Lajme > Lajme Temash > Politikë > Politika Shqiptare > Politikanë shqiptarë
 

Fatos Nano

 • Shkolla “Ahmet Gashi” tërësisht e re hap dyert këtë vit shkollor Demokratike, Edi Rama ka vendosur një bllokada të paparë e të padëgjuar ndonjëherë, atë që s’e ka bërë asnjë kryeministër në historinë e Shqipërisë, as Fatos Nano, as Sali Berisha, as Aleksandër Meksi, as Pandeli Majko, madje as Ilir Meta, ja ka dalë që ta bëjë Edi Rama, ish-kryebashkiaku, i cili ka bllokuar në
 • Moisiu: “Berisha dhe Nano janë përgjegjës për këtë turbullirë 23-vjeçare”. Basha të shkëputet nga stili Berishian Sali Berisha dhe Fatos Nano janë përgjegjësit e turbullirës 23-vjeçare dhe ata duhet të japin llogari për këtë. Nëse nuk japin llogari të paktën nuk duhet të ngatërrojnë punë.
 • Intervista e Edi Ramës. Si hyri në politikë dhe deri tani. Synimet dhe dëshirat e tij për Shqipërinë Ishte kryeministri, Fatos Nano. Më bëri një pyetje të drejtpërdrejtë: “Ministër i Kulturës, do të qëndrosh apo do të largohesh.” Pa hezitim, i thashë: “Do të qëndroj”.
 • Brokaj: BE kërkon një precedent jo thjesht arrestimin e Berishës si kryeministër Pasi sikur të kishte ndodhur në këto 20 vite ndëshkueshmëria në nivelet e larta i korrupsionit, sikur të kishte dënuar ish-kryeministri Fatos Nano të gjithë ata që abuzuan me pushtetin dhe sollën vitin 1997, pra të arrestonte ata që e bënë këtë tragjedi, nëse ish-kryeministri Sali Berisha të kishte
 • Fran Marashi, rrëfen historinë e arratisjes nga burgu i Drenovës. Jam viktimë e politikës ngjarje dhe, sipas tij, këtë e di mirë dhe politika shqiptare e katër politikanë dëshmitarë në atë ngjarje; Genc Pollo, Skënder Gjinushi, Ylli Vejsiu dhe Fatos Nano, por që sipas Marashit, ata e kanë mbyllur dhe ia kanë lënë Franit, që mos dëshmonin vetë në gjyq.
 • Lubonja: Pse kemi frikë se do na e sjellin helmin në shtëpi Që njerëz si Sali Berisha, Fatos Nano, Edi Rama, Ilir Meta e të tjerë janë të gatshëm që për pushtet e për para të përdhunojnë e bashkëpunojnë me përdhunues, këtë e dimë prej kohësh. Në fakt, po të qetësohesh pak, do të kuptosh se në histori përdhunimi jemi ndoshta që në krye të herës, kur u formua shteti shqiptar.
 • Drejtësia, Pronat, Ushqimi, prefekturat. Emrat e rinj pas ndryshimeve përkatëse Ai ka qenë këshilltar i kryeministrit Fatos Nano në vitin 2004, në legjislaturën 2005-2009 ka fituar mandatin e deputetit. Është rikthyer në vitin 2011 në Asamblenë Kombëtare socialiste.
 • Fatos Nano në gjendje të rëndë shëndetësore Një incident i ndodh ish-kryeministrit Fatos Nano ditën e sotme, në zonën e Tiranës se Re në kryeqytet. Ai duke shëtitur me bashkëshorten e tij Xhoana Nano, makinës i shpohet goma.
 • Doktor Sali Berisha në Bllok, në kujtimet e oficerit Naim Saraçi Gjatë më shumë se 27 viteve ka punuar si shoqërues pranë krerëve më të lart të shtetit, që nga Hysni Kapo deri te Ramiz Alia dhe Fatos Nano. Ky i fundit e ngarkoi me detyrë për të organizuar grupin e shoqërimit të kryeministrit, gjatë kohës kur kryente këtë detyrë, në vitin 1991.
