Lajme > Lajme Temash > Profesione
 

Mësues

 • Rama: Shoqëria e dijes, rruga e ndryshimit muajsh, në të gjithë sistemin tonë të arsimit parauniversitar, për të çuar përpara nismën e një ndryshimi të domosdoshëm, që do të thotë të mos ketë më mësues jashtë profilit në Shqipëri. Ditën e hënë kemi vendosur që rezultatet e këtij monitorimi t’i bëjmë publike, pavarësisht se kush mendon me zemër për të mirën e këtij vendi do të
 • Festa e çlirimit në Mirditën që po rilind Unë jam shumë e lumtur sot këtu që bashkë me veteranët e këtij qyteti, bashkë me mësues e të rinj të këtij qyteti, festojmë 70 vjetorin e çlirimit të Mirditës,” - tha ministrja Nikolla Në Memorialin e Dëshmorëve të Mirditës janë vënë kurora me lule, dhe është zhvilluar ceremoniali në përkujtim të të rënëve të kësaj zone.
 • Arsimi profesional ka filluar rimëkëmbjen Pastaj në fund njerëzit e braktisin shkollën, sepse kanë përpara një mësues që nuk mund të bëjë asgjë tjetër përveçse t’u thotë që teli është ajo fija që lidhë atë gjënë që bën dritë etj etj, por s’kanë asnjë material.
 • Abraham Lincoln i drejtohet me një letër mësusesit të djalit të tij. Letra që duhet lexuar çdo Një Shtator Mësues i nderuar, Djali im sot e fillon shkollën. Pas pak, gjithçka do të jetë për të e çuditshme dhe e re, prandaj do të doja ta trajtonit butësisht.
 • Universitetet publike dhe private do të kalohen në sitë. Një pjesë do të mbyllen 119 mësues në sistemin arsimor parauniversitar; 176.171 studentë dhe 11.017 pedagogë në sistemin universitar shqiptar”, – u shpreh Nikolla.
 • Ceremonia në nder të vullnetarëve të biznesit të përfshirë në shkollat e rrjetit “Junior Achievement” Rrjeti “Junior Achievement” është shtirë në 95 shkolla të mesme të vendit duke përfshirë 7,400 nxënës në rrjet, 113 mësues dhe 47 vullnetarë biznesi.
 • Nga kush Inspirohemi? Besjana Ajazi: Gjatë proçesit të të jetuarit njeriu rritet me apo pa dëshirë, si pasojë e eksperiencave personale apo edhe mësimeve nga të tjerët që arrin t’i kthejë në dije.
 • Dhe ushtar dhe nxënës (Tregim i jetuar)Kjo ka ndodhur ne fundin e vitit 1978. Kam qene ushtar ne Qafen e Qarrit.Edhe pak kohe, me kishin mbetur dhe lirohesha.
 • Reformë rrënjësore sistemit arsimor Kur fliste ministrja, unë shikoja mësues që tundnin kokën në shenjë pohimi që Matura Shtetërore ishte një farsë. Këtu nuk hyjmë të diskutojmë sesi ishte e konceptuar si Maturë Shtetërore, farsë më vete, por nuk e kam fjalën për këtë.
 • Bashkim Pitarka: Sulejmani, vëllai im, kush ishte ai Por më duket se vlerësimin më të madh e më të bukur Sulës për atë rol e të gjithë rolet e tij, ia bëri një mësues i thjeshtë pensionist nga Saranda. Ai e kish pritur ta takonte Sulën pas shfaqjes, para Teatrit Kombëtar.
 • "Shqipnija e vërtetë" Zbulohet harta e rrallë e Shqipërisë Ahmet Gashi (1988-1977) – Veprimtar i lëvizjes dhe i arsimit, gjeograf dhe historian, Mësues i Popullit, lindi në Prishtinë në një familje me tradita patriotike. Pasi mbaroi Normalen e Shkupit, u diplomua Profesor i Historisë e Gjeografisë në Universitetin e Stambollit (1910).
