Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2011
 

Lajmet e datës 17 Janar 2011

 • Parashikimi i motit për nesër Tiranë, 17 Janar 2011 NOA - Moti i kthjellet do te mbetet prezent serish ne territorin shqiptar gjate dites se neserme. Kthjellime do te kete ne te gjithe zonen e ulet dhe ate bregdetare por ne zonat malore nuk do te mungojne edhe vranesirat ku me te theksuara do te jene ne verilindje dhe juglindje
 • Korçë, një i vrarë dhe 4 të plagosur Korçë, 17 Janar 2011 NOA/ Alba Filipi – Një ia gjetur vdekjen dhe katër të tjerë po luftojnë me vdekjen në spital, pas një atentati të armatosur që ndodhi mbrëmjen e sotme në qytetin e Korçës, raporton korrespondentja e agjencisë NOA.
 • Orik e Leart Shyti: Rinisi fushatë për “Hakmarrjen” Tiranë, 17 Janar 2011 NOA – Vëllezërit Orik e Leart Shyti kanë reaguar sot mbi atë që e cilësojnë nisje e një fushate të re ndaj asaj që në Shqipëri, nga mazhoranca aktuale është konsideruar si “Hakmarrja Shqiptare për Drejtësi”.
 • Kaos parlamentar. PS skemë të re, Berisha lumë akuzash Tiranë, 17 Janar 2011 NOA/ Përmbledhje – Ashtu siç ndoqët gjithë pasditen e sotme në raportimin minutë pas minute nga NOA të seancës plenare, Parlamenti degjeneroi në një furtunë akuzash reciproke ku spikatën dy gjëra: E para, përdori një skemë të re, aspak normale për një Kuvend.
 • Mbyllet seanca e paprecedentë Tiranë, 17 janar 2011, NOA – Pas një seance maratonë të mbushur me akuza e kundërakuza si dhe sharje e fyerje, parlamenti arriti të miratojë vetëm me votat e mazhorancës dekretet e Presidentit të Republikës, Bamir Topi për shkarkimin e Ilir Metës nga posti i m ministrit të Ekonomisë dhe Zv/kryeministër
 • Meta ndez debatin: Procesi ndaj meje, i pashembullt Tiranë, 17 janar 2011, NOA - Ish-zv/kryeministri Ilir Meta, i dorëhequr nga detyra pas publikimit të videos që e implikonte atë në afera korruptive, ka folur si deputet i thjeshte në seancën parlamentare të kësaj të hëne, duke mbrojtur idenë se videoja e regjistruar nga Dritan Prifti ishte e montuar
 • Plagoset me armë dhe vdes një grua në Durrës Durrës, 17 Janar 2011 NOA – Një grua e re është plagosur me armë zjarri sonte dhe ka gjetur vdekjen me të mbërritur në spitalin e Durrësit dhe dyshimet e para bien mbi një vrasje ose vetëflijim të mundshëm.
 • Degjeneron seanca e Kuvendit, "nudo dhe kusarë" Tiranë, 17 janar 2011, NOA – Edhe me rinisjen e seancës plenare të ndërprerë disa herë për shkak të tensionit në sallën e kuvendit, kryetari i Grupit Parlamentar socialist, Gramoz Ruçi deklaroi nga foltorja e Kuvendit se “Sot Sali Berisha ti ike me ato që shqiptarët panë e dëgjuan.
 • PS: Metës i ka ikur mendja si hajduti ballë drejtësisë Tiranë, 17 janar 2011, NOA – “Ilir Metës i ka ikur mendja, siç do t’i ikte mendja çdo hajduti, që pasi kapet me presh në dorë pret të përballet me drejtësinë, por për këtë Ilir Metës ia ka fajin vetëm Ilir Meta”.
 • Prishtinë, “Starti” zbulon 7 kg drogë, prangosen dy vetë Prishtinë, 17 janar 2011, NOA – Operacioni i antidrogës i koduar “Starti” ka sjellë sekuestrimin nga policia e Kosovës të 7 kilogramëve mariuanë dhe prangosjen e dy personave.
