Lajme > Lajme Temash > Shtetet e Botës > Shtetet e Azisë
 

Indi

 • Moringa, pema e jetës nga Himalajet Moringa, e njohur si pema e mrekullisë në Indi, mund të gjenden në ultësirë Himalajane. Ajo rritet 10-15 metra, dhe ajo mund të jetojë deri në 20 vjet nëse rritet në kushte të mira.
 • Terrorizmi Krishterë Fronti Nacionalçlirimtar në Tripura ( NLFT ), ishte një grup rrebel që kërkoninin shkëputjen e Tripura veri-lindore në Indi, nga vendasit është përshkruar si terroristë krishterë të angazhuar në dhunë terroriste qe motivoheshin nga besimet e tyre krishtere.
 • Çfarë është vagina? indi lidhor dhe që përbën shtresën më të fortë të mureve vaginale.. Vagina nuk përmban ajër pasi normalisht qëndron e mbyllur, por nëqoftë se një grua lind disa fëmijë ajo mbetet e zgjeruar dhe lejon futjen e ajrit.
 • 10 kafshët më helmuese në botë Gjendet ne Indi, Kine, Malajzi dhe ne Filipine. Gjarpri me helmues ne bote, kobra e vertete, eshte ne gjendje qe te mbijetoje edhe ne lartesite mbi 2000 metra. Ai njihet fale dy shkalleve ne anen e pasme te kokes, ndersa lekura e ketij gjarpri eshte ne ngjyre verdhegjelber dhe kafe te murrme.
 • Elita shqiptare e Turqisë Është arkitekt me origjinë shqiptare, një nga kryemjeshtërit e Tyrbes së famshme TAXH-MAHAL në INDI. Mehmet Isai kishte lindur në Opar.
 • Malajzia i kërkon ndihmë vendeve te tjera. Ku janë pasagjerët Zyrtarët e Malajzisë kanë kontaktuar vende, përfshirë Kazakistan, Uzbekistan, Kirgistan, Turkmenistan, Pakistan, Bangladesh, Indi, Kine, Mianmar, Laos, Vietnam, Tajlandë, Indonezi, Australi dhe Francë.
 • Gruaja më e gjatë në botë. Mjekët i parandalojnë rritjen Doktorët në Nju Delhit në Indi arritën t’ia heqin tumorin 28-vjeçares duke e shpëtuar nga paralizimi dhe verbëria. 28-vjeçares po i thyhej shtylla kurrizore dhe nuk mund të qëndronte vetë në këmbë.
 • Antioxidant i krijuar në laborator, mban lëkurën tonë të re Dr Indi Ghangrekar tha : " Ky hulumtim është bërë në qelizat në laborator . . . Kjo është një rrugë e gjatë për të na treguar se ajo mund të jetë e dobishme në në parandalimin e kancerit të lëkurës .
 • Diplomatja indiane dëbohet nga SHBA-ja Një diplomate Indiane arrestimi i së cilës u bë në SHBA ka ndezur një grindje diplomatike edhe në Indi , thonë zyrtarët . Devyani Khobragade është urdhëruar të largohet nga SHBA të enjten , pasi ajo u padit për akuza penale por India nuk pranoi të heqë imunitetin e saj
 • Kriza financiare mbyll së shpejti 8 ambasadat shqiptare në botë Kriza financiare ka krijuar një gropë të madhe edhe për diplomacinë shqiptare. Shërbimi diplomatik pritet të pësojë një tkurrje të fortë në ditët në vijim.
 • India lehtëson rregullat për bankat e huaja Bankat e huaja tani do të lejohen për të ngritur " filiale tërësisht në pronësi të tyre" në Indi , ku do ti mundësojnë ata për të hapur degë kudo në vend . Filialet do të kenë nevojë për një kapital minimal prej 5bn rupees (80 milion dollarë) .
 • Gjyshi shet nipin e tij për disa dollarë Në vitin 2011 , policia e Indisë pranoi se kishte mbi 800 banda në vend, ku operonin në rrëmbimin e fëmijëve për prostitucion dhe për të lypur nëpër Indi.
 • Përdorimi i vajrave natyralë për flokë të shëndetshëm Vaj Amla eshte nje nga vajrat me te perdorur ne Indi. E kam provuar dhe vete, mund te pohoj qe ta nxit rritjen e flokut – e kam provuar 1 ose 2 here ne jave per 1 muaj dhe me eshte dukur floku me i trash.
 • Majmuni i zemëruar sulmon djalin e vogel (FOTO) Djali - i quajtur Raghav - është lënduar seriozisht në një qendër të kafshëve në Ratlam, Madhya Pradesh, Indi. Fotografitë e marra nga një soditës tregojnë fëmijën embështetur në dysheme dhe mbuluar me gjak ne duart e tij dhe fytyre.
