Lajme > Lajme Temash > Shifrat
 

Katër

 • Basha në Kuvendin e PD-së: Ky Kuvend le të jetë preludi i rikthimit tonë si forcë e ndryshimit historik Njëzet e katër vjet më parë ne shqiptarët shkruam një ndër faqet më të ndritura të historisë tonë. Ne iniciuam procesin e pakthyeshem të Shqipërisë së Lirë dhe Demokratike.
 • Insektet, sëmundjet dhe ndryshimet klimatike Ata e krahasuar çdo ditë temperaturën sipërfaqësore të tokës për të vendosur se si katër faktorët e mjedisit do ndikonin në shpërndarjen e mushkonjave. Këto ishin: temperatura mesatare e janarit, temperatura mesatare vjetore, dendësia e popullsisë njerëzore dhe distanca e qendrave të popullsisë njerëzore.
 • Bilisht zhvillohet "Kolona e Artit" Për katër ditë radhazi në Bashkinë e Bilishtit u organizua kolonia e artit me 12 nxënës të shkollave të qytetit dhe 8 mysafirë të ardhur nga Komuna e Bërvenicës në Republikën e Maqedonisë.
 • Sokol Olldashi vdiq nga shoku i rëndë traumatiko - hemoragjik Është konstatuar se të katër gomat kanë qenë të fryra në gjendje të rregullt, me disqe alumini të prera me tendencë majtas. Është provuar, kqyrur e kontrolluar, sistemi i drejtimit në të gjithë komponentët përbërës të tij, dhe është konstatuar se ka qenë në gjendje të rregullt.
 • 10 Papët me origjinë iliro-arbëroro-shqiptare Ndërkaq, Gaetano Moron shkruan se “në vitin 1708 Papë Klimenti XI, origjina e të cilit ishte nga Arbëria, themeloi një fondacion prej katër mijë skudash për shkollimin e studentëve shqiptarë në KOlegjin Urban të Propagandës në Itali”.
 • Piramidat Ilire në Bosnjë, bombë për opinionin botëror Në rrafshin mbi piramidë, në një radius katër metrash e gjysmë, është matur rrezatimi elektromagnetik 28 killohercash, një dukuri e panatyrshme dhe njerëzimi ende nuk e shfrytëzon në teknologji, njofton agjencia e lajmeve INA.
 • Maks Velo: Pse jam antiverior e antimysliman Nëse këto janë Ortodokse për mua ka pak rëndësi, këto janë sikurse janë katër B–të e mëdhenj Budi, Buzuku, Bardhi dhe Bogdani. Këto vepra që përmenda janë prodhim i Bizantit Ballkanik, atelietë ishin lëvizëse nëpër manastire.
 • Konferenca e përbashkët: Rama-Merkel-Barroso Shqipëria ka qarkulluar një dokument pune, i cili parashtron ide për nisma të përbashkëta në shkallë të gjerë ndërmjet BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në katër fusha të mundshme. - Projektet e infrastrukturës,
 • Kryeministri Rama në Gjermani. Merr pjesë në Konferencën për Ballkanin Perëndimor Janë katër zona ku do të kalojë diskutimi bazuar sipas nesh, në një strukturë që do të shkojë nga infrastruktura rajonale, ku ne kemi ndërtuar tanimë një bllok që përfshin Kosovën, Kroacinë, Malin e Zi dhe Bosnjën
 • Propozimi për ndarjen e re administrativo– territoriale Për zgjedhjet vendore të 2019-s, katër bashki: Sarandë (Sarandë, Lukovë), Butrint (Ksamil, Konispol, Markat, Xarrë), Aliko (Aliko, Livadhja, Dhivër) dhe Delvinë (Delvinë, Finiq, Mesopotam, Vergo). Këshilli i komunës Ksamil
 • 4 pistat ku po hetohet vrasja e bankierit Santo Sipas Hoxhës, janë katër pista ku po fokusohen hetimet: Pista e parë lidhet me përfshirjen e bankës “Credins” në transaksionet e shitjes së rafinerisë së naftës “ARMO” te një kompani nga Azerbajxhani pak kohë më pare.
