Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2010
 

Lajmet e datës 19 Mars 2010

 • Propaganda për mirëqenien imagjinare Pavarësisht propagandës tuaj për rritje ekonomike, tregues të tjerë ekonomik përgënjeshtrojnë demagogjinë tuaj Nga Ermelinda Meksi*
 • Nisja e mbrapshtë e komunikimit E kemi filluar mbrapsht këtë komunikim qe do duhet ta promovojmë për tashmë thuajse 3 vitet e ardhshme. Komunikimi nuk nis nga kutia, por nga shqiptarët.
 • Kutitë që janë mbyllur në Shqipëri Ka mbyllur edhe kutinë e Gërdecit që dihet kush e ka bërë ndërkohë që prokuroria ka ikur në drejtim të paditur. Ka mbyllur edhe kutinë e tunelit të Kalimashit që është shembur si piramidat e 97-ës duke gllabëruar miliarda që i paguajnë shqiptarët në formë borxhesh që i merr ai për korrupsionin
 • Ruzhdia la kopilin në derë "Rasti në fjalë nuk është sporadik por fenomen që nxjerr skemën tuaj të manipulimit. Nje shembull i vogël por domethënës. Pse bëni sikur e harruat radiogramin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë i urdhëruar nga Ju me nr.
 • Të ndodhesh rastësisht në Parlament Duke vënë një kusht, të cilin ju e dini se ne nuk mund ta realizojmë pa u bërë bashkëfajtorë në një krim kushtetues, duke e ditur këtë, dhe këtë e keni ditur gjithmonë, ju keni ardhur këtu për një alibi tjetër.
 • Hesapet që bëjnë vetë mësuesit Në vitin 2005 një mësues kishte një rrogë mesatarisht 23 mijë lekë në muaj. Nga kjo rrogë bruto zbriteshin kontributet e detyrueshme dhe tatimi mbi të ardhurat personale dhe paga neto ishte rreth 20 mijë lekë.
 • Të gjitha shkeljet e 28 Qershorit Nuk dua të besoj se PD kur lindi si Parti e parë opozitare në vitin 1991 ku si filozofi të saj kishte demokracinë dhe lirinë e votës sot pas 20 vitesh të vazhdojë avazin e përhershëm të manipulimit të votës së shqiptarëve
 • Numrat e pasaportave që u dërguan me sms Cila është arsyeja që emigrantëve tanë në Britaninë e madhe u është kërkuar ditën e votimit në telefon nga komisionerë të zonës së Burrelit, që të dërgojnë më sms numrin e pasaportave?
 • A mund të hapen kutitë? A mund të hapen kutitë dhe të bëhet transparenca e plotë e zgjedhjeve te 28 qershorit ? Të gjithë e dimë se kjo është fare e mundur. Kjo gjë është fare ligjore.
 • Klosi: Pas votimit, ne jemi në protestë Tiranë, 19 mars, NOA Update - "Ne ishim dhe jemi në protestë". Kështu është shprehur deputeti socialist Blendi Klosi për mediat, menjëherë pas votimit nga ana e deputetëve demokratë të nismës për komision hetimor për të ashtuquajturën "transparencë e zgjedhjeve".
 • Çfarë fsheh Sali Berisha?! Çfarë fsheh Sali Berisha në këto kuti?! Nëse procesi zgjedhor dhe numërimi i votave ka qenë i rregullt, përse heziton dhe nuk po lë argument e justifikim pa përdorur për moshapjen e tyre?
 • PS tërheq kërkesën për komision hetimi, mazhoranca e voton Tiranë, 19 mars, NOA Update - Ndërsa deputetët e Partisë Socialiste deklaruan, madje disa prej tyre edhe me zë të lartë, tërheqjen nga nisma për komision hetimor mbi të ashtuquajturën "transparencë e zgjedhjeve", deputetët e Partisë Demokratike e kanë votuar atë në seancën e sotme plenare.