 • Arrestimet, ndalimet e procedimet gjatё 24 orёve tё fundit, 31.01.2014 2014, në fshatin Tozhan, në ambientet e shkollën 9-vjeçare, ka kanosur një mësues. Neni 84 i Kodit Penal. Më datë 30.01.2014, filloi procedimi penal dhe punohet për kapjen e shtetasit R.L., vjeç 29, banues në Berat, pasi dyshohet se më datë 29.
 • Po politikanët tanë? normistë apo ekonomistë në kooperativa, hidraulikë apo shoferë linjash urbane, sekretarë partie, bodigardë, mësues fiskulturë, pronarë skafesh, efektivë të trupave speciale, etj, profesione të përfaqësuara në të paktën e 15% të deputetëve në prurjet parlamentarë të
 • Matura shtetërore. A ka zgjidhje, për korrigjimin deri në objektivitet absolut të testeve të maturës? Ilir Paja/Mësues - Matura shtetërore, në këtë vit të Ri, i afrohet vitit të tetë të saj, si realitet arsimor. Gjatë këtyre viteve, si çdo realitet institucional, vetë ndërtimi dhe struktura e saj, ka patur sa arritje, por dhe defekte, veçanërisht në administrimin e saj
 • Dita e lindjes suaj, zbulon karakterin tuaj Në jetë do t'i keni shumë mësues, do t'i pranoni shumë mësime, por në fund do ta gjeni rrugën tuaj dhe do të sillni diçka të re në nivelin okult. Në vitet tridhjetë të jetës do ta kuptoni se jeta, vetvetiu, në qoftë se në mënyrë adekuate e kuptoni, është më e madhe se të gjitha artet.
 • Edon Molla, shqiptar dhe yll i basketbollit amerikan nderohet nga Nju Jork Jankis dhe Guvernatori i Nju Xhersit Edon Molla ka lindur në mars 1994 në Ulqin, Mal të Zi dhe ka prindër Xhavit Molla (mësues i sportit) dhe nëna Merita Xharra-Molla (ekonomiste). Babai i Edonit.
 • Edi Rama, bashkëbisedimi me sipërmarrës e investitorë italianë në Shqipëri Kryeministri tha se për mazhorancën është një detyrim edhe social që një mësues, një infermier një polic apo edhe dikush që punon dhe ka të ardhura mesatare të mos paguajë taksë aq sa paguan edhe Kryeministri, ministri apo deputeti.
 • Instituti "Konfuci" tashmë edhe në Tiranë. Gjuha kinezçe e prekshme nga shqiptarët Këtë mësues të ditur njerëzit e quajnë me respekt, “Konfuci”. Gjatë jetës së tij 73-vjeçare, Konfuci u dha mësime private afro 3 mijë nxënësve, gjë e cila theu monopolizimin e arsimit nga aristokracia, duke përhapur
 • Lindita Nikolla: Jo kurse private, nën presionin për notë të mirë Të nderuar mësuese dhe mësues, Duke qenë e vetëdijshme për problemet dhe vështirësitë me të cilat përballeni, vazhdoj të besoj fort se, misioni ynë fisnik nuk përmbushet dot vetiu prej "shenjtërisë" së profesionit
 • Një jetë atlet. Osteoperoza ndërpret ëndrën e tij por ai gjen zgjidhje Për Makun, vrapimi u kthye në karrierë, së pari si pjesmarrës në maratonë, pastaj mësues i edukatës fizike në një shkollë në Çikago, ku ai ishte edhe trajner i një ekipi vrapues femrash. "Kjo ka qenë e dobishme.
