Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2011
 

Lajmet e datës 5 Shkurt 2011

 • Drejtori i Policisë rrëfehet për “21 Janarin” Tiranë, 05 Shkurt 2011 - Drejtori i Përgjitshëm i Policisë së Shtetit Hysni Burgaj dha sot informacione para Komisionit hetimor parlamentar për hetimin e veprimtarisë së Institucioneve, gjatë veprimit të organizuar kriminal të datës 21 Janar 2011, mbi zhvillimet para, gjatë dhe pas sulmit me dhunë
 • Zoti dhe arkeologjia në luftë Nga Daily Telegraph Dejvid Kenedi, profesor i historisë së lashtësisë në Universitetin e Australisë Perëndimore, duke përdorur programin e Google Earth, ka mundur të vendosë në hartë 1977 qendra të mundshme arkeologjike, 1082 nga të cilat janë gurë
 • Lumturohet çifti Beckham, pas tre djemëve presin vajzë E shtunë, 5 shkurt 2011, NOA- Lajmi për ardhjen në jetë të një vajze ka lumturuar çiftin David dhe Victoria Beckham. “Victoria shpërtheu në lot nga ngazëllimi, pas skanerit të fëmijës së saj tre muajsh, në një klinikë në Londër.
 • Ferguson shpallet më i miri i janarit si menaxher dhe Berbatov si futbollist E shtunë, 5 shkurt 2011, NOA- Dy emra triumfatorësh vijnë nga radhët e Djajve të Kuq, pasi Manchester United fitoi katër dhe barazoi në vetëm një nga pesë ndeshjet e zhvilluara në Ligën Premier gjatë muajit janar.
 • Media: Kosova, mafia dhe Zvicra Kështu titullohet artikulli në numrin më të ri i revistës zvicerane “Die Weltwoche”. Gazeta lexohet nga rreth 400 mijë abonentë në javë dhe në çdo numër raporton për Kosovën, shqiptarët dhe emigracionin kosovar në Zvicër.
 • Alpinisti gjendet i gjallë, pas rënies nga maja e malit 305 metra E shtunë, 5 shkurt 2011, NOA- Edhe pse ka rënë nga një lartëse prej 305 metrash, alpinisti ka mundur ti shpëtojë vdekjes madje me pak dëmtime.
 • Berisha-Mujezinoviç: Ngjarja më madhore për Bosnjen e Shqipërinë, heqja e vizave Tiranë, 5 shkurt 2011, NOA- Kryeministri Berisha priti sot Kryeministrin e Federatës së Bosnje Hercegovinës, zotin Mustafa Mujezinoviç. Në këtë aspekt, heqja e vizave me Bashkimin Europian u vlerësua një ngjarje madhore në historinë e të të dyja vendeve.
 • Politika dhe mediat, bie niveli i informimit Niveli informimit të mediave në Maqedoni ka shënuar rënie, vlerësojnë përfaqësuesit e disa medieve, duke komentuar zhvillimet politike në këtë vend.
 • Ricky Martin: Binjakët më lenë pa gjumë, uragan në shtëpinë time E shtunë, 5 shkurt 2011, NOA- Këngëtari i njohur RickyMartin deklaron se tashmë po vuan nga pagjumësia si rrjedhojë e rrëmujës që shkaktojnë dy fëmijët e tij.
 • Opozita maqedonase kushtëzon rikthimin në Parlament Shkup, 5 shkurt 2011, NOA- LSDM sot nëpërmjet një komunikate kërkoi që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme dhe të sigurohet funksionimi normal i të gjitha mediave.
 • Torres: Çuditshëm të luaj kundër Liverpool, nuk do festoj nëse shënoj E shtunë, 5 shkurt 2011, NOA- Fernando Torres deklaron se nuk do të festojë nëse shënon ndaj ish-klubit të tij Liverpoolit, në debutimin e tij në Stamford Bridge të dielën.
 • Duke pritur qeverinë që e presin negociatat Nga Albin Kurti Gati për çdo ditë kemi nga një lajm për negociatat e ardhshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Nuk është se thuhet diçka faktikisht e re, por vetëm përsëriten gjërat tashmë të vjetra me ndonjë parashikim të ri.
 • Ivanoviç: Vetëm në mars mund të nisë dialogu Prishtinë, 5 shkurt 2011, NOA- “Marsi është muaji kur mund të pritet takimi i parë. Ky nuk do të jetë një takim i ngarkuar me tema të rënda, për të cilat ne kemi disa zgjidhje paraprake”, ka deklaruar Oliver Ivanoviç.
