Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2011
 

Lajmet e datës 13 Shkurt 2011

 • Shoqata Shqiptare për incidentin: I gjithë kombi Shqiptar është një për trojet tona k Tiranë, 13 shkurt 2011, NOA- Lidhur me incidentin e ndodhur në Kalanë e Shkupit, ditën e sotme ka reaguar edhe Shoqata për "Mbrojtjen e të Drejtave Civile”.
 • Shën Valentini, garë për puthjen më të gjatë, rekordi 32 orë Pattaya, 13 shkurt 2011, NOA- Katërmbëdhjetë çifte do të jenë në garë, mes të cilëve njëri homoseksual, në konkursin për puthjen më të gjatë i organizuar në qytetin turistik Tajlandez të Pattaya, për Shën Valentinin.
 • Barbara Streisand shpallet njeriu i vitit E diel, 13 shkurt 2011, NOA- Këngëtarja me famë botërore Barbara Streisand është zhgjedhur nga kolegët e saj, por jo vetëm, si “njeriu i vitit”.
 • Zhduket statuja e çmuar e faraonit Tutankhamun Kajro, 13 Shkurt 2011 NOA – Zhduket statuja e çmuar e faraonit Tutankhamun. Statuja unike është grabitur nga plaçkitësit që u futën në muze më 28 janar.
 • Vizitorët “pushtojnë” memorialin e Skënderbeut në Lezhë Lezhë, 13 Shkurt 2011 - Memoriali i Heroit Kombëtar të Shqiptarëve, Gjegj Kastriotit, Skënderbeut, i cili u ndërtua 30 vjet më parë në qytetin historik të Lezhës, po tërheq interesimin e vizitorëve nga të gjithë trojet shqiptare.
 • BDI dhe VMRO-DPMNE reagojnë për incidentin Shkup, 13 shkurt 2011, NOA- BDI nëpërmjet një deklarate ka shprehur qëndrimin e saj por edhe të VMRO-DPMNE-së lidhur me incidentet e dhunshme në Kalanë e Shkupit.
 • Realpolitika e SHBA dhe shqiptarët Geri Q. Kokalari Ndërsa shohim se si shpalosen ngjarjet në Egjipt nuk është e vështirë të bëhen krahasimet me Shqipërinë.
 • Arsyeja në filozofi Bujar Plloshtani Idiosinkrazi, perëndimi i të shëmtuarës dhe smirës, vetëm për hir të guximit sapere aude dhe arsyes bon sens.
 • Mançini: Rooney na mohoi titullin, goli i tij i pabesueshëm E diel, 13 shkurt 2011, NOA- Roberto Mançini është shprehur pesimist për titullin, pas golit të Wayne Rooney. “Kur një lojtar fantastik si Rooney shënon një gol të tillë, është e pa besueshme.
 • Lista e TV shqiptare që ndëshkohen nga KKRT Tiranë, 13 Shkurt 2011 NOA – Ndëshkohen disa televizione, kryesisht kabllore në vend për shkelje të ndryshme që lidhen me vjedhjen e programeve të TV të tjera përmes ritransmetimit të plotë.
 • Serbia çdo ditë hyn borxh 3300 euro, Guvernatori: Duhen marrëveshje të reja financimi Beograd, 13 shkurt 2011, NOA- Guvernatori i Bankës Kombëtare të Serbisë Dejan Shoshkiç, deklaroi se pas alarmit që çdo ditë vendi po mbytet nga borxhet, thekson se
 • Huffington Post i bashkohet kompanisë AOL E diel, 13 shkurt 2011, NOA- Grupi mediatik, Amerika Online i njohur si AOL, ka kaluar në varësi një nga faqet më të rëndësishme dhe më të lexuara të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Huffington Post.
 • Liria e mediave dhe 3 vjet Kosovë e pavarur Organizatat për mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të njeriut thonë se tre vjet pas pavarësisë, Kosova nuk mund të mburret se ka garantuar liritë dhe të drejtat civile.
