Lajme > Lajme Temash > Udhëtimet > Shqipëria pa viza
 

Kosovë

 • Seminar kundër terrorizmit të organizuar në Kosovë Në qytetin e Prishtinës në Kosovë, në datat 22 dhe 23 prill 2015, është duke u zhvilluar Seminari kundër terrorizmit, me temë “Lufta kundër ekstremizmit të dhunshëm”.
 • “Europa, qëllimi është rruga” parafytyrosh një perspektivë për ta, ndërkohë që është shumë e lehtë të parafytyrohet perspektivë për të rejat dhe të rinjtë shqiptarë në Shqipëri, në Kosovë apo kudo ku janë, si pjesë e një shoqërie europiane dhe i një vendi që herët ose vonë do të jetë pjesë e BE.
 • Ulqini i jep Kryeministrit Edi Rama titullin “Qytetar Nderi” Por, në mënyrë të posaçme shqiptarëve, sot, në Shqipëri, në Kosovë, në Mal të Zi, në Serbi, Maqedoni, u bie përsipër një barrë krejt e veçantë. Sepse shqiptarët sot, në këtë rajon, janë më mirë se ç’ kanë qenë kurdo herë tjetër, por janë njëkohësisht dhe të ngarkuar me përgjegjësinë historike të dhënies
 • Partneriteti strategjik Shqipëri-Kosovë. Kryeministri i Kosovës viziton Tiranën Sigurisht që, të gjitha këto së bashku, janë problematika që trajtohen brenda kuadrit të ambicies së përbashkët të shqiptarëve në Shqipëri, në Kosovë, por jo vetëm, për t’u bërë pjesë e familjes europiane.
 • Faza e dytë e mbështetjes për familjet e prekura nga përmbytjet Në ndihmë të familjeve të përmbytura janë solidarizuar edhe bizneset në Kosovë. Pritet të mbërrijnë në zonat e përmbytura 15 kamionë me rreth 300 ton mallra të ndryshme. Kryetari i “Aleancës Kosovare të Bizneseve”, njëkohësisht themelues i Dhomës Kombëtare të Tregtisë, Agim Shahini shprehu gatishmërinë për ndihmë të mëtejshme dhe
 • Rama në Kosovë: është momenti për ta ngritur në një shkallë të re, përgjegjësinë tonë ndaj ardhmërisë. mëdha në Shqipëri ku ende sot, shkëputja prej armiqësisë leniniste ndaj kundërshtarit politik nuk ka ndodhur; pavarësisht përpëlitjeve të vazhdueshme në Kosovë ku pas pavarësisë janë shfaqur të njëjtat simptoma të brishtësisë demokratike njësoj si në Shqipëri, edhe pse shfaqjet e brishtësisë mund të jenë nganjëherë
 • Zagreb,mblidhen Agjencitë e Mjedisit të Ballkanit Perëndimor Në këtë `Grup Interesi` bëjnë pjese vendet e Ballkanit Perendimor : Shqipëri, Kosovë, Mali i Zi, Maqedoni, Bosnje & Hercegovine. Serbi të udhëhequr e mbështetur në këtë inisiative nga Kroacia dhe Austria si dhe Agjencia Europiane e Mjedisit.
 • Rama pritje e organizuar për ambasadorët me rastin e festave të fundvitit Fatlumësisht, kjo fjalë e imja para jush mbahet pasi sapo është mbyllur odiseja e formimit të qeverisë së re në Kosovë dhe përfitoj nga rasti t’i përshëndes nga këtu, duke iu uruar mbarësi e sukses, dy drejtuesve të koalicionit të madh qeverisës.
 • Lista finale e Qeverisë kosovare të Isa Mustafës Lista finale e Qeverisë Mustafa Burime të "Bota sot" marrin vesh se kjo do të jetë lista finale e kabinetit të ri qeveritar.
