Lajme > Lajme Temash > Drejtime
 

Veri

 • Stuhi e dytë pritet të përfshijë vendin. Kujdesni Në jug priten stuhi të fuqishme shiu me intensitet të lartë, ndërsa në veri do të ketë reshje dëbore. Sipas Shërbimit Meteorologjik Kombëtar situata nga sot në mbrëmje do të jetë akoma dhe më e vështirë, për këtë arsye duhet gatishmëria e plotë e të gjitha forcave të emergjencës
 • Shqiptarët janë braktisur nga kjo qeveri, vendi po zhytet përditë e më thellë në krizë Basha: “Nga jugu në veri,nga lindja në perëndim shqiptarët janë braktis nga kjo qeveri, taksat i ka rrit, çmimet e naftës i ka rrit, po përgatit të rrisë çmimin e energjisë. Nuk e thotë.
 • Stefanoviç : Pa pajtim mes serbëve dhe shqiptarëve s’ka paqe për Ballkanin Kur ndodhin incidente kundër serbëve në veri të Kosovës, apo shkrimi të ISIS në manastirin e Deçanit, atëherë njerëzit reagojnë. Por kjo ndodh me raste, jo se serbët mendojnë gjithë kohës për Kosovën.
 • Rama: Dule kërkon qiqër në një lloj helli që nuk ekziston Përsa i përket Beogradit, unë e përsërit prapë, që nëse ka disa pak gjëra, për të cilat ne mund të krenohemi para botës, edhe para fqinjëve në veri dhe në jug, është sjellja jonë me minoritetet si shqiptarë, si shqiptarë në Shqipëri, si shqiptarë në Kosove, në këto dy shtete shqiptare ku nuk ka përsosmëri
 • Basha paralajmëron qeverinë Rama-Meta: Mos luani me durimin e një populli “Kam ardhur në këtë protestë pas një turi takimesh të hapura me qytetarët nga Jugu në Veri. Kam udhëtuar mes një dëshpërimi popullor të paprecedent. Kam udhëtuar mes një Shqipërie në lot: gra, të cilave qeveria u ka shembur pa ligj shtëpinë, pasurinë e një jete, mundin dhe gjakun e familjes.
 • I pret penisin shokut të ngushtë dhe ia hedh qenit Një djalë i dehur ka qëlluar mikun e tij më të mirë para se ti priste penisin dhe t'ja hidhte qenit me justifikimin se shoku i tij qe përpjekurta prekte në mënyrë seksuale.
 • Terrorizmi Krishterë Duke parë se në ditët e sotëme gjithmonë po flitet për terrorizmin islamik, ku edhe ka marr nje famë globale sot kemi raste edhe të terrorizmit krishter.
 • Ristani: Mazhoranca e përfshirë në rrjetin e drogës Të besuarit e Edi Ramës, në të vërtetë bëjnë ligjin në Veri, dhe drejtojnë trafikun kriminal me anë të ushtarëve të tyre. Publiku shqiptar duhet të jetë i qartë se tërheqja e Policisë para këtyre fakteve, tregon se mafia ka kapur shtetin.
 • Lumi i Tiranës shumë shpejt i gjithi në një oaz Lumi i Tiranës deri dje i njohur si bombë ekologjike, po shndërrohet çdo ditë në një oaz për banorët e bashkisë së Tiranës dhe të komunës së Paskuqanit.
 • Lufta Ballkanike u bë vetëm për portet e Shqipërisë Ata prenë copa me rëndësi nga toka Shqiptare dhe ia dhanë fqinjëve në Veri, në Jugë dhe në Lindje, duke shkaktuar kështu ngatërresa dhe luftëra të përditshme në mes të këtyre shteteve. Copën që mbeti nga gërshëra e tyre e quajtën shteti i pavarur i Shqipërisë, shkruan standardi.
