Lajme > Lajme Temash > Drejtime
 

Lindje

 • Hipertensioni në shtatëzani problemi kryesor për foshnjën ndodh në placentë, kjo mund të rezultojë në ngadalësim të rritjes, nivele të ulëta të lëngut amniotik (oligohydramnios), lindje të parakohshme, shkëputjen e placentës (shkolitje), apo, në rastin më të keq, vdekjen e foshnjës përbrenda mitrës.
 • Ukraina "shans i fundit" për paqe, thotë Hollande Një plan i paqes i hartuar nga Franca dhe Gjermania është "një nga shanset e fundit" për t'i dhënë fund konfliktit në lindje, Ukrainë, thotë udhëheqësi francez Francois Hollande.
 • Basha: Shkodranët rrëzuan Stalinin, do rrëzojnë dhe bustin e inkriminimit Në të kundërtën, regjimi i Tiranës ishte betuar të mbahej me thonj e me dhëmbë, me dhunë dhe terror sipas teorisë së vet të izolimit “as Lindje, as Perëndim”. Në këto kushte u ngrit Shkodra.
 • Ezadeen, një tjetër anije me emigrantë e braktisur nga ekuipazhi në brigjet italiane Autoritetet italiane kanë marrë kontrollin e një anije që mbante 450 emigrantët, mendohet të jenë sirianë, e cila ishte braktisur nga ekuipazhi i saj ne bregdetin Italian.
 • Rama pritje e organizuar për ambasadorët me rastin e festave të fundvitit “Në fillim të viteve 90’-të bota që njihnim, si në Lindje ashtu dhe në Perëndim, shpërtheu në mijëra shkëndija. Llava e surprizave post-komuniste përbëhej nga dhjetëra konflikte, sociale, kulturore, etnike, ekonomike dhe gjeostrategjike.
 • Marja e epiduralit. Avantazhet dhe disavantazhet. Kur dhe si merret ai Nëse jeni duke lindur dhe doni lindje vaginale, një epidural mund të ulë ritmin e lindjes dhe të ulë kontrollin e muskujve që shtyjnë beben jashtë. Kjo do të thotë se ka një rrezik në rritje të pasjes së forcepsit ose ndihmës me vakuum nëse përdoret epidurali.
 • Gratë shtatzëna, a mund të konsumojnë kafeinë dhe sa? Pasojat në Goteborg, Suedi, beson se edhe dy kafe në ditë janë të tepërta, ndonëse studimi i saj nuk provoi lidhjen shkak-pasojë midis kafeinës dhe nënpeshës në lindje. Por një konsum më i lartë i kafeinës vërtet u konstatua se rrit gjasat për nënpeshë të foshnjës në lindje.
 • Fuqia e 1.8mld: Adoleshentët, të Rinjtë dhe Transformimi i të Ardhmes Studimet demografike të vitit 2008-2009, 2% e të anketuarve kishin pasur lindje para moshës 18 vjeçare. Me sa di unë, kjo ndikon për keq, si në shëndetin e nënës, ashtu edhe të fëmijës. Gjithashtu, martesat për meshkujt para moshës 18 janë të paligjishme, a ka ndonjë plan apo strategji qeveria për të ulur këtë shifër dhe për të mbrojtur integritetin
 • Hurma. Konsumimi dhe jo konsumimi i tyre. Përse janë të dobishme Përveç këtyre vetive të veçanta hurmat ndihmojnë edhe në rritjen e aktivitetit hormonal për të dy sekset, në gratë shtatzënë ajo ndihmon ne lindje normale dhe pa probleme. Hurma mund të përdoret e freskët, e thatë, përgatitet reçel, marmelatë dhe ëmbëlsira të ndryshme.