 • PD: PS tërhiqet për hetimin, por ne jo Tiranë, 19 mars, NOA Update - Nëse Partia Socialiste shpalli publikisht tërheqjen e saj nga nismat ligjore që dorëzoi vetë në Kuvend për transparencë të procesit zgjedhor të 28 qershorit, Partia Demokratike nuk ka për ta bërë një gjë të tillë.
 • Urgjent/ Ruçi: PS tërheq nismat për hetimin e zgjedhjeve Tiranë, 19 mars, NOA Update - Pas muajsh të tërë insistimi, debatesh dhe përplasjesh për hetimin parlamentar të zgjedhjeve të 28 qershorit, Partia Socialiste ka deklaruar në seancë plenare tërheqjen e saj nga nismat që paraqiti vetë në Kuvend për realizimin e tij.
 • Patozi: Po mbroni Ramën, jo kutitë Tiranë, 19 mars, NOA - "Kthehuni me këmbët në tokë se nuk mund të rrini të plotësoni tekat e një individi, qoftë ky edhe kryetari juaj". Kështu iu është drejtuar deputetëve socialistë, kreu i grupit parlamentar demokrat Astrit Patozi, duke shtuar se "Partia Socialiste nga një parti që
 • Ruçi Berishës: Sfida ime, lë imunitetin për kutitë Tiranë, 19 mars, NOA Update - "Po të sfidoj zoti Berisha, unë e lë imunitetin tim për hetimin e kartave, ndërsa ti merr masat e tua. Hajde dhe ti vetë paraqitu para organit të akuzës ashtu si edhe mua".
 • Shpërthimet në Shkodër, gjendet arsenal municionesh Shkodër, 19 mars, NOA - Një municion i vërtetë me lëndë plasëse, që nëse do të shpërthente i gjithi do shkaktonte një tragjedi të vërtetë, u arrit të sekuestrohej sot nga forcat e policisë së Shkodrës.
 • Vajza e marrë peng: Agresori dukej i droguar Tiranë, 19 mars, NOA - Ishte si i droguar, por çuditërisht aspak i dhunshëm dhe xhentil, duke i lejuar vetes madje që në ato pak minuta të pengmarrjes t'i tregonte asaj edhe foton e të dashurës.
 • Alo 116: Ka humbur një 18-vjeçar Tiranë, 19 mars, NOA - "Alo 116", linja Kombëtare e Telefonit për Fëmijët në Shqipëri është vënë në dijeni sot se një djalë 18-vjeçar, me banim në Greqi, por që gjendej në Shqipëri për të aplikuar për pasaportë, që prej tre ditësh rezulton i zhdukur.
 • Dade: Të huajt e mbrojnë opozitën Tiranë, 19 mars, NOA Update - Zanafilla e krizës politike rëndon mbi anëtarët demokratë të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, pasi ata shkelën nenin që përcaktonte transparencën e zgjedhjeve në kodin e ri zgjedhor, për hartimin e të cilit opozita u bë lidership.
 • Seminar për teknikat në sektorin enologjik Tiranë, 19 mars, NOA - Seminari mbi "Teknikat dhe Impiantet për sektorin Enologjik" është një aktivitet i realizuar nga ICE në kuadër të ekspozitës "Poezia e Verës" - organizuar nga shoqata "Syri Blu".
 • Inaugurohet auditoriomi i ri i komandës Tradoc Tiranë, 19 mars, NOA - Në kuadër të sezonit të eventeve "Italia dhe Shqipëria 2010 - dy Popuj, një Det, një Miqësi", promovuar nga ambasada italiane në Tiranë, pranë "Komandës së Stërvitjes dhe Doktrinës (TRADOC)" të Forcave të Armatosura Shqiptare në Tiranë, u zhvillua ceremonia e inaugurimit
 • Nesër mbyllet "Poezia e Verës" Tiranë, 19 mars, NOA - Ditën e nesërme, në kuadër të stinës së eventeve "Italia dhe Shqipëria 2010 - dy Popuj, një Det, një Miqësi", organizuar nga ambasada e Italisë në Tiranë, mbyllet aktiviteti i "Poezia e verës", eveniment ky tregtar-promocional lëvizës, i promovuar nga shoqata kulturore
 • Eventet italiane, mbërrin "Rigoleto" Tiranë, 19 mars, NOA - Në kuadër të sezonit të eventeve "Italia dhe Shqipëria 2010 - dy Popuj, një Det, një Miqësi", nesër në orën 19:00, do të shfaqet premiera e operas "Rigoletto" të Giuseppe Verdit, i cili do të çelë kalendarin e veprimtarive të organizuara nga ambasada italiane pranë Teatrit
 • Manaj: Meta në Beograd, në interes të Kosovës Prishtinë, 19 mars, NOA - Vizita e ministrit të Jashtëm shqiptar, Ilir Meta në Beograd, përbën një hap në interes të Kosovës dhe i shërben ngritjes së marrdhënieve kualitative mes dy vendeve.