 • Malaj: kandidat i pavarur. Intervista e plotë (VIDEO) I shoqëruar nga ish kreu i PS-së, Fatos Nano, Malaj ka dalë sot në një konferencë për mediat, ku ka prezantuar strategjinë e tij si kandidat i pavarur në Vlorë. Malaj gjithashtu ka theksuar se vendimi për të kandiduar si I pavarur ka qënë mjaft i vështirë por ka qënë një vendim në shërbim të socialistëve.
 • Fatos Nano: Dua të jem President, jo më pjesë e partive politike (intervista e plotë) Fatos Nano rikthehet të flasë për politikën e ditës pas një heshtje thuajse disa mujore. Ish-kreu i Partisë Socialiste i ka këshilluar Sali Berishës të hapë rrugë në 23 qershor ashtu siç bëri ish-kryeministri i Spanjës në vitin 2004 për të lejuar radhën
 • Shqiptarët nuk njohin mirë të drejtat e tyre. Njerëzit ndiejnë frikë nga polici (VIDEO) Në liber, avokati sjell historite e shkaktimit te demit nga autoritetet ndaj ish-kryeministrit Fatos Nano apo edhe kontrollin e baneses se quajtur 'shtepia e verdhe" per llogari te nje hetimit nderkombetar te Gjykates se Hages, rast i cili duhej te perfundonte
 • Çfarë ka ndodhur në Shqipëri gjatë 2012. (VIDEO) Në fushë ka zbritur sërish ish kryetari socialist Fatos Nano, i cili kërkon mbështetje për kandidaturën e tij. “Unë dhe kryetari i Partisë Socialiste, dhe kryetari i LSI-së, Ilir Meta, shpresoj dhe drejtues të forcave të tjera e kryeministri Berisha të vazhdojmë
 • Fatos Nano: PS me mua, gjithmonë e ka mundur dhe e mund Berishën Pas zgjedhjes së Presidentit të ri Fatos Nano ka filluar të jetë më aktiv përsa i përket deklaratave të tij të hapura drejtuar kryetarit aktual të socialistëve dhe kryeministrit Berisha.
 • Fatos Nano i nevrikosur jashtë mase me Edi Ramën Rama ne darkën e Gjirit të Lalzit, por edhe në tryezat me Sali Berishën ka këmbëngulur vetëm tek një Pazar i ndyrë: Kushdo le të zgjidhet President, vetëm Fatos Nano të mos zgjidhet. Qeveria e përdori Edi Ramën kundër Fatos Nanos, dhe Edi Rama ia plotësoi dëshirën Qeverisë.
 • Nano: Gara e lirë dhe e ndershme më jep fitoren Fatos Nano është takuar me ambasadorin amerikan në vendin tonë Alexander Arvizu, në një prej lokaleve të kryeqytetit disa orë par raundit të tretë të zgjedhjes së Presidentit.
