Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2010
 

Lajmet e datës 1 Mars 2010

 • Nga do t'ia mbajë Vetëvendosja? "Teorikisht, Kurti ka të drejtë kur sovranitetin e UNMIK-ut/EULEX-it tenton që ta zëvendësojë me sovranitetin revolucionar që nuk e pranon rendin ekzistues.
 • "Gërdeci", familjarët reagojnë për pushimin e "Mediut" "Kolegji i gjyqtarëve me këtë vendim njollosi në vazhdim figurën e gjyqësorit, duke shënuar një tjetër vendim në shkelje të ligjit" Tiranë, 1 Mars NOA - Gjykata e Lartë vendosi mosfillimin e procedimit penal ndaj ministrit aktual të Mjedisit Fatmir Mediu për akuzën e plagosjes së rëndë
 • "Gërdeci", familjarët reagojnë për pushimin e "Mediut" "Kolegji i gjyqtarëve me këtë vendim njollosi në vazhdim figurën e gjyqësorit, duke shënuar një tjetër vendim në shkelje të ligjit" Tiranë, 1 Mars NOA - Gjykata e Lartë vendosi mosfillimin e procedimit penal ndaj ministrit aktual të Mjedisit Fatmir Mediu për akuzën e plagosjes së rëndë, bazuar
 • Psikologji; Lumturia na bën egoistë Sidney, Australi 1 Mars NOA - Të qenit të lumtur është diçka tepër pozitive pasi të gjithë e dinë se të qeshurit dhe të qenit i gëzuar bën shumë mirë në jetën tonë, por si çdo gjë tjetër ajo ka dhe anët negative të saj.
 • Psikologji; Lumturia na bën egoistë Sidney, Australi 1 Mars NOA - Të qenit të lumtur është diçka tepër pozitive pasi të gjithë e dinë se të qeshurit dhe të qenit i gëzuar bën shumë mirë në jetën tonë, por si çdo gjë tjetër ajo ka dhe anët negative të saj.
 • Vetëvrasja te "Don Bosko", dëshmitë e familjes Detajet e plota nga hetimi i Komisariatit nr 3 i Tiranës dhe dëshmitë e të shoqit dhe kunatës së të ndjerës Tiranë, 1 Mars NOA Update - Një grua i dha fund jetës sonte në Tiranë, pasi u hodh nga apartamenti i saj në katin e pestë të një pallati të ri në rrugën "Don Bosko" në Tiranë.
 • Vetëvrasja te "Don Bosko", dëshmitë e familjes Detajet e plota nga hetimi i Komisariatit nr 3 i Tiranës dhe dëshmitë e të shoqit dhe kunatës së të ndjerës Tiranë, 1 Mars NOA Update - Një grua i dha fund jetës sonte në Tiranë, pasi u hodh nga apartamenti i saj në katin e pestë të një pallati të ri në rrugën "Don Bosko" në Tiranë.
 • Juventus midis çështjes Diego dhe Kapelos Itali, 1 Mars NOA - Diego tashmë është kthyer në një çështje të vërtetë tek ekipi i Juventus dhe kjo ka ardhur si pasojë e rendimentit të ti jo të mirë që ka treguar në ndeshjet e zhvilluara pasi ai ka qenë nën nivelin e duhur.
 • Milan kërkon Dzekon, Woulsburg 40 milionë euro Milano, 1 Mars NOA - Në qoftë se Milani kërkon të marrë shërbimet e lojtarit boshnjak Edin Dzeko atëherë duhet të japë një shumë e cila kap shifrën e 40 milion eurove.
 • Zidan: Kurrë nuk do kërkoj falje Francë, 1 Mars NOA - Pas katër vitesh që kanë kaluar është rikthyer duke folur sërish Zinedin Zidane rreth asaj skene jo të hijshme që ndodhi në finale e botërorit në Berlin të Gjermanisë.
 • Amauri, nga e mërkura do të jetë italian Itali, 1 Mars NOA - Futbollisti brazilian i Juventusit, Amauri momentalisht po vuan një dëmtim dhe për këtë arsye do të qëndrojë dhe për pak kohë larg fushave të lojës.
