Lajme > Lajme Temash > Media dhe Shtypi > Lajme shqip
 

Qeverisë Shqiptare

 • "Tirana Business Park”, oaz i ri mundësish për sipërmarrjet me “Tirana Biznes Park”, me ndihmën e qeverisë gjermane dhe ambasadës së Gjermanisë, ne do të mund të zbulojmë edhe potenciale të tjera bashkëpunimi mes qeverisë shqiptare, bashkisë së Tiranës dhe kësaj qendre që për ne është edhe qendër e dijes.
 • Kantieri i stadiumit të Shkodrës Ky nuk është investimi i qeverisë shqiptare apo i federatës. Ne vëmë vetëm fondet. Ky është investimi i dhjetëra e dhjetëra viteve futboll, mund, sakrifica, ndeshje fitore, dhe suksese në arenën ndërkombëtar të të gjithë atyre që janë mbrapa flamurit
 • Merr frymë plotësisht pas 40 vitesh rezervuari i Gruemirës Mijra banorë nga Malësia e Madhe deri në Komunën Rrethina arrijnë të furnizohen me ujë në 24 orë pas një investimi të qeverisë shqiptare. Në Gruemirë ujësjellësi është rindërtuar, dhe kapaciteti i tij është 8 fishuar nga një ndërtesë jashtë çdo standardi e ndotur dhe që e mbulonin ferrat
 • Ulqini i jep Kryeministrit Edi Rama titullin “Qytetar Nderi” Më tej, Kryeministri nënvizoi se bashkëpunimi mbetet prioritet i Qeverisë shqiptare, e cila do të vazhdojë të mbrojë të drejtat e komuniteteve shqiptare dhe të çdo shqiptari, kudo që ndodhet, me të njëjtën bindje që mbron të drejtat e komuniteteve dhe e kulturave të tjera, në Shqipëri
 • Partneriteti strategjik Shqipëri-Kosovë. Kryeministri i Kosovës viziton Tiranën Përkrahja juaj personale, por edhe e Qeverisë shqiptare, përsa i përket njohjes nga vende të tjera, e konsiderojmë si përkrahje të veçantë, sepse Kosova ka nevojë në këto momente që të njihet edhe nga vende të tjera, sidomos nga vende të BE, të cilat nuk e
 • SEECP, angazhim për të përballuar sfidat e përbashkëta rajonale Është një kënaqësi e madhe për mua t’ju uroj mirëseardhjen këtu, në Tiranë, në emër të Qeverisë shqiptare.
 • Edi Rama letër urimi Aleksis Tsipras: "Tsipras, ju pres në Tiranë" Ndërkohë, përmes kësaj letre, kreu i qeverisë shqiptare kërkon një takim që ai e quan “të domosdoshëm”, me homologun grek. “Duke qenë se në thelb ndajmë nevojën e përbashkët për të rifilluar një program social evropian ku të marrin pjesë të gjithë, ku integrimi të mbështetet
 • Bushati zhvillon takime dypalëshe në kuadër të Konferencës së Sigurisë së Mynihut Ministri Bushati shprehu angazhimin e qeverisë shqiptare për të qenë partner i vendosur përkrah SHBA-së, në drejtim të ruajtjes së stabilitetit, paqes e prosperitetit në rajonin tonë e më gjerë. Ministri Bushati dhe znj.
 • Nishani zhvillon takim konsultues për çështje që prekin sigurinë kombëtare aleanca të tilla, qoftë ajo e Atlantikut (NATO-s), por dhe në aleanca të tjera globale, veçanërisht dhe një herë për të vlerësuar angazhimet më të fundit të Qeverisë shqiptare në Aleancën Botërore kundër Terrorit me angazhime konkrete, me kontribute konkrete duke ofruar jo vetëm vullnetin, gatishmërinë dhe profilin e një shteti
 • Rama: Inspektorët të kenë kujdes me biznesin. Ankesat ndaj tyre sjellin largimin nga puna (VIDEO) “ Ndaj me ju një iniciativë të re të qeverisë shqiptare, viti tjetër do të jetë viti i luftës kundër informalitetit. Një projekt i përbashkët midis qeverisë dhe sipërmarrjes shqiptare.
