Lajme > Lajme Temash > Qeveria > Gjykata
 

Gjykata Administrative

 • Saimir Tahiri depoziton në Prokurorinë e Vlorës kallzim penal për “kompleksin Jon” në Vlorë Disa ditë më parë, gjykata Administrative e rrethit të Vlorës hoqi masën e sekuestros për “kompleksin Jon”, duke pranuar kërkesën e familjarëve, të cilët kishin ngritur padi ndaj Inspektoriatit Ndërtimor Urbanistik Kombëtar, për bllokim të paligjshëm
 • Policia turke përdor gaz lotsjellës ndaj protestuesve Gjykata administrative tha se plani i qeverisë për të zëvendësuar Gezi Park me një kopje të një kazermë ushtarake të kohës osmane nuk do ti shërbejë publikut. Por akoma nuk është ende e qartë nëse qeveria do të apelojë kundër vendimit.
 • PS të votojë ligjin e Gjykatës së Lartë dhe që Gjykata Administrative të fillojë të funksionojë ”PS duhet të votojë ligjin e Gjykatës së Lartë në mënyrë që Gjykata Administrative të fillojë të funksionojë”. Këto kanë qënë fjalët e para në deklaratën e Minisitrit të Drejtësisë, z.
 • Bujar Nishani në emisionin "Opinion". Intervista e plotë e tij Unë shpresoj që Gjykata Administrative do të mundet t’u vihet në dispozicion qytetarëve, sepse pikërisht në çështje të tilla, si çështja administrative, është pjesa më e madhe e vendimeve të cilët krijojnë probleme.
 • Gjykata administrative, gati në nëntor Gjykata Administrative do të qëndrojnë në këtë ndërtesë deri sa të përfundojë ndërtimin Pallati i Drejtësisë, punimet për të cilin do të fillojnë brenda vitit.
 • Drejtësia ka vazhduar të trondisë opinionin publik shprehet Edi Rama Gjykata Administrative është një sfidë e madhe që duhet ndarë me patjetër me ekspertët më të mirë të vendit dhe ekspertizën e huaj të pranishme në Shqipëri, me komunitetin e juristëve dhe me komunitetin e biznesit pa dyshim
 • Kur je me Saliun në krye Jemi plotësisht të qartë çfarë duhet të bëjmë së bashku, siç jemi të bindur se kuadri i reformës në drejtësi, ku hyn edhe Gjykata Administrative, kërkon harmonizim me Kushtetutën. Kërkon konsulta transparente me ekspertët më të mirë shqiptarë dhe me partnerët e huaj.
 • Edi Rama: Ne jemi gati për ligjet me 3/5 ligj që kërkon 3/5 e Kuvendit duke i bërë thirrje kryeministrit Berisha të nisin menjëherë punën për disa nga reformat integruese të vendit mes të cilave Gjykata Administrative dhe reforma zgjedhore. Në mbledhjen e përjavshme të grupit parlamentar të Partisë Socialiste shefi i selisë rozë i bëri thirrje mazhorancës se opozita është gati që në vijën e parë të
 • PS kushtëzon integrimin, ngelin pezull ligjet me 3/5 Projektligjet, mes të cilave "Gjykata Administrative", Kodi i Procedurës Penale etj, nuk kanë marrë votën e të zgjedhurve politikë as këtë të enjte. Partia Socialiste ka këmbëngulur se vota e saj do të vijë vetëm pasi qeveria të japë mbështetjen e saj konkrete për një pakt kombëtar, i cili nëpërmjet 10 pikave
 • Kuvend, shtyhen sërish projektligjet “e integrimit” Tiranë, 6 tetor 2011, NOA/ Albana Qehajaj – Pas 6 ditësh Komisioni Europian pritet të japë mendimin e tij nëse Shqipëria e meriton apo jo statusin e kërkuar për të qenë kandidat për anëtarësim në Bashkimin Europian.
 • Wollfarth: Gjykata Administrative, hap i domosdoshëm “Integrimi në botën globale dhe në Europë janë objektiva kryesore për Shqipërinë, ndaj dhe duhen marrë hapa të rëndësishëm, e një prej tyre është edhe Gjykata Administrative. Jam i sigurt që ju këtu në Biznes Albania do të bëni hapa për të lehtësuar biznesin, edhe për të zgjidhur problemet ende të hapura.
