Lajme > Lajme Temash > Pjesët e Trupit
 

Zemra

 • Dëgjoni trupin tuaj për një shëndet të mirë Një nga simptomat më karakteristike të insuficensës kardiake të djathtë (kur zemra nuk pompon siç duhet) është fryrja në kavilje. Te disa persona fryhen edhe venat e qafës dhe të barkut. Një simptomë tjetër është rritja e nevojës për të shkuar në banjë gjatë natës.
 • Pse nuk duhet te pini ujë të ftohtë Zemra nuk furnizohet mjaftueshem me gjak keshtu qe edhe mushkrite sforcohen me teper se ç'duhet. Probleme shfaqen edhe tek thonjte te cilet e humbasin shkelqimin dhe tek disa njerez fillojne edhe te dekompozohen.
 • Familja e Angelina Jolie, lidhje me familjet shqiptare I përgëzoj ata dhe uroj nga zemra pavarësinë e shtetit më të ri në Evropë”, thotë i qeshur ai duk më ofruar një foto të bijë së tij Angelina Jolie, e cila e kishte bërë kohë më parë në Prizren. John Voight, ky aktor i suksesshëm në vitet ‘70, më pas do ta humbiste shkëlqimin e dikurshëm.
 • Edi Rama intervistë për kanalin TV5 Nuk ishte ky shpjegimi im por,… ju falënderoj nga zemra, sepse liria juaj dhe ndershmëria juaj profesionale, ju jep mundësinë të flisni drejtpërdrejt, për diçka që për mua do të ishte ndoshta pak më e vështirë, por është e vërtetë që ka një kushtëzim të ekstremit
 • Bozdo: Zhblloko buxhetin, mos luaj me cilësinë e jetës së qytetarëve Kjo është një thirrje qytetare që vjen nga zemra e qytetit të Tiranës” – u shpreh z. Bozdo.
 • Publiku kërkon një komunikim të ri mjedisor “Mjedisi mbetet zemra e cdo politike dhe dialogu rreth tij eshte garancia per te parandaluar krizat e zhvillimit” tha Rezart Kapedani, menaxher i programit SENiOR-A zbatuar nga Qendra Rajonale e Mjedisit dhe financuar nga
 • Jean-Pierre Bel Metës: Franca ka mbështetur gjithmonë Shqipërinë në rrugën e saj drejt BE-së Jean-Pierre Bel të cilin dua ta falënderoj nga zemra për mbajtjen e fjalës që më dha para 3 muajsh në Paris, për të vizituar Shqipërinë. Me z.
 • Homazhe në nder të ish-zv. ministrit Ferdinand Poni Vdekja e papritur e Ponit u njoftua nga miku i tij që ndodhej në të njëjtin lokal me të, ish-kreu i qarkut të Tiranës, Tasim Mema, i cili tha se zemra e Ponit ndaloi rreth orës 14.30 të kësaj të shtune.
 • Sëmundjet e zemrës te femrat Sëmundjet e zemrës tradicionalisht konsiderohen si sëmundje të meshkujve, mirëpo ato gjithnjë e më shpesh po shfaqen edhe te femrat, të cilat humbin jetën nga sëmundjet kardiovaskulare më shpesh se nga të
 • Kryeministri, Edi Rama takim me biznesmenët turq(VIDEO) Dua ta falenderoj nga zemra, edhe ambasadorin, që qysh në fillim e ka mirëkuptuar këtë qasje të re tonën, për të krijuar një hapësirë të përbashkët, ku të mund që gjërat t’i shkëmbejmë hapur, e në të njëjtën kohë, sistematikisht
 • Basha: “Shqipëria në protestë” Nga ana jonë si Parti Demokratike dhe si opozitë, duke falenderuar edhe njëherë nga zemra të gjithë protestuesit që erdhën në shesh dhe të gjithë ata që nuk morën pjesë fizikisht për arsye të ndryshme, por ishin dhe janë shpirtërisht përballë qeverisë, duam t’i sigurojmë se do të jemi
 • Dita e lindjes suaj, zbulon karakterin tuaj Me kënaqësi e pranoni bashkëpunimin, por ai impuls më parë vjen nga koka sesa nga zemra. Keni instikt të lindur për njohjen dhe njohjen dhe mirëkuptimin e njerëzve të tjerë. Fuqia juaj e madhe e përceptimit ju bën qytetarë të botës.
 • Fakte të vërteta për organizmin e njeriut Një njeri i rritur ka afërsishtë 4 litra gjak të cilin zemra e pompon në të gjitha indet si dhe për në mushkëri por edhe nga mushkëria tutje duke rrahur për një minutë 75 herë. 3.