 • Kadri Veseli zgjidhet në krye të Kuvendit në Kosovë korrektësi, koordinim dhe bashkëpunim gjatë kësaj legjislature, në interes të mbarëvajtjes sa më të mirë të punës dhe në interes të demokracisë parlamentare në Kosovë. Më pas, u procedua me shqyrtimin e kërkesës së 41 deputetëve, sipas të cilës kërkohet mbajtja e seancës së jashtëzakonshme e Kuvendit, me një pikë
 • Stefanoviç : Pa pajtim mes serbëve dhe shqiptarëve s’ka paqe për Ballkanin Por jam i sigurt që nuk kanë diskutuar për problemet në Kosovë, edhe pse kishin shansin që ta evitonin atë që ndodhi, pra të ofendonin njëri tjetrin. Por nëse nuk e kanë përmendur fare në takim, atëherë nuk është aspak serioze por sjellje prej amatorësh.
 • Enver Hoxhaj merr pjesë në takimin e Koalicionit Kundër ISIL Ky lloj ekstremizmi nuk ka qenë asnjëherë autokton në Kosovë dhe nuk do të jetë asnjëherë pjesë e shoqërisë sonë. Andaj, luftëtarët e huaj të ndikuar nga këto ideologji të dhunshme në rastin e Ballkanit Perëndimor janë imponuar si mjet i strukturave të ndryshme në rajone të
 • Rama: Dule kërkon qiqër në një lloj helli që nuk ekziston Kapërcimi i jashtëzakonshëm, shembullor, që shqiptarët në Kosovë i kanë bërë të shkuarës, duke krijuar kushte optimale për minoritetin serb në Kosovë. Por, pa dyshim, rol në këtë vlerësim luan edhe konsekuenca me të cilën Shqipëria e ka trajtuar këtë çështje.
 • Tashmë zhdoganimi online. Për herë të parë në Shqipëri. Evitohet korrupsioni, rritet transparenca Ka një rëndësi shumë të madhe edhe për eksportet, sidomos në Kosovë. Në çfarëdo ore që i kemi gati kontejnerët për në Kosovë, ne nisemi direkt, nuk ndalojmë në kufi, por shkojmë drejt në Kosovë. Edhe ky është një favor tjetër.
 • Skemat mbështetëse për bujqësinë, dyfishim prodhimi e punësimi Kryeministri Edi Rama së bashku me Ministrin Panariti ishin sot, në inaugurimin e ambienteve të kësaj sipërmarrjeje, që eksporton në Itali dhe në Kosovë. “Prodhim, përpunim, magazinim dhe bëjmë ciklin e mbyllur në Shqipëri dhe rritje të kapaciteve magazinuese dhe prodhuese.
 • Rama: Republika e Shqipërisë do të jetë gjithmonë në krah dhe në mbështetje të Kosovës Jam këtu për të përshëndetur zhvillimin e ri dhe të shumëpritur në Kosovë. Më në fund ka dritë në fund të tunelit të një krize politike, relativisht shumë të gjatë, por aspak të panatyrshme për një demokraci të re në ndërtim.
 • Nishani akordon dekoratën “Nderi i Kombit” Majlinda Kelmendit, kampione bote në sportin e xhudos Me sigurinë më të madhe mund të them sot që, krahas asaj pune të madhe që bën sot në tërësi populli në Kosovë, institucionet e saj, Majlinda si dhe shumë sportistë të tjerë, artistë, shkencëtarë të Kosovës sot janë ambasadorët më të mirë të saj.
 • Rama: U thye një akullnajë e shtresëzuar në dekada Ne kemi ndaluar në Kosovë pas një udhëtimi të gjatë për të ngrënë diçka dhe kemi përfituar nga mikpritja e miqve tanë, për të cilën i falenderoj edhe ata. Kryeministri Thaçi nuk është gjendur dje në Kosovë.
 • Fjala e Kryeministrit Edi Rama në Preshevë Në Shqipëri dhe në Kosovë ka modele të admirueshme të bashkëjetesës; ka modele të admirueshme të respektit për liritë dhe për të drejtat e minoriteteve!” E, me këtë krenari, por duke u nisur nga vetja, ne kemi të drejtën të kërkojmë të njëjtën gjë edhe nga të tjerët.
 • Ramën do ta presim si Kryeministrin tonë “Projekti i Shqipërisë së Madhe është diçka që është realitet dhe ne duhet të jemi të vetëdijshëm se shumica në Kosovë e mbështet. Megjithatë, pyetja që shtrohet është se çfarë jemi në gjendje si vend të bëjmë për këtë rast” thotë Angjelkoviç.
