Lajme > Lajme Temash > Qytetet > Qytetet Kosovare
 

Ferizaj

 • Vriten 52 ushtarë. Kosovari – sulmues vetëvrasës në Irak Një organizatë islamike ka pohuar se sulmi është kryer nga Blerim Demiri, nga Ferizaj, që besohet se është kosovari i parë që ka kryer një sulm vetëvrasës. Lajmin e ka bërë të ditur organizata, transmeton KTV, pjesë e të cilit ishte Demiri, “ISIF”.
 • 2 policë pushohen nga puna. Seks në orar të punës , ishte kapur duke kryer marrëdhënie seksuale në një motel në Ferizaj. Ndërsa hetuesi M.S., kishte për “detyrë” të kujdesej që eprori i tyre të mos merr vesh këtë gjë. M.
 • Kontroll i plotë i pasurisë së 91 zyrtarëve të lartë. Lista e zyrtarëve Agim Ferizaj Gjyqtar Gjykata Apelit Agron Papajani Gjyqtar Gjykata e Apelit Aleksandër Goga Prokuror Prokuroria e Apelit Alfred Progonati Prokuror Prokuroria e Përgjithshme
 • Berisha: Ata janë Marathonomakë të bashkimit në Europë Përfaqësuesit e bashkatdhetarëve që përshkuan me këmbë rrugën nga shtëpitë e tyre në Gjilan, Ferizaj, Prizren a Kumanove drejt Vlorës për 18 ditë e falenderuan Kryeministrin Sali Berisha për mikpritjen dhe vlerësimin e aktit të tyre si simbolikë bashkimi
 • Presidentja Jahjaga dekreton 45 gjyqtarë Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga dekretoi sot emërimin e një numri gjyqtarësh në gjykatat komunale. Dekretimi u bë duke u bazuar në nenin 84 pika 16, nenin 104 pika 1, të Kushtetutës së Republikës së Kosovës dhe në nenin 18 pika 1 të Ligjit për Këshillin Gjyqësor
 • Thaçi: Autostrada “Ibrahim Rugova” ëndrra e qytetarëve të Kosovës Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi i shoqëruar edhe nga ministri i Infrastrukturës, Fehmi Mujota, ka përuruar dje, segmentin D-4 të Autostradës “Ibrahim Rugova”, nga Suhareka deri në Duhël
 • Agim Aliu shpallet kryetari i ri i komunës Ferizaj 49 për qind e votuesve të regjistruar në komunën e Ferizaj, ndërkohë që pjesëmarrja në raundin e parë ishte 31 për qind.
 • Dita e parë e fushatës në Ferizaj (VIDEO) Sot, më 23 prill, në ditën e parë të fushatës elektorale për zgjedhjet për Kryetar të Komunës në Ferizaj, Lëvizja VETËVENDOSJE! ka dy aktivitete:
 • 27 Shkurt nisja për në demonstratë: Oraret dhe vendet e nisjes Lëvizja VETËVENDOSJE! ka organizuar transportin pa pagesë (për të gjithë ata që nuk kanë një mjet transporti në dispozicion). Në vijim do të gjeni informacionet për nisjet e organizuara më 27 shkurt 2012 nga qytete të ndryshme të Kosovës:
 • Pozitë-opozitë, si model për Rajonin Kryeministri i Qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi në mbledhjen e fundit për këtë vit ka përcjellë urimet më të mira për kabinetin e tij qeveritar për vitin e Ri 2012.
 • Mashtrim mijëra euro me telefon, shumë qytetarë viktima të lojërave false Ferizaj, 17 dhjetor 2011, NOA/ Rid Bulku – Janë me dhjetëra qytetarët nga zona të ndryshme të Kosovës që kanë rënë viktima të një mashtrimi spektakolar me telefon që i është bërë nga një person i cili e kishte
 • KFOR denoncon vjedhje misterioze karburanti në Prizren “Shenjtor” në Ferizaj, zhdëp me shpulla një vajzë “për t’i prishur magjinë” Refuzon kontrollin, shtyp me makinë policët duke marrë arratinë
 • “Shenjtor” në Ferizaj, zhdëp me shpulla një vajzë “për t’i prishur magjinë” ca njerëz që kanë mbushur Ferizajn e qytete të tjera duke u hedhur si shenjtorë që prishin magjitë, ka vendosur që të shkojë edhe ajo tek një burrë në Ferizaj. Por ajo që ndodhi, e ka turbulluar aq shumë dhe për më tepër e ka lënë shakull në vend duke u përmendur vetëm në spital ku po mjekohet.
