Lajme > Lajme Ditore > Prill - Qershor 2010
 

Lajmet e datës 16 Prill 2010

 • Dënohet "banditja" e pubeve Londër, Britani e Madhe, 17 Prill NOA - I është ndaluar konsumi i të gjithë pijeve alkoolike në të gjithë pubet e Britanisë së madhe. Ky është vendimi i marrë për një vajzë 20 vjeçare e cila mban emrin e Laura Hall dhe njihet nga të gjithë klubet e natës në Angli për arsye të gjendjes së saj ku
 • SHBA, në Tennessee zgjidhet kryebashkiaku i vdekur SHBA, 17 Prill NOA - Në Tennessee i cili është një qytet në SHBA ku banorët me votat e tyre kishin zgjedhur kryebashkiakun i cili rezultonte i vdekur.
 • Del në ankand piktura e dyshimtë e Hitlerit dhe Leninit në një lojë shahu Britani e Madhe, 17 Prill NOA - Është një pikturë e cila i përket vitit 1909 dhe në përmbajtje të saj është Hitleri dhe Lenini duke luajtur në një lojë shahu.
 • Oferta: Le t'i japin kohë drejtësisë Torino, 16 Prill NOA - "Kemi qenë shumë të qartë për sa i përket pozicionit tonë në komunikatën e nxjerrë javën e shkuar. E rëndësishme është të merren vendimet e duhura", - këto ishin fjalët me të cilat Blanc nisi deklaratën e tij në lidhje me procesin e Calciopolit.
 • Kishte ngecur në makinë, shpëtohet pas dy ditësh Oblia, Itali 16 Prill NOA - Një automobilist 37 vjeçar kishte ngecur në brendësi të makinës së tij për dy ditë, pasi kishte përfunduar jashtë rrugës kryesore në Porto Rotondo, të Sardenjës.
 • Roma - Lazio: De Rossi i pranishëm, Totti në pankinë Romë, 16 Prill NOA - Edhe pse nuk ka marrë pjesë në seancën stërvitore të ekipit prezenca e Daniele De Rossit në derbin e Romës do të jetë e pranishme për formacionin e Ranierit.
 • E moshuara ndihmon hajdutin shqiptar të arratiset, më pas e denoncon Prato, Itali 16 Prill NOA - E moshuara ndihmon hajdutin shqiptar të arratiset, më pas e denoncon. Gjithçka ka ndodhur në Prato të Italisë ku një grua e moshuar 90-vjeçare pasi pa një hajdut të ri në shtëpinë e saj në fillim e ndihmojë të arratisej e më pas e denoncoi atë në forcat policore.
 • Fluturimet nga Aeroporti i Tiranës drejt Londrës dhe Budapestit janë anuluar pa afat DJ Jojo anulon ardhjen në Tiranë OBSH: Kujdes nga hiri vullkanik Parashikimi i motit për nesër Ndalen gjysma e fluturimeve
 • Taksitë, të licencuarit: Shteti të na sigurojë taksimetrat Tiranë, 16 prill NOA /Blerina Ahmetaj - Përveç informalitetit me të cilin ndeshen përditë, shërbimi taksi në kryeqytet has vështirësi dhe për të përmbushur një prej detyrimeve që shteti i ka caktuar, pajisjen me taksimetër dhe kjo për faktin e thjeshtë se ai sigurohet me rrugë private.
 • OBSH: Kujdes nga hiri vullkanik, shkakton probleme me frymëmarrjen Londër, 16 prill, NOA - Hiri vullkanik që po lëshohet nga Islanda, paraqet rrezik për shëndetin e njerëzve, pasi shoqërohet me vështirësi në frymëmarrje.
 • Bullgarët: Pas shqiptarëve, jemi ne dominues në Maqedoni Shkup, 16 prill, NOA - Ministri bullgar për Diasporën, Bozhidar Dimitrov ka dalë me një deklaratë duke e shpalosur popullin bullgar, si një nga popujt e mëdhenj në ish-republikën maqedone të Jugosllavisë, FYROM.
 • Bllokimi i fluturimeve, DJ Jojo anulon ardhjen në Tiranë Tiranë, 16 prill NOA - I famshmi DJ Jojo, nuk do të jetë sonte i pranishëm në Tiranë ku ishte paraparë të kënaqte shumë fansa të tij me muzikën që luan në një nga lokalet e natës të kryeqytetit.
