Lajme > Lajme Temash > Qytetet
 

San Francisco

 • Eloni Musk, njeriu që sjell konceptin e transportit për të ardhmen Por ideja e tij e fundit është më afër Tokës - shkurton kohën e udhëtimit midis San Francisco dhe Los Angeles. I quajtur Hyperloop, ai do të transportojë njerëz mes dy qyteteve në një tub alumini gjigand - në shpejtësi prej qindra kilometra në orë.
 • Program i ri online. Si të trajnoni trurin për t'u bërë më të zgjuar Tani, në San Francisco, një kompani webi, ka marrë një hap më tej ku përmes një "programitë trajnimit të trurit" projekton për të ndihmuar njerëzit të përmirësojnë dhe rifitojnë mprehtësinë e tyre mendore.
 • Beyonce elektrizon të gjithë para fillimit të ndeshjes (VIDEO) Super starja amerikane por dhe botërore Beyonce, ka elektrizuar cilindo që ka ndjekur drejpërsëdrejti atë në stadium apo edhe përmes televizionit, në një koncert para fillimit të futbollit amerikan.
 • Berisha: Erickson, një ndër personalitetet më të jashtëzakonshme në historinë e kombit shqiptar Bashkuara të Amerikës, në vitin 1945 është delegat i vetëm shqiptar i Federatës Panshqiptare të Amerikës, Vatra, në Konferencën e Kombeve të Bashkuara në San Francisco, për pranimin e Shqipërisë anëtare e OKB-së.
 • Çifti i sapomartuar dhe muzika Hit me 140 milionë shikime (VIDEO) Por për çiftin Stefani dhe Jeremy nga San Francisco, të cilët donin një muzikë tepër të veçantë kanë pritur deri sa të dilte kënga koreano-jugore dhe ditën e dasmës së tyre çifti dhe shoqëruesit e tij si dhe të ftuarit në dasmë, kanë kërcyer dhe kanë realizuar
 • Amerikani ndalohet në aeroport se kishte Penisin e madh Një burrë i njohur për penisin e tij të madh, u ndal nga forcat e sigurisë në aeroportin ndërkombëtar në San Francisco, muajin e kaluar, ku u morr në pyetje pse pantallonat e tij ishin të fryra
 • Hantavirus, virusi vdekjeprurës Vdekja e parë ishte raportuar në fillim të këtij muaji, dhe një nga viktimat është identifikuar si një djalë 37-vjeçar nga zona e San Francisco Bay. Nuk ka asnjë trajtim të veçantë për hantavirus, e cila ka një normë prej 30% fatalitet.
 • Ai është i virgjër por ka qindra fëmijë në botë Ai tani jeton në San Francisco Bay në një qytet të vogël në San Joaquin Valley të Kalifornisë dhe thotë se duke i dhënë njerëzve të tjerë fëmijë, është gjëja më e rëndësishme për mua në botë.
 • Mijëra këpucë u vendosën për 75 vjetorin e urës Goldn Gate në San Francisco Mijëra njerëz u grumbulluan në San Francisco pikërisht ne ura Golden Gate Bridge të dielën për një festë spektakolare të ditëlindjes së 75-të historike të saj.
 • Njihuni dhe vaksinohuni për sëmundjet ngjitëse para se të shkoni në Britani. Problem Fruthi Erika Jenssen, drejtor i përhapjes së sëmundjeve ngjitëse në Contra Costa County, pranë San Francisco, ka thënë në një botim amerikan: "Kjo është gjëja më serioze dhe kritike që ju mund të bëni, si për t'u siguruar që ju jeni të mbrojtur, atje por
 • Minerali që provon ekzistencën e ujit në Mars Zbulimi, është kryer në NASA Opportunity dhe është prezantuar nga “American Geophysical Union” në San Francisco. Gjurmët janë identifikuar në një porcion në bordin e kraterit Endeavour.