 • Jelko Kacin: Në takimin e Bërdosë, shtetet pa simbole Bërdo, 19 mars, NOA - Raportuesi për Serbinë në Parlamentin e Evropës, Jelko Kacin, ka deklaruar se takimi i Bërdos në Slloveni nuk ka të bëjë me shtetet por me udhëheqësit nga ish-republikat jugosllave dhe Shqipërinë, të cilat pa protokoll, pa simbole dhe funksione shtesë, të diskutojnë për të
 • Hapet zyra e Informacionit Turistik në Shkodër Shkodër, 19 mars, NOA - Bashkia e Shkodrës hapi sot zyrën e Informacionit Turistik, në vijim të përpjekjeve të saj të vazhdueshme për promovimin e turizmit, e cila do të ofrojë për turistët dhe vizitorët shërbime informacioni turistik profesional pa pagesë dhe të cilësisë së lartë.
 • Nis Pranvera e Frankofonisë Tiranë, 19 mars, NOA - Në mjediset e ministrisë së Punëve të Jashtme, u zhvillua sot ceremonia e hapjes së Pranverës së Frankofonisë me rastin e ditës ndërkombëtare të Frankofonisë.
 • Speciale - Pengmarrja e pashoqe e Romeo Lekës pranë ish-Bllokut në Tiranë Më shumë foto te Galeria Tiranë, 19 Mars NOA I Plotë - Grabitje e shoqëruar me pengmarrje dhe panik në mes të kryeqytetit ndodhi sot duke sjellë në vëmendje të qytetarëve skena tipike filmash aventuresko-policorë.
 • "Lugina e Vernikut", kapen 5 trafikantë dhe 14 klandestinë drejt Greqisë Tiranë, 19 Mars NOA - Operacion policor për goditjen e trafiqeve të paligjshme, arrestohen pesë të dyshuar dhe izolohen 14 klandestinë të cilët kishin paguar deri në 500 euro për të kaluar ilegalisht në Greqi.
 • Drogë dhe municione, kapet nga "Skafandra" Tiranë, 19 Mars NOA - Specialistët e Seksionit të Luftës Kundër Drogës të policisë së Tiranës, organizuan dhe finalizuan me sukses operacionin e koduar "Skafandra" gjatë të cilit u arrestua në flagrancë 22 vjeçari Andi Hambari, banues në Tiranë kurse u shpall në kërkim një tjetër i dyshuar.
 • Policia jep profilin e pengmarrësit, precedent për trafik droge dhe grabitje Tiranë, 19 mars, Update, NOA - Policia e Tiranës ka dhënë detajet më të fundit në lidhje me ngjarjen që tronditi kryeqytetin paraditen e sotme. Drejtori i Policisë së Qarkut Tiranë, Tonin Vocaj, në një deklaratë për mediat, ka sqaruar organizimin e operacionit dhe ka dhënë profilin e personit
 • Alarmi, internetit po përdoret për ide raciste Vjenë, 19 mars, NOA - Organizatat evropiane për të drejtat e njeriut kanë tërhequr vërejtjen se rrjetet sociale, "janë kthyer në vendet kryesore për përhapjen e pikëpamjeve raciste dhe ksenofobike, e veçanërisht në mesin e të rinjve".
