Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Aleksandër Lukasheviç: Përdorimi i forcës kundër Iranit, i pamundur
English

Aleksandër Lukasheviç: Përdorimi i forcës kundër Iranit, i pamundur

Moskë, 10 nëntor, NOA - Në një intervistë me “Zërin e Rusisë” transmetuar sot, zëdhënësi i ministrit të Jashtëm Rus, Aleksandër Lukasheviç, tha se përdorimi i forcës kundër Iranit ishte i pamundur pa një rezolutë përkatëse nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së.

Z. Lukasheviç, a besoni se do mund të ndërmerret një sulm ndaj Iranit?

"Zyrtarët e Izraelit kanë thënë vazhdimisht se ata nuk e përjashtojnë mundësinë e një sulmi ushtarak në territorin iranian. Ne të vazhdojmë në supozimin se veprime të ngjashme në marrëdhëniet ndërkombëtare janë të papranueshme për shkak se përdorimi i forcës mund të sanksionohet nga vendimet e Këshillit të Sigurimit të OKB-së apo të Kartës së OKB-së dhe klauzola 51 e tij, e cila parashikon të drejtën e vetëmbrojtjes. Asnjë nga këto opsione nuk janë diskutuar ndonjëherë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Kjo është arsyeja pse edhe teorikisht, ne nuk mund të mendojmë për një skenar të tillë të tmerrshëm të vënë në praktikë. Dhe ne besojmë se ata politikanë që hipotetikisht spekulojnë mbi çështjen, janë duke bërë një gabim të rëndë, sepse ata spekulojnë mbi të në kohë reale. Zbatimi i planeve të tilla, do të jetë i mbushur me implikime rajonale dhe globale. Do të doja të përsërisja edhe një herë se programi bërthamor iranian nuk ka zgjidhje ushtarake, diçka që është edhe rasti me ndonjë problem tjetër në marrëdhëniet ndërkombëtare moderne. Si Federata Ruse dhe shumë vende të tjera janë duke bërë thirrje për përdorimin e një grupi të tërë të instrumenteve ndërkombëtare, duke përfshirë mjetet politike, diplomatike dhe ndërmjetëse, të cilat kontribuojnë në përpjekjet e mundshme dhe të paqes të OKB-së si dhe aftësinë e komunitetit ndërkombëtar për të zgjidhur çdo problem në mënyrë efektive dhe me mjete diplomatike".

Pra, ju jeni të mendimit se problemi bërthamor i Iranit mund të zgjidhet vetëm në mënyrë paqësore dhe diplomatike?

"Çdo konflikt duhet të zgjidhet në mënyrë paqësore, me anë të diplomacisë. Megjithatë, disa vende preferojnë të punësojnë mjete ushtarake për të zgjidhur konfliktet rajonale gjë e cila ka ndodhur në Irak, Afganistan apo Libia. Kjo shton faktin se Libia, si skenar është krejtësisht i papranueshëm, ajo shkeli të drejtën ndërkombëtare dhe rendin botëror në bazë të rregullave dhe rregulloreve të përcaktuara në Kartën e OKB-së. Rusia do të rrijë në planin e saj, që për fat të keq nuk u pranua nga 6 ndërmjetësit e mëdhenj, si një strategji kolektive për të zgjidhur problemin iranian. Është ende në tryezën e bisedimeve dhe ne shpresojmë se do të përfshihen gradualisht në veprimet e përbashkëta nga ana e komunitetit botëror që synon gjetjen e një zgjidhje paqësore për problemin që është, padyshim, një çështje me interes të përbashkët”. Pra ju besoni se çështja nuk mund të zgjidhet ushtarakisht?

“Po. Çka do të thotë, ose duke u përpjekur për të izoluar vendin. Ne besojmë se këto veprime janë joefikase. Rusia beson se sanksionet e kanë drejtuar tashmë kursin e tyre, kur OKB-ja miratoi një rezolutë shumë të ashpër, atë me nr. 1929 që ishte për të treguar komuniteti global pritej që Irani të siguronte transparencën e programit të tij bërthamor. Gjashtë të Mëdhenjtë kanë vënë aksionet në rifillimin e bisedimeve me Iranin dhe zgjidhjen e të gjitha çështjeve që paraqesin shqetësim për IAEA-n".

Përshtati:n.e/NOA

KOMENTE