 • Facebook-u dhe politika Portali më i njohur i komunikimit elektronik në botë Facebook shënoi ditë më parë 7-vjetorin e krijimit. Përdorimi i tij si mjet politik-për dërgimin e mesazheve politike thuhet se është rritur brenda viteve edhe në Kosovë.
 • Egjipti mes protestave dhe bisedimeve Perëndimi po kërkon tranzicion të menjëhershëm të pushtetit. Zëvendëspresidenti ka biseduar me përfaqësues të protestuesve dhe opozitës
 • Partia greke kundërshton bashkimin e Maqedonisë me Greqinë E shtunë, 5 shkurt 2011, NOA- Partia greke LAOS e ka cilësuar si të dëmshëm bashkimin e Maqedonisë me Greqinë. Kjo parti e cila njihet si ultra e djathtë kritikoi propozimin e fundit të Institutit për Marrëdhënie Ndërballkanike në Athinë për bashkimin e Maqedonisë dhe Greqisë.
 • Serbët ngrihen në protestë për zgjedhje të parakohshme Beograd, 5 shkurt 2011, NOA- Ditën e sotme Beogradi u përfshi nga një valë proteste e organizuar kundër qeverisë. Partia Progresive Serbe me mbështetjen e disa forcave të tjera politike opozitare, mbushën sheshet e qytetit për të kërkuar zgjedhje të parakohshme.
 • Kreu i policisë: Rama nuk reagoi pas mesazhit tim, por dhunuesit do hetohen Tiranë, 5 shkurt 2011, NOA- (Update) I kam çuar mesazh Edi Ramës për të tërhequr turmën por nuk pata asnjë reagim”, deklaroi gjatë raportimit të tij para Komisionit Hetimor, Hysni Burgaj.
 • AIDS, sigurohen fondet për masat kundër saj E shtunë, 5 shkurt 2011, NOA- Shtetet e Bashkuara, Franca, Gjermania dhe Japonia janë katër kontribuesit më të mëdhenj të Fondit Botëror kundër AIDS-it, tuberkulozit dhe malaries, dhe nga ana e këtyre vendeve është forcuar siguria financiare kundër sëmundjes.
 • Arvizu: Grushti i shtetit, Qeveria të nxjerrë provat Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Aleksandër Arvizu, thotë se përfaqësuesit e zgjedhur dhe qeveritë nuk ndryshohen me protesta në rrugë, por përmes procesit elektoral.
 • Burgaj: Plani për sulm ndaj Kryeministrisë e LSI Tiranë, 5 shkurt 2011, NOA- (Update) Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Hysni Burgaj, në vijim të fjalës së tij para Komisionit Hetimor për ngjarjet e 21 janarit deklaroi se, nuk ka patur asnjë lloj provokimi nga efektivët e policisë së shtetit.
 • Burgaj: Kush do veprojë kundër ligjit do marrë përgjigjen e merituar Tiranë, 5 shkurt 2011, NOA- Në vijim të fjalës së tij para Komisionit Hetimor, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shteti deklaroi se ishin 94 punonjës policie që u plagosën nga sulmet e demonstruesve.
 • Burgaj në komisionin hetimor: Turma dhunoi policinë Tiranë, 5 shkurt 2011, NOA- Në këto momente në Komisionin Hetimor të ngritur për ngjarjet e 21 janarit po pyetet Drejtori i Policisë së Shtetit, Hysni Burgaj.
 • Mediu rekomandime nga Biden e Countryman: Problemet zgjidhini me dialog, jo dhunë Uashington, 5 shkurt 2011, NOA- Ministri i Mjedisit, njëkohësisht kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i ftuar nga Kongresi Amerikan zhvilloi një vizitë ne Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku mori pjesë në Mëngjesin e Lutjeve, në të cilin ishte i pranishëm edhe Presidenti Obama.
 • Imami: Shqipëria europiane mund të bëhet vetëm me punë Durrës, 5 shkurt 2011, NOA- Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami ditën e sotme inspektoi punën për ndërtimin e anijeve, në Kantierin e ndërtimit të Anijeve, në bazën detare të Pasha Limanit.
