Lajme > Lajme Temash > Qeveria > Ambasadat në Shqipëri
 

Ambasada Italiane

 • Dade-Casini: Intensifikim i marredhënieve parlamentare mes dy vendeve Senatit të Republikës italiane, Pier Ferdinando Casini, i cili ndodhet në Shqipëri në kuadrin e Forumit te përbashkët italo-shqiptar, te organizuar nga ambasada italiane në Tirane. Gjatë takimit u shkëmbyen mendime lidhur me situatën në rajonin e Ballkanit dhe më gjerë.
 • Linda Rama: Kush nuk e përballon ngarkesën le të ikë, tani mbrapsht në mësim!” *Fjala e bashkëshortes së kryeministrit, Linda Rama dje në aktivitetin “Sipërmarrja femërore” organizuar nga Ambasada Italiane në Shqipëri, me pjesëmarrjen e Ministres së Jashtme italiane, Emma Bonino, botuar në /shekulli/
 • Java e ushqimit italian, aktiviteti i zhvilluar nga Ambasada italiane (VIDEO) "Java e ushqimit italian" ka qënë aktiviteti që është zhvilluar nga Ambasada italiane me qëllim gatimin e ushqimeve tradicionale italiane nga të gjitha krahinat.
 • Ambasada Italiane: Hyn në fuqi marrëveshja për legalizimin e akteve publike Tiranë, 21 qershor 2011, NOA- Ambasada Italiane në Shqipëri nëpërmjet një njoftimi shprehet se ka hyrë në fuqi vendimi i qeverisë italiane për tërheqjen e kundërshtisë së vënë në 2003 ndaj Shqipërisë, Marrëveshja e
 • Çelen regjistrimet për studime në Itali, gjithçka duhet të dini Burime zyrtare nga Ambasada Italiane në Tiranë i thanë agjencisë NOA se dokumentet do të dorëzohen personalisht nga të interesuarit pranë Ambasades Italiane, duke caktuar takim nga data 6 deri në datën 17 qershor 2011.
 • Fitorja e Bashës, simpatizantë të PD marshojnë në qendër të Tiranës Aktualisht, simpatizantët po përshkojnë vazhdimisht rrugët e ish-Bllokut, rrugën deri tek RTVSH, ambasada italiane dhe selia e KQZ tek Pallati i Kongreseve, duke vazhduar tek sheshi Nënë Tereza dhe duke parakaluar në shenjë festive edhe tek rruga e Elbasanit, sheshi
 • Ambasada Italiane jep bursa studimi për shqiptarët, ja kriteret dhe kërkesat për përfitim Tiranë, 8 prill 2011, NOA- Ambasada Italiane nëpërmjet një komunikate për shtyp ka bërë të ditur se Ministria e Jashtme Italiane u ofron qytetarëve shqiptarë për vitin akademik 2011-2012 bursa studimi.
 • Berisha “i bie anash” Ditës së Verës në Elbasan Tiranë, 13 Mars 2011 NOA – Kryeministri Sali Berisha do të jetë nesër në DItën e Verës në Elbasan, por jo për kremtimet zyrtare të festës që organizon Bashkia Elbasan, por për inaugurimin e linjës elektrike Elbasan-Tiranë
 • Shkrimtari i shquar Skënder Hasko, në 75-vjetorin e lindjes Çmimin “Xhani Rodari”, dhënë nga ambasada italiane për romanin-përrallë “Të burgosurat e Xhuxhumit” (Një kopje e diplomës së këtij çmimi është vendosur në muzeun e Xhani Rodarit, në Itali) Çmimi “Tasim Gjokutaj” dhënë nga Shtëpia Botuese Toena, për romanin “Arratisja e Tupe Xhelos”
 • Ambasada italiane nxjerr një shërbim të ri Tiranë, 17 Shkurt 2011 NOA - Ambasada italiane nxjerr një shërbim të ri që është aktivizimi i sistemit "Prenoto online". Lajmin e bënë të ditur për agjencinë NOA, burime zyrtare nga ambasada italiane.