 • Cërriku, protestë për ujin e pijshëm Cërrik, 16 prill, NOA - Një tjetër protestë është zhvilluar sot në qytetin e Cërrikut, e cila mbështetej nga deputetët e Partisë Socialiste, Shegush Ligori dhe Agim Leka.
 • Të huajt: Dënojmë gjuajtjen e avokatit të Kurtit Prishtinë, 16 prill, NOA - Përfaqësuesit ndërkombëtarë në Prishtinë kanë dënuar aktin e sulmit ndaj avokatit Avni Gjakova në rastin e Albin Kurtit, i cili dje u gjuajt me vezë nga aktivistët e "Vetëvendosjes".
 • Pesë 5 vajza shqiptare dërgohen në Greqi për prodhime pornografike, kapet një grek Igumenicë, 16 Prill NOA - Një shtetas grek, ka arritur të marrë pesë vajza shqiptare dhe t'i fusë në territorin grek me qëllim përdorimin e tyre për qëllime pornografike por është arrestuar sot, raportin korrespondenti i agjencisë NOA.
 • Hiri vullkanik i Islandës, pezullohen fluturimet edhe në Ballkan Tiranë, 16 prill, NOA - Hiri vullkanik që po përhapet nga Islanda me shpejtësi në qiejt e Evropës, duket se po ndikon edhe trafikun ajror në vendet e Ballkanit, duke përfshirë edhe Shqipërinë.
 • Komuna e Kurveleshit, takim sensibilizues kundër kultivimit të kanabisit Kurvelesh, 16 prill, NOA - Në kuadrin e fushatës sensibilizuese "Për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike", në komunën e Kurveleshit, u zhvillua një takim i posaçëm ku morën pjesë këshilltarët dhe kryepleqtë e fshatrave të saj.
 • Vritet një shqiptar në ishullin grek, trupi gjendet pranë gjimnazit Zakinthos, 16 Prill NOA - Një emigrant shqiptar ka mbetur i vrarë pasi u qëllua me armë zjarri në kokë dhe trupi i tij u gjet nga kalimtarë të rastësishëm në orët e para të ditës, njofton korrespondenti i agjencisë NOA.
 • Funerali i presidentit të ndjerë polak, ftohen mbi 3.300 gazetarë Varshavë, 16 prill, NOA - Mbi 3.300 gazetarë nga e gjithë bota do të ndjekin nga afër këtë fundjavë në Poloni ceremoninë e varrimit të presidentit polak, Lech Kaczynski dhe të bashkëshortes së tij Maria, të cilët humbën jetën para një jave në një katastrofë ajrore në Rusi.
 • Malaj: Pse nuk vura dhe unë maskë si deputetët e tjerë të PS Tiranë, 16 prill, NOA - "Rripi i zi në krah apo në gojë shpreh shqetësimet në rritje për pasojat e përkeqësimit të demokracisë dhe ekonomisë në vend, por për mua nuk është elementi i duhur i një opozite që duhet të jetë forca politike e avantazheve dhe shpresës".
 • Greqia në prag të kapitullimit?! BE dhe FMN të hënë në Athinë Athinë, 16 prill, NOA - Mediat greke kanë nisur të deklarojnë se tashmë kapitullimi i vendit të tyre është vetëm disa ditë larg. Ndërkaq, ekipe nga Bashkimi Evropian dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar do të jenë në Athinë të hënën, duke i paraprirë në këtë mënyrë situatës ekonomike mjaft të
 • Memorandum mes Autoritetit të Aviacionit Civil Shqiptar e atij italian Tiranë, 16 prill, NOA - U nënshkrua sot memorandumit i bashkëpunimit ndërmjet Autoritetit të Aviacionit Civil Shqiptar dhe Entit Kombëtar të Aviacionit Civil Italian, ENAC.
 • BSH: Tregu i parasë, operacione për të injektuar likuiditet Tiranë, 16 prill, NOA - Banka e Shqipërisë ka qenë e detyruar, për efekt të krizës ekonomike, që gjatë tremujorit të katërt të vitit 2009 të ndërhyjë në tregun e parasë për të injektuar likuiditet brenda tij.
 • Rudina Seseri: Shteti antiligjor i fadromave, po rrënon qytetarët Tiranë, 16 prill, NOA - Sot Policia Ndërtimore është përleshur harbutërisht me 12 familje në komunën e Thumanës, duke treguar se është shteti antiligjor i fadromave.
 • Mirë se vini në Klubin ku gjithçka është e mundur English Version Tiranë, 16 prill NOA - Një ide "e çmendur". Një, dy, tre, pafundësi telefonatash mes miqsh, një TV dhe Play Station duke u zhvendosur nga një apartament studentësh si dhe një projektues portativ me bokse të mëdha dhe ndriçim special duke u instaluar.
