Lajme > Lajme Temash > Qeveria > Organizata të ndryshme
 

Organizata E Kombeve Të Bashkuara

 • Vendimet dhe projektligjet e miratuara sot nga këshilli i ministrave Vendimi ka si qëllim përditësimin e listës së miratuar të personave të shpallur si financues të terrorizmit me listën e shpallur si të tillë nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. 5.
 • Vendime dhe projektligje të rëndësishme. Shqipëri-Britani, dhe Irlandë, marrëveshje për shmangien e tatimit të dyfishtë ndryshimeve në listën e personave të shpallur si financues të terrorizmit, në kuadër të kontrollit dhe përditësimit që i është bërë listës së shpallur nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, nga data 20.
 • Cili është destinacioni më i preferuar në botë për pushime Një studim i kohëve të fundit nga Organizata e Kombeve të Bashkuara Botërore të Turizmit zbuloi se 83 milionë njerëz vizituan La Belle Francën vitin e kaluar, madje edhe më shumë se sa popullata e saj prej 66 milionë.
 • Miss Bota e vitit 1994, ambasadore për mbrojtjen e infeksioneve nga HIV Organizata e Kombeve të Bashkuara emëroi të hënën, aktoren Aishwarya Rai Bachchan një ambasadore vullnetare, me një mision për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së infeksioneve të reja me HIV në fëmijët dhe për të promovuar rritje
 • Forumi i 8-të vjetor rajonal për prokurimin publik në Tiranë rritjes së transparencës” dhe gjatë fjalës së tij Ministri Pollo kujtoi se në vitin 2010 Shqipëria mori çmimin e dytë UN Public Service Award akorduar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për vlerësimin e ekselencës në shërbimin publik.
 • Stuhia në Filipine, 4.2 milionë dollarë Manila, 20 dhjetor 2011, NOA- UNICEF kërkon ndihmë për 15 mijë familje të goditura nga përmbytjet e stuhisë në jug të Filipineve. Organizata e Kombeve të Bashkuara e cila ka lëshuar një apel për të kërkuar 4.
 • Presidenti sulmon Berishën Në vitin 1995, Organizata e Kombeve të Bashkuara vendosi ta shpallë 16 nëntorin “Ditën Ndërkombëtare të Tolerancës”. Prej atëherë, kjo datë kujtohet në çdo vend anëtar, si një rast për të sjellë në vëmendjen maksimale të shtetit dhe publikut të gjitha angazhimet tona për një shoqëri
 • OKB i heq mandatin NATO-s, largohet nga Libia Këshilli i Sigurimit të OKB-së (Organizata e Kombeve të Bashkuara) i ka hequr NATO-s mandatin për operacione ushtarake ndërkombëtare në Libi, megjithë shqetësimet për çështjet e sigurisë të qeverisë së përkohshme në këtë vend.
 • Studimi: Në 31 tetor, plot 7 miliardë njerëz në botë Nju Jork, 28 tetor, NOA – Në datën 31 tetor, do të jemi plot 7 miliardë njerëz në botë. Kjo shifër është parashikuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, sipas të cilës, fëmija i cili do ta çojë në shtatë miliardë popullsinë e botës pritet që të
 • OKB dhe Shqipëria program bashkëpunimi për katër vite Tiranë, 24 tetor 2011, NOA – Shqipëria dhe Organizata e Kombeve të Bashkuara nënshkruan sot në Tiranë një program të ri bashkëpunimi për katër vitet që vijnë.
 • Netanyahu: Tentativa e Palestinës do të dështojë Netanyahu theksoi gjithashtu se pavarësisht përpjekjeve të Palestinës për tu njohur si shtet nga Organizata e Kombeve të Bashkuara nuk do të kenë sukses. a.y/NOA
 • Shtimi i armëve në Libi, shqetëson OKB-në E diel, 4 shtator 2011, NOA- Organizata e Kombeve të Bashkuara është shprehur sot lidhur me situatën në Libi dhe shtimin e armëve atje. Ka qenë këshilltari për Libinë i sekretarit të Kombeve të Bashkuara, Ian Martin ai që deklaroi se, “Situata aktuale në të cilën shumë njerëz janë duke luftuar me
 • Krimet në Siri, Obama pritet t’i kërkojë zyrtarisht dorëheqjen Bashar al Assad Këto sanksione të SHBA-ve vijnë në një kohë kur Organizata e Kombeve të Bashkuara ka bërë thirrje për ndaljen e represionit në Siri që ka marrë përmasat e krimeve kundër njerëzimit. Këtë e artikuloi një mision i posaçëm i dërguar nga komisariati i lartë i OKB-së për të drejtat e njeriut.
