Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2011
 

Lajmet e datës 9 Shkurt 2011

 • Shqipëria humb me Slloveninë Tiranë, 9 Shkurt 2011 NOA - Shqipëria ka arritur të shënojë kundër Sllovenisë përmes Ervin Bulku duke barazuar kështu rezultatin në minutën e 62-të por në fund të ndeshjes humb me penallti.
 • Dhoma e Avokatëve: Akte kriminale dhe terrori ndaj anëtarëve tanë Tiranë, 9 shkurt, NOA - Dhoma e Avokatëve denoncoi sot publikisht ato që i ka cilësuar si “akte kriminale dhe terrori” që po përdoren ndaj anëtarëve të saj.
 • Kantrimen: Të ruhet informacioni hetimor për 21 Janarin Tiranë, 9 shkurt, NOA Update – Prokuroria duhet të ruajë të drejtën e informacionit mbi hetimet e ngjarjeve të 21 Janarit. Kjo ka qenë një porosi tjetër që zv/ndihmës-sekretari amerikan i Shtetit, Tomas Kantrimen, i la palës shqiptare gjatë konferencës së tij për shtyp.
 • Kantrimen: Bllokimi i zgjedhjeve, antikushtetues Tiranë, 9 shkurt, NOA – Më shumë demokraci mes pozitës dhe opozitës, bllokimi i zgjedhjeve është antikushtetues. Këto kanë qenë dy mesazhet e dhëna nga zv/ndihmës-sekretari amerikan i Shtetit, Tomas Kantrimen, gjatë një konference të posaçme për shtyp që është duke mbajtur aktualisht në mjediset
 • “Faraoni” Mubarak, dhe probleme të ngjashme në Shqipëri Le të shpresojmë që Shqipëria të ndërgjegjësohet për të zgjidhur sa më parë këto probleme duke: bërë votime të vërteta e të lira, duke mbajtur qëndrim të fortë ashtu si thotë BE dhe SHBA ndaj radikalistëve, dhe politikanëve ekstremistë, duke pasur programe zhvillimi serioze për vendin të miratuara
 • Video 3D, NASA: Ja dielli siç nuk është parë kurrë Tiranë, 9 Shkurt, NOA- Një video spektakolare 3D që në sajë të NASA-s demonstron diellin si kurrë nuk është parë më parë me një panoramë në 360 gradë dhe në tre dimensione.
 • Erjon Veliaj: Nuk kemi hezitim për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale Tiranë, 9 shkurt, NOA – Partia Socialiste do të marrë pjesë në zgjedhjet e 8 majit, pavarësisht nga vonesat në dorëzimin e propozimeve për anëtarët e komisioneve të administrimit zgjedhor thotë Erion Veliaj, koordinator i partive opozitare në Shqipëri.
 • Gardistët rrezikojnë burg të përjetshëm Ky lajm është pjesë e paketës së shërbimeve për abonentët. Nëse doni të pajiseni me një emër përdoruesi dhe fjalëkalim që të përfitoni lajmet ekskluzive dhe shërbimet e tjera të Agjencisë NOA, dërgoni një kërkesë tek pr@noa.
 • Qeverisja e ardhshme në Kosovë, mes PDK dhe AKR Prishtinë, 9 shkurt, NOA – Koalicioni i ardhshëm qeverisës në Kosovë, duket se do të përbëhet vetëm nga dy parti kryesore: PDK dhe AAK. Kjo pasi Partia Demokratike e Kosovës vetëm Aleancës Kosova e Re i ka dërguar ftesën për bashkëqeverisje dhe pasi Lidhja Demokratike e Kosovës ka theksuar
 • Fuere: Me bojkot nuk zgjidhen çështjet politike në vend Shkup, 9 shkurt, NOA - Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, Ervan Fuere dërgoi mesazhe të qarta se, bojkoti nuk është mënyra e duhur për t’i zgjidhur çështjet politike në vend.