 • Të fundit e sfidës Inter - Juventus Itali, 16 Prill NOA - Tashmë jemi në prag të ndeshjes kryesore të kësaj jave të Seria A, të derbit të Italisë, sfidës midis Interit dhe Juventusit, e cila do të luhet ditën e sotme në mbrëmje, në "San Siro".
 • City ofron 40 milion euro për Fabregas Angli, 16 Prill NOA - E ardhmja e Cesc Fabregas mund të vazhdojë të jetë në Angli por, jo në ekipin e Arsenalit. Tashmë në garë për marrjen e shërbimeve të spanjollit është futur dhe Manchester City, ku stafi drejtues i këtij ekipi po e kërkon me ngulm këtë lojtar.
 • Reali vuan por, arrin të fitojë Spanjë, 16 Prill NOA - Reali i Madridit edhe pse është shumë pranë lamtumirës për fitoren e titullit të kampionatit spanjoll, sërish nuk është dorëzuar dhe ka arritur të marrë një fitore e cila e mban atë vetëm 3 pikë larg kryesuesve të Barcelonës.
 • Ministri i Jashtëm i Kosovës, të hënën në Tiranë Tiranë, 16 prill, NOA - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Skënder Hyseni do të vizitojë të hënën Tiranën. Vizita e tij në Tiranën bëhet pas ftesës zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm, Ilir Meta.
 • Topalli me ambasadorin rus: Fillim i ri i marrëdhënieve mes dy vendeve Tiranë, 16 prill, NOA - "Ka ardhur koha për një fillim të ri të marrëdhënieve mes Rusisë dhe Shqipërisë". Kjo është deklarata që ka bërë ambasadori i ri i Federatës Ruse në Shqipëri, Leonid Abramov gjatë takimit me Kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli.
 • Ambasadori rus: Shqipëria, vend me rëndësi të veçantë në Ballkan Tiranë, 16 prill, NOA - Angazhimi i qeverisë ruse në Shqipëri, vjen si pasojë rëndësisë së veçantë që ka vendi ynë në rajonin e Ballkanit. Qëndrimi i qeverisë ruse, i është shprehur sot zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm, Ilir Meta nga ambasadori i Rusisë në Tiranë, Leonid Abramov
 • Sërish rrezik përmbytjesh, Fierza arrin 296.27 metra Tiranë, 16 prill, NOA - Rikthehet rreziku i përmbytjeve në vend. Niveli i ujit në kaskadën e Drinit ka arritur në kufijtë maksimal, çka ka detyruar Korporatën Elektroenergjetike të hapë portat.
 • Shpërthim në Pakistan, vriten policë dhe gazetarë Kueta (Pakistan), 16 prill, NOA - Nga një sulm vetëvrasës me bombë në një spital në Pakistan, janë vrarë së paku 8 vetë dhe janë plagosur më se 30 të tjerë.
 • Arrestohet hajduti i banesave, vodhi këpucët Tiranë, 16 prill, NOA - Një 34 vjeçar nga Lapraka është arrestuar mbrëmjen e djeshme nga policia për vjedhje të banesës së një shtetasit. Policia sqaron se, Roland Astrit Fejzullai ka marrë nga banesa, ku ka hyrë për të vjedhur, vetëm tre palë këpucë dhe 10 disketa kompjuteri.
 • Tirana në Paris, në ekspozitën "Premtimet e së shkuarës" Tiranë, 16 prill, NOA /Milena Selimi - Në një nga mjediset e Qendrës së Kulturës Pompidu, është çelur ditët e fundit ekspozita "Premtimet e së shkuarës" dhe për të nderuar organizatorët e kësaj qendre të rëndësishme ka qenë dhe vetë kryetari i bashkisë së Tiranës, Edi Rama.
 • Ekspozita në Kuvend, Topalli: Nënë Tereza, karakteri i fortë i genit shqiptar Tiranë, 16 prill, NOA - Figura e një prej personaliteteve më të shquara botërore, humanistes së madhe Nënë Tereza është prezantuar sot në ekspozitën e piktorit Gjovalin Paci, në mjediset e Kuvendit të Shqipërisë.
 • SHBA-Rusi, marrëveshje për fëmijët e adoptuar Uashington, 16 prill, NOA - Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë një delegacion zyrtar në Rusi për të biseduar lidhur me shqetësimet e qeverisë ruse për adoptimin e fëmijëve rusë nga prindërit amerikanë.
