Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2010
 

Lajmet e datës 1 Shkurt 2010

 • Rregullat për bankat sjellin diskutime në Davos Bankierët kishin një mision të qartë në Davos: të krijonin një front të përbashkët kundër futjes së shumë rregullave për bankat. Por ata me siguri që e arritën këtë në mënyrë të kufizuar
 • Shqiptari, murator që shet kokainë Foligno, 1 Shkurt NOA - Është arrestuar në Foligno të Italisë një shqiptar 30 vjeçar që kishte një punë të dyfishtë ku respektivisht ai merrej me ndërtim ku punonte si murator dhe gjithashtu shpërndante dhe lëndë narkotike të tipit kokainë.
 • Axhenda e opozitës dhe humbja e shumëfishtë e Berishës Pas mëdyshjeve të qeverisë për të pranuar rekomandimet e Asamblesë së Këshillit të Evropës për situatën në vend, partitë e vogla opozitare po kërkojnë radikalizimin e protestave dhe rritjen e presionit mbi shumicën në pushtet.
 • Sulmohet seksualisht një vajzë, kapet emigranti Monopoli, 1 Shkurt NOA - Është arrestuar një 21 vjeçar me origjinë shqiptare në Ternana të Italisë. Akuza për të ishte ajo e tentimit për dhunë seksuale ndaj një 30 vjeçare, informon korrespondenti i agjencisë NOA që citon burime policore lokale.
 • Milan zyrtarizon blerjen e Mancinit Milano, 1 Shkurt NOA - Në orët e fundit të merkatos gjatë ditës së sotme ekipi i Milanit ka arritur të marrë në ekipin e saj lojtarin e zikaltërve të Interit, Amantino Mancini.
 • Gjendet duke vdekur një burrë, dyshohet vetëvrasje në rrugë Tiranë, 1 Shkurt NOA - Një person u gjet në grahmat e fundit të jetës dhe vdiq pak minuta pasi mbërriti në spital, pasi u zbulua nga disa kalimtarë në rrugë, bëjnë të ditur për agjencinë NOA, burime zyrtare nga Policia e Tiranës.
 • Formula 1, rikthehen bindshëm Massa dhe Schumacher Valencia, 1 Shkurt NOA - Ka qenë sot dita e parë e provave të Formula 1, për pilotët e këtij sporti kaq emocionues. Një rikthim mjaft bindës ishte ai për Felipe Massën dhe gjermanin Michael Schumcher.
 • Juventus, vjen Zakeroni por jo fitorja Torino, 2 Shkurt NOA - Me ardhjen e Zakeronit si trajner tek skuadra e Juventusit tifozët dhe stafi drejtues i ekipit po pritnin një kthesë të skuadrës ku fitorja në sfidën me Lazion ishte i vetmi rezultat që pritej.
 • Çmimet Kombëtare të Letërsisë, Agron Tufa, shkrimtari i vitit Tiranë, 1 Shkurt NOA/Milena Selimi - Janë ndarë sot në mjediset e MTKRS-së, Çmimet Kombëtare të Letërsisë, me prezencën e Ministrit z.Ferdinand Xhaferi dhe zëv/ministres Znj.
 • Manchester United fiton bindshëm ndaj Arsenalit Londër, 2 Shkurt NOA - Ekipi i Sir Alex Ferguson, Machester United ka treguar edhe njëherë forcën e saj në kampionatin anglez të Premier League ku këtë radhë kishte një sfidë në transfertë mjaft të vështirë për kreun e renditjes kundrejt ekipit të Venger, Arsenalin.
 • Doping, Di Luca skualifikohet për dy vjet Romë, 1 Shkurt NOA - Çiklisti i mirënjohur Italian, fitues i xhiros së Italisë në vitin 2007 Danilo Di Luca rezultoi pozitiv në testin antidoping për "epo", gjë të cilën e kishte marrë gjatë xhiros vitin e shkuar.
 • Fëmija 9 muajsh shpëton mrekullisht në një aksident rrugor Caltanissetta, 1 Shkurt NOA - Një fëmijë vetëm nëntë muajsh ka shpëtuar për mrekulli në një aksident rrugor në të cilin ai u përfshi. Së bashku me prindërit e tij ai po udhëtonte me makinë në periferi të Caltanissetta, ku gjatë rrugës autovetura pësoi një përplasje të rëndë dhe ku hapën
 • Beyonce e tregoi veten, jo thjesht e bukur (Video) {youtube}hhmCyGdKq-g{/youtube} Ja kush janë fituesit e çmimit Grammy Los Anxhelos, 1 Shkurt NOA - Ylli muzikor, Beyonce, dominoi me 6 fitore në çmimet Grammy, që u mbajtën në Los Anxhelos.