 • Parashikimi i motit për 14 Shkurt 2011 Tiranë, 13 Shkurt 2011 NOA - Dita e hënë parashihet të dominohet nga vranësira te dendura ne te gjithë zonën malore ku në veri dhe veriperëndim do te gjenerohen reshje te izoluara shiu dhe debore.
 • Vetëvendsoja reagon për incidentin në Kalanë e Shkupit: Historia nuk tjetërsohet me dhunë Prishtinë, 13 shkurt 2011, NOA- Lidhur me situatën që po ndodh në Kalanë e Shkupit në Maqedoni ka reaguar edhe Lëvizja Vetëvendosje. Nëpërmjet një deklarate për mediat ajo shpreh shqetësimin e saj duke thënë se, “Lëvizja Vetëvendosje, po i ndjek me shqetësim zhvillimet e sotme në Maqedoni
 • Hilton dembele, por e përkushtuar në palestër E diel, 13 shkurt 2011, NOA- E njohur si një ndër femrat më pasanike në botë, Paris Hilton ka një dobësinë ndaj ushtrimeve fizike në palestër.
 • Zvicër, qytetarët kundërshtojnë qeverinë për mbajtjen e armëve në shtëpi E diel, 13 shkurt 2011, NOA- Qeveria e Zvicrës në ndryshimin e fundit që i bëri ligjit, parashikoi që qytetarët të lejoheshin të mbanin armë në shtëpitë e tyre.
 • Egjipti shpërndan Parlamentin dhe nis punën për Kushtetutën e re Kajro, 13 shkurt 2011, NOA- Dy ditë pas marrjes së pushtetit, autoritetet ushtarake në Egjipt kanë njoftuar se kanë pezulluar Kushtetutën dhe kanë shpërndarë parlamentin.
 • BE dhe SHBA: Incidenti në Kala të tejkalohet me dialog Shkup, 13 shkurt 2011, NOA- Lidhur me incidentin e ndodhur ditën e sotme në Kalanë e Shkupit në Maqedoni ka reaguar zyra e Bashkimit Europian dhe Ambasada Amerikane në Maqedoni.
 • Meta: Montazhieri i dështuar e nxori drejtësinë e ligjit në bulevard Korçë, 13 shkurt 2011, NOA- (Update) / Ariola Ymeraj - Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta i shoqëruar nga Zv. Kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto dhe nga Ministri i Shëndetësisë Petrit Vasili gjatë turit të tij para-elektoral është ndalur sot paradite
 • Plagosen 8 persona në incidentin e Kalasë së Shkupit Shkup, 13 shkurt 2011, NOA- Njësitet speciale policore ditën e sotme kanë qenë të pranishme në rrethinën e Kalasë së Shkupit, pas incidentit të dhunshëm që ndodhi midis dy grupeve etnike shqiptare dhe maqedonase në këtë vend.
 • FSK: Kërkojmë përfshirjen e femrave Prishtinë, 13 shkurt 2011, NOA- Femrat janë thirrur në radhët e Forcave të Sigurisë së Kosovës. Kjo fushatë ka nisur në Lipjan duke shprehur interesimin që të ketë pjesëtarë edhe nga kjo komunë, sidomos nga femrat.
 • Trajkoviç: Me korrupsion Thaçi, ka arritur që të fitojë dy deputetë të LSJ Prishtinë, 13 shkurt 2011, NOA- Rada Trajkoviç kryetare e Listës Unike Serbe (LSJ), deklaron se dy nga katër deputetët e kësaj partie, sipas marrëveshjes brenda koalicionit kanë marrë vendim që të përkrahin formimin e qeverisë së Kosovës në krye me PDK-në e Hashim Thaçit.
 • Topalli: Imzot Kaçorri burri që vuri themelet e shtetit shqiptar Durrës, 13 shkurt 2011, NOA – “Dom Nikollë Kaçorri ishte një burrë i madh, një shqiptar i madh që vuri themelet e shtetit shqiptar. Është një ndër baballarët e kombit”.