 • Basha në Kuvendin e PD-së: Ky Kuvend le të jetë preludi i rikthimit tonë si forcë e ndryshimit historik Një Shqipëri e tërë në këmbë, nga Jugu në Veri, nga Lindja në Perendim nën flamurin e lirive të demokracisë dhe europianizmit, eshte qendrimi yne i patjetersueshem. Sic thoshte Kennedy, ta dije kushdo, ai qe na do te miren apo te keqen, se ne do paguajme cdo cmim, do mbajme cdo barre, do perjetojme cdo mundim, do mbeshtesim
 • Sokol Olldashi vdiq nga shoku i rëndë traumatiko - hemoragjik Prokuroria e Tiranës pushon hetimet për aksidentin që solli humbjen e jetës të ish-deputetit të PD-së, Sokol Olldashi, ku përcaktohet se shkaku i vdekjes ka qenë shoku i rëndë traumatiko - hemoragjik, pasi
 • Banorët e luginës që jetojnë 120 vjet dhe nuk "plaken" (VIDEO) Sot, i vendosur në veri të Pakistanit në kufi me Kinën, vendi është i rrethuar me masivin malor Hindukush, e në anën tjetër me Karakorumin. Ka rreth 87 mijë banorë, shumica e të cilëve të besimit islam.
 • Maks Velo: Pse jam antiverior e antimysliman Kur aplikohet sot në Veri, tregojmë se nuk kapërcejmë dot Mesjetën. Ne po bisedojmë për Trashëgiminë, dhe nuk zgjidhen dot kohët, epokat, territoret, por vlerat. Onufri është në kohën osmane, por ka një iluminim perëndimor.
 • Kosove-Shqiperi. Marrëveshje Bashkëpunimi në fushën e shëndetësisë që pas tre muajve të shkohet në veprime të tjera, ndërkohë që theksoi se nga marrëveshja do të ndihmojë që banorët e zonës së Bajram Currit e Hasit në veri të Shqipërisë do të mund të marrin shërbime shëndetësore në Kosovë, ndërkohë që, Shqipëria do t’i ofrojë asistencën Kosovës në fushën e disa shërbimeve
 • Vriten 52 ushtarë. Kosovari – sulmues vetëvrasës në Irak Së paku 52 ushtarë e oficerë irakianë kanë vdekur pas një sulmi vetëvrasës të javës së fundit në veri të Bagdadit në Irak. Një organizatë islamike ka pohuar se sulmi është kryer nga Blerim Demiri, nga Ferizaj, që besohet se është kosovari i parë që ka kryer një sulm vetëvrasës.
 • Reforma administrativo-territoriale. Lulzim Basha, kërkon një kusht elektorale ka edhe lëvizja demografike e njerëzve gjatë 4 viteve, ashtu sikurse dhe transferimi i vendbanimeve të njerëzve nga periferia në qendër, nga jugu në veri, nga zona malore në zonën fushore, e kështu me radhë.
 • Rezultatet e testimit për shkollën e policisë. Grupi i Parë dhe i Dytë datë 19 mars 2014 3357 DIDA VERI 30 931. 2956 AGA PRANVERA 30 932. 3668 PERAJ ERGI 29 933. 3569 SHUKU ARVELINO 29 934. 3019 HOXHAJ RENATO 29
 • Shkolla e Policisë, lista e kandidatëve sipas datave dhe orës së testimit, si dhe procedurat e testimit Elëvist Veri Kafa Elian Igli Gugashi Elida Agim Gjoni Elida Besnik Xhepa Elida Ndue Simonaj
 • Edi Rama në prezantimin e Strategjisë Kombëtare “Punësim dhe Aftësi 2014- 2020" Sot, zonat rurale janë jashtë hartës së punësimit, qoftë në veri, qoftë në jug. Shërbimet dhe dijet lokale janë shumë të dobëta, për shkak se zhvillimi është përqendruar në disa pika graviteti dhe jashtë këtyre pikave të gravitetit hapësira të tëra, popullsi të tëra
 • Policia e gjen burrin në shtratin e tij pas 15-vitesh vdekje Një kontroll rutinë, i kryer në një shtëpi të braktisur në një qytet në veri të Francës, i dha mundësin Inspektorit të shëndetësisë, Didier Perounton, të dëshmojë si në shërbimin e tij, po ashtu edhe për
 • Kosova në festë. 6 vjet Pavarësi Kemi zhbërë strukturat ilegale në veri të vendit dhe kemi mbajtur zgjedhjet e para demokratike. Duhet të jemi krenarë pasi sfidat me të cilat jemi përballur kanë qenë të jashtëzakonshme.
