Lajme > Lajme Temash > Njerëz Shqiptarë
 

Pëllumb Pipero

 • KUJDESNI. Mos përdorni antibiotikë edhe në raste gripale (VIDEO) Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero, thotë se rëndom antibiotikët dhe këto preprate përdoren pa limit dhe farmacitë nuk hezitojnë të japin rekomandimet e tyre, që në këtë rast janë të pavenda. Në këtë sezon dimri, mjekët duhet të bëjnë kujdes më përdorimin e antiviralëve, e kryesisht antibiotikëve.
 • AKU-ja sqaron publikun lidhur me gjetjen e Aflatoksinës në qumësht Gjithashtu Drejtori i Politikave Shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë Pëllumb Pipero deklaron se ekspertët janë të angazhuar për të qartësuar cështjen e qumështit me aflatoksinë, e cila është gjetur në doza të vogla në këtë produkt.
 • QSUT. Mbyllet reaminacioni i kirurgjisë për 3 muaj Pëllumb Pipero gjatë një konference për shtyp ka bërë publik urdhërin e fundit “ Për shfrytëzimin sa më të mirë të reanimacionit polivalent në QSUT”. “Reagimi i Ministrit, në raport me shërbimin, që duhet ofruar në terapinë intensive në QSUT ka qënë i menjëhershëm.
 • Ligji Antiduhan. Zbatim i plotë që nga dita e hënë Pëllumb Pipero shprehet se tashmë nuk do të ketë me telefonata "miqsh" për të hequr gjobën e vendosur nga task force. "Gjoba nuk është qëllim në vetvete, gjoba vjen në zbatim të ligjit dhe gjobat këtë radhë nuk do të kenë `mik` prapa.
 • Mjekët që punojnë dy punë brenda orarit të punës do të pushohen (VIDEO) Drejtori i Politikave Shëndetësore, Pëllumb Pipero nuk thotë se mjekët ndalohen të punojnë në spitale private, por do të thotë që ata duhet të respektojnë oraret e punës, dhe kontrata.
 • UISH: Task-forcë për sjelljet etiko-profesionale të infermierëve këtë aktivitet ishin të pranishëm edhe edhe zv/ministri i Shëndetësisë Albert Gajo, drejtori i Politikave Shëndetësore pranë ministrisë së Shëndetësisë Pëllumb Pipero, drejtori i QSUT-së etj. a.
 • Gripi, nis vaksinimi i popullatës Në një konferencë për mediat, drejtori i politikave në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero theksoi se, edhe pse situata epidemiologjike është e qetë, vaksinimi është mënyra më e mirë të për të parandaluar gripin sezonal “Eksperienca na ka treguar që kjo është periudha më e mirë për të nisur
 • Pasqyra e shtypit, 25 qershor 2011 Tiranë, 25 qershor 2011, NOA - Në këtë hapësirë gjendet një pasqyrë e titujve të gazetave në Tiranë, për ditën e shtunë, 25 qershor 2011. E përditshmja “Panorama” çelet me titullin: “Gara për Tiranën.
 • Ministri Vasili lë spitalin, falënderim për stafin e mjekëve Ndërkaq mësohet gjithashtu se spitalin e kanë lënë edhe të plagosurit e tjerë, Drejtori i Kabinetit, Klodian Rjepaj dhe Drejtori i Politikave Shëndetësore Pëllumb Pipero. a.
 • Aksidenti i ministrit Vasili, plagosen 2 punonjës të ministrisë dhe 3 qytetarë Sipas të dhënave paraprake bëhet e ditur se, të plagosur kanë ngelur Pëllumb Pipero dhe Klodian Rrjepaj, punonjës të ministrisë së Shëndetësisë, ndërsa nga ana e pasagjerëve Fatmir Duka, Kastriot Duka dhe Faik Cope.