 • Raporti i Martyt, Prokuroria bashkëpunon me EULEX për hetimin Tiranë, 17 janar 2011, NOA – Ka përfunduar takimi mes Prokurores së Përgjithshme, Ina Rama dhe delegacionit të Prokurorisë Speciale të Kosovës EULEX, lidhur me bashkëpunimin për hetimin e akuzave për trafik organesh nga liderët e UÇK-së të raportuara nga eurodeputeti zviceran Dick Marty.
 • Ruçi: Destini i këtij Parlamenti, dështimi Tiranë, 17 janar 2011, NOA – Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi nga foltorja e Kuvendit në të parin fjalim të tij për këtë sesion të ri parlamentar deklaroi se qeveria e Sali Berishës e zhytur në llumin e korrupsionit, nuk e do zgjidhjen e krizës politike në vend, dukë
 • Berisha: Video, nga ai që atësinë s’pranoi Tiranë, 17 janar 2011, NOA/ Irma Toptani – Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Kryeministri Sali Berisha e ricilësoi si një turp të pafalshëm për opozitën bllokimin që donte t’i bënte gjatë sesionit të shkuar parlamentar vendimit të liberalizimit të vizave nga BE, duke bojkotuar qëllimshëm votimin e ligjeve
 • Berisha: Ruçi, ike me rroba grash. Reagimi: Je bllokqen Tiranë, 17 janar 2011, NOA/ Irma Toptani – Pas ofertës më të fundit që kreu i Grupit Parlamentar të socialistëve, Gramoz Ruçi i bëri kryeministrit Sali Berisha, që ai të largohej nga pushteti dhe t’i hapte rrugën zgjedhjeve të parakohshme, kryeministri replikoi me një fjali ndaj Ruçit, se “ti ia ke
 • Vodafone hedh në treg rrjetin celular 3G me bandë të gjerë Zgjedh Rrjetin Nokia Siemens si i vetmi rrjet radioje dhe shërbimi lidhur me 3G Tiranë, 17 Janar 2011 NOA - Vodafone Albania së shpejti do të mundësojë në të gjithë vendin shërbimin e internetit të shpejtë me bandë të gjerë dhe cilësi të lartë të shërbimeve 3G .
 • Nis me sherr Berisha-Ruçi seanca në Kuvend Tiranë, 17 Janar 2011 NOA – Ka nisur me një përplasje mes Berishës dhe Ruçit seanca e parë plenare në Kuvend për vitin që ka hyrë. Shkak u bë Jozefina Topalli, kryetare e Kuvendit, e cila krijoi situatë kaotike kur thirri njëri pas tjetrit për të folur, krerët e PD, LSI dhe grupit të PS.
 • Kuvendi nis me tension, akuza dhe sharje Tiranë, 17 janar 2011, NOA/ Irma Toptani – Ka nisur me tension seanca e parë e sesionit të ri parlamentar për vitin 2011. “Ik mor zhduku aty”, ishte fjalia e parë e kryeministrit të vendit, i cili gjatë marrjes së fjalës së tij u ndërpre nga deputetët e opozitës, të cilët pretendonin se fjalimi i
 • Studimi: Në Shqipëri, nivel i ulët aktivizimi qytetar Tiranë, 18 Janar 2011 NOA - Shoqëria civile shqiptare operon me kapacitete organizative relativisht të zhvilluara që përfaqësojnë faktorë mbështetës për praktikimin e përgjithshëm të vlerave të shoqërisë civile.
 • Berisha-Molnari: Presidenca hungareze do të realizojë me sukses axhendën e BE Tiranë, 17 janar 2011, NOA – Kryeministri Sali Berisha e ka garantuar ambasadorin e Hungarisë, vendit që kryeson Presidencën e BE-së për këta gjashtë muaj të parë të 2011-ës, se qeveria shqiptare do t’i kthejë në plan pune detyrat e lëna nga KE në raport progresin më të fundit dhe se është e gatshme
 • Vlorë, kapen 3 persona, masa administrative për 79 automjete Vlorë, 17 janar 2011, NOA – Në vazhdën e aksioneve për parandalimin e krimit, uniformat blu të qytetit të Vlorës kanë kapur në flagrancë mbrëmjen e djeshme rreth orës 22.
