Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2011
 

Lajmet e datës 7 Shkurt 2011

 • Sa të mbrojtur janë gazetarët në Shqipëri? Një vendim i komisionit hetimor parlamentar për të hetuar mbi tabulatet telefonike të disa gazetarëve në lidhje më demonstratën antiqeveritare të 21 janarit shkaktoi reagime të forta brenda dhe jashtë Shqipërisë
 • Parlament, miratohen dy projektligje të rëndësishme Tiranë, 7 Shkurt, 2011 NOA - Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut miratoi sot dy projektligje të rëndësishme, përkatësisht shtesën në ligjin “Për aderimin në konventën “Për eliminimin e të gjitha formave të diskriminimit ndaj grave” si dhe një projektligj
 • Drejtuesit e “Top Gear”: Shqipëria, fole e mafies së makinave Londër, 7 shkurt 2011, NOA - Drejtuesit e emisioni të njohur për automjetet “Top Gear” e kanë shkelur etikën e humorit anglez në dokumentarin e transmetuar në “BBC” për vizitën e tyre në Shqipëri.
 • Ku mbeti besueshmëria e Perëndimit? Aleati më i madh i islamit militant gjithmonë ka qenë hipokrizia e Perëndimit. Dhe në vazhdimësi, Perëndimi ka mohuar vlerat e veta në Lindjen e Mesme, duke i dhënë autokracisë përparësi para demokracisë.
 • Gary Moore, një humbje për muzikën Gary Moore, kitaristi i njohur i muzikës bluz dhe rock ndërroi jetë në moshën 58 vjeçare. Rrethanat e vdekjes së tij janë të paqarta. Menaxheri i grupit irlandez Thin Lizzy të rrokut, grup me të cilin Gary Moore u bë i njohur, tha se trupi i tij pa jetë u gjet në një hotel luksoz në Costa del
 • Kur do të nisë dialogu Prishtinë-Beograd Prishtinë, 7 Shkurt 2011 - Bisedimet me Serbinë mund të nisin pas konsolidimit të institucioneve të Republikës së Kosovës dhe pas përcaktimit të agjendës dhe strukturës së dialogut, thotë zëvendësministrja në largim e Punëve të Jashtme, Vlora Çitaku.
 • Plaçkitet kisha e Shna Ndout Lezhë, 7 Shkurt 2011/ Ervin Tirana – Plaçkitet Kisha e “Shna Ndout” në qytetin e Laçit, policia kap afër varrezave një mjet që transportonte mallra të vjedhur nga objekti kristian dhe arreston autorin e dyshuar.
 • Vjedhje me dhunë në Lezhë, kapet Paloka Lezhë, 7 Shkurt 2011 NOA/ Ervin Tirana – Një i ri nga Lezha u arrit të vihej në pranga mbrëmjen e sotme pasi është i vetmi i dyshuar për një vjedhje me dhunë që ka ndodhur në këtë zonë.
 • Kujtohen 30 ushtarët e vrarë në Malin me Gropa Përkujtohet 30 vjetori i tragjedisë së Fekenit ku humbën jetën 11 ushtarakë të FA. Përfaqësues të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Forcave të Armatosura vendosin kurora me lule mbi obeliskun e kujtesës
 • Fratini: Hetim ndërkombëtar për akuzat e Martit Romë, 7 shkurt, NOA – Realizimi i hetimeve ndërkombëtare mbi akuzat për kryerjen e trafikut të organeve në Kosovë, nga ish-Ushtria Çlirimtare, janë mënyra e vetme për të zbuluar të vërtetën rreth tyre.
 • Obama: Egjipti ka ndryshuar tashmë Uashington, 7 shkurt, NOA – Egjipti ka ndryshuar tashmë, ai nuk do të kthehet prapa në gjendjen që ka qenë dhe është e qartë që populli i Egjiptit kërkon zgjedhje të lira dhe të ndershme.
 • Nënshtetësia greke për emigrantët, e paligjshme Athinë, 7 Shkurt 2011 / Niko Anagnosti - Në Greqi, 7 gjykatës të seksionit të 4-të të Këshillit të Shtetit shpallën të paligjshëm votimin e imigrantëve në zgjedhjet vendore të nëntorit të kaluar si edhe dhënien e nënshtetësisë greke fëmijëve të imigrantëve.