 • Raundi i tretë kurrsesi nuk duhet humbur, shprehet Fatos Nano Fatos Nano pasi ka përshëndetur takimin e djeshëm Rama-Berisha, ka bërë njëkohësisht dhe thirrje të dy krerëve që të mos humbasim raundin e tretë por të gjejmë zgjidhjen përfundimtare pasi nuk duhet humbur dhe
 • Nano nuk e kalon provimin me Berishën Kryeministri Berisha priti sot në një takim ish kryeministrin, zotin Fatos Nano. Në këtë takim, që u zhvillua në Selinë e Këshillit të Ministrave, ish kryeministri Fatos Nano, i parashtroi kryeministrit Berisha kërkesën për të mbështetur kandidaturën e tij në postin e lartë të
 • Intervista e plotë e Presidentit Topi në emisionin Top Story (VIDEO) Por, një javë më parë, i ulur në këtë poltronë, kandidati i vetshpallur për president konsensual, Fatos Nano, ju kritikoi pikërisht për mosushtrimin e plotë të kompetencave tuaja në një moment delikat dhe të ndonjë roli konkret në një moment delikat, si ai i
 • Fatos Nano ka ngjitur shkallët e selisë rozë (VIDEO) Kryetari i Partisë Socialiste dhe Kryetari i Grupit Parlamentar Socialist patën sot në selinë rozë një takim me zotin Fatos Nano. Dy përfaqësuesit më të lartë socialistë kanë dëgjuar me vëmendje gjithë çfarë dëshironte t’u përcillte zoti Fatos Nano, lidhur me platformën e tij për çështjen
 • Fatos Nano ka shumë kualifikime, por ka dhe të tjerë, shprehet Arvizu (VIDEO) Fatos Nano ditët e fundit është përfolur shumë si një nga kandidatët e mundshëm për president. Madje dhe ai vetë e ka pranuar një gjë të tillë.
 • Fatos Nano pranon ambicien e tij për president (VIDEO) Më në fund politikani Fatos Nano, në një intervistë eksluzive për "Top Story", ka pranuar për herë të parë publikisht ambicien e tij për t'u shndërruar në presidentin e ri të Republikës.
 • Pse kaq zhurmë për asgjë!? Fatos Nano si gjithë ata përfaqësues të PS që kanë pasur detyra të larta shtetërore, për shembull Rexhep Meidani, Servet Pëllumbi, Ylli Bufi, po edhe si ish-kryetar i PS është anëtar ex officio i Asamblesë Kombëtare
 • Axhenda politike Janar-Korrik 2012 e Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste Është miratuar gjithashtu në Asamble edhe kuotizacioni i anëtarësisë së partisë socialiste. Deputetët socialist duhet të paguajnë në muaj 6 mijë lekë të reja ndërsa biznesmenët një kuotë prej 20 mijë lekë në muaj.
 • Restoranti luksoz për klientë VIP në Tiranë me pronare Xhoana Nano Familja e ish-kryeministrit Fatos Nano, tashmë që ka vendosur të qëndrojë përfundimisht në Tiranë, duket se dhe po bën plane aftagjata për të ardhmen e tyre financiare, duke shtuar bizneset në kryeqytet.
 • Alexander Arvizu, reflektoi në emisionin Top Story me Sokol Ballën. Intervista TCH: A e shihni Fatos Nano president? Ambasadori Arvizu: Ai ka thënë që është i gatshëm. Ai është një politikan veteran.
 • Zgjedhja e Presidentit, Meta: Kandidatura e PD, jo pa konsensusin e LSI Para pak javësh lideri historik i të majtës Fatos Nano bëri me dije nga Londra se ai do të hedhë kandidaturën për President duke saktësuar se ka mbështetje edhe brenda radhëve të Partisë Socialiste. Por, mbështetja ndaj Nanos nuk mungon as në radhët e LSI-së, kur është e njohur marrëveshja disa-vjeçare mes Nanos dhe Metës, për të cilën vetë Nano është
 • Berisha: Presidenti do zgjidhet sipas Kushtetutës që ndryshuam me Ramën‏ Po ashtu nuk ka komentuar direkt, as emrin e kandidatit të vetëshpallur Fatos Nano. “Çdo drejtues i PD-së, i ka kualitetet për të qenë ministër kryeministër dhe president. Por në mendjen time nuk ekziston asnjë emër i vetëm për postin e presidentit dhe kemi një afat kohor 6 mujor për ta diskutuar”, tha Berisha.
