Lajme > Lajme Temash > Politikë > Politika Shqiptare > Partitë Politike
 

Partia Komuniste

 • Ilir Meta në "Opinion". Intervista e plotë Lufta është udhëhequr nga Partia Komuniste e Shqipërisë. Blendi Fevziu – Kjo përligj edhe krimet e Enver Hoxhës gjatë luftës? Ilir Meta – Absolutisht jo!
 • Fjalimi i Enverit në mbledhjen e 81 partive publikohet pas 47 vitesh udhëheqja sovjetike kishte vetëm si preokupim dominues të kalonin me shpejtësi akuzat e saj kundër Partisë Komuniste të Kinës dhe të dënohej me çdo kusht Partia Komuniste e Kinës. Ky ishte preokupimi i shokut Hrushov dhe i shokëve të tjerë sovjetikë në Bukuresht dhe aspak çështjet e politikës ndërkombëtare që preokuponin kampin tonë -dhe
 • Ylli Manjani: KLD nuk ka zgjidhur asgjë. Gjykatësi duhet të jetë imazh i kristaltë Gjithmonë në homazhet e 29 nëntorit ka gjithmonë pjesë nga Partia Komuniste që merr pjesë pavarësisht se nuk ka qenë e dukshme në qeveritë e mëparshme. PK ka të drejtë të mbajë foton e kujdo, ashtu si dhe PD, mund të kishte pasur dhe demokratë me foton e Sali Berishës dhe do të ishte prapë ky diskutim.
 • Angela Merkel, fituese për herë të tretë (VIDEO) Partia konservatore e kancelares Angela Merkel ka fituar zgjedhjet e Gjermanisë, por përfundoi me një rezultat tepër të ngushta, shprehen rezultatet zyrtare.
 • Berisha pret një delegacion të Partisë Komuniste të Kinës Kryeministri Berisha i uroi miqve mirëseardhjen dhe kënaqësinë e veçantë për vizitën e tyre dhe, pasi u ndal në faktin se dy partitë Partia Demokratike dhe Partia Komuniste e Kinës kanë transformuar rrënjësisht dy vendet respektive, theksoi se kjo vizitë është tregues i qartë i interesit konstant që Partia Komuniste e Kinës
 • Jinping Xi, 59 vjeç, gati si njeriu më i fuqishëm i Kinës Udhëheqësit e tanishëm të Kinës, nën Presidentin Hu Jintao, kanë qenë në pushtet që nga viti 2002 dhe janë "brezi i katërt" që sundon pasi Partia Komuniste erdhi në pushtet në vitin 1949. Ata duhet të japin dorëheqjen për shkak se pala insiston kufijtë e moshave të për drejtuesit e saj.
 • Edi Rama në “Top Story”. Intervista e plotë 71 vjet më parë, u krijua Partia Komuniste ose origjina e partisë që ju drejtoni sot. Prej asaj kohe, në votë popullore thuhet se e majta përbën forcë madhore në vend, por a është reformuar mjaftueshëm kjo e majtë?
 • Koalicioni qeveritar fiton votëbesimin Votuan kundër vetë 121 deputetët e Koalicionit Radikale të së majtës (Syriza), grekët nacionalistë të së drejtës së pavarur, p dhe Partia Komuniste. Në fjalën e tij përmbyllëse para votimit, kryeministri Antonis Samaras ka thënë edhe pse me prejardhje të ndryshme politike, të tre partnerët e koalicionit
 • Putin fitoi sërish, por mbështetja i ka rënë masivisht ​​ Në vendin e dytë është Partia Komuniste me 19.21%, pason partia e qendrës së majtë Vetëm Rusia, një kohë parti lojale ndaj Kremlinit por tash në opozitë, me 12.97%.
 • Rusi, partia e Vladimir Putin fiton mazhorancën absolute në zgjedhje Sipas Tchourov, Partia Komuniste ka dalë e dyta në zgjedhjet e djeshme parlamentare, duke fituar 92 vende në parlament, partia Rusia e qendrës së majtë fitoi 64 deputetë dhe liberal-demokratët apo nacionalistët 56 vende në Duma.
