hoxha, 37 vjec, për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës”, parashikuar
 • Lazarat. 5 të arrestuar, rezultatet e operacionit në total dhe operacioni sot Këto veprime po kryhen me korrektësi maksimale në respekt të plotë të ligjit, nën drejtimin e Prokurorisë për Krime të Rënda Tiranë, duke garantuar një komunikim profesional dhe etik me banorët e fshatit Lazarat.
 • Arrestohet punonjësi i policisë pas një hetimi 3 mujor Më datë 18.06.2014 rreth orës 23.30 nga Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm Tiranë, u realizua arrestimi në flagrancë i shtetasit Klevis Fejzulla Sorra, 27 vjec, banues në Tiranë, me detyrë punonjës policie
 • Stefan Agolli, hajduti i autobuzave kapet nga policia e kryeqytetit Më datë 16.06.2014 rreth orës 23.00 nga Komisariati i Policisë Nr.4 Tiranë u krye arrestimi në flagrancë i shtetasit Stefan Seat Agolli, 37 vjec, banues në Tiranë, i dënuar më parë për vjedhje.
 • Rama: Papa Francesku, zyrtarisht në 21 shtator në Shqipëri Siç kuptohet, prej vetë kontekstit kohor dhe historik, ky rrugëtim i Atit të Shenjtë për Tiranë, mbart një mesazh të disafishtë shprese dhe inkurajimi. Shpresë dhe inkurajim për Shqipërinë që të vazhdojë në rrugën e vështirë, por të mbarë, të rilindjes dhe të ribashkimit me Europën; Shpresë dhe inkurajim për rajonin
 • Kombinat-Kinostudio. Projekti i Tramit do të nisë së shpejti. Kostoja e tij do të jetë 155.5 milion euro “Kur 3 vjet më parë artikulova për herë të parë angazhimin tim për këtë formë të transportit urban në Tiranë, shumëkush madje edhe dashamirës nuk ngurruan ta cilësonin thjesht dhe vetëm një premtim elektoral.
 • Video nga skena e vajzës që u hodh nga Sky Tower Tiranë Gazetarët e A1 REPORT mësojnë se Iris Belba është me origjinë nga Fieri por jetonte në rrugën "Bajram Curri" në Tiranë. Hetimet vazhdojnë.
 • Lista e kandidatëve për në Shkollën e Policisë. Rënditja 30’-19:00, në Qendrën e Formimit Policor, Sauk, Tiranë, deri në plotësimin e kuotës. Po ashtu do të kryhet dhe procesi i marrjes së gjurmëve të gishtave. Për datën dhe orën e zhvillimit të kontrollit mjekësor kandidatët do të njoftohen nga strukturat e burimeve njerëzore pranë Drejtorive të Policisë
 • KE, PO statusit të vendit kandidat Konferencë e përbashkët për shtyp e Kryeministrit Rama dhe Komisionerit për Zgjerimin Stefan Fyle, pas përfundimit të takimit të tretë, të “Dialogut të Nivelit të Lartë Shqipëri-BE”, të mbajtur në Tiranë:
 • Bashkia e Tiranës ka bërë rikualifikimin e lulishtes para stadiumit “Selman Stërmasi” Nënkryetari i Bashkisë Enno Bozdo ka theksuar se në bashkëpunim me partnerë, Bashkia e Tiranës po shton gjithnjë e më shumë gjelbërimin në Tiranë. “Bashkia e Tiranës do të vazhdojë të ketë në vëmendjen e saj krijimin, shtimin e hapësirave të gjelbra, ashtu siç ju keni qenë dëshmitarë që ne kemi
 • Basha, leter kreut të KE z. Barroso Tiranë, 9 maj 2014 I nderuar zoti President i Komisionit Europian. Në Ditën e shënuar të Europës, kam nderin dhe kënaqësinë e veçantë t’ju shpreh juve dhe Komisionit Europian përshëndetjet dhe urimet më të përzemërta në emër të Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe
 • Nxënës të shkollave në disa kryqëzime të Tiranës Drejtoria e Policisë së Qarkut Tiranë krahas disa projekteve të tjera, ka planifikuar masa konkrete për përmirësimin e parametrave të qarkullimit rrugor në Tiranë në bashkëpunim me misionin Pameca.
