Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2011
 

Lajmet e datës 26 Shkurt 2011

 • Studimi: Qeni mik i mashkullit, macja e femrës E shtunë, 26 shkurt 2011, NOA- Nëse qeni është miku më i mirë i mashkullit, macja duket se është mikja më e mirë e femrës. Këtë fakt e konfirmon një studim i publikuar nga revista “Behavioural Processes”, sipas së cilës, macja dhe qeni jo vetëm që arrin të ketë marrëdhënie me padronin, por
 • Hoffmann: Kushtet për zgjedhje ekzistojnë E shtunë, 26 shkurt 2011, NOA- Dr. Judith Hoffmann, eksperte e politikës në rajon dhe njohëse e Shqipërisë në sajë të punës së saj për Bankën Botërore në Shqipëri dhe të kërkimeve të zhvilluara në vend në fushën e shkencave shoqërore, komenton situatën politike pas 21 janarit.
 • Erdogan kundër OKB-së: Presionet mbi Libinë për naftën E shtunë, 26 shkurt 2011, NOA- Ka dalë kundër sanksioneve të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, ndaj Libisë, Rexhep Taip Erdogan. Kryeministri Turk është shprehur për mediat se, “I bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar të veprojë në mënyrë të drejtë, në mirëbesim, duke respektuar vlerat
 • Serbia dhe integrimi në BE: Çfarë do të thotë "bashkëpunim i plotë" me Hagën? E shtunë, 26 shkurt 2011, NOA- Nëse dëshiron të fitojë statusin e kandidatit e të fillojë bisedimet për integrim në BE, Serbia duhet të kryejë një varg reformash.
 • Çitaku: E bindur për marrjen e udhërrëfyesit brenda vitit Prishtinë, 26 shkurt 2011, NOA- Ministrja e Integrimit të Kosovës Vlora Çitaku gjatë një interviste të dhënë për mediat Kosovare është shprehur se, këtë vit pritet udhërrëfyesi për liberalizimin e vizave.
 • Del Piero: E dua Juventusin deri në fund të karrierës sime E shtunë, 26 shkurt 2011, NOA- Futbollisti bardhezi i Juventusit Alessandro Del Piero, deklaron se fundin e karrierës e dëshiron te kjo skuadër.
 • Misioni i lamtumirës i Discoveri në hapësirë E shtunë, 26 shkurt 2011, NOA- Ndërkohë që anija Discoveri fillon misionin e saj të fundit në orbitën e tokës, programi 30-vjeçar amerikan i anijeve të hapësirës është një hap më pranë përfundimit të caktuar në prill të këtij viti.
 • Bimët që kurojnë ulçerën, gurin në tëmth, reumatizmin dhe protastën Tiranë, 26 shkurt 2011, NOA- Çdo kush mund ti shpërfillë, të mos i pëlqejë, madje mund ti konsumojë pa ju ditur efektet. Janë bimë të konsumit të përditshëm si qepa, spinaqi apo hudhra ato që mund të na shërojnë.
 • Tarantino dhe Polanski trofe në “Cesar Awards” E shtunë, 26 shkurt 2011, NOA- Krijuesi i filmit “Pulp Fiction”, Quentin Tarantino është nderuar për arritjet e tij, në ceremoninë e “Cesar Awards” duke u emëruar “artist i shkëlqyer ndërkombëtar”.
 • Ivanov: Hetimet për Trajkovskin akoma të papërfunduara Shkup, 26 shkurt 2011, NOA- Hetimet për rrëzimin e avionit “Kinger” të presidentit të ndjerë Boris Trajkovski akoma nuk kanë përfunduar, paralajmëroi sot presidenti aktual Gjorgje Ivanov në shënimin e shtatë vjetorit të humbjes së jetës të ish-presidentit Trajkovski.
 • Civilët besnikë të regjimit armatosen nga Gadafi Tirpoli, 26 shkurt 2011, NOA- Muamar Gadafi sipas banorëve të kryeqytetit Libian po armatosë civilët besnikë të regjimit. Mediat ndërkombëtare raportojnë se banorët e Tripolit, shprehen se në rrugë patrullojnë një numër i madh personash civilë.
