Lajme > Lajme Temash > Politikë > Presidentët e Evropës
 

Nikolas Sarkozy

 • Qeveria e re e Francës fillon punën Ministrat janë duke marrë zyrat të enjten në ceremonitë e lamtumirës me homologët e tyre konservatorë që shërbyen për ish-presidentin Nikolas Sarkozy. Kabineti i ri i plotësohet më vonë të enjten.
 • Akuza: Sarkozy po emëron besnikët në poste kyçe në mbarim të mandatit “Magjistratë, drejtues policie, prefektura, emërimet e miqve të Nikolas Sarkozy bëhen në mënyrë të planifikuar nga ai, për të siguruar postet kyçe të vendit”, u shpreh ndër të tjera kreu i grupit socialist në senat, Francois Rebsamen.
 • Merkel-Sarkozy: Nuk mund të kontrollojmë borxhet e të tjerëve Paris, 5 dhjetor 2011, NOA- Në konferencën e përbashkët për mediat, Presidenti i Francës Nikolas Sarkozy dhe Kancelarja gjermane Angela Merkel thanë se, nuk mund të kontrollohen borxhet e të tjerëve.
 • Sarkozy: Carla trembet se nuk ka qumësht për vajzën Këto fjalë i tha Presidenti i Francës Nikolas Sarkozy që pavarësisht krizës që ka përfshirë vendin, nuk ka rezistuar dhe ka organizuar një diskutim me një grup nënash lidhur me shqetësimin e së shoqes.
 • Merkel- Sarkozy: Papadimos, tani të nisë reformat Edhe Franca e ka uruar Kryeministrin e ri, nëpërmjet një letre të dërguar nga Presidenti Nikolas Sarkozy. Lideri i Francës shpreh se Parisi do vijojë të ndihmojë Greqinë si dhe ta mbështesë atë në rrugën për avancimin e reformave.
 • Apologjia e Papandreut para Merkel e Sarkozy, në rrezik votëbesimi i qeverisë që pritet të mblidhet me urgjencë rreth mesditës, pritet të debatojë mbi qëndrimin e mbajtur nga kancelaria gjermane Angela Merkel e presidenti francez Nikolas Sarkozy për mbajtjen e një referendumi, që do të ketë në thelb pyetjen nëse grekët duan të qëndrojnë ose jo në eurozonë dhe jo pyetjen e kërkuar nga Papandreu
 • Samiti i BE dhe sfidat e krizës së borxheve koncept midis presidentit francez, Nicolas Sarkozy dhe kancelares gjermane Angela Merkel, midis kryeministrit britanik David Cameron me presidentin francez, Nikolas Sarkozy, ndërsa kryeministri italian Berluskoni nuk mund të rinte pa replikuar me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Nicolas Sarkozy).
 • Foto e çiftit Sarkozy dhe bebit teksa dalin nga klinika Paris, 25 tetor 2011, NOA- Vogëlushja Giulia, vajza e Presidentit të Francës Nikolas Sarkozy dhe Carla Brunit peshonte në momentin e lindjes, të mërkurën e kaluar 2.
 • Sarkozy- Merkel: Përgjigja për krizën brenda tetorit Kështu u shpreh Presidenti i Francës Nikolas Sarkozy në Berlin gjatë një konference për shtyp me kancelarin gjermane Angela Merkel. “Sot ne do të mbledhim detaje për zgjidhjen, sepse bëhet fjalë për një paketë komplete e cila do të prezantohet brenda G20”, u shpreh Sarkozy.
 • Sarkozi e Kamerun: Ndihmë për të kapur Gadafin Tripoli, 15 shtator 2011, NOA - Presidenti i Francës, Nikolas Sarkozy, dhe kryeministri britanik, Dejvid Cameron, kanë shprehur gadishmërinë e tyre për të ndihmuar Libinë në çështjen e vendosjes së rendit demokratit
 • Dora femërore e FMN. Kush është Kristinë Lagardë, “talentja” 55 vjeçare? Këtë e pohoi edhe shefi i saj, Nikolas Sarkozy. Lagardë gëzon kudo një reputacion të lartë. Lagardë, që përfaqëson një politikë liberale ekonomike, ka bërë të ditur tashmë se do të vazhdojë reformat e paraardhësit të tij, Dominique Strauss-Kahn, për t'i
 • Kriza greke, Merkel takon Sarkozy Kjo u theksua nga kancelarja Angela Merkel pas takimit me presidentin francez Nikolas Sarkozy në Berlin. Mediat gjermane pohuan se dy politikanwt ranw dakord se shpëtimi i financave greke duhet bërë me pjesëmarrjen e kapitalit privat, mbi baza vullnetare.
