Lajme > Lajme Temash > Qeveria > Gjykata
 

Gjykata E Rrethit

 • Fier. Policia arreston Kelmend Goxhaj Ndalimi i këtij personi u krye pasi gjykata e rrethit gjyqësor të Fierit, më datë 07.07.2014 ka vendosur masën e sigurisë "Arrest me burg" për veprën penale “Prodhim dhe shitje e narkotikëve e kryer në bashkëpunim” si dhe për "Prodhim dhe
 • Ekstradohet nga Londra në Tiranë, Andi Idriz Bardhoshi I ekstraduari ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, me vendimin Nr. 56, datë 08.03.2000, e ka dënuar këtë shtetas me 18 vjet burg në mungesë, për kryerjen e veprës penale të “Vrasjes me paramendim“ e kryer në bashkëpunim dhe armëmbajtjes
 • Arrestimet, ndalimet dhe procedimet gjatë 24 orëve të fundit 39, banues në Shijak, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, me vendim nr. 82, datë 31.07.1997, e ka dënuar me 16 vjet burg, për veprën penale “Vrasja”. Neni 78 i Kodit Penal.
 • Arrestimet, ndalimet dhe procedimet gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri 2014, u ndalua shtetësia Afërdita Ramiz Kraja, vjeç 44, banuese në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësorë Tiranë, me vendim nr. 1470, datë 07.07.2014, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”.
 • Saimir Tahiri kërkon ndërhyrjen e Presidentit Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kavajë, me gjyqtar të çështjes z. Osman Aliu me vendimin nr. 12-2014-356 të datës 23.03.2014, ka vendosur “Arrest i paligjshëm dhe Lirim i menjëhershëm”.
 • Arestimet, ndalimet dhe proçedimet gjatë 24 orëve të fundit 2014, u ndalua shtetasi në kërkim Agim Muharrem Qeleposhi, vjeç 54, banues në Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, me vendim Nr.3, datë 07.
 • Kapen 2 të shumëkërkuarit për vrasje Ndalimi i shtetasit Shkëlqim Alushi u realizua pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë me vendim Nr.383,datë 14.04.2006, e ka dënuar këtë shtetas me 25 vjet burg, për veprën penale të “Vrasjes në rrethana të tjera cilësuese në bashkëpunim dhe mbajtjes pa leje te armëve luftarake
 • Arrestimet, ndalimet dhe procedimet gjatë 24 orëve të fundit 2013, të lëshur nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për bashkëshorten A.B., vjeç 43. Neni 320 i Kodit Penal. Më datë 15.02.2014, rreth orës 04:30, në bulevardin “Bajram Curri”, tek një lokal tre persona duke e goditur me grusht, i kanë marrë me dhunë 170.
 • Arrestimet, ndalimet e procedimet gjatё 24 orёve tё fundit 2014, u ndalua shtetasi në kërkim Olsi Anton Gjokeja, vjeç 27, banues në fshatin Thumanë, Krujë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, me Vendim Nr. 23, datë 05.
 • Arrestimet, ndalimet e procedimet gjatё 24 orёve tё fundit, 31.01.2014 2014, u ndaluan shtetasit Sokol Sulejman Shatko, vjeç 52 dhe Roland Agim Simolla, vjeç 40, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë me vendim datë 29.01.2014, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg”, për veprat penale “Falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularëve”, “Falsifikimi i dokumenteve” dhe “Mashtrim”
 • Policia një sërë arrestimesh gjatë 24 orëve të fundit në disa rajonë në vend , vjeç 26, banues në Macukull-Burrel, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Shkodër, me vendim Nr. 427, datë 17.09.2012, ka caktuar masën e sigurisë “arrest në burg”, për veprën penale “Kontrabanda me mallra që paguhet akcizë”.
 • Tokat e ndarë në 1991, tani do të bëhen me pronarë Këto abuzime janë konstatuar në dokumentet zyrtare të Bashkisë Himarë dhe Kontrollit të Lartë të Shtetit dhe së fundmi janë pranuar edhe nga Gjykata e Rrethit Vlorë”, theksohet në relacion. Për grupin parlamentar republikan, 100% e dokumenteve të dhënies së Tokës Bujqësore në përdorim, lëshuar nga komisionet janë të paligjshme.
