Lajme > Lajme Ditore > Korrik - Shtator 2011
 

Lajmet e datës 1 Korrik 2011

 • Vrasja tek “Oxhaku” në Tiranë, arrestohet i dyshuari Tiranë, 1 korrik 2011 NOA – Një person ka mbetur i vdekur sonte në mbrëmje pasi u qëllua me armë të ftohtë në një pikë bastesh që ndodhet pranë vendit të quajtur “Oxhaku” në Tiranë.
 • Vrasje me thikë në Tiranë, ekzekutohet një burrë tek “Oxhaku” Tiranë, 1 korrik 2011 NOA – Një person ka mbetur i vdekur sonte në mbrëmje pasi u qëllua me armë të ftohtë në një pikë bastesh që ndodhet pranë vendit të quajtur “Oxhaku” në Tiranë.
 • Ndërtohet ura gjigante mbi det, më e gjata në botë Kinë, 1 korrik 2011 NOA- Kina ndërton urën më të gjatë detare në botë. Të enjten është inauguar projekti madhështor i cili lidh Kinën lindore me pjesën jugore të saj.
 • Mbyllet Matura 2011, ja rezultatet e Matematikës dhe lista e atyre që kopjuan Tiranë, 1 Korrik 2011 NOA – Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka shpallur sonte rezultatet e provimit të dytë të detyruar të Maturës Shtetërore 2011, për lëndën e Matematikës.
 • Matura 2011, ja rezultatet e vonuara për provimin e Letërsisë Tiranë, 1 Korrik 2011 NOA - Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka publikuar sot edhe listën e maturantëve për provimin e parë të detyruar të Maturës Shtetërore 2011, për lëndën e Letërsisë te shkolla “Pandeli Sotiri” në Gjirokastër, testet greqisht.
 • Matura 2011, lista e plotë e atyre që kopjuan në provimin e Matematikës Tiranë, 1 Korrik 2011 NOA - Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka publikuar sot edhe listën e maturantëve të cilët gjatë provimit të dytë të detyruar të Maturës Shtetërore 2011, për lëndën e Matematikës u provua të kenë kopjuar.
 • Maqedoni falimentojnë tre gazeta, 150 gazetarë hidhen në rrugë Shkup, 1 korrik 2011 NPA- Tre gazeta të pavarura të Maqedonisë, pritet të mbyllen të shtunën “Vreme”, “Shpic” dhe gazeta në gjuhën shqipe “Koha e Re” nesër do të dalin për herë të fundit.
 • Ja rezultatet e provimit të Maturës 2011 për lëndën e Matematikës Tiranë, 1 Korrik 2011 NOA - Ministria e Arsimit dhe Shkencës shpall rezultatet e provimit të dytë të detyruar të Maturës Shtetërore 2011, për lëndën e Matematikës.
 • CIA nën hetim? Abuzoi me të ndaluarit për terrorizëm Uashington, 1 korrik 2011 NOA- Departamenti amerikan i drejtësisë thotë se do të nisë një hetim të plotë kriminal për vdekjen e dy të dyshuarve për terrorizëm, në kohën kur ishin nën mbikqyrjen e CIA-s.
 • Gedafi nxjerr dhëmbët: Do të sulmojmë Evropën Tripoli, 1 korrik 2011 NOA- Lideri libian Muamer Gedafi, duke iu drejtuar popullit nëpërmjet një mesazhi telefonik ka deklaruar se nesh Nato nuk tërheq raketet, atëherë do të përballet me një katastrofë.
 • Alen Delon në alarm: Djali plagos një 14 vjeçare Paris, 1 korrik 2011 NOA - Alen Delon është në gjendje shoku. Djali i tij 17 vjeçar, Alen – Fabien, i lindur nga marrëdhënia e aktorit me top modelen Rozali Van Bremen, është përfshirë në një tragjedi.
 • Vrasja në Vlorë, shpallen në kërkim dy vëllezërit Vlorë, 1 korrrik 2011 NOA- Një vrasje me armë zjarri ka tronditur sot qytetin e Vlorës. Policia ka shpallur në kërkim Ardemir Trokaj, vjeç 30 dhe Geno Trokaj, vjeç 25, të dy lindur në Llakatund dhe banues në Vlorë.