 • Shpërthim në kazino “Senator”, dy të plagosur 00 në rrugën “12 Qershori” në qytetin e Ferizaj te kazino “Senator”. Burime zyrtare nga policia lokale i thanë agjencisë së lajmeve NOA.al se pronari i kazinosë “Senator” ka njoftuar në polici se në lokalin e tij kishte shpërthyer një mjet eksplodues ku përpos dëmeve materiale lëndime trupore ka
 • Fluks kërkesash për rekrutë ushtrie në Ferizaj Ferizaj, 14 Nëntor 2011 NOA - Në komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes në Ferizaj është zhvilluar javën që u mbyll, ceremonia e certifikimit të 95 rekrutëve të gjeneratës së dytë aktive për vitin 2011 si dhe
 • Dëmtohen pyjet në përmasa shqetësuese kësaj dukurie, në stopimin e saj me marrjen e kompetencave për mbrojtjen e tyre, është duke punuar edhe Drejtoria komunale për Bujqësi dhe Pylltari në Ferizaj. Drejtori i kësaj Drejtorie Safit Halili tha për agjencinë e lajmeve NOAKosova.
 • Aksident rrugor, vdes një grua Ferizaj, 13 Nëntor 2011 NOA – Një grua në moshë të re humbi jetën në aksident rrugor kurse dy të tjerë mbetën të plagosur, raporton korrespondenti i agjencisë NOA.
 • Trupi i Zykije Bytyçit në SHBA, nuk dihet kur vjen në Ferizaj Turqisë, ka kontaktuar me kompaninë për të cilën ka punuar e ndjera Zykije Bytyçi, por zyrtarë të kompanisë vetëm sa kanë konfirmuar vdekjen e të ndjerës nga Ferizaj sepse nuk dhanë ndonjë informacion të qartë se kur do të kthehet trupi tek familja.
 • Një shqiptare nga Kosova vritet në Afganistan Ferizaj, 30 tetor 2011, NOA – Një shqiptare nga Ferizaj, emri i të cilës nuk bëhet i ditur, ka gjetur vdekjen, pasi autobusi i blinduar ushtarak në Kabul, me të cilin udhëtonte, u sulmua të shtunën nga një
 • Vritet një shqiptare nga talebanët në Afganistan Bëhet e ditur se shqiptarja ishte nga Ferizaj e Kosovës, raporton agjencia e lajmeve NOA dhe se sulmin e kanë marrë përsipër talebanët. Ngjarja që i ka marrë jetën gruas së re shqiptare, ndodhi ditën e djeshme kur një autoblindë ushtarake u sulmua nga një person i cili dyshohet se kreu sulm
 • Policia e Kosovës prangos 17 persona, për pirateri televizive Gjatë këtij operacioni i cili është zhvilluar në Prishtinë, Gjilan, Ferizaj, Prizren, Pejë dhe Mitrovicë, policia ka kontrolluar 35 vende nga ku janë arrestuar 17 persona. Të prangosuri janë: Leonard T.
 • Arrestohet i dyshuari për mashtrim me firmat në shkolla dyshuari me anë të paraqitjes së rreme si punëtor i një firme ndërtimore kinse ka kontraktuar punë në një shkollë të mesme në Podujevë dhe të një spitali në Ferizaj, ka marrë material të përpunuar nga druri nga një firmë të Vushtrrisë dhe ka dëmtuar të njëjtën në vlerë rreth 21.
 • Shkarkohet Kiço Londo: Zoti Basha! Ju po bëni shaka me punën Gjilan me “Drejt Lirisë” Erand Sojli, Çmimi I Mirënjohjes Festivali I Teatrit në Therandë-Kosovë me “Drejt Lirisë” Çmimi I Publikut Festivali I Teatrit Ferizaj “Më e vërtetë se e vërteta” Rozina Kostani-Aktorja më e mirë Festivali I Dibrës shfaqja “Hiqe Ministrin nga priza” me Çmimin “Shfaqja më e mirë Festivali
 • Fjala shqipe "Gur" dokumentohet edhe në tekstet biblike Duke parë përkthimin madhështor në gjuhën shqipe "Besëlidhja e vjetër dhe Besëlidhja e re" nga Dom Simon Filipaj, botuar më 1994, në Ferizaj që është kryevepër filologjike e shqipërimeve shqipe në të gjitha kohërat, në faqën 448 në postshënimin nr 27 jepet një shpjegim gjeografik i vëndit ku
 • Vetëvendosje pritet të reagojë për arrestimet, emrat e 34 të ndaluarëve Prishtinë, 4 shtator, NOA – Policia e Kosovës ka arrestuar 34 aktivistë të Lëvizjes Vetvëndosja, të cilët gjuajtën dje në Aeroportin e Prishtinës me domate negociatores me Serbinë, Edita Tahiri.