 • IGFM: Vizat, ikën 82 000 veta Shkup, 1 mars, NOA - Forumi Ndërkombëtar për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut (IGFM) me seli në Maqedoni njofton se pas heqjes së vizave nga zona e Shengenit për Republikën e Maqedonisë, pati një fluks të madh të të shpërngulurve drejt vendeve të Bashkimit Evropian.
 • MB: Shkodër, 5700 ha përmbytje Tiranë, 1 mars, NOA - Në qarkun e Shkodrës, aktualisht llogaritet të jetë e përmbytur një sipërfaqe toke prej 5700 ha, 56 shtëpi si edhe 805 shtëpi të rrethuara nga uji.
 • MB: Shkodër, 5700 ha përmbytje Tiranë, 1 mars, NOA - Në qarkun e Shkodrës, aktualisht llogaritet të jetë e përmbytur një sipërfaqe toke prej 5700 ha, 56 shtëpi si edhe 805 shtëpi të rrethuara nga uji.
 • Kushner: Duhet bashkëpunim me Serbinë Beograd, 1 mars, NOA Update - Kompromisi mes Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm për hir të së ardhmes së të dy kombeve, e ardhmja e të cilave është evropiane.
 • NATO: Parlamenti dhe Qeveria, legjitime Tiranë, 1 mars, NOA Update - Askush në komunitetin euroatlantik nuk ka as më të voglin dyshim për legjitimitetin e parlamentit ekzistues dhe të qeverisë shqiptare.
 • Alexandra Stiglmayer: KE po punon shumë ngadalë për vizat Bruksel, 1 mars, NOA - Drejtoresha e projektit të vizave Shengen në ESI, Alexandra Stiglmayer, thotë në një intervistë për BBC-në se, nëse Komisioni do ta përshpjetonte punën e tij, do të mundej që të bënte rekomandimin për Shqipërinë në kohë për t'u aprovuar nga Parlamenti Evropian para verës
 • Alexandra Stiglmayer: KE po punon shumë ngadalë për vizat Bruksel, 1 mars, NOA - Drejtoresha e projektit të vizave Shengen në ESI, Alexandra Stiglmayer, thotë në një intervistë për BBC-në se, nëse Komisioni do ta përshpjetonte punën e tij, do të mundej që të bënte rekomandimin për Shqipërinë në kohë për t'u aprovuar nga Parlamenti Evropian para verës së
 • Bashkia: Rrugët që rikonstruktohen Tiranë, 1 mars, NOA - Rehabilitimi i sheshit "Skënderbej" është një nga projektet më ambicioze dhe të rëndësishme të Bashkisë së Tiranës. Në kuadrin e tij, me qëllim përballimin e flukseve të trafikut dhe lehtësimin e lëvizjes në një periudhë tranzitore, deri në përfundimin e rrjeteve rrugore
 • Bashkia: Rrugët që rikonstruktohen Tiranë, 1 mars, NOA - Rehabilitimi i sheshit "Skënderbej" është një nga projektet më ambicioze dhe të rëndësishme të Bashkisë së Tiranës. Në kuadrin e tij, me qëllim përballimin e flukseve të trafikut dhe lehtësimin e lëvizjes në një periudhë tranzitore, deri në përfundimin e rrjeteve rrugore kryesore
 • Meta vlerëson Kryqin e Kuq Tiranë, 1 mars, NOA - Ministri i Punëve të Jashtme, Ilir Meta priti presidentin e Gjysmëhënës së Kuqe Turke, Tekin Ka¼ça¼kali. Gjatë takimit, i shoqëruar edhe nga presidenti i Kryqit të Kuq shqiptar, Shyqyri Subashi, Meta shprehu mirënjohjen e qeverisë shqiptare për ndihmën dhe mbështetjen që
 • Operacioni Levis kap veshje kontrabandë Tiranë, 1 mars, NOA - Plot 1300 palë xhinse, 843 çanta femrash, 1228 rrathë flokësh për femra si dhe mjeti me targë DR 6772 D, janë sekuestruar nën kuadrin e operacionit të koduar "Levis", organizuar nga forcat e policisë së kryeqytetit.
