Lajme > Lajme Temash > Qeveria > Organizata të ndryshme
 

Organizata Botërore E Shëndetësisë

 • Gratë shtatzëna, a mund të konsumojnë kafeinë dhe sa? Pasojat Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon deri në 300 mg në ditë. Por Dr. Verena Sengpiel, obstetre/gjinekologe në Akademinë Sahlgrenska të Universitetit Sahlgrenska në Goteborg, Suedi, beson se edhe dy kafe në ditë janë të tepërta, ndonëse
 • Vaksinim antigrip për 13500 punonjës të shëndetësisë Gjithashtu, ky virus përhapet në masën e gjërë të popullatës gjatë sezonit të gripit, ndërkohë që, i tillë është edhe rekomandimi i dhënë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). ---###---
 • Shkarkohet ministri i shëndetsisë Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se është informuar për 243 rastet e konfirmuara nga laboratori në mbarë botën, duke përfshirë 93 të vdekur që kur virusi u zbulua për herë të parë në shtator 2012.
 • Tensioni i lartë. Dieta që duhet përdorur Sipas kritereve të përcaktuara nga OBSh (Organizata botërore e shëndetësisë) vlerat normale të presionit arterial sistolik janë rreth 140 mmHg ndërsa presioni diastolik duhet ti ketë vlerat rreth 90 mmHg.
 • Virusi MERS, izolohet te deveja Organizata Botërore e Shëndetësisë , e cila ka monitoruar situatën globale , thotë se aktualisht nuk ka asnjë arsye që të imponojë kufizimet e udhëtimit për shkak të virusit .
 • Dieta kundër kancerit të gjirit. Seminar zhvilluar te Universiteti "Zoja e Këshillit të Mirë" Tiranë (VIDEO) Në këtë sfond Organizata Botërore e Shëndetësisë (WHO) dhe Fondi Botëror i Kërkimeve për Kancerin sugjerojnë se dieta luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e disa kancerëve, veçanërisht në gojë, fyt, mushkëri, pankreas, mëlçi, kolon, rektum dhe gji
 • Dieta kundër kancerit të gjirit. Seminar zhvilluar te Universiteti "Zoja e Këshillit të Mirë" Tiranë (VIDEO) Në këtë sfond Organizata Botërore e Shëndetësisë (WHO) dhe Fondi Botëror i Kërkimeve për Kancerin sugjerojnë se dieta luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e disa kancerëve, veçanërisht në gojë, fyt, mushkëri, pankreas, mëlçi, kolon, rektum dhe gji
 • Koronavirusi i ri (MERS-nCV) që po shkakton vdekje në njerëz Në një deklaratë në muajin maj Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë: "Shqetësimi më i madh botëror është rreth potencialit të madh për tu përhapur, që ka ky virus i ri . "Kjo është pjesërisht për shkak se virusi tashmë ka shkaktuar sëmundje të rënda në vende të shumta, edhe pse në numër të vogël, dhe ka vazhduar
 • Malaria. Bakteret që e bëjnë mushkonjën rezistente Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se 220 ​​milionë njerëz janë të infektuar çdo vit dhe 660.000 vdesin.
 • Kina shton masat ndaj gripit të shpendëve Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se nuk ka ende dëshmi se virusi po transmetohet në mes të njerëzve. Rastet e njerëzve me H7N9 kanë ndodhur të gjitha në Kinën lindore, në Shangai dhe provincat e saj fqinje të Anhui dhe Zhejiang.
 • Virusi H7N9 infekton 4 persona Deri tani ka pasur 7 raste të konfirmuara tashmë të virusit H7N9, është shprehur Organizata Botërore e Shëndetësisë. Dy persona kanë vdekur. Por OBSH thotë se nuk ka prova se virusi trnasmetohet përmes njerëzve.