 • Hoxhaj në SHBA. Pa njohje, s’ka normalizim Së dyti, procesi i shpërbërjes së strukturave paralele në veri duhet të përfundohet sa më shpejtë dhe të mos mbeten aspekte të paqarta në këtë drejtim. Së treti, kërkohet angazhim për integrimin e plotë të serbëve të Kosovës në strukturat institucionale, siç ka ndodhur me valën e suksesshme të integrimit
 • "Shqipnija e vërtetë" Zbulohet harta e rrallë e Shqipërisë ethnike, të cilat shtrihen në anën juge-perëndimore të gadishullit të Ballkanit, mbi brigjet lindore të detnevet të Jonis e të Adriatikut, prej juge në veri, ndërmjet shkallëvet të gjanësis veriore 38057’(Prevezë) dhe 43020’ (maja e Jankovit në V.
 • Tërmetet "zgjojnë" Tiranën dhe Durrësin Epiqendra e termetit ka qene 29 km ne Perendim te Tirane, 8 km ne Veri-Lindje te Durresit dhe 9 km ne Veri Perendim te Shijakut me nje thellesi prej 10 km. Vetem 26 minuta me pas nje tjeter lekundje ka prekur serish kete zone, por kete here magnituda ka qene 4.
 • Nigeri. I ri u rrah nga gjykata islamike 20 herë me kamzhik për akte homoseksuale Shumica e shteteve në veri me shumicë muslimane të Nigerisë kanë adoptuar ligjin islamik , i njohur si Sheriatit , që nga fundi i sundimit ushtarak në vitin 1999 . I riu ishte në mesin e 11 myslimanëve dhe një të krishterë të arrestuar muajin e kaluar për sjellje homoseksuale .
 • SHBA. Temperaturat më të ulëta në 20 vjet pritet të mbërthejnë vendin këtë javë Ndërsa në disa shtete në veri të rajoneve qendrore, si Montana dhe Dakota e Veriut temperaturat pritet të arrijnë deri në -50 gradë celsius. Moti i ftohtë nuk pritet të zgjasë shumë, të enjten dhe të premten, temperaturat pritet të kthehen në gati nivele mesatare, në 5 deri 10 gradë celsius
 • 20 vjeçari përfundon lakuriq në lavatriçe Incidenti ndodhi të shtunën në qytetin Mooroopna , në veri të Melburnit , në shtetin Victoria . Ndërkohë rreshteri i zonës paralajmëroi se këto lojra janë të rrezikshme dhe mos "dhunoni" pajisjet shtëpiake.
 • Veshjet në Brazil me simbolin e shqiponjës shqiptare apo diçka tjetër Në jug të Arbërisë themelohet Despotati i Epirit, në veri Mbretëria (serbe) e Rashkës, ndërsa në lindje Mbretëria Bullgare. Në këtë kohë, kur Republika e Venedikut po pushtonte një pas një qytetet shqiptare: Durrësin, Kaninën, Jerikonë.
