Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2010
 

Lajmet e datës 16 Janar 2010

 • Juventus, rikthehet Paoluçi Itali, 16 Janar NOA - Tek ekipi i Juventus që tashmë është në emergjencë në sulmin e saj për shkak të dëmtimeve të sulmuesve Iaquinta dhe Trezeguet ka ardhur një rikthim i rëndësishëm i lojtarit Michele Paoluçi.
 • Studentë të Universitetit Evropian, për herë të tretë vizituan KMDLNJ-në Prishtinë, 16 Janar NOA - Në kuadër të bashkëpunimit me Universitetin Evropian për të Drejtat e Njeriut dhe Demokratizim nga Venediku (Itali), një grup studentesh vizituan KMDLNJ-në (Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut), me ç'rast u priten nga prof.
 • Fundjava përgjaket në Elbasan, dy të vdekur dhe 5 të plagosur Elbasan, 16 Janar NOA - Dy aksidente ndodhën sot pasdite në Elbasan duke shkaktuar vdekjen e dy personave dhe plagosjen në shkallë të ndryshme të gjashtë të tjerëve, informon korrespondenti i agjencisë NOA.
 • Massimo Çelino, shumë pranë West Ham Londër, 16 Janar NOA - Me sa duket sipërmarrësi kaljaritan Massimo Çelino i cili është dhe presidenti aktual i Cagliarit është shumë pranë marrjes në pronësi të ekipit anglez të Londrës West Ham.
 • Torino, shqiptarja fut në kurth klientët duke fotografuar aktet seksuale Torino, 16 Janar NOA - Të shesësh trupin për ca para, është profesion i vjetër sa bota, por të nxjerrësh fitime shtesë, kjo po që është diçka më me mend.
 • Haiti i shkatërruar, në pritje të ethshme për ndihma Kryqi i Kuq Ndërkombëtar vlerësoi se prej 45 deri në 50 mijë banorë kanë humbur jetën si pasojë e tërmetit, duke u bazuar në të dhënat e Kryqit të Kuq të Haitit dhe ato të zyrtarëve të Qeverisë.
 • Pranga të riut shqiptar, tentoi të vjedhë bankën me çeqe Cremasco - Itali, 16 Janar NOA - Është arrestuar mëngjesin e sotëm në Itali, një shqiptar 33 vjeçar me inicialet R. F., i cili akuzohet se kërkoi të merrte në bankë dy çeqe të cilët rezultonin të vjedhur.
 • Bundesliga tani ka një kryesuese të re Gjermani, 16 Janar NOA - Të paktën vetëm për një natë në kampionatin gjerman të Bundesligës ka ardhur një kryesuese e re dhe bëhet fjalë pikërisht për Bajern Mynih e cila ka kaluar në komandën e kampionatit.
 • Hiddink shtyn Benitez tek Juventus Angli, 16 Janar NOA - Është folur shumë gjatë kësaj periudhe për një transferim të mundshëm të teknikut holandez Guss Hiddink tek ekipi i Juventus por me sa duket trajner është i tërhequr shumë nga kampionati anglez i Premier League dhe dëshiron të jetë nën drejtimin e një ekipi të tillë.
 • Premier League, fitore e thellë e Çelsit Londër, 16 Janar NOA - Sapo janë mbyllur disa nga sfidat e kësaj fundjave të kampionatit anglez të Premier League ku janë shënuar mjaft gola dhe kjo ka ardhur si meritë e dy ekipeve kryesuese të kampionatit.
 • Devoll, zhduket 45-vjeçari, kërcënoi familjarët se do mbytej në lumë Devoll, 16 janar NOA - Lajmëron familjarët e tij se të mbytej në lumë dhe më pas zhduket. Ngjarja ka ndodhur dje në fshatin Peruhat të Devollit kur 45-vjeçari Theodhori Noni u ka thënë familjarëve të tij se do të mbytet në lumë dhe më pas është larguar për të mos u kthyer më.
 • Bashkia e Tiranës reagon ndaj Bumçit: Thotë lakrat që do shefi i tij i Gërdecit dhe digës Tiranë, 16 janar NOA - Zëdhënësja e Bashkisë së Tiranës, Joana Bushi ka dalë sot pasdite para mediave ku ka reaguar për deklaratën e deputetit të Partisë Demokratike, Aldo Bumçi i cili akuzoi kreun e bashkisë, Edi Rama se ka kryer manipulime për mbledhjen e ndihmave për zonat e përmbytura.
 • Ambasadori Ashan viziton Shkodrën, i shoqëruar nga bizneset turke Shkodër, 16 Janar NOA - Ambasadori i Republikës së Turqisë në Tiranë, Hasan Sevilir AÅŸan (Ashan) vizitoi sot qytetin e Shkodrës për të parë nga afër zonat e prekura nga përmbytjet dhe për t'u njohur me mundësitë e ndihmës.