 • Nikolla: Fund militantizmit dhe korruptimit të shkollës Të dashur mësues, nxënës e prindër, Ju nuk meritoni Drejtori Arsimore që ishin kthyer në çerdhe paaftësie, ku politika e korrupsioni vendosnin në emër të gjithçkaje dhe ku mungojnë të gjitha sistemet rregullatore
 • Nishani uron me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor Të dashur nxënës, studentë, mësues, pedagogë, Ju uroj me gjith’ zemër këtë ditë të shënuar, ditën e parë të shkollës. Uroj gjithashtu ata që shkollave i japin gjallërinë, jetën, u besojnë fëmijët, uroj pra prindërit shqiptarë, ata që për shkollimin e fëmijëve nuk kursejnë
 • Ja sa rriten pagat dhe pensionet sipas profesioneve Kështu, mësues në ciklin e ulët në shkollat 9-vjeçare dhe edukatorët e kopshtit do të marrin një pagë prej 28500 lekësh në muaj, ndërsa mësues në ciklin e ulët në shkollat 9-vjeçare, edukatori i konviktit dhe kujdestarja
 • "Dhëndri" perfekt për të gjitha nënat. Pianisti shqiptar me famë botërore Aktualisht, ai jeton dhe punon në Toronto, Kanada si mësues privat i pianos dhe pedagog në universitetin e muzikës në Toronto. Përveç studimeve universitare, Rundin Lengo ka ndjekur edhe disa kurse të tjera universitare, Master dhe tani pretendon t’i mbyllë studimet e tij në "Glenn
 • Pagat e reja për mësuesit e arsimit parauniversitar. Ja sa do të rriten Kështu mësues në ciklin e ulët në shkollat 9-vjeçare dhe edukatorët e kopshtit do të marrin një pagë prej 28500 lekësh në muaj, ndërsa mësues në ciklin e ulët në shkollat 9-vjeçare, edukatori i konviktit dhe kujdestarja
 • Nigeri. Vriten 29 studentë dhe mësues Të paktën 29 nxënës dhe një mësues janë vrarë pasi ekstremistët islamikë sulmuan një shkollë me konvikt në verilindje të Nigerisë. Të mbijetuarit, të cilët janë duke u trajtuar për djegie dhe plagë nga të shtënat e armëve, thonë se disa studentë u dogjën të gjallë në sulm para agimit
 • Një problem "teknik" i votimit në PD Nje problem "teknik" i votimit ne PD - nga Afrim Krasniqi Vendimi i PD per aplikimin e zgjedhjes me parimin 1 anetar - 1 vote rikthen ne vemendje nje nga problemet themelore te partive shqiptare, anetaresine reale te tyre.
 • Rama : Mandati që kemi është i fortë numerikisht dhe i brishtë politikisht (VIDEO) Çdo polic, çdo mësues, çdo mjek, çdo fermer, nëpunës, sipërmarrës i vogël apo i madh, çdo nxënës, student e pedagog, ne do t’a konsiderojmë si pjesë të skuadrës sonë për Shqipërinë. Kur të vijnë përsëri zgjedhjet gjithkush le të votojë i lirë për kë dëshiron, por ne ndërkohë secilit duhet t’i kërkohet dhe bëhet e mundur marrja e pjesës së
 • Rama në "Top Story" flet me mantelin e kryeministrit. Asnjë deputet do të jetë ministër jam i bindur, do të bëjmë çmos të japim në radhë të parë njerëzve lirinë për të marrë frymë pavarësisht në janë me ne apo kundër nesh, kudo qofshin, mësues, nëpunës, mjekë, biznesmenë, etj. Nga ana tjetër, kjo s’mund të bëhet me fjalime, por duhet shoqëruar me akte dhe absolutisht konkrete e nuk mund të har-rohen ata që i thanë njerëzit o në zyrën
 • Topalli: Mësuesit e Shkodrës dhe të gjithë Shqipërisë, do votojnë 44 Jozefina Topalli dhe kadidatët për deputetë të Qarkut Shkodër patën një bashkëbisedim me profesorë, mësuese e mësues të qytetit për planin konkret të PD-së për arsimin.