 • Topalli: Mund ta mundim kancerin e gjirit, zonjat të bëjnë mamografinë në kohë Tiranë, 5 shkurt 2011, NOA - Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli gjatë vizitës së sotme në repartin e Radiologjisë në Spialin Onkologjik, ku para pak ditësh u instalua një aparat i ri mamografie, me parametra teknologjikë bashkëkohorë, i ka bërë thirrje grave shqiptare, por edhe të rejave që të
 • PS e Vlorës: Vlonjatët treguan dje se dinë të protestojnë paqësisht Vlorë, 5 shkurt 2011, NOA – Një ditë pas demonstratës së opozitës e shpërndarë në katër qytete kryesore në vend, Tiranë, Vlorë, Korçë e Lezhë, dega e Partisë Socialiste në Vlorë, dhe Kryetar i kësaj dege deputeti Eltar Deda falenderoi të gjithë qytetarët vlonjatë për pjesëmarrjen dhe mbështetjen
 • Meta: Në 8 maj lidershipi i opozitës do të humbasë Bashkinë e Tiranës Elbasan, 5 shkurt 2011, NOA – Nga Elbasani ku vijon takimet e tij elektorale me mbështetësit e LSI-së, Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta e riakuzoi lidershipin e Partisë Socialiste Edi Rama se ishte ai frymëzuesi i skenarit të videos së montuar Meta-Prifti për interesa të tij
 • Meta-Mujezinoviç: Heqja e vizave përforcon aspiratat tona drejt BE Tiranë, 5 shkurt 2011, NOA – Perspektiva europiane e Shqipërisë dhe Bosnjë-Hercegovinës drejt Bashkimit Europian pas arritjes historike të liberalizimit të vizave përforcon aspiratat dhe ambiciet e dy popujve për t`iu bashkuar familjes evropiane.
 • Parashikimi i motit për 6 Shkurt 2011 Tiranë, 5 Shkurt 2011 NOA - Pjesa me e madhe e territorit këtë të diel parashihet të dominohet nga mot i kthjellet ndersa ne zonat malore si edhe ne veriperëndim do te kete vranesira te lehta.
 • Meta: Lideri i PS i trembet zgjedhjeve Tiranë, 5 shkurt 2011, NOA – Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta deklaroi sot se lidershipi i Partisë Socialiste Edi Rama ka frikë nga zgjedhjet vendore të 8 majit.
 • Greku, i zhytur në kontrabandë peshku në Korçë Korçë, 5 Shkurt 2011 NOA/ Alba Filipi – Kontrabandë peshku zbulohet nga policia kufitare shqiptare në ujërat që lagin tre shtetet, tonin, Greqinë dhe fqinjin tjetër, Maqedoninë.
 • Një tribu e izoluar nga bota, publikohen foto dhe video Amazonë, 5 Shkurt NOA - Vetëm një ditë më parë kanë qarkulluar disa fotografi të pabotuara të këtij fisi misterioz të zbuluar në vitin 2008. Tashmë ka mbërritur dhe një video.
 • Korçë, kapen 300 kg peshk kontrabandë dhe dy shqiptarë e një grek Korçë, 5 shkurt 2011, NOA – Forcat policore të shërbimit kufitar në Liqenas të qytetit të Korçës kanë kapur një sasi prej 300 kg peshku cironë kontrabandë dhe kanë arrestuar tre kontrabandues të peshkut, dy shtetas shqiptarë dhe një grek.
 • PLL: PS, sabotim me çdo mjet zgjedhjeve Tiranë, 5 shkurt 2011/ Ervin Tirana - Në funksion të zgjedhjeve për pushtetin vendor të 8 majit, Kryesia e Partisë “Lëvizja e Legalitetit” zhvilloi sot këtë mbledhje të përbashkët me kryetaret e degëve të saj në rrethe.
 • Vdes edhe demonstruesi Aleks Nikaj Tiranë, 5 shkurt 2011, NOA / Irma Toptani – Para pak minutash ka vdekur në spital edhe demonstruesi i katërt i qëlluar me armë zjarri në demonstratën e 21 janarit.
 • Sozia vokale e Michael Jackson SHBA, 5 Shkurt NOA - Këndon “Billy Jean” dhe ka rezultuar si sozia vokale e mbretit të pop-it, ku aktualisht është kthyer në një yll të vërtetë në rrjetin e internetit.
 • Kultivon marihuanë në ashensor Romë, 5 Shkurt NOA - Vështirë se dikush mund të mendonte se ashensori është një vend i mirë për të kultivuar diçka dhe ndoshta pikërisht nga ky fakt një 18-vjeçar nga Roma zgjodhi pikërisht atë vend për plantacionin e tij të marihuanës.
 • Murinjo kërkon Agueron Madrid, 5 Shkurt NOA - Murinjo dëshiron Agueron. Real Madrid është duke u përgatitur për një ofertë prej 28 milionë eurosh plus Alvaro Negredo për të marrë nënshkrimin e Kun Agueros.