 • Përballë Berishës Por për momentin i vetmi që e sheh Shqipërinë kështu, është kreu i OSBE-së, si dhe sigurisht Fatos Nano, në vizitën e tij të radhës në “Shqipërinë mike”. Bile mos u çudisni kur zoti Volfart të përshëndesë aktin, nëse Kryeministri më 21 janar të 2012-s të kryejë edhe një vizitë të negociuar në shtëpinë e viktimave
 • Dështon përpjekja e PS, Kastriot Islami mbetet në delegacionin në KiE Përjashtimin e Kastriot Islamit e komentoi sot edhe lideri historik i të majtës, ish-kryeministri Fatos Nano, i cili e cilësoi ç’rregjistrimin e Islamit një gabim fatal të Partisë Socialiste, i cili duhet korrigjuar menjëherë.
 • Moisiu: Nano ka kontribut në demokraci, por s'ka pse pretendon për President "Fatos Nano disa herë ka dhënë shembullin pozitiv për zhvillimet demokratike, por kjo nuk do të thotë se ai duhet të pretendojë në vazhdimësi për pozicione drejtuese të politikës".
 • “Top Channel”, NOA i uron suksese të mëtejshme janë mbledhur edhe figura të ndryshme të politikës shqiptare si, Presidenti i Republikës, Bamir Topi, kryetari i PS, Edi Rama, kandidati për President, Fatos Nano, ish Presidentët Alfred Moisiu dhe Rexhep Mejdani, etj.
 • Pasqyra e Shtypit, 20 Dhjetor 2011 Gazeta “Koha Jonë” ka si argument kryesor në faqen e parë, “Kritikët në PS: Rama, hakmarrje primitive”, i cili pasqyron qëndrimet e socialistëve, Fatos Nano, Arben Malaj, Edlira Haxhymeri dhe Bardhyl Agasi në lidhje me përjashtimin e deputetit Kastriot Islami.
 • Thaçi e Berisha në promovimin e librit të Blendi Fevziut promovim ka qenë Kryeministri shqiptar Sali Berisha, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Alexander Arvizu, lideri historik i Partisë Socialiste Fatos Nano e një sërë personalitetesh me peshë në vend.
 • Intervista NOA - Malaj: Ndëshkimi me statut po i kthen deputetët e PS në kartona solidarë Ish-kryeministri dhe ish-kryetari i Partisë Socialiste, Fatos Nano, ka deklaruar ditët e fundit se do të kandidojë sërish për postin e Presidentit. A shihet z.
 • Presidenti politik si nevojë e Republikës Ai ka hequr edhe një emër tjetër nga lista paraprake presidenciale, atë të ish-kryetarit të Partisë Socialiste, Fatos Nano. Me këta emra të hequr prej listës, pikërisht nga njeriu vullneti i të cilit më shumë se i kujtdo tjetër do të përcaktojë Presidentin e ardhshëm të Republikës
 • Refleksione pas leximit të Kurbanit Nëpër të kuptojmë se Fatos Nano u bë sebep që të ktheheshit ju në Shqipëri dhe të futeshit në politikë. Si nuk ka në Kurbanin tuaj “dy pare muhabet” me Tosin por preferoni më mirë të na përshkruani me imtësi bluzën e një adoleshenti garip që ju thotë se vallahi bilahi
 • Berisha: Nano s’është kandidati ynë, për President kemi emra të tjerë Tiranë, 15 dhjetor 2011, NOA/ Ariola Ymeraj Update – Kryeministri dhe kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha hodhi poshtë mundësinë që Fatos Nano të jetë një kandidat i mazhorancës për Presidencë.
 • Kandidimi i Fatos Nanos, Meta: Ende herët për Presidentin Tiranë, 15 dhjetor 2011, NOA – Pak ditë pasi ish-lideri historik i të majtës, ish-kryeministri Fatos Nano foli në Londër për ambicien e tij disavjeçare në politikë, për të kandiduar për postin e Presidentit të
 • Si mund të rikthehet Fatos Nano Nga Armand Shkullaku Sa më shumë kalon koha, aq më shumë duket sikur Fatos Nano mbetet i vetmi politikan shqiptar që kishte një vizion politik modern dhe perëndimor.