 • Reagimi i burrave kur gratë thonë: Jam shtatzënë Po një pjesë gabojnë - ata nuk e dinë që përvec lindjeve sipas kalendarit normal, për arsye te ndryshme ka dhe lindje të vonuara ose të parakohshme. Nuk ka qënë dhe nuk është e lehte të ndahen dyshimet nga e vërteta (atë e dinë vetëm gratë), po sot me anë të një analize (ADN-së), cdo dyshim mund vërtetohët
 • Lufta Ballkanike u bë vetëm për portet e Shqipërisë Gjendja e Shqipërisë është një faktor kryesor i problemit të Lindjes, mbasi kjo është udha natyrale e kalimit prej Adriatikut në Lindje. Përveç kësaj është edhe pikërisht vendi për daljen e tregtisë së Ballkanit dhe së fundi ajo ka në dorë komandën e hyrjes në Adriatik në ngushticën e Otrantos.
 • Sokol Olldashi vdiq nga shoku i rëndë traumatiko - hemoragjik Prokuroria e Tiranës pushon hetimet për aksidentin që solli humbjen e jetës të ish-deputetit të PD-së, Sokol Olldashi, ku përcaktohet se shkaku i vdekjes ka qenë shoku i rëndë traumatiko - hemoragjik, pasi
 • 10 gjëra të cilat asnjë shtatzënë nuk dëshiron t'i dëgjojë Lejosh partnerin të merr pjesë në lindje. Plani i lindjes, për secilën shtatzënë është gjë personale. Nëse ajo e dëshiron mendimin tuaj, do t`jua kërkojë këtë.
 • Vullkani Tungurahua në Ekuador, del nga gjumi me një aktivitet tepër të lartë Sizmologët në Ekuador thonë se vullkani Tungurahua është duke treguar aktivitet të shtuar. Rreth 40 shpërthime janë regjistruar të hënën dhe edhe pse intensiteti i tyre është zvogëluar, ekspertët nuk kanë përjashtuar një rritje të papritur
 • Ebola, virusi vdekjeprurës. Sierra Leone shpall emergjencën Ernest Bai Koroma tha se Epiqendrat e shpërthimit në lindje do të jetë në karantinë dhe kërkoi nga forcat e sigurisë për të zbatuar masat. OKB-ja thotë se më shumë se 670 njerëz në Afrikën Perëndimore kanë vdekur nga Ebola që nga shkurti nga ku 224 prej tyre vetëm në Sierra Leone.
 • Toponimet. Firmoset në Bruksel marrëveshja Shqipëri-Greqi të tyre, për çështje që kanë të bëjnë me pronësinë, çështje që kanë të bëjnë me marrjen e lejes së qëndrimit në Greqi, për çështje që kanë të bëjnë me lindje, me vdekje, me martesa, etj. Duke i dhënë një zgjidhje përfundimtare së bashku me qeverinë greke, ne i krijojmë mundësinë bashkëqytetarëve tanë, jo vetëm të udhëtojnë lirisht në
 • Parada Ruse. Putin tregon arsenalin ushtarak të Rusisë (VIDEO) Festimet në Ukrainë do të jenë të mbytur mes frikës së ndonjë dhune të provokuar në jug dhe në lindje . Moska mohon nxitje të trazirave separatiste pro - ruse në Ukrainë .
 • Elita shqiptare e Turqisë Bëri studime në Rumeli dhe Lindje të Mesme. Në vitet 1597–1598 ai ishte drejtor i përgjithshëm i krojeve të Stambollit, ku shërbeu 8 vjet. Më 1606 u bë kryearkitekt, ndërtoi dhe zbukuroi mjaft faltore dhe pallate.
 • 5 vjet në NATO. Mirënjohje të thellë ndaj të gjithë atyre që e mundësuan këtë arritje unikale Zgjerimi i hapësirave të lirisë në lindje të Evropës, pushimi i luftës, vendosja e paqes në Ballkan dhe liria e Kosovës mbeten një kontribut i pashlyeshëm i Aleancës, pas përballimit me sukses të plotë të Luftës së Ftohtë.
 • Acidi folik dhe rëndësia e tij që para shtatzanisë Por edhe më keq, studimi gjeti se gati gjysma e grave që kanë patur përvojë negative me shtatzënitë e mëparshme, me lindje të foshnjave me një defekt nervor, ishin ende duke lënë jashtë nga dieta e tyre acidin folik.
