Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
OKB, BE dhe SHBA, sanksione për Gaddafin
English

OKB, BE dhe SHBA, sanksione për Gaddafin

Nju Jork, 26 shkurt, NOA – Organizata e Kombeve të Bashkuara, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si edhe Bashkimi Evropian kanë ndërmend ta ndëshkojnë liderin libian, Gaddafi, me sanksione pas dhunës që ato pretendojnë se ai po ushtron ndaj forcave demokratike të këtij vendi.

Konkretisht, sot Këshilli i Sigurimit të OKB-së pritet që sot në një mbledhje të posaçme të miratojë një rezolutë të ashpër në Nju Jork.

Masat e parashikuara për t’u ndërmarrë janë një embargo e armëve si dhe ndalim-udhëtimi për Gaddafin dhe ngrirjen e pasurisë së tij.

"Është koha për Këshillin e Sigurimit që të marrë në konsideratë veprime konkrete. Orët dhe ditët që vijnë do të jenë vendimtare për libianët dhe vendin e tyre dhe me pasoja po aq të rëndësishme për tërë rajonin. Deklaratat dhe veprimet e Këshillit të Sigurimit priten me padurim... Çfarëdo që të jetë kursi i juaj, le të jemi të ndërgjegjshëm se ky moment është tepër emergjent. Në këto rrethana, humbja e kohës do të thotë më shumë jetë të humbura", tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Moon.

n.e/NOA

KOMENTE