 • Fratini anulon vizitën në Kosovë, shkon në Serbi Ministri i Jashtëm i Italisë, Franko Fratini ka anuluar vizitën që kishte planifikuar ta zhvillonte në Kosovë, ka bërë të ditur ambasada italiane në Beograd.
 • Mbërrijnë ndihmat e para nga Italia Nga ana e saj, ambasada italiane ka bërë me dije se këto janë vetëm ndihmat e para. n.e/NOA
 • Ndalimi i reshjeve zbut emergjencën e përmbytjeve, situata më e fundit në vend Nga ana e saj, ambasada italiane ka bërë me dije se këto janë vetëm ndihmat e para. {youtube}sU-DAvC8VKY{/youtube} 08.00 - Informacionet më të fundit për situatën në vend
 • Përmbytjet, Italia i përgjigjet kërkesës: Nesër zbarkojnë 5 maune me ndihma Tiranë, 5 dhjetor, NOA – Ndërsa Shkodra u pushtua nga uji për të disatën herë gjatë vetëm këtij viti, ashtu si edhe gjatë përmbytjeve të fillimvitit në Shkodër, qeveria italiane i është përgjigjur kërkesës për ndihmë
 • Italia dhuron 35 ton ushqime dhe veshje për zonat e përmbytura Tiranë, 5 dhjetor, NOA – Qeveria italiane ka miratuar dërgimin e pjesë së parë të ndihmave për banorët e zonave të përmbytura në Shkodër. Ambasada Italiane në Tiranë njofton se janë bërë gati për transportim drejt Shqipërisë; 25 ton mallra ushqimorë; 5 ton veshje dhe pajisje kundër shiut dhe 4 ton
 • Përmbytjet, fshatra të tëra nën ujë në Shkodër, vazhdon Gjendja e Emergjencës Ambasada Italiane në Tiranë njofton se janë bërë gati për transportim drejt Shqipërisë; 25 ton mallra ushqimorë; 5 ton veshje dhe pajisje kundër shiut dhe 4 ton produkte për higjienën vetjake. Sasia e ndihmës është mundësuar nga Departamenti i Mbrojtjes Civile, në bashkërendim me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe me Kryqin e Kuq Italian.
 • Mediu: Asnjë pikë uji s’duhet të derdhet në mjedis, pa u trajtuar të organizuar nga Dhoma e Tregëtisë Italiane dhe Ambasada Italiane, ku theksoi se pastërtia e ujërave bregdetare, por edhe ruajtja e mjedisit në përgjithësi, janë ndër prioritete të kësaj qeverisje. Sipas tij, kjo është e lidhur me faktin se tashmë Shqipëria e ka përcaktuar qartë profilin e saj turistik, si dhe po përballet me një fluks turistësh gjithnjë
 • Universitetet italiane, nesër fituesit e parë për degët pa konkurs Tiranë, 9 Gusht, NOA – Ditën e nesërme, pritet që nga Ambasada Italiane të shpallen fituesit e universiteteve italiane, për ato degë të cilat nuk kanë nevojë për konkurs.
 • Ambasada Italiane: Rregullat për studentët e regjistruar në universitetet italiane Tiranë, 7 Korrik, NOA - Ambasada Italiane në Tiranë ka publikuar sot rregullat e reja që duhet të aplikojnë studentët e regjistruar në universitetet italiane.