 • Muxhahedini shqiptar vritet në Siri. Prindërit i dhanë bekimin Mos më ndalni asnjë sekondë se më plas zemra. Të vdes pa pikën e idealit nuk ka kuptim, ndërsa kështu është ndryshe”,- kujton gruaja e moshuar copëza nga bisedat me djalin e vet. "Aq të qartë na e ka bërë Allahu e djali sa më duket sikur e shoh në qiell fytyrën e djalit",- të thotë ajo.
 • Paris. Trasplantohet zemra e parë artificiale Punonjësit mjekësorë franceze thanë se zemra u transplantua në një pacient mashkull në spitalin Georges Pompidou në Paris. Kreu i firmës së medikamenteve “Carmat”, i cili financoi në riprodhimin e zemrës artificiale, tha se, "ne jemi të kënaqur me këtë transplant të
 • Gojë më gojë, fjalë për fjalë, tre breza bashkëjetuar, për Prespën dhe presparët, dy fjalë do shkruaj, do shkruaj për vatanë Kështu e ka nisur shkrimin e tij që buron nga zemra për vendin e tij, një prespar i thjeshtë por që asnjëherë nuk ka pushuar së treguari se Prespa është tokë shqiptare dhe i përket vetëm Shqipërisë. Një ndjenjë që është përcjellë brez pas brezi dhe që në ditët e sotme mjaft po përpiqen për ta shuar madje ta mbjellin që kjo tokë nuk i përket Shqipërisë.
 • Veshjet në Brazil me simbolin e shqiponjës shqiptare apo diçka tjetër Po të njëjtën gjë në koncept e pohon edhe Migjeni, qysh në vargun e parë të poezisë kushtuar Melodisë kombëtare: ‘U vodh kënga nga zemra e kombit’. Që të gjithë e njohin edhe kontekstin e betimit popullor mbi flamur: ‘Nën hijen e tij qofshim dhe në dorën tonë valoftë’.
 • Microsoft, projekton reçipeta të "zgjuara" Përpjekjet për të krijuar një pjesë të ngjashme të brendshme për meshkuj nuk funksionoi mire , kryesisht për shkak se sensorët janë vendosur shumë larg nga zemra . Gratë e testimit të teknologjisë raportuan emocionet e tyre për rreth gjashtë orë në ditë gjatë një periudhe prej katër ditësh .
 • Basha: “Viti tjetër, Bashkia bashkëfinancuese e panairit të librit” Edhe një herë, dua të uroj nga zemra të gjithë botuesit dhe organizatorët, natyrisht edhe autorët e përkthyesit, për punën e jashtëzakonshme që paraqet ky panair dhe të shpresojmë që vitin e ardhshëm, me një mbështetje më të madhe do të
 • Seksi. Këshilla për të gjithë personat që kanë probleme kardiake Studimi i specialistit Eric Briany se, niveli i proteinave ishte më i madh tek femrat, të cilat vuanin nga zemra dhe se për të pasur një seks më të sigurt përdornin pilulat. Kjo proteinë e prodhuar vjen si kundërpërgjigje e malcimit.
 • “Brenga ime Shqiptare”, në kërkim të dashurisë atërore E falënderoj nga zemra Aldo Terrusi-n që, nëpërmjet këtij libri, ndihmon për t’i bërë të njohur shoqërisë italiane të vërtetën e hidhur të popullit shqiptar, martirizimin e tij të gjatë e të dhimbshëm.
 • Kryeministri dorëzoi çmimin “Luc Barnier”, për filmin “Humus” të Frederic Labonde “Luc Barnier ishte një njeri që dha gjithçka mundi të jepte nga zemra e vet, për të gjithë miqtë shqiptarë që njohu,” – u shpreh Kryeministri.
 • Rama. Spitali një nga gjëndrat më të mëdha tumorale të kancerit të korrupsionit Zor të gjendet një shëmbëlltyrë më kuptimplotë e këtij rrënimi sesa ky spital; zemra e sektorit; qendra e gravitetit të shëndetësisë shqiptare; pika historike e referimit për shkencën e mjekësisë shqiptare; vendi ku kanë lindur dhe janë kultivuar vlerat dhe ku kanë bërë piedestalet e
 • Rama: qëndra spitalore “Nënë Tereza” mund të konsiderohet si gjendra e kancerit të korrupsionit Zemra e sektorit, qëndra e gravitetit të shëndetësisë, vendi ku kanë lindur dhe kultivuar vlerat, ku kanë bërë pediestral figurat historike të shëndetësisë shqiptare, hapësirat ku reforehen të gjithë sapo flitet
 • 2 vjeçari kinez "shtatzënë" (VIDEO) Truri, zemra dhe mushkëritë janë disa nga pjesët e fundit të trupit për tu zhvilluar. Heqja e një binjaku parazit është zakonisht më e lehtë se sa duke u përpjekur për të ndarë binjakët e bashkuar.