 • Indi. Kryejnë gjakderdhje për t'u shëruar nga sëmundjet Këto fotografi tregojnë se tradita e lashtë e gjakderdhjes nuk është vetëm ende në ekzistencë, por pozitivisht ka lulëzuar në rrugët e Delhit në Indi.
 • Djali 8 vjeçar vritet gjatë inagurimit të hapjes së spitalit të prindërve të tij Një çift britanik, i cili u zhvendos në Indi për të hapur një spital janë shkatërruar nga rrëmbimi dhe vrasja e djalit të tyre. Ishan Rawal, tetë vjeç, u zhduk gjatë ceremonisë së hapjes së klinikës së prindërve të tij në Indore, të shtetit Madhya Pradesh shtetit.
 • Si të eleminoni gërhitjen natën Fakti i të qenët mbi peshë ose jo në formë bënë që indi yndyror të dobësojë muskuj e tonit të zërit dhe të çojë në gërhitje. Alkooli, pirja e duhanit dhe disa medikamente të caktuara është një nga shkaqet e gërhitjes.
 • Donald Lu, ambasadori i ri që do të zëvendësojë Aleksandër Arvizu Donald Lu aktualisht shërben si ambasador në Nju Delhi, Indi. Lu u bashkua me Shërbimin e Jashtëm Shtetet e Bashkuara në vitin 1990 dhe ka mbajtur poste në Pakistan, Indi, Gjeorgjia, Kirgistani, Azerbajxhani dhe Uashingtonit.
 • "Ëmbëlsira" me bajgë lope Fotoja në krah tregon gruan e cila punon shumë në Allahabad, Indi. Ëmbëlsirat me bajgë lope janë një burim i madh i karburantit të brendshëm për ekonomitë familjare rurale dhe një alternativë miqësore mjedisi për dru zjarri.
 • Jahjaga: Gratë dinë, duan dhe ia dalin grave me atë të meshkujve, parashikohet se do kishte një ngritje në GDP në Shteteve të Bashkuara të Amerikës për 5 për qind, në Japoni për 9 për qind , në Indi për 27 për qind ndërsa në Egjipt prej 34 për qind.
 • 47 vjeçarja humb komplet dhëmbët, nga konsumimi i lartë i fluorit Megjithatë, ai ishte në gjendje të njohin gjendjen e saj si fluorosis skeletor për shkak se ai kishte mësuar atë në vendlindjen e tij në Indi. Ai vazhdoi të shpjegojë se fluori i tepërt shkarkohet zakonisht nga veshkat, por në qoftë se dikush konsumon shumë, atëherë depozita minerale formohen
 • Turistja britanike hidhet nga ballkoni gjatë pushimeve në Indi Një grua britanike ka qenë plagosur, pasi u hodh nga një ballkon hoteli për të shpëtuar nga ngacmimet e dyshuara në Agra, Indi, thote policia lokale.
 • Marinsat italianë, akuzuar për vrasje nuk do të gjykohen në Indi Dy marinsa italiane, që janë akuzuar në Indi për vrasjen e dy peshkatarëve, nuk do të kthehen në Indi për t'u përballur me gjyqin, ka deklaruar Ministria e jashtme e Italisë.
 • Të shesësh në gojën e vdekjes (VIDEO) Videoja është realizuar në Shqipëri dhe jo në Indi. Atëherë pse duhet të themi që vendi jonë renditet më përpara në listën e vendeve të zhvilluara se sa India?
 • Anoushka Shankar: jam abuzuar që fëmijë nga një i besuar i prindërve Në Indi zemërimi në trajtimin e grave ka qënë mjaft i rritur sidomos pas përdhunimit nga një bandë fatale të një gruaje dhjetorin e kaluar. One Billion Rising u krijua nga dramaturgu amerikan dhe feministja Eve Ensler për të shënuar 15 vjetorin e fushatës për t'i dhënë fund dhunës kundër
 • Sipas dhimbjeve përcaktoni mungesën e vitaminave Kur nuk është në sasi të mjaftueshme indi eshtëror vuan, dhe te fëmijët shfaqet rakiti, ndërsa tek të rriturit osteoporoza. Vitamina E: Pafuqia, të qenit të dobët, djersitja e shpejtuar, janë simptoma të mungesës së kësaj vitamine, por deficiti nuk është aq i dukshëm nga
 • Rreziku nga vdekja është më i ulët për personat që janë pak mbi peshë, sesa te normalët Analiza përfshinte studime të kryera në Shtetet e Bashkuara, Kanada, Kinë, Tajvan, Brazil, Indi dhe Meksikë. Autorja kryesore e studimit Katherine Flegal thotë se nuk ishte çuditur nga përfundimi i studimit:
 • Viti i Ri nëpër botë Dhe në Indi, shumë hotele dhe bare pakësuan veprimtaritë ose i anuluan mbrëmjet e Vitit të Ri nga respekti për një grua të re, e cila vdiq të shtunën pas përdhunimit nga një bandë gangsterësh në Nju Delhi - incident
 • Vishet si grua myslymane por e tradhëtojnë mustaqet pas arrestimit nga policia e Sharjah, në Indi u zbulua se ai nuk kishte dokumenta dhe leje qëndrimi ndaj i duhej të maskohej në këtë mënyrëpër të qëndruar dhe shijuar çdo vend. Sharjah është një prej vendeve arabe me rregulla më të rrepta ku dhe alkooli këtu është i ndaluar rrepëtsisht.