 • Milan, ofertë e re për Dzekon Itali, 16 Janar NOA - Vazhdon telenovela për lojtarin e Wolfsburg Edin Dzeko midis Milanit dhe Çelsit të Ançelotit. Me sa duket Milan është shfaqur sërish por këtë herë me një ofertë të re dhe shumë bindëse për klubin gjerman.
 • Bumçi: Rama manipuloi për mbledhjen e ndihmave për zonat e përmbytura Tiranë, 16 janar NOA - Deputeti i Partisë Demokratike, Aldo Bumçi ka dalë sot në një deklaratë për shtyp me anë të së cilës ka akuzuar kreun e bashkisë së Tiranës, Edi Rama se ka kryer manipulime për mbledhjen e ndihmave për zonat e përmbytura.
 • Rruga para nesh Nesër, kur vendimmarrësit do të jenë në pension, të rinjtë e sotshëm do të jenë vendimmarrës. Vendimmarrësit e sotshëm nuk janë duke e dhënë modelin e duhur si të sillen të rinjtë me pensionistët e ardhshëm
 • Historia e mjerimeve të Haitit Haiti zë një të tretën e pjesës perëndimore të ishullit Hispaniola. Kur evropianët shkuan atje 500 vjet më parë, ata u mahnitën se sa shumë drunj kishte ky vend.
 • Lavdi metamorfozës E tëra duhet të rifillojë dhe e tëra tashmë ka rifilluar. Ekziston në botë një ferment i madh kreativ Nga Edgar Morin Kur një sistem nuk është i aftë t'i zgjidhë problemet vitale, degradohet, dezintegrohet, ose arrin të ngjallë një metasistem të aftë t'i zgjidhë: transformohet.
 • Deputetët socialistë shpërndajnë ndihma në Shkodër Shkodër, 16 janar NOA - Deputetë të qarqeve Fier, Tiranë dhe Shkodër kanë shpërndarë sot ndihma ushqimore në një prej lagjeve periferike të qytetit të Shkodrës.
 • Kontradiktat mes Apolonia dhe Bylis, FSHF shtyn vendimet e Disiplinës Tiranë, 16 Janar NOA - Komisioni i Disiplinës në Federatën Shqiptare të Futbollit, vendosi gjatë mbledhjes së sotme që të shqyrtojë në fillimjavë kontradiktat mes ekipeve të Apolonisë dhe Bylisit.
 • Shqipëria, dy miqësore me Maqedoninë dhe Irlandën Tiranë, 16 Janar NOA - Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF) dhe ajo e Irlandës së Veriut, kanë arritur marrëveshje që të zhvillojnë një ndeshje miqësore, kurse U-21, Shqipëri-Maqedoni do të zhvillojnë në të njëjtën ditë, një tjetër ndeshje miqësore.
 • Ban Ki-Moon thirrje Kosovës e Serbisë: Duhet të keni bashkëpunim rajonal Kosovë, 16 janar NOA - Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-Moon u ka bërë thirrje Serbisë dhe Kosovës që të vënë mënjanë konsideratat e statusit në interes të arritjes së bashkëpunimit rajonal.
 • Përmbytjet, Basha bën bilancin: Situata u përmirësua, operacionet përfunduan Tiranë, 16 janar NOA - Ministri i Brendshëm, Lulzim Basha gjatë një mbledhje të zhvilluar ditën e sotme bëri bilancin e përgjithshëm të situatës së krijuar nga përmbytjet në qarkun e Shkodrës, që nga dita ku u shpall situatë emergjente e deri më sot.
 • Këngëtarja Jessica Simpson ka gjetur dashurinë e vërtetë Amerikë, 16 janar NOA - Këngëtarja Jessica Simpson ka gjetur dashurinë e vërtetë. Martesa e dështuar me Nick Lachey, një flirt me John Mayer dhe një lidhje e rëndësishme me yllin e futbollit Tony Romo, nuk e kanë dëmtuar këngëtaren e cila ka insistuar të gjejë dashurinë e vërtetë për të cilën
 • Topalli: Plotësuam kërkesën e PS-së për seancën e jashtëzakonshme të hënën Tiranë, 16 janar NOA - Pas mbledhjes së Konferencës së Kryetarëve, Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli deklaroi sot para gazetarëve se u zbatua kërkesa e deputetëve të opozitës për të pasur ditën e hënë një seancë të jashtëzakonshme për emergjencën në Shkodër.