 • Berisha-Kantrimen: Përqendrohuni tek 8 Maji Tiranë, 9 shkurt, NOA – Të gjitha përpjekjet duhet të përqendrohen në realizimin e zgjedhjeve lokale të lira e të ndershme. Qeveria e SHBA, nga ana e saj, është e angazhuar të kontribuojë duke mbështetur Shqipërinë dhe popullin shqiptar për gjetjen e një zgjidhjeje për kapërcimin e kësaj situate
 • Letër e hapur Prokurorit të Përgjithshëm Nga Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut I nderuri Prokuror i Shtetit, z. Kabashi Besoj se jeni në dijeni se më 10 shkurt 2007 në protestat paqësore për të kundërshtuar proceset e atëhershme politike në Kosovë e që ishin të dëmshme, në Prishtinë
 • Topi-Kantrimen: Të vendoset sa më parë dialogu Tiranë, 9 shkurt, NOA – Nevojë për një zgjidhje sa më të shpejtë të krizës, rivendosje e dialogut politik, një hetim tërësor, profesional dhe i ekuilibruar, që do të vërtetonin funksionimin e shtetit të së drejtës, qëndrueshmërinë e institucioneve të pavarura kushtetuese si dhe demokracisë funksionale
 • Qeveria dëmshpërblen 380 ish-të dënuar politikë Tiranë, 9 shkurt, NOA – Qeveria mori sot vendimin për dëmshpërblimin financiar për 380 ish-të dënuarit politikë të regjimit komunist. Vendimi në fjalë përcakton masën e dëmshpërblimit për ish-të dënuarit politikë, të cilët kanë vuajtur dënimin e kryer në burg nga data 30.
 • Topi-Kantrimen: Nuk jam më i një pjese por i tërë popullit Tiranë, 9 Shkurt 2011 NOA - Presidenti i Republikës, Prof. Dr. Bamir Topi priti sot Zv/ndihmës Sekretarin amerikan të Shtetit për Evropën dhe për Azinë, Tomas Kantrimen, në kuadër të vizitës së tij zyrtare në vendin tonë.
 • Presidenti homazhe para regjisorit të ndjerë, Hysen Hakani Tiranë, 9 shkurt, NOA – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, nderoi sot me homazhe jetën dhe veprën e regjisorit të shquar të kinematografisë shqiptare, Hysen Hakani, i cili u nda nga jeta dje.
 • Berisha-Battiselli: Patentat, me rëndësi për pronësinë industriale dhe intelektuale Tiranë, 9 shkurt, NOA – Kryeministri Berisha priti sot në takim një delegacion nga Zyra Europiane e Patentave, të kryesuar nga presidenti i saj Benoit Battistelli.
 • Trafiku i organeve, EULEX falenderon Haxhinaston Prishtinë, 9 shkurt, NOA - Zv/kryeministri dhe njëkohësisht, ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto, mori sot një letër falënderimi nga shefi i Misionit të EULEX-it në Kosovë, Xavier de Marnhac, për gatishmërinë e autoriteteve shqiptare për të bashkëpunuar në zbardhjen e çështjeve të ngritura
 • Unioni i Gazetarëve të Korçës: Dënojmë thirrjet e konsullit grek Tiranë, 9 shkurt, NOA – Në kundërpërgjigje të deklaratave të konsullit grek të bëra publike pak ditë më parë për regjistrimin e minoritetit grek të Korçës, ka reaguar edhe Unioni i Gazetarëve Shqiptarë me seli në këtë qytet.
 • Kapitalizmi po vdes "Kapitalizmi është duke vdekur”, ishte pohimi i bërë te Forumi social botëror 2011 Në Dakar po zhvillohet Forumi i 11-të Social i Botës.
 • KMDLNJ kryeprokurorit: Zbardhni vrasjet e 2007-ës! Prishtinë, 9 shkurt, NOA - Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut në Kosovë, i ka nisur sot një letër të hapur Prokurorit të Shtetit, Ismet Kabashi, në të cilën përmbahet ankesa për lënien në harresë të çështjes së dy vrasjeve në protestat e 2007-ës në Kosovë nga forcat e UNMIK-ut
 • Pesë orë pa lëvizur nën dëborë, mbijeton 66-vjeçari Wisconsin, 9 Shkurt NOA - Ka qëndruar katër orë nën dëborë dhe ka arritur ti mbijetojë temperaturave të ulëta. E pabesueshmja me një fund të papritur, ka ndodhur në Wisconsin.