 • Nisma e re kundër korrupsionit Projekti përbën një pjesë thelbësore në ndërhyrjet shumë dimensionale të qeverisë shqiptare në luftën kundër korrupsionit. Projekti do të mbështesë zbatimin e Strategjisë Kombëtare kundër Korrupsionit dhe Planin e Veprimit dhe do të ketë tre shtylla kryesore.
 • Rezulatet e provimit kombëtar të mësuesve Po sigurisht, kjo është edhe përgjigja e fortë dhe e prerë e Qeverisë shqiptare ndaj korrupsionit në arsim, korrupsionit të vjetër e atij të ri.
 • Samiti Kinë-Ballkan. Edi Rama në Beograd. Si do të reagojë Vuçiç? Ajo që pritet me interes në këtë vizitë të kreut të qeverisë shqiptare, është takimi me kryeministrin Aleksandër Vuçiç. Pas situatës së tensionuar mes tyre, në takimin e nëntorit, pritet të jetë interesant qëndrimi që do të mbajë kryeministri serb, ndaj homologut Rama.
 • Ilir Bejtja: Çmimi i energjisë jo më lart se çmimi mesatar që paguajnë sot qytetarët Objektivi i Qeverisë shqiptare është zhvillimi i një tregu të energjisë elektrike që të sigurojë furnizim të qëndrueshëm, të sigurte dhe të përshtatshëm me energji elektrike me çmime të përballueshme, në një mënyrë të shëndetshme ekonomike
 • Peleshi: kutia e shërbimeve publike, një instrument për ti kërkuar llogari qeverisë dhe zyrave të shtetit Reformat e qeverisë shqiptare natyrisht do të shkojnë paralel me rritjen e etikës së zyrtarëve tanë apo të punonjësve të çdo institucioni, do të shkojnë paralel me rritjen e transparencës, si dhe të cilësisë së ofrimit të një shërbimi
 • Skemat mbështetëse për bujqësinë, dyfishim prodhimi e punësimi Sfidë jonë nuk është thjesht realizimi i investimeve, por, mbi të gjitha, edhe trajnimi i përfituesve shqiptarë, sepse përveç fondeve të Qeverisë shqiptare, Shqipëria pret të përthithi një portofol mjaft të rëndësishëm investimesh nga fonde të Bashkimit Europian”.
 • Panariti: Mbështetje rritjes së investimeve prodhuese Ekonomia shqiptare merr në përfundim një karakter prodhues dhe jo vetëm një ekonomi shërbimesh dhe kjo është sfida e qeverisë shqiptare , kjo është sfida e bujqësisë shqiptare”, tha Ministri Panariti.
 • Për herë të parë, Shqipëria merr 40 milionë euro mbështetje buxhetore nga Bashkimi Evropian Mbështetja Buxhetore e BE-së jepet krahas mbështetjes që do t’i jepet qeverisë shqiptare nga FMN dhe Banka Botërore. “Mbështetja buxhetore është një instrument i ri financiar i IPA-s i cili do të aplikohet për herë të parë në Shqipëri dhe do të menaxhohet në mënyrë të centalizuar
 • Arvizu: Vizita e Ramës në Serbi, tepër e rëndësishme. shpresojmë që Vuçiç të jetë në Tiranë në 2015 “Do t’ia le qeverisë shqiptare dhe asaj serbe, që të adresojnë pikat e tyre specifike. Por, për SHBA-në, kjo vizitë ka qenë shumë e rëndësishme, historike sikurse e përshkruat dhe unë bie dakord me këtë karakterizim të saj, pasi një periudhë 68-vjeçare është tejet e gjatë që drejtuesit e dy shteteve
 • Divjaka me një sërë projektesh Falë një projekti të Qeverisë shqiptare është rehabilituar “Parku Kombëtar Divjakë – Karavasta”. Kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga Ministri i Mjedisit Lefter Koka dhe deputeti Erjon Braçe ishte sot dhe pa nga afër projektin e realizuar.