 • Sfidat e BE-së për Krimet e Luftës në Kosovë Vazhdimi i shtypjes, vrasjeve dhe padrejtësive që i'u bënë popullsisë shqiptare në Kosovë me shekuj me radhë nga Serbia, i bindi shqiptarët se vetëm rezistenca e armatosur do ta ndryshonte situatën e rënduar në Kosovë dhe krijuan Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), e cila ishte aktive me
 • Gjosha: Shqipëria në krah të Kosovës për integrimin Bashkëbiseduesit nënvizuan se zhvillimi i gjithanshëm ekonomik, social kulturor në Shqipëri dhe Kosovë është kontributi më i mirë për integrimin evropian rajonal.
 • 10 Papët me origjinë iliro-arbëroro-shqiptare Bile, dhjetë vjetë më parë (1690) në Kosovë ishte organizuar koalicioni antiturk që e kishte humbur luftën me turqit, kur kishte filluar islamizimi i popullsisë, që deri atëherë te shqiptarët nuk kishte depërtuar më se 10 për qind, por që atëherë
 • 18.9.1998. Si u sabotua arrestimi i Berishës jo vetëm që flet rrallë, por edhe kur flet e bën me këshilla për partinë e vet dhe nëse ka momente edhe për gjithë procesin politik në Shqipëri apo në Kosovë. Por Berisha nuk mundet ta bëjë këtë gjë për shkak të inkriminimit shumë të rëndë në të kaluarën në qeverisje dhe interesit të tij për të ruajtur dhe mbajtur imunitet
 • Arrestohet Viton Antonio Olivera Ferizai në Kukës : 00, u bë i mundur arrestimi në flagrancë i shtetasit : Viton Antonio Olivera Ferizai, vjeç 30, lindur në Gramado të Brazilit dhe banues në Prishtinë, Kosovë. Arrestimi i shtetasit te lartpërmendur u bë pasi rreth orës 12 : 00, gjatë kontrollit të ushtruar nga punonjësit e Policisë Kufitare Morinë, në automjetin
 • Samiti i NATO-s, Rama: Shqipëria, investitore e paqes në rajon që të përfundojë odiseja e njohjeve të Kosovës brenda përbrenda vendeve të Bashkimit Europian dhe që t’i jepet një mesazh shumë i qartë i shqiptarëve në Kosovë, por edhe të gjithë atyre forcave që përpiqen të gjejnë të çara për të përcjellë energjitë negative të errësirës në të cilën duan ta mbulojnë vështrimin
 • Aksident tragjik. Humbin jetën 3 adoleshentë Aksidenti ka ndodhur në afërsi të fshatit Kosovë e Vogël, në Lushnje, teksa të rinjtë po ktheheshin nga një gëzim familjar. Drejtuesi i mjetit, sipas burimeve policore, ka humbur kontrollin e mjetit në një kthesë dhe makina tip Benz ka rënë në kanal.
 • Valentina Tufina truri i një rrjeti trafiku heroine nga vendet e Amerikës Latine E dyshuara është arrestuar në Kosovë, ku dhe kishte ngritur një laborator për përpunimin e kokainës dhe heroinës. /BalkanWeb/
 • Deklaratë e Presidentes Jahjaga me rastin e Ditës së Paqes Jemi krenarë dhe shpehim falënderim të thellë për angazhimin në Kosovë të burrave dhe grave, të ushtarëve dhe eprorëve të Aleancës Veriatlantike të NATO-s, të vendeve të Bashkimit Evropian dhe sidomos të ndihmës së pakursyer të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në misionet
 • Kryeministri Edi Rama i shpreh ngushëllimet më të ndjera dhe solidaritetin e tij, Kryeministrit Thaçi Kryeministri Edi Rama me trishtim mësoi për lajmin tronditës të aksidentit në termocentralin në Obiliq, në Kosovë. Kryeministri Rama shpreh dhimbjen e thellë për këtë aksident tragjik, që u mori jetën disa qytetarëve dhe lëndimin e disa të tjerëve.