 • TAP-i sjell përfitime edhe për Shqipërinë Ky projekt shpresohet të funksionojë në një sistem qarku të mbyllur, ku furnizimi do të realizohet në dy drejtime, veri dhe jug nga sistemi kroat i transportit të gazit dhe TAP. Projekti IAP do të jetë gjithashtu pjesë e Unazës së gazit të Komunitetit të Energjisë, si një projekt rajonal, i aprovuar nga Komuniteti i Energjisë
 • E pickon merimanga, shpëton për qime Davies, nga Muswell Hill në veri të Londrës, u pickua ndërsa ishte duke punuar në kopshtin e shtëpisë së tij. Atij i duhet të jetë edhe për ca kohë nën kontrollin mjekësor.
 • Qeveria e Kosovës zhvilloi mbledhjen e rregullt pas zgjedhjeve Pjesëmarrja e serbëve në veri, definitivisht e ka legjitimuar marrëveshjen e Brukselit për një Kosovë unike, për një Kosovë të re, për një Kosovë si atdhe i gjithë qytetarëve të saj, me përfaqësim në institucionet qendrore dhe lokale
 • Bulevardi i ri i Tiranës po ecën me ritme të shpejta Puna për ndërtimin e bulevardit të ri të Tiranës, projekti më i rëndësishëm për kryeqytetin shqiptar po ecën me ritme të shpejta. I premtuar nga kryebashkiaku Basha rreth 2 vite më parë, sot ky projekt po shndërrohet në realitet.
 • Zgjedhjet komunale në Kosovë se arsyetimi për këtë është se nuk ka përfunduar ende procesi i numërimit në të gjitha komunat, si dhe mungesa totale e të dhënave nga katër komunat në veri të Kosovës. Sidoqoftë nga vendvotimet e numëruara deri më tani, shumica e komunave të Kosovës do të shkojnë në raundin e dytë i cili pritet të zhvillohet me 1
 • Shesin organet e trupit për të shlyer mikrokreditë Fushat orizore rrethojnë rrugën me pluhur, dhe të ngushtë në zemër të Kalai , një fshat gjashtë orë në veri të Daka, në rrethin Jotpurhat Bangladesh. Fëmijët luajnë lakuriq, duke mbuluar vetëm organet e tyre genitale me një mbrojtëse prej bambuje.
 • Piloti sëmuret, pasgjeri ul avionin për mrekulli (VIDEO) Avioni u ul në aeroportin e “Humberside” në veri të “Lincolnshire”, ndërsa piloti ka vdekur disa minuta pasi është dërguar në spital. Roy Murrai, një nga instruktorët që ndihmoi pasagjerin në uljen e avionit, ka treguar për BBC-në se “heroi” që shpëtoi dhjetëra njerëz, nuk kishte
 • Ato që nuk dini për mrekullitë e kërpudhave Maitake e shiitake kultivohen në veri të Indisë dhe janë shumë të shtrenjta, por edhe të vështira për t’u gjetur. Ndërsa disa lloje kërpudhash që mund të gjenden lehtë, të tilla si bisporus agaricus janë të njohura për aftësinë e tyre për të luftuar fillimin e lloje të ndryshme
 • Tërmet i fuqishëm 7.7 ballë. Krijohet ishull pas tërmetit (VIDEO) Një tërmet i fuqishëm ka vrarë të paktën 328 persona dhe plagosi qindra të tjerë në provincën pakistaneze në jug-perëndim të Balochistan. Tërmeti me magnitudë 7.
 • Japonia tepër e zemëruar me karrikaturën franceze mbi Fokushimën Shkrirja e trefishtë në Fukushima, e cila shtrihet 141 milje (227km) në veri të kryeqytetit, është klasifikuar si një nga incidentet me nivelin më të lartë në një shkallë ndërkombëtare, pas katastrofës së Çernobilit në vitin 1986 në ish-Bashkimin Sovjetik.
 • Vorpsi: Shtëpisë Qëndrore të Ushtrisë do t’i kthehet rëndësia dhe serioziteti i munguar Partia Demokratike pershendet vendimin e autoriteteve te larta shteterore per te dhene nje godine publike (ish-SHQUP-in) si seli qendrore te opozites.