 • Ditëlindja më e shtrenjtë në botë.Naomi Campbell dhe supermiliarderi rus (FOTO) Festa organizohet në Indi në një nga kështjellat më të mëdha që i përket shekullit të 15-të Mehrangarh Fort. Gjithçka është organizuar me detaje duke iu përshtatur traditave indiane për t'i shijuar sa më mirë ato.
 • Nënë Tereza: një sakrificë që të jetë e vërtetë duhet të kushtojë “Shenjtore e të varfërve", ndërroi jetë në 5 shtator 1997 në moshën 87 vjeç, pas një gjysmë shekulli shërbim ndaj të braktisurve në Indi dhe në mbarë botën. Ajo prehet në selinë e Urdhërit të Misionarëve të Bamirësisë në Kalkuta.
 • Patriotizmi i Jeton Kelmendit nuk mban maskën e një fanatizmi të sëmurë tij janë përkthyer në 22 gjuhë të huaja dhe publikuar në një numër të madh antologjish ndërkombëtare në vende të ndryshme si: SHBA Francë, Rumani, Angli, Indi, Brazil, Greqi, Turqi dhe shumë vende të tjera.
 • Indi. 4 leopardë vriten çdo javë në mënyrë të paligjshme Të paktën katër leopardë janë vrarë dhe zier çdo javë në Indi, sipas një studimi nga një grup i ruajtësve. Raporti nga trafiku i dokumentuar flet për 420 konfiskime lëkurash leopardi, kocka dhe pjesët e trupit në mes të viteve 2001 dhe 2010.
 • Miss Bota e vitit 1994, ambasadore për mbrojtjen e infeksioneve nga HIV Plani Rai do të fokusohet në promovimin e 22 vendeve, duke përfshirë Indi, e cila përbën më shumë se 90 për qind të infeksioneve të reja me HIV në mesin e fëmijëve. Nga ata, 21 janë në Afrikën sub-Sahariane, ku numri i vlerësuar i fëmijëve të infektuar nga HIV sapo ra me 25 për qind në mes të 2009 dhe 2011, tha UNAIDS.
 • Prezervativët janë shumë të mëdhenj për meshkujt indianë Një studim i më shumë se 1.000 njerëzve në Indi ka arritur në përfundimin se kondomët e bërë në bazë të madhësive ndërkombëtare janë shumë të mëdhenj për shumicën e meshkujve indianë.
 • Karikaturisti indian akuzohet për ofendin të kushtetutës Arrestimi i një karikaturisti anti-korrupsion në Indi për akuzat e rebelimit ka ngjallur kritika. Aseem Trivedi u mbajt në qytetin Mumbai gjatë fundjavës për karikaturat e tij pasi dyshohet se tallte kushtetutën indiane.
 • "Nëna Terezë e Kalkutës", shprehet kryeministri Berisha në përkujtim të 15 vjetorit të saj indiane dhe do të jetë shumë komplekse dhe e vështirë të pranohet kërkesa shqiptare për kthimin e eshtrave në Shqipëri", citojnë autoritetet zyrtare në Indi gazeta "Calcutta Telegraph".
 • McDonalds hap dyqanet e saj vegjetariane Në Indi lopa është si kafsha më e shenjtë për myslymanët madje ka patur raste që viçave për të mbijetuar u është dhënë të pijnë në qumshtin e gjirit të grave. Ndaj në këtë vend të shenjtë është e ndaluar kategorikisht mishi i lopës apo viçit.