 • Si po dështon multikulturalizmi Pas kancelares gjermane Angela Merkel, ka qenë kryeministri britanik Dejvid Kamerun, i cili gjatë fundjavës deklaroi se multikulturalizmi ka dështuar.
 • Jo, Shqipëria nuk është Tunizia Rama, në vend që të shfrytëzonte dështimet e qeverisë së qendrës së djathtë për ta sulmuar në planin moral, ka preferuar t'u dedikohet sfidave të brendshme dhe eliminimit të rivalëve të vetë në kampin socialist
 • Kristofer Dell: Një koalicion i qëndrueshëm, nuk varet thjesht nga numrat Uashington, 7 shkurt, NOA - Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë thotë se sfidat kryesore të qeverisë së re do të jenë forcimi i shtetit ligjor dhe përmirësimi i gjendjes ekonomike.
 • Familjarët e Gërdecit: Drejtësia i dëshpëroi shqiptarët me lirimin e të pandehurve Tiranë, 7 shkurt, NOA – Drejtësia i dëshpëroi shqiptarët me vendimin për lirimin e të pandehurve të çështjes “Gërdeci”. Kështu është shprehur avokati i familjarëve të viktimave të Gërdecit, Dorian Matlija duke pohuar në këtë mënyrë qëndrimin e tyre pas komunikimit të vendimit të gjykatës
 • Kuvendi miraton kalendarin e punimeve, mungon opozita Tiranë, 7 shkurt, NOA – Konferenca e Kryetarëve diskutoi sot dhe miratoi në unanimitet kalendarin 3-javor të punimeve përgjatë datave 7-24 shkurt.
 • Vdes gruaja në aksident, zhduket autori Kukës, 7 Shkurt 2011 - Një grua e moshuar humbi jetën në një aksident automobilistik në qendër të qytetit të Kukësit, ndërsa një grua tjetër ka mbetur e plagosur rëndë.
 • Kreu i G99: Ngjarjet e fundit shqetësuese, demokracia shqiptare e rrezikuar Tiranë, 7 shkurt, NOA – “Ne i shohim ngjarjet e fundit si shumë shqetësuese. Akuzat dhe sulmet që janë bërë mbi institucionet rrezikojnë demokratizmin e vendit, rrezikojnë demokracinë në Shqipëri”.
 • Xhanfise Keko merr titullin "Nderi i Gjirokastrës” Gjirokastër, 7 Shkurt 2011 NOA - Regjisorja e njohur e filmave për fëmijë, Xhanfise Keko, u nderua dje me titullin "Nderi i Gjirokastrës", (pas vdekjes), nga Bashkia e Gjirokastrës, vendi i lindjes, me motivacionin "Për kontribut të shquar në zhvillimin e kinematografisë dhe kulturës shqiptare".
 • Italia turistike, vendimi: Mos nderni më rroba nëpër dritare! Venecia, 7 shkurt, NOA - Në emër të trashëgimisë historike, drejtuesit lokalë të qyteteve italiane kanë dalë me vendimin e ndalimit të nderjes së rrobave nëpër dritare.
 • Edi Rama goditet me shami në varrimin e Aleks Nikajt Lezhë, 7 Shkurt 2011 NOA/ Update – Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama, goditet lehtë me shami nga një prej familjarëve të Aleks Nikajt i cili sot u përcoll për në banesën e fundit.
 • Irani censuron dhe të ngrënit: Ndal picave dhe fast food-eve! Teheran, 7 shkurt, NOA - Në programet e kuzhinës, në televizionet iraniane është e ndaluar rreptësisht shfaqja e recetave ushqimore të huaja.
 • Senatorja: Doni qeveri të re? Mos bëni seks Ky lajm është pjesë e paketës së shërbimeve për abonentët. Nëse doni të pajiseni me një emër përdoruesi dhe fjalëkalim që të përfitoni lajmet ekskluzive dhe shërbimet e tjera të Agjencisë NOA, dërgoni një kërkesë tek pr@noa.