 • Korrupsioni si sistem Gazeta gjermane "Frankfurter Allgemeine Zeitung" boton nën titullin "Korrupsioni si sistem"një analizë nga Karl-Peter Schwarz, mbi sistemet e korruptuara në vendet e Evropës Juglindore
 • Kantrimen përfundon takimin me Berishën, tani takim me Topin Tiranë, 9 shkurt, NOA – Sapo ka përfunduar takimi i përbashkët mes ndihmës-sekretarit amerikan të Shtetit, Tomas Kantrimen dhe kryeministrit Berisha.
 • Wikileaks, pasojat mbi firmat amerikane Përkrahës të WikiLeaks bëjnë jo rrallë aksione protestuese duke paralizuar faqet e internetit të institucioneve amerikane, që kanë bllokuar paratë e mbledhura për Wikileaks-in.
 • Zgjedhjet e 8 majit, nën hijen e tensionit PD-PS Tiranë, 9 Shkurt 2011 NOA/DW - Ani Ruci - Ndonëse skadon afati ligjor për reformimin e kodit elektoral, situata nuk është e pashpresë, vlerëson eksperti për çështjet elektorale në Shqipëri Kristaq Kume.
 • Parashikimi i motit për 10 Shkurt 2011 Tiranë, 9 shkurt, NOA - Masat ajrore te qendrueshme do te mbeten prezent ne te gjithe rajonin dhe gadishullin e Ballkanit, diten e nesërme, per rrjedhoje edhe ne territorin shqiptar do te dominoje moti i kthjellet ne te gjithe vendin.
 • Berisha-Battistelli: Patentat e regjistruara nxitje për tërheqjen e investitorëve Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA – Gjatë kësaj të mërkure Kryeministri Sali Berisha priti një delegacion të Zyrës Europiane e Patentave, i kryesuar nga Presidenti i saj Benoit Battistelli.
 • 21 janari, Topi: Mbroj popullin, drejtësia të japë drejtësi Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA Update – “Fatkeqësisht, kur duhet të flasë vetëm drejtësia dhe të gjithë të heshtin, beteja e gjatë politike, e cila në fakt shkaktoi 21 janarin, vazhdon të prodhojë fajtorë dhe të fajësuar, përgjegjës dhe bashkëpërgjegjës, të akuzuar dhe akuzues, duke anashkaluar thelbin
 • Berisha emëron Ylli Manjanin zv/ministër Tiranë, 9 Shkurt 2011 NOA – Vetëm pak ditë pasi Ylli Manjani u largua nga Partia Socialiste dhe u bë pjesë e Lëvizjes Socialiste për Integrim, ka ardhur dhe shpërblimi i koalicionit qeveritar.
 • PS: Qeveria rrezik i hapur për shoqërinë Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA – Partia Socialiste e ka cilësuar ndalimin nga Prokuroria të gardistëve të implikuar në vrasjet e katër demonstruesve në 21 janar si një hap drejt të vërtetës që sipas selisë rozë e di e tërë Shqipëria.
 • PS: Ilir Meta dje konfirmoi vjedhjen Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA – “Pas Ilirit, radhën e ka Saliu, i cili edhe bllokun e pisët të korrupsionit e ka edhe më të madh se Iliri”, deklaroi sot nga selia rozë deputetja socialiste Ermonela Felaj, e cila në vijim të thirrjeve të opozitës për demonstratën e radhës në 18 shkurt, theksoi se është
 • EULEX letër Haxhinastos për bashkëpunimin për zbardhjen e trafikut të organeve Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme Edmond Haxhinasto ka marrë sot një letër falënderimi nga ana e Shefit të Misionit EULEX-it në Kosovë për gatishmërinë e autoriteteve shqiptare për të bashkëpunuar në zbardhjen e çështjeve të ngritura në raportin e
 • Qeveria: Miratohet dëmshpërblimi financiar për 380 ish-të dënuari politikë Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA – Këshilli i Ministrave miratoi sot gjatë mbledhjes së përjavshme vendimin për dëmshpërblimin financiar për 380 ish-të dënuarit politikë të regjimit komunist.
