Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2012
 

Lajmet e datës 5 Mars 2012

 • Qëllohet me gurë autobusi i linjës Athinë-Tiranë Mbrëmjen e sotme në afërsi të fshatit Golem një polic është plagosur në sy pasi qe ulur në sediljen e parë të autobusit të linjës Tiranë-Athinë i cili qe qëlluar me gurë nga persona të paidentifikuar.
 • Klevis Balloku liron pengjet e marra peng disa orë më parë Klevis Balloku, 24 vjeç i sëmurë mendor kishte marrë 4 familjarët e tij nën kërcënimin e armës, në një nga dhomat e banesës së tij në fshatin Vinjollë të Kurbinit.
 • Tetori mundësia më e afërt për të marrë statusin kandidat (VIDEO) Në tetor, klasa politike shqiptare duhet të tregojë para ndërkombëtarëve sesa ka punuar per integrimin e vendit në familjen europiane.
 • Dhelpra më e madhe në Britani Një fermer në Britani ka vrarë dhelprën më të madhe të shënuar deri tani në Britani. Ai kishte dyshuar te një përbindësh që hante qengjat e fermerëve dhe kishin vendosur që ta kapnin.
 • Pse dështoi Shqipëria me statusin, Edi Rama përgjigjet në Twitter Edi Rama direkt pas deklaratave të kryministrit Sali Berisha mbajtur në mbledhjen e grupit të PD, ka reaguar në rrjetin e tij Twitter. “Atëherë pse Shqipëria po dështon prapë me statusin?
 • 3 vjeçarja vdes pasi mbyllet në dhomë me temperaturë minus 30 gradë Një tre-vjeçare vajzë nga komuniteti verior i Amerikës ka vdekur pasi mbyll në një dhomë gjumi si dënim për urinimin në krevat. Motra e saj dhe tre vjeçarja kanë vuajtur hipotermi pasi nëna e tyre dhe i dashuri i nënës i lanë ato në dhomë me një dritare të hapur në një temperaturë prej minus
 • Kosova hiqet nga harta e përbashkët me Serbinë Bashkimi Europian ka bërë një ndryshim në hartën e Serbisë. Ai ka hequr Kosovën si pjesë e Serbisë edhe pse akoma nuk është hapur linku i posaçëm që i përket shtetit të Kosovës.
 • Të jetosh mes rrezatimit që rrit shancet e vdekjes Vetëm brenda qytetit në Vlorë janë 75 antena interneti apo të telefonisë celulare të vendosura mbi pallate dhe në zona të tjera të banuara. Ato përbejnë një rrezik konstant për shkak të rrezatimit që leshojnë, por shqetesimit të banoreve nuk i është përgjigjur askush deri tani.
 • Coco me seksi se kurrë (FOTO) Ajo tha se kohët e fundit është më e madhe se ajo ka qenë ndonjëherë. Por, në episodin e ri të mbrëmshëm, Ice Loves Coco, Coco Austin dëshmon se ajo është tepër e bindur kur vjen puna për të treguartrupin e saj.
 • 19 vjeçarja vdes me tumorr në tru. Nëna e saj ngushëllim vetëm në facebook Një nënë e brengosur e ka quajtur të pashpirt Gallery'Facebook pasi ajo u ndalnë futjen e llogarisë së vajzës së saj të vdekur. Kur vajza 19-vjeçare Louise Palmer vdiq nga një tumor i trurit, ajo ishte shkatërruar.
 • Shpërthen bomba pranë zyrës së kryeministrit turk Erdogan ANKARA: Një bombë ka shpërthyer pranë zyrave të kryeministrit turk Rexhep Tajip Erdogan në Ankara, duke plagosur një person, raportoi televizioni privat NTV.
 • Sazan Caka vret veten me pistoletë Një tjetër ngjarje shënohet në Shijak. 44-vjeçari Sazan Caka ka vrarë veten me pistoletë, në fshatin Koxhas të Shijakut. Trupi i pajetë në banesën e tij u gjet nga familjarët që lajmëruan policinë.
 • Momenti më i turpshëm i dasmës (FOTO) Të gjithë çiftet e reja por sidomos vajzat ëndërrojnë momentin më të mirë para altarit ku çifti bën premtimin e martesës. Por ka dhe gjëra të pazakonta që ndodhin, ashtu siç i ndodhi kësaj vajze e cila s'ka për ta harruar kurrë.
 • Seks për herë të fundit? Nuk e mbaj mend Agnesa Vuthaj tregon se nuk ka të dashur, ndërsa surpriza që ajo lëshon është se ajo nuk mban mend se kur ka patur mardhënie seksuale për herë të fundit.
 • Domatet e thara burim Hepatiti A. Alarm rreziku i shëndetit Ekspertët e shëndetësisë po hetojnë një shpërthim të hepatitit potencialisht vdekjeprurës lidhur me domaten e tharë në diell i cili u shfaq dje si snjë rast alarmant.
 • Basketbolli i bashkon shqiptarë e serbë së bashku (VIDEO) Lugina e Preshevës është shpesh pjesë e ankesave dhe tensioneve politike e ndëretnike Në jug të Serbisë ku jetojnë shqiptarët ekzistojnë edhe shembuj pozitivë të bashkëpunimit.
 • INSTAT varet plotësisht nga kryeministri Ligji i ri për INSTAT, i cili e vendos këtë institucion në varësi të kryeministrit, i votuar vetëm nga të djathtët, nuk është vetëm çështje e politikës së brendshme.
 • Gëzim Aliaj arrestohet nga policia e Shkodrës Gëzim Aliaj i cili dyshohet se është autori i vrasjes së 33-vjeçarit, Gjovalin Vuçinaj dhe plagosjes së Bardhok Grishaj është vënë në pranga nga policia e Shkodrës si pasojë e vrasjes së djeshme të ndodhur në Vukël të komunës Kelmend të Malësisë së Madhe.
 • Serbët në Mitrovicë festojnë fitoren e Putin Qindra serbë në veri të Mitrovicës kanë festuar mbrëmë fitoren e Putin. Kanë parakaluar nëpër rrugët kryesore të veriut të qytetit me automjetet e tyre, duke përdorur sirenat dhe duke mbajtur flamuj rusë, serbë, por edhe flamuj të Partisë Demokratike serbe (DSS).
 • Vladimir Putin përsëri President i Rusisë Vladimir Putin fitoi një fitore të madhe në zgjedhjet presidenciale të Rusisë dje. Deklaratat e hershme tregoi se ai morri rreth 62 përqind të votave.
 • 35 vjeçari rreh barbarisht 16 vjeçarin (VIDEO) Një burrë 35 vjeçar nga Florida u dënua me burg për rrahje të një 16 vjeçari në mënyrë barbare. Gary Johnson shihet si konkurrent në një ndeshje për të mbrojtur djalin e tij si humbës, në ndeshjen me një 16 vjeçar.
 • Toka e djegur,shpirti i përvëluar shprehet Fahri Xharra Do të shëtisim pak nëpër “Arnautlëk”,dhe t`i kujtojmë do toka mbi të cilat dikur flitej shqip ,frymohej shqip dhe jetohej shqip. Në mes të Prishtinës dhe Nishit (Nisusit ) dhe në perëndim të Leskovcit është një tokë që sot quhet Pusta Reka ,që sot jetojnë jetojnë serbët dhe i thonë Serbi.