Lajme > Lajme Temash > Vende turistike
 

Butrinti

 • Rama i drejtohet Berishës: Provo një akuzë të vetme, në të kundërt bashkë me Jozefinën shkoni në Divjakë Meta: Disinsektimi do të ndodhë nga Butrinti në Velipojë. Berisha: Në mbarë botën panë më të pudrosur se kurrë Edi Ramën , baronin krysor të drogës në Shqipëri dhe Europë, panë Edi Ramën i cili me një shpejtësi të rrufeshme shndërroi Shqipërinë
 • Çamëria nga sallat e mbyllura në sheshet kryesore të vendit, shprehet Idrizi Çamëria përbën një brez tokësor i cili shtrihet gjatë anëdetit lindor të detit Jon nga Butrinti e Bistrica deri në Gjirin e Prevezës. Çamëria ishte pjesë e Epirit dhe si e tillë ishte deri pas riorganizimit administrativ të territoreve të pushtuara në Ballkan nga romakët.
 • Panairi i midhjes do të bëhet një traditë për Butrintin (VIDEO) jugor të Sarandës është bërë panairi i midhjes ku shumë turistë të huaj dhe vendas kanë marrë pjesë për të shijuar gatimet e midhjes më të shkëlqyer të Butrinti. Por ka patur një problem lidhur me ndalimin e hedhjes në tregun vendas të kësaj midhjeje.
 • Grup kriminal në Sarandë, 15 vjedhje dhe tre shpërthime, 6 të arrestuar Po ashtu dhe më datën 22 nëntor kanë shkatërruar me eksploziv lokalin “Night Club” pranë Hotel Butrinti në Sarandë. Të rinjtë kanë vjedhur dhe një numër të konsiderueshëm lokalesh dhe makinash.
 • Pasqyra e shtypit, 23 nëntor 2011 Tiranë, 23 nëntor 2011, NOA - Në këtë hapësirë gjendet një pasqyrë e titujve të gazetave në Tiranë, për ditën e mërkurë, 23 nëntor 2011. Gazeta Mapo çelet me titullin kryesor: “Koalicioni me LSI.
 • Shpërthim në Sarandë, tritol lokalit Sarandë, 22 nëntor 2011, NOA – Një shpërthim është shënuar mëngjesin e sotëm në qytetin e Sarandës. Sipas deklaratës zyrtare të policisë së qytetit, rreth orës 05:00 në lagjen “Nr.
 • Prodhohet anija e parë në Pasha Liman (FOTOT Anija e tretë, Lisus P-133, do të jetë operacionale në vitin 2012 dhe, e katërta, Butrinti P-134 në vitin 2013, vit që shënon dhe përfundimin e këtij programi. Projekti ka përfshirë dy faza, ku faza e dytë konsiston në ndërtimin e tre anijeve të të njëjtit tip në Pasha Liman.
 • Butrinti, “kryeqyteti i Shqipërisë” (VIDEO) Studiuesi i njohur Riçard Hols, prezanton studimin “Butrinti i përjetshëm”. Autori shprehet me nota kritike për mënyrën si po punohet për ruajtjen e trashëgimisë kulturore.
 • Përpjekje për një mjedis nxitës turizmi në vend Oportunitet e Turizmit të Trashëguar Kulturor do të jenë të fokusuara në trashëgiminë e pasur kulturore dhe përthithjen universale të vendeve si Butrinti, Gjirokastra, Antigona, dhe Apollonisë ndërmjet të tjerash.
 • Berisha investitorëve sllovenë: Investoni në Shqipëri, kemi taksat më të ulëta në Evropë Në një pjesë të vogël toke, ju keni tre nga objektet e trashëgimisë kulturore botërore të UNESCO-s, Butrinti, Gjirokastra, Berat. Prandaj të investosh në turizëm në Shqipëri është absolutisht gjithmonë më sukses”, cilësoi kryeministri Berisha.
 • Investimet në turizëm, tashmë edhe nga Emiratet e Bashkuara vogël, Shqipëria gjendet në 362 km vijë bregdetare, ka 2000 monumente kulturore që ekspozojnë trashëgiminë kulturore shqiptare, pa harruar dhe tre qytetet Butrinti, Berati dhe Gjirokastra që janë vlerësuar si trashëgimi kombëtare dhe që mbrohen nga UNESCO.
 • James Pettifer: Jam i shqetësuar për turizmin në Shqipëri Londër, 14 Gusht, NOA – James Pettifer është një akademik, studiues dhe autor i njohur britanik, i cili ka botuar disa libra historikë dhe guida turistike për Ballkanin.
 • Trashëgimia, të gjitha rrugët të çojnë tek reforma Jashtë kësaj reforme, duhet të mbeten 2 parqe: Butrinti dhe Apolonia pasi janë parqe arkeologjike me sipërfaqe dhe numër të madh objektesh, si dhe me një vizitueshmëri të madhe. Një arsye tjetër është sepse ato janë edhe emblema e arkeologjisë shqiptare që njihen brenda dhe jashtë vendit.