 • PS: Kusarët në pushtet sulmojnë Ina Ramën Tiranë, 13 shkurt 2011, NOA – Selia rozë ka reaguar ndaj akuzave kundër Kryeprokurores Ina Rama të artikuluara sot nga Kryetari i Grupit kuvendor demokrat Astrit patozi, duke i cilësuar akuzat e këtij të fundit si sulm i kusarëve në pushtet ndaj Ina Ramës.
 • Rama: Prokuroria ka vullnet për të bërë drejtësi Fier, 13 shkurt 2011, NOA/ Irma Toptani– Sikundër një javë më parë në familjen e Hekuran Dedës, edhe këtë fundjavë i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Linda dhe e ëma, Aneta, Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ngushëlloi familjen e Faik Myrtaj në Cakran të Fierit, e cila humbi të dashurin e saj
 • Mjekësia Ligjore: Prokurorët dekonspirojnë “21 janarin” Tiranë, 13 shkurt 2011, NOA – Përveç mazhorancës dhe Policisë së Shtetit ndër akuzuesit e prokurorisë për dekonspirim të sekreteve të hetimit të 21 janarit është rreshtuar edhe Instituti i Mjekësisë Ligjore.
 • Presidenti takim me Wollfarth për 8 majin Tiranë, 13 shkurt 2011, NOA – Kur na ndajnë vetëm tre muaj nga zgjedhjet vendore të 8 majit, dhe kur në sipërfaqe nuk duket asnjë bashkëpunim nga opozita për marrjen pjesë në këto zgjedhje, Presidenti i Republikës, Bamir Topi është mobilizuar në lëvizjet e tij politike duke kërkuar në fillimjavën
 • PD: Ina Rama mbulon implikimin politik në puç Tiranë, 13 shkurt 2011, NOA – Partia Demokratike ka vijuar edhe sot akuzat ndaj Kryeprokurores Ina Rama, duke e akuzuar atë si përgjegjësen e vetme të rrjedhjeve të përditshme të informacioneve mbi hetimin e 21 janarit në media.
 • Policia: Prokuroria nxori informacionet në media Tiranë, 13 shkurt 2011, NOA – Policia e Shtetit ka reaguar sot pas deklaratave të mbrëmshme të Prokurorisë, duke i cilësuar të habitshme akuzat e organit të akuzës, që sipas Policisë ia kishte hedhur kësaj të fundit fajin për rrjedhje informacionesh të hetimit të 21 janarit dhe për pasojë botimin
 • Berisha: Haxhiqamilët po ringjallen dhe sot Durrës, 13 shkurt 2011, NOA – 94 vite më pas prehjes së tij në kryeqytetin e Austrisë Vjenë sot janë riatdhesuar në tokën amë në qytetin e Durrësit eshtrat e rilindësit tonë të madh Dom Nikollë Kaçorri.
 • PS: Meta sulmon Kryeprokuroren, se i rëndojnë vrasjet e 21 janarit Tiranë, 13 shkurt 2011, NOA/ Irma Toptani – Pas akuzave të Kryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta të lëshuara nga Korça ndaj Kryeprokurores Ina Rama, të cilën e akuzoi se mban anën e lidershipit të PS-së, ka reaguar edhe selia rozë, e cila deklaroi se Ilir Meta është në një siklet
 • Lushnje, sekuestrohen në bunker lëndë plasëse, armë dhe drogë, tre në pranga Lushnje, 13 shkurt 2011, NOA – Në kuadër të operacionit policor të koduar “Bunkeri” efektivët e komisariatit të Lushnjes në bashkëpunim me ata të Fierit pas informacioneve dhe kontrollit të ushtruar në një bunker që ndodhej pranë fshatit Konjat të komunës Dushk kanë sekuestruar një armë zjarri, një
 • Durrës, sekuestrohen mbi 6 kg heroinë e mbërritur nga Kosova Durrës, 13 shkurt 2011, NOA – Uniformat blu të antidrogës në qytetin e Durrësit sekuestruan mbrëmë 6 kg e 320 gr substancë narkotike e dyshuar si heroinë si dhe arrestuan në flagrancë poseduesin e saj, një 21-vjeçar.