 • Rama në Harvard: Dija dhe inovacioni, fuqia e transformimit Kryeministri Edi Rama iu adresua me një fjalë sesionit të Qendrës për Zhvillim Ndërkombëtar të Harvardit, ku u fokusua në vizionin e Qeverisë shqiptare mbi modelin ekonomik dhe rilindjen ekonomike dhe sociale të Shqipërisë
 • Beci: Është një mëkat i jashtëzakonshëm ai që ka bërë Genc Pollo filluar akoma procesin e instalimit të antenave transmetuese dixhitale, për shkak se tenderi për blerjen e tyre është subjekt i një çështjeje gjyqësore midis qeverisë shqiptare dhe kompanisë gjermane “Rohde & Schwartz” shkruan Shekulli.
 • Hyrje europiane për Tiranën Projekti, me vlerë rreth 280 milionë lekë, është investim i Qeverisë shqiptare përmes Fondit të Zhvillimit të Rajoneve. Me anë të këtij projekti parashikohet transformimi rrënjësor i hyrjes së kryeqytetit, nga Qafë - Kashari deri në hyrje të Tiranës, bazuar në parametrat dhe standardet
 • Rama: Shqipëria, vendi i cili hap miqësisht dyert për investitorët e huaj Nisja e një biznesi nga investitorët e huaj në Shqipëri, u shpreh kryeministri, do të gjejë gjithmonë mbështetjen e qeverisë shqiptare, e cila ka hartuar dhe miratuar një kuadër të qartë ligjor, që do të shërbejë si shtysë për zhvillimin e këtyre investimeve, duke nisur nga sistemi i
 • Bushati takime dypalëshe gjatë punimeve të sesionit të 69-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së Gjate takimit me Ministrin Lajcak, Ministri Bushati vlerësoi mbështetjen e Sllovakisë ne proceset integruese te Shqipërisë dhe rikonfirmoi angazhimin e qeverisë shqiptare për të përmbushur prioritetet kyçe për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE.
 • Arsimi profesional ka filluar rimëkëmbjen Shkolla e mesme profesionale “Hermann Gmeiner”, është një bashkëpunim i suksesshëm i qeverisë shqiptare dhe asaj austriake, përmes mbështetjes së “KulturKontakt Austria”. Shkolla do funksionojë nën drejtimin e përbashkët edhe të stafit të posaçëm austriak, ndërsa certifikata me të cilën nxënësit do të pajisen nga shkolla “Hermann
 • Rama: Jo më guvernator politikan Nga ana tjetër nuk mund ta fsheh atë që dihet që gjatë këtyre javëve, pozicioni i qeverisë shqiptare ka qenë një pozicion shumë i vështirë në raport me problematikën e trajtuar gjerësisht, dhe arsyeja është ajo që e kemi përsëritur vazhdimisht, pasi e
 • Zgjidhet çështja e toponimeve Si do të plotësohet rubrika "vendlindja" Vlerësohet se vendimi i qeverisë shqiptare do të mirëpritet nga komunitetet e emigrantëve shqiptarë veçanërisht në Greqi, pasi prej më shumë se dy vitesh mijëra emigrantë kanë pasur probleme tepër serioze me rinovimin e dokumentave të identifikimit
 • Rama bashkëbisedim me gazetarët dhe pyetjet e ardhura nga rrjetet sociale gjërash, por, padyshim, një rol të rëndësishëm luan qoftë aspekti i sigurisë që është qartësisht i përmirësuar, qoftë edhe aspekti i një qasjeje të re i Qeverisë shqiptare, që është qartësisht e lexueshme përmes indikatorëve të përdorur objektivisht dhe jo në mënyrë politike apo në mënyrë partiake.
