Lajme > Lajme Temash > Kultura > Gjuhët
 

Frëngjisht

 • Kryeministri Edi Rama në emisionin francez Le Grand Soir 3. Takim dhe me Hollande Gazetari: Ta theksojmë për shikuesit se fakti që ju flisni kaq mirë frëngjisht, e pamë edhe më parë që gjuha franceze mësohet në vendin tuaj, po rasti juaj është se ju keni jetuar disa vite në Francë.
 • George Clooney së shpejti do të martohet Alamuddin që flet rrjedhshëm frëngjisht dhe arabisht , thuhet se ka kaluar kohë në Nju Jork , Tanzani dhe Sishel . Spekulimet se Clooney ishte duke planifikuar të rimartohet kanë marrë fund gjatë fundjavës pasi e dashura e tij është parë me një unazë në gishtin
 • Jean-Pierre Bel Metës: Franca ka mbështetur gjithmonë Shqipërinë në rrugën e saj drejt BE-së Siç është kuptimi i saj në shqip apo në frëngjisht. Ne kemi thënë që do të vazhdojmë së bashku dhe siç e dini, kemi një takim së shpejti në muajin qershor. Përsa i takon pjesës së dytë të pyetjes suaj, është e vërtetë që në gjirin e vendeve anëtare të Bashkimit Europian ekzistojnë disa pikëpyetje, disa
 • Serbia ka hapur sot, negociatat me BE-në për anëtarësim.Protestuesit: Be-ja përbëhet nga ekzekutues viktimash Edhe pse u theksua se shqiptarët janë popull pro evropianë, u hodhën parrulla në shqip dhe frëngjisht duke kritikuar ekzistencën e BE-së, e cila ndryshe nga parimet mbi të cilat u themelua, mban pranë ekzekutuesit duke diskriminuar viktimat, pasi nuk lejon
 • Dasara Malltezi: Sharmi i tij, principet, energjia, dhe gjithçka që ai ka më frymëzon Por ajo i shkruan në Frëngjisht, gjuha e huaj që ai kupton dhe flet shumë mirë.
 • Turqi. Ja pse trazirat shpërthyen si një pop - corn Termi i përdorur në gjuhën turke është bazuar në frëngjisht ku "Laicite", përcakton atë që ne mund ta quajmë "ndarje" -. Parimi i ndarjes mes fesë dhe shtetit "
 • Ismail Qemali: Do mbërrij në Durrës para serbëve Përkthim nga origjinali frëngjisht.
 • Personi më i ri që vdes në Grand Canyon (FOTO) Fliste 4 gjuhë, anglisht, frëngjisht, spanjisht dhe rumanisht. Ajo ishte e sigurt në çdo rrugë që zgjidhte, por këtë herë fati nuk ishte me të pasi disa shkëmbinj të vegjël u shkëputën dhe një thirrje tepër e shkurtër u dëgjua
 • Librat e botuara të shkrimtares Raimonda Moisiu dhe Çmimet Gazetare e pavarur, -Zotëron përveç shqipes disa gjuhe të huaja; Anglisht, Rusisht, Italisht,pjesërisht Frëngjisht,Greqisht dhe Spanish. Raimonda Moisiu (SADE) ka lindur më 20 shkurt, 1957 dhe është rritur në qytetin juglindor të serenatave dhe blirëve, Korçës, në një familje të thjeshtë qytetare
 • 20 vjeçari që di 11 gjuhë të huaja (VIDEO) /> Ai ka mbaruar universitetin Oxford dhe aktualisht mund të flasi 11 gjuhë - anglisht, greqisht, gjermanisht, spanjisht, rusisht, holandisht, Afrikans, frëngjisht, hebraishte, Catalan dhe italiane. Që të hyje në konkurs duhet të ishe në moshën 16-22 vjeç dhe të dije disa gjuhë.