 • PS: Me 1280 prona publike, Berisha po pasuron veten e familjen Tiranë, 13 shkurt 2011, NOA/ Irma Toptani – Nxjerrjen në privatizim të 1280 aseteve publike nga qeveria në këtë periudhë që përkon me kohën para zgjedhjeve vendore e ka denoncuar sot si abuzive deputeti i Partisë Socialiste Ilir Beqja, i cili e konsideroi këtë proces privatizimesh si një proces korruptiv
 • Ekstradohet nga Londra, vrau në vitin 1992 Tiranë, 13 shkurt, NOA – Një person është ekstraduar nga Anglia pasi kërkohej për vrasje në vitin 1992. Personi i arrestuar është Fadil Hoxha, 42 vjeç lindur në Zall-Dardhë – Dibër.
 • Policia: Në 2 ditë 78 arrestime, u kapën dhe 11 kg drogë Tiranë, 13 shkurt, NOA – Vetëm gjatë dy ditëve të fundit policia ka arritur të ndalojë 78 persona dhe të kap rreth 11 kilogramë drogë të llojeve të ndryshme.
 • Zvicër, referendum për mbajtjen e armëve Zvicër, 13 shkurt, NOA - Në Zvicër sot mbahet referendumi mbi ndalimin e mbajtjes së armëve në shtëpi pas kryerjes së shërbimit ushtarak – një paktikë kjo e cila në këtë vend ekziston që nga viti 1874.
 • Serbia rrezikon heqjen e vizave Beograd, 13 shkurt, NOA - Regjimi i udhëtimit pa viza për Serbinë mund të pezullohet në qershor për shkak të rritjes së numrit të qytetarëve me pasaporta serbe, të cilët kërkojnë azil në shtetet e BE-së, shkruan gazeta serbe “Politika”, duke u mbështetur në burime diplomatike në Bruksel.
 • Meta: Ina Rama kontrollohet nga kreu i PS Korçë, 13 shkurt, NOA – Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim ka kërkuar sot nga Prokuroria e Përgjithshme që të mos tregohet e njëanshme në hetimin që po bënë në lidhje me video regjistrimin.
 • Rama në familjen e demonstruesit të vrarë Faik Myrtaj Fier, 13 shkurt, NOA – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama ka zhvilluar sot një vizitë në familjen e Faik Myrtaj, një prej 4 demonstruesve që humbi jetën në datën 21 janar.
 • AH1N1, 150 të prekur në gjithë vendin Tiranë, 13 shkurt, NOA – Virusi AH1N1, ose siç njihet ndryshe Gripi i Derrit ka prekur rreth 150 persona në gjithë vendin. Lajmi është konfirmuar nga drejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Enver Roshi.
 • Serbët e Bosnjës refuzojnë BE Bosnjë, 13 shkurt, NOA - Serbët e Bosnjës kanë hedhur poshtë kërkesën e Bashkimit Evropian për një forcim të shtetit të përbashkët Bosnjë-Hercegovinë.
 • KE mund të heq rekomandimin për statusin e Maqedonisë Bruksel, 13 shkurt, NOA - Komisioni Evropian mund të tërheq rekomandimin për Maqedoninë për fillimin e negociatave për anëtarësim në BE për shkak të shqetësimeve nga situata politike.
 • Foto lajm/Banka e Shqipërisë me pamje ndryshe E ndërtuar në vitin 1936, pas 75 vitesh, Banka e Shqipërisë do të ketë një pamje më moderne. Plani rregullues i qendrës së Tiranës ka planifikuar edhe ndryshimin e fasadës së një prej objekteve më të bukur arkitekturor në qendër të kryeqytetit.
 • Shqipëria-Një realitet i gjymtuar "Si formë të tretë të përftimit të simboleve mitologjikë në poezinë e Ali Podrimjes, autorja ka veçuar analogjinë me situata mitologjike. Ka shqyrtime të shkëlqyera në këtë nënkapitull për mitin e aktualizuar, si rasti i poezisë “Maca e zezë”, ku “rrafshi i tentimit” dhe “rrafshi i dështimit” i përgjigjen
 • Kapet 6 kilogramë heroinë në Durrës Durrës, 13 shkurt, NOA – Policia e Durrësit ka arritur të kap sot rreth 6 kilogramë drogë të llojit heroinë. Korrespodenti i Agjencisë NOA raporton se droga është kapur pas një aksioni të të forcave të rendit.