 • Malaj: Është shpejt për Presidencën, Nano ka kontribute pozitive‏ Duke komentuar kontributet e ish-kryeministrit Fatos Nano në politikë, Malaj shprehet se “kontributet pozitive të Nanos në këtë tranzicion të vështirë janë evidente”. a.
 • Rruga e gabuar e Nanos drejt Presidencës Por ç’vlerë do të kishte pas kësaj politikani Fatos Nano? Vlera e tij ishte pse ai iku. Dhe tek e fundit, përse do të na duhej si president një individ i tillë politik? Sa i përket pikëpamjeve mbi instancën e kreut të shtetit, zoti Nano ka qenë sistematikisht shumë i qartë.
 • Cilin Nano për president? Fatos Nano po mundohet prej disa kohësh që ta shesë sa më shtrenjtë dhe sa më mirë qëndrimin e tij neutral (jo edhe aq, në fakt) gjatë gjashtë vjetëve të fundit. Largimi nga Shqipëria, anashkalimi dhe mosmarrja pjesë në debatet më të nxehta të viteve të fundit, kanë pasur qëllimin që më së pari ta pastrojnë atë vetë nga
 • Pasqyra e shtypit, 12 dhjetor 2011 Tiranë 12 dhjetor 2011, NOA - Në këtë hapësirë gjendet një pasqyrë e titujve të gazetave në Tiranë, për ditën e hënë, 12 dhjetor 2011. Gazeta e përditshme “Shekulli” ka si argument kryesor në numrin e sotëm; “Xhufi: Kombësia, censusi të shpallet antikushtetues”, i cili pasqyron një intervistë
 • Nano shpall kandidaturën për President Londër, 11 Dhjetor 2011 - Ish-kryeministri dhe ish-kryetari i Partisë Socialiste, Fatos Nano ka shpallur sot publikisht kandidaturën për zgjedhjet presidenciale në vitin 2012.
 • Z. Kryeministër, në etikën politike vlejnë shembujt Dhe të mos harrojmë se Fatos Nano është vetëm një ish-kryetar partie, kurse Bamir Topi është Kryetari në detyrë i Republikës. Atëherë, si ta kuptojmë filipikën e zotit Kryeministër kundër zotit Rama, para studentëve në Durrës?
 • Pasqyra e shtypit, 6 dhjetor 2011 PS-së ndaj komenteve të kryeministrit Sali Berisha dhe kreut të PS-së Edi Rama, për rolin që ish-kreu i bashkisë ka luajtur në rrëzimin e ish-kryeministrit Fatos Nano. Disa tituj të tjerë të kësaj gazete janë; “Tirana vishet me pekt të ri festiv”, “Fatbardh Kadilli: Sistemi zgjedhor, vetëm ndryshime të karakterit teknik”, “Kuvendi
 • Bashkëbisedimi i plotë, Berisha: Dy çastet më të vështira të karrierës sime sh merrni qëndrimin e zotit Rama ndaj ish Kryeministrit Fatos Nano. Fatos Nano ka qenë kundërshtari im më kryesor. Unë dhe ai jemi në dy kampe, por mënyra sesi e përshkruan ai, Fatos Nanon, absolutisht, është mënyra më primitive njerëzore, e cila është identike me ato
 • Berisha: Rama rejected Nano with me He focused on the treatment of the figure of Fatos Nano, recalling that Rama treats him in the same way as Enver Hoxha, treated his opponents... n.
 • Rama: Nuk kam punuar me Berishën kundër Nanos Tiranë, 4 dhjetor 2011, NOA - Pas deklaratës së kryeministrit Sali Berisha se ka bashkëpunuar me Edi Ramën për të rrëzuar nga pushteti ish-kryeministrin Fatos Nano ka ardhur dhe reagimi i kreut të PS-së, Edi Rama.