 • Ruçi: Nuk votojmë ligjet, miratimi 10 propozimet tona Në këtë mënyrë, opozita paralajmëroi se nuk ka ndërmend të votojë asnjë prej ligjeve si gjykata administrative, apo Kodi Penal, të cilat kërkojnë 84 vota. a.q/NOA
 • Modernizimi administrativ dhe opozita Ndaj, me cilësitë e saj, gjykata administrative përbën jo vetëm një zhvillim pozitiv gjyqësor, por edhe një faktor presioni për përmirësimin e procesit dhe aktit administrativ brenda sistemit të administratës shtetërore.
 • Pasqyra e shtypit, 13 shtator 2011 ditën e sotme veçojmë: “Vasili Dhimitri: Si më torturuan për demonstratën e dhjetorit ’90”; “11 shtatori: SHBA bashkon Topin me Berishën, mungon Rama”; Gjykata Administrative futet sot për votim. PS: Provokim i Topallit”; “Bum pa heqjes së doganës, futen 100 makina në ditë”; “Reforma zgjedhore, PS mandaton dy deputetë për bisedime me PD-në”; “Mundësi shqiptar
 • Meta: Rama apo Basha fitues i Tiranës, do respektojmë vendimin M’u dukët pak ëndërrimtare kur folët për rol të rëndësishëm në proceset integruese të vendit, se po të kemi parasysh në rast se do të ishte votuar Gjykata Administrative do të ishte një hap shumë pozitiv për vendin, për reformat, për drejtësinë, për biznesin e sipërmarrjen e lirë në Shqipëri.
 • Wollfarth: Kthehuni në parlament e miratoni Gjykatën Administrative Parë në Korçë dhe u takua me kryetarin e saj Admir Belishta, Kreu i Prezencës së OSBE-së, Ambasadori Eugen Wollfarth komentoi rëndësinë që ka për vendin Gjykata Administrative, miratimi i ligjit për ngritjen e të cilës nuk u arrit në Kuvendin e Shqipërisë vitin e shkuar, për shkak të kontestimit të opozitës duke bërë që të digjej
 • Ligjërohet për të parën herë një parti islamike Programi i Partisë islamiste Uasat el Gadid është një kontribut për jetën politike të vendit, u shpreh gjykata administrative egjiptiane. Partia është shkëputur prej Vëllazërisë zyrtarisht të ndaluar Myslimane.
 • Zhdukja e vizave do na bëjë bashkudhëtarë të lirisë Në kalendarin e punës së Kuvendit ka qenë Gjykata Administrative, por opozita nuk pranoi ta votonte. Në axhendën e Kuvendit është zbatimi i rekomandimeve të OSBE për reformën zgjedhore. Për këtë, Kryeministri Berisha i ka ofruar opozitës që ato të propozojnë amendamentet, dhe pas mendimit të OSBE/ODIHR-it, t’i votojmë në Kuvend.
 • Në Maqedoni, sot Dita Evropiane e Drejtësisë 30, të gjitha gjykatat themelore dhe të apelacionit në vend si dhe Gjykata Administrative do të jenë të hapura për qytetarët. Në Gjykatën Supreme, do të organizohet punëtori me temën “Rezultatet nga aktivitetet e ndërmarra për reformat në fushën e efikasitetit të drejtësisë dhe prezantimi
 • Berisha: S’kemi Gjykatë Administrative? Çështjet e saj do t’i gjykojnë gjykatat Tiranë, 21 tetor, NOA - Shqipërisë aktualisht vërtet i mungon Gjykata Administrative, por nuk i mungon në fakt asnjë nga kodet civile, të cilat mbulojnë këtë vakuum ligjor të mos-ekzistencës së saj.
 • Të gjithë bëjnë si amerikanë Se me thënë të drejtën, ligji shqiptar i derisotëm nuk e ka lënë vendin pa gjykata administrative. Seksionet administrative duhet të funksionojnë në çdo gjykatë të shkallës së parë e madje deri në Gjykatën e Lartë.