 • Ilir Demalia: Në ambasadën gjermane, ato ditë dashuri dhe solidaritet me njëri-tjetrin Mendoj se ata që hynë tek ambasada italiane donin të shkonin në Itali, ata që kishin afeksion për Gjermaninë, hynë në ambasadën gjermane. Por kur u bë shpërthimi i madh dhe kur ambasadat filluan herë të mbylleshin e herë të hapeshin, atëherë njerëzit nuk pyesnin më ku të hynin, por ku të gjenin
 • Kooperacioni Italian, dhurata për Muzeun Historik Kombëtar Tiranë, 24 Qershor, NOA – Ambasada Italiane do t’ia dhurojë materialet e përdorura për nismën “Së bashku për Evropën- 1990-2010 Kooperacioni Italian për Zhvillim për Shqipërinë”, Muzeut Historik Kombëtar, institucionit
 • Italia, dhurata për Muzeun Historik Kombëtar Versione Italiana Tiranë, 23 qershor 2010 NOA - Në Muzeun Historik Kombëtar, Ambasada Italiane do të dhurojë nesër në mesditë ora 13.00 materialet e përdorura për nismën “Së bashku për Evropën - 1990-2010 Kooperacioni Italian për Zhvillim për Shqipërinë”, mbajtur më 12 prill deri më 9 maj 2010
 • Itali -Shqiperi, Diskutohen Prespektiva Te Reja Zhvillimi Ne Fushen E Bujqesise bujqësisë dhe agroindustrisë", ishte tema kryesore që u diskutua sot në Forumin Shqipëri-Itali mundësi bashkëpunimi mes dy vendeve, që u organizua nga Ambasada Italiane në Tiranë, në mjediset e Hotel Tirana Internacional.
 • Axhenda Për Ditën E Enjte, 20 Maj mbeshtetjes se bashkepunimit ekonomik dhe tregtar te vendeve te Korridorit 8 (Itali, Shqiperi, Maqedoni) AMICO, nga ministria e Ekonomise, Konfindustria; Ambasada Italiane, etj; Ora 11:00 -Në Muzeun Historik Kombëtar zhvillohet aktiviteti "Homazh - kushtuar mikut të Bullgarisë - Loro Boriçit" Ora 17.
 • Axhenda Për Ditën E Enjte, 20 Maj mbeshtetjes se bashkepunimit ekonomik dhe tregtar te vendeve te Korridorit 8 (Itali, Shqiperi, Maqedoni) AMICO, nga ministria e Ekonomise, Konfindustria; Ambasada Italiane, etj; Ora 17.30- Në kuadër të sezonit të eventeve "Italia dhe Shqipëria në 2010: dy Popuj, një Det, një Miqësi", para Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë, do të përurohet
 • Eventet, përurohet sallonit i librit italian Tiranë, 19 maj, NOA – Në kuadër të sezonit të eventeve "Italia dhe Shqipëria në 2010: dy Popuj, një Det, një Miqësi", organizuar nga Ambasada italiane në Tiranë, nesër para Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë
 • Italia, Partner Strategjik Dhe Avokate E Fortë E Integrimit Europian Të Shqipërisë Shqipërisë në BE; një partneritet strategjik mes Shqipërisë, Italisë dhe Komisionit Europian" e organizuar sot në Hotel Sheraton nga ministria e Integrimit dhe ambasada italiane në Tiranë, konfirmoi marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve.
 • Itali - Ministria E Jashtme Konfirmon Vdekjen E Një Shtetasi Italian Në Bangkok ROMË, 19 maj /ATSH-ANSA/ - Ambasada italiane në Bangkok konfirmon vdekjen e një shtetasi italian gjatë përleshjeve në kryeqytetin tajlandez, njoftoi pak më parë Ministria e Jashtme italiane.
 • Koncert rok në Durrës me grupe të njohur nga vendi dhe bota Tiranë, 13 Maj NOA/ Milena Selimi - Në kuadër të Sezonit të Madh të Aktiviteteve, Ambasada Italiane do të organizojë në Durrës një koncert rock me grupe nga Shqipëria dhe Italia. Koncerti do të organizohet ditën e shtunë në sheshin më të madh të qytetit të Durrës, Taulantia.