 • QSUT seminar mjekëve, mbi të drejtat e pacientit kundër korrupsionit Në këtë takim ka marrë pjese Drejtori i QSUT-së, Saimir Ivziku, Drejtori i Politikave në MSH, Pëllumb Pipero si dhe Presidenti i Unionit ALQU, Edmond Stojku. Në seminarin e parë një vëmendje e rëndësishme i është kushtuar ligjit të ri të sigurimeve por edhe sistemit të referimit, dy faktorë këta që do të ndikojnë
 • MSH: 20 persona janë prekur nga gripi i derrit Ka qenë Drejtori i Politikave në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero, i cili informoi se gripi stinor dhe virusi A/H1N1 janë në stadin e përhapjes së epidemisë. Sipas Piperos numri i të sëmurëve me grip të drejtuar nëpër qendrat shëndetësore është i lartë, ndërkohë që raste pozitive ndaj këtij virusi pritet të shtohen.
 • Zonja e Parë: Banorët e përmbytur kanë nevojë për solidaritet e mbështetje E shoqëruar nga drejtori i politikave të kujdesit shëndetësor në Ministrinë e shëndetësisë Pëllumb Pipero, Drejtoresha e Shëndetit Publik të Shkodrës, Irena Shestani, Nënkryetari i Bashkisë së Shkodrës, Ridvan Troshani e përfaqësues të tjerë të pushtetit lokal
 • Përmbytjet në Shkodër, QSUT, vë në punë telemjekësinë Ndërsa, Drejtori i Politikave në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero e cilësoi shërbimin si arritjen më të madhe për vetë faktin, se ai do të mundësojë trajtim dhe ndërhyrje tek pacienti edhe përmes këshillave të emrave më të njohur në botë.
 • PS: Ministri Vasili të përgjigjet për monopolin e ilaçeve Pas akuzave të përditshme ndaj ministrit Vasili, që i fshihet përgjigjes përballë opinionit publik duke nxjerrë në konferenca drejtorin e Politikave, Pëllumb Pipero edhe ky i përfshirë në konflikt interesi, Partia Socialiste sqaroi se drejtori Pipero duhej të ishte nën hetim pasi ka shkelur ligjin për konflikt interesi
 • Akuzat ndaj ministrit Vasili, PS: Pipero, i emëruari i Vasilit, përfitues tenderash Tiranë, 3 nëntor, NOA – Dy ditë pasi drejtori i Politikave në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero doli në mbrojtje të ministrit Petrit Vasili i akuzuar nga selia rozë për korrupsion dhe papërgjegjshmëri në drejtimin
 • Akuzat e PS, MSH: Listën e barnave të rimbursueshme e miraton KM, jo ministri Tiranë, 1 nëntor, NOA – Drejtori i Politikave në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero i ka cilësuar të papranueshme dhe të pakuptimta akuzat ndaj ministrit Petrit Vasili për papërgjegjshmëri dhe korrupsion në
 • Urdhri i Infermierit: Bluzat e bardha të respektojnë etikën deontologjike Kështu ka deklaruar në një konferencë për Urdhrin e Infermierit, Drejtori për Shëndetin në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero në një konferencë të mbajtur nga Ministria e Shëndetësisë. Sipas Piperos “Ministria e Shëndetësisë nuk mund të lejojë, që bluzat e bardha të dalin nga pavioni në pavion, duke përbërë kështu një rrezik për transmetimin
 • Njoftim nga Urdhri i Infermierit Në praninë e drejtorit të Politikave në MSH, Pëllumb Pipero dhe presidentit të UISH, Sabri Skënderi, do të sqarohen publikisht urdhrat përkatës të ministrisë së Shëndetësisë për zbatimin me korrektesë të ligjit për UISH, si dhe Urdhri për ngritjen e Task Forcës
 • Helmimi i 90 fëmijëve në Vlorë, ZMK padit Ujësjellësin cila rezultoi sipas investigimit dhe analizave të Ministrisë së Shëndetësisë referuar Drejtorit të Politikave Shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero, i cili për këtë situatë ka fajësuar Drejtorinë e Ujësjellësit në Vlorë”, u shpreh Goxhaj duke sqaruar bazën ku mbështet padia.
