English

Parashikimi i motit për ditën e sotme nga NOA dhe Meteoalb

Tiranë, 2 janar 2011 NOA – Moti i kthjellet dhe temperaturat e ulta vazhdojne edhe sot ne te gjithe rajonin edhe Shqipërinë ku ne pjesen me te madhe te vendit do te kete diell.

Për ditën e sotme, temperatura më e ulët pritet të shënohet në Korçë, -6 gradë Celsius. Kurse më e larta, në Sarandë, 15 gradë Celsius.

Prishtina do të arrijë temperaturën -4 gradë Celsius kurse në Evropë, Varshava do të arrijë deri në -14 gradë Celsius.

Temperatura më e lartë jashtë vendit pritet të shënojë sërish në Athinë, 19 gradë Celsius.

Më poshtë gjeni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës, ofruar nga agjencia NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Ne mesdite do te kete vranesira dhe reshje te pakta debore ne zonat malore veriore si edhe ne ekstremin jugor.

Pjesa e dyte e dites do te vijoje me vranesira dhe reshje te dobeta debore ne zonat malore ne lartesine mbi 1200 metra.

Ndersa zonat e ulta dhe ato bregdetare do te mbeten me kthjellime dhe vranesira kalimtare.

Gjate mbremjes parashikohet shtim i vranesirave ne pjesen me te madhe te vendit.

Temperaturat ajrit do te pesojne rritje te lehte si ne vlerat e mengjesit POR edhe ne vlerat e mesdites, kjo rritje do te jete ne te gjithe vendin.

Era do të fryje e lehte ne toke dhe ne det me me shpejtesi 24 km/h dhe drejtim Lindor kjo do te beje qe dallgezimi ne det do te jete i ulet.

Europa

Diten e diel pjesa me e madhe kontinentin Europian do te jete me Mot te Kthjellet dhe temperatura te ulta.

Perjashtuar juglindjen e Europes Ku do te kete vranesira te dendura te cilat do te gjenerojne reshje shiu dhe debore.

Problematike situata mbetet ne Ishujt Britanike dhe vendet Balltike pasi vranesirat dhe reshjet e debores do te vijojne, here pas here do te kete stuhi te forta ere.

Ne rajonin e Medheut dhe gadishullin e Ballkanit do te kete shtim te vranesirave dhe reshje te pakta debore temperaturat do te ulen serish.

Ne kushtet e temperaturave te ulta dhe reshjeve te debores do te mbeten edhe vendet Skandinave.

Ngjarje ekstreme në Europë:

E diel, 2 janar 2011

Juglindja e Europes alarmon rreshje debore dhe temperatura te ulëta;

Britania e Madhe alarmojne per reshje shiu dhe debore te dendura.

Skandinavia do te rrezikohen nga reshje dëbore dhe stuhi te forta ere.

e.r/NOA

KOMENTE