 • Ruli: Të prishen ndërtimet që cenojnë sigurinë Nga Rajmonda Lajthia Tiranë, 16 janar NOA - Pas përmbytjeve, një pjesë e banorëve që kanë ndërtuar shtëpitë pranë digave, apo mbi kolektorë duhet të mendojnë për të gjetur një tjetër strehim, pasi këto banesa në një të ardhme të afërt apo të largët janë të destinuara të prishen.
 • Felaj: PS nesër do të tregojë të vërtetën e hidhur të katastrofës së përmbytjeve Tiranë, 16 janar NOA - Deputetja e Partisë Socialiste, Ermonela Felaj ka dalë sot në një deklaratë për shtyp ku ka ripërsëritur ato që më herët kanë deklaruar të tjerë deputetë të opozitës madje dhe vetë kreu i kësaj partie, Edi Rama se çdo përpjekje për të manipuluar provat që tregojnë të vërtetën
 • Kryeministri Hashim Thaçi prezantoi sot strategjinë për veriun e Mitrovicës Prishtinë, 16 janar NOA - Qeveria e Republikës së Kosovës në takimin e sotëm të saj ka diskutuar në mes tjerash edhe për Strategjinë për Veriun e Kosovës, të cilën e ka prezantuar kryeministri Hashim Thaçi.
 • Zv/ministrja e Jashtme, Harxhi përshëndet lidhjen diplomatike mes Kosovës e Malit të Zi Tiranë, 16 janar NOA - Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme, Edith Harxhi përshëndeti sot lidhjen e marrëdhënieve diplomatike midis Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi në një prononcim për mediat.
 • Kontrast në Tiranë, si bëhesh lypës që në bark të nënës Nga Blerina Ahmetaj Tiranë, 16 janar NOA-Nëse të qëllon të lëvizësh me makinë përgjatë bulevardit "Zhan D'Ark, të sheh syri çdo ditë në kryqëzimin e tij me bulevardin e madh, një grua rome e cila mban në krahë një foshnjë.
 • Seanca e jashtëzakonshme parlamentare, PS; Topalli u kujtove vonë "I themi sot Sali Berishës, edhe zonjës Jozefina, se seanca e jashtëzakonshme për zbardhjen e Gërdecit të Ujit që mbyti Shkodrën, do të bëhet nesër, në orën 11.
 • OKB e shqetësuar për situatën e sigurisë në Haiti Haiti, 16 janar NOA - Zyrtarët e OKB-së janë shprehur të shqetësuar për situatën e sigurisë në Haiti. Vetëm pak ditë pas tërmetit në Haiti, ekzistojnë shqetësime se çështja e sigurisë në vend, mund të verë në rrezik operacionet shpëtuese.
 • Mblidhet Konferenca e Kryetarëve pa asnjë socialist Tiranë, 16 janar NOA - Deputetët socialistë kanë bojkotuar sot Konferencën e Kryetarëve ndërsa paralajmëruar më herët se nuk do të paraqiten në Kuvend pas u plotësuar kërkesa e tyre për hapjen e kutive.
 • Arrestohen në portin e Durrësit dy kosovarë me dokumenta false Durrës, 16 janar, NOA - Policia e Durrësit ka arrestuar në flagrancë dy kosovarë pasi janë kapur në tentativë për të kaluar kufirin shqiptar përmes detit me dokumenta false.
 • Mbahet nesër Asambleja e PS, fakte kundër qeverisë e KESH Tiranë, 16 janar, NOA - Partia Socialiste do të mbledhë nesër Asamblenë Kombëtare, gjatë takimit të së cilës do të prezantojë ato që i cilëson si prova të fajësisë së plotë të qeverisë dhe KESH-it për mbytjen me ujë të mijëra shtëpive e hektarëve të tokave të mbjella.
 • Kupa e Afrikës, nisin kualifikimet e para për në çerekfinale Angola, 16 janar, NOA - Kanë nisur kualifikimet e para për në çerekfinalen e Kupën e Afrikës në futboll, ndeshjet e së cilës po zhvillohen në Angola prej disa ditësh.
 • Operacioni "Butiku", arrestohet i dyshuari si hajdut dyqanesh, kërkohet një tjetër Durrës, 16 janar, NOA - Forcat e policisë në kuadër të operacionit "Butiku" kanë mundësuar zbulimin e një grupi kriminal që vidhte dyqane dhe lokale në qytetin e Durrësit.
 • Raporti i OKB për Kosovën: Situata relativisht e qetë, por potencialisht e ndjeshme Uashington, 16 janar, NOA - Sekretari i përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Bak Ki Mun, në një raport që i ka dorëzuar Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara lidhur me misionin e OKB-së në Kosovë, ka vlerësuar se situata e përgjithshme e sigurisë në Kosovë është "relativisht
 • Athina tronditet sërish nga një sulm me bombë para një ministrie Athinë, 16 janar, NOA - Sulmet duket se kanë rinisur sërish në kryeqytetin grek, Athinë. Kështu, mediat vendase raportojnë se një sulm me bombë është kryer përsëri në këtë vend, duke tronditur qetësinë publike.
