Lajme > Lajme Ditore > Korrik - Shtator 2011
 

Lajmet e datës 12 Shtator 2011

 • Fëmijëri e keqpërdorur Në RDGj gjendja për fëmijët në shumë drejtime nuk ishte më e mirë se në RFGJ. Edhe atje kishte një shtresë të ulët të shoqërisë, pijanecë, moskujdesje dhe ekzistonte edhe jetimorja, si adresë e fundit për fëmijët
 • Një libër i dobishëm për ushqimin tuaj, shkruar nga profesionistë të vërtetë Tiranë, 12 Shtator 2011 NOA - Që nga sot gjendet në librari një libri i ri, “Si ushqehemi”, i shkruar nga Nicola Sorrentino dhe Allan Bay dhe botuar nga shtëpia e njohur në Itali “Mondadori”.
 • SHBA, aeroporti i parë i hapësirës bëhet realitet E hënë, 12 shtator 2011, NOA- Një terminal për mjetet e hapësirës, me një pistë 2 milje, ose thënë ndryshe 3.2 kilometër është ndërtuar tashmë në Las Cruces, në New Mexico, si baza e parë aeroportuale për nisjen e anijeve komerciale në botë.
 • Ambasadori Sequi e ministri Tafaj, nesër takim me mësues e nxënës E hënë, 12 shtator 2011, NOA- Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor, në ditën e dytë të mësimit, kreu i delegacionit te Bashkimit Europian, Ettore Sequi së bashku me Ministrin e Arsimit, Myqerem Tafaj do të bëjnë nesër një takim me mësues e nxënës.
 • Moti i nxehtë në Maqedoni, mësimi me orë të shkurtuara E hënë, 12 shtator 2011, NOA- Ministria e Arsimit dhe Shkencës në Maqedoni solli vendim që të gjitha shkollat e vendit të mbajnë mësim me orë të shkurtuara për shkak të motit të nxehtë.
 • Zjarr masiv në Korçë, në rrezik disa banesa Korçë, 12 shtator 2011, NOA- Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë pak çaste më parë një lagje në Korçë ku si rrjedhojë e tij është djegur një kodër, ndërsa zjarri po afrohet me shpejtësi të madhe në drejtim të banesave.
 • Emigranti shqiptar mban peng autobusin italian, me duar në xhepa Pesaro, 12 shtator 2011, NOA/ Arjola Ymeraj- Një emigrant shqiptar, i paarmatosur, me duar në xhep, por i tejmbushur me alkool, pas gjendjes së tij të dehur ka mbajtur peng një autobus të plot me italianë.
 • Zbulohet planet i ri i banueshëm E hënë, 12 shtator 2011, NOA- Një dritë e re shprese për gjeneratat e ardhshme, nëse planeti ynë shkatërrohet. Disa kërkues të hapësirës kanë identifikuar zëvendësuesin e mundshëm të Tokës.
 • Parashikimi i motit për 13 shtator 2011 Tiranë, 12 shtator 2011, NOA- Sipas MeteoAlb, nesër vendi ynë do të mbetet nën ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme ku moti i kthjellët do të jetë dominues në të gjithë territorin shqiptar.
 • Nga çasti në çast, Britania e Madhe në pritje të Uraganit Katia E hënë, 12 shtator 2011, NOA- Britania e Madhe po përgatitet për të përballuar pasojat e uraganit Katia. Irlanda e Veriut, Skocia dhe Anglia janë në pritje të uraganit i cili pritet të godasë nga momenti në moment, ndërsa aktualisht këto vende po përballen me erëra të forta të cilat arrijnë në 130
 • Topi te familja Hajdari: Vështirë të gjendet një figurë paralele me Azemin Tiranë, 12 shtator 2011, NOA- Presidenti i vendit Bamir Topi ishte sot për vizitë ë familjen e Azem Hajdarit me rastin e 13 vjetorit të ndarjes nga jeta të tribunit të demokracisë.