 • "Kur Shkrep Nuvolari", Ekspozitë Në Gka Në kuadër të sezonit të madh të aktiviteteve të organizuara nga Ambasada Italiane në Tiranë , "Shqipëria dhe Italia, dy popuj, një det, në miqësi", ekspozita "Kur Shkrep Nuvolari", rindërton karrierën sportive të Nuvolarit përmes fotografive të shkepura prej tij.
 • Liberalizimi I Vizave Për Shqiptarët Është I Merituar Dhe Nuk Vjen Si Dhuratë Dhomës së deputetëve të Italisë, Gianfranco Fini zhvilloi sot një vizitë në Tiranë në kuadër të eventeve "Dy popuj, një det, një miqësi", organizuar nga ambasada italiane. Gjatë vizitës, së bashku me kryetaren e Kuvendit, Topalli ishin të ftuar në një tryezë të rrumbullakët të drejtuar nga gazetari i njohur Italian Bruno Vespa, në
 • Italia Dhe Shqipëria, Plan Të Përbashkët Veprimi Në Projekte Konkrete Mjedisore të sotëm të mbajtur në Hotel Tirana International, në kuadër të iniciativës "Italia e Shqipëria 2010: dy Popuj, nje Det, nje Miqesi", e organizuar nga Ambasada Italiane në Tirane dhe Ministria Italiane e Mjedisit, Tokes dhe Detit.
 • Nis sot “Berat Festival 2010” Edicioni i parë mbështetet nga Ministria e Turizmit Kulturës Rinisë dhe Sporteve, Ambasada italiane në Tiranë, Bashkia e Beratit, nën patronazhin e Kryetares së Kuvendit, Jozefina Topalli. Në ditën e tij të parë Festivali Berat 2010 do të zhvillojë disa aktivitete si: Vrapime të lira në lagjen e mrekullueshme Mangalem, një garë e hapur
 • "Ecletnica Pagus" vjen në Tiranë Tiranë, 27 Prill NOA/ Milena Selimi - "Ecletnica Pagus" vjen në Tiranë, në kuadër të Sezonit të Madh të Eventeve: "Italia e Shqipëria 2010: "Dy Popuj, një Det, një Miqësi", promovuar nga Ambasada Italiane në Shqipëri
 • Eventet italiane, "Ecletnica Pagus" vjen në Tiranë "Ecletnica Pagus" vjen në Tiranë, në kuadër të sezonit të madh të eventeve "Italia e Shqipëria 2010: Dy Popuj, një Det, një Miqësi", promovuar nga Ambasada Italiane në Shqipëri. Koncerti do të mbahet më datën 26.
 • Eventet italiane, prezantohet aktiviteti "Berat Festival 2010" Berat, 23 prill, NOA - Në kuadër të sezonit të eventeve "Italia dhe Shqipëria 2010- Dy Popuj, një Det, një Miqësi", ambasada Italiane në bashkëpunim me Bashkinë e Beratit, shoqatën "Albania Rafting Group", "Biosphera"
 • Anulohet Salloni i Librit Italo-Shqiptar Tiranë, 22 prill, NOA - Situata e rënduar e fluturimeve ajrore si pasojë e hirit vullkanik, ka bërë që të anulohet dhe një tjetër aktivitet kulturor në Tiranë.
 • ‘Vullkani' pengon edhe aktivitetet kulturore Në vazhdën e anulimit të fluturimeve mes Italisë dhe Shqipërisë për shkak të shpërthimit të vullkanit Eyjafjallajoekull në Islandë, Ambasada italiane në Tiranë njofton me keqardhje se spektakli "Tutta la vita è mar- vaudeville tra bonacce e tempeste" është anuluar.