 • Withers në Përmet: Turistët amerikanë duhet të njohin Shqipërinë Përmet, 16 prill, NOA - Diplomati amerikan në Tiranë, John Withers, u shpreh sot se institucionet shtetërore në bashkëpunim me organizata të ndryshme ndërkombëtare duhet të promovojnë më tepër kulturën dhe turizmin shqiptar.
 • Shqipëri-Itali, bashkëpunim i aviacioneve civile Tiranë, 16 prill, NOA - Autoriteti i Aviacionit Civil Shqiptar dhe Entit Kombëtar i Aviacionit Civil Italian nënshkruan sot memorandumin e bashkëpunimit, duke synuar rritjen e cilësisë së shërbimeve dhe shkëmbimin e eksperiencës.
 • Rama: PS është e aftë të zgjidh krizën ekonomike Tiranë, 16 prill, NOA - Partia Socialiste nuk e diskuton me çështjen nëse vendi është në krizë ekonomike. Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama, u shpreh se opozita i ka metodat dhe ekspertët për të bërë zgjidhjen e kësaj krize.
 • Ndërtimi i autostradës, banorët e Thumanës përplasen me policinë Krujë, 16 prill, NOA - Zgjerimi i autostradës dhe prishja e disa objekteve të fshatit Thumanë është bërë shkak për zhvillimin e një proteste të banorëve, e cila ka degjeneruar më pas në përplasje me policinë.
 • Sherr dhe plagosje me armë, arrestohet një Tiranë, 16 prill, NOA - Një zënkë për motive të dobëta është kthyer në një përleshje masive mes disa personave. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Marikaj të Tiranës.
 • Mirush Kabashi, sukses dhe në Francë Paris, 16 prill, NOA /Milena Selimi - As do t'i shkonte ndërmend ndonjëherë se kjo monodramë duket se ishte shkruar për të dhe së fundi, me pak fjalë, Mirush Kabashi vlerësohet për "Apologjinë e Sokratit" e në Paris, sipas burimeve të MKRS.
 • Berisha-Barroso: KE, aleat i projekteve madhore të shqiptarëve Bruksel, 16 prill, NOA - Presidenti i Komisionit Evropian, Hoze Manuel Barroso, gjatë një takimi të përbashkët me kryeministrin shqiptar, Sali Berisha, e ka garantuar atë se institucioni që drejton, do të vazhdojë të jetë miku dhe përkrahësi më i mirë i Shqipërisë në përpjekjet e saj për anëtarësim
 • Ku do varroset Kandiski? Në Poloni plas debati Varshavë, 16 prill, NOA - Vendimi për ta varrosur çiftin presidencial Kaczynski në katedralen Vavel të Krakovit, duket se po i përçan palët në Poloni.
 • Seanca e Gërdecit, dëshmitarët: I dërguam memo ministrisë Tiranë, 16 prill, NOA - Në seancën e radhës së tragjedisë së Gërdecit, dëshimtarët pohuan se para se te ndodhte tragjedia, ata i dërguan nje memo paraprake ministrisë.
 • Shtyhet seanca e Albin Kurtit, policia sërish arrest Prishtinë, 16 prill, NOA - Seanca gjyqësore ndaj liderit të lëvizjes "Vetëvendosje", Albin Kurti, është ndërprerë edhe ditën e sotme, pasi policia nuk ka arritur ta sjellë të pandehurin në gjykatë.
 • LDK, dënon përgjegjësit e humbjes në zgjedhje Prishtinë, 16 prill, NOA - Partia e dytë më e madhe në Kosovë, Lidhja Demokratike e Kosovës, në një dokument të brendshëm të saj i cili pritet të diskutohet në fillim të javës së ardhshme nga udhëheqja e partisë, kërkon përgjegjësi nga një numër zyrtarësh partiakë në nivel lokal, për dështimet
 • Të traumatizuar prej misioneve jashtë vendit, ushtarët të braktisur Berlin, 16 prill, NOA - Vite me radhë u është dashur ushtarëve gjermanë që pas përjetimeve në luftime në Irak apo Afganistan të luftojnë për njohjen e dëmit shëndetësor të pësuar në saj të shërbimit në luftë.