 • Meta: Pro dyerve të hapura të NATO Tiranë, 1 mars, NOA - Shqipëria mbështet politikën e dyerve të hapura të Aleancës së Atlantikut të Veriut, thellimin e bashkëpunimit dhe zgjerimin e partneriteteve të saj si edhe ruajtjen e thellimin e marrëdhënieve transatlantike, të cilat priten të reflektohen në dokumentin e ri që do të miratohet
 • KiE: Hyrja e PS në Kuvend, pozitive Strasburg, 1 mars, NOA - Këshilli i Asamblesë Parlamentare të Evropës përshëndet futjen e opozitës shqiptare në parlament dhe u bën thirrje të gjitha forcave politike të punojnë së bashku brenda tij.
 • Topalli fton PS në Konferencën e Kryetarëve Tiranë, 1 mars, NOA - Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, i ka drejtuar një letër ditën e sotme kryetarit të Partisë Socialiste, Edi Rama, duke e ftuar atë që të dërgojë kryetarin e grupit parlamentar socialist në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve.
 • NATO: Zgjedhjet ishin të rregullta Tiranë, 1 mars, NOA - Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli është takuar me përfaqësues të delegacionit të Asamblesë Parlamentare të NATO-s. "Është i jashtëzakonshëm progresi që Shqipëria ka bërë drejt BE-së dhe, roli juaj në Aleancën e Veriut është shumë i rëndësishëm," thanë nga ana e tyre
 • Arrestohen 2 veta me 500 gr drogë Shkodër, 1 mars, NOA - Dy persona kanë rënë në prangat e policisë së Shkodrës, pasi u kapën me rreth 500 gramë lëndë narkotike. Lajmi konfirmohet në mënyrë zyrtare prej burimeve policore për agjencinë e Lajmeve NOA, sipas të cilave, të ndaluarit janë përkatësisht Bardhok Kolaj, 48 vjeç, banues
 • Rama: Sheshi, peng i shpronësimeve Nga Blerina Ahmetaj Tiranë, 1 mars, NOA - Bashkia e Tiranës do të nisë shumë shpejt projektin për rikonstruksionin e sheshit "Skënderbej" në qendër të kryeqytetit të vendit.
 • Rama: Sheshi, peng i shpronësimeve Nga Blerina Ahmetaj Tiranë, 1 mars, NOA - Bashkia e Tiranës do të nisë shumë shpejt projektin për rikonstruksionin e sheshit "Skënderbej" në qendër të kryeqytetit të vendit.
 • Pedagogët e Tiranës, pro Albin Kurtit Tiranë, 1 mars, NOA - Një grup pedagogësh nga universitetet e Tiranës zhvilluan sot një diskutim me Këshillin Kundër Procesit Gjyqësor ndaj Albin Kurtit.
 • Rrëshqitjet, gjeologët: S'zbatohen masat Tiranë, 1 mars, NOA /Nga Blerina Ahmetaj - Asnjë komunë apo prefekturë e zonave ku ka ndodhur fenomeni i erozionit, nuk ka zbatuar masat dhe rekomandimet që kanë dhënë inxhinierët gjeologë.
 • Rrëshqitjet, gjeologët: S'zbatohen masat Tiranë, 1 mars, NOA /Nga Blerina Ahmetaj - Asnjë komunë apo prefekturë e zonave ku ka ndodhur fenomeni i erozionit, nuk ka zbatuar masat dhe rekomandimet që kanë dhënë inxhinierët gjeologë.
 • Petrovci, ditëlindje në Metropol Tiranë, 1 mars, NOA / Milena Selimi - Vetëm pak kohë më parë, aktori Enver Petrovci, në një intervistë për median ishte shprehur se "Skena nuk mund të më befasojë", çka u pa se edhe mund të ndodhte në mbrëmjen e datës 28 shkurt në Teatrin e Metropolit.
 • Leskaj: Berisha e radikalizoi situatën Tiranë, 1 mars, NOA - Kryeministri Berisha duhet të përballet me manipulimin e zgjedhjeve, në të kundërt do të përballet me popullin opozitar.