 • Sarandë: Policia Rrugore Dyfishon Patrullat Për Të Minimizuar Aksidentet Kullaj tha se për të normalizuar lëvizjen e fluskit të turistëve vendas drejt Ksamilit dhe Butrinti, në këtë aks është vendosur një patrullë më vete e qarkullimit rrugor, që menazhon trafikun. "Patrullimi i përforcuar është vendosur edhe në Ksamil, si dhe në zonën turistike Lukovë-Borsh, si zonë turistike", përfundon Kullaj.
 • Sarandë: Osbe, Tryeze Pune Policimin Ne Komunitet për forcimin e rendit dhe sigurisë ishte në qendër të tryezës me temë "Policimi në komunitet", organizuar sot nga Prezenca e OSBE në Shqipëri në hotel "Butrinti" në qytetin e Sarandës. Cloas Nos, këshilltar i lartë për policimin në strukturën e OSBE, nënvizoi disa momente të përfshirjes së komuniteti në çështje të rendit dhe sigurië publike
 • Reportazh/ Sarandë: Qyteti Qe Ka Projektuar Mbaresine E Turizmit Elitar Fatmirësisht, dy hotele luksi në Sarandë, "Butrinti" dhe "Grandi" e kanë projektuar tashmë mbarësinë e turizmit elitar që prej fillimvitit. Meri Lepuri, drejtore e hotel "Butrinti", thotë se numri i pushuesve elitare që përzgjedhin brigjet e Jonit për të pushuar vjen përherë në rritje.
 • Festivali I Butrinit, Festivali Më Serioz Europian I Teatrit - Drejtori artistik i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit "Butrinti 2000", shprehet në një intervistë për ATSH-në- TIRANË, 30 Qershor/ ATSH- Suada Daci/- Festivali Ndërkombëtar i Teatrit "Butrinti 2000"
 • Edhe Lezha Ofron Shumë Në Turizëm destinacion turistik përgjatë dhjetëvjeçarëve të fundit, megjithëse ka lindur njëkohësisht me qytet e tjera antike si Durrësi, Apollonia, Shkodra, Berati, Butrinti etj. Vlerat e saj njihen më së shumti nga vendvarrimi i Skëndërbeut, një zonë arkeologjike, dhe kalaja me origjinë ilire, që ngrihet në majë të një kodre me lartësi
 • Trashëgimia Kulturore Shqiptare Tërheq Arkeologët Italianë ditë që është i nevojshëm dhe që do të na shërbejë të njihemi me vlerat trashëgimore dhe kulturore shqiptare, por edhe me vende të dëgjuara si Apollonia, Butrinti, etj". "Itinerari ynë filloi nga qyteti i Durrësit, që është si urë kaluese në botën antike, vizituam Apolloninë, Butrintin, Orikumin, që ishte i mrekullueshëm
 • Shkodër/ Mediu: Shqipëria Po Zbaton Disa Projekte Për Mbrojtjen E Mjedisit Ministri Mediu bëri të ditur se Konventa e Ransarit ka listuar nga Shqipëria tre zona me rëndësi ndërkombëtare, Shkodra, Karavastaja e Butrinti. Por ai shtoi se në planet e MMPAU parashikohen të vlerësohen e përfshihen më listën ndërkombëtare të Ramstarit edhe zona të tjera në vend.
 • Inspektoriati I Ndërtimit Prish Pesë Objekte Pa Leje Në Qytetin E Sarandës zyrtare nga INUK bënë të ditur për ATSH-në, se ndërhyrjet kanë nisur në një objekt në brendësi të zonës së banuar e të formalizuar kohë më parë pranë Hotel "Butrinti", për të vazhduar përballë Bar "Tuneli", poshtë Rrapit të Sarandës.
 • Sarandë: Brenda Një Dite, 2 Mijë Turistë Nga Disa Vende Të Botës turistët kishin një axhendë të pasur turistike për të njohur pikat me vlera histrorike dhe kulturore, si Kalaja e Lëkurësit, Manastiri i 40 Shenjtorëve dhe Butrinti. Qytetin e Sarandës deri tani e kanë vizituar 10 mijë turistë të huaj.
 • Sport-Speciale/ Fituesit Dhe Te Dështuarit E Sezonit 2009-2010 Sukthi Olimpik Naftëtari Egnatia Përparimi Çlirimi Korabi Grupi i Jugut Skrapari Memaliaj Domosdova Albpetrol Butrinti Delvina Tepelena Himara Përmeti Këlcyra Maliqi Poliçani Pojani /a.