 • Njoftim nga Policia e Kosovës Logo e Policisë së KosovësPrishtinë, 17 janar, NOA – Policia e Kosovës njofton se me 17.01.2011 në orën 16:30, do te mbahet një konference për media.
 • Hungaria mbështet integrimin e Shqipërisë Tiranë, 17 janar, NOA – Vendi që ka Presidencën e radhës së BE-së Hungaria do të mbështesë integrimin e Shqipërisë. Deklarata është bërë nga ambasadori hungarez Sandor Molnari gjatë takimit me kryetaren e Kuvendit, Topalli.
 • Meta: Grup juristësh për të rrëzuar montazhin Tiranë, 17 janar, NOA – Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta ka sulmuar ashpër sot kreun e PS-së, Edi Rama. Në një deklaratë dhënën për mediat, Meta u shpreh se ka ngritur një grup pune me juristë të njohur në vend, të cilët do të analizojnë dhe do të paraqesin faktet dhe provat
 • Dick Marti refuzon të përballet me PE Dick MartyBruksel, 17 janar, NOA – Hartuesi i raportit për trafikun e organeve në Kosovë dhe Shqipëri, Dik Marti ka refuzuar ftesën e Komitetit të Politikës së Jashtme të Parlamentit Evropian që sot në Strasburg të flasë për hetimet e tij.
 • QSUT, inaugurohet mamografia dixhitale Tiranë, 17 janar, NOA - Në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, Ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili së bashku me Drejtorin e QSUT-së, Saimir Ivziku kanë inauguruar mamografinë e parë dixhitale në vendin tonë.
 • “1111 anekdota” Tiranë, 17 janar, NOA – Shtëpia botuese “Toena” ka hedhur sot në qarkullim librin me anekdota të Jorgaq Perika. Libri me titull “1111 anekdota”, është një mënyrë e re komunikimi i autorit duke sjellë një numër rekord anekdotash.
 • Lunaçek: Zgjedhjet u manipuluan Prishtinë, 17 janar, NOA - Deputetja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek, ka rrëfyer sërish përvojën e saj në zgjedhjet e 9 janarit. “Në këto zgjedhjet e dyta, nuk ka pasur trazira dhe përleshje të dhunshme, dhe ka pasur shumë përmirësime në organizimin, por rreth mbrëmjes gjërat ndryshuan.
 • Rama: Demostrata, jo për pushtet, por për shtet Tiranë, 17 janar, NOA – Kryetari i Partisë Socialiste ka kërkuar sot në një deklaratë për mediat largimin e kryeministrit Sali Berisha. Rama u shpreh se demonstrata e datës 21 janar nuk është për të marrë pushtetin, por për të garantuar shtetin e së drejtës në Shqipëri.
 • Berisha: Mazhoranca heq dorë nga imuniteti Tiranë, 17 janar, NOA Update – Kryeministri, ministrat dhe gjithë deputetët e PD-së do të firmosin një deklaratë ku shprehen se do të heqin dorë nga imuniteti.
 • Berisha: Askush s’ka qeverisur më mirë se ne Tiranë, 17 janar, NOA – Kryeministri Sali Berisha tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar të PD-së së kjo parti ka qeverisur më mirë sesa çdo qeveri tjetër që ka njohur historia e vendit.
 • Gjinushi: Meta-Prifti, ilustrim i llumit qeveritar Skënder GjinushiTiranë, 17 janar, NOA - Kryetari i Partisë Social Demokrate, Skënder Gjinushi tha sot në një deklaratë për mediat se faktet e publikuara për korrupsionin, janë të mjaftueshme për të kërkuar largimin e qeverisë.