 • Rreziku i madh nga nexhmedinspahitë "Ende pa e definuar këtë dëshirë të ndërkombëtarëve ,nga mendësit tonë na del ideja tjetër ,edhe më “vizionare” : “ Kombi shqiptar- multietni?”(N.Spahiu),duke na “bindur” “që të qenit multietnik për një komb qenka dëshmi e zhvillimit të atij kombi”.
 • Arif Bozixhi, fitues i çmimit “Esad Mekuli” ndër të tjera, edhe veprat poetike “Hiri i lotit” (1996), botuar shqip e gjermanisht, “Flutura në grila” (2005), në shqip e anglisht dhe më vonë edhe frëngjisht, si dhe krijime të tjera. Tani janë në proces të botimit edhe dy vepra të këtij autori, “Ëndrra e shiut” në shqip dhe “Pesha e gjithësisë” në gjuhën turke.
 • Gratë që na sundojnë Gustav Le Bon shpjegon hollësisht se ta zëmë fjala “atdhe”, në frëngjisht “patrie”, ndonëse ka kaluar nëpër histori me një veshje të njëjtë linguistike, megjithatë semantikisht ka pësuar ndryshime të mëdha.
 • Kadare: Pse më ka dalë nami si qejfli femrash Përse në fillim kujtimet e zonjës Kadare u botuan në frëngjisht dhe më pas në shqip? U botuan kështu, natyrshëm nuk ka ndonjë arsye të veçantë. A ishte botuesi juaj që insistoi?
 • Arjola Prenga, “një mosketiere shqiptare” e rrjetës në Francë “Unë nuk flas edhe aq frëngjisht, por fjalët kryesore që më duhen në stërvitje apo në lojë, i kam mësuar”, - rrëfen ajo. “Me presidentin e klubit, Daniel Mroovksi flas italisht, me pjesën tjetër flas kryesisht anglisht, ndërsa me brazilianen me të cilën jetoj në të njëjtin
 • Si e shpëtoi Mikelanxhelon, poeti shqiptar Libri "Më rrëfe për betejat, mbretëritë dhe elefantët" e autorit Matijas Enar, është botuar vitin e kaluar në frëngjisht dhe sivjet në gjermanisht.
 • Në vendet shqipfolëse kemi përdorim të ndryshëm të fjalëve të huaja Vërshimi i fjalëve të huaja në gjuhën shqipe është pasojë e globalizimit. Purizmi i gjuhës është me vend kur në rrezik është çështja kombëtare.
 • Alarmi i Belgjikës: Shqiptarët duan azil, abuzim me gjakmarrjen “Ne shohim shpesh vërtetime me të njëjtën përmbajtje, por vetëm që u ndryshohen emra, me përkthime të bashkëlidhura në frëngjisht apo holandisht dhe çuditërisht përkthimi ka të njëjtën vulë dhe firmë origjinale të personit që ka lëshuar edhe dokumentin në shqip.
 • Fjala shqipe "Gur" dokumentohet edhe në tekstet biblike Pra del qartë se në variantet e dy gjuhëve kryesore të njërëzimit të Biblave të autorizuara në anglisht dhe frëngjisht toponinimi quhet konkretisht "Gur". Vërtetohet kështu që fjala shqipe gur është përcjellë si toponom dhe ka mbetur e fiksuar në :"Librin e dytë të mbretërve" që dihet është shkruar në shekullin e
 • Ahmad Masud, “Luani i Panshirit” viktima e parë e terrorit Nga Ettore Mo Fliste shumë mirë frëngjisht, të cilën e kishte mësuar në Kabul (Afganistan) që kur ishte nxënës liceu. Më pas u regjistrua në Universitet për arkitekturë, por nuk u diplomua, trazuar nga “impulsi revolucionar”, siç shkruan edhe në biografinë e tij “që i kishte vënë
 • “New York Times”, reportazh: Në Rivierën Shqiptare, një parajsë e lirë u shpërbleva me një turne personal nga drejtori Ilia Cano, i cili bëri një përpjekje të guximshme për të shpjeguar historinë në anglisht, të përzier me frëngjisht. Ai gjithashtu më lejoi të ulem në tryezën e Qemalit, ku nënshkroi dokumente me stilolaps e tij prej pende”, shkruan më pas, Seth Kuge.