 • Ligji i ri “Për Policinë e Shtetit”. Ndryshon paga e policëve Zëvendësdrejtori qëndron në detyrë për një periudhë prej katër vjetësh, me të drejtë riemërimi për një periudhë prej dy vjetësh. Ndërsa neni 14 përcakton së në mbarim të mandatit, drejtori i Policisë së Shteti nuk rikthehet në strukturat e policisë.
 • Spitali i mushkërive tashmë një spital rajonal “Këtu janë katër salla kirurgjikale shumë të mira, ndoshta nga sallat më të mira që kemi sot në Shqipëri, të pajisura me mjete dhe teknologji bashkëkohore, dhe kemi vendosur që bashkërisht me FSDKSH-në, ASHR-në, dhe Shërbimin
 • Për herë të parë në Tiranë, festa e muzikes Kompania Capillotractée, e ftuar nga Aleanca Franceze e Tiranës, do të prezantojë spektaklin e saj Engrenage, një paradë muzikore marrëmëndëse, me një DJ dhe katër akrobatë. Nga ana tjetër, banda filarmonike nga Korfuzi « Philarmonic Band of Sinarades Corfu » do të përshkojë rrugët, për ta përhapur festën e muzikës në të gjithë qytetin
 • Rama: Mirënjohje Policisë së rilindur Nuk është dita për t’u marrë me “Lazaratin” tjetër, me “Lazaratin” e shtrirë në të katër anët e vendit përmes sistemit gjyqësor dhe falë prokurorësh e gjykatësish që nuk kanë asgjë të përbashkët, as me misionin dhe as me aspiratën e shkruar në Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë nga një
 • Superskenari i përgatitur për vrasjen e Pistës Gani Jaha ka treguar se i ndjeri është qëlluar me katër plumba dhe se fillimisht është menduar se i ka rënë të fikët. Ai ka thënë se me Pistën kanë qenë edhe dy shokë të tij me gra, për të kremtuar ditëlindjen e gruas së Pistës.
 • 50 vjeçari nga Kurbini seks treshe, me të dashurën dhe gruan Sipas gazetës ‘Shqip’, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Sanxhak të Kurbinit, ku Sandër Rica, baba i katër fëmijëve, prej vitesh bënte orgji me gruan e tij, M.
 • Projektligji i ri i gradave në ushtri edhe të dy niveleve të gradave për ushtarët, projektligji siguron një mundësi për karrierë më të mirë dhe më të gjatë për ushtarët, duke i klasifikuar në katër nivele gradash, duke iu përgjigjur më mirë, si kërkesave të Forcave të Armatosura tashmë profesioniste, ashtu dhe standardeve perëndimore të kësaj fushe
 • Berisha:Edvin Kristaq Rama,ka stilin e hedhjes së gurit dhe fshehjes së dorës. Fjala e plotë në Kuvend 12 qershor zotërinj shërbim shëndetësor falas, legalizime falas dhe kanë dyfishuar çmimet, a nuk ju premtuan ulje të çmimit të energjisë dhe e kanë bërë faturat afrofe katër herë më shumë seç paguan kreu i juaj?
 • Rama i drejtohet Berishës: Provo një akuzë të vetme, në të kundërt bashkë me Jozefinën shkoni në Divjakë italian, të shtunën, në mes të ditës me diell dhe pasi fluturon aq sa duhet për t’u pikasur nga shumë njerëz, për t’u filmuar e për t’u fotografuar nga të katër anët. Një makinë e ngecur çuditërisht në rrugën aty pranë, plot me drogë e me çanta të lëshuara si pa kujdes.
 • Rama: Nuk do ta tradhtojmë kurrë Policinë e Shtetit t’i japim fund pamjes sfilitëse të Shqipërisë që në çdo udhëkryq ka një polic dhe në çdo udhëkryq duhet të shohim atë tabelën rrumbullake që lëviz nga të katër anët dhe polici që çoroditet nën shi e nën diell.