 • Goditet në Tiranë dhe Kavajë një grup kriminal që vidhte automjete Kavajë, 9 shkurt 2011, NOA – Uniformat blu të hetimit të krimit në Kavajë, kanë mundësuar kapjen e një grupi kriminal vjedhësish automjetesh që vepronte në Tiranë dhe Kavajë.
 • Dorëzohen gjashtë gardistët e "21 janarit" Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA – Duket se mosekzekutimi i gjashtë urdhër-ndalimeve dhe mosdorëzimi nga Policia e Shtetit i gjashtë gardistëve të Gardës së Republikës pranë Prokurorisë së Tiranës për t’u pyetur rreth ngjarjeve të 21 janarit ka marrë fund.
 • Topi homazhe për regjisorin: Veç vlerave Hakani, notë të lartë qytetarie Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA - Presidenti i Republikës Bamir Topi zhvilloi homazhe pranë trupit të pajetë të regjisorit të kinematografisë shqiptare, Hysen Hakani, i cili ndërroi jetë një ditë më parë në moshën 79-vjeçare.
 • Ambasada e SHBA: Countryman anulloi vizitën në Kosovë për shkak të mjegullës Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA – Vizitën e beftë në kryeqytetin shqiptar të Zëvendësndihmës Sekretarit Amerikan Thomas Countryman dhe anulimin e fluturimit të tij drejt Kosovës e ka sqaruar edhe Ambasada e SHBA-ve në Tiranë.
 • Presidenti: Unë, jo pjesë e sherreve politike Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA – Presidenti i Republikës Bamir Topi ka reaguar sot pas akuzave nga mazhoranca që erdhën pas ngjarjeve të 21 janarit se ai nuk mund të bëhet pjesë e sherreve politike dhe e debateve mes forcave politike, pasi ai flet vetëm në emër të qytetarëve dhe interesave të tyre dhe
 • Hetimet e 21 janarit, ndalohet dhe zëvendëskomandanti i Gardës Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA – Ndërkohë që gjashtë urdhër-ndalimet e para për gjashtë gardistët të lëshuara nga Prokuroria ende nuk janë ekzekutuar, tashmë organi i akuzës pas arrestimit një ditë më parë të Shefit të Shtabit të Njësisë Speciale Agim Llupos, i cili rezultoi se kishte qëlluar për vdekje
 • Anullon vizitën në Kosovë, vjen sot në Tiranë Thomas Countryman Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA- Zëvendës Ndihmëssekretari Amerikan i Shtetit për Europën dhe Azinë, Thomas Countryman pasi ka anuluar vizitën e tij të paralajmëruar për sot në Kosovë mësohet se do të vizitojë po sot Tiranën.
 • Ashley Cole set to become England’s most capped left-back Subscribers Area – pr@noa.al Tirana, February 9 2011 NOA – England star Ashley Cole is set to become the Three Lions’ most-capped full-back by overtaking Kenny Sansom’s record of 86 appearances.
 • Kryeministri: Prioritet i qeverisë, arti dhe kultura Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA- (Update) Në vijim të fjalës së tij gjatë mbledhjes së qeverisë, Kryeministri Berisha përmendi një varg projektesh që do të kthehen në realitet së shpejti.
 • Berisha: Rritja ekonomike në Shqipëri rekord, papunësia është ulur Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA- Gjatë fjalës së mbajtur në mbledhjen e Qeverisë, Kryeministri i vendit Sali Berisha theksoi se janë rritur investimet e huaja në vend.
