Lajme > Lajme Temash > Drejtime
 

Juglindje

 • Njoftim për remont nga OSHEE Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE, njofton se Drejtoria e Tensionit të Lartë, Juglindje, do të kryejë remont të Fiderave 10 kV në N/Stacionin Pogradec në datat 10.
 • Shqipëria do të dojë shumë vite për të djegur 1000 ton, nga një strukturë e ndërtuar për të djegur 16 tonë agjentë kimikë të shkatërrimit përdoren shpërthyesit konvencionalë për të hequr qafe municionet kimike të Irakut në një vend të quajtur Khamisiyah, rreth 200 milje në juglindje të Bagdadit. Kjo mund t’i ketë ekspozuar punëtorët ndaj dëmtimeve dhe kjo është ende burim polemikash.
 • Devolli dhe çduhet të dini për të Në jugperëndim kufizohet me rrethin e Kolonjës nga pjerrësitë verilindore të malit të Gramozit, ndërsa në juglindje, lindje dhe verilindje kufizohet me Republikën e Greqisë, përgjatë një vije kufitare prej 83 km, ku ngrihen lartësitë mbi Nikolicë, Arrëzë, Qytezë, Vidohovë
 • Dhelpra sulmon dhe e rrëzon në dysheme foshnjën 4 javëshe Ngjarja ka ndodhur në juglindje të Londrës,ku një foshnjë 4-javëshe është sulmuar nga një dhelpër në dhomën e gjumit. Kafsha e ka tërhequr vogëlushin nga krevati dhe e ka rrëzuar në dysheme, ndërkohë që nëna ka ndërhyrë në momentin e duhur dhe e ka shpëtuar foshnjën.
 • Shfaqet fytyra e Shën Mërisë në Dardhë të Korçës 19 kilometra në juglindje të Korçës, në një lartësi gjeografike impresionuese mbi 1300 m, që vetvetiu e çon përfytyrimin tek dimri i gjatë me borë, tek pranverat e ndezura nga blerimi, tek verat e puhizave që vijnë nga pyjet,
 • Gruaja i shpërndan bebeve shishe me klor që duken si qumësht Ngjarja ka ndodhtur në juglindje të Londrës, ndaj prindërit duhet të jenë vigjilent shprehen autoritetet shëndetsore. Gruaja ishte parë than edhe në një kopësht fëmijësh.
 • Zbulohet filmi i parë në botë me ngjyra (VIDEO) The Race for Colour do të transmetohet në shtator 17, 2012 në BBC një në Juglindje dhe një nëYorkshire, në 19:30 BST dhe në mbarë vendin për shtatë ditë dhe më pas në iPlayer. 1334
 • Kate dhe Princi Uilliams Vizitojnë Parkun e famshëm me lule Orkidea në Singapor Ajo dhe burri i saj, Princi William, janë në një turne nëntë ditor në juglindje të Azisë dhe Paqësorit për të shënuar jubileun Diamond të Mbretëreshës. Çifti erdhi direkt nga një fluturim 14-orësh për të filluar ditën e tyre të angazhimeve.
 • Çudi nëntokësore tepër të rrezikshme (FOTO) Për herë të parë shpella gëlqerore Gouffre Berger, mbi 1000 metra e thellë në juglindje të Francës është zbuluar nga Joseph Berger. Por këto shpella përmes imazheve tregojnë se tni janë më të sigurta për t'u eksploruar pasi janë të pajisura me mundësi zbritjeje deri në fund ku mjaft prej
 • 8 të vrarë nga shpërthimi i një bombe në Turqi Një bombë e fshehur në një automjet shpërtheu pranë një stacioni policie në juglindje të Turqisë natën e së hënës, raportojnë mediat turke, duke vrarë të paktën tetë njerëz dhe plagosur dhjetra të tjerë si
 • Helikopteri i destinuar për Shqipërinë pëson aksident së aviacionit Eurocopter vdiqën në një aksident helikopteri, si ata ishin duke kryer një fluturim provë në grykën Verdon në Alpes-de-Haute-Provence, në juglindje të Francës. Grand Canyon â €" është një nga kanionet më të bukura të lumenjve të Evropës dhe jashtëzakonisht popullor me turistë.