 • Lista e të arrestuarve për mashtrimin me skemën e TVSH-së. Zyrtarë të tatimeve në kërkim Për këtë arsye, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë vendosi masën e “arrestit me burg” për disa persona të dyshuar për kryerjen e veprave penale të “Falsifikimi i dokumenteve”; “Falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularëve”, dhe
 • Fran Marashi, rrëfen historinë e arratisjes nga burgu i Drenovës. Jam viktimë e politikës "Mora vendimin për t’u larguar nga burgu se s’më është pranuar një herë gjykimi i shkurtuar nga gjykata e rrethit të Shkodrës për veprën e parë që kam bërë dhe më ka gjykuar i njëjti gjyqtar edhe herën e dytë.
 • 69 persona procedohen nga strukturat e policisë brenda 24 orëve Ky shtetas ishte shpallur në kërkim pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë me vendim të datës 03.04.2013, e ka dënuar me 6 muaj burg, për veprën penale “Vjedhja”. U arrestuan në flagrancë shtetasit Andi Agron Nushi, vjeç 21 dhe Olsi Liu Peto, vjeç 21, pasi dyshohen se rreth orës 09:00, në rrugën “Artan Lenja”, në bashkëpunim
 • Artan Aqif Muça, ekstradohet nga Greqia në Tiranë Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, me vendimin të datës 15.05.2010, e ka dënuar shtetasin Artan MUÇA, me 1 vit burg, për veprën penale të “Vjedhjes”, parashikuar nga neni 134/1, i Kodit Penal. Shtetasi Artan Muça, në datën 24.
 • Ekstradohet nga Athina në Shqipëri Malken Muho Ky shtetas ishte shpallur person në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Berat, me vendimin nr. 54, datë 26. 05. 2003, e ka dënuar me 21 vjet burg për “vrasje në rrethana të tjera cilësuese”, parashikuar nga nenet 79 dhe 278/2 të Kodit Penal.
 • Topalli: "Kur flet drejtësia ju duhet të heshtni". Komiteti i Helsinkit: Vendimi nxit dyshime në drejtësinë e tij(VIDEO) Në rastin konkret Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë nuk ka pasur parasysh faktin se në nenin 1/c “Parime të Kodit Penal” përcaktohet se “zbatimi i ligjit penal me analogji nuk lejohet”,- përfundon deklarata.
 • Operacioni policor “Batica 2”, vë nën pranga disa shtetas. Emrat Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, bazuar në materialet e grumbulluara në kuadër të këtij hetimi nga strukturat e Policisë së Shtetit në bashkëpunim me Njësinë Task Forcë, ka vendosur masën e sigurimit “arrest me burg”
 • Arrestohet Zef Marku, i dyshuari për vdekjen e 19 personave Ketë shtetas Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlore, me vendimin Nr. 13 date 24.01.2005 e ka dënuar me 25 vjet heqie lirie, për veprën penale te trafikimit të qenieve njerëzore, parashikuar nga nenet 297/2 dhe 298 /3 te K.
 • Mjeku Nuredin Feizaj ekstradohet nga Brukseli në Tiranë Ky shtetas ishte shpallur në këkrim ndërkombëtar pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, me datë 07.07.2010, e ka dënuar me 3 vjet 6 muaj burg për kryerjen e veprës penale të “Mjekimit të pakujdesshëm dhe korrupison pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike“parashikuar
 • Apostol Sotiri i dënuar për vrasje, ekstradohet nga Athina Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Lushnje, me vendimin Nr. 98, datë 23.12.1998, e ka dënuar me burgim të përjetshëm për kryerjen e veprës penale të “Vrasje me paramendim dhe armëmbajtje pa leje“ parashikuar nga nenet 78, 22 dhe 278/2 të
 • Ermal Xhemil Dauti ekstradohet nga Italia në Shqipëri Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, me vendimin nr. 183, datë 20.09.2006, ka caktuar ndaj tij masën e sigurisë “Arrest në burg“ për kryerjen e veprës penale të “Trafikimit të lëndëve narkotike“ parashikuar nga neni 283/a/2
 • Burri denoncon për dhunë gruan, e cila bëhet më agresive pas vendimit 57-vjeçari kishte marrë nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë ‘urdhrin e mbrojtjes’, por pikërisht pas daljes së këtij vendimi, bashkëshortja e tij ishte bërë edhe më agresive. Bashkëshortja e tij e kishte shkelur në mënyrë të vazhdueshme urdhrin e mbrojtjes, duke e fyer në mënyrë të përsëritur.
 • Policia e shtetit sekuestron pasurinë e Migert Shkëmbi Tafa Bazuar në materialet e grumbulluara në kuadër të këtij procedimi penal nga strukturat e Policisë së Shtetit dhe të Prokurorisë, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë ka vendosur masën e sekuestros për pronat e paluajtshme të këtij shtetasi.