 • Berisha pranon: Gati rikthimi i Vasil Bollanos në koalicion me PD prokurimi elektronik, taksa elektronike, sporteli i vetëm për regjistrimin e biznesit, që të gjitha kanë dhënë një rënie dramatike të korrupsionit dhe Gjykata Administrative. Kjo, sepse kur shkon nëpunësi dhe i kërkon para biznesit, nëse do të ketë Gjykatën, problemin biznesi e zgjidh duke mos i dhënë asnjë qindarkë, por në Gjykatë.
 • Pasqyra e Shtypit, 10 Tetor 2010 Tiranë, 10 tetor, NOA - Në këtë hapësirë gjendet një pasqyrë e titujve të gazetave në Tiranë, për ditën e Diel, 10 tetor 2010. Ky është një shërbim që ofrohet me parapagim nga agjencia e Lajmeve NOA, në shqip, anglisht, italisht e greqisht.
 • Rama: Ligji për Gjykatën Administrative u kontestua nga partnerët Rama është shprehu se qëndrimi i PS-së ka qenë parimor dhe opozita nuk mund t’i jepte Berishës një Gjykata Administrative me ligj jo të plotë. Sipas tij miratimi i Gjykatës Administrative do t’i jepte kryeministrit Sali Berisha një tjetër gjykatë për ta dominuar.
 • Socialist ashtu si opozita Gjykata Administrative mbron biznesin, në radhë të parë, nga arbitrariteti i Qeverisë dhe administratës shtetërore. Ndaj ky mosvotim, absolutisht që është një investim shumë i dëmshëm dhe i gabuar nuk është se dëmton qeverinë, por interesat e qytetarëve shqiptarë dhe interesat
 • Pasqyra e Shtypit, 4 Tetor 2010 Tiranë, 4 Tetor, NOA - Në këtë hapësirë gjendet një pasqyrë e titujve të gazetave në Tiranë, për ditën e Hënë, 4 Tetor 2010. Ky është një shërbim që ofrohet me parapagim nga agjencia e Lajmeve NOA, në shqip, anglisht, italisht e greqisht.
 • Meta në QKL: Kokëfortësia e Ramës, flet për anti-integrimin e tij institucioneve të tjera është veçse një demagogji, sepse nuk ka institucion tjetër më të rëndësishëm për të ndihmuar biznesin nga çdo lloj padrejtësie se sa Gjykata Administrative. Njëkohësisht edhe këmbëngulja për të dështuar një program të rëndësishëm me partnerët tanë ndërkombëtarë tregon se vetëm interesat e qytetarëve nuk janë në axhendën
 • Pasqyra e Shtypit, 1 Tetor 2010 artikull tjetër i kësaj gazete është ai me titullin “PD, nuk lejon hetimin e materialeve zgjedhore”, referuar seancës së djeshme plenare, ku nuk u votua Gjykata Administrative. “Çahet mazhoranca, Paulin Sterkaj largohet nga grupi i PD”, është një artikull që citon largimin e deputetit Paulin Sterkaj nga grupi parlamentar i Partisë
 • Bamir Topi: Mungesa e bashkëpunimit, pengon institucionet në rolin e tyre të plotë ngritjen e disa institucioneve të cilat domosdoshmërisht i kërkon koha dhe funksionimi i ekonomisë së tregut, dhe konsolidimi i shtetit ligjor, sikurse është Gjykata Administrative. Mora në konsideratë 2-3 shembuj për t’iu thënë që vullneti politik shprehet pikërisht në votimin e çështjeve të rëndësishme të cilat kërkojnë domosdoshmërisht bashkëpunimin
 • Meta: LSI nuk synon të bëhet palë me askënd dhe kundër askujt Kushtëzimi për kode apo për ligje të caktuara që kërkojnë shumicë të cilësuar, siç është Gjykata Administrative, tregon një mungesë përgjegjësie, pasi ato janë në interes të qytetarëve dhe nuk është se cenojnë thjesht qeverinë.
 • Meta: Bashkëpunim Ndërinstitucional Për Mosbllokim Të Gjykatës Kushtetuese Sipas tij, "qëndrimi i opozitës, duke kushtëzuar kode apo ligje të caktuara, siç është gjykata administrative, tregojnë mungesë përgjegjshmërie pasi kjo është në interes të qytetarëve dhe nuk cënon qeverinë".