 • Venecia ...magjia e botës Reportazh nga Albert Zholi Mesgusht. Dielli të përvëlon. Por kur shkel në Venecia harron çdo gjë. Harron, lodhjen, diellin, shiun, borën, breshrin, mërzitjen…Qytet përrallë.
 • 11 shtatori, Obama gatuan për bamirësi E hënë, 12 shtator 2011, NOA- Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Barack Obama, në mbyllje të 10 vjetorit të tragjedisë së 11 shtatorit, është vendosur para sobave dhe furnelave për të përgatitur një drekë bamirësie, në nderim të viktimave të tragjedisë së Kullave Binjake.
 • Shpërthen fabrika e fishekzjarreve, 6 të vdekur në Itali Romë, 12 shtator 2011, NOA- Shpërthimi një fabrike që prodhonte fishekzjarre në Romë, sipas të dhënave paraprake numëron gjashtë të vdekur. Nga shpërthimi i fabrikës mësohet që në mesin e të vdekurve të jenë një burrë dhe dy djemtë e tij, pronarë të godinës.
 • 11 shtatori, Berisha: Shqipëria e palëkundur për paqe në botë Tiranë, 12 shtator 2011, NOA/ Arjola Ymeraj- Kryeministri i vendit Sali Berisha në fjalën e mbajtur në ekspozitën e fotografive të pas 10 viteve, të viktimave të sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i cilësoi këto sulme si të paprecedenta.
 • Topi: 11/9 ndryshoi rrjedhën e historisë, por jo shpirtin e Amerikës Tiranë, 12 shtator 2011, NOA- Me rastin e ekspozitës së çelur për viktimat e rëna në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me rastin dhjetë vjetorit të sulmeve terroriste mbi Kullat Binjake, foli edhe Presidenti i vendit Bamir Topi.
 • 11 shtatori në Shqipëri, Arvizu: Mirënjohje për solidaritetin Tiranë, 12 shtator 2011, NOA/ Arjola Ymeraj- Me rastin e dhjetë vjetorit të tragjedisë së 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, një ekspozitë u çel në Muzeun Kombëtar në nderim të 3 mijë të rënëve nga sulmet terroriste.
 • 13 vite i vdekur, Berisha homazhe te memoriali i Azem Hajdarit Tiranë, 12 shtator 2011, NOA- Kryeministri Berisha së bashku me funksionarë të lartë të Partisë Demokratike nderuan sot kujtimin e Azem Hajdarit me rastin e 13 vjetorit të vdekjes së tij.
 • KiE: Të ngrihet statusi i grave në shoqërinë shqiptare Strasburg, 12 shtator, NOA - Komiteti për Mundësi të Barabarta i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (APKE) paralajmëroi së fundmi se selektimi i gjinisë para lindjes së një fëmije ka arritur në përmasa shqetësuese në disa vende anëtare të Këshillit të Europës.
 • Të blesh një shtëpi, por pa e blerë belanë më paratë e tua Blerja e një shtëpie është një investim që më parë kërkon një studim të detajuar të mundësive financiare, asaj ç’ka të nevojitet dhe asaj ç’ka ofron tregu.
 • Rishfaqet Geddafi: Libia kurrë në duart e rebelëve, luftë deri në fund E hënë, 12 shtator 2011, NOA- “Nuk mund të durohet që Libia të lihet në duart kolonialistëve. Do të luftojmë deri sa të fitojmë”. Janë këto fjalët e dala nga diktatori Muammar Geddafi dhënë në një mesazh televiziv.
 • Jahjaga- Drews: KFOR-i institucioni më i besueshëm i Kosovës Prishtinë, 12 shtator 2011, NOA- Pas largimit nga shërbimi i tij në Kosovë i gjeneralit të KFOR Erhard Buhler, Presidentja e vendit priti në një takim të komandantin e ri të KFOR-it, Erhard Drews.