 • ERE: OSSH të kompensojë qytetarët Nga Rajmonda Lajthia Tiranë, 1 mars, NOA - Pas ankesave të shumta të qytetarëve lidhur me faturimin e energjisë elektrike për muajin dhjetor me tarifat e reja, Enti Rregullator i Energjisë i është drejtuar kompanisë private OSSH, duke i kërkuar të kompensojë konsumatorët.
 • ERE: OSSH të kompensojë qytetarët Nga Rajmonda Lajthia Tiranë, 1 mars, NOA - Pas ankesave të shumta të qytetarëve lidhur me faturimin e energjisë elektrike për muajin dhjetor me tarifat e reja, Enti Rregullator i Energjisë i është drejtuar kompanisë private OSSH, duke i kërkuar të kompensojë konsumatorët.
 • Festohet 65-vjetori i Xhevahir Spahiut Tiranë, 1 mars, NOA / Milena Selimi - Është festuar sot paradite në ambientet e Akademisë së Shkencave përvjetori i 65-të i poetit Xhevahir Spahiu.
 • Festohet 65-vjetori i Xhevahir Spahiut Tiranë, 1 mars, NOA / Milena Selimi - Është festuar sot paradite në ambientet e Akademisë së Shkencave përvjetori i 65-të i poetit Xhevahir Spahiu.
 • Kryeministri: PS t'i drejtohet Venecias Tiranë, 1 mars, NOA Update - Qeveria shqiptare nuk mund t'i drejtohet dot komisionit të Venecias, për të zgjidhur çështjet ndaj të cilave gjykatat e saj kanë dalë me një vendim të caktuar.
 • Berisha: Negociatat nuk dështuan prej meje Tiranë, 1 mars, NOA Update - Nismat e paraqitura në Kuvend nga Partia Socialiste mbi zgjidhjen e krizës dhe hetimin parlamentar të zgjedhjeve të 28 qershorit, do të trajtohen me seriozitetin më të madh dhe sa më shpejt, pa i injoruar.
 • Gjykata e Lartë pushon çështjen Mediu Tiranë, 1 mars, NOA - Gjykata e Lartë nuk do të kërkojë heqjen e imunitetit të deputetit dhe njëkohësisht, ministrit të Mjedisit, Fatmir Mediu.
 • Berisha: Eksportet janë 2-fishuar Tiranë, 1 mars, NOA - Nga ekonomia shqiptare dhe trendi i saj, mbërrijnë lajme mjaft pozitive siç është ai i rritjes në nivelin prej 27 % i eksportit të mallrave të përpunuara (fasonet).
 • Rehn: Greqia të bëjë shkurtime shtesë Bruksel, 1 mars, NOA - Greqisë i duhet të bëjë shkurtime shtesë, në mënyrë që të dalë nga kriza e krijuar si pasojë e defiçitit të lartë buxhetor.
 • Dokumentat, tani aty ku jetojnë kosovarë Prishtinë, 1 mars, NOA - Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës pritet që në muajin qershor të këtij viti, të nisë ofrimin e shërbimeve të para konsullore për qytetarët kosovarë të cilët jetojnë në vendet e Evropës Perëndimore apo edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
 • Janukoviç në Bruksel: Pro BE Bruksel, 1 mars, NOA - Integrimi evropian përbën një përparësi për politikën e jashtme të Ukrainës nën presidencën e re të Viktor Janukoviçit. Një fakt të tillë, ky i fundit e ka deklaruar gjatë takimeve që ka zhvilluar me zyrtarë të lartë evropianë, në vizitën e parë zyrtare që ka ndërmarrë në
 • Janukoviç në Bruksel: Pro BE Bruksel, 1 mars, NOA - Integrimi evropian përbën një përparësi për politikën e jashtme të Ukrainës nën presidencën e re të Viktor Janukoviçit. Një fakt të tillë, ky i fundit e ka deklaruar gjatë takimeve që ka zhvilluar me zyrtarë të lartë evropianë, në vizitën e parë zyrtare që ka ndërmarrë në Bruksel
 • "Kallashnikov", forca e pushtetit Tiranë, 1 mars, NOA / Nga Milena Selimi - Një derë e hapur për aktorët e rinj të skenës. Prej dy vjetësh, edhe pse Teatri i Metropolit është i sapokrijuar, ka treguar se mundet të mbledhë energjinë më të re të skenës shqiptare.