 • Sarandë: Garë Me Makina Klasike Dhe Turizëm Emilio Rexho, drejtori i sportklub "Butrinti" vlerëson bashkëpunimin dhe frymën e garës sportive, por edhe miqësinë në tre ditët e garave të automobilizmit, që u zhvilluan në qytetet bregdetare: Durrës, Vlorë e Sarandë.
 • Xhaferri në Krans Montana: Shqipëria, destinacion kryesor mesdhetar 362 km dhe ka trashëguar mbi 2000 objekte të shpallura monumente kulture tre prej të cilave janë pasuri botërore e njerëzimit të mbrojtura nga UNESCO (Butrinti, Berat, Gjirokastër)”, tha ai për Shqipërinë.
 • Zv/ministrja e Kulturës: Berati, e meriton një festival të përvitshëm "Berati, sikundër Gjirokastra dhe Butrinti, tashmë të shpallura nga Unesco si pasuri botërore të mbarë njerëzimit, kanë qenë dhe janë prioritete absolute në proceset e hartimit të strategjive, planifikimit të investimeve, si dhe të thithjes
 • Butrinti, një perlë për brezat e ardhshëm Butrinti është një perlë. Ne duhet të punojmë së bashku për të mundësuar që edhe brezat e ardhshëm të jenë në gjendje ta shijojnë të plotë", - ka deklaruar ambasadorja McIlwham. Ambasadorja theksoi se ekspertët ndërkombëtarë u ndjenë veçanërisht të siguruar kur mësuan se: projekti i zgjerimit të rrugës do mbyllej 1 km larg nga
 • Stenda shqiptare në Panairin e Turizmit Pak nga kjo trashëgimi kulturore shihet edhe në stendën aktuale: disa afishe nga Butrinti, Apollonia, Berati e Gjirokastra, dhe dy valltarë të shkollës së baletit që improvizojnë herë pas here ndonjë valle shqiptare.
 • Të gjitha aktivitetet artistike Shqipëri-Kroaci "Oda Dibrane" çdo vit në muajin tetor, në Peshkopi, festivali Ndërkombëtar i Monodramës " Albamono 08", festivali ndërkombëtar i Teatrit Mesdhetar " Butrinti 2000", në teatrin antik të Butrintit, sit arkeologjik nën mbrojtjen e UNESCOs, në Sarandë, festivali i Teatrit Kontemporan "Skampa", Elbasan, festivali
 • Operacioni Butrinti kap trafikantin, u mori klandestinëve 600 euro për në Greqi Por liria e tij nuk ka zgjatur shumë pasi forcat policore kanë mundësuar kapjen e tij në kuadrin e operacionit "Butrinti". Lajmi bëhet i ditur për agjencinë e Lajmeve NOA nga burimet policore të Elbasanit, sipas të cilave ndaluari është Eduart Sula, 23 vjeç, lindur e banues
 • Letër e hapur: Ju shkruaj nga… Tirana Është për të ardhur keq që Klubi i Mesdheut heziton të instalohet pranë Sarandës, në një gji rëre pranë qendrave të jashtëzakonshme të antikitetit, si Butrinti, një vend unik i cili është i lakmueshëm.
 • Pushuesit maqedonas "pushtojnë" Sarandën Kur kësaj t'i shtohet fakti se vetëm rreth 25 km larg Sarandës, gjendet Butrinti, një lokalitet antik, qendër e njohur botërisht si lokalitet arkeologjik me një thesar të paimagjinuar arkeologjik e historik, atëherë është shumë e qartë pse Saranda është aq e vizituar.
 • Butrinti, çelet edicioni i 10-të i festivalit ndërkombëtar të dramës Festivali do të çelet me një pritje madhështore në Hotel "Butrinti" për të vijuar për 5 netë me radhë nga data 12 korrik me intepretime nga artistë nga mbarë bota, përmes subjekteve të njohura të dramaturgjisë botërore.
 • Dekalogu i trafikantit Auron Tare Fondacioni "Butrinti" i ka dhuruar Parkut dhe një makineri të rëndë tip Skrep për gërmim dhe ngarkim në projektet arkeologjike. Kjo makinë është çdoganuar nga Instituti i Arkeologjisë në Durrës dhe i është dhënë z.
 • Në shpëtim të Qytetit të Argjendtë Për herë të parë unë shkova në Gjirokastër në vitin 1994 për një vizitë njëditore, duke u nisur nga qyteti arkeologjik fqinjë Butrinti, ku kam marrë pjesë në gërmime që prej një dhjetëvjeçari (Ages of Albania, 2006).
 • Pretenca, 52 vjet burgim për të pestët e trafikut të klandestinëve Pesë të pandehurit janë vënë në pranga më datën 21 korrik të vitit të kaluar në sajë të operacionit të koduar "Butrinti". Nga hetimet e kryera nga prokuroria dyshohet se të pandehurit grumbullonin klandestinë në Tiranë, Lushnjë, Sarandë, Korçë e Vlorë, të cilët paguanin shumat