 • Opinion/ Zhilla: Nese Opozita Nuk Jep Miratimin Për Gjykatën Administrative, Humbasim 50 Milionë Dollarë Nga Programi I Sfidës Së Mijëvjeçarit "Mosmiratimi i Gjykatës Administrative është jo vetëm një kosto për biznesin, por edhe për qytetarin shqiptar, pasi Gjykata Administrative do të zgjidhë jo vetëm konfliktet midis biznesit dhe administratës, por edhe qytetarëve dhe administratës", deklaroi Zhilla.
 • Opinion/ Jaka: Pertej Ngerçit Politik, Forcat Politike Të Miratojnë Ngritjen E Gjykatës Administrative Sipas tij, realisht, Gjykata Administrative zgjidh shumë pengesa, që biznesit i dalin gjatë zhvillimit të aktivitetit. "Çdo vendim, urdhër apo përgjigje që jepet nga administratat shtetërore dhe nga institucionet e tjera që kane lidhje me biznesin, sot pa frikë mund ti trajtojmë
 • Pasqyra E Shtypit Shqiptar Tituj të tjerë: Buxheti i Tiranës, Këshilli Bashkiak do të mblidhet në shtator Gjykata Administrative, PS kundër: Është politike Gazeta " Shqip" PROKURORIA "PROVIM" PARA EKSPERTËVE TË KE Në ditën e tretë të qëndrimit të tyre në Shqipëri, ekspertët
 • Kuvend/Ruçi: Maxhoranca Nuk Po I Përgjigjet Ofertes Se Opozitës Për Zgjidhjen E Krizës Duke u ndalur tek p/ligji "Për gjykatat administrative", që është përfshirë në axhenden trejavore të Kuvendit, Ruçi pranoi se "grupi socialist mendon se Gjykata administrative duhet absolutisht dhe ky është mesazhi që ne kemi për komunitetin e biznesit dhe partnerët tanë ndërkombëtarë që kontribuan për to".
 • Duhet një marrëveshje e gjerë dhe e plotë Gjykata Administrative absolutisht që duhet. Ky është mesazhi që kemi ne si opozitë për gjithë komunitetin e biznesit, e për të gjithë partnerët tanë ndërkombëtarë që kanë kontribuar prej kohësh në këtë projektligj.
 • Biznesi I Kërkon Parlamentit Miratimin E P/Ligjit Për Gjykatat Administrative Gjykata Administrative vlerësohet si një mekanizëm i efektshëm në mbrojtje të të drejtave dhe interesave ligjore të qytetarëve dhe biznesit, pasi çështjet që do të trajtojë lidhen me punësimin në institucionet shtetërore, prokurimet
 • Argjentinë - Pesëdhjetë Vjet Nga Kapja E Eichmann Gjermania do të hapë një dosje me 4500 faqe, mbajtur sekret për gjithë këto vite nga shërbimet sekrete gjermane për çështjet e jashtme (BND), për të cilën gjykata administrative e Lipsias mund të heq së shpejti kategorizimin si sekret shteti.
 • Topi: Vendimi për Mediun, përgjegjësia është juridike dhe morale Gjykata Administrative është një kërkesë e kohës, një kërkesë e biznesit dhe një kërkesë e të gjithë shoqërisë. Gjykata Administrative kërkon një numër të caktuar.
 • Influencat në sistemin e drejtësisë Gjykata Administrative është një element shumë i rëndësishëm në "network"-un" e gjykatave që do të bëjë të mundur jo vetëm trajtimin e çështjeve specifike që kanë të bëjnë me administrimin e bizneseve, me dhënien e drejtësisë
 • Shanset për një sistem drejtësie, sa më pak të korruptuar krijimit të kësaj Gjykate, do të thoja preokupacionin publik dhe specifik, që ka të bëjë me grupet e interesit, do të thoja që do të ishte mjaft mirë që Gjykata Administrative të realizohet në një kohë sa më të shpejtë për t'i ardhur në ndihmë pikërisht asaj kategorie, për një mijë arsye, për shkak të këtij organizimi shpeshherë