Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2010
 

Lajmet e datës 13 Mars 2010

 • Juventus, Zakeroni kërkon fitoren Torino, 14 Mars NOA - Trajneri i Juventusit, Alberto Zakeroni ka folur për ndeshjen e ardhshme të ekipit të tij e cila do të jetë kundrejt ekipit të Sienës dhe do të zhvillohet në "Olimpico" të Torinos.
 • Basha: Po përpiqemi të gjejmë 2 djemtë Tiranë, 13 Mars NOA - Me urdhër të Ministrit të Brendshëm Lulzim Basha, është krijuar një grup emergjence i kryesuar nga Zëvendësministri Peka, drejtori i Emergjencave Civile Alfred Olli dhe drejtues të Drejtorisë së Policisë së Shtetit, për t'u ardhur në ndihmë dy djemve shqiptarë që kanë kërkuar
 • Klinton: Përparimi i gruas dhe i njerëzimit Pesëmbëdhjetë vjet më parë, në Pekin, 189 shtete miratuan "Platformën për veprim", që ishte angazhim i qeverive për një qasje më të madhe të grave në arsim, kujdes shëndetësor, punësim, kredi dhe në mbrojtje të së drejtës së tyre për të jetuar pa dhunë
 • LSI: Plan për të fituar zgjedhjet lokale Berat, 13 mars NOA - Në kuadër të përgatitjeve për zgjedhjet lokale, Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, së bashku me deputetin e qarkut të Beratit, Nasip Naço, zhvilluan sot një sërë takimesh në Berat, Çorovodë dhe Poliçan.
 • Një festival për të drejtat e njeriut Festivali i filmit dokumentar për të drejtat e njeriut ka filluar më 10 mars në Pragë dhe do të zgjasë deri më datën 18 të po këtij muaji. Festivali është hapur me filmin dokumentar "Green days" ("Ditët e gjelbra") të regjisores 21-vjeçare, iranianes Hana Makhmalbaf.
 • Çelsi del në krye të kampionatit anglez Londër, 13 Mars NOA - Ekipi i Çelsit është kthyer sërish në krye të kampionatit anglez pasi Didier Drogba ka shënuar dy herë duke siguruar fitoren për ekipin e famshëm.
 • Skandali seksual prek edhe Papën Robert Zollith, aktualisht kleriku më i lartë i kishës katolike në Gjermani, e ka informuar Papën për masat që po merr kisha gjermane për të hetuar skandalin me abuzimet seksuale nga ana e priftërinjve
 • MPJ: Si i kërkuam të bllokuarit Tiranë, 13 mars, NOA Update - Ministria e Punëve të Jashtme është vënë në kërkim të dy të rinjve të bllokuar në kufirin me Maqedoninë, përmes ambasadës sonë në këtë vend.
 • Elefanti, si u shqye nga të uriturit Zimbabve, 13 mars, NOA - Pamje shokuese mbërrijnë nga Zimbabve, të botuara në mediat e huaja, ku tregohet sesi dhjetëra njerëz i vërsulen një elefanti të ngordhur pasi nuk kanë me se të ushqehen.
 • Gjenden dy të rinjtë e bllokuar në kufi Peshkopi, 13 mars, NOA Update - Eshtë mundësuar gjetja e dy të rinjve shqiptarë, të cilët rezultonin të bllokuar në kufirin shqiptar me Maqedoninë, në afërsi të Peshkopisë, pas motit të keq dhe dëborës së madhe.
 • E vërteta flet ndryshe Teza e Schmitt-it dhe e ndjekësve të tij, se aureolën e Skënderbeut dhe atë të Rilindjes Shqiptare e ngriti sidomos regjimi komunist, është jo vetëm trillim, por një kthim kokëposhtë i së vërtetës.
 • KE, ndihmë miliardëshe për Greqinë Bruksel, 13 mars, NOA - Deri tani Greqia nuk ka kërkuar ndihmë financiare nga Bashkimi Evropian, por ky i fundit pritet të miratojë një paketë miliarda dollarëshe për t'i ardhur në ndihmë asaj me qëllimin e nxjerrjes nga kriza financiare.