 • Edi Rama intervistë për kanalin TV5 A ka rrezik, pasi janë katër vende që ngurruan të votonin pro: Danimarka, Franca, Vendet e Ulëta dhe Mbretëria e Bashkuar. Në këto vende, partitë e ekstremit të djathtë mund të mbërrijnë në majë në zgjedhjet europiane.
 • Strategjia për Menaxhimin e Integruar të Kufirit 2014-2020 Nga dy shtete kufitare në vitin ’90-të, sot Shqipëria ka katër shtete me të cilat ndan kufirin e saj tokësor dhe janë katër shtet mike, janë katër shtete partnere, janë katër shtete me të cilat ne projektojmë sëbashku, një të ardhme përditë e më të përbashkët.
 • Ngritje urgjente e komisionit hetimor për trafikun e drogës Si ndodhi që Shqipëria u shndërrua kështu në harkun e katër pesë muajve, në një parajsë të narkotrafikut? A është kjo thjesht një sipërmarrje kriminale për t’u pasuruar një grusht njerëzish, apo ka diçka edhe më shumë se kaq, që lidhet me përpjekje për destabilimin
 • Ekstradohet Musli Mehmetaj. Ka vjedhur me armë filialin e Bankës Amerikane të Shqipërisë 2005, në bashkëpunim me katër persona të tjerë ka vjedhur me armë filialin e Bankës Amerikane të Shqipërisë. Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Bern, Zvicër, u bë i mundur ekstradimi i tij drejt vendit tonë.
 • Një votë me rëndësi historike për shqiptarët Që i bie dy deputet të fituar nga shqiptarët dhe dy deputet të humbur nga maqedonasit, pra dalin katër deputet kështu simbas llogarisë shifërore. Komisioni zgjedhor në Shkup njoftoi disa javë më parë simbas shtypit atje se :"20 përqind e maqedonasve në SHBA dhe Kanada me pashaporta biometrike
 • Miratohet projektligji mbi Tatimin mbi të ardhurat Këto muaj në të katër anët Shqipëria noton në drogë. Historiku i aeroplanit është shumë i thjeshtë. Në fshatin Karavasta ulet avioni në mes të rrugës.
 • A e dini se çfarë ka ndodhur më 12 prill? Ai është presidenti i vetëm amerikan, i zgjedhur për katër mandate. Pas tij, Kongresi miratoi ligjin; një president mund të zgjidhje për jo më shumë se dy mandate. Ndërsa luftës së dytë botërore po i afrohej fundi, shëndeti i Rooseveltit u përkeqësua.
 • 4 të rinj humbin jetën mëngjesin e sotëm në Tiranë (VİDEO) Katër të rinj, mes tyre motër e vëlla humbën jetën në një aksident të rëndë të ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm pranë Institutit Bujqësor në zonën e Kamzës, në Tiranë.
 • Momentet e fundit të jetës së Kudret Kumes vijnë përmes VIDEOS Kjo video vetëm pak minutëshe nga 20 orë material filmik i permbledhur, prej katër kamerave të këtij burgu të vendosura, njëra në oborrin e burgut, kur mbërrin makina e policisë që e sjell atë nga rajoni, një tjetër në hyrjen kryesore të burgut, e treta në korridorin përballe “frigoriferit”
 • George Washington, me prejardhje shqiptare. Amaneti i tij për shqiptarët. Amerika i ka borxh shqiptarëve Mos ta kisha parë, një Zot e di nëse do të kishim intervenuar në Kosovë”, tregon Woodward, i njohur si gazetar, reporter e autor që ka fituar deri tani katër çmime “Pulitzer”. Ai thotë të mos e ketë përfshirë letrën e Washingtonit në librin për Clintonin, sepse tani përgatit librin e posaçëm për Washingtonin dhe prejardhjen e tij shqiptare
 • Gjykata Kushtetuese ka marrë një vendim tjetër të rëndësishëm në favor të Partisë Demokratike Ky vendim është notë katër dhe detyrim të përsërisë mësimin bazë të qeverisjes demokratike se Kushtetuta dhe ligji janë baza dhe kufiri i veprimtarisë së saj, pavarësisht se sa vota apo mandate ka", tha nënkryetari i Komisionit
 • Vriten 52 ushtarë. Kosovari – sulmues vetëvrasës në Irak “Abu Khabab Al Kosovo” ka rënë shehid në sulmin kundër ushtrisë irakiane, duke shkatërruar katër tanke dhe duke vrarë disa ushtarë. I lutemi Allahut që ta pranojë, ka shkruar një krah i organizatës në Twitter.