 • Apokalipsi antibiotik. Jeta e njerëzimit tepër e rrezikshme Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se shumë infeksione të shpeshta nuk do të kenë një kurë dhe ato do të jenë vrasëse për njeriun. Qendra amerikane e Kontrollin të Sëmundjeve ka theksuar shfaqjen e baktereve "makth" pra thekson ardhjen e kohës së një Apokalipsi antibiotik
 • PS dhe PD, për herë të parë miratojnë së bashku, 18 vendimet e Bashkisë së Tiranës Besoj që të paktën në këtë Këshill duhet të bini dakord se lajmi shumë i mirë që qytetarët e Tiranës morën nga Organizata Botërore e Shëndetësisë e jo nga institute fantazëm, por nga OBSH-ja për rënien për herë të parë në 22 vjet në nivelin e pranueshëm të grimcave më të rrezikshme të shëndetit është
 • FDA miraton vaksinën e gripit 2012-2013 Çdo vit ekspertë nga FDA, Organizata Botërore e Shëndetësisë, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), dhe të tjerë ekspertë të shëndetit publik, studiojnë mostra të virusit të influencës dhe modele globale të sëmundjeve për të identifikuar virusin
 • Shfaqet virusi i ri vdekjeprurës Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë se 49-vjeçari, nga Katari, kishte udhëtuar për në Arabinë Saudite para se të sëmurej. Coronaviruset shkaktojnë ftohje të zakonshme, por mund të shkaktojnë edhe SARS (Sindroma akute të rënda të frymëmarrjes).
 • Kur sperma është normale? Organizata Botërore e Shëndetësisë parashikon përkufizimin e një sperme normale sipas disa parametrave si më poshtë: - përqendrimi i spermatozoidëve duhet të jetë së paku 20 milionë për ml
 • Dieta Paleo, dietë e shëndetshme historike. Por a është më e mira? Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se obeziteti në shkallë globale është dyfishuar që nga viti 1980. Për të luftuar këtë problem, shumë njerëz kanë zgjedhur një dietë që thonë se bazohet në gastronominë e njeriut parahistorik.
 • Hedh 4 vjeçarin nga kati i 9-të. Pushkatimi është dënimi i saj Kina ka një nga normat më të larta të vetëvrasjeve në botë duke u radhitur e 9-ta në listën nga Organizata Botërore e Shëndetësisë . Me 22.23 vetëvrasjeve për 100,000 njerëz të raportuara në vitin 2010, Kina ka një përqindje më të ulët se Letoni, Kazhakstan dhe Korea e Jugut, por numri gjithsej fluturoi
 • Gripi i shpendëve mund të shndërrohet në epidemi vdekjeprurëse të njeriut Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tregon se 332 njerëz kanë vdekur nga sëmundja që nga viti 2003. Zyrtarët e shëndetësisë janë të shqetësuar se edhe pse virusi H5N1 mund të ndryshojë një ditë në një formë që mund të përhapet mes njerëzve përmes
 • Aksidentet rrugore, 354 viktima në një vit Bilanci është dhënë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, sipas së cilës, 27 % e viktimave ishin të plagosur kur kanë humbur jetën nga pakujdesia në dhënien e ndihmës së parë. Për të evituar këtë fenomen, ministria e shëndetësisë dhe OBSH-ja kanë organizuar një takim senisibilizues që në rast aksidentetsh ndërhyrja të jetë profesionale
 • Ja 7 gabimet më të mëdha që mund të bëni me lëkurën e fytyrës Në rast se ju nuk keni dëgjuar, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) i ka klasifikuar shtretërit për rrezitje si një burim kancerogjeni të njohur. Vetëm nëse doni të përshpejtoni formimin e rrudhave, të merrni kancerin e lëkurës dhe pika të shëmtuara kafe në fytyrë, përdorimi i këtyre shtretërve është
 • OBSH: Vdekjet në Shqipëri, duhanpirja rrezik i madh Tiranë, 14 korrik 2011 NOA - Organizata Botërore e Shëndetësisë publikon të dhëna tronditëse për dëmtimet e duhanit në jetët njerëzorë në Shqipëri.
 • OBSH: Sëmundjet e zemrës, shkaku kryesor i vdekjeve Ky fakt deklarohet në një raport të publikuar gjatë ditës së djeshme nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. a.y/NOA
 • OBSH: Shqipëria në nevojë për mjekë, ka vetëm 11-12 për 10.000 banorë Eshtë një raport i publikuar së fundmi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, i cili e bën më të qartë mungesën e personelit mjekësor në vendin tonë, në krahasim me vendet e tjera evropiane. Kështu, OBSH bën me dije se 10.