 • Miratohet Strategjia për Reformën në Sistemin e Urgjencës Mjekësore Këtë miratim e bëri publik, Drejtori i Përgjithshëm i Politikave, Pëllumb Pipero, i cili në një konferencë për shtyp u shpreh se « kjo strategji synon të sigurojë standart bashkëkohor të ofrimit të shërbimit të urgjencës për të gjithë pacientët e pranuar, duke skicuar aspektet kryesore
 • Pipero: "Ministria E Shëndetësisë Nuk Ndërhyn Në Organizimin E Tenderave Të Medikamenteve" TIRANA, 16 Korrik/ATSH - Gjergji Mima/ - Drejtori i Politikave dhe Planifikimit Shëndetësor në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero, kundërshtoi para mediave sot akuzat e ngritura dje në Kuvend nga opozita rreth
 • Shëndetësi- Infermierët Nevojë Për Edukim Të Vazhdueshëm Takimi, i cili u mbështet edhe nga ministria e Shëndetësisë, kishte si të ftuar edhe drejtorin e Politikave Shëndetësore në këtë dikaster, Pëllumb Pipero, i cili vlerësoi punën e realizuar nga Urdhri i Infermierit të Shqipërisë për edukimin e vazhdueshëm të infermierëve.
 • Plazhet, Të Gjithë Së Bashku Për T'I Mbajtur Pastër. e specializuar shendetesore të jetë më efektive", tha sot për ATSH-në Drejtori i Politikave dhe Planifikimit Shnëdetësor në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero. Ndërkohë, plazhet me cilësinë më të mirë të ujrave të larjes, sipas raporti të fundit të Vlerësimit të Gjendjes në Mjedis (2009), janë plazhet e Dhërmiut
 • Reforma Në Shëndetësi-Spitalet Rajonale Do Të Funksionojnë Në Nivel Qarku Pëllumb Pipero, drejtor i Politikave dhe Planifikimit Shëndetësor në Ministrinë e Shëndetësisë, sqaron për ATSH-në se, po shkohet drejt rajonalizimit të shërbimit spitalor për dy arsye; për të rritur cilësinë e shërbimit
 • Vizion I Ri Për Ofrimin E Shërbimit Shëndetësor Në Shkolla i këtij projekti të madh, duke parë shkollën si të ardhmen e kombit dhe duke u fokusuar në dy komponentë të rëndësishëm të projektit", tha për ATSH-në Pëllumb Pipero, drejtor i Politikave dhe Planifikimit Shëndetësor në Ministrinë e Shëndetësisë në seminarin e mbajtur në Hotel "Tirana International".
 • Ethet Hemoragjike - 11 Raste Të Konfirmuar Të Prekur Nga Sëmundja Deri Tani vazhdojnë të jenë në mbikqyrjen e mjekëve në Spitalin Infektiv në Qendrën Spitalore Universitare "Nënë Tereza" në Tiranë, bëri të ditur sot për ATSH-në Pëllumb Pipero, mjek infeksionist, njëherësh drejtor i Planifikimit dhe Politikave Shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë.
 • Kukës: Nis Dezinfiktimi I Zonave Të Prekura Nga Ethet Hemoragjike Për monitorimin e situatës në qarkun e Kukësit, dje ka qenë i pranishëm edhe Drejtori i Shëndetit Publik Pëllumb Pipero. Në takimin me drejtuesit e shëndetësisë ai ka kërkuar marrjen e të gjitha masave për luftimin e sëmundjes, ndërsa ka premtuar "mbështetjen për gjithçka" nga Ministria
 • Sezoni Veror- Kërkesa Më Të Forta Për Plotësimin E Standardeve Higjieno-Sanitare Në Pishina Drejtori i Politikave dhe Planifikimit Shnëdetësor në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero, tha sot për ATSH-në se "organet e Inspektoriatit Sanitar këtë vit do të jenë më të kujdesshëm, më rigoroze dhe kërkues ndaj plotësimti të standardeve
 • Stina E Verës- Masa Për Mbajtjen Nën Kontroll Të Cilësisë Së Ujit Të Pijshëm pushtetit lokal, në varësi të cilit është ujësjellësi", tha sot për ATSH-në drejtori i Politikave dhe Planifikimit Shëndetësor në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero. Si dikaster qendror për shëndetin, detyra e MSH është monitorimi i ujit përgjatë 24 orëve, veçanërisht në pikat e tij fundore sa i takon klorit rezidual
 • Ethet Hemoragjike-6 Persona Nga Kukësi Dyshohen Të Jenë Të Prekur Nga Sëmundja - Flet për ATSH-në drejtori i Planifikimit dhe Politikave Shëndetësore në MSH, Pëllumb Pipero - TIRANË, 15 Qershor/ATSH-Eriola Çuko/ - Të paktën 6 persona dyshohen të jenë të prekur nga ethet hemoragjike, ndërkohë
 • Elbasan: Të Rinjtë, Veprimtari Artistike Me Mesazh Kundër Duhanit tutje të mendojë mirë pasi e pa se çfarë dëmi shkakton ai në organizmin e njeriut", tha Drejtori i Politikave të Shëndetit në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero. Një juri e ngritur nga Drejtoria Rajonale e Arsimit ka vlerësuar me çmime intepretimet e nxënësve të shkollave të ndryshme, ku çmimin e parë e mori shkolla
 • Rishfaqet sëmundja e malaries, zbulohet një rast në Tiranë Tiranë, 14 maj, NOA – Pas gati 50 vitesh, autoritetet shëndetësore kanë konfirmuar rastin e sëmundjes së malaries në një pacient në kryeqytet. Sëmundja me orgjinë tropikale është konstatuar një pacient i cili aktualisht është shtruar në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”.