 • Axhenda e Komisionerit Fule në Tiranë Tiranë, 19 mars, NOA - Vizita e Komisionerit të BE-së për Zgjerim dhe Politikat e Fqinjësisë, Stefan Fule në Tiranë, përbënë dhe zhvillimin më të rëndësishëm për situatën politike në vend.
 • Zgjedhjet e 2011, Borchardt apel qeverisë: Kujdes me administratën Tiranë, 19 mars, NOA - Me afrimin e zgjedhjeve lokale të vitit 2011, shoqëria civile dhe diplomatë të huaj ndjehen të shqetësuar për përdorimin e administratës në fushata zgjedhore dhe pas saj.
 • Instituti i Ndërtimit, akreditim për laboratorët Tiranë, 19 mars, NOA - Instituti i Ndërtimit dha sot certifikatat e akreditimit për të gjithë laboratorët e saj nga Drejtoria e Akreditimit. Marrja e certifikatës, nënkupton përfundimin e një sërë kuafikimesh të personelit, në lidhje me studimin e qëndrueshmërisë së objekteve të banimit.
 • "Pranvera Frankofone", ceremonia zyrtare sot në Tiranë Tiranë, 19 mars, NOA - Sot, në orët e mesditës, në ambientet e Ministrisë së Jashtme në Tiranë është zhvilluar ceremonia e hapjes zyrtare të aktivitetit tashmë të njohur në Shqipëri, "Pranvera Frankofone".
 • Arsimi Profesional, MASH, marrëveshje me ministrinë e Punës Tiranë, 19 mars, NOA - Analiza e tregut të punës dhe identifikimi i profesioneve me perspektivë janë në qendër të marrëveshjes së nënshkruar paraditen e së premtes mes Ministrisë së Arsimit dhe asaj të Punës për formimin profesional në Shqipëri.
 • Vodafone prezanton një ofertë të re për abonentët e saj Vodafone Albania prezanton një tjetër zgjidhje inteligjente komunikimi për bizneset. Planet tarifore Vodafone U Control 600 dhe Vodafone U Control 1200 ofrojnë liri komunikimi dhe kontroll të plotë të shpenzimeve
 • Identifikohet pengmarrësi, detajet e rrëmbimit Tiranë, 19 mars, update NOA - Romeo Leka, është emri i rrëmbyesit të vajzës në qendër të kryeqytetit. Lajmi konfirmohet nga policia e Tiranës e cila deklaron se Leka, është i moshës 25 vjeç dhe ka lindur në Mirditë.
 • Urgjent/Grabitje me armë te Komuna e Parisit Tiranë, 19 mars, NOA - Një tjetër grabitje me armë ka ndodhur pak minuta më parë në kryeqytet në zonën e Komunës së Parisit. Persona, ende të paidentifikuar, kanë arritur të vjedhin një pikë këmbimi valutor.
 • Ushtarët homoseksualë përgjegjës për dështimin në Srebrenicë Bruksel, 19 mars, NOA - Një ish-drejtues i ushtrisë amerikane ka bërë një prej akuzave më të veçanta, në lidhje me dështimin e misioneve të paqeruajtësve ndërkombëtare në luftërat në Ballkan.
 • Detajet e rrëmbimit, si u neutralizua pengmarrësi Tiranë, 19 mars, update NOA -Operacioni i forcave të policisë dhe efektivave të RENEA-s ka bërë të mundur shmangien e tragjedisë në zonën e Bllokut në Kryeqytet.
 • Urgjente/Dorëzohet pengmarrësi Tiranë, 19 mars, update NOA - Pas 20 minutash ankth, ka përfunduar pengmarrja në qendër të Tiranës. Pas ndërhyrjes së policisë personi që ka marrë pengë një vajzë rreth 24 veçare në ambientet e një banke pranë Librit Universitar është dorëzuar te forcat e policisë.
 • Topalli: PS mendon se pushteti është vetëm për atë Tiranë, 19, mars, NOA- "Ju jini të frustruar sepse nuk e mendonit se në zgjedhjet e 28 qershorit do të humbisnit. Ju mendoni se pushteti është vetëm për ju".