 • Komuniteti i Tiranës flet për një Rilindje Shqiptare Nuk do të na e falnin situatën në arsim as shumë mësues e mësuese të vjetër tiranas apo profesorë të shquar universitetit, që kanë investuar me përkushtim për arsimimin e brezave të qytetit tonë. Dhe kur? Sot kur mundësitë janë të pafundme, sepse bota e madhe është bërë shumë e vogël e ka ardhur tek porta e oborrit.
 • Rama: Me votën e 23 Qershorit do të ulim koston e prodhimit dhe do të lehtësojmë çdo familje shqiptare Me autobusë që i mbush me robërit e pushtetit, me ata që i kërcënon me bukën e gojës, më mësues, me infermiere, me nëpunës, me prindër të këtij vendi që jua ul kokën dhe i fut nëpër autobusë. Në 23 qershor, me numrin e bekuar të datës së çlirimit do çlirohet njëherë e mirë çdo nëpunës, mësues, infermiere, mjek, rrogëtar i këtij vendi.
 • Pronave në bregdet, transparencë të plotë Ashtu si kudo edhe në Delvinë, edhe në Sarandë si në gjithë qarkun e Vlorës ka mësuese dhe mësues, ka policë, infermiere, mjekë, ka rrogëtarë që merren zvarrë për të mbushur sheshet kur vjen gjyshi me antiplumb për të treguar përralla bashkë me 200 rojet e tij.
 • Rama: 30 tableta për fëmijët e jetimores Nuk kanë nevojë fare për mësues për të mësuar si t’i përdorin dhe nëpërmjet tyre me aplikacionet që kanë brenda për të mësuar edhe shumë gjëra që nga librat mësohen më me vështirësi. Tabletat janë ajo që ne duam të sjellim si një të re shumë të rëndësishme për shkollën.
 • Edi Rama: Ku do që shkojmë nëpër takime, ndjehet era e ndryshimit Për çfarë do të votojë populli shqiptar në 23 Qershor, për të pasur mësues të trembur, mësues të kërcënuar, mësues që mbahen peng nga pushteti apo për të pasur mësues të lirë që shkojnë në shkollë për të mësuar fëmijët dhe jo për të kënduar këngët e pushtetit dhe për t’i shkuar
 • 57 % e 15 vjeçarëve në shkollat tona janë analfabetë funksionalë Sot Shqipëria gëlon nga klasat kolektive, ku bëjnë mësim në të njëjtën kthinë e më të njëjtin mësues nxënësi i klasës së parë dhe nxënësi i klasës së pestë. Bota ka thuajse një shekull që e ka shëruar këtë plagë.
 • Partia Socialiste është angazhuar për të ndërtuar trekëndëshin qeveri-prindër-mësues Dyfishim të buxhetit për arsimin, ky është një prej angazhimeve të Partisë Socialiste për këtë sektor. Partia Socialiste, e konsideron arsimin si një nga shtyllat kryesore të zhvillimit të vendit.
 • Mësuesit në Amerikë do të trajnohen në përdorimin e armës (VIDEO) Instruktori për armët e zjarrit Çmimi Johnny tha: "Një mësues i trajnuar siç duhet me një armë zjarri, mund të ndalojë masakrën."
 • Arrestohet gruaja më e fuqishme e Meksikës Kryetarja e unionit Elba Esther Gordillo, e njohur si gruaja më e fuqishme e Meksikës, është arrestuar nën akuzat për korrupsion. Ms Gordillo, e cila drejton Unionin prej 1.