 • Si rreagojnë burrat kur bashkëshortja u thotë Jam shtatzënë Po një pjesë gabojnë - ata nuk e dinë që përvec lindjeve sipas kalendarit normal, për arsye te ndryshme ka dhe lindje të vonuara ose të parakohshme. Nuk ka qënë dhe nuk është e lehte të ndahen dyshimet nga e vërteta (atë e dinë vetëm gratë), po sot me anë të një analize (ADN-së), cdo dyshim mund vërtetohët
 • Foshnjat që vijnë nga lindje me prerje cezariane rrezikohen obezë në të ardhmen Studimi tregoi se për çdo 100 lindje vaginale , 60 prej tyre në moshë të rritur ishin bërë obeze. Një nga studiuesit , Dr Mateu Hyde nga Imperial College në Londër , i tha BBC : " Kjo është një rritje prej pesë në 100 , e cila është një shqetësim
 • Simbol prekës i dashurisë që lidh nënën dhe djalin (Video prekëse Për pesë muajt e ardhshëm Gao Dejin kujdesej për të në shtëpi deri sa mjekët ishin në gjendje për të kryer lindje cezariane për të hequr Gao Qianbo prej barkut të saj . Djali i vogël ka shpenzuar çdo ditë nga afër nënës së tij që atëherë.
 • "Shqipnija e vërtetë" Zbulohet harta e rrallë e Shqipërisë të Novipazarit) edhe prej perëndimit në lindje dërmjet shkallëve të gjatësisë lindore prej Ferros, 36040’ (Sqepi i Luftës së Zezë=Crnirat) mbi Spizze-n edhe 39038’ (Kumarevo në lindje të Vranjes). Shkëputur me shkurtime nga "Republika Shqip"
 • Jep dorëheqjen kryeministri ukrainas Mykola Azarov Protestat janë përhapur në ditët e fundit nëpër Ukrainë , edhe për kalanë e presidentit Janukoviç në lindje . Ndërtesat zyrtare në disa qytete kanë qenë të bllokuara.
 • Tërmetet "zgjojnë" Tiranën dhe Durrësin Mbi 20 lëkundje lëkundje tërmeti kanë zgjuar mëngjesin e të hënës qytetin e Durrësit, Tiranës dhe rrethinat. Referuar Qendrës Kombëtare të Monitorimit të Aktivitetit Sizmik termeti i pare eshte regjistruar ne oren 7:00 me nje magnitude prej 4.
 • Lind djalë, pasi sperma e burrit u nxorr kontrabandë nga burgu takuar bashkëshortin pasi ndodhet në burg dhe shumë të burgosurve politikë në Izrael i mohohet vizita bashkëshortore , duke bërë që palestinezët ti shohin lindje të tilla si një akt i sfidës kundër politikave të burgut .
 • Analizat që duhet të dini dhe të kryeni gjatë shtatzanisë Shtatzania mund te vihet re qe nga java 4-5 dhe zhvillimi fetal mund te ndiqet deri ne lindje. Ekografia e ekzekutuar nerruge transvaginale eleminon nevojen e nje fshikeze te mbushur dhe dallon kavitetin e femijes me pare se ekografia e abdomenit.
 • Dita e lindjes suaj, zbulon karakterin tuaj Që me lindje jeni të parapërcaktuar për gjëra të mëdha, për ndërmarrje të mëdha në jetë; por, jo: duhet të investoni mjaft angazhim edhe për t'i realizuar idetë tuaja. Jetën nuk do ta keni të lehtë - do të keni mjaft probleme materiale - por në fund të gjitha vështirësitë do t'i tejkaloni.
 • Policia arreston 18 vjeçarin, dyshuar si një prej babagjyshëve Më 24 dhjetor një grup prej 4 personash të maskuar me veshjen karakteristike festive dhe të armatosur, hynë në qendrën tregtare në lindje të Tiranës dhe nën kërcënimin e armëve grabitën një argjendari dhe mundën të largohen prej andej brenda pak minutash.