 • Enver Hoxhaj e ka nisur vizitën tre ditore në Egjipt Kajro, 12 shtator 2011 – Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, po qëndron në një vizitë tre ditore në Egjipt. Gjatë qëndrimit në Kajro, Ministri Hoxhaj fillimisht do të ketë takime të ndara me përfaqësues të shteteve anëtarë të Ligës Arabe.
 • Vrasja e gjykatësit, policia: Po hetojmë në dy pista Tiranë, 12 shtator 2011, NOA - Drejtori i Policisë së Shtetit Hysni Burgaj bëri të ditur sot se po hetohet intensivisht mbi vrasjen e gjyqtarit Skerdilajd Konomi dhe se së shpejti mund të ketë dhe emra konkretë të ekzekutorëve.
 • Vlorë, gjendet trupi i dekompozuar Vlorë, 12 shtator 2011, NOA - Një kufomë e seksit mashkull është gjendur në orët e para të mëngjesit të sotëm në fshatin Tragjasë, në qytetin e Vlorës.
 • Rexhepi në komision: Bisedat e mia me kryeministrin përgjohen Prishtinë, 12 shtator 2011, NOA- Mediat kosovare publikuan sot lajmin se Ministri i punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi duke folur për aksionet në veri të vendit, deklaroi se planifikimi i ndërhyrjes zgjati dy orë dhe për këtë ministri kosovar pati një ankesë tek partnerët ndërkombëtar, raporton Indeksionline
 • Reforma zgjedhore, Rama: Gati propozimet, duam komision bipartizan Tiranë, 12 shtator 2011, NOA - Partia Socialiste kërkon komision bipartizan për reformën zgjedhore, duke lajmëruar edhe një draft me propozime konkrete për maxhorancën.
 • 13 vjetori i vrasjes së Azem Hajdarit, Berisha vizitë te memoriali Tiranë, 12 shtator 2011, NOA- Kryeministri i vendit Sali Berisha zhvilloi homamzhe pranë memorilait të Azem Hajdari. Në përvjetorin e 13-të të vdekjes së Hajdarit, kryeminsitri i vendit deklaroi se tribuni i lirisë dhe Besnik Çerja, u ekzekutuan në 12 shtator 1998 nga falangat e diktaturës komuniste
 • Deklarata e plotë e drejtorit të policisë, Burgaj për 15 arrestimet Tiranë, 12 shtator 2011, NOA - Në kuadër të bashkëpunimit të suksesshëm ndërmjet Policisë së Shtetit dhe Policisë Italiane është bërë i mundur arrestimi i 15 shtetasve shqiptar të kërkuar nga autoritetet Italiane të drejtësisë, pasi akuzohen për krime të rënda të ndryshme.
 • Dita e parë e shkollës, Basha: Siguri për nxënësit dhe shkolla të reja Tiranë, 12 shtator 2011, NOA - Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha vizitoi sot shkollën 9 vjeçare “Skënder Çaçi” në kryeqytet, për të uruar nxënësit dhe mësuesit, për vitin e ri mësimor.
 • Arrestohen 15 të kërkuarit për krime të rënda, Burgaj: Hetim pasurive Tiranë, 12 shtator 2011, NOA/ Albana Qehajaj – Përfundojnë në prangat e policisë 15 persona të shpallur në kërkim pas kryerjes së krimeve të rënda.
 • Reformë zgjedhore pa kushte, nuk ka Reforma zgjedhore s’mund të nisë me ngritjen formale të një komisioni parlamentar pa pasur paraprakisht një hartë konsensuale veprimi dhe një kalendar të miratuar bashkarisht për të gjithë hapat deri në miratimin e ndryshimeve të nevojshme me transparencë të plotë ndaj të gjitha partive parlamentare
 • Shpërthim në një central nuklear në Francë Francë, 12 shtator 2011, NOA - Një shpërthim në një central bërthamor në jug të Francës ka ndodhur sot pas mesdite. Sipas mediave franceze, shpërthimi ka ndodhur në centralin Marcoule.