 • Fule: Kosova ka perspektivë evropiane Prishtinë, 19 mars, NOA - Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fule, tha sot në Prishtinë se Kosova ka perspektivë të qartë evropiane.
 • Sherr me familjen, vret veten i moshuari Divjak, 19 mars, NOA - Një 54 vjeçar nga Divjaka e Lushnjes i ka dhënë fund jetës pas një grindje me familjarët. Lajmi konfirmohet nga policia e qytetit të Lushnjes dhe sqarohet se shtetasi Ylli.
 • Së shpejti, takimi Gruevski-Papandreu Shkup, 19 mars, NOA - Deri në fund të muajit mars, është planifikuar një takim i radhës midis kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski dhe atij grek, Jorgos Papandreu.
 • Greqi, shpërthim në selinë e grupit neo-nazist Athinë, 19 mars, NOA - Një shpërthim ekskluzivi ka ndodhur sot në Athinë ndaj selisë së grupit neo-nazist grek, Chryssi Avghi. Shpërthim, ka shkaktuar dëme materiale, por jo viktima, bëjnë të ditur informacionet e para të policisë.
 • Euroimage miraton projektin e parë filmik shqiptar Tiranë, 19 mars, NOA/ Milena Selimi - Vetëm dy javë pas vizitës së sekretarit të Përgjithshëm të "Euroimages" në Tiranë, Roberto Olla, miratohet projekti i parë filmik shqiptar nga ky institucion i rëndësishëm.
 • "Tregimet e ylberit", ekspozitë nga Fani Zguro Vlorë, 19 mars, NOA / Milena Selimi - Dy seri me piktura në galerinë "The Promenade Gallery Contemporary Art" në Vlorë, ku Artisti Fani Zguro luan me historinë e artit dhe rizgjimin e të kaluarës.
 • Replika Mediu-Xhuvani për Gërdecin Tiranë, 19 mars, NOA Update - Përmendja e tragjedisë së Gërdecit dhe përgjegjësve të saj, nga ana e deputetes socialiste, Luiza Xhuvani, në seancën e sotme plenare, ka shkaktuar reagimin e menjëhershëm të ministrit Fatmir Mediu.
 • Tadiç: Pas GJND, gati për dialog Beograd, 19 mars, NOA - "Jemi të gatshëm, që pas vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, mbi legjitimitetin e shpalljes së pavarësisë, të arrijmë kompromisin përmes dialogut".
 • Ilir Gjoni: PD nuk e ka hallin se shkel Kushtetutën Tiranë, 19 mars, NOA Update - Ndërsa e kanë shkelur me këmbë Kushtetutën për një dekadë të tërë, demokratët dje befas u kujtuan për respektimin e saj, duke e nxjerrë në çdo fjali si kryefjalë për të justifikuar mos hapjen e kutive të 28 qershorit.
 • Meksi: Të hapen kutitë si në Fier Tiranë, 19 mars, NOA Update - Kur u hapën kutitë e Fierit, u tregua se në krah të kujt ishte e vërteta, prandaj kjo gjë duhet të bëhet me të gjitha kutitë e 18 qershorit.
 • Rinisin debatet në Kuvend Tiranë, 19 mars, NOA Update - Ka rinisur në Kuvend seanca plenare, e lënë përgjysmë dje në mesnatë, ku deputetët po vazhdojnë diskutimet e tyre mbi propozimet e Partisë Socialiste për transparencën e zgjedhjeve.
 • Vidhet natën, posta e Buçimasit Buçimas, 19 mars, NOA - Zyra postare e fshatit Buçimas të rrethit Pogradec është vjedhur gjatë orëve të natës nga persona të paidentifikuar.
 • Plagosje me thikë në qendër interneti Korçë, 19 mars, NOA - Eshtë futur në një qendër interneti dhe aty ka goditur me thikë një djalë 19-vjeçar, dy herë në gjoks dhe dy herë në brinjën e majtë, duke u zhdukur më pas në drejtim të paditur.