 • Kontesti i emrit të Maqedonisë, grekët më të fortë në Uashington Shkup, 16 prill, NOA /Beqir Sina - Administrata amerikane ka shtuar zërat për zgjidhjen e kontestit të emrit në Maqedoni, ndërsa këto debate po zhvillohen në nivel të kongresmenëve dhe senatorëve amerikan, të cilët kanë zgjuar interesin për të mbyllur kontestin e emrit midis Athinës dhe Shkupit
 • Tifozët e Juventusit, gjuajnë me vezë lojtarët për rezultatet e ulëta Torino, 16 prill, NOA - Një grup tifozësh të ekipit futbollistik të Juventusit, pikërisht ata që për ndeshje me radhë i kanë brohoritur lojtarët bardhezinj, kanë vendosur t'i gjuajnë me vezë këtë herë në Milano.
 • Hiri i vullkanit, pezullohen 50 % e fluturimeve në Evropë dhe SHBA Bruksel, 16 prill, NOA - Hiri i vullkanit që nisi të përhapet dje nga Islanda, pritet që të bllokojë edhe gjatë ditës së sotme fluturimet ajrore në Evropë, madje edhe ato nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasi filloi qe dje paralizimi i trafikut ajror të gjysmës së Evropës.
 • Banorët e Pickarrës së Krujës, në protestë për kompensimin e tokave Krujë, 16 prill, NOA - Banorët e fshatit të Pickarrës në rrethin e Krujës janë ngritur mëngjesin e sotëm në një protestë. Ata kanë arritur deri aty sa të bllokojnë rrugën për në fabrikën e çimentos, pasi kërkojnë kompensim të tokave të zëna nga kjo fabrikë.
 • Meditimi, më stimulues se kafeja Karolina, 16 prill, NOA - Për të stimuluar mendjen dhe promovimin e përqendrimit, nuk është vetëm kafeja një mënyrë e duhur, por një studim i ri tregon se një gjë të tillë mund ta realizojë edhe meditimi, madje edhe më mirë se kafeja.
 • Prirja e duhanit çon në humbjen e kujtesës Chongqing, 16 prill, NOA - Studimet e mëparshme kanë treguar se një dozë e vogël e nikotinës e mbron trurin nga sëmundja e Alzajmerit, por një studim i ri mbi kafshët hodhi dyshime mbi këtë aktivitet potencial përfitues nga vesi i pirjes së duhanit.
 • Tentoi të vrasë me automatik në mes të Korçës, shpallet në kërkim Korçë, 16 prill, NOA - Një tentativë vrasje me automatik në mes të qytetit të Korçës, i ka vënë forcat e policisë së këtij qyteti në kërkim të një 25-vjeçari, i cili dyshohet se është edhe autori i ngjarjes.
 • Mashtrimi, mori 6 mijë euro për të nxjerrë një vizë greke Korçë, 16 prill, NOA - I mori një fshatari shumën prej 6.000 euro, me premtimin për t'i nxjerrë një vizë për në shtetin grek, por ka rënë në prangat e policisë pasi e ka mashtruar atë.
 • Komisioni hetimor: Vrasja e Benazir Butos, mund të parandalohej Nju Jork, 16 prill, NOA - Vrasja e ish-kryeministres pakistaneze, Benazir Buto, mund të ishte parandaluar, ka pohuar në rezultatet e një raporti të posaçëm një komision i caktuar nga Organizatës së Kombeve të Bashkuara i ngritur për hetimin e kësaj vrasje.
 • Obama: Pas 30 vitesh, astronautë në Mars Uashington, 16 prill, NOA - Eshtë e mundshme që brenda 30 viteve të dërgohen astronautë në orbitën e Marsit. Një fakt të tillë e ka bërë me dije presidenti amerikan, Barak Obama, i cili shpalli planet e reja për eksplorimin amerikan të gjithësisë.
 • Depresioni, 51-vjeçari mbytet në pus Gjirokastër, 16 prill, NOA - Forcat e policisë së Gjirokastrës kanë marrë një telefonatë se në fshatin Kakavijë, në një pus është konstatuar një person i mbytur.
 • Kush është e ardhmja e pankinës italiane Romë, 16 Prill NOA - Presidenti i Federatës së Futbollit Italian Abete ka vendosur se muaji maj, do të jetë vendimtar për sa i përket përcaktimit të teknikut i cili do të jetë dhe pasardhësi i Lippit pas përfundimit të Botërorit të Afrikë e Jugut 2010.
 • Galatasaray kërkon Quarsmën Itali, 16 Prill NOA - Skuadra tuke e Galatasaray është në kërkim të një mesfushori dhe emri më i pëlqyer nga drejtuesit teknikë të këtij klubi është lojtari i enterit Rikardo Quarema.