 • Masakra e Vidohovës, hetohet indiferenca e policisë ndaj të dyshuarit REPORTAZH - Masakra e Devollit, si nisi prej 2 muajsh Tiranë, 1 Shkurt NOA - Masakra e Vidohovës në të cilën humbën jetën tre vëllezër, ishte një krim që sipas babait të viktimave ishte paralajmëruar nga autori i dyshuar që u kap sot, ndaj policia shpalli zyrtarisht nisjen e hetimeve.
 • Vrasja e deputetit të PS: Së shpejti publikohet autori Tiranë, 1 Shkurt NOA - Për vrasjen e deputetit socialist Fatmir Xhindi së shpejti do të publikohet një emër i autorit të dyshuar të krimit, siguroi sot në një dalje për mediat, Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Agron Kuliçaj
 • Devoll-Durrës, dy masakra të frikshme Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit shpjegon nëse mund të parandaloheshin masakrat e Devollit dhe Durrësit Tiranë, 1 Shkurt NOA - Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Agron Kuliçaj doli sot në një konferencë për shtyp ku foli për ngjarjet e rënda kriminale
 • Masakra në Devoll, policia rrethon autorin, Besim Karaj zgjat duart drejt prangave Fushë-Krujë, 1 shkurt NOA/UPDATE-Foto - Autori i dyshuar i masakrës në Devoll ka përfunduar në "duart" e policisë. Pas rreth katër ditë kërkimesh intensive policia e Korçës ë mbështetur dhe nga forcat speciale të RENEA-s më në fund kanë arrestuar Besim Karajn, i cili dyshohet se vrau me automatik
 • Bashkia e Tiranës:Do protestojmë për të mbrojtur biznesin e vogël Tiranë, 1 shkurt NOA - "Keqardhje për zëdhënësen e qeverisë dhe qeverinë e Sali Berishës, që e vetmja punë që dinë të bëjnë është të shajnë opozitën dhe qeverisjen vendore të saj në Tiranë dhe jo vetëm".
 • Bagdad, një grua kamikaze bën masakër Bagdad, 1 shkurt NOA - Së paku 41 pelegrinë sheitë u vranë dhe 106 mbetën të plagosur sot nga një shpërthim bombe në Bagdat. Lajmin e ka bërë të ditur ministria e Brendshme e Bagdatit e cila njoftoi se një eksploziv i vënë në mesin e një turme pelegrinësh të drejtuar për në qytetin e Qerbelasë
 • Policia e Tiranës gjobit gjatë fundjavës 2301 shoferë, shkelën rregullat e qarkullimit Tiranë, 1 shkurt NOA - Policia e Tiranës ka gjobitur gjatë fundjavës 2301 drejtues mjetesh për shkelje të qarkullimit rrugor ndërsa po vazhdon ende aksionin e saj ndaj shoferëve debitorë.
 • Tiranë, identifikohen autorët e vjedhjeve të çantave Tiranë, 1 shkurt NOA - Dy djem të moshës 20-vjeçare, aktualisht të arrestuar, janë identifikuar edhe si autorë të disa vjedhjeve çantash të kryera në kohë dhe vende të ndryshme në Tiranë.
 • Kandidatët e PDK-së Ramadan Muja dhe Shukri Buja fituan në Prizren dhe Lipjan Prizren, 1 shkurt NOA - Bazuar në rezultatet preliminare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), por edhe në rezultatet që ka shpallë Partia Demokratike e Kosovës (PDK) kandidatët Ramadan Muja, kryetar aktual i Komunës së Prizrenit dhe Shukri Buja, kryetar aktual i komunës së Lipjanit kanë fituar
 • Tiranë, arrestohet 21-vjeçari, qëlloi me armë në banesën e tij Tiranë, 1 shkurt NOA - Qëllon me armë nga banesa e tij, arrestohet në policia një 21-vjeçar. Shërbimet e hetimit të krimit të komisariatit të policisë Nr.