 • Valë arrestimesh në Devoll. Emrat Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë i kishte dënuar ata për veprën penale të vjedhjes pasi në datën 13.03.2012kishin vjedhur 20 shina prej hekuri në minierën e fshatit Bitinckë të Devollit.
 • FRD-ja shpreh notë proteste. Presidenti Nishani anashkalon konsultimet për zgjedhjet Në respekt të publikut dëshirojmë të sqarojmë se, FRD është një parti politike parlamentare e krijuar më 30 prill 2012 dhe e njohur zyrtarisht nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë me vendimi nr. 6345 të datës 20 qershor 2012.
 • Ekstradohet nga Milano shqiptari Ylber Filip Kola Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, me vendimin nr.235, datë 28.03.2011, ka lëshuar masën e sigurisë “arrest në burg”, për veprën penale të “Vrasjes me paramendim e mbetur në tentativë”, parashikuar nga neni 78, 22,25 dhe
 • Ekstradohet nga Italia i kerkuari Lavdrim Luca Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, me vendimin nr. 616, datë 21.06.2007, ka caktuar ndaj këtij shtetasi masën e sigurisë “Arrest në burg“, për kryerjen e veprave penale të “Vrasjes me paramendim“, si edhe të “Armëmbajtjes pa leje“, parashikuar nga nenet 78 dhe 278/2 të Kodit Penal
 • Ekstradohet nga Greqia, Fiqiret Delija, i dënuar me 20 vjet burg për vrasje Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier, me vendimin nr.385, datë 28.12.2001, e ka dënuar shtetasin Fiqiret DELIJA, me 20 vjet burg, për kryerjen e veprës penale të “Vrasjes” dhe “Mbajtjes pa leje të armëve luftarake“, parashikuar
 • Arben Xhaferri e Miftar Xheleshi ekstradohen nga Italia në Shqipëri Shtetasin Arben Xhaferri, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kavajë, me vendim të datës 22.10.2003, e ka dënuar me 10 vjet burg, për veprën penale të “Shfrytëzimit të prostitucionit në rrethana rënduese”, parashikuar nga nenet 114/a/1/3/5, 25 dhe 50 të
 • Policia e shtetit. Ngjarje të zbuluara në të gjitha qarqet e vendit 6 Tiranë u ndalua shtetasi ne kërkim Gëzim Ali Zyma, 28 vjeç, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlore, e ka dënuar ketë shtetas me 3 (tre) muaj burgim për veprën penale te ”dezertimit“.
 • Policia e shtetit valë arrestimesh në vend. Emrat Gjykata e Rrethit Berat, me vendim të datës 14.04.2011 e ka dënuar këtë shtetas me 5 vjet e 4 muaj burgim për veprën penale të “Prodhimit dhe shitjes së lendeve narkotike, kryer ne bashkëpunim”. Për veprën penale të mësipërme ky shtetas është shpallur në kërkim më datë 26.
 • Roland Kaso ekstradohet nga Greqia në Shqipëri Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë me vendimin nr.346, datë 10.10.2008, e ka dënuar shtetasin Roland KASO, me 4 vjet burg, për kryerjen e veprës penale të “Mashtrimit“ parashikuar nga neni 143/2 i Kodit Penal.
 • Raporti i kontrollit nga ministria, të Prokurorisë gjyqësore Korçë Sipas Raportit te Kontrollit dhe të dhënave zyrtare statistikore, për vitin 2011, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë ka dhënë vendim përfundimtar për 601 çështje penale, nga të cilat janë ankimuar 232 prej tyre.
 • Ekstradohet nga SHBA, Gentian Ahmet Doda i dënuar me 20 vjet burgim Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Mat me vendim të datës 26.04.2000, e ka dënuar me 20 vjet burg për veprat penale “Vrasje e kryer në bashkëpunim dhe armëmbajtje pa leje” parashikuar nga nenet 78, 25 dhe 278/2 të Kodit Penal
 • Nafta “Virgin”, Prokuroria çon në gjykatë 16 të pandehur 5, Tirane, me arsim të lartë, i martuar me dy fëmijë, me kombësi dhe shtetësi shqiptare i hetuar me masë sigurimi “arrest në burg”, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë me vendimin nr. 404/3 dt.
 • Dosja “Virgin”, Prokuroria çon 16 të pandehur për gjykim (Emrat) 5, Tirane, me arsim të lartë, i martuar me dy fëmijë, me kombësi dhe shtetësi shqiptare i hetuar me masë sigurimi “arrest në burg”, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë me vendimin nr. 404/3 dt.