 • Tronditet Sarkozi, sondazhi nxjerr fituese Le Pen Më e simpatizuara e Francezëve udhëheq me 23 për qind të preferencave, 2 për qind më shumë se 2 rivalët e saj kryesor, presidenti aktual Nikolas Sarkozy dhe kandidates së socialistëve, Martine Aubry. Megjithëse nuk kanë munguar kritikat për këtë sondazh, rezultati i Le Pen pritet të shkundë presidentin aktual dhe ta çoj në një balotazh me kandidaten tjetër
 • Franca mbështetëse e Greqisë për emrin e Maqedonisë lartë amerikan për siguri, Xhozef Vud dhe Felipe Erera, këshilltarit të ministrit të jashtëm francez Bernard Kushner dhe një këshilltari të presidentit Nikolas Sarkozy. Në këtë takim dy muaj para Samitit të NATO-s në Bukuresht ku po diskutohej për dhënien e ftesave për vendet e Kartës së Adriatikut, Erera ka shprehur pozicionet
 • Sulmohet faqja e internetit të aeroportit, ofendohet Presidenti kryesore e internetit të aeroportit francez të Montpellier, është kthyer në objektivin e disa hakerave të cilët kanë fyer presidentin e shtetit të tyre Nikolas Sarkozy. Për më shumë se disa orë në faqen e zezë paraqitej një foto e presidentit e pozicionuar mjaft dukshëm në të, në të cilën shkruhej “wanted” (i kërkuar)
 • Katastrofat, Sarkozy hedh idenë e një misioni të BE Paris, 16 gusht, NOA - Duke marrë parasysh katastrofën e përmbytjeve në Pakistan Presidenti i Francës Nikolas Sarkozy kërkoi krijimin e një misioni evropian për ndërhyrje në rast të katastrofave natyrore.
 • Sarkozi: Jemi gati të ndihmojmë Pakistanin Kështu deklaroi sot presidenti francez, Nikolas Sarkozy në një letër drejtuar kreut të Komisionit Evropian, Hose Manuel Barrozo. Ai tha se “është e rëndësishme që Europa të tregojë në mënyrë të hapur mbështetjen ndaj popullit pakistanez”.
 • Afrikë e Jugut 2010, Franca në kaos të vërtetë Janë të shumta problemet që po ndjekin këtë skuadër momentalisht ku për këtë arsye ka patur ndërhyrje dhe nga vetë presidenti, Nikolas Sarkozy. Ai i ka bërë një telefonatë teknikut të Francës, Domenech, duke i theksuar se i gjithë populli është shumë pranë ekipit dhe i ka kërkuar të qetësojë gjendjen
 • Raundi i dytë i zgjedhjeve në Francë Kjo mendohet se është dhe mundësia e vetme e partisë së Presidentit, Nikolas Sarkozy, për të marrë një fitore, pas humbjes që pasoi në raundin e parë. Ndërkohë që e majta ka nisur festën e fitores edhe për këtë raund.
 • Marrëveshja alarmuese Presidenti francez, Nikolas Sarkozy, e ka miratuar shitjen e luftanijes "Mistral" flotës detare të Rusisë. Parisi, po ashtu, po e shqyrton kërkesën e Moskës edhe për tri luftanije të tjera, që me licencë do të ndërtoheshin në Rusi.
 • SHBA, Britania e Franca akuza Iranit: Të hetohet nëse prodhon armë bërthamore Në një konferencë të përbashkët për shtyp bashkë me kryeministrin britanik Gordon Broën dhe presidentin francez Nikolas Sarkozy në samitin e G20 në Pitsburg, presidenti Obama i bëri thirrje Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (ANEB) që menjëherë ta hetojë informacionin
 • SHBA dhe BE kërkojnë zgjidhje sa më të shpejtë për emrin e Maqedonisë Përfaqësuesi i Lartë për Siguri dhe Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Havier Solana, si dhe presidenti Nikolas Sarkozy në takimet me fundit me kreun shtetëror të vendit kanë ritheksuar nevojën për zgjidhjen sa më shpejt të kontestit për emrit, çështje e cila ka bllokuar
 • Shtypi në Evropë dhe SHBA, 27 prill 2009 dhe analizë e shkrimeve kryesore Madridi shtron tapetin e kuq për të pritur presidentin francez, Nikolas Sarkozy dhe bashkëshorten e tij në një vizitë dyditore. ''Le Monde'' Mobilizim botëror përballë gripit të derrave Të paktën 103 persona kanë humbur jetën nga gripi i derrave në Meksikë.