 • Nëna denoncon zhdukjen e vajzës së saj të mitur Ferizaj, 1 shtator 2011, NOA- Një nënë nga zona e Shtimes në Ferizaj është drejtuar në polici për të denoncuar zhdukjen e vajzës së saj të mitur. Nëna u ka thënë efektivëve të policisë, se e bija e saj e mitur kishte dalë nga shtëpia ashtu siç dilte gjithmonë për të lozur por që nga ai moment nuk është
 • Burgoset kosovari, falsifikoi pasaporta shqiptare dhe viza Elbasan Sejdiu i moshës 24 vjeçare, lindur në Prishtinë dhe banues në Ferizaj të Kosovës, u prangos në flagrancë nga efektivët e policisë së kryeqytetit për veprën penale “Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave, ose vizave”.
 • Shërbime seksuale në Ferizaj, Prizren dhe Pejë Operacionet policore janë realizuar në rajonet Ferizaj, Prizren dhe Pejë. Policia konfirmoi se arrestimet janë kryer si më poshtë: Ferizaj, dy të arrestuar dhe një viktime e trafikuar.
 • Vetëvendosje: Kosova vendi me papunësinë më të madhe në Europë Ferizaj, 22 korrik 2011, NOA- Lëvizja Vetëvendosje së bashku me disa bashkatdhetarë organizoi një tubim në Ferizaj ku u diskutua gjatë lidhur me situatën në vend.
 • Humb vendin e punës, probleme edhe me drejtësinë për kërcënimin e pronarit Në padinë e depozituar në rajonin e policisë së Ferizaj, ai ka raportuar se një mashkull e ka kërcënuar vazhdimisht përmes telefonit, për shkak se ai e kishte humbur vendin e punës. Ndërkaq nga ana e policisë nisi puna për zbardhjen e kësaj ngjarje dhe për verifikimin e padisë së denoncuesit, si dhe të tablateve telefonike.
 • Babai denoncon zhdukjen e mistershme të të miturit Ferizaj, 6 korrik 2011, NOA- Një fëmijë i mitur është zhdukur në mënyrë të mistershme nga familja e tij. Ngjarja ka ndodhur në Ferizaj dhe siç raportojnë burime policore të këtij qyteti thuhet se ka qenë i ati i fëmijës ai që ka bërë denoncimin duke thënë se
 • Jahjaga: FSK segment i rëndësishëm për Kosovën në misionet ndërkombëtare Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ditën e sotme ishte e pranishme në ceremoninë e gradimit të kadetëve të Qendrës për Studime Universitare të FSK-së, në Ferizaj. “Diplomimi dhe gradimi i gjeneratës së kadetëve është një arritje që shpreh përkushtimin, vullnetin dhe angazhimin tuaj që të shkolloheni e të aftësoheni
 • Pranga 6 shfrytëzuesve, shisnin femra për shërbime seksuale Mësohet se nga hetimi i nisur disa ditë më parë ishte ndërmarrë një operacion hetimor së bashku me njësitë speciale dhe njësitë e hetimeve nga Ferizaj, Prishtina dhe Mitrovica, ku është bërë kontrolli në disa lokale dhe shtëpi në rajonin e Ferizajt, Lypjanit, Mitrovicës dhe Vushtrrisë.
 • Një shqiptare, kampione tenisi në Saarland të Gjermanisë 16 vjeçarja e lindur në Ferizaj, këtë sukses e arriti pa e humbur asnjë set deri në finale. Ndeshja e 16-vjeçares u zhvillua dje.
 • Shqiptarët e Montrealit zhvilluan kupën e parë të futbollit Tirana u shpall kampione duke mundur në finale Ferizaj. E pranishme edhe ambasadorja e re Shqipërisë në Kanada zonja Elida Petoshati
 • Arrestohet i dyshuari për vdekjen e kalimtares në Çallapek, ishte polic Prishtinë, 11 qershor 2011, NOA – Autori i dyshuar për aksidentimin me vdekje dy netë më parë të qytetares nga Ferizaj me iniciale E.K., është një efektiv i policisë së Kosovës.
 • Kurti: Vetëvendosja në ditët më të mira, ndërsa Kosova në ditë të këqija Ferizaj, 1 qershor, 2011, NOA- Lëvizja Vetëvendosje gjatë ditës së sotme mbajti mbledhjen e saj zgjedhore të nivelit të dytë në komunën e Ferizajt.
 • Arrestohen tre të dyshuar për mashtrim Ferizaj, 16 Maj 2011 NOA - Drejtoria për hetimin e krimeve ekonomike dhe korrupsionit njësia në Ferizaj ka bërë sot arrestimin e tre personave nën dyshimin e bazuar se kanë kryer veprën penale “Mashtrim”.