 • Mosha 40 – 65 vjeç paketë ekzaminimesh falas Kjo është arsyeja pse një nga shtylla e programit tonë katër vjeçar për shëndetësinë është programi i kontrollit mjekësor bazë për shqiptarët rezidentë të grupmoshave 40-65 vjeç. Ne i ftojmë shqiptarët e shëndetshëm të zhvillojnë përgjegjësitë individuale kundrejt shoqërisë që po bëhet gati të marrë përsipër kostot e kujdesit shëndetësor
 • Kryeministri Rama në Paskuqan shpjegon proçedurën e legalizimit konkretisht Por dua vetëm t’ju them që ky është vetëm fillimi i një udhëtimi, që unë mendoj do ta kemi bashkë, më të gjatë se katër vjet, për të bërë nga njëra anë legalizimin dhe ju shpinë ta ktheni jo vetëm në një kështjellë që nuk vjen fadroma ta shembi, por ta ktheni në kapital
 • Gurët në veshka. Çaji nga kopera dhe lëngu i mollës më të efektshmit Gurët në veshka janë më të zakonshme të burrat, ku katër në pesë raste kanë gurë në veshka. Disa nga faktorët që kontribuojnë në formimin e gurëve të njerëzit e prekshëm nga kjo sëmundje janë: marrja e paktë e lëngjeve, infeksionet kronike në rrugët urinare
 • Çdo numër celulari do të regjistrohet në emrin individual të përdoruesit, qofshin këta dhe në grup AKEP në vijim të masave për përfundimin e regjistrimit individual të çdo pajtimtari të shërbimit celular, u ka kërkuar katër operatorëve celularë që deri më datë 15 Maj 2014 të përfundojë edhe regjistrimi
 • Basha: qeveria “asgjë” në fushën e përmirësimit, qeveria “zero” në fushën e investimeve Këtu me poshtë kemi një raport më të detajuar të bilancit gjashtëmujor të kësaj qeverie në katër shtyllat kryesore të veprimit të saj, që janë Rendi dhe Siguria publike, Ekonomia, Demokracia, Integrimi.
 • Edhe të vërteta në librin “Heshtje e dyfishtë” Kryeministri Rama: “Ka një film shumë të bukur të Akira Kurosavës ku katër personazhe rrëfejnë të njëjtën ngjarje ku kanë qenë pjesëmarrës, secili nga këndvështrimi i vet. Filmi ka katër ngjarje.
 • Sami Sheta vritet në derë të shtëpisë Ndërkohë behet me dije se 12 persona janë shoqëruar nga komisariti numër katër. Mendohet se dëshmitë e tyre mund të ndihmojnë mjaft grupin hetimor për të ngritur pista hetimi dhe më pas për të identifikuar autorët.
 • Intervistë e Presidentit Nishani dhënë për Televizionin “ABC News” vitit 2012 procesi i vlerësimeve, i cili është një proces shumë i rëndësishëm, ka arritur të organizohet dhe të kompletohet vetëm për 16 gjyqtarë, për katër vite vetëm për 16 gjyqtarë. Këshilli aktual vetëm brenda vitit 2013 ka arritur të përfundojë vlerësimin për të gjithë gjyqtarët e Shkallës së Parë dhe të Apelit.