 • 5 studiot dhe projektet që vazhdojnë garën për ndërtimin e xhamisë Tiranë, 26 shkurt 2011, NOA- Konkursi i Hapur Ndërkombëtar për “Projektimin e Xhamisë dhe Muzeut të Tiranës e Bashkëjetesës Fetare”, i shpallur nga Bashkia e Tiranës më datë 28 janar 2011, hyri tashmë në fazën e tij të dytë që është “Etapa e Projektimit”.
 • Moon: OKB të marrë mas në mbrojtje të civilëve në Libi E shtunë, 26 shkurt 2011, NOA- Sekretari i përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Moon i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të marrë masa për të mbrojtur, civilët në Libi.
 • Zbulohet sekreti i humbjes së peshës së Jennifer Lopez E shtunë, 26 shkurt 2011, NOA-“Jennifer vrapon nga tre kilometra në ditë, pesë ditë në javë. Por, dashuria e saj e vërtetë është vallëzimi. Ajo takohet me një prej koreografëve së paku një herë në javë dhe ata vallëzojnë një orë të plotë me muzikë latine dhe pop”, u shpreh një mik i këngëtares Jennifer
 • OKB, BE dhe SHBA, sanksione për Gaddafin Nju Jork, 26 shkurt, NOA – Organizata e Kombeve të Bashkuara, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si edhe Bashkimi Evropian kanë ndërmend ta ndëshkojnë liderin libian, Gaddafi, me sanksione pas dhunës që ato pretendojnë se ai po ushtron ndaj forcave demokratike të këtij vendi.
 • Vetëvendosje: Jo nëpërkëmbje punëtorëve Prishtinë, 26 shkurt 2011, NOA- Nëpërmjet një deklarate për mediat Lëvizja Vetëvendosje ka dalë në mbështetje të punëtorëve, përmes saj kjo lëvizje shprehet:
 • PD: Rama kërkon të laj duart me lot krokodili, për viktimat e puçit të vet Tiranë, 26 shkurt 2011, NOA- Partia Demokratike nëpërmjet zëdhënëses së saj Albana Mustafaraj ka akuzuar sërish kryetarin e Partisë Socialiste për demonstratën e 21 janarit.
 • Rrëfimi i Karimës: Berluskoni argëtohej me lesbiket E shtunë, 26 shkurt 2011, NOA- Ruby Rubacuori,është pseudonimi i vajzës me emrin Karima El Mahroug e cila rrëfeu skandalet seksuale të Kryeministrit Italian Silvio Berluskoni.
 • E plotë- Rama në Elbasan: Saliu dhe Iliri shikojnë ëndërr me bojkot zgjedhjesh Elbasan, 26 shkurt 2011, NOA- Nga qyteti Elbasanit ku zhvilloi një takim, nën kuadrin e turit me moton “Fajin e ka Saliu”, Kryetari i Partisë Socialiste u shpreh se opozita nuk kërkon pushtetin, por kërkon ta largojë pushtetin aktual, në mënyrë që t’u japim shqiptarëve pushtetin mbi qeverinë e tyre
 • Vasili-Agani: Bashkëpunim për reformat në shëndetësi, prioritete dhe sfida Tiranë, 26 shkurt 2011, NOA- Ditën e sotme Ministri i sapozgjedhur i Shëndetësisë Kosovare, Ferid Agani zhvilloi një takim me Ministrin Shqiptar të Shëndetësisë Petrit Vasili.
 • Sot, shtatë vjetori i vdekjes së Boris Trajkovskit Shkup, 26 shkurt 2011, NOA- Në Maqedoni sot shënohet shtatë vjetori i humbjes së jetës së presidentit të ndjerë të Maqedonisë, Boris Trajkovski, i cili humbi jetën në një fatkeqësi ajrore.
 • Jolie porosit varëse me mesazh dashurie për Brad Pitt E shtunë, 26 shkurt 2011, NOA- Aktorja e shpallur si një ndër femrat më të bukura të Hollivudit, Angelina Jolie i ka dhuruar një varëse babait të fëmijëve të saj Brad Pitt.