 • Zgjedhjet, Bejker: Shqipëria të përdorë modelin amerikan Uashington, 1 korrik NOA/ VOA- Në një artikull të botuar në revistën prestigjoze amerikane Foreign Policy, ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Xhejms Bejker, i bën thirrje Shqipërisë të respektojë sundimin e ligjit, që përbën kuadrin e një demokracie të rregullt.
 • Polonia merr presidencën e BE-së, Berisha pret diplomaten polake Tiranë, 1 korrik 2011 NOA- Në ditën kur Polonia ka marrë kryesimin e rradhës së Bashkimit Evropian, kryeministri Berisha ka pritur Ambasadoren e Polonisë në Shqipëri, Irena Tatarzynska, si dhe Ambasadorin e Bashkimit Europian në Tiranë, Etore Seki, me rastin e marrjes së Presidencës së radhës së
 • Administrata, BE: Zbatoni ligjet, ne nuk jemi edukatorë Tiranë, 1 korrik 2011 NOA- Gjatë një periudhe 2-vjeçare, ekspertë nga BE dhe autoritetet shqiptare kanë punuar për amendime në disa ligje kyçe për të siguruar një shërbim civil shqiptar meritokratik, transparent, të përgjegjshëm dhe efiçent.
 • Martohet Alberto i Monako-s, në lotë princesha Stefani Monte Karlo, 1 korrik 2011 NOA- Princi Alberto i Monakos dhe Sharlinë Uajtstok që sot janë burrë e grua. Ish kampionia e notit ka thënë “PO” gjatë ceremonisë së mbajtur në sallën mbretërore në Pallatin Grimaldi.
 • Lirohet ish kreu i FMN, kamerierja u bë “Pinok” Nju Jork, 1 korrik 2011 NOA- Kamarierja e Sofitel, hotelit në Times Square, e cila e akuzoi ish kreun e FMN-së, Strauss – Khan për përdhunim ka gënjyer, që në momentin e parë të akuzës.
 • Meta – Raportuesit: Duhet reformë zgjedhore, t’u përgjigjet shqetësimeve Tiranë, 1 korrik 2011 NOA- Bashkë-raporterët e Komisionit të Monitorimit të AP të KiE-s, senatori çek Tomas Jirsa dhe deputeti moldav Grigore Petrenco kamë takuar sot edhe kryetarin e LSI-së, Ilir Meta.
 • Haxhinansto takon Baroneshën Ashton: Fund zgjedhjeve, prioritet integrimit Vilnius, 1 korrik 2011 NOA- “Sa më shpejt që të përfundojnë diskutimet mbi zgjedhjet vendore, aq më mirë do të jetë, me qëllim që forcat të përqëndrohen mbi realizimin e 12 prioriteteve, dhe më tej, mbi procesin e integrimit evropian”.
 • Monako, Sharlene do thotë “po” e para E premte, 1 korrik 2011, NOA- Sara Charlene Wittstock do të jetë e para që do të prononcohet sot gjatë martesës civile me Alberto II të Monakos.
 • Enver Hoxhaj: Krijimi i shteteve të reja etnike në Ballkan? Ide mjaft e rrezikshme Sofje, 1 korrik, NOA - Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, në një intervistë ekskluzive për agjencinë “Sofia News Agency”, ka deklaruar se tema e ndryshimit të kufijve të Ballkanit, tashmë është një kapitull i mbyllur, i cili nuk duhet të hapet më.
 • Nishani: Ligje gjithëpërfshirëse për të luftuar trafikimin e personave Tiranë, 1 korrik 2011, NOA- Ministria e Brendshme gjatë ditës së sotme organizoi Takimin e Komitetit Shtetëror të Luftës kundër Trafikimit të Qenieve Njerëzore si dhe prezantoi Planin Kombëtar të Veprimit për Luftën kundër Trafikimit të Qenieve Njerëzore 2011-2013.