 • Paralajmërimi i fundit i BE-së: Humbët një vit kohë, nxitoni më reformat Tiranë, 12 shtator 2011, NOA/ Albana Qehajaj - Ministri i Jashtëm grek Stavros Lambrinidis, dhe homologu i tij italian Franko Fratini mbërritën në Shqipëri sot rreth orës 10:30 ku nisën një takim me ministrin tonë të Jashtëm Edmond Haxhinasto.
 • Drama e një familjeje në SHBA, rrezikojnë jetën nëse gjykata i kthen në Shqipëri Teksas, (SHBA), 11 Shtator 2011, NOA - Një histori e tmerrshme për një familje shqiptare është duke u konsumuar në sallat e gjyqit në Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
 • Kryediplomatët përfundojnë takimet: Koha për bashkim kombëtar Tiranë, 12 shtator 2011, NOA/ Albana Qehajaj - “Ka ardhur koha për një bashkim kombëtar drejt rrugës së Evropës”. Ky është mesazhi që dërgojnë ministrat e jashtëm të Italisë dhe Greqisë për politikën shqiptare pas takimeve ma aktorët kryesorë politikë.
 • Vrasja e gjyqtarit, gjykatat ndëpresin seancat për disa minuta Tiranë, 12 shtator 2011, NOA - Gjykatat e vendit kanë pezulluar për disa minuta seancat e sotme, në shenjë solidarizimi për vrasjen e gjyqtarit Skerdilajd Konomi, i cili humbi jetën ditën e premte si pasojë e shpërthimit të makinës në të cilën udhëtonte.
 • Zbardhet takimi i Berishës me ministrat Fratini e Lambrinidis Tiranë, 12 shtator 2011, NOA – Zbardhet takimi i kryeministrit Berisha me Ministrin e Jashtëm të Italisë, Franco Frattini dhe Ministrin e Jashtëm të Greqisë,Stavros Lambrinidis.
 • Humb jetën pasagjeri, arrestohet në spital drejtuesi i mjetit Tiranë, 12 shtator 2011, NOA – Një 29 vjeçar është arrestuar nga njësia e Policisë Rrugore në Tiranë. Ilirjan Bashkim Berisha rreth orës 00.20, të së shtunës në rrugën Vaqarr-Ura e Beshirit, pranë Kthesës së Arbanës, duke drejtuar automjetin veturë BMV, me targë TR 8488 I dhe duke qarkulluar me drejtim
 • Dhunë ndaj policisë, pranga të rinjve Tiranë, 12 shtator 2011, NOA – Disa persona kanë përfunduar në prangat e policisë së Tiranës gjatë kontrolleve rutinë. Kështu, sipas deklaratës zyrtare të drejtorisë së policisë, nga Komisariati i Policisë Nr.
 • Nuk ndalet dhuna ndaj grave, burri godet gruan me thikë në bark Korçë, 12 shtator 201, NOA – Përtej apeleve dhe kërcënimeve publike për dënim shembullor të dhunuesve të grave, raste të tjera vijojnë të ndodhin përditë në familjet shqiptare.