 • Situata Në Ballsh-Msh: Burimi I Infeksionit Nga Uji I Pijshëm TIRANË, 12 Maj/ATSH-Eriola Çuko/ - Situata e shtrimeve të qytetarëve në spitalin e Ballshit ka ardhur për shkak të ujit të pijshëm, deklaroi sot Pëllumb Pipero, drejtor i Politikave Shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë
 • Epidemia në Ballsh, analizat fajësojnë Ujësjellësin Sipas Drejtorit të Politikave Shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero, shkak është sasia e ulët e klorit në rrjetin e ujësjellësit, në kundërshtim me udhëzimin e ministrisë së Shëndetësisë.
 • Situata E Shtrimeve Të Pacientëve Në Ballsh, E Qetë ndërsa numri i rasteve që kanë kërkuar ndihmë shëndetësore ka ardhur në rënie, deklaroi sot drejtori i Politikave Shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero. Gjatë një konference për shtyp, Pipero tha se "nuk ka patur asnjë rast të shtruar në spital për më shume se 12 orë, ç'ka dëshmon edhe njëherë se graviteti
 • MSH: Hetim epidemiologjik për Ballshin Drejtori i Përgjithshëm i Politikave Shëndetësore në ministri, Pëllumb Pipero, ka deklaruar se bëhet fjalë për 237 persona mes tyre dhe nxënës të cilët kanë shfaqur shenja të lehta gastrointerite, të vjella e diarre.
 • Gripi i derrit, Shqipëria shënoi viktimën e parë Në një dalje për mediat, drejtori i politikave shëndetësore në ministri, Pëllumb Pipero theksoi se viktima ishte një pacient kronik dhe vuante nga kanceri i prostatës. "Pacienti i ardhur me urgjencë nga shërbimi i terapisë intensive i spitalit të Durrësit dhe i hospitalizuar në spitalin universitar të sëmundjeve të brendshme
 • Gripi i derrit, nisin vaksinimet në jetimore e azile. Pipero: Deri tani, 169 raste me AH1N1 Sipas drejtorit të Politikave Shëndetësore Pëllumb Pipero, kjo nismë e fundit e ministrisë ka si target grup shtresat e margjinalizuara të shoqërisë dhe është pjesë e masave të marra në lidhje me përballimin e situatës gripale stinore.
 • Protesta e opozitës, ministria vendos shërbim shëndetësor 24 orë nxitur mospjesëmarrjen e qytetarëve në protestë", tha sot për mediat drejtori i politikave shëndetësore dhe planifikimit në ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero. b.
 • Konfirmohen edhe 9 persona me "Gripin e derrave" në Shqipëri, rrezikohen 2 fëmijë Lajmi është konfirmuar për agjencinë NOA nga mjeku infeksionit Pëllumb Pipero. Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik deri tani janë analizuar rreth 500 mostra me grip të marra nga të gjitha spitalet rajonale të vendit.
 • LSI, dorëzon listën e kandidatëve për deputet në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve Tiranë, 19 maj NOA - Lëvizja Socialiste për Integrim, ka paraqitur sot pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve listën e plotë të kandidatëve për deputet që do të garojnë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare që do të