 • UGSH: Incidenti i Qafë- Botës, shkelje e të drejtave dhe argument absurd Tiranë, 1 korrik 2011, NOA- Në një deklaratë të përbashkët Unioni i Gazetarëve Shqiptarë dhe Klubi i Patriotëve të Rinj kanë shprehur notën e protestës së tyre për ndalimin e një grupi gazetarësh shqiptarë dhe të disa bashkëqytetarëve për të hyrë në territorin grek nga pikëkalimi kufitar i Qafë-Botës
 • Parashikimi i motit për 2 Korrik 2011 Tiranë, 1 korrik 2011, NOA- Edhe nesër, i gjithë territori shqiptar do të dominohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike pasi vranësirat dhe shirat e dobët do të jenë dominuese.
 • Hajduti i vogël thyen dënimin, policia shpall në kërkim të miturin Tiranë, 1 korrik 2011, NOA- Një i mitur i moshës 14 vjeçare po procedohet penalisht nga ana e policisë, pasi nuk respektoi vendimin e dhënë ndaj tij.
 • Dhuna sistematike e të shoqit, 36 vjeçarja merret në mbrojtje Durrës, 1 korrik 2011, NOA- Një grua e moshës 36 vjeçare është marrë në mbrojtje menjëherë pas denoncimit të bërë në policinë e Durrësit. Shkak për këtë është bërë denoncimi i bërë nga viktima ndaj të shoqit të saj me iniciale K.
 • Dy të rinj nga Tirana vetëpunësohen në plazh si vjedhës serial të varëseve të floririt Durrës, 1 korrik 2011, NOA- Ngjarje e pazakontë, ndoshta e kthyer në epidemi, ose në një kronikë cila ka vijuar për disa kohë por që ka gjetur shpejt fundin.
 • Zbardhet takimi Berisha-Raportues: Të hapur për bashkëpunim me opozitën Tiranë, 1 korrik 2011, NOA- Pak minuta më parë është zbardhur takimi i mbajtur gjatë ditës së sotme mes Kryeministrit Berisha priti me bashkëraportuesit e Komisionit të Monitorimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës.
 • Zv.Ministrja Turku inspekton punimet në Qendrën Historike të Shkodrës Shkodër, 1 korrik 2011, NOA- Zëvendës Ministrja e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve Suzana Turku gjatë ditës së sotme inspektoi fillimin e punimeve të rrugës pedonale në Qendrën Historike të Shkodrës.
 • Shkolla e policisë fillon më 4 Korrik, emrat e kursantëve që do të nisin shkollën Tiranë, 1 korrik 2011, NOA- Shkolla Bazë e Policisë për Patrullë të Përgjithshme fillon më 4 Korrik. Në një njoftim të bërë nga policia e kryeqytetit thuhet se janë 160 kursantë ata që do të nisin ditën e hënë shkollën, të cilët ndodheshin në listë pritje, pasi ishin shpallur fitues gjatë
 • U gjendet drogë, përfundojnë mbas hekurave dy të rinj nga Vlora Vlorë, 1 korrik 2011, NOA- Dy persona kanë rënë në duart e policisë së Vlorës pasi u është gjetur dhe sekuestruar një sasi lënde narkotike. Rasti i parë është ai i Edmir Jaçes i moshës 20 vjeçare banues në Vlorë, i cili është arrestuar në flagrancë pasi nga kontrolli personal ushtruar ndaj
 • Gjiknuri: Informuam ambasadorët për shkeljet e procesit zgjedhor Tiranë, 1 korrik 2011, NOA- Menjëherë pas takimit mes trojkës së ambasadorëve të Bashkimit Europian dhe kreut të socialistëve Edi Rama, ka qenë deputeti socialist Damian Gjiknuri ai që ka zbardhur atë që është diskutuar mes tyre.
 • Ambasadorët e BE lënë porositë dhe mbyllin takimin me Ramën Tiranë, 1 korrik 2011, NOA- (Update) Vetëm pak minuta më parë ka përfunduar takimi mes trojkës së ambasadorëve të Bashkimit Europian në vendin tonë me kryetarin e Partisë Socialiste Edi Rama.
 • Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e Ramës Tiranë, 1 korrik 2011, NOA- Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e kryesocialistit Edi Rama, i cili kishte paditur Prokurorinë e Përgjithshme.