 • Berisha-Topi, kulisat e anulimit të ceremonisë Ky lajm është pjesë e paketës së shërbimeve për abonentët. Nëse doni të pajiseni me një emër përdoruesi dhe fjalëkalim që të përfitoni lajmet ekskluzive dhe shërbimet e tjera të Agjencisë NOA, dërgoni një kërkesë tek pr@noa.
 • Fiton llotarinë dhe shpëton kompaninë, shefin e mban si vartës Paris, 7 shkurt, NOA - "Më erdhi keq për të, pasi më kërkoi ta mbaja në punë se ndihej i pashpresë dhe vendosa ta mbaj si vartësin tim”. Këto fjalë ka thënë Aleksandri 50-vjeçar, i cili këto ditë u bë njeriu më i përfolur në Francë, falë fitimit të plot 10 milionë eurove në një llotari.
 • Rama: Saliu hedh vrer dhe baltë mbi opozitën Tiranë, 7 shkurt, NOA – “As sot, në ditëvarrimin e viktimës së katërt të dorës së shtetit, Saliu, i pari i Koalicioni të Turpit, nuk rreshti së sulmuari opozitën dhe së bëri presion mbi prokurorinë e mbi shtypin e panënshtruar ndaj tij”.
 • Berisha pret nesër komandot që kthehen nga Afganistani Tiranë, 7 shkurt, NOA – Ditën e nesërme, ora 10.00, kryeministri Berisha do të presë kontigjentin e trupave shqiptare që kthehen nga misioni në Afganistan.
 • Parashikimi i motit për 8 Shkurt 2011 Tiranë, 7 shkurt, NOA – Nje qender me presion te larte atmosferik eshte vendosur ne territorin shqiptar duke sjelle kushte te qendrueshme atmosferike.
 • Shkolla Kombëtare e Koreografisë, aty ku përgatiten talentet e baletit dhe skenës Tiranë, 7 Shkurt 2011 NOA - Shkolla e Mesme Kombëtare e Koreografisë është i vetmi institucion në Shqipëri që përgatit talentet në fushën e baletit dhe kërcimit.
 • PD: Pas Delijorgjit, Rama dhe mafia e tij Tiranë, 7 shkurt, NOA – “Dalja nga burgu e Delijorgjit, e shokëve të tij është degradimi i qëllimshëm i sabotuesve të procesit, grupeve te caktuara të lidhura me z.
 • Prifti: Nga sot, pjesë e Opozitës së Bashkuar Tiranë, 7 shkurt 2011, NOA – Pas plasjes së skandalit përmes videos së përgjuar Meta-Prifti, e cila pasoi dorëheqjen e ish-zëvendëskryeministrit dhe Ministrit të Ekonomisë, Ilir Meta për shkak të aferave korruptive që denoncoheshin në videon e përgjuar nga ish-ministri i Ekonomisë Dritan Prifti,
 • PS: Përgjegjësit e Gërdecit, Berisha dhe i biri kanë kapur drejtësinë Tiranë, 7 shkurt 2011, NOA – Selia rozë ka akuzuar sot Kryeministrin e vendit Sali Berisha se ka kapur sistemin e drejtësisë dhe se përgjegjës për tragjedinë e Gërdecit ku humbën jetën 26 qytetarë të pafajshëm është ai dhe i biri i tij, Shkëlzen Berisha, të cilët janë bashkëpunëtorë të ngushtë të
 • Gjykata: Mos përdorni politikisht lirimin e të pandehurve të Gërdecit Tiranë, 7 shkurt 2011, NOA – Pas lirimit nga burgu dhe vendimit për lënien në arrest shtëpie të tre të pandehurve të çështjes Gërdeci, Mihal Delijorgjit, Sokol Ngjecit dhe Ylli Pinarit, Gjykata e Tiranës i ka bërë thirrje forcave politike në vend të mos përdorin politikisht këtë vendim të saj, ndërkohë
 • Lezhë, i jepet lamtumira e fundit Aleks Nikaj Lezhë, 7 shkurt 2011, NOA – Një ditë pas mbërritjes së trupit të pajetë në aeroportin “Nënë Tereza” të Rinasit sot pas mesditës familjarë dhe krerë të opozitës i kanë dhënë lamtumirën e fundit, 35-vjeçarit Aleks Nikaj, demonstruesit të katërt të qëlluar me armë në demonstratën e 21 janarit, i cili
 • LSI: Reforma zgjedhore jo tekë kryetarësh partish Tiranë, 7 shkurt 2011, NOA – Ndërkohë që mbeten rreth tre muaj nga mbajtja e zgjedhjeve vendore të 8 majit, Lëvizja Socialiste për Integrim ka rishprehur shqetësimin e saj për mungesën e vullnetit politik për kryerjen e reformës së re zgjedhore, e cila sipas LSI-së është e domosdoshme, për të garantuar
 • Kosovë, arrestohet një femër, trafikonte e mashtronte emigrantë Podujevë, 7 shkurt 2011, NOA – Me akuzat për trafikimin e klandestinëve dhe mashtrim, hetuesit e krimit të organizuar në Stacionin Policor të Podujevës, kanë vënë në pranga një femër të dyshuar, për mashtrimin e disa personave me premtimin për vizë duke përfituar rreth 15.