 • Pollo: Rama po punon për kthimin e vizave Çorovodë (Skrapar)- Ministri për Inovacionin dhe Teknologjinë e Informacionit e të Komunikimit, Genc Pollo, ka hedhur akuza të ashpra sot ndaj kryetarit të Partisë Socialiste, duke e cilësuar atë si njeriun që po punon për rikthimin e vizave për shqiptarët.
 • Dyndje refugjatësh në Itali, emergjencë në Lampeduza Itali, 13 shkurt, NOA - Nisur nga fluksi masiv i refugjatëve nga Tunizia, qeveria italiane bëri thirrje për ndihma humanitare emergjente për ishullin Lampedusa.
 • Pasqyra e Shtypit, 13 Shkurt 2011 Tiranë 13 shkurt, NOA – Gazetat shqiptare kanë si argument kryesor gjatë ditës së sotme videon e re të zbuluar nga prokuroria, ku Dritan Prifti ka filmuar veten duke ndarë 70 mijë euro me ish-ministrin e Ekonomisë, Leonard Beqiri.
 • Meta në Korçë për zgjedhjet vendore Korçë, 13 shkurt, NOA – Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta do të jetë sot në qytetin e Korçës në kuadër të fushatës paraelektorale për zgjedhjet vendore.
 • Pas protestave Egjipti i kthehet normalitetit Kajro, 13 shkurt, NOA - Jeta në Egjipt po i kthehet normalitetit – dyqanet janë hapur, njerëzit kanë nisur punën, pas protestave kundër regjimit.
 • Shtëpia e Bardhë kritikon Iranin SHBA, 13 shkurt, NOA - Shtëpia e Bardhë ka kritikuar Iranin se nuk ka lejuar tubimin e opozitës në mbështetje të kryengritjeve arabe. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Tom Donilon, i bëri thirrje qeverisë në Teheran t’i lejojë popullit “të drejtën universale për t’u mbledhur në mënyrë paqësore
 • Një president mbi polemikat "Është një nga ata persona që e njeh Kushtetutën në detaje. Ruan gjakftohtësinë, nuk rrëmbehet lehtë, nuk del kurrë nga roli tij. Asnjë njeri, as nga e djathta e as nga e majta, prej nga ka dalë, nuk mund ta akuzojnë se kanë mundur ta tërheqin nga mënga për ta përdorur”, shprehet njëri prej bashkudhëtarëve
 • Arrihet marrëveshja Thaçi-Pacolli Prishtinë, 13 shkurt, NOA – Duket se Hashim Thaçi dhe Bexhet Pacolli janë drejt firmosje së një marrëveshje të përbashkët për qeverisjen e koalicionit.
 • Ndikimi grek, “Vatra” kërkon shtyrjen e regjistrimit në Shqipëri SHBA, 13 shkurt, NOA - Federata Panshqiptare “Vatra” në SHBA kërkon shtyrjen e regjistrimit të popullsisë në Shqipëri, pas tentimeve dhe skenarëve greke në zonat e jugut.
 • Professional Development Year for the Study of Journalism/Mass Communication Professional Development Year for the Study of Journalism/Mass Communication Program Announcement, 2011-2012 The United States Embassy in Macedonia is pleased to announce the 2011-2012 Professional Development Year Program (PDY) for the study of journalism and/or mass communication
 • SHBA: Ruhuni nga lotaritë që ju premtojnë Amerikën Ky lajm është pjesë e paketës së shërbimeve për abonentët. Nëse doni të pajiseni me një emër përdoruesi dhe fjalëkalim që të përfitoni lajmet ekskluzive dhe shërbimet e tjera të Agjencisë NOA, dërgoni një kërkesë tek pr@noa.