 • Veshjet në Brazil me simbolin e shqiponjës shqiptare apo diçka tjetër Në jug të Arbërisë themelohet Despotati i Epirit, në veri Mbretëria (serbe) e Rashkës, ndërsa në lindje Mbretëria Bullgare. Në këtë kohë, kur Republika e Venedikut po pushtonte një pas një qytetet shqiptare: Durrësin, Kaninën, Jerikonë.
 • Vlorë. Nesër në 12:00 vendoset eksplozivi në kompleksin "Jon" qindra kilogram tritol, ndërkohë që gjatë ditës së djeshme është studiuar që objekti të rrëzohen në anën perëndimore dhe jo nga ana e rrugës, që ndodhet në lindje. Kjo për shkak se sipas specialistëve të ushtrisë, do të sillte bllokimin për një kohë të gjatë të rrugës.
 • Pikat me rrisk tepër të lartë, njollat e zeza të aksidenteve rrugore në Shqipëri (VIDEO) Aksi ku humbi jetën në aksident automoblisitik deputeti Sokol Olldashi është i identifikuar nga autoritetet si një ndër zonat me rrezik të lartë ose thënë ndryshe si një ndër vendet ku ndodhin më shpesh aksidente
 • 24 pllaka ari me vlerë 1.4 milionë dollarë, gjenden në tualetin e avionit Një sasi e prej 24 pllaka ari me vlerë më shumë se 1.4 milionë dollarë janë zbuluar në tualetin e një avioni komercial në lindje të Indisë .
 • Shtatzania. Çduhet të dimë që në hapat e parë Shtatzania mund te vihet re qe nga java 4-5 dhe zhvillimi fetal mund te ndiqet deri ne lindje. Ekografia e ekzekutuar ne rruge transvaginale eleminon nevojen e nje fshikeze te mbushur dhe dallon kavitetin e femijes me pare se ekografia e abdomenit.
 • Anila Kati: Vjehrra ime, spiune e Sigurimit, më çoi në polici për vizatimet nudo’ Kjo e fundit, nuk ta linte pa marrë hakun për të cilin ndoshta i ishte betuar që në lindje. Nga njëra anë, edhe ajo kishte guxuar shumë duke qenë vajza e lirë e moskokëçarëse në vëmendjen e të gjithë Tiranës.
 • 29 vjeçarja lind në oborrin e spitalit. Nuk pranohet brenda se s'kishte para tha se ajo ishte vetëm tetë muaj shtatzënë dhe ' nuk është ende e gatshme ' për të ofruar asistencë nga spitali, edhe pse gruaja u tha se ishte gati për lindje. Çifti , të cilët janë Mazatecs dhe nuk flasin spanjisht, nuk mundën të kuptojnë shumicën e fjalëve edhe pse qartësisht ata kuptuan vetëm JO, dhe dolën
 • Tërmet i fuqishëm 7.7 ballë. Krijohet ishull pas tërmetit (VIDEO) Një tërmet i fuqishëm ka vrarë të paktën 328 persona dhe plagosi qindra të tjerë në provincën pakistaneze në jug-perëndim të Balochistan. Tërmeti me magnitudë 7.
 • Bagdadi goditet nga vala e re e sulmeve vdekjeprurëse me bomba Një seri e koordinuar e bombave në kryeqytetin irakian Bagdad kanë vrarë më shumë se 50 persona dhe dhjetra të plagosur thonë burime policore dhe mjekësore.
 • Egjipti në gjendje kaosi. 2200 të vdekur para të mëngjesit të së mërkurës, buldozerë të armatosur hynë thellë në kampin kryesor të protestuesve që ishte ngritur jashtë xhamisë Raba al Adawiya, në lindje të Kajros. Autoritetet deklarojnë se edhe kampet e tjera të protestuesve, në Sheshin Nahda, tani janë boshatisur.