 • Eventet italiane, nesër ekspozeja kinematografike "Vështrime italiane" Tiranë, 15 prill, NOA - Në kuadrin e sezonit të madh të eventeve "Dy Popuj, Një Det, Një Miqësi" të promovuar nga ambasada italiane në Tiranë, nesër pranë muzeut Historik Kombëtar, në praninë e ambasadorit italian
 • Ambasada Italiane, ndihma për fëmijët e Shkodrës Tiranë, 30 mars, NOA - Në kuadër të sezonit të evenimenteve "Italia dhe Shqipëria 2010 - dy Popuj, një Det, një Miqësi", të promovuar nga ambasada italiane në Tiranë, nesër në sallën e Bashkisë te Dajçit, përfaqësuesi
 • Nesër çelet "ExpoScuolaDireFuturo" Tiranë, 22 mars, NOA - Në kuadër të sezonit të eventeve "Italia dhe Shqipëria 2010 - dy Popuj, një Det, një Miqësi" organizuar nga ambasada italiane në Tiranë, nesër pranë Muzeut Kombëtar në Tiranë do të çelet "ExpoScuolaDireFuturo"
 • Seminar për teknikat në sektorin enologjik Tiranë, 19 mars, NOA - Seminari mbi "Teknikat dhe Impiantet për sektorin Enologjik" është një aktivitet i realizuar nga ICE në kuadër të ekspozitës "Poezia e Verës" - organizuar nga shoqata "Syri Blu".
 • Inaugurohet auditoriomi i ri i komandës Tradoc Tiranë, 19 mars, NOA - Në kuadër të sezonit të eventeve "Italia dhe Shqipëria 2010 - dy Popuj, një Det, një Miqësi", promovuar nga ambasada italiane në Tiranë, pranë "Komandës së Stërvitjes dhe Doktrinës (TRADOC)"
 • Nesër mbyllet "Poezia e Verës" një aktivitet tjetër të pranverës italiane me operan "Rigoletto" të Giuseppe Verdit, event qe do të çelë kalendarin e veprimtarive të organizuara nga ambasada italiane pranë Teatrit të Operas dhe Baletit.
 • Eventet italiane, mbërrin "Rigoleto" nesër në orën 19:00, do të shfaqet premiera e operas "Rigoletto" të Giuseppe Verdit, i cili do të çelë kalendarin e veprimtarive të organizuara nga ambasada italiane pranë Teatrit te Operas dhe Baletit.
 • Akademia "Skënderbej", inaugurohet auditorimi i ri Tiranë, 18 mars, NOA - Në kuadrin e sezonit të aktiviteteve "Italia dhe Shqipëria 2010-dy popuj, një det, një miqësi", në mjediset e Akademisë Ushtarake "Skënderbej" do të zhvillohet ceremonia e inaugurimit të auditorimit
 • Stina italiane, ja aktivitetet Tiranë, 11 mars, NOA - Ambasada Italiane në Tiranë, në bashkëpunim me shumë partnerë institucionale dhe private, italiane dhe shqiptare, organizon "Italia dhe Shqipëria 2010 - dy Popuj, një Det, një Miqësi", një
 • "Dy popuj, një det, një miqësi" Tiranë, 10 mars 2010 NOA - Ambasada Italiane në Tiranë në bashkëpunim me shumë partnerë institucionale dhe private, italiane dhe shqiptare, organizon "Italia dhe Shqipëria 2010 - dy Popuj, një Det, një Miqësi": një stinë e madhe evenimentesh
 • Sulm ambasadës italiane në Teheran, Fratini: Gurë dhe vezë Teheran, 9 shkurt, NOA - Ambasada italiane në Teheran është sulmuar nga dhjetëra manifestues iranianë nën brohoritjet "Vdekje Italisë" dhe "Vdekje Berluskonit".
 • Operacionet e suksesshme antiterroriste, rihapet ambasada e SHBA në Jemen Ndërsa ministri i Jashtëm italian, Franco Frattini pohoi se ambasada italiane në Jemen nuk ka për t'u mbyllur. n.e/NOA Â