 • Parisi, si kryeqyteti i kulturës Emri frëngjisht është për fushat Elysiane, vendin e të vdekurve të bekuar sipas mitologjisë greke. Avenue des Champs-Elysees është e njohur si rruga më e bukur e botës.
 • Fuqia e mendimit të lirë njerëzor Por versioni fillestar i shkruar në frëngjisht nga Irida, e bija e Dhimitrit, ka meritën e dyfishtë sepse e shton shumë numrin e lexuesve dhe i ngacmon më fuqishëm shijet dhe ndjesitë e tyre letraro-filozofike.
 • Vendi ku ndodhet selia e BE, një vit pa qeveri Bruksel, 13 qershor, NOA - Vendi në të cilin është selia e BE-së dhe NATO-s shënon sot një vit pa qeveri. Pavarësisht përpjekjeve të shumta të dështuara për të formuar një koalicion qeveritar, partitë kryesore belge nuk po arrijnë të bien dakord sesi të administrojnë
 • Wikipedia, burimi 1 i informacionit në internet Në analizën e bërë për Wikipedian, u morën para sysh faqet në anglisht, që u krahasuan me ato në gjermanisht dhe frëngjisht. Qëllimi ishte të shihej se sa autorë bashkëpunojnë për enciklopedinë, si angazhohen ata dhe nëse vazhdojnë të jenë aktivë.
 • Koncerti i Manu Chao do të mbahet në stadiumin “Qemal Stafa” Ai këndon në frëngjisht, spanjisht, anglisht, Galician, arabisht, portugalisht e herë pas here në gjuhë të tjera. Chao filloi karrierën e tij muzikore në Paris, duke luajtur me grupe të tilla “Hot Pants” dhe “Los Carayos”, kombinuar me një shumëllojshmëri gjuhësh dhe stilesh
 • Shpëtojeni profesor Rexhep Qosen Proza, ese dhe studime i janë botuar edhe në rusisht, në frëngjisht, në rumanisht, në turqisht, në maqedonisht e në hungarisht. Është përfaqësuar në antologjitë e prozës shqipe të botuara në Jugosllavi, në Paris dhe në Moskë.
 • Historia e tashme, nga Sarajeva në Tiranë Kosovës” (shqip), “Kosovo polje” (serbisht), “Kosoëe Pole” (polonisht), “Kosovopole” (bullgarisht), “Cossovo-polie” (italisht) dhe “Plaine de Kossovo” (frëngjisht); në atllasin gjeografik anglez shfaqet thjesht si “Kosovo”.
 • Çështja shqiptare në Maqedoni Valonët, banorë të pjesës jugore dhe juglindore të Belgjikës, flasin frëngjisht me elemente holandeze dhe gjermane. Gjuhët: flamandishtja, frëngjishtja, gjermanishtja (të tria zyrtare). Parlamenti federal i Belgjikës përbëhet prej dy dhomave, të zgjedhura për katër vjet: Dhoma e përfaqësuesve dhe Senati.
 • Belgjika thyen rekordin botëror pa qeveri Kriza ka të bëjë me grindjet e kahershme midis flamandëve dhe belgëve, që flasin frëngjisht, ndërkohë që ndonjë zgjidhje ende nuk duket në horizont. Tunizianët dhe egjiptianët nisën revolucionin e tyre për shkak se donin t'i largonin nga pushteti diktatorët e tyre.
 • Matura Shtetërore 2011, formularët dhe udhëzimet Tiranë, 16 Shkurt 2011 NOA/ Ervin Tirana – Shpallet zyrtarisht formulari A1 dhe A1z, për të gjithë nxënësit që kanë përfunduar shkollën e mesme deri në vitin e kaluar akademik 2009-2010.