 • Falsifikoi dokumentat, sekuestrohen pronat e ish kryesindikalistit Xheka Bazuar në materialet e grumbulluara në kuadër të këtij procedimi penal nga strukturat e Policisë së Shtetit dhe të Prokurorisë, nga Gjykata e rrethit Gjyqësor Tiranë është vendosur masa e sekuestros për pronat dhe llogaritë bankare të këtij shtetasi dhe familjarëve të tij.
 • Vrau në Mat, arrestohet pas 17 vjetësh në Tiranë Ndaj Pepmarkut, Gjykata e Rrethit Gjyqësorë Mat, me vendim të datës 07 nëntor të vitit 1996, e ka dënuar në mungesë me 18 vjet burgim duke e akuzuar për veprën penale të vrasjes me dashje. Pas mbledhjes së informacionit, policia ka arritur të saktësojë vendndodhjen e tij dhe ka bërë të mundur arrestimin.
 • Ekstradohet Xhevat Kaca, shiti “femrën” e tij Sipas njoftimit zyrtar, Kaca ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Librazhd, me vendimin nr. 22, datë 26.04.2006, e ka dënuar me 10 vjet burg dhe 500.
 • Arrestohen 2 mjekë në Durrës, shkaktuan vdekjen e sportistit Durrës mbi hetimin e ngjarjes së ndodhur më datë 13 shtator 2011 për identifikimin e autorëve të plagosjes dhe shkaqeve që çuan në vdekjen e këtij shtetasi, Gjykata e Rrethit Durrës, me vendime penale të ditës së sotme, përcaktoi masën e sigurimit personal “Arrest në burg” ndaj dy mjekëve Dalip Çela, 54 vjeç, banues në Durrës
 • Ekstradohet falsifikatori i pasaportave Tiranë, 16 nëntor 2011, NOA - Nga Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana sot në mesditë u krye ekstradimi nga Maqedonia, drejt vendit tonë, i shtetasit shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar, Mariglen Sokrat GJONI
 • S’ka të ndalur “Clean”, arrestohet biznesmeni dhe një i dytë për evazion fiskal Bazuar në materialet e grumbulluara në ngarkim të këtyre shtetasve Gjykata e rrethit Gjyqësor Elbasan, ka caktuar masën e sigurisë “arrest në burg”. Menjëherë, me marrjen e këtij vendimi, strukturat e Policisë së Shtetit bënë të mundur ekzekutimin e masës së vendosur, duke kryer arrestimin e shtetasve Sokol
 • Kush është Perikli Kule, fieraku që fshehu kufomën në Ardenicë (FOTOT) Tiranë, 4 Nëntor 2011 NOA/ Fotot update – Më shumë se 13 vjet më parë, ai kreu një krim të rëndë, i mori jetën një burri. Dhe për t’i shpëtuar një ndjekjeje të mundshme policore, e fshehu kufomën në kodrat e Ardenicës.
 • Ekstradohet vrasësi i Fierit, një prej 200 të shpallurve në kërkim Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier, me vendimin Nr. 154, datë 08.07.1999, e ka dënuar atë me burgim të përjetshëm, për kryerjen e veprave penale të “Vrasjes me paramendim” dhe “Armëmbajtjes pa leje”. Perikli Kule më datë 08.
 • Tiranë, arrestohen brenda natës, 7 të shpallur në kërkim Ky shtetas ishte person i shpallur në kërkim nga DPQ Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësorë Durrës me vendim të datës 10.01.2011, e ka dënuar me 16 muaj burg, për konsumim të veprës penale të Vjedhjes.
 • Ekstradohet Xhambazi, trafikonte fëmijë Ndërkohë Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë, me vendimin nr.86, datë 26 mars 2010, ka caktuar ndaj Xhambazit masën e sigurisë “Arrest në Burg“ për kryerjen e veprës penale “Ndihmë për kalim të paligjshëm kufiri“, parashikuar nga
 • Pranga të rinjve të shpallur në kërkim Marinel Hamza Murataj, vjeç 18, lindur në Velçë dhe banues në Vlorë, u arrestua mbrume, pasi nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë me vendimin Nr. 323 datë 29.
 • Tentoi seksin me dhunë, ekstradohet beratasi Gjykata e rrethit Gjyqësor Vlorë me vendim nr.180 datë 15.12.2008, ka vendosur dënimin me 2 vjet e 8 muaj, te shtetasit Myslim Sani, për kryerjen e veprës penale te “Marrëdhënieve seksuale me dhune me të rritura, mbetur