Lajme > Lajme Temash > Natyra > Kontinente
 

Afrikë

 • SEECP, angazhim për të përballuar sfidat e përbashkëta rajonale e Europës, sfida që i sjell terrorizmi i ushqyer nga një makineri e skëterrshme e quajtur ISIS, që ka pllakosur popujt dhe zonat në Lindjen e Mesme dhe Afrikë. Ndërkohë, një tjetër sfidë jo aq e shkëputur me këto më sipër, është krimi i organizuar dhe trafiqet e paligjshme.
 • 6 shkurti, Dita Ndërkombëtare për Zero Tolerancë ndaj Gjymtimit Gjenital Femëror FGM praktikohet në 29 shtete, kryesisht në Afrikë dhe Lindjen e Mesme, por edhe nga disa komunitete të emigrantëve në Perëndim. Sipas UNICEF-it, edhe 30 milionë vajza në mbarë botën mund të jetë subjekt i FGM në 10 vitet e ardhshme.
 • Shahistja e vogël Klean Shuqja, krenari e kombit Gjatë muajve shtator-tetor, shahistja 8 vjeçare Klean Shuqja ka përfaqësuar Shqipërinë në dy kampionate ndërkombëtare, atë të botërorit mbajtur në Durban, Afrikë e Jugut gjatë datave 19-30 shtator dhe në Kampionatin Europian të zhvilluar në Batumi, Gjeorgji, 18-29 tetor.
 • Ebola, virusi vdekjeprurës. Sierra Leone shpall emergjencën Presidenti i Sierra Leone ka shpallur një emergjencë të shëndetit publik për të frenuar shpërthimin vdekjeprurës Ebola. Ernest Bai Koroma tha se Epiqendrat e shpërthimit në lindje do të jetë në karantinë dhe kërkoi nga forcat e sigurisë për të zbatuar masat.
 • 9 ditë nga dhuna në Kuvend, një javë nga faktet tronditëse, Rama hesht Por mbasi u publikuan të dhënat e dosjes penale, asnjë kryeministër në Europë, Amerikë Latine por edhe në Afrikë, nuk do të mund të kishte heshtur ashtu siç hesht prej gati një jave Edi Rama. Që shëtit lart e poshtë Shqipërisë për të shpallur suksese imagjinare, arritje virtuale, që egzistojnë ndoshta vetëm në mendjen e tij, apo në propagandën e ekipit
 • Migrantët afrikanë sulmojnë enklavën spanjolle në Melilla Më shumë se 200 emigrantë nga Afrika sub-Sahariane kanë thyer kufirin në Melilla (qytet spanjoll) në Afrikë për tu futur në zonën spanjolle. Ky numër është më i madhi, i emigrantëve në Melilla në vitet e fundit.
 • Gjarpri python gëlltit kaprollin të gjithë (VIDEO) Por video e mëposhtme dhe fotot tregojnë se i vetëm mund ta realizojë vetëm gjarpri python në Afrikë. Këto fotografi tregojnë një gjarpër 8ft i cili shihet të gëlltisë për 45 minuta një kaproll në Botsvana.
 • Shqiptarët në Afrikë. Kushte pune mizerabël Shumica e atyre që kanë shkuar në Afrikë nuk janë rikthyer më për të punuar sërish, madje nuk mungojnë dhe rastet kur kontrata është lënë në mes nga punonjësit. Ndërkohë në Shqipëri kompania është denoncuar jo pak herë për dhunë dhe mashtrim.
 • Fjalimi i Enverit në mbledhjen e 81 partive publikohet pas 47 vitesh Shtete të reja po lindin në Afrikë, në Azi. Shtete ku sundonte kapitali, kërbaçi dhe plumbi po zhdukin zgjedhën e robërisë dhe popujt po marrin në dorë fatet e tyre. Kjo gjë u arrit dhe po arrihet në sajë të luftës së këtyre popujve dhe të ndihmës morale që u japin këtyre popujve Bashkimi Sovjetik, Kina Popullore dhe vendet
 • Nelson Mandela. Ja kush ishte njeriu i urtësisë, drejtësisë, barazisë dhe paqes botërore Nelson Mandela Rolihlahla u inaugurua si Presidenti i një Afrikë të Jugut demokratike më 10 maj 1994. Kjo ikonë botërore ka punuar pa u lodhur edhe pas arritjes së demokracisë në Afrikën e Jugut për të vazhduar përmirësimin e jetës .