 • Gjinushi thirret të dëshmojë në Prokurori Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA- Pak më parë është paraqitur në Prokurorinë e Tiranës Skënder Gjinushi, kryetari i Partisë Social Demokrate. Ai është thirrur për të dëshmuar si person që ka dijeni për ngjarjen e ndodhur në 21 janar.
 • Policia zhvendos makinën e Gjokutaj, evitohet aksidenti Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA-(Update) Pak minuta më parë është zhvendosur makina e avokatit Genc Gjokutaj. Makina e tij u zhvendos pak më parë, pasi mëngjesin e sotëm në të u gjet një sasi eksplozivi por që fatmirësisht nuk kishte shpërthyer.
 • Bien në pranga dy persona, akuzohen për armëmbajtje pa leje dhe vjedhje Shkodër, 9 shkurt 2011, NOA - Mbrëmjen e djeshme në qytetin e Shkodrës ka rënë në pranga një 17-vjeçar me iniciale T.P, për armëmbajtje pa leje.
 • Ministria e Jashtme në komision, qëndrimi i konsullit Grek, personal Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA- Në këto momente në ambientet e Kryesisë së Kuvendit po bëhet mbledhja e komisionit parlamentar lidhur me debatin dhe qëndrimet e diplomatëve Grekë për kombësinë.
 • Kuçi: Qeveria do të krijohet para 17 shkurtit Prishtinë, 9 shkurt 2011, NOA- Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuçi ka thënë se PDK-ja gjatë ditëve në vazhdim do të ketë të vijëzuar orientimin për ndërtimin e koalicionit qeverisë para 17 shkurtit.
 • Krujë, plagoset me thikë mësuesi i shkollës 9-vjeçare Krujë, 9 shkurt 2011, NOA- Një ngjarje e rëndë ka tronditur një shkollë 9-vjeçare në qytetin e Krujës. Pak minuta më parë është sulmuar dhe plagosur me thikë mësuesi Roland Daja.
 • Two guardsmen arrested over deadly clashes Subscribers Area – pr@noa.al Tirana, February 9 2011 NOA – Albanian authorities have arrested two special unit guardsmen over the deaths of four people during an anti-government demonstration last month, the prosecutor general's office said Wednesday.
 • Atentat ndaj Genc Gjokutaj, avokati i Selmanllarit dhe Fazlliç Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA- Një sasi e konsiderueshme eksplozivi i është vënë makinës së avokatit Genc Gjokutaj. Burime zyrtare të policisë konfirmojnë për agjencinë e lajmeve NOA, se sasia e eksplozivit të vendosur në makinë fatmirësisht nuk ka shpërthyer.
 • Zhvillohen homazhe për regjisorin Hysen Hakani Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA- Ditën e sotme do të mbahen homazhet në nder të regjisorit të njohur shqiptar Hysen Hakani. Regjisori Hakani u nda nga jeta mbrëmjen e së hënës në moshën 79-vjeçare.
 • Gjysma e Tiranës pa drita, punime në nënstacion Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA- Ditën e sotme një pjesë e Kryeqytetit do të jetë pa drita si pasojë e disa punimeve që do të bëhen në nënstacionin e Tiranës, në linjën 220 kv.
 • Arrestohet hajduti 18 vjeçar, grabiti lek dhe euro Laç, 9 shkurt 2011, NOA- Mbrëmjen e djeshme ka rënë në prangat e policisë një 18 vjeçar, pasi dyshohet se i ka vjedhur një shtetaseje një shumë të konsiderueshme parash dhe eurosh.
 • GND: Të nis dialogu Prishtinë-Beograd, të vendosur për demokracinë në Kosovë Bruksel, 9 shkurt 2011, NOA- U mbajt në Bruksel takimi i dymbëdhjetë i Grupit Drejtues Ndërkombëtar për Kosovën . Ky takim u zhvillua ditën e djeshme nën drejtimin e shefit të Zyrës Civile Ndërkombëtare, Pieter Feith, ku u rikonfirmua mbështetja për një Kosovë demokratike dhe shumetnike në
 • Pasqyra e Shtypit, 9 Shkurt 2011 Tiranë, 2 shkurt, NOA - Gazetat shqiptare edhe ditën e sotme në fokus të tyre kanë sërish pasojat e demonstratës së 21 janarit dhe arrestimin e përfaqësuesit të Gardës së Republikës si i akuzuar për vrasjet e ndodhura atë ditë.