 • 12 simptomat e sëmundjeve të zemrës që nuk duhen injoruar Marramendja është një tjetër shenjë se zemra juaj po sëmuret. Ajo shoqërohet me humbje të vetëdijes dhe me aritminë. Lodhja, veçanërisht tek pacientet femra, shkakton një lodhje të theksuar trupore duke bërë që ato të ndjehen të pafuqishme përgjatë gjithë kohës.
 • Vajza, 23 gjërat që nuk duhet të vazhdoni t’i bëni Bëni çfarë të dëshironi, vishni çfarë ju do zemra, ndiqini hobet dhe ëndrrat tuaja përpara se të jetë shumë vonë. Jeni ju që vendosni për suksesin ose dështimin tuaj.
 • Presidenti Rugova ishte, është dhe do të mbetet arkitekti i pavarësisë Dita e shtune e 21 janarit 2006 e pikërisht të orës 11:38, momenti kur pushoi së rrahuri zemra e Presidentit të Parë të shtetit të Kosovës, ishte edhe dita kur pushoi së rrahuri zemra e Kosovës dhe kombit shqiptarë, pushoi zemra e njerëzimit.
 • Lulzim Basha uron nxënësit e kryeqytetit nga shkolla "Sami Frashëri" Edhe një herë nga zemra dua t’ju uroj të gjithë nxënësve të kryeqytetit, të shkollave 9-vjeçare, të shkollave të mesme, si dhe vogëlushëve nëpër çerdhe dhe kopshte: Vit të mbarë arsimor! I njëjti urim vlen edhe për prindërit e tyre" - u shpreh z.
 • Stomaku, sëmundjet, shkaqet, kurimi përmes dica recetave tepër të dobishme Çaji i gjetheve, i sythave dhe i lastarëve përdoret me efekt edhe nga kardiakët (ata që vuajnë nga zemra), ata me sëmundje të stomakut bile për çdo njeri, qoftë edhe i shëndoshë, çaji i përmendur jo vetëm që është i parrezikshëm, por, përkundrazi, është shumë
 • Si ti mbijetojmë sulmit në zemër kur gjendemi vetë Një frymëmarrje dhe një kollë duhet të përsëritet për çdo dy sekonda derisa zemra të ndihet me e stabilizuar. Frymëmarrja e thellë e merr oksigjenin në mushkëri dhe lëvizjet e kollitjes e shtrydhin zemrën për ta mbajtur gjakun në qarkullim.
 • Ankesat më të zakonshme në shtatzani Zemra temton të marrë pozicion horizontal dhe bën punë më të ngarkuar për të rritur volumin e gjakut qarkullues. Të gjitha këto fenomene, çojnë në rritjen e frekuencës kardiake.
 • Goditjet e shpirtit. Njihni trupin tuaj dhe sëmundjet ZEMRA - Pa dyshim është organ që ka lidhje më të fuqishme me jetën emocioale apo me përjetimin e situatave të caktuara. Kur përgatiteni për takim me dikë që doni apo e pëlqeni - ajo fillon të rrahë shpejt.
 • Rama: Vlora do të jetë porta më e bukur e Mesdheut për Shqipërinë Ju falënderoj nga zemra, ju jam shumë mirënjohës, gjatë gjithë këtyre viteve kemi folur se nuk kemi pasur se çfarë të bëjmë tjetër, tani të vazhdojmë të flasim por ju me të drejtë nuk do të na gjykoni për ato që do të themi
 • Mjeku godet për vdekje pacientin e sapo operuar nga zemra(VIDEO) Ngjarje jo shumë e zakonshme ka ndodhur në një spital të Rusisë. Pacienti i shtruar në spital kishte disa orë që ishte operuar nga zemra, vdes pas operacionit.
 • Transplanti i kokës tashmë i arritshëm Pasi të përfundojë transplanti, zemra vihet në punë sërish. Dr Sergio Canavero thotë se operacioni mund të zgjasë 36 orë dhe përfshin 100 ndërhyrje kirurgjikale të ndryshme. Kostoja është mjaft e madhe, 8.
 • Rama : Mandati që kemi është i fortë numerikisht dhe i brishtë politikisht (VIDEO) Faleminderit nga zemra të gjithëve. Faleminderit zgjedhësve tanë. Faleminderit emigrantëve që erdhën për të na zgjedhur. Faleminderit militantëve tanë.
 • Vdes sopranoja dhe aktori James Gandolfini "Mënyrat duke përfshirë masazh të zemrës, vazhduan për 40 minuta dhe pastaj, duke mos parë asnjë aktivitet elektrik nga zemra, ne e deklaruam James të vdekur," tha Dr Modini. Sipas ligjit italian, ekzaminerët mjekësore janë të nevojshme për të kryer një post-mortem 24 orë pas mbërritjes së trupit në morg.