 • Hanging Chads in Tirana Are there lessons from Bush v. Gore for Albania? By James A. Baker III Twenty years ago last week, despite the concerns of my security detail, I stood atop a wooden platform in the main square of Tirana, Albania, to address a euphoric crowd of 300,00.
 • Raporterët e KiE mbyllin takimin me Berishën Tiranë, 1 korrik 2011, NOA- Vetëm pak minuta më parë ka përfunduar takimi mes kryeministrit Berisha dhe raporterëve të Këshillit të Europës Tomas Jirsa dhe Grigore Petrenco i cili ka zgjatur afro një orë.
 • Ekzekutohet në mes të Vlorës 25 vjeçari Vlorë, 1 korrik 2011, NOA- Një vrasje me motive të paqarta ka ndodhur mesditën e sotme në qytetin e Vlorës, ku është ekzekutuar me armë zjarri një person.
 • Hajduti kundërshton policinë, bie në pranga për drogë Kavajë, 1 korrik 2011, NOA- 26 vjeçari Besim Balla është vënë në prangat e policisë së Kavajës gjatë orëve të vona të mbrëmjes së djeshme. 26 vjeçari me banim në Gosë të këtij qyteti, ishte dënuar edhe më parë për vjedhje u arrestua pasi në qytetin e Kavajës ka kundërshtuar për shkak detyrës
 • Kapet hajduti i makinave, i vidhte për ti shitur për hekur në Elbasan Tiranë, 1 korrik 2011, NOA- Policia e kryeqytetit ka vënë në pranga një 30 vjeçar të akuzuar për vjedhjen e një sërë automjetesh në Tiranë dhe Durrës.
 • Ambasadorët e vendeve të BE mblidhen te PS për të takuar Ramën Tiranë, 1 korrik 2011, NOA- Përfaqësia e ambasadorëve të vendeve të Bashkimit Europian në vendin tonë kanë mbërritur në selinë e Partisë Socialiste nga ku pritet të zhvillojnë një takim me kreun e kësaj partie Edi Rama.
 • Presidenti kinez: Partia Komuniste ka njerëz të paaftë Pekin, 1 korrik, NOA - Presidenti kinez, Hu Zhintao, ka paralajmëruar sot për “paaftësi” disa pjesëtarë të partisë komuniste që e udhëheqë këtë vend.
 • Hashash në makinë, arrestohet 17- vjeçari Laç, 1 korrik, NOA – Një 17-vjeçar është arrestuar nga policia pasi akuzohet për mbajtje dhe tregti të lëndëve narkotike. I riu me inicialet, E S, me banim në qytetin e Laçit të rrethit Kurbin është arrestuar dje rreh orës 14.
 • Amerika është në anën tuaj Nga Aleksandër Arvizu* Z. Kryeministër, të nderuar të ftuar dhe miq, Faleminderit që jeni mbledhur me ne këtë mbrëmje, ndërsa përkujtojmë 235-vjetorin e Deklaratës së Pavarësisë.
 • Qëlloi me çifte policinë, arrestohet 59-vjeçari Mirditë, 1 korrik, NOA – Një 59-vjeçar është arrestuar pasditen e djeshme nga policia pasi ka kundërshtuar më armë punonjësit e rendit. Preng Medha, me banim në fshatin Rraja e Velës në Mirditë, ka kundërshtuar fillimisht forcat e policisë dhe më pas ka gjuajtur drejt tyre me çifte, duke u rrezikuar
 • S’ka pse të çuditemi nga shpërthimi i Mark Nikës! Nga Mustafa Nano Përpara disa ditësh, të gjitha të përditshmet na bënë me dije mbi një letër të hapur (janë bërë të modës letrat e hapura kohët e fundit) të një avokati nga Lezha, i afërm i njërit prej të vrarëve përpara Kryeministrisë më 21 janar, dërguar në adresë së kryeprokurores Ina Rama
 • Berisha: Përgjigje ligjore ndaj trafikut të qenieve njerëzore Tiranë, 1 korrik, NOA – Trafiku i qenieve njerëzore ka qenë tema e diskutimit të një seminari të organizuar nga shoqëria civile, përfaqësues të institucioneve shqiptare dhe donatorëve ndërkombëtarë kundër këtij fenomeni.