 • Bllokohen 2 të rinj në kufi, MPJ: Po kërkohen Peshkopi, 13 mars, NOA - Dy të rinj shqiptarë kanë mbetur të bllokuar në kufirin shqiptar me Maqedoninë, në afërsi të Peshkopisë, pas motit të keq dhe dëborës së madhe.
 • LSI: Zgjedhjet lokale, të rëndësishme Berat, 13 mars, NOA - Në kuadër të përgatitjeve për zgjedhjet lokale, Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, së bashku me deputetin e qarkut të Beratit, Nasip Naço, zhvilluan sot një sërë takimesh në Berat, Çorovodë dhe Poliçan.
 • Vogëlushja shqiptare kafshohet nga një Pitbull Korinth, 13 Mars NOA - Një vogëlushe shqiptare u dërgua në spitalin lokal pak minuta pasi u sulmua nga një qen i racës Pitbull, ndërsa po qëndronte në afërsi të shtëpisë së saj, buzë rrugës.
 • Irak, Maliki kryeson zgjedhjet Bagdad, 13 mars, NOA - Rezultatet paraprake të zgjedhjeve në Irak tregojnë se kryeministri Nouri Al Maliki i kryeson aktualisht ato në kryeqytetin vendas, Bagdad.
 • Daci kundër qeverisë: Po motivon bandat Prishtinë, 13 mars, NOA - Kryetari i Lidhjes Demokratike të Dardanisë, Nexhat Daci, gjatë një takimi që ka zhvilluar me strukturat e degëve të LDD-së për Ferizaj, Lipjan, Shtime, Kaçanik dhe Shtërpcë, ka hedhur akuza direkte ndaj qeverisjes aktuale në Kosovë.
 • Puthen në publik, 1 muaj burg Dubai, 13 mars, NOA - Probleme të vërteta u ka shkaktuar një puthje dy të rinjve britanikë, të cilët ndodheshin për pushime në Dubai. Charlotte Levis dhe Ayman Najafi u dënuan me një muaj burg pas një puthje që shkëmbyen në një restorant të këtij vendi.
 • Në Kinë, gratë e para astronaute Pekin, 13 mars, NOA - Kina është vendi i parë në botë që ka nisur rekrutimin e grave të para astronaute. Bëhet fjalë për dy gra që janë zgjedhur në një ekip të hapësirës dhe që kanë për të qenë pjesë e ekuipazhit të misioneve të ardhshme ajrore në Kinë.
 • Mima: INSTAT, Rama po akuzon asetin e vyer Tiranë, 13 mars, NOA - Duke goditur Institutin e Statistikave, kryesocialisti Edi Rama është duke goditur në fakt një nga asetet më të vyera të vendit, besueshmëria dhe vërtetësia e të dhënave zyrtare që burojnë prej tij janë të prodhuara në mënyrë të ndershme, të ligjshme dhe transparente nga
 • OJQ-të përshëndesin hyrjen në fuqi të ligjit të diskriminimit Tiranë, 13 mars, NOA - Organizatat e shoqërisë civile në Shqipëri, me anë të një deklarate të përbashkët, kanë përshëndetur hyrjen në fuqi të ligjit kundër diskriminimit, si një nga ligjet thelbësore për mbrojtjen e të drejtave të njeriut në vend.
 • Mëhilli: Rama është fondamentalist Tiranë, 13 Mars NOA - "Edi Rama, si një fondamentalist i vërtetë sulmon politikat sociale të qeverisë pasi ato janë rrënoja e të ardhmes së tij politike të bazuar në kriza imagjinare", - ishte vlerësimi që bëri sot Partia Demokratike përmes zëdhënëses Erla Mëhilli.
 • City kërkon Higuain dhe Gago Angli, 13 Mars NOA - Skuadra angleze e Manchester City është hedhur që tani në mendime për të krijuar skuadrën e vitit të ardhshëm e cila do të ketë si synim fitimin e Kampionatit Anglez të Premier League.