 • Përplas për vdekje me motoçikletë një 65-vjeçar, arrestohet i riu Shkodër, 1 shkurt NOA - Përplas një 65-vjeçar me motorrin e tij, arrestohet i riu. Aksidenti ndodhi mbrëmë në aksin rrugor Shkodër-Muriqan, në vendin e quajtur "Lagjja Dodaj", kur 28-vjeçari Muzafer Landa i cili po udhëtonte me motoçikletën tip Dajan, me targa SH 298 D, ka aksidentuar 65-vjeçarin
 • Amy Winehouse: Me pëlqejnë lidhjet me femrat Londër, 1 shkurt NOA - Këngëtarja Amy Winehouse dhe Blake Filder u divorcuan zyrtarisht në gusht të vitit të kaluar, por megjithatë kanë muaj që planifikojnë mes tyre një martesë të re, për të festuar kështu dashurinë e preferuar të tabloidëve britanik.
 • Berisha takohet me drejtorin e ri të USAID në Tiranë, Joseph C. Williams Tiranë, 1 shkurt NOA - Kryeministri, Sali Berisha priti sot në një takim drejtorin e ri të USAID në Tiranë, Joseph C. Williams, me rastin e emërimit të tij në këtë detyrë, i shoqëruar nga Deborah Jones, zëvendësambasadore e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë.
 • PD, Mëhilli: Zhvillimi i Tiranës vetëm nëse largohet kryetari i bashkisë Tiranë, 1 shkurt NOA - Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Erla Mëhilli ka deklaruar sot para mediave se vetëm ikja e Edi Ramës nga posti i kryetarit të bashkisë së Tiranës do t'i hapë rrugë zhvillimit të kryeqytetit.
 • Rama inspekton punimet në bulevardin "Zhand d'Ark" Tiranë, 1 shkurt NOA - "Plot 6500 metra katrorë gjelbërim dhe hapësirë çlodhëse për një komunitet të tërë në këtë zonë periferike të Tiranës, si një dëshirë e kahershme e komunitetit dhe si një premtim i mbajtur, besoj se janë një tjetër shprehje kuptimplotë e Tiranës që ne po rindërtojmë në çdo bllok
 • Tragjedia e Gërdecit, arrestohet një dëshmitar në Gjykatë, dha dëshmi të rreme Tiranë, 1 shkurt NOA - Arrestohet në sallën e gjyqit një dëshmitar teksa dëshmnte për procesin e tragjedisë së Gërdecit ku mbetën të vdekur 26 persona dhe u plagosën dhjetëra të tjerë.
 • Forcohen valutat në treg, dollari arrin 100 lekë Nga Rajmonda Lajthia Tiranë, 1 shkurt NOA - Valutat kryesore kanë arritur një nivel të ri në këmbimin me lekun vendas, një dollarë amerikan, pas disa vitesh ka arritur vlerën më të lartë duke u këmbyer me mbi 100 lekë, ndërsa monedha evropiane ka arritur pranë kufirit 140 lekë.
 • Masakra në Devoll, policia rrethon autorin, Besim Karaj zgjat duart drejt prangave Fushë-Krujë, 1 shkurt NOA - Autori i dyshuar i masakrës në Devoll ka përfunduar në "duart" e policisë. Pas rreth katër ditë kërkimesh intensive policia e Korçës ë mbështetur dhe nga forcat speciale të RENEA-s më në fund kanë arrestuar Besim Karajn, i cili dyshohet se vrau me automatik tre
 • PS, Balla: Refuzimi i mazhorancës për rekomandimet e KiE po degradon krizën Tiranë, 1 shkurt NOA - Deputeti i Partisë Socialiste, Taulant Balla deklaroi sot para mediave se mazhoranca po degradon krizën politike në vend duke refuzuar rekomandimet e KiE-së.
 • PS, Meksi: Të rishikohet në mënyrë urgjente buxheti i 2010-ës Tiranë, 1 shkurt NOA - Deputetja e Partisë Socialiste, Ermelinda Meksi ka dalë sot në një deklaratë për shtyp me anë të së cilës është shprehur se PS mendon se krahas vëmendjes për zgjidhjen e krizës politike nuk duhet shmangur vëmendja nga ekonomia e cila prej kohësh po shfaq shenjat e krizës.
 • Ligji për diskriminimin, Berisha rrëzon propozimin e OJF, forcon pozitat e Dobjanit Tiranë, 1 shkurt NOA - Kryeministri Sali Berisha i ka dhënë fund debatit mbi kompetencat e institucionit të ri që do të mbrojë qytetarët nga diskriminimi, bazuar në projektligjin e ri që pritet të miratohet në kuvendin e Shqipërisë.
 • Pogradec, vritet te depot e armëve fëmija 13-vjeçar Pogradec, 1 shkurt NOA - Gjendet i vdekur një fëmijë i moshës 13-vjeç pranë depove të armatimit në Vërdovë të Pogradecit. Ngjarja ndodhi mesditën e sotme kur një 13-vjeçar ka qenë duke luajtuar me një moshatarin e tij pranë depove të armatimit.