 • KFOR të hënën mbyll rekrutimin e ushtarëve në Kosovë Prishtinë, 26 shkurt 2011, NOA- Pesë mijë ushtarë do të jenë rekrutuar deri ditën e hënë nga NATO në Kosovë. Pikërisht në datë 28 trupat e KFOR-it, do të shpërbëjnë Grupin Shumetnik të Luftës - Veri, ndërsa në vend të këtij formacioni në këto hapësira do të jenë të pranishme forca në kuadër
 • SHBA i vë sanksione Libisë, mbyll ambasadën në Tripoli E shtunë, 26 shkurt 2011, NOA- Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, ka nënshkruar urdhrin ekzekutiv për t’i vënë sanksione të njëanshme Libisë, duke thënë se vazhdimi i dhunës dhe trazirat në vend “përbëjnë një rrezik të jashtëzakonshëm” për sigurimin kombëtar dhe politikën e jashtme
 • BE: Hapat e fundit për dialogun Kosovë-Serbi E shtunë, 26 shkurt 2011, NOA- Zëdhënësja e shefes së Politikës së Jashtme, Katrin Ashton, në Bashkimin Europian Maja Koçijançiç, ka deklaruar se po kryhen bisedat dhe rekomandimet e fundit lidhur me dialogun Kosovë-Serbi.
 • PS: Nuk e lexojmë letrën e LSI, dorëzoni bllokun Tiranë, 26 shkurt, NOA – Pas letrës së dërguar nga Sekretari i Përgjithshëm i LSI0-së, Luan Rama, për nisjen e reformës zgjedhore, ka ardhur dhe përgjigja publike e Partisë Socialiste.
 • Vret veten 16-vjeçarja pas debatit me prindërit Fier, 26 shkurt, NOA – Një 16 vjeçare ka vendosur të vrasë vetën pas një grindje me familjarët. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Mbrostar të rrethit të Fierit.
 • Qytetarët vizitojnë ekspozitën e Topit për diktaturën Tiranë, 26 shkurt, NOA - Fotoekspozita “Demokracia nuk ndërtohet mbi harresën”, e hapur nën kujdesin e Presidentit të Republikës Bamir Topi, vazhdon të zgjojë interesin e qytetarëve të moshave, shtresave e profesioneve të ndryshme, për të parë momentet kulmore të rezistencës antikomuniste në Shqipëri
 • Përzgjidhen 5 studiot që do të ndërtojnë xhaminë Tiranë, 26 shkurt, NOA Update– Konkursi ndërkombëtarë për ndërtimin e xhamisë së madhe në Tiranë ka përzgjedhur 5 studio arkitekturore mes 100 të tillave që morën pejsë në garë.
 • Pacolli viziton Mitrovicën Prishtinë, 26 shkurt, NOA - Presidenti i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli pritet të vizitojë sot qytetin e Mitrovicës. Në agjendën e dërguar për media thuhet se presidenti Pacolli do të qëndrojë të shtunën në Mitrovicë, por nuk saktësohet nëse do të qëndrojnë në veri të këtij qyteti.
 • Berluskoni: Gadafi s'e kontrollon më Libinë Romë, 26 shkurt, NOA - Muamer Gadafi nuk duket se ka kontrollin e Libisë më, tha kryeministri i Italisë, Silvio Berluskoni. "Kam një lajm të freskët, të marrë pak minuta më parë, i cili thotë se Gadafi nuk e kontrollon situatën në Libi", tha Berluskoni, në një takim politik në Romë.
 • Njoftim nga Ministria e Brendshme Tiranë, 26 shkurt, NOA – Ministria e Brendëshme njofton se nesër, ditën e diel, më datë 27.02.2011, ora 11:00, tek hotel Tirana, ministri Lulzim Basha do të jetë i pranishëm në prezantimin e projektit për krijimin e një sistemi të shpërndarë videosh survejimi për të gjithë territorin e Tiranës.
 • Si e sheh botën Gedafi, “Libri jeshil” i kolonelit Nga Alba Kepi Tiranë, 26 shkurt, NOA - 35 vjet më parë opinioni ndërkombëtar njihet me principet politike e filozofike të liderit libian mbi të cilin bazoi ndërtimin e sistemit të tij qeverisës.