 • Kadare, në nderim të 75 vjetorit të lindjes Ndaj në fillim të viteve `90-ta, shtëpia botuese “Fayard” në Paris, botonte për herë të parë një autor të saj në dy gjuhë në frëngjisht dhe shqip, dhe ky ishte botimi i tretë i serisë së veprave të Ismail Kadaresë, që ishte një nder jo vetëm për shkrimtarin, por edhe për gjuhën shqipe,
 • Kadare - Zëri universal kundër totalitarizmit pas shumë vitesh, kur gati deti ishte bërë kos, u kujtuan t’i jepej edhe Kadaresë një makinë; u sajua një pretekst dhe u mendua të botohej një revistë në frëngjisht, “Les Lettres Albanaises”, si përgjegjës i së cilës do të ishte Kadare dhe kësaj zyre iu dha një makinë tip” Pobjeda” mjaft e përdorur, që e kishte patur
 • Marubi, java e filmave të zgjedhur Filmi është në frëngjisht me subtitrat anglisht. Shfaqja e këtij filmi mundësohet me mbështetjen e Ambasadës së Francës në Shqipëri: Ditën e enjte më 13 janar, në orën 19:00 do të shfaqet filmi "Little Big Man" i regjisorit Arthur Penn.
 • Qeveria e Ismail Qemalit, skaneri i ministrave Njihte mirë disa gjuhë të huaja si frëngjisht, gjermanisht, greqisht dhe turqisht. Në Stamboll bashkëpunoi me vëllezërit Naim Frashëri, Sami Frashëri, Abdyl Frashëri, si dhe me Jani Vreton, Koto Hoxhin, Shahin Kolonjën, Hasan Tahsinin dhe Ismail Qemalin
 • Festë “e trishtë” evropiane në Tiranë A kanë një kartë apo një librezë shëndetësore në anglisht, italisht apo frëngjisht shqiptarët nga ku mund të merret vesh se nga se vuajnë. Edhe këtu do të jemi të padenjë dhe e sigurt që do thuhet rëndom termi “me ta shpif shqiptari”.
 • Nis sot në Shkup festivali ndërkombëtar i teatrit “Skupi Festival” Po pritet me shumë interes pjesëmarrja e aktorit shqiptaro-francez Rexhep Mitrovica, me leximin në frëngjisht të pjesëve "I dënuar me vdekje", " Marshim i përmortshëm" dhe " Këngë dashurie" nga Jean Genêt, një shfaqje e suksesshme e këtij aktori realizuar në Paris
 • Mbërrin në Tiranë aktori Rexhep Mitrovica, lexime nga Jean Genêt në TK 00 do të lexojë në frëngjisht në mjediset e Teatrit Kombëtar, disa prej veprave të shkrimtarit francez, Jean Genêt, me rastin e 100-vjetorit të lindjes së tij. Në këtë aktivitet të organizuar nga ambasada e Francës në Tiranë, aktori i njohur me origjinë shqiptare do të lexojë dramat "I dënuar me vdekje", " Marshim
 • Catherine Lalumiere promovon “Rrëfenja me ndërkombëtarë” të shkrimtarit Aliçka Evropian në Francë organizoi në mjediset e Selisë së Evropës në Paris, një mbrëmje kushtuar veprimtarisë së shkrimtarit Ylljet Aliçka si dhe promovimit në frëngjisht të botimit të librit të tij “Les etrangeres” (Një rrëfenjë me ndërkombëtarë) përkthyer nga Odile Daniel.