 • Kina: E cilësoi Tajvanin ‘Taipei kinez’, Shqipëria mbetet aleate e jona propozoi që Republika e Kinës (ROC), të zëvendësohet nga Republika Popullore e Kinës (PRC) si përfaqësuese zyrtare e Kinës, derisa ajo e para tërhoq nga Organizata e Kombeve të Bashkuara në vitin 1971.
 • Topi në Stamboll: Shqipëria mbështet të gjitha nismat e OKB-së Stamboll, 9 maj, NOA - Presidenti i Republikës, Bamir Topi mori pjesë sot në punimet e Konferencës së 4-t të Kombeve të Bashkuara mbi Vendet më pak të Zhvilluara, e cila po mbahet në Stamboll.
 • Ende lëvdata për lugatin rast e mundësi për të luftuar njohjen e Kosovës si shtet i pavarur e sovran, duke penguar kështu anëtarësimin e saj në organizmat ndërkombëtare, siç është Organizata e Kombeve të Bashkuara. Nuk është për tu habitur për nostalgjinë që mund të shprehin disa persona e grupe—brenda dhe jashtë Shqipërisë -- për Enver Hoxhën, pasi gjithmonë ka patur
 • Pollo: Teknologjitë e informacionit, do modernizojnë sektorin e shëndetësisë Kujtojmë se Shqipëria ka marrë një vit më parë çmimin e dytë nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për zonën e Evropës dhe Amerikës së Veriut, për Prokurimin Publik 100% elektronik. Sipas tij, kjo është një njohje e rëndësishme për vendin tonë, në rritjen e transparencës, përgjegjësisë dhe gatishmërisë në shërbimin publik dhe OKB-ja
 • OKB: Emisari i OKB takoi kryengritësit libianë në Tobruk Nju Jork, 22 mars 2011, NOA – Organizata e Kombeve të Bashkuara dërgoi të hënën një emisar për të biseduar me liderët e kryengritjes kundër kolonelit libian Muammar Gheddafi.
 • Japoni, mbi 2500 viktima të nxjerra nga gërmadhat e tërmetit Tokio, 15 mars, NOA – Mbi 2500 është numri i viktimave të deritanishme, të nxjerra nga gërmadhat e ndërtesave të goditura prej tërmetit dhe tsunamit të para pak ditëve në Japoni.
 • Bushati: Monopolet qeveritare janë të vetmit përfitues, në tregun e rritjes së çmimeve Bushati theksoi se, Qeveria fabrikon statistika për rritje të çmimeve të ushqimeve në treg me vetëm 5 lekë në 100, edhe atëherë kur Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimet (FAO) dhe Banka Botërore dhe çdo index ndërkombëtar tregon që çmimet e ushqimeve janë rritur të paktën 4 deri në 5 herë më shumë se kaq në
 • UNHCR: 450.000 refugjatë nga Bregu i Fildishtë Shifra është bërë me dije nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, agjencia e saj për Refugjatët, UNHCR, sipas të cilës, 300.000 njerëz janë larguar vetëm nga kryeqyteti Abixhan.
 • 8 marsi, OKB nxit fuqizimin e gruas në Shqipëri Nju Jork, 7 mars 2011, NOA – Kur ashtu si në mbarë botën edhe në Shqipëri do të festohet 100 vjetori i Ditës Ndërkombëtare të Gruas nesër në 8 Mars, Agjencitë e Kombeve të Bashkuara theksojnë nevojën që qeveria, shoqëria civile, sektori
 • OKB: Konflikti, 191 mijë persona janë arratisur nga Libia Nju Jork, 5 mars, NOA – Organizata e Kombeve të Bashkuara kanë publikuar shifrën e mbi 191 mijë personave të cilët janë larguar si refugjatë nga Libia.
 • Kolumbia ka reduktuar eksportet e drogës edhe pse është prodhuesi më i madh i saj E mërkurë, 2 mars 2011, NOA- Autoriteti Ndërkombëtar për kontrollin e narkotikëve, e ngritur nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, ka deklaruar se puna e bërë nga autoritetet Kolumbiane është për tu vlerësuar.