 • Kompania koreane tërheq reklamat "raciste" të cigareve Cigaret ishin pjesë e një linje të re në Afrikë. Kompania, KT & G, thotë se ato përmbanin duhan afrikan të pjekur dhe të thatë në një mënyrë tradicionale. Paketat e cigareve përmbanin imazhe të majmunëve gjatë pjekjes së duahnit.
 • Emrat që janë flakur nga puna në administratën e ish-kryetares së kuvendit Nepotizëm që as në Afrikë nuk ekziston. Cilat ishin hapat që ndoqët ju? Unë ndoqa rrugën ligjore. I kundërshtova të gjitha vërejtjet me shkrim, por nuk i mori njeri parasysh.
 • Rama fton Bono Vox liderin e grupit të famshëm U2 në Tiranë Bono Vox njihet si një nga personazhet më të famshëm e humanitarë, pasi ka ngritur shumë fondacione bamirëse në Afrikë. Bono është emëruar me urdhrin Kalorës Nderi, nga mbretëresha Elizabeta II për kontributin e tij të madh në muzikë dhe jetën sociale.
 • Salla e kuvendit do të boshatiset nga kompjuterat me çmim "mashtrues" Alban Dega-SA FRENGU PULEN ... me djersen e mundin e plackitur shqiptareve - Nje sirene alarmi per Prokurorin e Pergjithshem dhe Kryetarin e Komisionit te
 • 49 vjeçari operon scrotumin e tij 59.9 kg (FOTO dhe VIDEO) Këto lloj situatash ndodhin në Afrikë dhe Azinë Juglindore, për shkak të kushteve të rënda higjenike dhe shkaktohet nga parazitët e shumtë dhe infeksionet që merren prej tyre. 1857
 • Rexhep Taip Erdogan nga një shitës limonadash në një politikan Turqia sipas Davutoğlu-t është një qytetërim-urë që lidh tre kontinente (Evropë, Azi dhe Afrikë), me një rol të fuqie qendrore dhe autonome, e ngjashme me atë të Gjermanisë në Evropë, krahasim evokativ që ministri Davutoglu nënvizon shpesh.
 • Berisha kombëtares para ndeshjes: Ju siguroj se qeveria do të ketë një premio për fitoren Unë po shikoja në Afrikë të Jugut kur luante Zvicra, që kishte në skuadër 3-4 shqiptarë dhe u gëzova. Sigurisht do të gëzohem shumë më tepër kur të shkojmë ne në Brazil dhe e vërteta është se nuk jemi larg atij momenti.
 • Libi: Gadafi zoteron asete me vlerë 1 miliard $ 'në Afrikën e Jugut' Ambasadori zyrtar libian Salah Marghani tha se zyrtarët ishin "emëruar për të hetuar dhe për të siguruar pasuritë në Afrikë, në emër të popullit të Libisë". Fragmentet e gazetave të shtypura e letrave nga drejtësia e Libisë dhe ministrat e Financave për homologët e tyre të Afrikës së Jugut kërkuan ndihmë
 • 23 vjeçari përdhunon vajzën në varreza pasi kishte përdhunuar, një grua në të 20-tat e saj ndërsa po kthehej me këmbë në shtëpi ne nje rruge e cila kalonte permes nje varrezenë West Sussex, Afrikë. Ajo u sulmua rreth ores 02:00 BST të shtunën.