 • Formula 1, Vetel fiton vendin e parë Baherein, 13 Mars NOA - Ka nisur kampionati i Formula 1 dhe dita e sotme ishte ajo e provave të para të këtij sezoni ku vendi i parë u fitua nga piloti i Red Bull, Sebastian Vetel.
 • Catania mund zikaltërit e Mourinjos Itali, 13 Mars NOA - Ekipi i Interit ka pësuar një tjetër ndalesë në Kampionatin Italian të Seria A, ku këtë herë ajo është mundur në transfertë me ekipin e Catanias.
 • Rama: Nuk lejojmë ndryshimin e ligjit për SHISH Korçë, 13 mars, NOA - Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, deklaroi nga qyteti i Korçës se PS-ja nuk do të pranojë miratimin e ligjit për Shërbimin Informativ Shtetëror, ndërsa për transparencën e zgjedhjeve do të presë vendimin e mazhorancës deri në datën 18 mars.
 • Ligji i SHISH, PD fton Ramën në diskutim Tiranë, 13 mars, NOA - Partia Demokratike i ka cilësuar sot të pabaza qëndrimet kundër ligjit për Shërbimin Informativ Kombëtar nga Partia Socialiste, por duke ftuar liderin opozitar të paraqesë objeksionet e tij.
 • Blanc drejt Interit Milano, 13 mars - Trajneri i ekipit francez Bordeaux, Laurent Blanc gjatë verës mund të lëvizë në stolin e Interit. Gazeta britanike, Daily Mail, hedh hipoteza në numrin e sotëm për një lëvizje të tillë.
 • Gjilani përgatitet për zgjedhjet Gjilan, 13 mars, NOA - Me vendim të Komisionit Qendror Zgjedhor nesër do të ripërsëritet raundi i dytë i votimeve, për shkak të parregullsive në balotazhin e 13 dhjetorit, ndërsa sot është heshtje zgjedhore në këtë qytet.
 • Kontraceptivët zgjasin jetën e grave Londër, 13 mars, NOA - Përdorimi i pilulave kontraceptive mund të zgjasë jetën e grave dhe ul gjasat që këto gra të vdesin nga kanceri apo problemet e zemrës.
 • Markoviç: Biseda ime me Metën në Preshevë Beograd, 13 mars, NOA - Ministri serb për Administratën Publike dhe Vetëqeverisjen Vendore, Milan Markoviç, gjatë vizitës me zëvendëskryeministrin shqiptar Ilir Meta në Preshevë ka deklaruar se me diplomatin shqiptar është rënë dakord që të punohet më shumë për shqiptarët e Luginës së Preshevës
 • PS dhe "Labëria", kundër Petroliferës Tiranë, 13 mars, NOA - Projekti për ndërtimin e Petroliferës në bregdetin e Vlorës ka sjellë sërish reagimin e përfaqësuesve të shoqatave dhe grupeve të interesit.
 • PS: INSTAT bën propagandë për Berishën Tiranë, 13 mars, NOA - Partia Socialiste ka akuzuar sot Institutin e Statistikave (INSTAT), si institucion që është vënë në shërbim të kryeministrit dhe mazhorancës.
 • EULEX flet për sulmin në kufi Prishtinë, 13 mars, NOA - EULEX-i ka dënuar sulmin që ndodhi gjatë natës në pikën kufitare të portës 31 në Zubin Potok. Misioni evropian thekson se sulme të tilla nuk i shërbejnë qytetarëve të asnjë përkatësie etnike.
 • Fan Noli, një bust nga skulptori Demçe Tiranë, 13 mars, NOA, Milena Selimi - Më i miri ndër 15 konkurrentët për bustin në bronz të Fan Nolit, u shpall skulptori Andrea Demçe. Njoftimi bëhet i ditur nga Galeria Kombëtare e Arteve në Tiranë, duke e shpallur kështu zyrtarisht atë si fitues të Konkursit për realizimin në skulpturë të bustit
 • Tahiri: Berisha, përgjegjës për korrupsionin Tiranë, 13 mars, NOA - Mazhoranca duhet t'u kërkojë ndjesë shqiptarëve për vlerësimet negative që po merr vendi në raportet e ndërkombëtarëve. Ky është qëndrimi i Partisë Socialiste në lidhje me Raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit për të gjendjen e të drejtave të njeriut në Shqipëri.