 • Shqipëria, sikur mos të ishin partizanët? Partia Komuniste e Shqipërisë, që udhëhiqej de jure nga Enver Hoxha dhe de facto nga Miladin Popoviçi e Dushan Mugosha. Të gjitha këto forca politike, duke pasur parasysh madhësinë e vendit dhe duke qenë tradicionalisht një popull mercenar, mbanin kush më shumë e kush më pak qëndrime
 • Italia: Shqiptarëve ua hidhnim ushqimin si kafshëve në kafaz, një faqe turpi për ne Në krye të Partisë Punës (siç u quajt në Shqipëri Partia Komuniste), "realistët", e dinin se vendi ishte pak ditë larg kolapsit ekonomik. Në 31 mars u shpallën zgjedhjet, ndërsa Partia Demokratike e porsalindur, kryesuar nga ish-kardiologu Berisha, e hodhi veten në fushatën në një valë të flamujve
 • Mitet e ekstremistëve Është vërtet tronditës fakti që në vitin 2011, Partia Komuniste Greke po harxhon frymë e energji për të rivlerësuar rolin e heronjve të saj lapidarë: atë të sekretarit të përgjithshëm të Partisë Komuniste Greke nga viti 1931 deri në vitin 1956, Nikos Zacharadis; apo
 • Ramiz Alia: Dua të takohem me Edi Ramën Nuk ishte krijuar Partia Komuniste në atë kohë, por kishte grupe komuniste që vepronin dhe disa nga këto grupe punonin, dhe përpiqeshin të futnin idetë e tyre tek të rinjtë. Në atë kohë ishte botuar një libër, libri “Nëna” i Maksim Gorgit dhe ishte i ndaluar për kohën, dhe kalonte dorë më dorë.
 • Dinosauri i së majtës franceze Politikat e pasluftës në të majtë të spektrit, për dekada u dominuan nga Partia Komuniste, e cila rregullisht mori një të katërtën e votave. Në vitet ’50 shumë intelektualë, përfshirë Jean-Paul Sartre, iu ngjitën idealizmit pro-sovjetik, madje edhe pasi dolën në dritë tmerret e stalinizmit.
 • Mikail Gorbaçov: Ku gabova me drejtimin e ish-Bashkimit Sovjetik ... Unë tani mendoj se duhet ta kenë përdorur këtë rast për të formuar një parti të re dhe duhet të kenë insistuar për dorëheqjen nga Partia Komuniste. Ajo ishte bërë një frenë për reformat edhe pse ato kishin nisur.
 • Berisha- Jiechi: Investitorët kinez, lehtësi në Shqipëri Berisha vlerësoi faktin se Partia Komuniste Kineze dhe Partia Demokratike e Shqipërisë kanë qenë dhe janë promotorët e zhvillimit epokal në dy vendet tona. Sakaq ai theksoi se deklarata e përbashkët e miqësisë, e nënshkruar në vitin 2009 gjatë vizitës zyrtare në Republikën Popullore të Kinës, është një bazë
 • Henri Kissinger: Pse e takoja Mao Ce Dunin kur isha Sekretar Shteti ... sapo keni festuar ditëlindjen tuaj të 88, që do të thotë se ju janë pothuajse aq i vjetër sa një nga partitë politike më me ndikim në historinë botërore, Partia Komuniste e Kinës (KPP), e cila festoti 90-vjetorin javën e kaluar.
 • 100 vitet e problemit çam grupimeve në luftë për pushtet: grupimi i djathtë, i përfaqësuar nga Balli Kombëtar, dhe grupimi i majtë, i përfaqësuar nga Fronti Nacional Çlirimtar e Partia Komuniste. Grupimi i djathtë, që e deklaronte hapur vizionin e tij për një Shqipëri etnike, e komprometoi veten në raport me aleatët e mëdhenj, kur miratoi bashkimin e trojeve
 • KQZ, ndarja e mandateve për këshillat në Velipojë e Fushë-Arrëz Tiranë, 8 qershor 2011, NOA- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve gjatë ditës së sotme ka bërë ndarjen e mandateve për këshillat e komunës së Velipojës dhe për Bashkinë e Fushë-Arrëzit.
 • Fitorja e Bashës, erë e re në politikën shqiptare ...Lulzim Basha e mposhti dhe e mundi z. Rama, i cili, le të themi, kishte krijuar bindjen në kokën e tij se ai është i vetmi për Tiranën dhe për këtë është i pazëvendësueshëm.
 • Fitorja e Bashës shënon një erë të re në politikën shqiptare Nga Alban Daci Ashtu, siç pritej, Kolegji Zgjedhor hodhi poshtë kërkesën e Partisë Socialiste, duke lënë në fuqi vendimin e KQZ. Ky vendim zyrtarizoi fitoren e z.
 • Shtypi gjerman, me qëndrim mbi zgjedhjet në Shqipëri (VIDEO) Një vend i bllokuar - Politika e Shqipërisë zhytet në kaos: Qeveria me sa duket falsifikon zgjedhjet, opozita kërcënon me një revoltë - Kështu e titullon artikullin për Shqipërinë gazeta „Süddeutsche Zeitung“
 • Antishqiptarizmi në Maqedoni dhe Harun Aliu Duke pasur si model ÇEKA-n ruse, Partia Komuniste Jugosllave themeloi, me 13 maj 1944, shërbimin sekret OZNA ( Odseka za Zaštitu Naroda- sektori për mbrojtjen e popullit). Që nga themelimi i tij e deri në vitin 1966 krimineli famëkeq Aleksandar Rankoviq do të jetë udhëheqës i këtij shërbimi.