 • Embargo me Iranin u thye nga qeveria e kaluar në mars 2013 Ka shumë në Tiranë, ka shumë në gjithë Shqipërinë. Pa llogaritur faktin, pastaj, që vrimat i keni mbushur me pronarë të rinj, të dalë nga barku i qeverisjes demokratike. Çfarë trashëguam ne nga ju?
 • Udhezim per zgjedhjen e strukturave demokratike në kryeqytet Ky proces synon ripërtëritjen dhe fuqizimin e anëtarësisë së PD - dega Tiranë, përmes kryerjes së anëtarësimeve të reja si dhe verifikimin e anëtarësisë ekzistuese në të gjitha seksionet. Rritja e performances opozitare të PD në të gjitha strukturat organizative e drejtuese të saj kërkon zgjerimin e mëtejshëm të anëtarësisë drejt grupimeve
 • Java e biznesit italian në Shqipëri. Shqipëria mikpritëse për investimet italiane Kryeministri Edi Rama dhe Presidenti i Senatit Italian Pietro Grasso çelën sot në Tiranë, Javën e biznesit italian në Shqipëri. Ky event organizohet për herë të parë dhe vjen si bashkëpunim mes ambasadës italiane në Tiranë dhe Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, me qëllim prezantimin
 • Kodheli: SHIU përgjoi diplomatët e huaj Jam një person i lindur dhe i rritur në Tiranë, e dua shumë si qytet. Kam patur fatin e madh të punoj krah Ramës në vitet kur Tirana transformohej në mënyrë drastike. E kam bërë pjesën time, e kam dhënë kontributin tim për qytetin tim, për mua kjo mjafton.
 • Aksident në hyrje të tunelit në Qafë Krrabë Në rrugën Tiranë-Elbasan ka ndodhur një aksident ku si pasojë ka mbetur një i plagosur dhe një vajzë 21 vjeçare ka humbur jetën. Në hyrje të tunelit në Qafë Krrabë, automjet tip “BMW” ka humbur kontrollin dhe ka dalë nga rruga.
 • Presidenti i Parlamentit të Kroacisë, Jozip Leko nesër në Tiranë Me ftesë të Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta vjen për një vizitë në Tiranë, Presidenti i Parlamentit të Kroacisë, z. Jozip Leko.
 • Dhe ushtar dhe nxënës (Tregim i jetuar)Kjo ka ndodhur ne fundin e vitit 1978. Kam qene ushtar ne Qafen e Qarrit.Edhe pak kohe, me kishin mbetur dhe lirohesha.
 • Konferenca e Kryetarëve të Parlamenteve të Vendeve Anëtare të Nismës Adriatiko-Joniane Kryeministri Edi Rama përshëndeti punimet e Konferencës së Kryetarëve të Parlamenteve të Vendeve Anëtare të Nismës Adriatiko-Joniane, që u mbajt sot në Tiranë. Kryeministri theksoi rëndësinë që Qeveria shqiptare i jep kësaj Nisme, në kushtet e reja në rajon, si një instrument me potencial të madh për bashkëpunim
 • Kryeministri Rama priti në takim, Kryetarin e Parlamentit të Greqisë Vangelis Meimarakis Kryeministri Rama priti në një takim, Kryetarin e Parlamentit të Greqisë Vangelis Meimarakis, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Tiranë. Duke shprehur kënaqësinë e ndërsjellë për këtë takim, të dy personalitetet vlerësuan marrëdhëniet shumë të mira që ekzistojnë mes vendeve dhe shprehën
 • Për të ndershmit dhe të humburit nga diktatura Shaqo Hoxha gjatë vuajtjes së dënimit është sëmur dhe ka dhënë shpirtë në spitalin e burgut në Tiranë.Përpjekjet e familjes nuk kanë munguar por pa rezultat për gjetjen e eshtrave të tij.
 • Operacion policor në Poliklinikën Nr.9 Policia e kryeqytetit ka organizuar një operacion në Poliklinikën Nr.9, në Tiranë duke shoqëruar disa infermierë. Burime nga policia thanë se pas hetimeve disa javore, janë vënë nën akuzë infermierë të kësaj poliklinike për veprën penale të “Falsifikimit” dhe “Shpërdorim të
 • Ekzekutohet me armë zjarri për vdekje 35 vjeçari Aurel Zerka Mbremjen e djeshme rreth ores 22:00 ne hyrje te lagjes "Ali Demi"ne Tirane eshte ekzekutuar me arme zjarri per vdekje 35 vjeçari Aurel Zerka.