 • Pirja e duhanit nëpër shkolla, sa shumë po tymoset Zyrtarë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë thonë se tymosja e duhanit është e dëmshme për secilin, por te të rinjtë dëmet janë më të mëdha. Skënder Syla, udhëheqës i kësaj organizate, thotë se mënyra e vetme e shmangies së pirjes së duhanit nga të rinjtë brenda objekteve shkollore, është zbatimi 100
 • E.Coli, një turist alarmon Italinë Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se lloji i bakteries E.Coli, përgjegjëse për shpërthimin vdekjeprurës në Evropë, ka prekur 1823 raste, ndër to 18 të vdekur . a.q/NOA
 • Verifikohen mbi 1800 raste me bakterin Escherichia Coli Ndërkaq sipas të dhënave të fundit të publikuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, 12 prej rasteve të identifikuara të prekura nga bakteri pretendohet të jenë vdekjeprurëse. Ndërsa deri më tani 18 raste kanë gjetur vdekjen OBSH lajmëron se numri i të prekurve arrin shifrën e 1823 personave.
 • Bakteri E.coli, raportohen raste infektimi në SHBA SHBA, 3 qershor, NOA - Së paku tri raste të infektimit me bakterin vdekjeprurëse E.coli, që shpërtheu në Evropë, janë raportuar në Shtetet e Bashkuara.
 • E.Coli, OBSH: Bakterie e re, nuk është parë kurrë Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se frekuencat gjenetike flasin për një formë mutante të dy bakterieve të ndryshme të E. colit, me gjene vdekjeprurëse.
 • Dita kundër Duhanit, OBSH: Shkakton 1 vdekje çdo 6 sekonda Gjenevë, 30 maj, NOA - Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se po bëhet përparim në luftën kundër përdorimit të gjerë të duhanit. Megjithatë, në prag të Ditës Ndërkombëtare kundër Duhanit, 31 maj, OBSH paralajmëron se shumë punë mbetet ende për të reduktuar miliona vdekje të parakohshme
 • OBSH: Çdo vit në Europë, 39 mijë persona vdesin nga diarreja Këtë fakt e konfirmon Organizata Botërore e Shëndetësisë, sipas së cilës në botën e shëndetësisë patologjike, shkaku i dytë për vdekjen e fëmijëve nën moshën 5 vjeç vjen pikërisht nga kjo sëmundje. a.
 • Gjendja në centralin bërthamor të Fukushimës, ekstremisht kritike Ndërkohë, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se radioaktiviteti në ushqim është më i madh se ç’mendohej më parë. Si pasojë, është ngjallur dhe frika tek banorët.
 • Pesë fatkeqësitë bërthamore që pritet të ndodhin Problemet rreth centralit bërthamor në Fukushima, të shkaktuara nga tërmeti dhe cunami që goditi Japoninë, kanë ngjallur debate për sigurinë bërthamore.
 • Berisha: Tirana qyteti më ndotur i Europës, zgjidhja në 8 maj Tiranë, 10 mars 2011, NOA Update – “Tirana përbën problemin më madhor mjedisor të Shqipërisë dhe unë këtë e them, sepse e ka përcaktuar Organizata Botërore e Shëndetësisë, këtë e kanë përcaktuar të gjitha institucionet më serioze ndërkombëtare
 • Nuk ka alarm nga A/H1N1 Por, Skënder Syla, nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, thotë se vështirë se mund të parashikohet përhapja eventuale e virusit A/ H1N1 në Kosovë. Megjithatë, ai nuk pret që numri i pacientëve me virusin pandemik të jetë sikurse vitin e kaluar.
 • Rikthehet frika e gripit të derrit, MSH: Vaksinohuni sa më parë, virusi qarkullon në rajon Këtë deklaratë e ka bërë sot drejtoria e politikave shëndetsore pranë Ministrisë së Shëndetësisë, e cila deklaroi se Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vërejtur se në rajonin e ballkanit krahas viruseve të gripit stinor ka nisur të qarkulloje dhe virusi i gripit AH1N1.
 • Vaksina e meningjitit, shpresë për Afrikën Në muajin qershor, pas pesë vjet hulumtimesh klinike në Afrikën Perëndimore dhe në Indi, Organizata Botërore e Shëndetësisë miratoi përdorimin e vaksinës në një shkallë të gjerë. Shtytja për të zbuluar një vaksinë efektive kundër meningjitit, filloi pas epidemisë së vitit 1996 dhe 1997, e cila preku mbi një çerek milioni afrikanë
 • OBSH: Diabeti vret 4 milionë jetë në vit E thënë ndryshe, një person në botë vdes çdo 10 sekonda nga kjo sëmundje, shifër kjo që u dha nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në ditën Botërore të Diabetit. OBSH pohon më pas se kjo sëmundje nuk ka kufizime, në vende të zhvilluara apo ato të varfra, dhe shpërndarja e saj është thuajse e njëjtë.