 • Këshilli Bashkiak i Tiranës, PS 75293, PD 55 764 vota Rifreskohet minutë pas minute Tiranë, 12 Maj 2011 NOA/ 14.00 – Nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve kanë dalë deri tani rezultatet e Këshillit Bashkiak të Tiranës për 432 kuti votimi të numëruara në totalin prej 485 kutish.
 • Këshilli Bashkiak i Tiranës, PS dominon mbi PD Tiranë, 11 Maj 2011 NOA - Partia Socialiste rezulton me 65845 vota kurse Partia Demokratike me 48671 vota duke u ndjekur nga Lëvizja Socialiste për Integrim me 12822 vota.
 • Këshilli Bashkiak i Tiranës, ja si kanë votuar qytetarët Rifreskohet minutë pas minute Më poshte mund te gjeni rezultatet e votave per Keshillin Bashkiak te Tiranes:
 • Hysni Milloshi- kryetari që i duhet Tiranës Është e vetmja pikë e programit që Partia Komuniste ka llogari të sakta. Do të rihapet uzina Dinamo për prodhimin e biçikletave, uzina Enver dhe kombinati autotraktorëve Enver Hoxha. Me kthimin e nenit 55 të agjitacion propagandës do të hapen 50 mijë vende pune për 80- lekëshat.
 • Milloshi: PS na ka shfrytëzuar, tani që jemi kundër ka frikë se humbet votat tona Tiranë, 9 prill 2011, NOA- Partia Komuniste e Shqipërisë nën drejtimin e kryetarit të saj Hysni Milloshi ka hapur fushatën për zgjedhjet e 8 majit.
 • Dështimi i nacionalizmit të Serbisë Faktor kohezionues i Jugosllavisë së AVNOJ-it, nuk ishte as Partia Komuniste e Jugosllavisë (PKJ-LKJ), as e ashtuquajtura Armatë Popullore e Jugosllavisë. Figurë integruese e vendit ishte personaliteti i Josip Broz Titos.
 • “Një popull pa memorien e së keqes” Gjykimi i shtëpisë botuese më 1979 mbështetet nga partia komuniste shqiptare dhe poeti 27 vjeçar dënohet për një libër të pa botuar ndonjëherë. Sot Zhiti vëren me shqetësim krizën e shpërthyer nga manifestimet antiqeveritare të së premtes.
 • Disidenti kinez Liu Xiaobo - nobelisti i Paqes për vitin 2010 Gruaja e Liu Xiabo-së, Liu Xia deklaroi në verë të këtij viti, se e kishte nuhatur se Partia Komuniste do ta bënte të shoqin ta paguante shtrenjtë "Kartën 08". "Shumë do të kishin hequr dorë në vend të tij, por Liu ka vullnet jashtëzakonisht të fortë.
 • Koreja komuniste, diktatori ia kalon pushtetin djalit më të vogël Lidhur me këtë, Partia Komuniste e Koresë së Veriut thotë se do të zhvillojë një konferencë të madhe javën që vjen për të zgjedhur një udhëheqje të re. Konferenca e fundit e delegatëve u zhvillua në vitin 1966 dhe nuk ka patur kongres të plotë të partisë në Korenë e Veriut që nga viti 1980.
 • Ismail Kadare: 20 vjet më parë, Shqipëria ishte në një hipokrizi të pashembullt Mund të merret me mend kjo që në një vend lindor sado infernal të jetë të dojë partia komuniste që drejton vendin, të dojë byroja politike, të dojë kreu i shtetit që të demokratizojë Shqipërinë dhe ta pengonin intelektualët!
 • Koreja komuniste, reprezalje dhe 1 ditë në këmbë për ekipin humbës të Botërorit Ndërsa ish-trajneri Kim Jong-Hun thuhet se është shkarkuar nga detyra dhe përjashtuar nga Partia Komuniste, për t’u dërguar më tej të punojë në një firmë ndërtimi në Phenian në formë ndëshkimi. Por duket se ndëshkimi publik nuk përfundoi me kaq, pasi të gjithë lojtarët e Kombëtares i janë nënshtruar më pas një reprezalje ideologjike për 6 orë
 • Greqi - Militantë Komunistë Pengojnë Nisjen E Anijeve Nga Pireu Militantët iu përgjigjën thirrjes së frontit sindikal Pame, i krijuar nga partia komuniste, e cila kërkoi zhvillimin ditën e sotme të një greve 24 orëshe në shenjë proteste kundër masave të rrepta ekonomike të cilave po u nënshtrohet vendi.