 • Gruaja indiane lufton 24 vjet për të provuar që është gjallë. Histori e vërtetë Në zonat rurale Indi, dasmat nuk janë pothuajse asnjëherë të regjistruar dhe Asharfi Devi nuk ka asnjë dokument që të provojë martesën e saj, por ajo kujton se ajo ishte rreth 12 vjeç kur u martua. Atë që ajo kujton edhe pse është kënaqësia e saj ishte një veshje e kuqe sari e ndritshme martesore dhe me zë të lartë kënga e filmit Hindi nga një
 • Nepërka më e rrezikshme në botë Ato jetojnë në të gjithë botën, duke përfshirë Afrikë, Azi dhe Indi dhe kanë një trup të fortë dhe kokë si dardhë. Kanë tendencë të ndjekin natën dhe të hanë gjitarët, zogjtë, gjarpërinjtë dhe hardhucat.
 • Qese diplomatike gjendet në Alpet Franceze pas 46 vjetësh Qesja e mbuluar nga akullnaja lexonte: "postë diplomatike" dhe "Ministria e Punëve të Jashtme", ku tani në Indi quhet ministria e jashtme. "Disa turistë erdhën dhe na thanë se ata kishin parë diçka të ndritshme në akullnajën Bossons," tha punonjës i shpëtimit Arnaud Christmann
 • Krem vaginal, që të kthen ndjesinë e virgjërisë Kjo Video është projektuar të tregojë kremin si një produkt për "përtëritje vaginale dhe shtrënguese", i cili ka nisur këtë muaj në Indi. Kompania në Mumbai me bazë farmaceutike Ultratech, thotë se ai është i pari i këtij lloji në Indi (kremra të ngjashëm janë tashmë në dispozicion në
 • Nënë Tereza, 102 vjet nga lindja e saj për Indi u ba udhtare, u nis Gonxhja për Kalkutë n´mes t´mjerimit me u futë - misionare e dashnisë –
 • Jeta ekstreme e një zhytësi kanalizimesh (FOTO) Nëse ju mendoni që puna juaj është e keqe mos u ankoni, pasi ka edhe më keq. Nju Delhi, Indi, një zhytës kanalizimesh i qytetit paguhet vetëm për 4.
 • 31 tetor 2012 popullsia e botës shkon 7 miliardë Në fakt Plani i bamirësisë ndërkombëtare ka vajosur një vajzë të lindur në Indi, si 7000000000 para disa kohësh. Në të vërtetë, gjërat janë shumë më pak të qarta. Popullsia e OKB-së vlerëson shefi, Gerhard Heilig, e përshkruan atë si "marrëzi" për të sugjeruar se dikush do të lindë si i 7 miliardëti
 • Shirat e rrëmbyeshëm rrëzojnë shtëpinë në 6 sekonda (FOTO) Si rezultat i shirave të rrëmbyeshëm shkaktuar nga musonet në Indi, aksidentet dhe numri i të vdekurve ka qënë në rritje. Por një kamera nga një banor i zonës ka filmuar se si një shtëpi është rrëzuar brenda 6 sekondave nga shirat e rrëmbyeshëm që shkatërruan themelet
 • 47 persona humbin jetën pas një zjarri në trenin e pasgjerëve Aksidentet janë të zakonshme në Indi sidomos në rrjetin shtetëror hekurudhor. Në maj, 24 persona u vranë kur një tren pasagjerësh u përplas me një tren të mallrave, në shtetin Andhra Pradesh.
 • Melinda Gates, gruaja e Bill, shprehet se kontraceprivët nuk janë mëkatarë për drejtësi sociale dhe sot drejton një Fondacionin e madh dhe të fuqishëm Gates, lidhur me ndihmën e grave në vendet në zhvillim sidomos në Afrikë dhe Indi. Ajo gjatë një interviste të dhënë tregon mbi jetën e saj, mësimet e katolicizmit dhe se çfarë del si detyrë kryesore për të bërë nga ana e saj si një katoliciste
 • Izraeli do të përgjigjet me forcë për ndaj iranit, shpreket kryeministri Netanjahu Zoti Barak tha se sulmi i ngjante disa sulmeve të kohëve të fundit në tentativë ndaj objektivave izraelite në Indi, Tajlandë, Azerbajxhan, Kenia dhe Qipro. Një zëdhënës i ministrisë së jashtme iraniane tha të enjten se Teherani ka dënuar fuqishëm "të gjitha aktet terroriste".
 • E zhveshin, e rrahin dhe e djegin me cigare për 45 minuta (VIDEO) Një grua ishte lënë e pafuqishëm në duart e një turme burrash të cilët nisën një sulm të tmerrshme ndaj saj si ajo u largua nga një bar në Indi. Incidenti ndodhi natën vonë në qytetin e Guwahati në veri të vendit dhe ka shkaktuar zemërim, në reagimin tepër të ngadaltë nga ana e policisë.