 • Fara e zezë, vetitë shëruese dhe përdorimi i saj. Sëmundjet që shëron Zemra dhe ngushtimi i damarëve të gjakut Pihet vaji i Farës së Zezë me çdo lloj lëngu të ngrohtë si: çaj, qumësht etj. Kjo sepse shkrin yndyrat dhe zgjeron damarët.
 • Rama: Me votën e 23 Qershorit do të ulim koston e prodhimit dhe do të lehtësojmë çdo familje shqiptare jemi zotuar dhe me votën e 23 Qershorit do ta ulim koston e prodhimit dhe do të lehtësojmë çdo familje shqiptare që sot shkon në pazar duke ju dridhur zemra nga çmimet e papërballueshme. Ne do t’i japim mundësi, çdo familjeje që jeton me tokën të prodhojë me kosto më të ulët sepse;
 • Arvizu: "Votuesit e informuar nuk bien nga qielli. Nëse nuk votojmë, nuk flasim" Por nëse partia ose koalicioni juaj humbet, siç ndodh në Shtetet e Bashkuara, njerëzit nisin të qajnë, u thyhet zemra, por e kuptojnë se duhet të përveshin mëngët dhe të punojnë shumë për dy, katër vitet e ardhshme, për zgjedhjet e tjera sepse në një demokraci të konsoliduar
 • Edi Rama: Ku do që shkojmë nëpër takime, ndjehet era e ndryshimit Të dashur pogradecarë, unë kam dëshirë sot t’u them nga zemra se vota e 23 Qershorit nuk është një votë vetëm për socialistët dhe për progresistët, vota e 23 Qershorit është për çdo prind. Për çdo prind që do mirëqenie ekonomike në familjen e vet, që do një shkollë të denjë për fëmijët e vet, që do një diplomë me vlerë për djalin apo për vajzën, që
 • Vlora së shpejti porta e Shqipërisë ndaj Europës Ju falënderoj nga zemra për këtë mikpritje! I shpreh mirënjohjen time kryetarit të Bashkisë së Vlorës për rezistencën në gjithë këto vite. Ju siguroj se pas 23 qershorit Vlora do të fillojë të marrë frymë dhe do të fillojë të vrapojë drejt realizmit të atyre ëndrrave dhe shpresave, që deri më sot i
 • Pusulla e nxehtë Janë ata sytë e tu ndërmjet të cilëve rregullohet e herë çrregullohet frymëmarrja ime dhe funksionon zemra ime, e cila është në varësi me shikimin tënd e ka lidhje me buzët e tua të trasha, pasi dihet se sa herë i lëviz buzët aq më fort rreh zemra ime…”
 • Takim me një vajzë thuajse "jashtëtokësore" Ndërkaq do të bëj të ndihesh e lirë, të bësh një përzgjedhje si të ta dojë ty zemra, ngaqë unë nuk sillem si “ujqërit” që përmende. Eja të shihemi dhe merr sa kohë të duash për të vendosur... Po si nuk qenke kurioze të më shohësh?
 • Unë e gjeta lumturinë Dite me diell dhe zemra te lumtura! Çdo gje e bukur po ndodhte perpara syve te mi.”Ç'ne qe lumturia e botes qenka mbledhur ne nje vend sot?”- mendova, ndersa trishtimi kaq prane meje?
 • Fjalët dhe muzika që ka mbërthyer zemrat e brezave në vite (VIDEO) Një poezi e fuqishme, drejt nga zemra, e W.H. Auden, të cilën e ka shkruar në vitin e largët të 1938-ës, por që është aktuale edhe sot, dhe ka për të qenë edhe për një kohë të gjatë. Kjo poezi ka inspirue njerëz edhe është përdorur në filma e muzikë.
 • Duke dashuruar të pamundurën. Qejfi zgjatka pak, ndërsa dhimbja s’paska fund Jam zemra jote, e këtë dua ta theksoj. -Ndërsa unë dua të theksoj se për ty provoj shumë dhembsuri, të dua të mirën. Anila! Ti më pëlqen shumë, të kam xhan, të admiroj por, nuk të dashuroj.
 • Kimioterapia, nuk eleminon kancerin. Në shumë raste bëhet ortak me të shpejt, rritjen e qelizave të shëndetshme në palcën e eshtrave, traktit gastro-intestinal, dhe mund të shkaktojnë dëmtime të organeve, si mëlçi, veshka, zemra, mushkëri etj. 7.
 • Rama: Ja si do e rilindim Shqipërinë U jam shumë mirënjohës dhe i falënderoj nga zemra një nga një të gjithë ata që morën fjalën këtu në këtë foltore, drejtues të grupeve të programit, personalitete të spikatura të fuqisë sonë të ndryshimit apo ende më shumë mirënjohës për ata njerëz të