 • Ukrainaset gjysmë të zhveshura, grabisin trofeun EURO 2012 juglindje të vendit dhe që priktej të ngrihej në dorë nga lojtarët anglezë. Aktivistet nga grupi i të drejtave të grave IFemen, të zhveshura në pjesën e sipërme organizuan këtë sulm pasi janë në kundërshtim me organizimin e kampionatit Euro 2012.
 • Igli Totozani i akordon pilotëve të Bazës Ajrore në Farkë simbolin e Avokatit të Popullit këtë ceremoni u shpreh se, gjatë operacionit për përballimin e vështirësive të krijuara nga bllokimi nga dëbora të disa zonave në veri, verilindje dhe juglindje të vendit, në ditët e vështira të këtij viti ju keni realizuar operacione që keni shpëtuar jetë njerëzore, duke rrezikuar madje edhe jetët tuaja.
 • Dëbora po mbulon qytetet e Shqipërisë Situatë problematike paraqitet në veri dhe juglindje të vendit. Në qarkun e Kukësit dhe Dibrës lëvizet me zinxhirë, ndërsa 5 komunat e Kukësit dhe 2 të Shkodrës janë izoluar për shkak të dëborës. Gjëndje jo e favorshme paraqitet dhe në Gjirokastër ku si rezultat i reshjeve të dëborës dhe temperaturave të ulëta vazhdon të ketë probleme në qarkullimin e automjeteve
 • I ftohti i madh dhe bora e rënë mbyll shkollat në Korçë dhe në verilindje të vendit I ftohti ka mbërthyer vendin prej disa ditësh duke bërë që në zonat veriore por edhe në juglindje të vendit temperaturat minimale të shkojnë në vlera tepër të ulëta.Kështu në qytetin e Korcës temperaturat arritën deri në -15 gradë celsius, ndërsa në fshat ato kapën vlera edhe më ekstreme.
 • Devolli një vend turistik dhe i panjohur. Reportazh Sapo le mbrapa qytetin e bukur te Korces,Parisin e vogel te Shqiperise, ne juglindje te saj, nepermjet nje autostrade te drejte, hapet porta e nje thesari te pazbuluar. Devolli e Bilishti nje thesar i ri , ku veç natyrës, qe ka punuar disi si mehater duke e bere kete fushe me tre kate ,nje dukuri e ralle e natyres.
 • Australia paralajmëron mbi sëmundjen Murray Valley encefalit(VIDEO) juglindje, pasi shirat e rëndë dhe të motit të nxehtë, kanë krijuar kushtet që favorizojnë kultivimin e mushkonjave,të cilat transmetojnë këtë sëmundje. Infeksioni i fundit u zbulua në zogjtë, ku u vendos në pikat e nxehta për Murray Valley encefalit, si pjesë e një sistemi të paralajmërimit të hershëm për
 • Ndërrimi i viteve, fluks emigrantësh në portat me Greqinë Fluks më i madh emigrantësh që presin për të hyrë në Shqipëri është vënë re në pikën kufitare të Kapshticës në juglindje për shkak se pala greke punon me pak sportele, përkatësisht tre, ndërsa ajo shqiptare punon me shtatë sportele.
 • Parashikimi i motit për 30 dhjetor 2011 Në zonat malore, kryesisht në juglindje do të ketë reshje të pakta dëbore. Edhe gjatë pjesës së dytë të ditës qendra dhe jugu do të mbeten me vranësira dhe reshje të dobëta shiu e dëborë ndërsa në veri dhe veriperëndim të territorit
 • Parashikimi i motit për 29 dhjetor 2011 Gjatë orëve të mesditës do të ketë kalime vranësirash nëpër të gjithë vendin, më të dendura vranësirat do të jenë në jug dhe juglindje të Shqipërisë. Pjesa e dytë e ditës do të sjellë shtim të vranësirave në pjesën më të madhe të territorit në jug dhe juglindje të vendit do të ketë grumbullim të vranësirave
 • Kinë, gjyq për disidentin Chen Xi Pekin, 25 dhjetor 2011, NOA- Çelet nesër në Guiyang, në juglindje të Kinës procesi gjyqësor ndaj disidentit kinez Chen Xi, i arestuar një muaj më parë.