 • Bletët frymëzojnë projektuesit e ruajtjes së ushqimit Projektimi i tyre, Time Capsule, është një version i një frigoriferi avullues, njëshekullor pajisje që përdoret zakonisht në Afrikë sot. Versioni tradicional ka disa probleme, pasi përdor sasi të mëdha të ujit, nuk punon kudo dhe mund të çojë në probleme të shfaqjes së insekteve dhe
 • Kosova vendos regjimin e vizave hyrëse për 87 vende të botës Duke pasur parasysh se shumica e vendeve për të cilat do të aplikohet regjimi i vizave ndodhen në Azi, Lindje të Mesme dhe Afrikë, është vendosur që Konsullata e Përgjithshme në Stamboll të jetë përgjegjëse për zbatimin e këtij vendimi të Qeverisë, për shtetasit e këtyre vendeve.
 • HBj - sheiku që pretendon të blerë gjithë botën luksoze ndërmarrjet industriale, institucionet financiare, infrastruktura, pasuritë e paluajtshme, ar dhe mbi të gjitha mijëra hektarë toke në Azi dhe Afrikë, ishuj të virgjër për t’u shndërruar në hotele me 7 yje, por dhe lëndë të para për t’u shitur në bursën e Çikagos.
 • Virusi vdekjeprurës që pritet të bëjë kërdinë në 5 vitet e ardhshme (VIDEO) Kjo është një sëmundje e përhapur në kafshët shtëpiake dhe të egra në Afrikë dhe Azi - por ja që kjo ka kaluar pengesën dhe ka kapërcyer te njerëzit duke i infektuar me efekt vdekjeprurës. Por vdekja e të riut që nuk mund të identifikohet për arsye konfidenciale nuk ishte i vetmi pasi kohët e fundit një virus i huaj kishte erdhur në këtë vend
 • Edhe gratë kanë të drejtë të trashëgojnë pronën Gjykata e Lartë në Botsvana, Afrikë përmbysi një ligj zakonor i cili pengonte femrat të trashëgonin shtëpinë e familjes. Gjykatësi vendosi se ligji ishte në kundërshtim me kushtetutën, e cila garanton barazi për burrat dhe gratë.
 • "Eutelsat Communications" , gjiganti që do ofrojë internetin falas në gjithë Shqipërinë e kompanisë transmetojnë më shumë se 4,250 kanale televizive për më shumë se 200 milionë shikues kabllorë e satelitorë në Evropë, Lindjen e Mesme e në Afrikë. Satelitet e grupit ofrojnë gjithashtu një gamë të gjerë shërbimesh telefonie të lëvizshme e fikse, rrjete korporatave dhe tregje me bandë të gjerë për ofrues shërbimesh
 • Njerëzit modernë e kanë prejardhjen nga Afrika Shumë shkencëtarë besojnë se njerëzit modernë e kanë origjinën nga një rajon në Afrikë para përhapjes në Evropë dhe Azi rreth 60.000 vjet më parë. Të dhënat gjenetike gjithashtu tregojnë se si gjeneratat e Khoe-San janë përshtatur me mjedisin e tyre që përfshinte funksionin e muskujve, përgjigje
 • Motrat 21 dhe 23 vjeç humbin jetën në aksident Ato kishin shkuar me pushime në Afrikë dhe kishin vizituar disa qytete. Motrat ishin nga Whiteparish, pranë Salisbury, Wiltshire. Joshua është nga Salisbury.
 • Falë tij Shqipëria hyri në modën botërore Do kthehem edhe në Prishtinë dhe pastaj do të iki në Afrikë. Albana: Po me familjen a i kalove dy javë pushim këtë vit? Fadili: Ishte një ndër gjërat më të mira në botë.