 • Ataturku në Manastir dhe origjina shqiptare Shkup, 13 mars, NOA - Në Maqedoni sot shënohet 111-vjetorit i diplomimit të Kemal Ataturkut në Gjimnazin Ushtarak në Manastir. Për nder të kësaj date, një delegacion i Forcave të Armatosura të Republikës së Turqisë po qëndron për vizitë treditëshe në ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë (FYROM)
 • Fëmija gjigant, dy vjeç dhe peshon 41 kg Pekin, 13 mars, NOA - Quhet Pang Ja dhe është një fëmijë normal kinez dy vjeç që peshon 41,4 kg, shumë për moshën e një fëmijë, duke pasur parasysh se 40 kg është pesha mesatare e një gruaje të rritur në Kinë.
 • "Darka e gabuar" në Festivalin e Dramës Tiranë, 13 mars NOA -"Darka e gabuar" e Fatos Haxhirajt do të të jetë drama që do të përfaqësojë Teatrin Kombëtar në "Festivalin Mbarëkombëtar të Dramës" në maj 2010.
 • Tenton të vrasë me sëpatë, arrestohet Leskovik, 13 mars, NOA - Një 26 vjeçar nga Leksoviku në qarkun e Korçës ka tentuar të vrasë me sopatë një 54 vjeçar për arsye të dobëta. Lajmi konfirmohet për agjencinë NOA nga policia e Korçës dhe sqarohet se ngjarja ka ndodhur një ditë më parë në fshatin Podë të komunës Leskovik.
 • Vjedh kazinonë, kapet me drogë dhe armë Korçë, 13 mars, NOA- Vjedhja e një kazinoje në qytetin e Korçës ka çuar policinë në gjetjen e një arsenali armësh dhe një sasie të konsiderueshme droge.
 • Sulmohet pika kufitare në Mitrovicë Mitrovicë, 13 mars, NOA - Një shpërthim i fuqishëm dhe të shtëna me armë zjarri janë regjistruar pas mesnatës, në pikën kufitare të portës 31, në Brnjak, të Zubin Potokut në kufirin e Kosovës me Serbinë.
 • Transplanti i veshkës, 2 ndërhyrje brenda 25 marsit Tiranë, 13 mars, NOA Blerina Ahmetaj - Dy pacientë, një vajzë nga një qytet pranë Tiranës dhe një djalë nga zona e Myzeqesë janë në listën e radhës së transplanteve të veshkës në qendrën spitalore "Nënë Tereza" në Tiranë.
 • KE nuk jep ndihma për Greqinë Strazburg, 13 mars, NOA - Vendet e eurozonës nuk kanë rënë ende dakord lidhur me planin ekonomik për shpëtimin e Greqisë. Lajmi bëhet i ditur nga Komisioni Evropian, ku sqarohet se institucionet e BE-së janë në fazën e diskutimeve teknike.
 • Berisha, në inaugurimin e "COIN" Tiranë, 13 mars, NOA - Një ngjarje e madhe për jetën e kryeqytetit dhe për tregun shqiptar në tërësi. Kështu e ka cilësuar kryeministri Berisha Qendrën e re Tregtare dhe vendosjen në Shqipëri të një prej 10 kompanive më të mëdha të shitjes në Europë, grupit "COIN", gjatë fjalës së mbajtur në inaugurimin
 • Arrestohet transportuesi i 676 kg drogë Tiranë, 13 mars, NOA Update - Pasi është komunikuar identiteti i transportuesit të sasisë së konsiderueshme të madhe të drogës që u kap pranë Sarandës, forcat policore të këtij qyteti kanë mundur të realizojnë edhe kapjen e tij.
 • Kriza, 4 evropianë në 10 heqin dorë nga udhëtimet Romë, 13 mars, NOA - Ekzistonte dikur dëshira për të udhëtuar, pushuar dhe zbuluar botën! Por duket se me trokitjen e krizës ekonomike, ajo është fashitur, të paktën jo në ëndrrat e njerëzve, por në mundësinë për ta realizuar atë konkretisht.