 • Parashikimi i motit për 22 dhjetor 2011 Më problematike situata do të jetë në jug dhe juglindje të vendit pasi reshjet e shiut dhe dëborës do të jenë më të dendura. Nuk përjashtohet mundësia e flokëve të dëborës edhe në kryeqytet.
 • Parashikimi i motit për 21 dhjetor 2011 Për pasojë pjesa më e madhe e vendit do të dominohet nga vranësira dhe reshje shiu e dëborë por më të dendura do të jenë në jug dhe juglindje të territorit. Pjesa e dytë e ditës do të sjellë serish fuqizim të vranësirave në jug dhe juglindje duke bërë që në këto zona të ketë reshje shiu e dëborë, më problematike
 • Parashikimi i motit për 20 dhjetor 2011 Përjashtuar zonat malore ku do të ketë reshje dëbore, më problematike do të paraqitet situata në juglindje ku reshjet e dëborës do të jenë më të dendura. Gjatë natës do të ketë dobësim të reshjeve të shiut në pjesën më të madhe të vendit të cilat do të zhvendosen drejt zonave jugore dhe juglindore.
 • Parashikimi i motit për 18 dhjetor 2011 Vlerat më të ulëta janë shënuar në juglindje të vendit. Pogradec, Korçë, Ersekë, Bilisht. Era ka fryre mesatare në tokë dhe në det me shpejtësi 33 km/h nga drejtimi verior verilindor duke gjeneruar dallgëzim 2 ballë.
 • Bosi i torturave, Ilir Kumbaro u kushtoi britanikëve 100 mijë sterlina Në shtëpinë e tij “Forest Hill” në juglindje të Londrës, policët takuan një grua, që tha se ishte bashkëshortja e Endri Kumbaros. Ajo bëri me dije se burri i saj ishte në Paris, ndërkohë që vetë ngarkoi valixhet dhe braktisi shtëpinë, bashkë me fëmijën e saj.
 • Tre thasë me gjarpërinj në zyrën e tatimeve nga ryshfetet e shumta të kërkuara nga autoritetet tatimore kanë zbrazur tre thasë plot me gjarpërinj në zyrat e tyre, në Basti, rreth 300 kilometër në juglindje të Lucknow. Sipas asaj çka treguar një funksionar i shtetit të Uttar Pradesh, Ramsukh Sharma, rreth 40 gjarpërinj të madhësive dhe specieve të ndryshme, mes tyre dhe kobra
 • Basha:Tirana, mundësia më e mirë për të investuar ‘’Zhvillimi i 20 viteve të fundit ishte përqëndruar në jug dhe juglindje të qytetit. Në këtë kuadër është edhe projekti i ri i bulevardit i cili krijon një rrugë zhvillimi në të dy kahët e tij dhe po ashtu janë dy brigjet e lumit të Tiranës, shumë më i madh se lumi i Lanës
 • Parashikimi i motit për 28 nëntor 2011 Temperaturat më të ulëta do të jenë në juglindje të vendit. Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 28 km/h ndërsa drejtimi i saj do të jetë Perëndimor. Kjo shpejtësi e erës do të bëjë që në brigjet detare dallgëzimi të jetë i ulët.
 • Parashikimi i motit për 25 nëntor 2011 Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie me 2 gradë celcius në vlerat e mëngjesit ndërsa mesdita do të sjellë rënie të ndjeshme në jug dhe juglindje për shkak të reshjeve gjatë ditës. Era do të fryjë mesatare në tokë dhe në det me shpejtësi 37 km/h ndërsa drejtimi i saj do të jetë juglindor.