 • Maqedonishtja e detyrueshme në klasë të parë, mollë sherri Shkup, 16 janar, NOA - Mësimi i maqedonishtes nga klasa e parë prej nxënësve shqiptarë vazhdon të jetë një mollë sherri e politikës ditore. Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Nikolla Todorov ka kërcënuar se do tua marrë kompetencat komunave, të cilat nuk respektojnë detyrimin për mësimin e gjuhës maqedonase
 • Vendosen raportet diplomatike me Malin e Zi Prishtinë, 16 janar, NOA - Mali i Zi dhe Kosova vendosën mes tyre marrëdhëniet zyrtare diplomatike duke shkëmbyer letrat e marrëveshjes përkatëse. Një fakt i tillë u bë me dijeni nga ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, i cili ka vlerësuar se vendosja e këtyre marrëdhënieve ka ardhur pas
 • KESH: Nuk po shkarkohen më ujëra nga Fierza, Komani apo Vau i Dejës, ja nivelet Tiranë, 16 janar, NOA - Të dhënat më të fundit që i përkasin orës 08:00 të mëngjesit të sotëm në kaskadën e Drinit tregojnë se atje nuk po kryhet më shkarkimi i ujërave nga Fierza, Komani apo Vau i Dejës.
 • Indi, mijëra pelegrinë lahen në ujin e shenjtë të Gangut Hariduar, 16 janar, NOA - Mijëra pelegrinë nga e gjithë India kanë filluar në mëngjesin e sotëm larjes në lumin e Gangut, duke i dhënë rrugë pamjes së jashtëzakonshme të ngjarjes Hindu tradicionale të quajtur 'Kumbh Mela", e cila do të përfundojë në datën 28 prill.
 • Berlini feston 20-vjetorin e mësymjes në zyrat e ish-Stasit Berlin, 16 janar, NOA - Pasi Berlini festoi pak muaj më parë 20-vjetorin e rënies së murit që ndante dy Gjermanitë, dje ai përkujtoi 20-vjetorin e marrjes nën kontroll të qendrës së shërbimit sekret të ish-RDGJ-së, e ashtuquajtura Stasi.
 • Ministrat e Mjedisit të BE mblidhen sot në Sevilia për çështjet e klimës globale Sevilia, 16 janar, NOA - Ministrat e Mjedisit të Bashkimit Evropian do të zhvillojnë sot një takim të ri në kuadrin e bisedimeve për çështjet e klimës në rajon.
 • Haiti, SHBA kryeson ndihmën ndërsa Klinton sot e viziton Porto Prince, 16 janar, NOA - Shtetet e Bashkuara të Amerikës kryesojnë përpjekjet për ndihma humanitare në Haiti, vendin që u godit në mënyrë fatale nga një tërmet para tre ditësh me 10 mijë ushtarë që do përshpejtojnë ndarjen e ndihmave.
 • Terrorizmi, fëmija 8 vjeç përfundon në listën e pasagjerëve të rrezikshëm Uashington, 16 Janar NOA - Michael Winston Hicks, është një djalë amerikan tetë vjeç i cili ka hyrë jo në listat e të vegjëlve me talente të rralla, por të pasagjerëve të rrezikshëm.
 • Fshihej në Londër me identitet të rremë, vjen në pranga vrasësi i Shëmrisë Tiranë, 16 janar NOA - Orët e para të ditës së Shtunë, e gjejnë të riun kukësian Afrim Sinani, në qelitë shqiptare, afro katër vjet pasi ai u arrestua në Mbretërinë e Bashkuar, pasi në bashkëpunim me vëllanë Sokolin që shihni në foto, i kishin marrë jetën një vendasi.
 • Vrau me dashje para 12 vjetësh, ekstradohet 31-vjeçari shkodran Tiranë, 16 Janar NOA - Djali 31-vjeçar i cili 12 vjet më parë kur ishte vetëm 19 vjeç i mori jetën një personi për shkak përplasjesh të vjetra, është kthyer në vendlindje dhe në orët e para të ditës së Shtunë është zhvendosur nga qelitë italiane në ato shqiptare të sigurisë së lartë.
 • Edi Rama në udhëkryq Kryetarja e Parlamentit Jozefina Topalli po përpiqet të provokojë një debat brenda opozitës me shpresën ta përçajë atë lidhur me qëndrimin ndaj parlamentit.