 • Gjeniu i Apple, Steve Jobs la pas ide për katër vjet Uashington, 8 tetor 2011, NOA – Dy ditë nga vdekja e gjeniut dhe krijuesit të Apple dhe kompanisë mëmë të Mac, Steve Jobs, që nxorri në dritë iPod-in dhe iPad-in analistët kanë nisur të adresojnë pyetjet se çfarë
 • Facebook lançon aplikacionin e fundit: E gjithë jeta në profil Edhe vendi, në San Francisco, është i njëjti i Ceo nga Cupertino, që dëshmon një stil të ri. Me Open Graph, falë akordeve që janë arritur dhe me ndërmarrjet hi-tech si Spotify, Hulu, Netflix do të jetë e mundur që të dëgjohet muzikë ose të shihen në kohë
 • Varësia ndaj cigareve dhe alkoolit, pse është kaq shumë e lidhur Robert Messing të Universitetit të Kalifornisë në San Francisco dhe është bërë publik në revistën e Akademisë Amerikane të Shkencave. r.b/NOA
 • Facebook lançon programe muzikore “Takimi” është caktuar për datën 22 shtator, kur në San Francisco është në program një konferencë vjetore në lidhje me zhvillimet e cila ka arritur në edicionin e saj të tetë. Lajmi është bërë i ditur nga televizioni në rrjet i CNBS.
 • Shqipëria, si klasifikohet në indeksin e përgjithshëm ekonomik për vitin 2011 Përveç programeve INSEAD në kampuset që ka në të tre kontinentet, ka edhe programe ekzekutive në kampuset e SHBA-së në Filadelfia, Wharton dhe San Francisco. Në Kinë, thonë ata ne kemi dhënë një program ekzekutiv të përbashkët MBA me Tsinghua Universitetit, dhe në Brazil, kemi bashkëpunim me Fundaçao Dom Cabral i cili
 • Nëse gorilla ka dhimbje dhëmbësh... San Francisco, 15 Korrik NOA - Oscar është gorrica e kopshtit zoologjik të qytetit dhe vuan vetëm nga diçka: dhimbje dhëmbësh. Gorilla e argjendtë, që ka mbushur 30 vjeç, nuk e ka për herë të parë kurimin tek dentisti.
 • Google, tani vjen me kërkim vokal dhe me imazhe Janë shfaqur nga kolosi në ueb në San Francisco, për momentin ende në preview, por akoma të padisponueshëm për publikun. “Matet çdo milisekond i nevojshëm për tu përgjigjur kërkimeve – tha Amit Singhal, një prej përgjegjësve të grupit – dhe nuk do të jemi të kënaqu në rast
 • Me iCloud gjithçka është e sinkronizuar Lajmi është njoftuar nga vetë Steve Jobs, numri një i Apple, ditën e sotme në San Francisco. Jobs ka treguar se nëntë funksionet e iCloud, mes të cilëve posta dhe kalendari por jo vetëm, do të jenë falas deri në 5 gigabite, ku përjashtohet hapësira e zënë nga blerjet e Apple.
 • Jobs prezanton i-clouds Nju Jork, 6 Qershor NOA - Me i-Cloud, shërbimi i ri i Apple që Steve Jobs do të prezantojë ditën e sotme në San Francisco, gjithçka do të jetë e mundshme për tu aksesuar: me lap-top, smartphone ose iPad.
 • Apple prezanton sisteme të reja operative Nju Jork, 2 Qershor NOA - Do të jetë numri një i Apple, Steve Jobs, aktualisht në një pauzë për shkak sëmundje, që më 6 qershor do të prezantojë në San Francisco sistemet e reja operative të kompanisë Cupertino.
 • Pushime në Amerikë, 10 destinacionet më mbresëlënëse ... SAN FRANCISCO San Francisco renditet i dhjeti në listën Bing për udhëtimet më të lira të verës. Në këtë vend, ju mund të konsideroni si një vizitë interesante, atë në Parkun e Artë Kombëtar.
 • Timberlake Kunis, plotësisht të zhveshur në filmin e ri Jamie është një gjuetare mendjesh dhe arrin të bindë mikun e saj Dylan për të pranuar një punë në Nju Jork, për të braktisur qytetin e tij, San Francisco. Të dy jetojnë më në fund në të njëjtin qytet, por kanë një problem.