 • “Harku” kap 16 trafikantë dhe 47 kg marijuanë Gjatë bashkëpunimit edhe me policinë e Maqedonisë, policia e Kosovës kreu kontrolle në pesë komuna të Kosovës, Prishtinë, Kastriot, Hani i Elezit, Ferizaj, Gjilan. Gjatë kontrolleve u arrit të kapej 22 kg marijuanë në Kastriot; 7 kg marijuanë në Hanin e Elezit; 12 kg marijuanë në Ferizaj; 6 kg marijuanë në Gjilan si
 • Grabitje te “Vala” e Kosovës 10 në zonën me antena në fshatin Carralevë, komuna Shtime e Ferizaj. Burime zyrtare policore i konfirmuan agjencisë NOA se referuar edhe denoncimit të bërë nga një shqiptar, punëtor i sigurimit në kompaninë “Vala”, rezultoi se tek antena e kësaj kompanie, ka ndodhur
 • Ferizaj, kërcënim për bombë në kazino Ferizaj, 8 Maj 2011 NOA – Situatë pasigurie u krijua për disa minuta në qendër të qyteti të Ferizaj në Kosovë, pasi persona ende të panjohur denoncuan vendosjen e një bombe në një kazino.
 • Jahjaga: FSK drejt rrugës së ngritjes profesionale dhe partneritetit me NATO-n KFOR-it, gjenerali Erhard Buhler dhe nga ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Agim Çeku, kanë vizituar Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes të FSK-së në Ferizaj, ku trupat e KFOR-it janë të angazhuar për trajnimin e pjesëtarëve të FSK-së.
 • “Gllaboqica” arreston tre kosovarë, kontrabandonin armë dhe municione Ferizaj, 19 prill 2011, NOA - Drejtoria për Hetimin e Krimit të Organizuar në kuadër të operacionit të koduar “Glloboqica” arrestoi sot tre persona me akuzën se kontrabandonin armë dhe municione luftarake
 • Kosova shtyn regjistrimin e popullsisë Në Graçanicë, Ferizaj, Partesh, Kllokot, Prishtinë dhe Deçan, ky proces nuk është mbyllur ende duke çuar kështu në një zgjatje për një kohë të mëtejshme. Ndërsa tre komunat e Zubin Potok, Zveçan dhe pjesa veriore e Mitrovicës nuk e ka nisur ende këtë proces dhe sipas Blakut në këto zona koha e regjistrimit
 • Ende lëvdata për lugatin “Fronti popullor i Kosovës për mbrojtjen dhe kultivimin e veprimtarisë revolucionare të shokut Enver Hoxha” ka mbajtur një tubim përkujtimor në qytetin Ferizaj me rastin e 26 vjetorit të vdekjes së diktatorit shqiptar.
 • Rreth 2.000 ushtarë në Zvicër me orgjinë shqiptare Takuam dhe biseduam me ushtarët: Vardan Peku (Gjenevë) nga Ulçini, Flamur Thaçi (VD) nga Ferizaj, Adrian Shaqiri nga Prishtina, Besnik Jasharaj (VS) nga Istogu, Flakrim Nitaj (NE) nga Peja, Erlind Zeqiraj (Lausanne) nga Peja, Albulen Lokaj (Iverdon) Deçan , Blerim Demaj (FR) Istog, Qemal Rama (NE)
 • E kërcënon me armë dhe i kërkon 100 mijë euro, pranga agresorit Ferizaj, 2 prill 2011, NOA- Një person ka rënë në prangat e policisë së qytetit të Ferizajt në Kosovë pasi ka kanosur me armë një person tjetër. Burime zyrtare nga policia e këtij qyteti saktësojnë se pasi e ka kërcënuar të dëmtuarin agresori i ka kërkuar atij një shumë të ardhurash prej 100 mijë
 • Patriotizmi si strehë e horrave Shkas për këtë shkrim u bë një vlerësim publik i Degës së LDK-së në Ferizaj, ku ndër faktorët e humbjes së kandidatëve të kësaj partie në zgjedhjet e fundit nacionale, përmendet edhe mungesa e patriotizmit lokal.
 • Pranga dy personave, viktima e trafikimit bashkëjetuese me autorin Ferizaj, 25 mars 2011, NOA- Dy persona kanë rënë në prangat e policisë, për trafik njerëzor, pas një pune të vazhdueshme nga ana e saj në qytetin e Ferizajt.
 • Historia e tashme, nga Sarajeva në Tiranë Shumë serbë gjenden në Prizeren dhe në malësinë e Sharr-it dhe në juglindje të vendit ndërmjet Ferizaj dhe kufirit me Maqedoninë; në një sërë komunash gjithashtu jetojnë familje serbe të mbrojtura nga repartet e KFOR-it[2]