 • Shqipëri-Kosovë.Terminale të përbashkëta doganore Kryeministri Edi Rama propozoi ngritjen e Këshillit Ekonomik Kombëtar Shqipëri- Kosovë, si një instrument i përbashkët koordinimi, nëpërmjet takimesh periodike në Tiranë dhe në Prishtinë. Një propozim që pason materializimin me sukses të Dhomës Kombëtare të Tregtisë, iniciativë e përbashkët e sipërmarrjes dhe e mbështetur nga kryeministrat e të dy
 • Miratohet projektligji mbi Tatimin mbi të ardhurat ratifikimin e marrëveshjes së huasë ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Fondit Saudit për Zhvillim për financimin e projektit të ndërtimit të rrugës Tiranë – Elbasan – Qukës - Qafë e Plloçës”; me 76 vota pro dhe 3 vota kundër projektligjin “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr.
 • Përgjegjësitë dhe të drejtat e pacientit Autoriteti Shëndetësor Rajonal Tiranë ka ofruar prej disa vitesh të dhëna për kartën e të drejtave, por që ende nuk janë bërë pjesë e mënyrës reale të të funksionuarit të një qendre shëndetësore në vendin
 • Pashkët në Tiranë. I dehuri tenton të futet në Kryeministri Dite feste detyrimisht dhe te dehur. Por dehja e ka çuar drejt godines se kryeministrise Tirane. Rreth ores 12:30 te dites se sotme nje i dehur ka tentuar të hyjë në ambientet e brendshme të Kryeministrisë, duke thyer rrethimin e Gradës, por
 • Gëzuar Pashkët besimtarë ortodoksë dhe katolikë Mesazhi i Pashkës në katedralen e Shën Palit në Tiranë u përcoll nga monsinjor Rrok Mirdita në praninë e qindra besimtarëve. Pas shërbesës së ringjalljes, ku u bë thirrje për paqe dhe shëndet, u zhvillua rituali i pagëzimit.
 • Kryeministri Rama prit sot në takim Zëvendëskryeministrin e Turqisë, zotin Emrullah İşler Kryeministri Edi Rama prit sot në takim Zëvendëskryeministrin e Turqisë, zotin Emrullah İşler, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Tiranë. Në takim u vlerësuan marrëdhëniet shumë të mira mes dy vendeve, që bazuar në miqësinë e lidhjet tona tradicionale do të forcohen edhe më tej, në të
 • Mënyra më e mirë për të përmirësuar shërbimet publike është të punosh me qytetarët.Ndihmë për Shqiperinë ekspertët më të njohur në botë për përdorimin e teknologjisë dhe metodave inovatore në përmirësimin e shërbimeve publike, Dominic Campbell, ka mbërritur në Tiranë me kërkesë të PNUD-it. Ai thotë se vendimmarrja për shërbimet që shteti ofron për komunitetin nuk duhet të jetë më një ekskluzivitet i institucioneve.
 • Transformim epokal për Policinë e Shtetit Është një program shumë ambicioz, ku përfshihen nga njëra anë kushtet e reja për shërbimet e policisë në Tiranë, po fillojmë nga Tirana, dhe ku, nga ana tjetër, integrohen kushte të reja shërbime të jetës së përditshme të qytetarëve, për të cilat sot ka dhjetëra
 • Organizimi i sistemit shëndetësor në Shqipëri pjesën më të madhe të shërbimit farmaceutik, shërbimit stomatologjik dhe disa klinika diagnostikuese specialitetesh të cilat janë përqëndruar kryesisht në Tiranë. Ne sektorin publik rolin e liderit e luan Ministria e Shendetesise e cila eshte hartuese dhe pergjegjese per politikat dhe strategjite e sistemit shendetesor
 • 4 të rinj humbin jetën mëngjesin e sotëm në Tiranë (VİDEO) tyre motër e vëlla humbën jetën në një aksident të rëndë të ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm pranë Institutit Bujqësor në zonën e Kamzës, në Tiranë. Të rinjtë po udhëtonin me automjeti tip ‘BMW’ me targë AA533IU, nga Kamza në drejtim të Tiranës.
 • Komuniteti Rom në qendër të vëmendjes së Bashkisë Tiranë Hysen Xhura tha se-:“Bashkia Tiranë në bashkëpunim me njësinë nr.4 kanë dhuruar sot disa abetare rome dhe dhurata me veshmbathje për fëmijët e kësaj qendre. Njësia Bashkiake nr.