 • Meta: Vendimet e gjykatave të padiskutueshme Tiranë, 1 korrik, NOA – Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta tha sot gjatë takimit me raportuesit e Këshillit të Europës, se “vendimet e gjykatave janë të padiskutueshme”.
 • Pasqyra e shtypit, 1 korrik 2011 (VIDEO) Tiranë, 1 korrik, NOA – Tiranë, 30 qershor 2011, NOA – Në këtë hapësirë gjendet një pasqyrë e titujve të gazetave në Tiranë, për ditën e Premte, 1 korrik 2011.
 • Berisha: Reformimi i administratës publike, prioritet i qeverisë Tiranë, 1 korrik, NOA – Kryeministri Sali Berisha deklaroi sot se qeveria do të ndërmarrë reforma të rëndësishme për reformimin e administratës publike dhe ngritjen e nivelit të saj profesional.
 • Shtraus Kan drejt lirimit, gruaja ka gënjyer SHBA, 1 korrik, NOA - Ish shefi i FMN-së, Dominik Shtraus Kan, pritet të paraqitet në gjykatë sot në Nju Jork, për të kërkuar ndryshimin e kushteve të lirimit me kusht.
 • Keqkuptimi i një lordi Nga Fatos Lubonja Besoj se shumë nga të shqetësuarit për krizën politike që po përjetojmë, kur kanë lexuar lajmin, kanë thënë: “Kësaj here paskan gjetur njeriun!
 • Kush do bëhet ministër?! Nga Ylber Lili Megjithëse në parim janë organet, forumet dhe kryesisht kreu i partisë që vendos dhe vulos përfundimisht emërimet në Ekzekutiv, e kundërta ndodh në FYROM.
 • Çavez: Në Kubë hoqa tumorin Kubë, 1 korrik, NOA - Presidenti i Venecuelës, Hugo Çavez, ka thënë se ai ka pasur një operacion për të hequr një tumor, gjatë një fjalimi që e ka mbajtur në Kubë ku edhe është kryer operacioni.
 • Xhejms Bejker: Mesazhi im për shqiptarët dhe debatin e zgjedhjeve në Tiranë SHBA, 1 korrik, NOA – Ish-Sekretari i Shtetit të SHBA, Xhejms Bejker, në një analizë të gjatë në revistën “Foreing Policy” ndalet në situatën në Shqipëri.
 • Sot udhëtimi i parë i linjës hekurudhore Maqedoni-Bullgari Shkup, (Maqedoni) 1 korrik, NOA - Prej sot do të nis të funksionoj për herë të parë linja hekurudhore direkte Shkup-Burgas në Bullgari dhe se ajo do të funksionoj gjatë sezonit veror.
 • Kriza politike, delegacioni i KiE, sot takime në Tiranë Tiranë, 1 korrik, NOA – Kriza politike dhe situata postzgjedhore do të jetë tema e takimeve që do të zhvillojnë sot në Tiranë një delegacion i Komisionit të Monitorimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës.
 • Pasqyra e shtypit, 1 korrik 2011 Tiranë, 1 korrik, NOA - Tiranë, 30 qershor 2011, NOA – Në këtë hapësirë gjendet një pasqyrë e titujve të gazetave në Tiranë, për ditën e Premte, 1 korrik 2011.
 • Berisha dhe motoja “Pas meje qameti” Nga Mero Baze Gazeta Tema botoi dy ditë më parë dy foto komprometuese. Kryeministri i vendit tonë kishte takuar në një sallë misterioze në Bruksel, kokë më kokë, pa persona të tretë në takim, presidentin e Azerbajxhanit, Aliev, i cili i kishte dhuruar një çantë të mbushur plot si dhuratë,
 • Gjenerali Dejvid Petreas merr drejtimin e CIA Uashington, (SHBA), 1 korrik, NOA - Komandanti i forcave amerikane dhe të NATO-s në Afganistan, Dejvid Petreas ka marrë konfirmimin në Kongres si drejtori i ri i CIA-s.