 • Organizata Botërore e Shëndetësisë: Të rinjtë shqiptarë vriten dendur Konstatimi vjen nga Organizata Botërore e Shëndetësisë e cila publikoi një raport ku evidenton se çdo vit, më shumë se 15 mijë evropianë të rinj humbin jetën në akte të dhunshme ku afro 40 për qind e vrasjeve vijnë nga therjet me thika.
 • Bolivi, alarm për epidemi Në mungesë të kurave adapte, kjo epidemi ka një vdekshmëri nga 30 deri në 60%, e dhënë e njoftuar nga organizata botërore e shëndetësisë. r.b/NOA
 • Ndalimi I Epidemisë Së Hiv/Aids Në Europë Kërkon Veprime Të Përbashkëta asaj Lindore ekziston një ndryshim i madh sa i takon aksesit për shërbimet shëndetësore të HIV nga personat që jetojnë me këtë virus, u bë e ditur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, në Kongresin e XVIII Ndërkombëtar AIDS 2010.
 • Austri - Sida - Obsh: 5,2 Milionë Pacientë Janë Duke U Kuruar Rreth 5,2 milionë persona seropozitivë kuroheshin kundër virusit HIV në fund të vitit 2009, mësohet nga të dhënat e fundit të publikuara sot në Vjenë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në kuadrin e konferencës së 18-të ndërkombëtare për SIDA-n.
 • Nis Kongresi I Xviii Ndërkombëtar Për Çështjet E Trajtimit Shumëplanësh Të Hiv/Aids Yves Souteyrand nga Organizata Botërore e Shëndetësisë vuri në dukje situatën globale të përhapjes së HIV/AIDS në botë, ndikimin e trajtimit me antiretroviralë në incidencën e HIV/AIDS, etj. Të dhënat, sipas tij, tregojnë se rreth 33.
 • Plazhet, Të Gjithë Së Bashku Për T'I Mbajtur Pastër. Brenda normave të rekomanduara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe Programit për Mjedisin të Kombeve të Bashkuara (UNEP), janë zona e Jonufrit dhe e Radhimës. Vlerësimi i cilësisë së ujërave bregdetare të larjes në plazhet e Velipojës, Shëngjinit, Durrësit, Kavajës, Vlorës, Sarandës, Dhërmiut, Himarës dhe Borshit
 • Sindromi Metabolik-Mjekët: Bëni Jetesë Të Shëndetshme Në praktikën e thjeshtë klinike ky sindrom diagnostikohet thjesht duke matur perimetrin e belit sipas vlerave të përcaktuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Për femrat, kjo vlerë është mbi 85 cm dhe për meshkujt mbi 102 cm.
 • Tirana, Qyteti Mes Kaosit Të Trafikut E Ndotjes.. Por, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ndarë nivelet, sipas zonave ku gjenerohet zhurmë. - Mbetjet urbane - Mbetjet urbane janë një tjetër problem madhor në kryeqytetin shqiptar. Menaxhimi i tyre funksionon vetëm në pjesën qendrore të qytetit, ndërsa lë për të dëshiruar në zonat periferike.
 • Tirana, Qyteti Mes Kaosit Të Trafikut E Ndotjes.. specialistët e shëndetit publik, sipas të cilëve, ndotësit e ajrit në Tiranë jo vetëm i kanë kaluar normat e lejuara të vendosura nga Bashkimi Europian dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë, por ato janë disa herë më të larta.
 • Tirana, Qyteti Mes Kaosit Të Trafikut E Ndotjes.. specialistët e shëndetit publik, sipas të cilëve, ndotësit e ajrit në Tiranë jo vetëm i kanë kaluar normat e lejuara të vendosura nga Bashkimi Europian dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë, por ato janë disa herë më të larta.
 • Stina E Verës- Dietologët, Këshilla Për Të Qenë Të Shëndetshëm Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon së paku 30 minuta aktivitet fizik të moderuar gjatë 5 ditëve të javës. /a.ke/
 • Ministri Vasili Apel Qytetarëve Për Dhurimin Vullnetar Të Gjakut Rritja e peshës së numrit të dhuruesve vullnetarë të gjakut, që ndodh në të gjithë Europën, kërkohet me insitim dhe nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. "Kjo situatë na bën të jemi insitues në të ardhmen e afërt për këtë problem, duke pasur si objektiv të pandryshuar sigurimin thuajse 100 % të sasisë