 • Parashikimi i motit për 12 nëntor 2011 Gjatë pjesës së dytë të ditës parashikohet shtim i vranësirave në juglindje të vendin duke rrezikuar reshje të dobëta në zona të veçanta ndërsa e gjithë pjesa tjetër e territorit do të mbetet nën ndikimin e motit të kthjellët.
 • Parashikimi i motit për 11 nëntor 2011 Tiranë, 10 nëntor 2011, NOA- Sipas MeteoAlb, nesër, në pjesën më të madhe të vendit tonë do të dominojnë vranësirat ku më të zhvilluara do të jenë në jug, juglindje si edhe një pjesë të qendrës së territorit duke gjeneruar shira të karakterit lokal.
 • Parashikimi i motit për 10 nëntor 2011 Në mbrëmje dhe gjatë natës vranësirat dhe shirat e dobët do të zhvendosen vetëm në juglindje të territorit. Temperaturat e ajrit do të qëndrojnë konstante në mëngjes por mesdita do të sjellë rënie të lehtë të temperaturave në vend.
 • Jetojnë në shpellë për tu shpëtuar valëve të telefonit Cautain dhe Bernadette Touloumond, të cilat vuajnë nga një formë e rëndë e elektro-hypersensitivity (Ehs), kanë zgjedhur një shpellë në Hautes-Alpes, në juglindje të Francës pa ngrohje dhe elektricitet për tu shpëtuar valëve telefonike.
 • Parashikimi i motit për 22 tetor 2011 Pjesa e dytë e ditës do të shtojë vranësirat dhe shirat në jug dhe juglindje ndërsa veriu dhe qendra e territorit do të karakterizohet nga alternime të kthjellimeve dhe vranësirave. Në mbrëmje dhe gjatë natës parashikohet që vranësirat dhe shirat të ri-kthehen sërish në të gjithë territorin e vendit.
 • Parashikimi i motit për 21 tetor 2011 Më problematike situata paraqitet në jug dhe juglindje të territorit. Gjatë natës parashikohet që reshjet të zhvendosen në ekstremet veriore dhe jugore të vendit. Për sa i përket situatës termike, temperaturat e ajrit do të rriten ndjeshëm në vlerat e mëngjesit por edhe mesdita do të ketë një rritje të lehtë të tyre.
 • Atentatet terroriste, kundërpërgjigjet Turqia Terroristët kurdë sulmuan mbrëmë disa ndërtesa ushtarake dhe policore në distriktin Cukurca që ndodhet në qendër të Hakkarit, një provincë në juglindje të Turqisë. Atentatet terroriste bënë që kryeministri turk Rexhep Taip Erdogan të anullojë udhëtimin përdrejt Kazakistanit, ku do të shkonte për një vizitë zyrtare.
 • Filipine, vritet në një pritë prifti italian Prifti italian Fausto Tentorio, i cili jetonte prej tridhjetë vitesh në Filipine, në juglindje të Azisë ishte pastor i qytetit Arakan, në provincën veriore të Cotabato-s. At Tentorio u vra nga një person i armatosur me pistoletë rreth orës 8:45, me orën lokale.
 • Parashikimi i motit për 16 tetor 2011 Qytetet më të ftohta do të jenë në juglindje të Shqipërisë sidomos në mëngjes. Të njëjtat kushte atmosferike do të na shoqërojnë edhe gjatë natës. Temperaturat e ajrit kanë pësuar rënie të ndjeshme në vlerat e mëngjesit ndërsa mesdita do të sjellë rritje të lehtë të tyre në të gjithë vendin.