 • Edi Rama në Kongresin e 24 të Internacionales Socialiste, në Afrikën e Jugut Socialiste Edi Rama, shoqëruar nga deputeti Taulant Balla, mori pjesë në Kongresin e 24 zgjedhor të Internacionales Socialiste, zhvilluar në Cape Town, Afrikë e Jugut. Gjatë qëndrimit të tij në Cape Town, lideri i opozitës shqiptare zhvilloi takime me Kryeministrin belg Elio di Rupo, Kryeministrin rumun Victor Ponda dhe drejtuesit
 • Nepërka më e rrezikshme në botë Ato jetojnë në të gjithë botën, duke përfshirë Afrikë, Azi dhe Indi dhe kanë një trup të fortë dhe kokë si dardhë. Kanë tendencë të ndjekin natën dhe të hanë gjitarët, zogjtë, gjarpërinjtë dhe hardhucat.
 • Roboti gjurmon peshkaqenët e bardhë në oqean Brigjet e San Franciskos janë quajtur si "Serengeti blu", duke i krahasuar me rrugët migratore në Afrikë, përsa i përket numrit të madh të peshkaqenëve në këtë zonë. Studimi zbuloi se ujërat ishin një pikë e nxehtë për një shumëllojshmëri të llojeve të ndrysme të peshkawenëve të cilët në varësi të temperaturës emigrojnë
 • Burri paguan vrasës me pagesë për gruan e tij Por ai mendohet se është përfshirë në vrasje pasi bërë të bërë udhëtimin e tij në Afrikë me limuzinë ai nuk morri një taksi të hotelit por zgjodhi kompaninë e Zola Tongo, i cili ka qënë për 18 vjet në burg si organizator i krimeve të tilla.
 • 5 gjëra që ju duhet të dini rreth Ebola-s Ebola, i njohur zyrtarisht si Ebola, ethe hemorragjike, është një sëmundje e rëndë e shkaktuar nga virusi Ebola që së pari u njoh në Afrikë në vitin 1976. Simptomat e hershme mund të përfshijnë ethe, dhimbje koke dhe muskuj, dhimbje të fytit dhe dobësi, e ndjekur nga diarre, të vjella dhe dhimbje barku, sipas
 • Virusi vdekjeprurës i qengjave mund të pushtojë gjithë Britaninë deri në fund të vitit Ai është pjesë e një grupi origjinuese në Azi, Australi dhe në Afrikë dhe nuk është gjetur në Evropa më parë. Si e bën atë të përhapur? Ai mendohet të ketë qenë sjellë në Evropë nga insektet thumbues si midges.
 • Hillary Clinton, takim privat me Mandelën në shtëpinë e tij Sekretarja amerikane e Shtetit, në një udhëtim 10-ditor në Afrikë, u ndal nga shtëpia e Nelson Mandelës në Afrikën e Jugut. Pikat kryesore të udhëtimit të saj përfshijnë thirrje për Sudansese Sudan për të bërë një marrëveshje të naftës me Sudanin, shpallja e një shtesë 15 milionë dollarë
 • Çfarë do të hajë njerëzimi pas 20 vjetësh? Vemjet dhe karkalecat janë të njohura në Afrikë, Grerëzat janë një delikatesë në Japoni, buburrecat janë ngrënë në Tajlandë. Por, për insektet do të lindë nevoja për një rregullim të imazhit nëse ato vendosen që të jenë pjesë e dietës së njerëzve meqëllim që të bëhen të pëlqyeshme sidomos
 • Kafshohet nga gjarpri vdekjeprurës dhe nuk e kupton (FOTO) Mambas Zi është gjarpri më i gjatë dhe i helmët në Afrikë dhe mund të rritet deri në 10 metra. Emri i tij vjen nga ngjyrë të zezë në brendësi të gojës. Fotot e tjera tregojnë lloje të ndryshme të gjarpërinjve nga koleksioni i fotografit Laita.
 • Pamje spektakolare e musoneve në Arizona (VIDEO) Haboob ndodh vetëm në Afrikë, Lindjen e Mesme, Australi dhe Phoenix, Arizona. 1224
 • Melinda Gates, gruaja e Bill, shprehet se kontraceprivët nuk janë mëkatarë studimet për drejtësi sociale dhe sot drejton një Fondacionin e madh dhe të fuqishëm Gates, lidhur me ndihmën e grave në vendet në zhvillim sidomos në Afrikë dhe Indi. Ajo gjatë një interviste të dhënë tregon mbi jetën e saj, mësimet e katolicizmit dhe se çfarë del si detyrë kryesore për të bërë nga ana e saj si një katoliciste
 • Kina premton 20 bilion dollarë kredi për Afrikën Kina ka premtuar dollarë 20bn dollarënë kredi për Afrikën, gjatë tre viteve të ardhshme, në një shtytje për lidhje më të ngushta në rritje të tregtisë.