 • PS: Amendamentet e SHISH, antikushtetuese Tiranë, 1 mars, NOA - Amendamentet e projektligjit të propozuar nga mazhoranca për ligjin e SHISH-it, përbëjnë një përpjekje të rrezikshme antikushtetuese dhe antidemokratike.
 • Gërdeci, seanca degjeneron me akuza Tiranë, 1 mars, NOA - Procesi gjyqësor i tragjedisë së Gërdecit, është shoqëruar në seancën e tij të sotme me debate të ashpra mes avokatëve të ministrit Fatmir Mediu dhe familjarëve të të dëmtuarve prej saj.
 • Kontrolli, penalizohen disa firma inertesh Tiranë, 1 mars, NOA - Mjaft firma të cilat ushtrojnë aktivitetin e shfrytëzimit të inerteve në lumin Erzen, Mat dhe Tërkuzë, janë ndëshkuar nga autoritetet përkatëse, të cilat kanë ndër,arrë një kontroll rreth tyre.
 • Kontrolli, penalizohen disa firma inertesh Tiranë, 1 mars, NOA - Mjaft firma të cilat ushtrojnë aktivitetin e shfrytëzimit të inerteve në lumin Erzen, Mat dhe Tërkuzë, janë ndëshkuar nga autoritetet përkatëse, të cilat kanë ndër,arrë një kontroll rreth tyre.
 • Sot dita e Verës për ortodoksët Tiranë, 1 mars, NOA - Dita e parë e muajit mars përkon me ditën e parë të stinës së ngrohtë për të gjithë besimtarët ortodoksë. Ndërsa në Shqipëri, e ashtuquajtura Dita e Verës është kthyer në një festë masive kombëtare, përkatësisht më 14 mars, për besimtarët e lartpërmendur, mbetet data 1, ashtu
 • Sot dita e Verës për ortodoksët Tiranë, 1 mars, NOA - Dita e parë e muajit mars përkon me ditën e parë të stinës së ngrohtë për të gjithë besimtarët ortodoksë. Ndërsa në Shqipëri, e ashtuquajtura Dita e Verës është kthyer në një festë masive kombëtare, përkatësisht më 14 mars, për besimtarët e lartpërmendur, mbetet data 1, ashtu
 • Parashikimi: 2010, nafta 76 USD Uashington, 1 mars, NOA - Gjatë vitit 2010, produkti i naftës do të njohë një kuotim në tregjet ndërkombëtare prej rreth 76 dollarësh për fuçi, duke treguar kështu një shenjë stabiliteti të tij.
 • Parashikimi: 2010, nafta 76 USD Uashington, 1 mars, NOA - Gjatë vitit 2010, produkti i naftës do të njohë një kuotim në tregjet ndërkombëtare prej rreth 76 dollarësh për fuçi, duke treguar kështu një shenjë stabiliteti të tij.
 • Aksidenti, identifikohen 2 të gjeturit e parë Gramsh, 1 mars, NOA Update - Ekspertët e grupit të kërkim-shpëtimit, të cilët po merren me gjetjen e katër të zhdukurve të shkaktuar nga aksidenti i djeshëm në aksin Korçë-Gramsh, kanë arritur që të identifikojnë dy kufomat e gjendura në orët e para të mëngjesit të sotëm.
 • KESH: I mbyllëm portat e Fierzës Tiranë, 1 mars, NOA - Janë mbyllur portat e hidrocentralit të Fierzës, duke bllokuar në këtë mënyrë edhe shkarkimet e ujit prej tij. Lajmi është konfirmuar nga zyrtarët e Koorporatës Elektroenergjetike Shqiptare.