 • Presidenti dekreton emrat e rinj në Qeveri Tiranë, 17 Janar 2011 NOA - Presidenti i Republikës, Bamir Topi dekretoi sot ndryshimet në Qeveri që erdhën pas dorëheqjes së zëvendëskryeministrit Ilir Meta.
 • Sundimi i ligjit, një vit më vonë Po, ne do të kërkojmë llogari nga Kosova; ne nuk do të pranojmë arsyetime; nuk do ta bëjmë punën për juve. Por, unë nuk mendoj se Kosova e do këtë.
 • Eurozona në debat: Si të shpëtojmë nga kriza Bruksel, 17 janar, NOA – Bisedimet për mundësinë e daljes nga kriza ekonomike për disa vende si edhe zgjerimi i shpëtimit për disa të tjera me probleme të mëdha buxhetore, janë ndër kryesoret që pritet të zhvillohen në takimin e sotëm të ministrave të Financave të 17 vendeve të Eurozonës.
 • Maqedonia ende pa qëndrim të unifikuar kundër raportit të Martit Shkup, 17 janar, NOA - Bashkimi Demokratik për Integrim ka vazhduar takimet me përfaqësues të partive maqedonase të maxhorancës dhe opozitës për ti harmonizuar qëndrimet rreth raportit të senatorit zviceran, Dick Marty.
 • Kapet i kërkuari, mbante armë dhe euro false Shijak, 17 janar, NOA – Forcat e policisë së Shijakut në bashkëpunim edhe me ato të Ndërhyrjes së Shpejtë, bënë të mundur kapjen e personit të kërkuar, 26-vjeçarit Evarist Greca, banues i këtij qyteti.
 • Spahiu: Prokurorët dhe avokatët, sabotojnë gjyqet Tiranë, 17 janar, NOA – “Vetëm në çështjen Gërdeci, Gjykata e Tiranës ka realizuar një rekord seancash për shkak të një numri rekord të pandehurish, 103 të tilla me një frekuencë 1-2 në javë, por që mbi 30 prej tyre janë shtyrë me mungesë dhe vonesat e avokatëve, pjesa më e madhe e të cilave, pa shkak”
 • Përgatitjet për zgjedhje, vjen misioni i ODIHR-it Tiranë, 17 janar, NOA – Përgatitjet për zgjedhjet lokale të 8 Majit, sjellin sot në Shqipëri një mision vlerësimi të organizatës së njohur të ODHIR-it.
 • Filmi për Facebookun, më i miri i 2010-ës Hollivud, 17 janar, NOA - Filmi i realizuar mbi historinë e Mark Zuckenberg, themeluesit të rrjetit më të madh social të internetit, Facebook, është përzgjedhur si filmi më i mirë i vitit të kaluar.
 • Tirana nga sot, me rregulla të reja qarkullimi Tiranë, 17 janar, NOA – Duke nisur që nga mëngjesi i ditës së sotme, automjetet në kryeqytetin shqiptar, do të kenë rregulla të reja për lëvizjen e tyre, falë ndryshimeve të publikuara një ditë më parë nga Bashkia e Tiranës.
 • Berluskoni: S'jam seksoman, duan të më rrëzojnë Romë, 17 janar, NOA – “Nuk jam aspak një seksoman dhe asnjëherë nuk kam abuzuar me minorenet, por gjithçka më akuzojnë e bëjnë për të më rrëzuar politikisht”.
 • Rinis Kuvendi, pritet vota për ndryshimet në qeveri Tiranë, 17 janar, NOA – Kuvendi i Shqipërisë pritet që të hapë sot siparin e seancave të tij plenare për vitin 2010. Kështu, duke shënuar seancën e parë ditën e sotme, deputetët parashikohet që të japin votën e tyre kundrejt ndryshimeve në qeveri, të cilat pritet të mbërrijnë të dekretuara në Kuvend
 • Komandot, nisen 222 trupa në Afganistan Tiranë, 17 janar, NOA – Shqipëria bëhet gati të nisë kontingjentin e radhës paqerujatës në Afganistan. Lajmi bëhet me dijeni nga ministria e Mbrojtjes, paraprakisht për agjencinë e Lajmeve NOA, sipas të cilave ceremonia përkatëse e nisjes së trupave komando do të zhvillohet pas një gjysmë ore.