 • Parashikimi i motit për 15 tetor 2011 Shira të dendur do të bien në Jugperendim dhe juglindje të territorit, ndërsa në pjesën tjetër të Shqipërisë shirat do të jenë të dobët. Gjatë pasdites parashikohet përmirësim i kushteve atmosferike duke bërë që vranësirat dhe shirat e dobët të zhvendosen vetëm në zonat jugore të territorit
 • Meksikë, gjenden 10 kufoma në Veracruz Meksiko, 9 tetor 2011, NOA – Një tjetër fundjavë e përgjakshme në Meksikë. Në dy vende të ndryshme në qytetin port në juglindje të vendit, në Veracruz u gjetën trupat e pajetë të dhjetë personave.
 • Parashikimi i motit për 9 tetor 2011 Shira të dendur do të bien në verilindje dhe juglindje të territorit ndërsa në pjesën tjetër të Shqipërisë shirat do të jenë të dobët. Gjatë pasdites parashikohet përmirësim i kushteve atmosferike duke bërë që vranësirat dhe shirat e dobët të zhvendosen vetëm në zonat Lindore të territorit, ndërsa
 • Parashikimi i motit për 8 tetor 2011 Edhe gjatë natës shirat do të jenë me intensitet të lartë pothuajse në të gjithë vendin sidomos në juglindje të territorit. Ndërsa për sa i përket situatë termike, Temperaturat e ajrit do të bien me 4 grade celcius në vlerat e mesditës.
 • Mediat italiane: Nis Censusi në Shqipëri, Serbi, Maqedoni, pakicat bojkotojnë Serbi kanë kërcënuar se do të bojkotojnë censusin pakica kombëtare shqiptare që jeton në jug të Serbisë si dhe pakica myslimane në rajonin e Sanxhakut në juglindje, të cilët akuzojnë Beogradin se po diskriminon këtë pjesë të popullsisë.
 • Parashikimi i motit për 1 tetor 2011 Në pjesën e dytë të ditës vranësirat dhe shirat e izoluar do të mbeten në juglindje dhe verilindje të vendit duke lënë të gjithë pjesën tjetër të Shqipërisë nën ndikimin e motit të kthjellët dhe vranësirave të lehta.
 • Parashikimi i motit për 30 shtator 2011 madhe të territorit por gjatë orëve të mesditës do të ketë kalime vranësirash të lehta nëpër të gjithë vendin, më të përqendruara vranësirat do të jenë në Juglindje të Shqipërisë. Edhe pasditja do të vijojë me të njëjtat kushte meteorologjike ku kthjellimet do të dominojnë në ultësirën perëndimore dhe vijën bregdetare ndërsa sërish zonat
 • Parashikimi i motit për 26 shtator 2011 MeteoAlb, nesër, dita do të nisë me mot të kthjellët në të gjithë vendin pot duke ju afruar orëve të mesditës do të ketë shtim të vranësirave në jug dhe juglindje duke gjeneruar shira të izoluar. Në pjesën e dytë të ditës e gjithë zona malore e Shqipërisë do të mbetet me vranësira dhe shira të dobët duke lënë zonat e ulëta dhe bregdetare me alternime kthjellimesh
 • Turqi: Vriten pesë policë nga Partia e Punëtorëve Kurdë Diyarkbakir, 25 shtator 2011, NOA – Forcat guerrile kurde të Partisë së Punëtorëve Kurdë sulmuan me armë mbrëmjen e të shtunës një stacion policie në juglindje të Turqisë. Gjatë agresionit mbetën të vrarë pesë policë dhe u plagosën dhjetëra të tjerë.
 • Parashikimi i motit për 24 shtator 2011 Në mesditë do të ketë grumbullim të vranësirave në jug dhe juglindje të vendit, duke lënë pjesën tjetër të territorit me kthjellime. E njëjta situatë meteorologjike do të mbetet edhe gjatë pasdites ku kthjellimet do të dominojnë në zonën e ulët dhe vijën bregdetare ndërsa në zonat malore do të
 • Parashikimi i motit për 18 shtator 2011 Gjate pjesës së dytë të ditës do të ketë shtim të vranësirave dhe shirave në verilindje dhe juglindje të territorit, ndërsa e gjithë pjesa tjetër e vendit është dominuar nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash.