Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2011
 

Lajmet e datës 1 Dhjetor 2011

 • Politikanë e personalitete ngushëllojnë familjen e Leka Zogut Tiranë, 1 dhjetor 2011, NOA- Oborri i familjes së pretendentit për fronin mbretëror nëpërmjet një deklarate për mediat njofton se vazhdojnë ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Leka Zogut.
 • Vranë për territorin e prostitutave, 30 vite burg për dy të rinj Arrezo, 1 dhjetor 2011, NOA- Prokurori Elio Amato kërkoi dënimin me 30 vite burg për Arbër Hoxhaj 28 vjeç dhe Erion Canaliaj 20 vjeç, që të dy shqiptarë të akuzuar për vrasjen e ndodhur më 19 tetor të vitit 2010 në periferi të Arezzos të 35 vjeçarit nga Rumania, Aron Catalin.
 • Parashikimi i motit për 2 dhjetor 2011 Tiranë, 1 dhjetor 2011, NOA- Sipas MeteoAlb, nesër, që në orët e para të mëngjesit vendi ynë do të dominohet nga kthjellimet por gjatë orëve të mesditës do të ketë kalime vranësirash të lehta si fillim bregdeti e më pas në të gjithë vendin.
 • Topalli: Leka Zogu mishëroi vlerat më të mira të shqiptarëve Tiranë, 1 dhjetor 2011, NOA- Kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka ngushëlluar familjen e pretendentit për fronin mbretëror Leka Zogu, pas ndarjes së nga jeta në moshën 72 vjeçare.
 • Vihen në pranga tregtarët e drogës Teramo, 1 dhjetor 2011, NOA- Me akuzën për shpërndarje të lëndës narkotike policia italiane vuri në prangat dy të rinj shqiptarë. Valmir Bregu 39 vjeç dhe Artur Kulli 27 vjeç të dy banues në Martinsicuro, u vunë nën prangat e policisë si të përfshirë në aktivitetin e tregtimit të lëndëve narkotike
 • Tahiri: Serbia nuk do marrëveshje Bruksel, 1 dhjetor 2011, NOA- Në vijim të takimit të radhës për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, kryenegociatorja Edita Tahiri së bashku me homologun e saj serb Borislav Stefanoviç dhanë detaje për mediat.
 • Konferenca e Kryetarëve: Të hënën seanca parlamentare për buxhetin Tiranë, 1 dhjetor 2011, NOA- Mesditën e sotme nën drejtimin e Kryetares së Kuvendit, Jozefina Topalli u mblodh Konferenca e Kryetareve, ku u vendos edhe seanca e radhës e parlamentin në të cilin pritet të diskutohet dhe votohet në tërësi buxheti për vitin 2012.
 • Familja e përkryer Nga Glauk Konjufca Sikur të mos ekzistonte kufizimi kohor, atëherë me siguri që do të flisja edhe për shumë gra të tjera të shkëlqyeshme përpara UÇK-së.
 • Raporti i TIA, AK: Shqipëria e zhytur në llumin e korrupsionit Tiranë, 1 dhjetor 2011, NOA- Pas publikimit të indeksit për nivelin e korrupsionit nga Transparency International për vitin 2011, ka reaguar Aleanca Kuq e Zi.
 • Rama: Socialistë, mblidhuni në një llogore përballë kundërshtarit Kukës, 1 dhjetor 2011, NOA- Partia Socialiste ka zhvilluar Asamblenë e zgjeruar në rrethin e Kukësit dhe të Lezhës, ku ka qenë i pranishëm kryesocialisti Edi Rama.
 • Vodhi Kishën Katolike, burg për 23 vjeçarin Elbasan, 1 dhjetor 2011, NOA- 23 vjeçari Erion Biba u vu në prangat e policisë së Elbasanit, pasi dyshohet të jetë autori i vjedhjes së Kishës Katolike në lagjen Nr.
 • Vodhi hekurat e pusit të naftës, kapet vlonjati Vlorë, 1 dhjetor 2011, NOA- Një 49 vjeçar me banim në lagjen “Hajro Çakërri” në Vlorë, ka rënë në prangat e policisë pasi ka vjedhur elementë të një pusi nafte.
 • Shet si prostitutë bashkëjetuesen, prangoset Durrës, 1 dhjetor 2011, NOA- Dy persona kanë rënë në prangat e policisë së qytetit të Durrësit nën akuzën për shfrytëzim prostitucioni. Burime zyrtare nga policia e Durrësit thanë për agjencinë e lajmeve NOA.
 • Berisha: Investitorët turq të shtrijnë aktivitetet në bujqësisë e turizëm Tiranë, 1 dhjetor 2011, NOA- Kryeministri i vendit Sali Berisha priti sot në takim Ministren e Punës turke, Fatma Sahin. Gjatë takimit Berisha i komunikoi mysafires se mes dy vendeve ekzistojnë marrëdhënie të shkëlqyera, ndërsa shprehu mirënjohjen e thellë për mbështetjen e gjithanshme që qeveria
 • Burgaj- Wollfarth: Profesionalizimi i policisë ka bërë progres Tiranë, 1 dhjetor 2011, NOA- Një ceremoni e posaçme u zhvillua paraditen e sotme në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, ku u dhuruan disa pajisjeve teknike për Policinë e Shtetit të mundësuara nga Zyra e Prezencës së OSBE-së në Tiranë.
 • “Blerje e pastër” sekuestron 1 kg heroinë Tiranë, 1 dhjetor 2011, NOA- Një operacion i policisë së kryeqytetit i koduar “Blerje e pastër” bëri të mundur sekuestrimin e 1 kilogramë lënde narkotike të dyshuar si heroinë.
 • Realiteti i ri Tiranë-Prishtinë Nga Armand Shkullaku Tre vjet pas shpalljes së pa varësisë së Kosovës, ata që kanë besuar se flamuri shtetëror do të arrinte më në fund të ngulej në mendjen dhe zemrat e kosovarëve, do të kenë përjetuar një zhgënjim të rëndë.
 • Konsensusi për reformat, Fule: 2012-a mund një shans për Shqipërinë Bruksel, 1 dhjetor 2011, NOA/ Irma Toptani – Një ditë pas nisjes së punës të Komisionit Ad-hoc për reformën zgjedhore, kryediplomatja e BE-së Catherine Ashton ka përshëndetur nisjen e punës duke inkurajuar të gjitha palët të arrijnë konsensusin për kryerjen e reformës zgjedhore para zgjedhjeve të
 • Rama: Shqipëria më e korruptuara në Europë, duhet Rilindje Kombëtare Tiranë, 1 dhjetor 2011, NOA/ Irma Toptani/ Update – “Shqipëria është vendi më i korruptuar i Europës”, komentoi kryetari i opozitës Edi Rama raportin më të fundit të TIA-s për perceptimin e korrupsionit në Shqipëri.
 • Korrupsioni, TIA: Shqipëria zbret shkallë, e parafundit në rajon Tiranë, 1 dhjetor 2011, NOA – Kur lufta kundër korrupsionit në vend është në majë të apeleve të ndërkombëtarëve, por edhe kryemotiv në punën e qeverisë, e përzgjedhur si një qeveri e vogël, Shqipëria shënon hapa prapa, duke u renditur e 95-ta në botë mes 183 vendeve të tjera për shkallën e korrupsionit
 • Të shtunën flamujt në gjysmë shtizë për Trashëgimtarin e Fronit Mbretëror Tiranë, 1 dhjetor 2011, NOA/ Irma Toptani – Të shtunën, në 3 dhjetor Shqipëria do të jetë në ditë zie kombëtare, për të nderuar kujtimin e Trashëgimtarit të mbretit Zog, N.
 • Shkatërruan tubat vaditës, kapen tre persona Përmet, 1 dhjetor 2011, NOA – Tre persona nga fshati Panarit i Përmetit u arrestuan nën dyshimin se shkatërruan tubacionin e rrjetit vaditës të tokave të fshatit Panarit të Komunës Dishnicë, për ta shitur atë për skrap, bën me dije korrespondenti i agjencisë së lajmeve NOA.
 • Vodhën pensionet e qytetarëve, pranga tre punonjësve të Postës Shqiptare Vlorë, 1 dhjetor 2011, NOA – Përmes operacionit “Postieri” arrestohen për vjedhje me anë të shpërdorimit të detyrës dhe falsifikimit, tre punonjës të Postës Shqiptare, filialit të Vlorës, informon korrespondenti i agjencisë së lajmeve NOA.
 • India kremton 2 600 vjetorin e lindjes së Budizmit Nju Delhi, 1 dhjetor 2011, NOA – Budizmi, ky besim fetar dhe filozofi jete, që ngërthen në vetvete besimin, praktikat e të jetuarit dhe mendimit që i atribuohen princit Siddhartha Gautama, i njohur si Buda, ka mbërritur në 2 600 vjetorin e lindjes së tij, në jug të kontinentit indian, raporton agjencia
 • SIDA, sëmundja e shekullit, në Shqipëri më 2011, 65 raste të reja Tiranë, 1 dhjetor 2011, NOA – Kur bota përballet ende me një numër në rritje të të sëmurëve me HIV/AIDS, sëmundja e shekullit, parandalimi i saj është në dorën e çdokujt.
 • Pasqyra e shtypit, 1 dhjetor 2011 Tiranë, 1 dhjetor 2011, NOA - Në këtë hapësirë gjendet një pasqyrë e titujve të gazetave në Tiranë, për ditën e enjte, 1 dhjetor 2011. Gazeta Mapo çelet me titullin kryesor: “Energjia, zbardhen dy skenarët për rritjen e çmimit”.
 • Asnjë marrëveshje e re Kosovë-Serbi, Serbia rrezikon statusin Bruksel, 1 dhjetor 2011, NOA – Ndërsa situata në Veri të Kosovës ende mbetet nën potencialin e tensionit dhe nën barrikadat serbe, edhe raundi i tetë i bisedimeve teknike mes Kosovës dhe Serbisë duket se nuk do të sjellë ndonjë marrëveshje të re mes palëve, raporton agjencia e lajmeve NOA.
 • Inter, pse është alternativa e vetme për Hazard Londër, 1 Dhjetor 2011 NOA/ Rid Bulku - Arsenali është tërhequr dhe tashmë skuadra e Interit ka mbetur rivalja e vetme e Liverpulit dhe Realit të Madridit në garën për të siguruar shërbimet e Eden Hazard.
 • Ford Sync, komandon makinën nëpërmjet zërit SHBA, 1 Dhjetor 2011 NOA/ Rid Bulku - Është provuar teknologjia e re Ford Sync, e cila i dedikohet një kontrolli të kompletuar dhe të thellë të funksionaliteteve kryesore multimediale dhe atyre të navigimit të një makine.
 • Konsumoni peshk, reduktoni me 5 herë rrezikun nga Alzheimer SHBA, 1 Dhjetor 2011 NOA/ Rid Bulku - Të ushqehesh me peshk (furre ose zgare) të paktën një herë në javë, mban një volum të lartë të materialit gri të trurit dhe ul me gati pesë herë mundësinë apo rrezikun për t'u sëmurur me Alzajmer.
 • Gjobitet Neymar, kishte ofenduar arbitrin në Twitter Brazil, 1 dhjetor NOA - Neymar është dënuar nga gjykata braziliane. Yllit i futbollit që aktualisht është në skuadrën e Santos duke të paguajë një gjobë prej 15 mijë reais (rreth 6 mijë euro) dhe katro kundrejt arbitrit Sandro Meira Riçi pasi e ka ofenduar në rrjetin social të Twitter.
 • Kopshti zoologjik, majmuni zhvesh modelen Indonezi, 1 dhjetor NOA - Një eksperiencë tepër e veçantë për modelen e re nga Tajvani Charmian Chen, e cila ndodhej për pushime në Indonezi. Vajza ka vizituar kopshtin zoologjik të ishullit të Ubud, në afërsi të Bali, i cili njihet për majmunët e shumtë të llojit makaku.
 • Tre thasë me gjarpërinj në zyrën e tatimeve Indi, 1 dhjetor NOA - Dy fermerë indianë të dëshpëruar nga korrupsioni i tepërt dhe nga ryshfetet e shumta të kërkuara nga autoritetet tatimore kanë zbrazur tre thasë plot me gjarpërinj në zyrat e tyre, në Basti, rreth 300 kilometër në juglindje të Lucknow.
 • Chelsea dhe United në sulm për Benatia Londër, 1 dhjetor NOA - Nuk është vetëm Juventusi, pasi Manchester United dhe Chelsea po shfaqin një interes të vërtetë në drejtim të mbrojtësit të Udinezes, Mehdi Benatia.
 • Lady Gaga pozon e zhveshur Nju Jork, 1 dhjetor NOA - Ishte mënyra më e mirë për të inauguruar 2012... Lady Gaga ka pozuar e zhveshur për mikun e saj Tony Bennett me të cilin ka bërë dhe duetin “Lady is a tramp”.
 • Ndahet nga jeta pretendenti për fronin mbretëror, Leka Zogu Tiranë, 30 nëntor 2011, NOA- Pretendenti për fronin mbretëror Leka Zogu i I-rë u nda nga jeta mëngjesin e ditës së sotme në moshën 72-vjeçare.
 • Ndryshimet klimatike, Europa në rrezik nga malaria Gjenevë, 30 nëntor 2011, NOA- Ndryshimet klimatike janë bashkëpunëtorët e rinj në përhapjen e sëmundjes së malaries në botë, po provokojnë mbërritjen e mushkonjave që përhapin infeksionin edhe në zona që dikur quheshin të sigurta.
 • New York, memorial për viktimat e AIDS New York, 30 nëntor 2011, NOA- New York do ti dedikojë një memorial viktimave të AIDS. Lajmërimi u bë me rastin e ditës botërore kundër AIDS që përkon me ditën e nesërme 1 dhjetor.
 • Madonna: Dua fëmijë, punë dhe pasion Londër, 30 nëntor 2011, NOA- “Pavarësisht feminizmit, i qëndrojmë sërish idesë për dashurinë dhe njeriun perfekt. Në një farë mënyre janë çelësi i një jete të plotësuar sociale.
 • Kriza në Britani, mbyllet restoranti historik fish and chips Londër, 30 nëntor 2011, NOA- Harry Ramsden's, restoranti popullor i fish and chips në Britani është gati për tu mbyllur. Ky është restoranti i parë në Mbretërinë e Bashkuar i cili ekziston edhe 83 vite pas hapjes së tij.
 • Facebook ka një politikë të jashtme? Aty nga fundi i vitit 2008, themeluesi i Facebook-ut, Mark Cukerberg, mendonte për një tubim politik në Kolumbi. Djaloshi i ri krijoi grupin për të shprehur revoltën kundër lëvizjes guerile FARC.
 • PS: Ditë zie kombëtare për Leka Zogun? Absurde Tiranë, 30 Nëntor 2011 NOA – Partia Socialiste nuk ka bërë ndonjë deklaratë formale ngushëllimi për vdekjen e Leka Zogut i kurse sonte nënkryetari i grupit parlamentar socialist kritikoi vendimin e qeverisë për të shpallur të shtunën ditë zie kombëtare, në kuadrin e varrimit të të ndjerit.
 • Ksera: Turqia, vendi i parë me të cilin kemi marrëveshje për sigurimet shoqërore Tiranë, 30 nëntor 2011, NOA- Ministri i Punës Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta Spiro Ksera, priti sot në takim homologen turke, Fatma Sahin, ku u diskutua nënshkrimi i marrëveshjes në fushën e shërbimeve sociale mes dy vendeve.
 • Parashikimi i motit për 1 dhjetor 2011 Tiranë, 30 nëntor 2011, NOA- Sipas MeteoAlb, edhe nesër vendi ynë do të mbetet në kushte të motit të qëndrueshëm. Sërish kthjellimet do të jenë dominuese por më të dukshme në bregdet dhe zonat e ulëta pasi në zonat malore nuk do të mungojnë edhe vranësirat kalimtare.