 • Pasqyra e Shtypit, 17 Janar 2011 Tiranë, 17 Janar, NOA - Gazetat shqiptare janë të mbushura kryesisht me artikuj që flasin për videon Meta-Prifti, duke paraqitur reagimet e radhës së Metës dhe Ramës ndaj saj, si edhe prononcimin e Alibeajt se Rama kreu vepër penale duke e montuar atë.
 • Kriza, Tunizia sot zgjedh qeverinë e përkohshme Tuniz, 17 janar, NOA – Tunizia pritet që të zgjedhë sot qeverinë e saj të përkohshme në një kohë kur gjendja në kryeqytetin tunizian vazhdon të jetë ende e nderë dhe dje sërish janë shënuar viktima gjatë përleshjeve të protestuesve me policinë.
 • Shtiglmajer: Vizat, BE të shpejtojë dialogun Prishtinë, 17 janar, NOA - Udhëtimi pa viza dhe statusi i Kosovës janë dy çështje të ndara dhe hezitimi i disa shteteve për t’i liberalizuar vizat me Kosovën ka të bëjë me frikën nga imigrimi ilegal, thotë analistja e Iniciativës Evropiane për Stabilitet (ESI), Aleksandra Shtiglmajer.
 • Qeni që di të thotë “I love you” (Video Boom) Pothuajse 32 milionë njerëz e kanë dëgjuar tashmë. Misha është një qen siberian, i cili për t'iu përgjigjur dashurisë dhe përkujdesjeve të pronarëve të tij, mësoi të thotë: "I love you" (Të Dua).
 • Balerina pozon nudo, reagojnë islamikët Maldive, 17 Janar 2011 NOA - Ish-balerina e parë e Bolshoi, rusja Anastacia Volochkova është kthyer sërish në qendër të vëmendjes. Por këtë herë jo për një nga shfaqjet e saj në teatër, por për një ekzibicion të “guximshëm”.
 • Filmimi i dasmës bën xhiron e botës (VIDEO) SHBA, 17 Janar 2011 NOA - Ideja është pak për të thënë origjinale. Një çift amerikan ka lënë mënjanë traditën dhe ka zgjedhur për të festuar martesën e tyre me Flash Mob.
 • “Falma tradhtinë”, djeg veten të gjallë Romë, 17 Janar NOA/ Rid Bulku - Ai kërkonte të merrte faljen për një tradhti dhe për të bindur të dashurën e tij se e kishte me të vërtetë dhe e ndjente, i vuri flakën makinës, por duke mbetur dhe vetë viktimë e zjarrit.
 • Thirrja e Kryebashkiakut: Erdhën superheronjtë Në Seattle, arrijnë superheronjtë, Phenix & co. për të mbrojtur qytetin SHBA, 17 janar 2011 NOA - “Njeriu me maskë që do të mbrojë qytetin.
 • Parashikimi i motit për sot Tiranë, 17 Janar 2011 NOA - Masat ajrore me qarkullim nga jugperëndimi i Evropës kanë përfshirë rajonin e Mesdheut dhe gadishullin e Ballkanit, duke bërë që moti i kthjellët të dominojë në të gjitha këto zona.
 • Shfaqet Dielli Fantazmë (VIDEO) Çudia e fundit e planetit tonë Një fenomen unik astronomik është shfaqur mbi qiellin e Changchun, në Kinë. Dy diej të vegjël janë shfaqur rreth diellit tonë, duke krijuar një tablo të rrallë ku dukej sikur në qiell kishte tre diej.
 • Shën Valentini 2011: Shprehje të bukura për të thënë të dua Tiranë, 17 Janar 2011 NOA – Shën Valentini 2011 është afër: edhe më pak se një muaj dhe më pas të gjithë të dashuruarit mund të festojnë ditën e tyre.