 • Hoxhaj: Gjermania duhet të përkrahë Kosovën në proçeset integruese tërësi obligimet që dalin nga marrëveshja e arritur në Bruksel, duke e vlerësuar të rëndësisë së veçantë mbajtjen e zgjedhjeve lokale të 3 nëntorit në veri të Kosovës. Ambasadori Ernst Reichel vlerësoi të arriturat në dialogun ndërmjet dy shteteve, duke shprehur angazhimin e Gjermanisë për të ndihmuar në zbatimin
 • Pentagram gjigant zbulohet në Kazakistan. Ç'të jetë vallë Një Pentagram gjigant u gjet në Google Maps në një rajon të izoluar të Kazakistanit, në perëndim të qytetit të Lisakovsk (koordinatat +52° 28′ 47.14″, +62° 11′ 8.
 • Hoxhaj: 2013 është një vit evropian për Kosovën dhe për rajonin Disa prej hapave konkret kanë ndodhur deri më tash në veri të Kosovës me mbylljen e institucioneve paralele të policisë dhe sigurisë, por padyshim pika kulmore do të jetë organizimi i zgjedhjeve lokale më 3 nëntor”, ka thënë Hoxhaj.
 • Spanjë. Aksidenti më tragjik i ndodhur ndonjëherë Të paktën 78 njerëz janë vrarë në rrëzimi i një treni pasagjerësh në veri-perëndim të Spanjës të mërkurën. Më shumë se 140 janë lënduar, 36 seriozisht, pasi të tetë vagonat e trenit të linjes Madrid-Ferrol dolën jashtë shinave pranë Santiago de Compostela
 • Ushtare te vrarë nga shpërthimi i bombës ne Mansoura Një bombë ishte fshehur nën një kamion te drejtorise se sigurisë në qytet Delta e Nili, në veri të Kajros. Gjatë natës në kryeqytet, persona të armatosur të paidentifikuar qëlluan per vdekje dy mbështetësit e Presidentit rrëzuar, Morsi Mohammed.
 • Gruaja gjendet e vdekur në një valixhe Një grua është gjetur e vdekur në një valixhe në veri-perëndim të Londrës. Trupi u gjet pasi policia kontrolloi një terren sportiv në Thornfield Avenue, Mill Hill, rreth orës 17:00 BST të dielën.
 • Policia greke vret Marian Kolen. Ne kerkim Ilir Kupa (VIDEO) Policia greke ka vrarë një nga të arratisurit e burgut të Trikalas, Marian Kola ndërsa bashëpunëtori i tij, Ilir Kupa ka arritur të shpëtojë sërish.
 • Devolli dhe çduhet të dini për të Në veri, veriperëndim dhe në perëndim kufizohet me rrethin e Korçës nga lartësitë që zbresin në liqenin e Prespës dhe përgjatë kurrizit të Moravës. Në jugperëndim kufizohet me rrethin e Kolonjës nga pjerrësitë verilindore të malit të Gramozit, ndërsa në juglindje, lindje dhe verilindje kufizohet
 • Humbin jetën 19 zjarrfikës amerikanë. Obama i quan heronj 19 zjarrfikës amerikanë janë vrarë në krye të detyrës duke luftuar zjarrin e krijuar në qendër të Arizonës, thonë zyrtarët lokalë. Ata vdiqën duke luftuar me flakët që kërcënonin qytetin e Yarnell, rreth 80 milje (130 km) në veri-perëndim të Phoenix.
 • Bulevardi i Ri i Tiranës. 7 kompani vazhdojnë garën Korridori i lëvizjes përgjatë bulevardit veri - jug si dhe unaza veriore e qytetit do të sjellin zgjidhje afatgjatë për zhvillimin e qytetit, në lidhje me transportin, trafikun, infrastrukturën urbane dhe mbetet zgjidhja e vetme për një mjedis sa