 • Identifikohet transportuesi i 676 kg drogë Tiranë, 13 mars, NOA Update - Policia e Shtetit ka mundur të identifikojë personin kryesor që po realizonte transportimin e 676 kilogramë lënde narkotike në orët e mesnatës në ujërat detare në jug të vendit, pranë brigjeve të Sarandës.
 • Burgaj: Qendra Operacionale, s'ka më trafiqe Prishtinë, 13 mars, NOA - Nisja nga funksionimi si duhet i Qendrës Ndërinstitucionale Operacionale Detare, ka treguar rezultatin e saj të parë pozitiv, atë të kapjes së 670 kilogramëve lëndë narkotike në ujërat pranë Sarandës,
 • Sejdiu e Thaçi, takohen me kreun e KFOR Prishtinë, 13 mars, NOA - Konflikti i fundit i lindur mes Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe përfaqësisë së KFOR-it, ka bërë që presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaçi të zhvillojnë një takim me komandantin e forcave të KFOR-it, gjeneralin Markus Bentler.
 • OKB: Emigrantët s'janë plehra Romë, 13 mars, NOA - Emigrantët nuk janë mbeturina toksike që të trajtohen si të tillë. Kaq e ashpër ka qenë deklarata e komisioneres së Lartë të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay para autoriteteve italiane, lidhur me trajtimin që u bëjnë emigrantëve nga
 • Sulm në Pakistan, vriten 45 veta Lahora, 13 mars, NOA - Një sulm i rëndë kamikaz ka ndodhur sot në Pakistan, duke lënë të vdekur në vend mëse 45 persona dhe lënduar dhjetëra të tjerë.
 • Mafia dhe politika në Maqedoni Shkup, 13 mars, NOA - Çdo mbrëmje nëpër restorantet dhe hotelet luksoze aty ky kuvendon politika dhe nëntoka shihen figura kokë tullacë dhe trup fuqishëm që zbresin nga veturat e tyre luksoze, shumica nga ato të mirënjohurat si furiostradat "Jeep", ndërsa nga veshi i tyre nuk shmanget dot celulari
 • Identifikohet i vetëvaruri para QSUT-së Tiranë, 13 mars, NOA Update - Policia e Tiranës ka mundur të identifikojë se kush është personi, i cili u gjend sot i vetëvarur para mjediseve të Qendrës Spitalore Universitare "Nënë Tereza në Tiranë".
 • Trafiku, kapen 676 kg drogë Sarandë, 13 mars, NOA - Plot 676 kilogramë lëndë narkotike janë zbuluar nga forcat e policisë së Sarandës gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm.
 • Mourinjo: Zemra ime tashmë është vetëm për Interin Milano, 12 Mars NOA - Jemi shumë pranë ndeshjes së kthimit të Ligës së Kampionëve ku ekipi i Interit dho të ketë një sfidë tepër të vështuirë me Çelsin.
 • Denoncim për seks në bankomat Milano, 13 mars, NOA - Nuk i kanë rezistuar dot pasionit dhe janë futur në një kabinë bankomati ku kanë kryer dhe marrëdhënie seksuale. Por çifti u vu re dhe për këtë gjë ata janë denoncuar.
 • Jetë në hotele luksi, arrestohen dy persona Itali, 13 Mars NOA - Bënin një jetë prej vipash duke ndenjur në hotele me pesë yje, por me karta krediti të cilat kishin vetëm 1 euro në brendësi.
 • Polemikë për kamerat në banjot e shkollës Angli, 12 Mars NOA - Gjithçka ka ndodhur në banjot e një shkolle në Birmingham ku janë instaluar kamera dhe për to nuk ishte lajmëruar asnjë nga nxënësit.
 • Milan, Nesta në rrezik sezoni Milano, 13 Mars NOA - Alessandro Nesta mund të mbyllë sezonin e tij të këtij viti dhe kjo do të vijë si pasojë e dëmtimit të tij. Pas vizitës së tij mjekësore rezultoi se kishte këputje të tendinëve në gju dhe kjo do të thotë se lojtari mund të nënshtrohet në një operacion.