Lajme > Lajme Temash > Bimët > Fruta
 

Boronica

 • Parandaloni kancerin duke patur këto 10 keshillat dietike parasysh Disa ushqime mund te kontribuojne ne zhvillimin e kancerit; disa te tjera mund te ulin rrezikun. Ndiqni keto rregulla per te minimizuar rrezikun e kancerit.
 • Tretni dhjamin në bark me banane Bananet mendoheshin si një frut që të shëndoshe por në të kundert nuk eshte ashtu, përkundrazi ndihmon në një shëndet të shëndetshëm. Në fakt, kjo është një nga frutat më të dëshirueshëm kur mbajnë dietë, sepse ajo përmban shumë kalium.
 • Ushqimet më të mira për gratë Boronica është një burim i madh i vitaminës C dhe fibrës dietike. Përfitimet e mundshme shëndetësore të Boronicës janë të dokumentuara, si përmirësim i higjienës dentare dhe parandalim i kancerit dhe sëmundjeve të zemrës.
 • Thonj të bukur dhe të shëndetshëm. Zbuloni si janë thonjtë tuaj Boronica, manaferra dhe rrushi janë të pasur me antioksidantë që ndihmojnë për shëndetin e mirë në përgjithësi.
 • Si të shpëtoni nga Candida, myku në trupin tuaj Gjithashtu perimet si trangujt, specat, brokoli, lulelakra, lakra, sallata jeshile, peshku, hudhra dhe disa tipe manash si manaferrat, boronica etj., janë Ok për t'u konsumuar gjatë fazës 1.
 • Si dhe nga se shkaktohen gurët në tëmth. Kurimi Ushqime të tjera të nevojshme janë hudhra dhe vaji i hudhrës, arra e kokosit, lëngu i rrushit, mollët, kajsitë, manat, manaferrat, boronica, kumbulla, dardha, pjepri. Ekzaminimi dhe trajtimi i gurëve në tëmth
 • Jashtëqitja. 5 shenja serioze që tregojnë shëndetin tuaj Duke marrë mjekime që përmbajnë të tilla si Pepto-Bismol, apo të hani boronica gjithashtu mund të shkaktojnë ngjyrë të zezë. E ndritshme e kuqe zakonisht sugjeron se gjaku vjen nga pjesa e poshtme e sistemit të tretjes, të tilla si, rektumi ose anusi, zorra e trashë.
 • Listë me emra bimësh mjekësore Natyra na ka falur mjaft bimë mjekësore të cilat duhet t'i njohim dhe t'i përdorim sa më shumë. Nuk ka asgjë më të shëndetshme se këto bimë që janë tërësisht natyrale dhe tepër kurative për shëndetin ton.
 • Zëvendësuesi natyral i aspirinës Efekt ky i ngjashëm me atë të Aspirinës, pasi tek boronica është gjetur i njëjti princip aktiv si tek aspirina, “Acidi Salicilik”. Në eksperimentet e kryera është parë që nivelet e acidit salicilik në gjak rriten pas konsumimit të boronicës, duke ndikuar kështu në uljen e nivelit të dhimbjes
 • Kujtesë super të fortë Kënaqësia verore për kujtesë më të mirë Frape nga boronica, e cila është e pasur me antioksidantë, është ilaç i duhur për trurin sepse përmirëson dhe mpreh kujtesën.
 • Disa këshilla për një lëkurë të shëndetshme dhe rrezatuese "Antioksidantët janë të pranishme në manaferra, boronica,në aloe vera që mund të ndihmojnë duke luftuar bakteret dhe për të mbajtur lëkurën tuaj të gjallë. Vitamina E është një tjetër lëndë ushqyese e rëndësishme që ndihmon për të mbajtur të zhdërvjellët lëkurën tuaj.
 • Lista e frutave organike që ju duhet të blini dhe konsumoni Sipas studimeve, boronica është fruti me një nivel më të lartë antioksidanti, krahasuar me fruta të tjera. a.
 • Boronicat ndihmojnë në nivelin e kolesterolit Për këtë studim të ri, shkencëtarët janë bazuar në hetimet e drejtuara nga Yokoyama, të cilët u ushqyen me boronica apo mbetje lëvozhgash të saj dhe u vu re një rënie e nivelit të kolesterolit VLDL (një formë e kolesterolit të “keq”).
 • Një dietë vërtet efektive, ja si të humbisni 20 kilogramë Tiranë, 17 Nëntor 2010 NOA/NEWSIT - ABS dieta është zgjidhje e vërtetë, nëse jeni të gatshëm që ta balanconi ushqimin dh aktivitetin fizik. Sipas këtij regjimi, të cilit duhet t’i përmbaheni secilin muaj është e lejuar përdorimi i 12 ushqimeve.
 • "Boronica" Festa Tradicionale E Zonës Së Plavës, Mbërrin Në Shkodër Kryebashkiaku Sharkinoviç tha se, festa i kushtohet një fruti të veçantë me emrin Boronica që rritet dhe kultivohet tradicionalisht në zonën e bjeshkëve. "Boronica është një frut shumë i kërkuar që përdoret në industrinë e prodhimit të lëngjeve, por ndërkohë është edhe shumë vitaminoz, me efekte shumë të dobishme
 • Kukës: Shfrytëzimi I Bimëve Medicinale Duhet Të Bëhet I Kontrolluar Vetëm në pyjet e qarkut të Kukësit rriten mbi 120 lloje të ndryshme bimësh mjekësore, ku nga më kryesoret janë sherbelja, boronica, shtogu, agulicja, lule manushaqja etj. Biznesmenët privatë po tregojnë interes për grumbullimin e tregtimin e bimëve.
 • Kukës: Shfrytëzim, Por Dhe Ruajtje Te Bimëve Medicinale Dhe Aromatike Në pyjet e livadhet e qarkut të Kukësit rriten mbi 120 lloje të ndryshme bimësh mjekësore, ku vend kryesor e zënë sherbeli, boronica, shtogu, agulicja, lule manushaqja etj. Që tani nis interesi jo vetëm i biznesmenëve privatë, por edhe i banorëve për mbledhjen e grumbullimin e bimëve medicinale e aromatike.