 • AIDS i ri i Amerikës. Kujdesni nga sëmundja Chagas Është e afërt me mizën Cece që, gjendet në Afrikë, e cila përhapi sëmundjen e fjeturku viktimë ishte truri. Ashtu si SIDA, sëmundja është e vështirë për tu zbuluar dhe ka një periudhë të gjatë shfaqjeje.
 • FC Barcelona dërgon 1 milion libra dixhitalë në Afrikë fëmijëve në të gjithë vendet në zhvillim të botës, dhe ne jemi të kënaqur me mbështetjen e FC Barcelona që do të dërgojë një milion libra për nxënësit në Afrikë", tha një pjestar i organizatës. Librat do të shpërndahen për fëmijët në Gana, Kenia dhe Uganda, ku organizata jo-fitimprurëse është tashmë operative, dhe së shpejti në Ruandë, e cila do
 • Panik në aeroplan. Kam bombë të implantuar në trupin tim Ajo ishte qytetare francez, e lindur në Kamerun, Afrikë, e cila po shkonte të vizitonte Shtetet e Bashkuara për 10 ditë, raportoi CNN. Mjekët në bordin e fluturimit e panë atë por nuk gjetën prova të plagëve që tregojnë një operacion të kohëve të fundit, sipas kanalit të lajmeve.
 • Gratë evropiane Seks me djem nga Kenya Një film grafik paraqet një grua të moshës mesatare që udhëtonte në Afrikë për seks me meshkuj zhigolos, është vlerësuar në Festivalin e filmit në Kanë.
 • Dita ndërkombëtare e Talsemisë Alfa-talasemitë gjenden më të perhapura në Afrikë, Azinë jugore, Indi, vèndet e lindjes, Kinën jugore dhe në ndonje rast në vendet e Mesdheut.
 • Gjymtimi gjenital femëror. Qepin vaginën, duke marrë një rrisk fatal I njohur si "prerje", procedura është kryer tradicionalisht për arsye kulturore në Afrikë dhe me numër të madh të emigracionit nga vendet si Sudan, Somali dhe Etiopia ajo po bëhet gjithnjë e më shumë e zakonshme në Britani të Madhe.
 • Moda franceze Yves Saint Laurent Yves Saint Laurent ka krijuar koleksionet e frymëzuara nga vende dhe kontinente të botës si Spanjë, Kinë dhe Afrikë. Stilisti Yves Saint Laurent ka vdekur në Paris në vitin 2008.
 • Malaria - Shumë shpejt vaksina e re Kompania “Glakso Smit Klajn” në tetor të vitit të kaluar ka publikuar rezultatet e testimit të madh të vaksinës së saj eksperimentale RTS,S tek fëmijët në Afrikë. Kjo vaksinë ka përgjysmuar rrezikun nga sëmundja e malaries, gjë e cila konsiderohet si rezultat mjaft i mirë.
 • Sendi që na lë pa mend As përkatësia seksuale e Elton Xhonit , majat e Kilimanxharos dhe as Ujëvaret e Nijagarës apo një Safari në Afrikë, por është hajnia planetare e quajtur korrupsion që deri në kockë do të na fikë! Jemi shtet i ri dhe popull me fat sepse kjo dukuri te ne ka kaluar në histori!
 • Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 28 dhjetorin në vite… – Në Izrael zbulohen eshtra të njerëzve që kanë jetuar 400,000 vjet më parë, çfarë e sfidon teorinë që njerëzit kanë origjinën në Afrikë. Pergatitur nga radio Evropa e Lirë