 • KESH: I mbyllëm portat e Fierzës Tiranë, 1 mars, NOA - Janë mbyllur portat e hidrocentralit të Fierzës, duke bllokuar në këtë mënyrë edhe shkarkimet e ujit prej tij. Lajmi është konfirmuar nga zyrtarët e Koorporatës Elektroenergjetike Shqiptare.
 • Karaxhiç: Kauza serbe, e shenjtë Hagë, 1 mars, NOA Update - "Kauza e kombit serb është e shenjtë". Me të tilla fjalë befasuese është shfaqur në seancën e sotme në gjykatën Ndërkombëtare të Hagës për krimet në ish-Jugosllavi, ish-lideri i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç.
 • Pranga 5 të rinjve, kapen me 1 kg drogë Elbasan, 1 mars, NOA - Mëse 5 të rinj janë vënë në pranga pas një operacioni të koduar me emrin "Relaks" në qytetin e Elbasanit. Lajmi konfirmohet paraprakisht nga burimet policore të këtij qyteti për agjencinë e Lajmeve NOA, duke saktësuar se operacioni u krye pas të dhënave në rrugë
 • Kushner sot në Beograd e Prishtinë Beograd, 1 mars, NOA - Ministri i Jashtëm francez, Bernar Kushner, do të mbërrijë sot për një vizitë zyrtare në Beograd, ku parashikohet të bisedojë me zyrtarët më të lartë të Serbisë rreth bashkëpunimit dypalësh me Francën.
 • Karaxhiç, sërish në gjyq të Hagës Hagë, 1 mars, NOA - Rinis sot në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, procesi gjyqësor ndaj ish-udhëheqësit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, i cili përballet me 11 akuza, përfshirë gjenocidin dhe krime lufte kundër njerëzimit gjatë periudhës së viteve 1992-95.
 • Gjendet kufoma e dytë në Devoll Gramsh, 1 mars, NOA Update - Vetëm pak minuta pas gjetjes së kufomës të parë që rezultonte si e zhdukur që dje në rrjedhën e lumit Devoll, pas një aksidenti të shkaktuar në afërsi të Gramshit, është mundur të gjendet edhe kufoma e dytë.
 • Çudia, Palermo mund Juventusin Torino, 1 mars, NOA - Një ndeshje vërtet befasuese, me një lojë dhe rezultat që i çuditi të gjithë tifozët e saj, ka qenë ajo e zhvilluar dje mes Juventusit dhe Palermos.
 • Aksidenti i Gramshit, gjendet kufoma e parë Gramsh, 1 mars, NOA - Eshtë arritur të gjendet në orët e para të mëngjesit të sotëm kufoma e parë ndër 4 të aksidentuarit që rezultojnë ende si të zhdukur pas aksidentit fatal rrugor, të ndodhur dje në afërsi të Gramshit.
 • Studimi: Çokollata largon ankthin Amsterdam, 1 mars, NOA - Një çokollatë pak e errët mund të ndryshojë fiziologjinë dhe metabolizmin, por sidomos tretjen tek zorrët. Por ajo ka aftësi shumë më të mira edhe në luftimin e ankthit dhe kurimin e depresionit.
 • Olimpiket: SHBA 37 medalje, Kanada 30 Vankuver, 1 mars, NOA - Lojëra të shkëlqyeshme dhe miqësore. Kështu janë vlerësuar prej Presidentit të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Zhak Rozhe, Lojërat Olimpike Dimërore të cilat prej disa ditësh u zhvilluan në Vankuver të Kanadasë.
 • Pastërmeti në Kili, 700 të vdekur Santiago, 1 mars, NOA - Më shumë se 700 njerëz të vrarë dhe 1.5 milion shtëpi të dëmtuara është bilanci aktual i tërmetit që u shkaktua para dy ditësh në Kili, ndërsa pritet që numri i të vdekurve të shtohet edhe më tepër.
 • Pastërmeti në Kili, 700 të vdekur Santiago, 1 mars, NOA - Më shumë se 700 njerëz të vrarë dhe 1.5 milion shtëpi të dëmtuara është bilanci aktual i tërmetit që u shkaktua para dy ditësh në Kili, ndërsa pritet që numri i të vdekurve të shtohet edhe më tepër.