 • Afganistan, autobusi kalon mbi minë, 18 të vdekur Afganistan, 1 korrik,NOA- Një minë tokësore e ka goditur një autobus në pjesën jugore të Afganistanit duke vrarë së paku 18 civilë. Shefi i policisë i rajonit Nimroz, ku ka ndodhur sulmi, Xhabar Pordeli thotë se së paku 30 persona të tjerë, kryesisht gra dhe fëmijë janë lënduar.
 • Polonia merr sot presidencën gjashtë mujore të BE Bruksel, 1 korrik, NOA - Polonia sot merr përsipër presidencën e Bashkimit Evropian. Vendi ish komunist, anëtar i BE-së, ka dëshirë të fuqizoj tregun e përbashkët duke thënë se kjo e mbështet prosperitetin evropian.
 • Aquilani rikthehet tek Liverpul Liverpul, 1 Korrik NOA - Alberto Aquilani, pasi drejtuesit e Juventusit nuk e blenë plotësisht kartonin e tij, është duke u përgatitur për rikthimin në skuadrën e Liverpulit.
 • Foto-kamera me autofokucus më të shpejtë në botë SHBA, 1 korrik NOA - është shembulli i ri i kamerës dixhitale me kompakte, por që në të njëjtën kohë falë një të dhëne teknike e dallon nga llojet e tjera.
 • Zhurma më e bezdisshme në mbarë botën është e qara SHBA, 1 Korrik NOA - Të gjithë prindërit mund ta konfirmojnë, por tani ka ardhur dhe prova shkencore. E qara e fëmijëve në një moshë deri 4 vjeç, është ndër zhurmat më të bezdisshme në botë.
 • Lindsay Lohan fiton sërish lirinë Los Anxhelos, 1 Korrik NOA - Aktorja Lindsay Lohan duke nisur nga dita e sotme nuk do të jetë më e dënuar me arrest shtëpiak. Pasi ka kaluar 35 ditët e dënimit në shtëpinë e saj në Los Anxhelos, aktorja është rikthyer ditën e sotme në një liri totale.
 • Barça, Sanhez ose Fabregas Barcelonë, 1 Korrik NOA - Shtypi katalanas dhe ambienti në ekipin e Barcelonës po punon në dy fronte të mëdha të merkatos që kanë të bëjnë me Alexis Sanchez dhe Cesc Fabregas.
 • Beyonce, në kinema me DiCaprion Nju Jork, 1 Korrik NOA - Leonardo DiCaprio dhe Beyonce për herë të parë së bashku... në xhirime. Regjisori Clint Eastwood është në bindje e sipër të aktorit për të interpretuar një pjesë të madhe dhe klasike të hollivudit, “Po lind një yll” (“A Star is Born”), përkrah bukuroshes Beyonce.
 • Luftërat nga Samiti në Samit Midis periudhës kohore të çdo Samiti kemi pasur zhvillime të reja në rajon: fillimisht pati luftëra e konflikte, më pas nisi procesi i vendosjes së paqes, u shënua krijimi i shteteve të reja, dy vende u pranuan në Bashkimin Evropian, më pas disa vende të tjera u pranuan në NATO, u shënuan procese
 • Topi takon përfaqësues të partive politike shqiptare të Malit të Zi Ulqin, 01 Korrik 2011 NOA/ Albana Qehajaj – Gjatë qëndrimit të tij në Malin e Zi në kuadër të Samitit të SEECP, Presidenti i Republikës, Prof. Dr.
 • Këmbëngulja e Shqipërisë, Kosova përfshihet në deklaratën e Presidentëve të SEECP Budva, 30 Qershor 2011 NOA/ Albana Qehajaj - Kosova perfshihet me insistimin e Shqiperise ne deklaraten e Presidenteve te SEECP ne Budva‏, raporton bashkëpunëtorja e NOA në mbledhjen që po zhvillohet në Budva.
 • Hakerat bllokojnë Al Kaedën në ueb SHBA, 1 Korrik NOA - Një grup hakerash kanë arritur të neutralizojnë Al Kaedën në ueb, duke ndaluar në këtë rrjet islamik, publikimin e videove terrorizuese në sitet e ndryshme.