 • Disa aktivistë të AK presin me fërshëllima kryediplomatin grek Tiranë, 12 shtator 2011, NOA/Irma Toptani – Ardhja e ministrit të Jashtëm grek Stavros Lambrinidis në Tiranë si mëkëmbës i BE-së për të përforcuar apelet për procesin e integrimit është pritur me fërshëllima nga disa aktivistë të Aleancës Kuq e Zi të tubuar në mjediset e jashtme të dikasterit të Punëve
 • EULEX: Pas 16 shtatorit kontroll doganor, Serbia kërcënon me barrikada Beograd, 12 shtator 2011, NOA - EULEX-i lajmëroi shefin e ekipit negociator serb për bisedime me Prishtinën, Borko Stefanoviç, dhe të ashtuquajturin ministër për Kosovën, Goran Bogdanoviç, se në veri të Kosovës nuk do të ketë kthim të gjendjes së para 25 korrikut dhe se pas 16 shtatorit do të vihet
 • Korçë, vetëvaret në banesë prej kushteve të këqija Korçë, 12 shtator 2011, NOA – Një 53-vjeçar nga Korça i ka dhënë fund jetës së tij duke u vetëvarur në banesën ku jetonte. 53-vjeçari Agim Shebipllari u gjet i vetëvarur mbrëmë në banesën e tij në lagjen nr.
 • Ndërtesa e komunës së Shalës nën flakë, shkrumbohen dokumentet Shkodër, 12 shtator 2011, NOA – Shala rikthehet në vëmendjen e mediave. Këtë herë jo për zgjedhje lokale, apo për vendim të Kolegjit Zgjedhor, porse godina e komunës së saj në Shkodër është përfshirë nga flakë të dendura zjarri duke u djegur plotësisht.
 • Rriten prurjet e turizmit, Berisha te Hoteleri Turizëm: Shkolla juaj promotor Tiranë, 12 shtator 2011, NOA/Irma Toptani – Pa përmendur faktin se shërbimet në turizmin shqiptar lënë tejet për të dëshiruar, dhe se në tërë vijën e mrekullueshme bregdetare nuk ka ende një traget për të shëtitur turistët nga veriu në jug, nga Adriatiku në Jon, kryeministri Sali Berisha deklaroi
 • Viti i ri Shkollor, Topi uron nxënësit nga gjimnazi “Petro Nini Luarasi” Tiranë, 12 shtator 2011, NOA – Në ditën e parë të vitit të ri shkollor Presidenti i Republikës Bamir Topi ka zgjedhur t’i urojë nxënësit për një vit të mbarë mësimor nga shkolla e mesme e përgjithshme “Petro Nini Luarasi”.
 • Integrimi në BE dhe zgjidhja e ngërçit: Frattini dhe Lambrinidis në Tiranë Tiranë, 12 shtator 2011, NOA – Ndërsa Shqipëria është vetëm pak javë larg opinionit të ri të KE-së për kërkesën për marrjen e statusit të vendit kandidat në BE, në Tiranë mbërrijnë sot dy kryediplomatët e shteteve fqinje, ai italian Franco Frattini dhe ai grek Stavros Lambrinidis.
 • Nis Viti i ri Shkollor, 56 mijë nxënës për herë të parë në bangat e shkollës E hënë, 12 shtator 2011, NOA – Sot nis Viti i ri Shkollor për rreth 650 mijë nxënës të shkollave nëntëvjeçare dhe të mesme në mbarë vendin. 12 shtatori do të jetë takimi i parë me shkollën edhe për afro 56 mijë nxënës, të cilët do të ulen për të parën herë në bangat e klasës së parë.
 • Klonohen macet e para transgjenike, do ndihmojnë në studimin e AIDS E diel, 11 shtator 2011, NOA – Thuhet se kanë shtatë shpirtra. Janë mikesha të ngushta të njeriut prej nëntë mijë vjetësh dhe ndajnë me ta mbi 250 sëmundje të trashëgueshme.
 • Pasqyra e shtypit, 12 shtator 2011 Tiranë, 12 shtator 2011, NOA - Në këtë hapësirë gjendet një pasqyrë e titujve të gazetave në Tiranë, për ditën e hënë, 12 shtator 2011. E përditshmja “Shqip” çelet me titullin kryesor: “Greqia kërkon naftë në detin e pandarë.
 • Përse alkooli na çon drejt gabimeve SHBA, 12 Shtator NOA - Mjafton një gotë më shumë dhe menjëherë mund të bëhet e vështirë dhe e ecura drejtë. E njëjta gjë ndodh dhe me sjelljen tonë.