 • PS: Ilir Meta përgjegjësi për të vrarët e 21 janarit Tiranë, 7 shkurt 2011, NOA – Ndërkohë që në orën 15.00 është lajmëruar mbledhja e tryezës së opozitës së bashkuar për një dëgjesë me ish-ministrin e Ekonomisë Dritan Prifti, njëherësh protagonisti i videos së përgjuar Meta-Prifti, selia rozë ka akuzuar Kryetarin e LSI-së Ilir Meta se ishte pikërisht
 • Berisha: Tani, bashkëpunim total me Ina Ramën Tiranë, 7 shkurt 2011, NOA – Kur gjatë tërë kësaj periudhe të pas ngjarjeve të 21 janarit Kryeprokurorja Ina Rama u shënjestrua nga mazhoranca si një nga aktoret e puçit të shtetit të udhëhequr nga lidershipi i opozitës, Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar sot se qeveria do të bashkëpunojë me
 • Berisha: Në janarin e puçit, eksportet u rritën me 64 % Tiranë, 7 shkurt 2011, NOA – Kryetari i Partisë Demokratike dhe Kryeministri Sali Berisha e ka cilësuar sot muajin janar të këtij viti si muajin e sukseseve të papërmbajtshme në eksportet e vendit, të cilat në krahasim me janarin e vitit 2010 kanë një rritje prej 64 përqind.
 • Kaladze, shoping me bashkëshorten në Milano Milano, 7 Shkurt NOA - Futbollisti gjeorgjian Kakhaber Kaladze, aktualisht mbrojtës i Xhenovas, gjithmonë ka në zemër Milanon dhe kjo jo vetëm se ka qenë një futbollit i kësaj skuadre.
 • Tentuan të djegin “Tuaregun”, arreston 3 persona Tiranë, 7 shkurt, NOA – Tre të rinj janë arrestuar nga policia e Tiranës pasi kanë tentuar të djegin një makinë luksoze. Ngjarja ka ndodhur në datën 2 shkurt, ndërkohë që vetëm sot është bërë publik nga policia.
 • Njoftim nga Banka e Detit të Zi Banka e Detit të Zi për Tregti e Zhvillim (BSDTDB) në bashkëpunimin e mbështetjen e ekonomisë shqiptare dhe në kuadrin e bashkëpunimit rajonal për periudhën afatmesme 2011-2014 do të prezantojë nesër strategjinë e saj në vendin tonë.
 • Kacin: Raporti i Martit të hetohet nga EULEX Beograd, 7 shkurt, NOA - Raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë Jelko Kacin, ka deklaruar se përveç bashkëpunimit me Tribunalin e Hagës, që për Serbinë është "kushti i të gjitha kushteve", nuk duhet harruar as çështjet e tjera të hapura si dialogu me Prishtinën dhe reforma e sistemit të gjyqësorit
 • Kapet me heroinë, arrestohet 33-vjeçari Tiranë, 7 shkurt, NOA – Një 33 vjeçar është arrestuar nga Policia e Tiranës për mbajte të lëndëve narkotike. Bëhet fjalë për Ervin Qemal Leli, banues në Tiranë.