 • Sot, shorti për Champions League Nion, 19 mars, NOA - Në qytetin Nion të Zvicrës do të hidhet sot në mesditë shorti për çerekfinalet e Ligës së Kampioneve, e njohur nga të gjithë si "Champions League".
 • Greqia BE-së: Po s'na ndihmuat ju, do t'i drejtohemi FMN-së Bruksel, 19 mars, NOA - Nëse Bashkimi Evropian nuk do t'i japë asnjë ndihmë Greqisë për të kapërcyer krizën e saj ekonomike, ajo ka për t'iu drejtuar Fondit Monetar Ndërkombëtar.
 • Komisioneri i Zgjerimit, mbërrin sot në Tiranë Tiranë, 19 mars, NOA - Komisioneri evropian për Zgjerimin, Stefan Fule, mbërrin sot për një vizitë zyrtare në Tiranë, e paralajmëruar kjo në kuadrin e një turi që ai ka ndërmarrë në vendet e Ballkanit Perëndimor në fillim të kësaj jave.
 • Kuvendi, sërish sot në seancë maratonë Tiranë, 19 mars, NOA - Kuvendi i Shqipërisë do të vijojë edhe ditën e sotme ne seancë plenare maratonë për diskutimin e nismave të paraqitura nga Partia Socialiste për zgjidhjen e krizës politike në vend.
 • Shpërblimi që vjen nga përgjegjshmëria politike "Përgjegjshmëria politike e të gjitha krahëve dhe përpjekjet e përbashkëta janë receta për t'u afruar drejt anëtarësimit në BE. Kërkimi i një konsensusi të fortë brenda shoqërisë dhe mobilizimi i shoqërisë civile janë pjesë e kësaj recete"
 • Liga e Kampionëve, e enjtja sjell shorteun e Çerekfinaleve Nyon, 19 Mars NOPA - Me kualifikimin e Barcelonës dhe të Bordos u plotësua kuadri i të gjitha ekipeve të cilat kanë kaluar fazën e një të tetave dhe do të vazhdojnë në çerek finalet e Ligës së Kampionëve.
 • Studentët britanikë injorojnë Neil Armstrong Britani e Madhe, 19 Mars NOA - Diçka vërtet qesharake ajo që ka ndodhur me studentët britanikë të cilët i janë përgjigjur pyetjes se kush ka qenë njeriu i parë që ka shkuar në hënë.
 • Inter: Baloteli stërvitet, Murinjo në heshtje Milano, 19 Mars NOA - Të gjithë kanë qenë në pritje të reagimit të Balotelit kjo pas atij përjashtimi të tij në ndeshjen e së martës me Çelsin. Ndryshe nga ç'kanë menduar të gjithë lojtari ka marrë pjesë rregullisht në seancën stërvitore të ekipit ku së bashku me lojtarët e tjera ai ka zhvilluar
 • Milan, Yepes bëhet pjesë e këtij ekipi Milano, 19 Mars NOA - Me sa duket është një mbrojtës, përforcimi i parë i skuadrës së Milanit për sezonin e ardhshëm të këtij ekipi. Lojtari i Chievos kolumbiani Mario Yepes duket se është shumë pranë kalimit të tij në radhët e kuq e zinjve, ku stafi drejtues i ekipit tashmë ka kontaktuar me lojtarin
 • Kur demagogët shkruajnë historinë Pse Ardian Klosi nuk mund të përballet me Ismail Kadarenë? Nga Enver Bytyçi Lexoni si lindën replikat: Përgjigje Ismail Kadaresë nga Ardian Klosi
 • Ka lindur Falco Nathan Briatore Itali, 19 Mars NOA - Pikërisht mëngjesit e ditës së sotme çifti midis Flavio Briatore dhe Elisabetta Gregoraci është bërë më një fëmijë. Vogëlushi peshon 4.
 • I moshuari lë shtatzënë kujdestaren e tij Caltanissetta, Itali 19 Mars NOA - Një tetëdhjetë vjeçar lë shtatzënë kujdestaren e tij e cila ishte një rumune 35 vjeçare dhe prindërit e saj kanë deklaruar një luftë të vërtetë ligjore kundrejt të moshuarit.