 • OKB përjashton Libinë nga Këshilli i Të Drejtave të Njeriut Shifra konfirmohet nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, sipas të cilës, të larguarit i janë drejtuar Tunizisë dhe Egjiptit, në pritje të asaj që mund të ndodhë për të qetësuar gjakrat e ndezura mes pushtetmbajtësve të Gadafit dhe opozitës së egërsuar që kërkon
 • OKB, BE dhe SHBA, sanksione për Gaddafin Nju Jork, 26 shkurt, NOA – Organizata e Kombeve të Bashkuara, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si edhe Bashkimi Evropian kanë ndërmend ta ndëshkojnë liderin libian, Gaddafi, me sanksione pas dhunës që ato pretendojnë se ai po ushtron
 • Rritje rekord e çmimeve të ushqimit Nju Jork, 3 shkurt, NOA - Të dhënat e publikuara sot nga ana e Kombeve të Bashkuara tregojnë se çmimet globale të ushqimit kanë arritur rekord të ri të lartë në muajin janar.
 • UNHCR: Greqia mos ndërtojë mur me Turqinë Kështu ka deklaruar Organizata e Kombeve të Bashkuara, përmes agjencisë së saj për Refugjatët në Botë, UNHCR. Kjo e fundit ka mbajtur qëndrim negativ ndaj planit të Athinës zyrtare për të ndërtuar një mur ndarës me Turqinë në mënyrë që të parandalohet fluksi i klandestinëve
 • OKB vë alarmin, ushqimet çmime rekord E mërkurë, 5 janar 2011, NOA- Organizata e Kombeve të Bashkuara ka shprehur shqetësimin e saj për rritjen e produkteve ushqimore. Çmimet e ushqimeve arritën maja të reja në muajin dhjetor, sipas Organizatës për Ushqimin dhe Agrikulturën(FAO) të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.
 • Ashpërsohet lufta për pushtet në Bregun e Fildishtë Por ky fakt është kundërshtuar në mënyrë kategorike nga Bashkimi Afrikan si edhe Organizata e Kombeve të Bashkuara. Ndërkaq, përfaqësues të lartë të vendeve afrikane kanë vazhduar përpjekjet për ndërmjetësim në zgjidhjen e krizës në Bregun e Fildishtë, por nuk kanë arritur
 • Kriza në Bregun e Fildishtë, OKB llogari ambasadorit Nju Jork, 30 dhjetor, NOA – Organizata e Kombeve të Bashkuara ka thirrur me urgjencë ambasadorin e Bregut të Fildishtë për të dhënë llogari mbi atë ç’ka po ndodh në vendin e tij.
 • UNHCR: Konflikti në Bregun e Fildishtë, mbi 14 mijë refugjatë Lajmi konfirmohet nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, sipas të cilës, janë rreth 14 mijë njerëz të cilët e kanë braktisur Bregun e Fildishtë duke iu drejtuar drejt Liberisë fqinje. Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, UNHCR deklaron ndërkaq se shifra e pritshme gjatë ditëve të vazhdim është ajo e 30 mijë refugjatëve, pra
 • Heqja e vizave, akti më madhor Organizata e Kombeve të Bashkuara i dha Shqipërisë çmimin e vendit të dytë për transparencën në prokurime. Unë ju garantoj ju se çdo procedurë do të nxjerrë nga korrupsioni, përfshirë dhe lejet e bashkisë më datën 8 maj të vitit që vjen, ditën e fitores së thellë të
 • OKB: Bregu i Fildishtë, në pragun e Luftës Civile Nju Jork, 23 dhjetor, NOA – Organizata e Kombeve të Bashkuara ka paralajmëruar se Bregu i Fildishtë gjendet në pragun e një lufte civile, për shkak të tensionit të lartë politik të krijuar në këtë vend.
 • Thaçi: S’kemi nevojë për ndërmjetës me Beogradin parashikuara mes Prishtinës dhe Beogradit, pritet që të kenë si ndërmjetës të tyre, shefin aktual të UNMIK-ut, Lamberto Zannier, i caktuar në këtë detyrë nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Mësohet se ky vendim është marrë pas një komunikimi të vazhdueshëm për çështjen e Kosovës, mes Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon dhe kryediplomates
 • Dialogu Prishtinë-Beograd, Zannier caktohet si ndërmjetës parashikuara mes Prishtinës dhe Beogradit, pritet që të kenë si ndërmjetës të tyre, shefim aktual të UNMIK-ut, Lamberto Zannier, i caktuar në këtë detyrë nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Mësohet se ky vendim është marrë pas një komunikimi të vazhdueshëm për çështjen e Kosovës, mes Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon dhe kryediplomates
 • Korrupsioni, rrënon e vret si kanceri Vetëm për këtë fakt, të sistemit të prokurimeve elektronike, Organizata e Kombeve të Bashkuara i dha Shqipërisë çmimin e dytë në botë, pas Gjermanisë, e cila sigurisht e mori për probleme shumë më komplekse.