 • Zgjedhjet 2012, gjysma e amerikanëve nuk e duan Obamën President E mërkurë, 9 shkurt 2011, NOA- Një sondazh i organizuar nga rrjeti televiziv CNN, flet për një ulje të ndjeshme të simpatizantëve ndaj Presidentit të SHBA-ve Barack Obama.
 • Albania to build new national stadium Subscribers Area – pr@noa.al Tirana, February 9 2011 NOA – Albania is to spend 60 million euros ($81.89 million) on a new national soccer stadium to meet international standards and make cold showers and floodlight failures a thing of the past.
 • Stream Announces 2010 Reserve Report Subscribers Area – pr@noa.al Tirana, February 9 2011 NOA – Stream Oil & Gas Ltd. (TSX-V: SKO) (the "Company") is pleased to announce the results of its November 30, 2010, independent reserves evaluation.
 • Hungary's EU presidency may not be enough to stop the press freedom rot Subscribers Area – pr@noa.al Tirana, February 9 2011 NOA – On the first of January this year, the day that Hungary began its high-profile, six-month presidency of the EU, a new media law came into force in the country.
 • Nokia E6-00, vijnë imazhet e para Finlandë, 9 Shkurt NOA - Këtu janë imazhet e para që janë publikuar në mënyrë paraprake të Nokias së ri E6-00, smartphon-i me tastierë QWERTY dhe ekran të formatit VGA, për të cilin është folur shumë javët e fundit.
 • “Fëmija flutur” me lëkurë të brishtë Londër, 9 Shkurt NOA - E kanë nominuar si “fëmija flutur”. Bëhet fjalë për 5-vjeçaren Talia, një angleze e goditur nga një patologji e rrallë dhe e rëndë: lëkura e saj është aq e brishtë dhe mund të dëmtohet nga çdo prekje.
 • Juventus, Sanchez do të jetë dhurata e merkatos verore Torino, 9 Shkurt NOA - Alexis Sanchez, me sa duket është kthyer në objektivin kryesor të Juventusit për merkaton e ardhshme verore. Me sa bëhet e ditur, në interesimin ndaj sulmuesit kilen, drejtuesit bardhë e zinj kanë nisur dhe kontaktet e para.
 • Një vajzë për shtëpinë Beckham Angli, 9 Shkurt NOA - Më në fund vajza e shumë dëshiruar ka mbërritur. Ose e thënë më mirë do të vijë gjatë verës së ardhshme. Për momentin Victoria dhe bashkëshorti i saj David Beckham janë duke gëzuar këtë lajm dhe kjo falë analizave të fundit.
 • Francë, vjen në jetë “fëmija mjekësor” i parë Paris, 9 Shkurt NOA - Ka lindur në Francë i pari, “fëmijë mjekësor”. Rezultati i mbarësimit artificial, ku embrioni i saj u zgjodh në mënyrë që gjaku mund të ndihmonte në trajtimin beta talasemik, që ndikon në vëllezërit e tij më të mëdhenj.
 • Figurë e keqe për Aguilerën, gabon fjalët e himnit SHBA, 9 Shkurt NOA - Për periudha negative nuk po ka të mbaruar. Pas dështimit me albumin e saj të fundit dhe pritjes së ftohtë që iu rezervua në debutimin e saj si aktore në “Burlesque”, këngëtarja ka bërë një figurë jo të mirë dhe gjatë një transmetimi të drejtpërdrejt, gjatë një eventi televiziv
 • Ushqehet me pesë sapunë në javë SHBA, 9 Shkurt NOA - Mjekët e kanë quajtur “picacismo” dhe është një varësisë e rrallë që shtyn njerëzit të hanë substanca jo-ushqimore, nga monedhat tek sapunët.