 • Ramiz Alia: Dua të takohem me Edi Ramën Nuk ishte krijuar Partia Komuniste në atë kohë, por kishte grupe komuniste që vepronin dhe disa nga këto grupe punonin, dhe përpiqeshin të futnin idetë e tyre tek të rinjtë. Në atë kohë ishte botuar një libër, libri “Nëna” i Maksim Gorgit dhe ishte i ndaluar për kohën, dhe kalonte dorë më dorë.
 • Çeki - Zgjedhjet Legjislative - Rifillon Votimi, Pjesëmarrje E Madhe Partia komuniste KSCM e mbajtur larg që prej vitit 1989, shpreson të marrë vota prej të harruarve nga reforma të qeverisë së qendrës së djathtë të liberalit Mirek Topolanek, nga nostalgjikët e epokës sovjetike, por edhe
 • Fishe Teknike - Partitë Kryesore Në Zgjedhjet Legjislative Çeke - Partia Komuniste (KSCM) e Vojtech Filip, 55 vjeç, merr 13 për qind të votave sipas sondazheve, nuk pranon të heqë dorë nga etiketa e saj "komuniste", ndryshe nga disa ish-"parti motra" të vendeve të tjera të ish-bllokut
 • Dossier - Çeki - Zgjedhjet Legjislative: Partitë Kryesore Në Garë - Partia Komuniste (KSCM) e Vojtech Filip, 55 vjeç, merr 13 për qind të votave sipas sondazheve, nuk pranon të heqë dorë nga etiketa e saj "komuniste", ndryshe nga disa ish-"parti motra" të vendeve të tjera të ish-bllokut
 • Sociale - Athinë - Mijëra Demonstrues Kundër Masave Shtrënguese Ekonomike Të Qeverisë Në këtë protestë të organizuar nga Partia Komuniste, Papariga u bëri thirrje pjesëmarrësve të mos i besojnë qeverisë duke e akuzuar se mashtron kur pohon se problemet me punëtorët dhe pensionistët do të zgjasin tre, më së shumti katër vite, ndërsa më pas
 • Kriza/ Greqi - Sindikatat Manifestojnë Sot Kundër Reformës Së Pensioneve Kundër reduktimit të pagave dhe pensioneve është mobilizuar, veç sindikatave, edhe partia komuniste (Kke), sindikata e të cilës (Pame) do të marrë pjesë në grevën e përgjithshme dhe në atë të koalicionit të së majtës radikale Syriza e cila ka njoftuar
 • Kriza, Greqia hidhet sot në grevë Protesta e paralajmëruar nga Partia Komuniste dhe sindikata Pame, synon të nxjerrë në shesh mijëra punonjës të cilët nuk janë dakord me paketën e masave të ndërmarra nga qeveria Papandreu, me anë të së cilës synon shpëtimin e 4.
 • Kina komuniste publikon kodin etik Pekin, 25 Shkurt NOA - Mediat shtetërore kineze raportuan se Partia Komuniste në pushtet ka publikuar një kod të etikës për ta frenuar korrupsionin në rritje.
 • Grevistët bllokojnë bursën e Athinës Organizatorët e protestës që mbështeten nga Partia Komuniste thonë se synojnë që bllokadën ta mbajnë deri në fund të ditës dhe se kanë arritur të pengojnë hapjen e bursës. Bllokada e ka filluar një ditë para grevës së përgjithshme 24-orëshe që duhet të ndalë punën e shërbimeve publike.
 • Fatos Nano: Si u bëra kryeministër për herë të parë kishte tre kategori të triskës, ishte triska A për nomenklaturën e lartë, nomenklaturën e lartë politike të kohës, apo Qeverinë, derisa u legalizua Partia Komuniste më 1948. Ishte triska B, për rangun e dytë, intelektualë, nëpunës, drejtues institucionesh, siç ishte ATSH, apo me vonë edhe RTSH, ku im atë ka qënë drejtuesi i parë dhe
 • Dhjetori '90-28 Qershor 2009, si ka evoluar politika në Shqipëri Qershor 1991 - Partia Komuniste braktis të kaluarën e saj dhe ndërron emrin duke u quajtur Partia Socialiste dhe drejtimi i saj merret nga Fatos Nano. Mars i vitit 1992 - Me mbështetjen e hapur të SHBA-së, partia opozitare Demokratike arrin një fitore të thellë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare
 • Qeveria shqiptare u ofron bizneseve kineze një zonë të lirë ekonomike Kryeministri u shpreh se Partia Demokratike e Shqipërisë dhe Partia Komuniste kineze kanë realizuar ndryshime të thella në vendet respektive, ndërkohë që ndihma e Kinës gjatë këtyre viteve të ndryshimit të Shqipërisë, ka qenë shumë e çmuar.