 • Protestë para Kuvendit për regjistrimin etnik Tiranë, 26 shkurt, NOA - Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet si dhe Klubi i Patriotëve të Rinj kanë protestuar sot kundër regjistrimit të popullsisë mbi baza etnike dhe fetare
 • PS: Ja pse nuk jemi Libi e Tunizi Tiranë, 26 shkurt, NOA – Partia Socialiste, në mënyrë indirekte, ka mbështetur sot deklaratën e zëvendës Sekretarit Amerikan të Shetit, Xhejms Stainberg në lidhje me paralelizmin mes vendeve të Lindjes së Mesme dhe situatës në Shqipëri.
 • Gandi, filozofia dhe feja Tiranë, 26 shkurt, NOA - Jeta e politikanit dhe ideologut indian Gandi (Mohandas Karamchand Gandhi) vjen në shqip me anë të një libri të shkuar nga Ilir Harshova.
 • Bush anulon fjalimin për shkak të Wikileaks Kolorado, 26 shkurt, NOA - Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Xhorxh Bush, ka anuluar fjalimin në Denver të Kolorados. Kjo për shkak se themeluesi i WikiLeaks-it, Xhulian Asanzh, ishte ftuar të ndiqte të njëjtën ngjarje.
 • LSI letër Ruçit e Patozit: Komision për reformën zgjedhore Tiranë, 26 shkurt, NOA – Lëvizja Socialiste për Integrim kërkon nisjen e punës për reformën zgjedhore. Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama, në një letër dërguar Kryetarit të Asamblesë Kombëtare të PS-së, njëherazi dhe Kryetar i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi, përfaqësuesi
 • Pas Pacollit president, AKR po drejtohet nga Makolli Prishtinë, 26 shkurt, NOA – Aleanca për Kosovën e Re po drejtohet aktualisht nga Ibrahim Makolli, pasi kryetari i kësaj force politike në Kosovë, Bexhet Pacolli, u emërua si president.
 • Serbia dhe integrimi në BE: Ç’do të thotë "bashkëpunim i plotë" me Hagën? Beograd, 26 shkurt, NOA - Nëse dëshiron të fitojë statusin e kandidatit e të fillojë bisedimet për integrim në BE, Serbia duhet të kryejë një varg reformash.
 • Rama: Xhamia e re, do jetë objekt kulti model Tiranë, 26 shkurt, NOA – Xhamia e re e Tiranës, do të jetë një gur i çmuar që u shtohet objekteve të kultit në botë. Kështu është shprehur sot kryesocialisti Edi Rama gjatë ceremonisë së prezantimit të 5 studiove që janë përzgjedhur nga 100 të tilla të interesuara për të ndërtuar xhaminë e
 • PDIU, protestë para Kuvendit për regjistrimin Tiranë, 26 shkurt, NOA - Përfaqësuesit e Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, janë mbledhur sot paradite, së bashku me ata të Klubit të Patriotëve të Rinj, para mjediseve të Kuvendit, duke organizuar një protestë kundër regjistrimit të popullsisë mbi baza etnike dhe fetare.
 • Tërmeti në Zelandën e Re, në rritje numri i viktimave Zelandë, 26 shkurt, NOA - Rritet edhe më shumë numri i viktimave pas tërmetit në Zelandën e Re. Sipas medieve vendase, deri tani, më shumë se 140 persona rezultojnë se kanë humbur jetën, ndërkohë që rreth 200 të tjerë rezultojnë të zhdukur.
 • Drejtësia greke, më e rreptë ndaj të huajve Athinë, 26 shkurt, NOA - Sipas një studimi, mesatarja e viteve të dënimit për grekët është 5,1 kurse për shqiptarët 10.5 dhe për afrikanët 8.3.
 • Kryeplakut të Radhimës i vjedhin 105 mijë euro Vlorë, 26 shkurt, NOA – Një vjedhje me shuma të mëdha, i ka ndodhur kryeplakut të fshatit Radhimë në Vlorë. Ngjarja raportohet për agjencinë e Lajmeve NOA nga burime të policisë së Vlorës, sipas të cilave, kanë qenë tre persona të cilët kanë vjedhur mbrëmjen e djeshme në banesën e tij plot
 • Partitë shqiptare në Maqedoni, pa koalicione parazgjedhore Shkup, 26 shkurt, NOA - Partitë shqiptare në Maqedoni pritet të hyjnë në zgjedhjet e parakohshme pa koalicione ndërpartiake, për dallim nga blloku politik maqedonas.