 • Durrës, tenton të shkojë në Itali me dokumente false, arrestohet kosovari Durrës, 1 shkurt NOA - Një 32-vjeçar kosovar është arrestuar dje nga policia pasi tentoi të kalonte drejt Italisë me dokumente false. Hamdi Halabaku, 32-vjeç lindur në Gjilan Kosovë e banues në fshatin Pozharan, Komuna e Viti, Kosovë, është arrestuar dje pasi u kap në flagrance nga shërbimet
 • Vizat, Berisha: BE do sjellë ekspertë në Shqipëri të monitorojnë proçesin Tiranë, 1 shkurt NOA - Kryeministri, Sali Berisha deklaroi sot gjatë mbledhjes së Komitetit Ndërministror për Liberalizimin e Vizave se në Shqipëri pritet të vijnë një grup i ri ekspertësh nga Bashkimi Evropian për të monitoruar nga afër arritjet që po bën qeveria në kuadër të kërkesës shqiptare për
 • Krujë, punon arat e tij dhe më pas jep shpirt rrugës për në shtëpi Krujë, 1 shkurt NOA - Po kthehej në banesën e tij pas një dite të lodhshme pune në tokat e tij, por nuk ka mundur të mbërrijë gjallë. Ramazan Kullai 70-vjeç lindur e banues në Krujë edhe pse në moshë të thyer nuk hezitonte të jepte kontributin e tij për të punuar tokat.
 • Moti i keq, MPPTT: Ja akset problematike Tiranë, 1 shkurt NOA - Ministria e Punëve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit njoftoi sot se gjatë ditës së djeshme dhe gjate natës, në pjesën veriore, veri-lindore dhe lindore ka pasur reshje të dendura dëbore, që herë pas here ka shkaktuar bllokim të përkohshëm të rrugës.
 • Vrasja në Tiranë, policia gjen autorin të fshehur në një banesë në "Kinostudio" Tiranë, 1 shkurt NOA - Përfundon në qeli autori i dyshuar i vrasjes së 31-vjeçarit Armando Hasani. Forca të shumta të policisë së Tiranës për gjatë gjithë mbrëmjes së të dielës u angazhua për identifikimin dhe arrestimin e autorit të krimit që tronditi dje pasdite kryeqytetin.
 • Vodhi librarinë, kapet autori që iu gjetën gjurmët brenda saj Lezhë, 1 shkurt, NOA - Para dy muajsh do të vidhte librarinë e qytetit të Lezhës, e që atëherë, autori i kësaj ngjarje do të bridhte i lirë megjithëse ndaj tij rëndonin akuzat e prokuororisë se ishte i dyshuari kryesor.
 • Masakër në Meksikë, vriten në lokal 10 veta, plagosen 11 të tjerë Torreoni, 1 shkurt, NOA - Një masakër e vërtetë ka ndodhur në një bar të Meksikës, ku persona të armatosur në një bar të Torreonit kanë hapur zjarr drejt njerëzve që ndodheshin aty duke lënë të vdekur në vend 10 vetë dhe plagosur 11 të tjerë.
 • Trafiku i fëmijëve, 10 amerikanë dalin në gjyq para haitianëve Porto Prince, 1 shkurt, NOA - Një grup prej dhjetë amerikanësh pritet që të dalë sot në gjyq para autoriteteve të Haitit, pasi akuzohen për trafik fëmijësh.
 • Mesiç: Njohja e Kosovës përbën një njohje të realitetit Zagreb, 1 shkurt, NOA - Pas një prononcimi të tij vetën para pak ditësh mbi legjitimitetin e pavarësisë së Kosovës, një tjetër deklaratë pro kësaj të fundit ka mbërritur nga presidenti në largim i Kroacisë, Stipe Mesiç.
 • Moti i keq dhe reshjet bllokojnë disa zona në veri të vendit Dibër, 1 shkurt, NOA - Moti i keq i cili ka shoqëruar gjithë fundjavën dhe madje ditën e parë të javës së re, ka nisur të shfaqë problemet e para serioze në shumë sona të vendit.
 • Ban Ki Mun në Qipro, për negociata mbi bashkimin e ishullit Nikozi, 1 shkurt, NOA - Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun, mbërrin sot në Qipro për të dhënë mbështetjen e tij mbi procesin e negociatave për bashkimin e ishullit.