 • Albert Ajnshtajni kundër tiranisë serbo-madhe Muaj të tërë për këtë vrasje kanë shkruar gazetat botërore – Tribuna, San Francisco Examiner, Berliner Tagblatt, Chicago Herald, Frankfurter Zeitung… Megjithatë, me interes të veçantë ka qenë protesta kundër “brutalitetit të tmerrshëm të regjimit të Beogradit” që e kanë nënshkruar Albert Einstein dhe Heinrich
 • Diskutohen ligje për kufizimin e lojërave elektronike me dhunë Brunos dhe Adamit në një familje në San Francisco, u pëlqejnë lojërat elektronike të moshë së tyre. Por ata kanë edhe lojra më të dhunshme si Grand Theft Auto.
 • Sport: Real Madrid - Ronaldo Nis Stervitjet Gjate qendrimit ne SHBA, Real do te luaje nje miqesore ne San Francisco me klubin meksikan Aguilas ne 4 gusht dhe ne 7 gusht ne Los Angeles ndaj klubit amerikan, LA Galaxy. /a.ke/
 • Obama takon Medvedev, e qeras me hamburgerë turneun në kryeqytetin teknologjik të Amerikës me një takim me Evan Uilliams dhe Biz Stone, themeluesit e kompanisë Tuitter, ku në zyrat e kompanisë në San Francisco, ai hapi një llogari Tuitter me emrin KremlinRussia dhe dërgoi mesazhin e parë, ku thuhej “Përshëndetje të gjithëve, tani jam në Tuitter dhe ky është
 • Jeta e vërtetë, bëhet vetëm në Vjenë (Lista e plotë) Vjenë, 27 Maj 2010 NOA – Të jetosh por jo të ekzistosh. Kjo është motoja që ndjek në formë ankthi shumë njerëz dhe disa syresh duket se e kanë gjetur ilaçin: Jetojnë në Vjenë.
 • Një film në Hollivud kushtuar UÇK-së Traitor" (Jeta imë si tradhëtar) i shkruar bashkë me Zarah Ghahramani-n është botuar në shumë vende të botës dhe u shpall Libri i Vitit nga gazeta e njohur "San Francisco Chronicle". Libri "Blood in My
 • Sulmi ndaj Google, Uashingtoni kërkon sqarime ndaj Kinës Pas shqetësimit të bërë publik të ditur nga zëdhënës i Google në San Francisco, Uashingtoni duket se ka nisur në Pekin zhvillimin e bisedimeve për të shqyrtuar sqarimin e rastit. Lajmi është bërë nga një zëdhënës i ministrisë së Jashtme Amerikane, ndërsa shtoi se qeveria amerikane e mbështet vendimin e Google-s, që për shkak të ndërhyrjes
 • Google: Nuk do ofrojmë më shërbim në Kinë po u sulmuam Lajmi është bërë me dijeni nga një zëdhënës i Google në San Francisco, sipas të cilit javën e ardhshme me qeverinë në Pekin do të zhvillohen bisedime për të shqyrtuar mundësitë dhe mënyrat e operimit të mëtejshëm në Kinë.
 • Milk dhe Elaine Noble ndriçohet… Tregimi i saj është optimist dhe ndonëse fati i Harvey Milk ishte me një fund tragjik (ai u vra në vitin 1978, së bashku me Kryetarin e Bashkisë së San Francisco's, Xhorxh Moskone, nga një koleg i dëshpëruar që kishte humbur punën), jeta e tij ishte modeli i ëndrrës drejt lirisë.
 • Libri i ri i Dan Braun "The Lost Symbol" del në internet, e kapën piratët  Politika e Scribd me seli në San Francisco është që menjëherë të zhvendoset materiali me të drejtë të autorit kur pranon vërejtje nga mbajtësit e të drejtës së autorit; ishte sulmuar po ashtu në fillim të këtij viti nga autorë të ndryshëm, përfshirë
 • Piloti Berisha: Misioni i lobimit me fluturim Në vitin 1995 kam vazhduar studimin e gjuhës angleze në Neu York dhe San Francisco. Në vitin 1996 jam Regjistruar në "Flight Safety Academy" në Vero Beach, ku kam përfunduar të gjitha licencat deri tek piloti profesional dhe instruktor i fluturimit.