 • PS: Berisha flet si në kooperativën më të dështuar Tiranë, 5 shkurt 2011, NOA – Selia rozë ka reaguar në drekë edhe ndaj deklaratave të sotme të Kryeministrit Berisha, i cili në mbledhjen e sotme të qeverisë e cilësoi 21 janarin si e premtja e zezë e flakës për pushtet.
 • PS: Protestuesit u vranë për të mbajtur në këmbë regjimin e Saliut dhe Ilirit Tiranë, 5 shkurt 2011, NOA – Ndërkohë që Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim ka nisur takimet me strukturat e kësaj partie për përgatitjet për zgjedhjet vendore të 8 majit, selia rozë kundërpërgjigjet ndaj Metës duke rimarrë si argument videon e përgjuar Meta-Prifti e duke e akuzuar ish-zëvendëskryeministrin
 • Skema e re e qarkullimit në sheshin Skënderbej Tiranë, 5 shkurt 2011, NOA – Për të evituar amullitë në qarkullimin e automjeteve në qendër të kryeqytetit, në sheshin Skënderbej ku po vijojnë punimet nëntokësore bashkia e Tiranës ka publikuar rishtas një skemë të re qarkullimi në këtë rrugë, ku i jepet prioritet transportit publik.
 • Haxhinasto-Mujezinoviç: Hapat për integrim në BE Tiranë, 5 shkurt 2011, NOA – Pas kthimit nga Sarajeva ku zhvilloi takime pune me autoritetet boshnjake, Ministri i Punëve të Jashtme Edmond Haxhinasto priti sot në një takim në selinë e MPJ-së, Kryeministrin e Federatës së Bosnjë-Hercegovinës Mustafa Mujezinoviç dhe Përfaqësuesin e Lartë për Bosnjë
 • Këshilli Kombëtar i PD, mbledhje për 8 majin Tiranë, 5 shkurt 2011, NOA – Ndërkohë që zgjedhjet vendore të 8 majit janë tre muaj larg, dhe kur kandidatët për bashkitë e komunat ende nuk janë përzgjedhur publikisht, Partia Demokratike do të mbajë nesër mbledhjen e Këshillit Kombëtar të saj.
 • Berisha: 21 Janari, s’e dëmtoi Shqipërinë turistike Tiranë, 5 shkurt, NOA Update –21 Janari, e Premtja e Zezë e puçistëve nuk ka dëmtuar imazhin e Shqipërisë turistike, e asaj që arriti ta 11-fishojë numrin e turistëve vetëm 5 viteve të fundit, kjo falë edhe sigurisë së lartë dhe rendit publik.
 • Berisha: 5 vitet e fundit, Shqipërinë e vizituan miliona qytetarë Tiranë, 5 shkurt, NOA – Në një hark kohor 5-vjeçar, Shqipërinë e kanë vizituar miliona qytetarë të vendeve të ndryshme të botës, deri nga Australia, Zelanda e Re, Kina etj.
 • Fatmir Sejdiu: Beogradit t’i përcaktohen vijat e kuqe Prishtinë, 5 shkurt, NOA - Faktori ndërkombëtar ta përcaktojë shumë qartë se cilat janë vijat e kuqe (për Serbinë), thotë Fatmir Sejdiu, ish-president i Kosovës, në intervistën dhënë Radios Evropa e Lirë.
 • Operacioni “Banesa e vjetër” sekuestron arsenal armësh Tiranë, 5 shkurt, NOA – Forcat e policisë së Tiranës , në kuadër të operacionit policor të koduar “Banesa e vjetër”, i cili ende vazhdon, kanë bërë të mundur arrestimin në flagrancë të disa personave që dispononin një arsenal të vërtetë armësh dhe municionesh.
 • Studimi i fundit: Gratë duan të jenë beqare, burrat të martohen Londër, 5 shkurt, NOA - Gratë duan të martohen dhe të kenë fëmijë, ndërsa burrat të bëjnë një jetë beqare? Kjo duket tashmë shumë e largët, ndërsa ëndrrat duket se kanë ndryshuar: më shumë njerëz që duan të "martohen" dhe më shumë gra që tejkalojnë në dëshirën për fëmijët.
 • Të arrestuarit e 21 Janarit, vizitohen nga Komiteti i Torturës Tiranë, 5 shkurt, NOA – Komiteti Kundër Torturës i Këshillit të Evropës, ka dërguar në Tiranë një delegacion të posaçëm me misionin e vizitës së demonstruesve të arrestuar gjatë protestave të 21 Janarit.