 • Bashkohet opozita maqedonase pa partitë opozitare shqiptare Shkup, 1 shkurt, NOA - Opozita maqedonase e shoqëruar nga një parti minore turke sot do të promovojë platformën e përbashkët për aktivizimin e frontit opozitar, që do të kundërshtojë ashpër politikën aktuale të VMRO-DPMNE-së me në krye kryeministrin Nikolla Gruevski.
 • Rusia kundër integrimit të veriut të Kosovës: S'ka bazë ligjore Beograd, 1 shkurt, NOA - Planet për integrimin e veriut të Kosovës "nuk kanë bazë ligjore". Një fakt të tillë e ka bërë me dijeni ambasadori i Rusisë në Beograd, i cili në këtë mënyrë ka shprehur edhe mendimin e qeverisë së tij lidhur me çështjen e Kosovës.
 • Eurocontrol: Kompanive ajrore, u duhen tre vjet të marrin veten Bruksel, 1 shkurt, NOA - Kompanive ajrore në Evropë dhe në tërësi në botë, do t'u duhen të paktën 3 vjet për t'u rikthyer në normat e rritjes së qëndrueshme.
 • SHBA nisin fluturimet për të lënduarit e tërmetit në Haiti Porto Prince, 1 shkurt, NOA - Ushtria amerikane do të rifillojë së shpejti procesin e transportimit të të lënduarve gjatë tërmetit në Haiti. Fluturimet në fakt u ndaluan të mërkurën, pasi Florida, aty ku edhe janë dërguar shumica e viktimave, njoftoi për mungesë kapacitetesh për vendosjen dhe trajtimin
 • Masakra e Devollit, policia 30 mijë euro shpërblim për informacion mbi vrasësin Tiranë, 1 shkurt, NOA - Në momentet kur banorët e Vidohovës kanë nisur të shfaqin pakënaqësinë e tyre për moskapjen ende të autorit të masakrës që ndodhi në këtë fshat pak ditë më parë, policia ka vendosur të akordojë një shpërblim për personin që do japë informacion rreth vendodhjes së tij.
 • Puroja e Uinston Çurçillit shitet në ankand për 5 mijë euro Londër, 1 shkurt, NOA - Kur Uinston Çurçill do ta linte përgjysmë një takim urgjent të qeverisë pasi nazistët arritën në Leningrad në vitin 1941, ndoshta nuk imagjinuar se gati shtatëdhjetë vjet më vonë, puroja e tij do të shitej në një ankand për 5.
 • Çmimet Grammy, këngëtarja Beyonce arrin të fitojë 6 çmime Nju Jork, 1 shkurt, NOA - Në natën e çmimeve Grammy, të cilat vlerësohen si më të lartat në botën e muzikës, surpriza ka mbajtur emrin "Beyonce". Kjo pasi këngëtarja që mban këtë emër ka arritur të fitojë plot gjashtë çmime, duke e kthyer në këtë mënyrë në këngëtaren e parë femër në historinë 52-vjeçare
 • Egjipti fiton kupën e Kampionatit Afrikan të Futbollit 2010 Angola, 1 shkurt, NOA - Ekipi i kombëtares së Egjiptit ka mundur të fitojë Kampionatin e Futbollit Afrikan 2010, i cili u mbajt gjatë këtyre dy javëve të fundit në Angola.
 • PDK fiton raundin e tretë në Prizren dhe Lipjan Prishtinë, 1 shkurt, NOA - Raundi i tretë i zgjedhjeve lokale në Kosovë, mbajtur dje përkatësisht në komunat e Prizrenit dhe Lipjanit, njeh si fituese Partinë Demokratike të Kosovës (PDK).
 • Politika dhe kultura Kur nuk bashkëjetojnë kultura dhe politika, atëherë zakonisht krijohen mitet për politikaj, krijohen mite të rreme për nacionin, krijohen ideologji të rrezikshme, çfarë kemi përjetuar edhe ne shqiptarët, dukuri këto të cilat në përmasa paksa më të reduktuara, i përjetomë çuditërisht edhe sot
 • Seldi i Big Brother 3, zbulohen videoklipet (Video) {youtube}KkVbd9CPt-k{/youtube} Tiranë, 1 Shkurt 2010 NOA - Djali i cili ka rrëmbyer zemrat e shumë vajzave që ndjekin edicionin e tretë të Big Brother Albania, zbulohet të ketë bërë një videoklip të cilin e shihni këtu, ku shfaqet në një interpretim si përpjekje talenti në këngë.