 • Rochester Hills, “qyteti i shqiptarëve” në SHBA Emri Miçigan është një “korrupsion” marr]ë nga frëngjisht sipas fjalës mishigama Ojibwe, që do të thotë "Ujë i Madh" ose "Liqen i Madh". Shteti i tetë më i populluar
 • Studimi: Të talentuarit dhe inteligjentët, më të palumturit ai i Uilliam James Sidis, i cili jetonte në fillim të viteve ‘1900 në Amerikë, i cili u bë tërheqës për një vend të tërë, pasi që në moshën 3 vjeç foli frëngjisht në mënyrë të përkryer, në moshën 8-vjeç zotëronte logaritmikën dhe në moshën 12 vjeç u regjistrua në Harvard dhe në moshën 15 vjeç u diplomua në matematikë
 • Teatri i Qytetit të Stambollit në “Vera e Ohrit” Ohër, 7 gusht, NOA - Teatri i Qytetit të Stambollit është grupi i ftuar në festivalin “Vera e Ohrit”. Grupi teatror do të vërë në skenë pjesën e poetit të mirënjohur turk, Ozen Julla, me titull “Vendi në mes të botës” në regji të Nurullah Tunxher.
 • Familja prej 7 vitesh jetonte në një varkë me vela Tashmë ata u ndalën në një port në Zelandën e Re, frëngjisht Polinezi, ku kanë kaluar në Polinezinë franceze, në Galapagos, në ishujt Solomon, Papua dhe Fixhi. Ata jetonin nëpërmjet peshkimit dhe ku arritën në tokë ata u përpoqën të jetojë si vendasit.
 • John L. Withers Ii, Një Model I Kurajos Dhe Integritetit Ai ka studiuar gjuhën kineze, ruse, holandeze, si dhe frëngjisht e letonisht. John Withers është i biri i ish-Drejtorit të Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), John L. Withers, Sr.
 • Ylljet Aliçkaj Me "Koha E Puthjeve" Në Metropol Në shtator, "Koha e puthjeve" do të botohet në frëngjisht. Ylljet Aliçka ka lindur në Tiranë në 23 qershor 1951. Ai mban titullin Doktor i Shkencave dhe Profesor i asociuar.
 • Matura 2010, ja degët që mund të zgjidhni te Formulari A2 dhe këshillat për të mos gabuar Tiranë, 21 Korrik 2010 NOA/ Eglantina Nasi – Formulari A2, i cili përmban 264 degë u publikua sot dhe konkurrentët për në shkollat e larta publike, kanë të drejtë që të zgjedhin 10 programet e studimit, të
 • Shkoder: Esmira Ramollari Nga Tirana Fituese E "Miss Earth Albania 2010" SHKODËR, 19 Korrik/ATSH-G. Marku/- 17 vjeçarja Esmira Ramollari nga Tirana, nxënëse e shkollës të mesme të Gjuhëve të Huaja në kryeqytet për frëngjisht, është fituesja e konkursit të bukurisë "Miss Earth Albania
 • In Memoriam/Sotir Kolea, Patrioti Që I Dha Emër Kulturës Kombëtare -Në 65 vjetorin e ndarjes nga jeta të patriotit, publicistit dhe pasuruesit te Bibliotekes dhe Muzeut Kombëtar- TIRANE, 3 Korrik/ ATSH- Nini Mano/- Patriot, publicist, filolog.
 • Vatikan - Papa Bën Thirrje Për Paqe Në Lindjen E Mesme respektimi i të drejtave të njeriut, të familjeve, të komuniteteve dhe popujve dhe nga zhdukja e çdo diskriminimi fetar, kulturor ose social", deklaroi në frëngjisht Papa në fjalimin e tij të mbajtur në disa gjuhë.
 • Profil/ Elbasan: Hajdar Blloshmi Nderohet Me Titullin "Qytetar Nderi" ELBASAN, 24 Qershor/ ATSH, Miranda Sadiku/- Hajdar Blloshmi, personalitet me kontribute të njohura në pavarësinë dhe themelimin e shtetit dhe arsimit shqiptar, u nderua sot me titullin "Qytetar Nderi" (pas vdekjes)