 • Sulmohet zyra e Partisë Socialiste në Laprakë Tiranë, 26 shkurt, NOA – Zyra e Partisë Socialiste në zonën e Laprakës është gjetur mëngjesin e sotëm e goditur me mjete të forta dhe xhama të thyer.
 • Zgjedhjet në Irlandë, të djathtët sfidojnë pushtetarët aktualë Belfast, 26 shkurt, NOA – Irlandezët kanë zgjedhur parlamentin e tyre të ri, pas zgjedhjeve të zhvilluara ditën e djeshme, të cilat shënuan një pjesëmarrje në nivelin prej 70 për qind dhe u thirrën të shkonin në kutitë e votimit rreth 3 milion banorë.
 • Turizmi i Egjiptit në krizë, protestat dëmtuan imazhin Kajro, 26 shkurt, NOA – Asgjë nuk duket si më parë. Të paktën për sektorin e turizmit, i cili ishte mësuar të siguronte me miliona dollarë. Fjala është për Egjiptin, i cili shquhet për një nivel të lartë të këtij sektori, i cili për fat të keq ka pësuar një tronditje të ndjeshme nga zhvillimet
 • Rritja e çmimit të naftës nuk njeh kufi, po arrin në 170 l/l Tiranë, 26 shkurt, NOA - Rritja e çmimit të naftës nuk njeh kufi, ajo po ecën me një ritëm të pandalshëm. Të paktën kështu tregojnë shifrat e fundit të tregtimit të karburanteve, sipas të cilave, benzina vijon të shitet me një çmim rreth 168 lekë për litër në kryeqytet.
 • Ende luftime në kryeqytetin e Libisë, ushtria kundër protestuesve Tripoli, 26 shkurt, NOA – Vazhdojnë ende luftimet në kryeqytetin e Libisë, Tripoli, ku protestuesit që kanë dalë kundër regjimit të kolonel Muammar el Gaddafi, janë ende duke u ndeshur dhe përleshur me forcat ushtarake të armatosura.
 • Gati 40 milionë për Juventusin e së ardhmes Torino, 26 Shkurt NOA - Juventusi i së ardhmes do të ndërtohet me një pasuri prej 40 milionë eurosh, kjo të paktën bazuar në atë çka ka deklaruar “Corriere dello Sport”.
 • Të dhëna rreth çmimit të Samsung Galaxy S II SHBA, 26 Shkurt NOA - Dhe për të shumëpriturin Samsung GT-i9100 kanë nisur të përhapen përshkrime e para në lidhje me çmimin që do të lançohet ky smartphone në treg.
 • Manchester United nuk është në shitje Angli, 26 Shkurt NOA - Manchester United nuk është në shitje. Klubi anglez i është përgjigjur në këtë mënyrë zërave të cilët flisnin për një ofertë të majme nga “mbretërit” në Qatar, të cilët ishin shprehur të gatshëm për të marrë në zotërim këtë skuadër.
 • Lady Gaga kumbara e djalit të Elton John SHBA, 26 Janar NOA - Elton John dhe David Funish i kanë idetë e qarta se kush do të jetë kumbara e djalit të tyre, të ardhur në jetë nga një nënë surrogative 25 dhjetorin e shkuar : e përzgjedhura është Lady Gaga.
 • Megan Fox, protagoniste e fushatës së Armanit SHBA, 26 Shkurt NOA - Imazhet e para promocionale të shpërndara disa javë më parë, kishin lënë të kuptohej, se Megan Fox do të habiste të gjithë fansat e saj.
 • Porno në masë të tejkaluar ndikon në shfaqjen e anoreksisë seksuale Itali, 26 Shkurt NOA - Shikimi i tejkaluar i pornografisë online duke nisur që nga adoleshenca e herët (15-16 vjeç) çon në shfaqjen e anoreksisë seksuale.