 • Ligji antiduhan. Penalizim dhe duhanpiresit edhe mënyra se si Republika e Kosovës kishte bërë të mundur që ligji për të mbrojtur popullatën nga produktet e duhanit kishte qenë një histori suksesi në Kosovë. Ne reflektuam dhe sollëm disa ndryshime në projektligjin për mbrojtjen e popullatës nga produktet e duhanit.
 • Familja e Angelina Jolie, lidhje me familjet shqiptare Jam i gëzuar kur sot në Kosovë shqiptarët dhe mbarë qytetarët e saj jetojnë në paqe dhe liri. I përgëzoj ata dhe uroj nga zemra pavarësinë e shtetit më të ri në Evropë”, thotë i qeshur ai duk më ofruar një foto të bijë së tij Angelina Jolie, e cila e kishte
 • 35 vjeçari kosovar kërcënon aeroplanin e linjës Zvicër-Kosovë “Allahu Ekber” (Zoti është i madh). “Do të shkojmë të gjithë te Allahu. A doni që të shkojmë në xhenet a xhehnem? Allahu është i pari, Muhamedi është pas tij, ne të tjerët nuk jemi askushi”.
 • Hoxhaj kërkon fuqizimin e bashkëpunimit ekonomik me Letoninë Ministri Hoxhaj e njoftoi ambasadorin Sarkanis për progresin që po arrihet në Kosovë si dhe fuqizimin e gjithanshëm të shtetësisë dhe të subjektivitetit ndërkombëtar. Hoxhaj ka veçuar angazhimin e fuqishëm të Kosovës për përmbushjen e agjendës integruese evropiane, duke filluar nga nënshkrimi i shpejtë i Marrëveshjes
 • Ekstradohet Musli Mehmetaj. Ka vjedhur me armë filialin e Bankës Amerikane të Shqipërisë 2014, u krye ekstradimi nga Zyrih, Zvicër drejt vendit tonë, i shtetasit Musli Beqir Mehmetaj, vjeç 39, nga Peja, Kosovë. Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar për kryerjen e veprës penale të “Vjedhjes së bankave dhe arkave të kursimit e kryer në bashkëpunim
 • Kosove-Shqiperi. Marrëveshje Bashkëpunimi në fushën e shëndetësisë theksoi se nga marrëveshja do të ndihmojë që banorët e zonës së Bajram Currit e Hasit në veri të Shqipërisë do të mund të marrin shërbime shëndetësore në Kosovë, ndërkohë që, Shqipëria do t’i ofrojë asistencën Kosovës në fushën e disa shërbimeve të nivelit terciar.
 • Shqipëri-Kosovë.Terminale të përbashkëta doganore Në takim, Kryeministri Edi Rama propozoi ngritjen e Këshillit Ekonomik Kombëtar Shqipëri- Kosovë, si një instrument i përbashkët koordinimi, nëpërmjet takimesh periodike në Tiranë dhe në Prishtinë. Një propozim që pason materializimin me sukses të Dhomës Kombëtare të Tregtisë, iniciativë e përbashkët e sipërmarrjes dhe e mbështetur nga kryeministrat e të dy
 • Hoxhaj kërkon njohjen nga Vatikani kosovare ka takuar Sekretarin për Marrëdhënie me Jashtë të Selisë së Shenjtë, Monsignor Dominique Mamberti, të cilin e ka njoftuar për zhvillimet e fundit në Kosovë, të arriturat dhe sfidat, si dhe fuqizimin e vazhdueshëm të subjektivitetit ndërkombëtar.
 • George Washington, me prejardhje shqiptare. Amaneti i tij për shqiptarët. Amerika i ka borxh shqiptarëve Amaneti i Washingtonit Sidoqoftë, zbulimi i fundit, mbase hedh dritë edhe në disa aspekte të tjera të përfshirjes amerikane në Kosovë dhe të mbështetjes për shqiptarë në përgjithësi. Autori i mirënjohur amerikan, Carl Woodward, që ka shkruar dhjetëra libra dokumentarë për presidentët amerikanë dhe historitë nga Shtëpia e Bardhë, thotë se gjatë
 • Meta shprehu dëshirën e Shqipërisë për përfshirjen e Kosovës në takimet e organizuara nga Asambleja Parlamentare e OSBE, Meta vlerësoi punën e OSBE në Shqipëri dhe në rajon, duke theksuar kontributin e veçantë të Organizatës në Kosovë. Në këtë kuadër z.