 • Ngricat paralizojnë Meksikën, vdesin 6 persona Meksiko, 5 shkurt, NOA – Ngricat e ditëve të fundit kanë paralizuar Meksikën, ndërsa janë shënuar prej tyre edhe viktimat e para. Kështu, mediat vendase raportojnë se janë mëse 6 të vdekur deri tani nga dëbora dhe ngricat, ndërsa citojnë se ky është dimri më i ftohtë i 50 viteve të fundit në
 • Partitë shqiptare në Maqedoni, vendosin sot për takimin e liderëve Shkup, 5 shkurt, NOA - Partitë politike shqiptare në Maqedoni BDI, PDSH dhe DR pritet të marrin pjesë në takimin e liderëve të caktuar për të hënën nga presidenti i vendit, Gjorgje Ivanov.
 • Kërkonin evakuim nga Egjipti, mbërrijnë 21 kosovarët e parë Prishtinë, 5 shkurt, NOA – Nga mbi 70 shtetasit e Kosovës që kërkuan ndihmë nga Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës për t’u evakuuar nga Egjipti, ka arritur të mbërrijë në Kosovë grupi i parë i tyre, prej 21 vetash.
 • Arvizu: Qeveritë ndryshohen me zgjedhje, jo protesta Tiranë, 5 shkurt, NOA - Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Aleksandër Arvizu, tha në një intervistë për “Zërin e Amerikës” se përfaqësuesit e zgjedhur dhe qeveritë nuk ndryshohen me protesta në rrugë, por përmes procesit elektoral.
 • Pasqyra e Shtypit, 5 Shkurt 2011 Tiranë, 5 shkurt, NOA - Gazetat shqiptare vazhdojnë të flasin mbi demonstratat e opozitës, duke dhënë detaje rreth 4 të tillave që u zhvilluan dje në 4 qytete të vendit.
 • Tunizia, në prag të heqjes së gjendjes së jashtëzakonshme Tuniz, 5 shkurt, NOA – Qeveria e përkohshme tuniziane, e cila u krijua pas trazirave në këtë vend, ka njoftuar për dhënien fund të gjendjes së jashtëzakonshme.
 • Dita e Largimit, protestat s’e larguan dot sërish Mubarakun Kajro, 5 shkurt, NOA – Egjipti ka vijuar edhe ditën e djeshme kundërshtimet kolektive ndaj presidentit Hosni Mubarak, në të ashtuquajturën “Dita e Largimit”, të cilën protestuesit e kishin përcaktuar si atë të ikjes nga pushteti të tij.
 • Hans Dieter Steinbach: Angazhimi gjerman në Kosovë do të vazhdojë Prishtinë, 5 shkurt, NOA - Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Hans Dieter Steinbach, thotë se pas publikimit të raportit të Dik Martit, qeveria e re e Kosovës duhet të punojë shumë për ta përmirësuar imazhin e dëmtuar të vendit.
 • Mot i kthjellët, parashikimi i motit për sot nga NOA dhe Meteoalb Tiranë, 5 Shkurt 2011 NOA –E shtuna, dita e parë e kësaj fundjave, parashihet të karakterizohet nga moti i kthjellet ne te gjithe Shqipërinë por ne zonat malore do te ketë here pas here vranësira kalimtare.
 • Formula 1, prezantohet Mclaren i ri Berlin, 5 Shkurt NOA - Më në fund ka ardhur dhe radha e McLaren. Makina e Lewis Hamilton dhe e Jenson Button është prezantuar në Berlin para tifozëve.
 • Leucemi, vitamina D ndihmon në luftën kundër sëmundjes SHBA, 5 Shkurt NOA - Në luftën kundër leucemisë më në fund vjen një ndihmë e cila është krejtësisht natyrale: vitamina D. Me sa duket, dozat e kësaj vitamine rriten tek pacientët që vuajnë nga ky lloj tumori dhe benefitet e përdorimit të saj janë të dukshme.
 • Edhe çifti Cruise tërhiqet nga Italia SHBA, 5 Shkurt NOA - Edhe Tom Cruise pas George Clooney, Sting, Brad Pitt nuk i ka rezistuar bukurisë së Italisë. Siç është raportuar nga disa gazeta, ylli i kinemasë amerikane faktikisht me shumë mundësi do të marrë një shtëpi si Vila Mammoli, një ndërtesë e vitit 1981, por në e profesorit Umberto
 • Mena, rikthehet ish-lolita e “American Beauty” SHBA, 5 Shkurt NOA - Nga “American Beauty” kanë kaluar më shumë se dhjetë vjet dhe tashmë Mena Suva është bërë grua, por shpirti i saj i një “lolite” seksi ka mbetur sërish brenda saj.