 • Brad Pitt prezantohet në Toronto me Moneyball Toronto, 12 Shtator NOA - Tapet i kuq për Brad Pitt dhe Angelina Jolie në hapjen e festivalit të filmit në Toronto. Aktori hollivudian Pitt ka prezantuar filmin e tij më të ri, Moneyball, një projekt mbi botën e baseball, një temë që është pasion dhe shumë e përzemërt e atyre personave që kërkojnë
 • Tolerancë zero ndaj alkoolit gjatë shtatzënisë Itali, 12 Shtator NOA - As edhe një gotë alkool gjatë shtatzënisë për mamatë e ardhshme, madje as edhe një gotë verë për të shijuar drekën apo një birrë të ftohtë për të shmangur nxehtësinë e verës.
 • Dyshimet e hedhura për Amy Winehouse, flet babai i të ndjerës Nju Jork, 12 Shtator NOA - “Mediat nuk kanë shkruar asgjë të vërtetë për Amy”. Në “Piers Morgan Tonight”, e cila jepet nga CNN, babai i Amy Winehouse sulmon mediat duke mbrojtur vajzën e tij.
 • Dreri... i dehur, ngec në degët e një molle Suedi, 12 Shtator NOA - Një histori e çuditshme vjen nga Suedia, ku një dre ka mbetur i ngatërruar në degët e një peme molle. Është një histori që ngjason si e shpikur, ashtu siç ndodhi dhe me Johansson, një suedez 45-vjeçar, i cili e tregoi dhe askush nuk e besoi, por që në të vërtetë gjithçka kishte
 • Minutë pas minute me 102 minutat e 11 shtatorit 2001 Kronologji Në sulmet e terrorit të 11. Shtatorit 2001, vdiqën 2979 njerëz, shumica prej tyre qytetar të Nju Jorkut. 19 anëtar të rrjetit Al Kaeda rrëmbyen 4 linje ajrore në bregun lindor të SHBA-së, për të goditur Qendrën Botërore të Tregtisë në Nju Jork po edhe Pentagonin në Uashington.
 • Dënohet se ngacmonte aktoren Kathryn Erbe SHBA, 12 Shtator NOA - “Stalker-i” që prej kohësh ngacmonte aktoren Kathryn Erbe, protagoniste e serisë televizive “Law & Order”, është denoncuar nga gjykata e Brooklyn me pesë vite liri të vigjiluar dhe një gjobë prej 42 mijë dollarësh.
 • Trajneri Kapelo rrezikon shkarkimin Angli, 12 Shtator NOA - Edhe pse kualifikimi për në Evropianin e ardhshëm të vitit 2012 për Anglinë është vetëm, një hap larg, fati i Fabio Capello në drejtim të “Tre Luanëve” është sërish i pasigurt.
 • Murinjo kërkon të marrë Luis Suarez nga Liverpuli, ofron 40 milionë euro Madrid, 12 Shtator NOA - Real Madrid me sa duket është duke përgatitur një goditje të pabesueshme për merkaton e janarit. Gjithçka do të kryhet në rast se marrëveshja për të sjellë në Madrid Neymar do të dështonte.
 • Samsung Galaxy Tab 10.1, urdhër-bllokimi në Gjermani Gjermani, 12 Shtator NOA - Këtë herë zëri i jurisë bëhet tepër vendimtar: nga gjykata e Dusseldorf arrin në vendimin e bllokimit të shitjeve të Samsung Galaxy Tab 10.
 • Profesionistët e Ragbi u zhveshën nudo, zhgënjehen fansat meshkuj Zelandë e Re, 12 Shtator NOA – Të luash dhe pastaj të zhvishesh duke mbetur lakuriq siç të ka bërë nëna dhe më pas të zhgënjesh fansat e tu meshkuj.