 • Devolli dhe çduhet të dini për të Në jugperëndim kufizohet me rrethin e Kolonjës nga pjerrësitë verilindore të malit të Gramozit, ndërsa në juglindje, lindje dhe verilindje kufizohet me Republikën e Greqisë, përgjatë një vije kufitare prej 83 km, ku ngrihen lartësitë mbi Nikolicë, Arrëzë, Qytezë, Vidohovë,
 • Si të keni një shtatzani të shëndetshme Këto janë implikuar si të mundshme në rritjen e rrëzikut për defekte në lindje. Shumica e grave shtatzena janë, natyrisht, gjithashtu të vetëdijshme se duhani, droga dhe alkooli duhet të shmangen gjatë shtatzenise.
 • Ushtari 25-vjeçar, nderohet nga vendi i tij përmes një ceremonie madhështore Kryeministri dhe mijëra të pranishëm të tjerë dhe qytetarë kanë ndjekur funeralin ushtarak të pushkatuar të Lee Rigby në kishën Bury Parish në Greater Manchester.
 • Kanada. Shpërthen treni me lëndë kimike. Kërkohen banorët e zhdukur Shpërthimi u shoqërua me flakë të mëdha dhe tymi i zi në ajër, duke shkatërruar dhjetëra ndërtesa në Lac-Megantic, 250 km në lindje të Montrealit. Treni doli nga shinat të shtunën herët në mëngjes, thotë policia të cilët punuan gjatë natës, duke u shçrehur se disa njerëz ishin zhdukur, por nuk
 • Fara e zezë, vetitë shëruese dhe përdorimi i saj. Sëmundjet që shëron Çdo lloj sëmundje tek femrat në lindje dhe për mbajtjen e fetusit çfoshnjes në bark] Një lugë e vogël vaj të kokrrës së zezë e përzier me pak janesun (lat.
 • Rruga Shkodër-Hani i Hotit, tashmë e përfunduar u quajt rruga e komunikimit gjatësi 39 kilometra ndikon në fuqizimin e korridorit veri-jug që nis në kufirin me Malin e Zi në veri dhe shkon drejt Greqisë në jug dhe Maqedonisë në lindje. Ky aks kalon nëpërmjet qytetit të Shkodrës, duke përmirësuar trafikun, si dhe gjithë infrastrukturën nëntokësore, parkime, trotuare e pistë për biçikletat.
 • Vajza më e vogël në botë tashmë 5 vjet Në lindje, prindërit e saj, Emma dhe Scott, ishin paralajmëruar se shanset e saj për të mbijetuar ishin të pakta, por pavarësisht prognozës së saj, vajza deri tani ka sfiduar shanset. "Njerëzit e quajnë vajzën tonë një bebe prej porcelani, dhe kjo na jep shumë zemërim" shprehet nëna e Charlotës 5 vjeçare, për TV Barcroft
 • Si duhet të sillet mashkulli me gruan e tij kur pret të behet baba Andaj deklaratat si, “Duket se do të duhet edhe shumë kohë deri në lindje dhe tash nuk ke nevojë për mua. Po shkoj për momentin dhe do të vij më vonë!”, jo vetëm që do ta lëndojnë atë, por mund ta bëjnë të ndjehet e braktisur.
 • Rama: Brenda dy viteve të para, t’i japim Shqipërisë një plan kombëtar të zhvillimit Nisesh në lindje dhe përfundon në perëndim me një rrugë. Kjo nuk ndodh! Dëgjoni tani se çfarë thotë, i ndjeri dhe i lavdishmi, Sami Frashri atëherë, sikur e ka shkruar duke parë rrugët e Saliut.
 • Itenerari i lëvizjes në "Rrugën e Dibrës" mjeteve në rrugën e ”Dibrës”, nga kryqëzimi me rrugën e “Barrikadave”, deri në kryqëzimin me rrugën “Siri Kodra” (sipas sensit të lëvizjes, nga perëndimi në lindje). Qarkullimi i automjeteve, autobusëve dhe mjeteve të emergjencës dhe Policisë së Shtetit, në segmentin e rrugës së ”Dibrës”, nga kryqëzimi me rrugën ”Siri