 • Rama: Ja si do e rilindim Shqipërinë shqiptari që është prind përpara se të jetë anëtar partie, që është sipërmarrës përpara se sa të ketë një parti për të cilën bën tifozllëk, që është mësuese, mësues, përpara se sa të jetë e rreshtuar apo i rreshtuar në partinë në pushtet, që është infermiere, që është mjek, përpara se sa të jetë betuar për programin
 • Shembet çatia e shkollës nga bora Shkolla ndodhet rreth 1 orë e gjysmë larg komunës, mësojnë rreth 35 nxënës dhe japin mësim 5 mësues. Shkolla ishte ndërtuar 35 vjet më parë dhe ishte e amortizuar ndërkohë që ishte hartuar një projekt-plan tjetër për ndërtimin e një shkolle të re - shpjegon
 • Berisha viziton Qendrën Sociale “Don Bosco” me rastin e 20 vjetorit të krijimit të saj në Tiranë Kryeministri Berisha, i shoqëruar nga drejtues së këtij Institucioni, u takua dhe bisedoi me të rinj dhe mësues të qendrës, si dhe u njoh nga afër me aktivitetet e veprimtaritë më të fundit të saj. Në ceremoninë e rastit, kryeministri u nderua me titullin “Mik i Don Boskos” me motivacionin “ Për kontribut të çmuar, impenjim social, mbështetje të iniciativave
 • Prostitutat në Brazil. Anglishte falas Klasat për mësimin e gjuhës organizohen nga Shoqata e Prostitutave dhe për këtë kërkohen dhe mësues vullnetarë.
 • Studentët dhe nxënësit më të mirë të vitit 2012 Në këtë këndvështrim, ju jeni protagonistët e një përvoje të shkëlqyer, nga ku mësojnë mijra nxënës dhe mësues, qindra shkolla të tjera, për t’u bashkuar me përkushtimin dhe këmbënguljen tuaj, me pasionin tuaj dhe për të çuar më tej rritjen e cilësisë në shkollën
 • Balla: Argita Berisha fiton 17.5 milionë në muaj Sot në Shqipëri nëse je një mësues i zakonshëm të duhet të shtrëngohesh e të racionohesh për të arritur fundin e muajit, por nëse je vajza e Kryeministrit edhe mësuese bëhesh milionere. Duhet të sqaroj se këto 210 milionë lekë janë vetëm ato që janë deklaruar si fitime në një vit të vetëm.
 • Bill Gates tregon 11 gjërat që studentët nuk i mësojnë dhe nuk i kanë në shkollë Nëse ju mund t'i lexoni këto - Faleminderit mësues! Nëse jeni duke i lexuar në gjuhën angleze - Faleminderit ushtar!
 • Damask. 28 ​​nxënës dhe një mësues vriten në një shkollë Të paktën 28 ​​nxënës dhe një mësues u vranë pasi një predhë goditi një shkollë jashtë kryeqytetit sirian, Damask, thonë për median shtetërore aktivistë.
 • Gjimnazi “Ismail Qemalit”, 50 vjet nga krijimi i tij Për gjimnazistët e “Ismail Qemalit” në Tiranë, sot ka qenë një ditë e veçantë. Të gjithë sëbashku, nxënës, mësues, ish-mësues e mësuese, prindër dhe të ftuar kanë festuar së bashku 50 vjetorin e themelimit të kësaj shkollë.
 • Jemi pro arsimit privat, por investimet të prodhojnë cilësi dhe jo skarcitet, shprehet PS-ja arsimi i lartë është një e mirë publike, kapitali njerëzor i prodhuar prej tij është një e mirë që është në dispozicion të të gjithëve mjekë që shërojnë, mësues që aftësojnë, arkitektë që projektojnë, ekonomistë që projektojnë po ashtu, inxhinierë që ndërtojnë, administratorë publikë që menaxhojnë e me radhë, janë
 • “Financat personale në duart tuaja”, moduli me zgjedhje për gjimnazistët “Financat personale në duart tuaja”, është hartuar gjatë vitit 2010 nga Banka e Shqipërisë, në bashkëpunim me Institutin e Zhvillimit të Arsimit (IZHA) dhe mësues të lëndës së ekonomisë. Objektivi kryesor i këtij projekti ka qenë krijimi i një një teksti mësimor didaktik të përthithshëm nga grupmosha që i drejtohet dhe bazohet mbi realitetin financiar