 • Tragjedi ka ndodhur në një familje shqiptare në Itali. Gjenden 3 fëmijë të therur Familja e përbërë nga katër femra raportohet se ndihmohej prej “Caritas” dhe përfitonte një asistencë të vogël nga shteti italian, për shkak të kushteve tepër të vështira ekonomike në të cilën ndodhej.
 • Fatos Sulaj, i arratisuri i Trikalas bie nën prangat e policisë (VIDEO) Policia e Tiranës thotë se nga kartela e dorëzuar rezulton se Fatos Sules i kanë mbetur edhe shtatë vjet, katër muaj e tre ditë, nga dënimi që 32-vjeçari duhet të vuajë në Greqi. Në Janar të këtij viti u arrestua një tjetër i arratisur nga burgu i Trikalas, Ilir Kupa, i cili nga salla e Gjykatës Penale kërkoi drejtësi për shokët
 • Berisha: Stefan Fule një diplomat çek i shkollës ruse dhe serbofil Statusi u refuzua përsëri dhjetorin që kaloi, edhe pse për herë të parë pas katër vitesh, opozita shqiptare, tani PD, nuk kundërshtonte por mbështeste fuqishëm dhënien e tij dhe po kështu, po për herë të parë pas katër vitesh, tetorin që kaloi u arrit të miratohet deklarata e përbashkët
 • Hapen dosjet e hakmarrjes 20-vjeçare mes bandave Viktima e asaj kohe ishte vëllai i Shkëlqim Xhabaftit, i cili mori hak katër vite me vonë. Më 30 gusht 1996, Xhabafti ekzekutoi vëllanë e Gencit, Xhevahir Ymerin, 22 vjeç. Pa mbushur ende dy vjet nga vrasja e Xhevairit, në janar të vitit 1998 u ekzekutua djali i xhaxhit të tij, Florenc Ymeri po 22 vjeç.
 • Virusi pandemik AH1N1, i merr jetën 30 vjeçares në sanatoriumin e Tiranës Virusi përhapet nga ajri nëpërmjet grimcave të ajrit, që kalojnë në grykë, hundë dhe shtohen pas një deri në katër ditësh japin shenjat e para të gripit", tha Bregu. Nder keshillat kryesore eshte vaksinimi ndaj gripit, duke perfshire dhe disa masa higjienike si venia e dores para kur teshtijme, larja e shpeshte
 • Opozita braktis parlamentin. Berisha: hiqni dorë nga marrja e pushteteve në mënyrat më mafioze Por ka një garanci të vendosur për të katër koncesionet, por vecanërisht për këtë të fundit, po ju jap shifrën, për këtë të skanimit të mallrave, 74 milion e 878 mijë e 128 euro është garancia që ka vendosur Sali Berisha nëse ne do të prishim kontratën
 • Analiza e gjakut zbulon nëse do të vdisni shpejt ose jo Katër komponentë, janë tregues të qartë nëse personi që bën këtë analizë gjaku, do të jetojë normalisht gjatë pesë viteve të ardhshme apo do të gjejë vdekjen ose do të shkojë drejt saj. “PLoS Medicine” raporton se të katër këta komponentë gjenden në gjak, por i rëndësishëm dhe deciziv është niveli i tyre në gjak.
 • Reformë rrënjësore sistemit arsimor në administratë, rezulton një situatë dramatike përsa i përket fluksit të jashtëzakonshëm të diplomave, të masterave, të doktoraturave, të marra nga të katër anët, të cilat nga njëra anë janë të barasvlershme ligjërisht, por nga ana tjetër janë treguesi më rrënqethës i shkatërrimit të të gjithë sistemit të meritës
 • Kinë: Ekzekutim me varje për trafikantët shqiptarë Ekzekutim me varje pritet të jetë dënimi për katër shqiptarët që u arrestuan nga policia kineze disa ditë më parë, si pjesë e një rrjeti ndërkombëtar për trafikimin e drogës dhe qenieve njerëzore, bën me