 • Peleshi: Reforma Territoriale,do ta transformojnë zonën e Tropojës Zëvendëskryeministri u shpreh i bindur se Reforma Territoriale, por edhe filozofia e zhvillimit të qeverisë shqiptare do ta transformojnë zonën e Tropojës. “Është një rrugë shumë e rëndësishme që i jep një frymëmarrje të madhe një zone turistike që është zhvilluar me forcat e veta, dhe këtë duhet ta themi
 • Elbasan. Tregu i ri bujqësor një shembull suksesi Brenda gjashtë muajsh me mbështetjen e qeverisë shqiptare merr jetë tregu i parë modern bujqësor i standardeve të Bashkimit Europian. Dyqane, vende dedikuar për furgonët e produkteve të fshatit, salla ekspozitash të produkteve, megafrigoriferë për ruajtjen e produkteve për çdo stinë, kafe, restorante
 • Shqipëri-SHBA, dimension i ri bashkëpunimi Nga ana tjetër Kryeministri Rama e njohu zyrtaren e lartë të departamentit të shtetit me vizionin e qeverisë shqiptare për të luftuar korrupsionin, krimin e organizuar si edhe nevojën që sistemi i drejtësisë ka për tu reformuar, ide të cilat u mbështetën plotësisht nga
 • Administrata tatimore dhe doganore në testime Prioriteti i Ministrisë së Financave dhe qeverisë shqiptare është ndryshimi i perceptimit për punonjësit e administratës fiskale, edukimi i tyre etik e profesional, aftësimin e tyre për të thithur e reflektuar reformat institucionale, për t`ju përgjigjur proceseve
 • Klajda Gjosha në komunikimin me median Unë këtu do të dëshiroja t’u vija në dijeni se vazhdon intensivisht një bashkëpunim shumë i thellë i Qeverisë shqiptare dhe i policisë shqiptare më të gjithë kufijtë e vendeve anëtare për të ulur numrin e azilkërkuesve nga Shqipëria.
 • OK, Planit të Qeverisë për zgjidhjen e problemit të pronave Vendimi u mor pa debat, gjë që tregon për përqasjen shumë pozitive të Komitetit të Ministrave ndaj Planit të Qeverisë shqiptare. Është hera e parë që Komiteti i Ministrave të Këshillit të Europës merr një vendim kaq pozitiv ndaj Shqipërisë, në lidhje me çështjen e kthimit dhe
 • Kryeministri Edi Rama i shpreh ngushëllimet më të ndjera dhe solidaritetin e tij, Kryeministrit Thaçi ngjarjes, Kryeministri Edi Rama i telefonoi Kryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi për t'i shprehur ngushëllimet më të ndjera dhe solidaritetin e tij dhe të qeverisë shqiptare, për familjarët e qytetarëve që humbën jetën dhe uroi shërim të shpejtë të lënduarve.
 • KE, PO statusit të vendit kandidat Pyetje: Zoti Rama në krye të qeverisë shqiptare ju keni pritur dy raporte të Brukselit për rekomandimin e statusit të vendit kandidat dhe në të dyja rastet ka qenë një rekomandim pa kushte. Nga sot që ju lexoni raportet nga ndryshojnë mes tyre raporti i dhjetorit dhe rekomandimi i dhjetorit, krahasuar me atë të bërë sot dhe si i lexoni ju sinjalet
 • Ceremonia në nder të vullnetarëve të biznesit të përfshirë në shkollat e rrjetit “Junior Achievement” Eshtë prioritet i Qeverisë shqiptare që ne të investojmë tek fëmijët tanë që në moshë të hershme. Sepse është e vërtetë, siç e tha dhe z.
 • Rama dhe Pacolli takim të veçantë me Kryeministrin e Kazakistanit. Sistem hekurudhor modern takim nga Zëvendëskryeministri Niko Peleshi, në prani edhe të Zëvendëskryeministrit të Kosovës Behgjet Pacolli, Kryeministri Rama theksoi gatishmërinë e qeverisë shqiptare për të bashkëpunuar në fushën e turizmit, energjisë por dhe të infrastrukturës e transportit.
 • Basha: A do ta çojmë në shtëpi Edi Ramën? ajrin, ka pushtuar pasurinë që i përket publikut shqiptar, qytetarëve shqiptarë dhe për të cilën përgjegjësia e kontrollit i takon shtetit shqiptar dhe qeverisë shqiptare. Historia nuk është avioni i drogës në Divjakë.