 • Kukan e Swoboda letër Ramës e Berishës: Bashkohuni për në BE Bruksel, 30 nëntor 2011, NOA- Kreu i delegacionit te Parlamentit Europian për Europën Juglindore, Eduard Kukan dhe eurodeputeti socialist Hannes Swoboda, u kanë dërguar një letër të hapur Kryeministrit Berisha dhe kryesocialistit Edi Rama.
 • Mësuesi ngacmon 13-vjeçaren, e terrorizon me email: Je goca më seksi e shkollës Lincolnshire (ANGLI) 30 Nëntor 2011, NOA/Rid Bulku - Një mësuesi i është hequr e drejta për të dhënë mësim, pasi ka ngacmuar seksualisht një minorene 13-vjeçare në shkollën ku ai punonte.
 • Topalli- Gorbaçov: Reformat historike ndryshuan botën Tiranë, 30 nëntor 2011, NOA- Në vijim të vizitës së tij në Shqipëri Presidenti i fundit i Bashkimit Sovjetik Mikhail Gorbaçov u prit në takim nga kryeparlamentarja Jozefina Topalli.
 • Trafikanti fshihej mes dy shteteve, tërheq në burg çiftin që e strehonte Romë, 30 nëntor 2011, NOA/ Arjola Ymeraj- Një qytetar shqiptar përgjegjës për trafikim të substancave narkotike dhe i shpallur në kërkim prej afro një viti u vu në prangat e policisë italiane në qytetin e Romës, në sajë të një operacioni të mirë organizuar.
 • Jahjaga e Thaçi ngushëllojnë familjen e Leka Zogut Prishtinë, 30 nëntor 2011, NOA- Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga nëpërmjet një mesazhi ka ngushëlluar familjen e pretendentit për fronin mbretëror Leka Zogu i I-rë i cili u nda nga jeta mëngjesin e ditës së sotme.
 • Autizmi, hapet Qendra Rajonale në Shqipëri Tiranë, 30 nëntor 2011, NOA- Fondacioni "Fëmijët Shqiptar" nën drejtimin e zonjës Liri Berisha realizuan hapjen e qendrës për të ndihmuar fëmijët që vuajnë nga sëmundja e Autizmit.
 • Bisha: Ndaj Dalipit padi në Gjykatë Tiranë, 30 nëntor 2011, NOA- Nëpërmjet një komunikimi për mediat, Bashkia e Tiranës ka falenderuar qytetarët e Tiranës, Shqipërisë, Kosovës dhe mbarë trojeve shqiptare, që pa dallim bindjesh politike u bashkuan në Tiranë për të festuar si kurrë më parë ditën më të rëndësishme të historisë kombëtare
 • Gorbaçov- Berishës: Unë u kisha borxh shqiptarëve, tani e shleva Tiranë, 30 nëntor 2011, NOA- Kryeministri Berisha priti sot në takim Presidentin e fundit të Bashkimit Sovjetik Mihail Gorbaçov. Gjatë takimit Berisha i shprehu ish-Presidentit Gorbaçov vlerësimin më të lartë të tij personal dhe të popullit shqiptar si një ndër personalitetet ndërkombëtare
 • Eagle Mobile me shërbimin unik “M-portofol” dhe ofertën “Trefishoni Kreditin” Tiranë, 30 nëntor 2011, NOA- Eagle Mobile hap një epokë të re në industrinë e telekomunikacionit në Shqipëri, me shërbimin më të fundit të tregut të telekomunikacioneve "Mobile Portofol".
 • 7 vetë në pranga, bllokohet 25 kg drogë me vlerë 500 mijë euro Prishtinë, 30 nëntor 2011, NOA- Një operacion i policisë së Kosovës ka bërë të mundur sekuestrimin e 25 kilogramë lënde narkotike dhe ka arrestuar shtatë persona të dyshuar si zotërues të saj.
 • Velipojë, vdes elektriçisti në krye të detyrës Shkodër, 30 nëntor 2011, NOA-Një 50 vjeçar nga Velipoja ka gjetur vdekjen pasi e ka zënë korrenti në krye të detyrës. Siç informon agjencia e lajmeve NOA.