 • U kërkojnë falje shqiptarëve për krimet serbe Gratë në të Zeza nga qeveria e ardhshme e Serbisë kërkojnë të zbulojë të vërtetën dhe të dhënat për të zhdukurit gjatë kohës së bombardimeve në Kosovë dhe të hapë varrezat masive në cilat janë mbetjet mortore të shqiptarëve nga Kosova.
 • Arestimet, ndalimet dhe proçedimet gjatë 24 orëve të fundit , vjeç 54, banues në Kosovë, ka bërë kallëzim se rreth orës 13:00, në rrugën “Dritan Hoxha”, në urbanin e linjës Tirana e Re, i kanë vjedhur portofolin me 40 euro dhe disa dokumente personale. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit.
 • Arrestimet, ndalimet dhe procedimet gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri , vjeç 23, banuese në Kosovë, rezidente në Itali, kthyer nga policia italiane, pasi dyshohet se më datë 22.03.2014, ka kaluar kufirin me pasaportë kosovare që kish mbaruar afati më datë 20.
 • Rumania, mbështetje konkrete për Shqipërinë në rrugën e integrimit europian Diskutova edhe përsa i përket çështjes Kosovë. Ashtu si edhe zoti Kryeministër Rama e di, është një temë e cila edhe momentalisht në Rumani lind polemika. Pozicioni përfundimtar i Rumanisë do të përfundojë në momentin e një bashkëpunimi midis Presidencës, Qeverisë dhe Parlamentit.
 • Jean-Pierre Bel Metës: Franca ka mbështetur gjithmonë Shqipërinë në rrugën e saj drejt BE-së Bel për kontributin e jashtëzakonshëm që Franca ka dhënë dhe jep në Kosovë, në interes të paqes dhe të stabilitetit në rajonin tonë. Presidenti i Senatit të Francës z.
 • Fatos Sulaj, i arratisuri i Trikalas bie nën prangat e policisë (VIDEO) Më herët, për adresën e tij aq të kërkuar, policia pati informacione se kishte shumë mundësi, që ai të qëndronte në Kosovë, në një kohë që, në të vërtet, agjentët e grupit operacional kishin marrë të dhëna se ai fshihej në zonën e tij të lindjes, në Kukës.
 • Prishtinë. Gjykata refuzon kërkesën e avokatëve të Shkëlzen Berishës Gjykata Themelore në Prishtinë ka refuzuar kërkesën e avokatëve mbrojtës të djalit të ish-kryeministrit Sali Berisha, për heqjen nga ueb-faqja e gazetës “Zëri”, të lajmit ku thuhet se Shkëlzen Berisha, së
 • Eugenia Timoshenko: Vuajtjet e nënës sime si të shqiptarëve në burgjet serbe “Nëna ime po trajtohej keq, si shqiptarët në burgjet serbe... Bota, komuniteti ndërkombëtar duhet t’i thonë stop regjimeve diktatoriale, siç pati sukses në Kosovë…” tha Eugenia Timoshenko për BBC News: "Ne e shohim atë si një hap i parë drejt lirisë së saj".
 • Kujt i besojnë shqiptarët Politik për një Shoqëri të Hapur) e shpreh qartësisht tendencën tonë dhe atë çfarë na dallon me fqinjët: në Bosnje kryesojnë besimi në TV dhe Polici, në Kosovë media dhe feja, në Maqedoni ushtria dhe sistemi arsimor, në Malin e Zi sistemi arsimor dhe shëndetësor, në Serbi ushtria dhe BE-ja.
 • Kosova në festë. 6 vjet Pavarësi “Po punojmë për një Kosovë ku sundon ligji, ku shtresat sociale të trajtohen me dinjitet, ku çdo qytetar të ketë shpresë dhe mirëqenie. Ne që kemi jetuar në robëri, e dimë vlerën e lirisë e për këtë arsye do të punojmë që çdo kosovar të shijojë liritë dhe të drejtat e tij”, tha kryeministri.