 • Rama: Nuk do ta tradhtojmë kurrë Policinë e Shtetit Shtetit besojnë tek uniforma, besojnë tek shtysa që qysh në rini i ka çuar drejt uniformës, besojnë tek misioni i tyre, një mirënjohje në emër të gjithë qeverisë shqiptare, për punën e madhe që keni bërë deri sot dhe për rezultatet e prekshme që keni arritur, në një përpjekje aspak të lehtë, ju e dini më mirë se të gjithë
 • Strategjia për Menaxhimin e Integruar të Kufirit 2014-2020 kohësh në Këshillin e Ministrave dhe që sot merr rrugën e paraqitjes së vet për publikun, përbën një dëshmi serioze të një përpjekjeje të domosdoshme të qeverisë shqiptare, për një reformë modernizuese, e cila përmes modernizimit garanton edhe integrimin në vullnet dhe shprehjen e një vullneti të plotë në raport me gjithë
 • 59 projekte zhvillimore në bashki dhe komuna të ndryshme në 12 qarqet e vendit Parafytyrojeni që investimi fundit i qeverisë shqiptare në qytetin Beratit është bërë në vitet ’70-të. Lëreni se çfarë ka investuar vetë Bashkia e Beratit, me të ardhurat e veta. Me ato të ardhura modeste që ka pasur dhe ato mundësi shumë të kufizuara që ka pasur në gjithë këto 20 e kusur vite.
 • Protestë në Tiranë për vdekjen e Ilia Karelit. Digjet flamuri “Jemi këtu për t’i bërë apel pikësëpari qeverisë shqiptare që duhet të mbajë një reagim të ashpër ndaj qeverisë greke. Është e patolerueshme që në shekullin 21-të të dënuarit shqiptarë për krime që as nuk i kanë bërë të masakrohen dhe të torturohen në një mënyrë të tillë”.
 • Merkel: Statusin do e shohim me pozitivitet. Brenda vitit në Tiranë Presidenti i Bundestagut, duke i uruar suksese qeverisë shqiptare dhe kryeministrit Rama në punën e nisur, vlerësoi progresin e arritur së fundmi nga qeveria shqiptare, nëpërmjet reformave të ndërmarra, kryesisht në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit
 • Moore përsërit sërish mbështetjen e SHBA në procesin e integrimit të Shqipërisë në BE Reformat e qeverisë shqiptare dhe sidomos të Ministrisë së Mbrojtjes ishin në qendër të kësaj bisede. Ai vlerësoi punën e bërë deri në këto momente dhe e inkurajoi ministren Kodheli për vazhdimin e mëtejshëm të këtyre reformave.
 • 5 vjet në NATO. Mirënjohje të thellë ndaj të gjithë atyre që e mundësuan këtë arritje unikale Pa dashur aspak që të klasifikoj shkallët e mirënjohjes sonë, të qeverisë shqiptare ndaj vendeve dhe qeverive mike dhe aleate, mendoj se një fjali krejt e veçantë mirënjohjeje ndaj popullit e qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës është e pashmangshme, sa herë që Shqipëria e shqiptarët
 • Qeverisja e Hapur, prioritet i MIAP dhe i Qeverisë Shqiptare Në kuadër të procesit të hartimit të Planit të Veprimit të Qeverisë Shqiptare, bazuar në parimet e nismës “Partneritet për Qeverisje të Hapur” (Open Government Partnership), Ministrja për Inovacionin dhe Administratën
 • Rumania, mbështetje konkrete për Shqipërinë në rrugën e integrimit europian të prekur sa më shpejt këto objektiva, diskutova me zotin Kryeministër Rama, mënyrat sesi Rumania mund ta mbështesë në mënyrë konkrete këtë përpjekje të qeverisë shqiptare. Ka dy fusha në të cilat dëshirojmë dhe mund të ofrojmë asistencë.
 • Nuk ka vend për t'u varrosur, por MPB-ja e angazhuar për zgjidhjen e shpejtë të problemit të varrezave Prej muajsh, shqetësimi i është përcjellë qeverisë shqiptare e cila vazhdon të mos e marrë në konsideratë këtë shqetësim të qytetarëve të Tiranës. Mungesa e vendimit të qeverisë që i hap rrugën shpronësimit për interes publik bën të pamundur vazhdimin e kryerjes së ceremonive mortore në të dy