 • OKB Shqipërisë: Ndaloni diskriminimin e femrave biseksuale, lesbike e transgjinore Uashington, 1 nëntor, NOA - Organizata e Kombeve të Bashkuara dhe Komiteti i ngritur në kuadër të CEDAË (Konventa për Eliminimin e çdo forme të Diskriminimit ndaj grave dhe vajzave) u kërkon të gjitha vendeve që e kanë nënshkruar atë
 • Raporti i OKB për Gratë: Dhunimi i tyre, si armë lufte Ky është konkluzioni i raportit 2010 për Gjendjen e Grave nëpër Botë, botuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Sipas tij, kur gratë diskriminohen, ato mbeten në pambrojtura në raste konfliktesh dhe më pak të afta për të ndihmuar në rimëkëmbjen e vendit.
 • Stainberg: SHBA inkurajon dialogun Athinë-Shkup Washington, 10 tetor, NOA - Shtetet e Bashkuara të Amerikës nxisin Athinën dhe Shkupin, që të intensifikojnë përpjekjet për gjetjen e një zgjidhjeje lidhur me emrin e ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë (FYROM), një zgjidhje, që
 • OKB: Sigurohen 40 miliardë dollarë për shëndetin e grave dhe fëmijëve në botë Nju Jork, 22 shtator, NOA – Organizata e kombeve të Bashkuara do të hedhë plot 40 miliardë dollarë për përmirësimin e shëndetit të grave dhe fëmijëve në mbarë botën.
 • OKB, sot dita e fundit e Samitit për objektivat e Mijëvjeçarit Nju Jork, 22 shtator, NOA – Samiti 3-ditor iobjektivave të Mijëvjeçarit, organizuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, sotështë drejt përfundimit të tij, duke shënuar ditën e fundit.
 • OKB: Duhen 2 mld dollarë ndihma për Pakistanin Nju Jork, 18 shtator, NOA – Organizata e Kombeve të Bashkuara është e mendimit se duhet të vihen në dispozicion dy miliardë dollarë ndihma për viktimat e katastrofës së përmbytjeve në Pakistan.
 • FAO: Rritja e çmimeve të ushqimit në botë, po bëhet tronditëse Një fakt i tillë është vënë në dukje gjatë një mbledhje të posaçme nga FAO, organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë. Sipas drejtuesve të saj, çmimet e ushqimeve janë rritur me 5 % në dy muajt e fundit dhe kjo është shkaktuar pjesërisht nga ndalimi i eksporteve të grurit
 • FAO: Rritja e çmimeve të ushqimit në botë, po bëhet tronditëse Një fakt i tillë është vënë në dukje gjatë një mbledhje të posaçme nga FAO, organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë. Sipas drejtuesve të saj, çmimet e ushqimeve janë rritur me 5 % në dy muajt e fundit dhe kjo është shkaktuar pjesërisht nga ndalimi i eksporteve të grurit
 • Flamuri i Kosovës, vendoset në mjediset e OKB-së Nju Jork, 3 Shtator, NOA /Nga Beqir Sina - Organizata jo qeveritare, “Little People of Kosova”, është ftuar drejtpërdrejt nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, të marrë pjesë në Konferencën treditore të shteteve mbi Konventën ndërkombëtare
 • Flamuri i Kosovës, vendoset në mjediset e OKB-së Nju Jork, 3 Shtator, NOA /Nga Beqir Sina - Organizata jo qeveritare, “Little People of Kosova”, është ftuar drejtpërdrejt nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, të marrë pjesë në Konferencën treditore të shteteve mbi Konventën ndërkombëtare
 • Pakistan, UNICEF: Katastrofa do të zgjasë me muaj, nevojiten 141 milion dollarë fonde Ndërsa Organizata e Kombeve të Bashkuara deklaroi se janë të paktën 15.4 milionë persona të goditur nga katastrofa në Pakistan, më e madhja në historinë e këtij vendi aziatik. mit/NOA
 • OKB: Përmbytjet në Pakistan, duhen të paktën 450 milion USD ndihma Uashington, 11 Gusht, NOA – Më shumë se 450 milion dollarë nevojiten si fond ndihme emergjent për personat e prekur nga përmbytjet në Pakistan. Një apel i tillë është hedhur nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, sipas të cilës, kjo shumë është e nevojshme për ndihmë të menjëhershme në tre muajt
 • Kulturë - Unesco Përfshin 15 Zona Të Tjera Në Trashëgiminë Kulturore Botërore E PARIS, 2 gusht /ATSH-MIA/ - Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO) njoftoi se në listën e trashëgimisë kulturore botërore ka futur edhe 15 zona të reja duke e çuar kështu në 904 numrin e zonave