 • “Merlot i Vjetër”, sekuestrohen produkte pa etiketa Tiranë, 7 shkurt, NOA - Forcat e Policisë kanë arrestuar dje një 59-vjeç për tregëtim të mallrave pa etikete dhe pa pulla fiskale. Personi i arrestuar është Klement Petro Piro, banues në Tiranë.
 • “Arrest shtëpie” për Delijorgjin dhe Pinarin Tiranë, 7 shkurt, NOA – Mihal Delijorgji dhe Ylli Pinari do të qëndrojnë në arrest shtëpie. Kjo është masa që ka dhënë gjykata sot për dy personat e arrestuat për tragjedinë e Gërdecit ku humbën jetën 26 persona.
 • “Lajthitja” e konsullit grek Ikonomus “Qytetarët e krishterë në Korçë nuk kanë nevojë të shohin varret e etërve të tyre në çfarë gjuhe janë shkruar për të përcaktuar kombësinë e tyre, pasi qenien e tyre nuk e kanë vënë asnjëherë në dyshim.
 • Demonstrata, Nard Ndoka paditet nga policia Tiranë, 7 shkurt, NOA – Kryetari i Partisë Demokristiane Nard Ndoka është paraqitur sot në Prokurorinë e Tiranës për të dëshmuar për ngjarjet e datës 21 janar.
 • “Pronësi me Drejtësi”: 3000 krime për pronat që nga ‘91 Tiranë, 7 shkurt, NOA - Kryetar i Shoqatës Kombëtare të të Shpronësuarve “Pronësi me Drejtësi”, Rrapo Danushi, kërkon nga ambasadorët e BE dhe SHBA në Tiranë që të ndikojnë tek klasa politike për zgjidhjen e çështjes së pronës.
 • Tom Doshi dëshmon në Prokurori Tiranë, 7 shkurt, NOA - Tom Doshi dhe Paulin Sterkaj janë dy deputetët e Partisë Socialiste që pritet të dëshmojnë sot në Prokurorinë e Tiranës në lidhje me ngjarjet e datës 21 janar.
 • Aksidenti, vdes 26-vjeçari nga Libohova Gjirokastër, 7 shkurt, NOA, Update, - Bashkim Çavani, 26-vjeçari nga Libohova humbi jetën orët e para të mëngjesit të sotëm në afërsi të fshatit Lazarat në Gjirokastër.
 • Serbët rrahin barbarisht një fëmijë në Mitrovicë Mitrovicë, 7 shkurt, NOA - Një 14-vjeçar nga qyteti i Vushtrrisë është rrahur në mënyrë brutale nga disa të rinj në veri të Mitrovicës. Ai është shtruar për trajtim mjekësor në Prishtinë.
 • Dokumenti i plotë/Memorandumi “Mustafaj” për PD Tiranë, 7 janar, NOA – Një projekt për rikthimin e PD-së në identitetin e saj të djathë. Me pak fjalë ky është thelbi i memorandumit të prezantuar dje nga Besnik Mustafaj në mbledhjen e Këshillit Kombëtare të Partisë Demokratike.
 • Sot varrimi i Aleks Nikës Lezhë, 7 shkurt, NOA – Familjarët, të afërmit dhe përfaqësuesit e opozitës do të përcjellin sot për në banesën e fundit Aleks Nikaj, demonstruesin që humbi jetën në 21 janar.
 • Zgjedhjet, gati negociatat për koalicionin e ri Prishtinë, 7 shkurt, NOA - Që nga dita e sotme, kur pritet që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) të certifikojë rezultatet e zgjedhjeve parlamentare që u mbajtën më 12 dhjetor të vitit të kaluar, Partia Demokratike e Kosovës (PDK) do të nisë negociatat me subjektet politike për qeverinë e re të
 • Obama: Vëllazëria Myslimane, anti-amerikane SHBA, 7 shkurt, NOA "Egjipti nuk do të jetë më ashtu siç ka qenë" deklaroi presidenti Obama për mediat amerikane. Obama ka përsëritur se koha për ndryshime në Egjipt është tani.
 • Ndërrimi i kombësisë, KLD inspektim në Gjykatën e Korçës Korçë, 7 shkurt, NOA – Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka vendosur të njoh nga afër situatën në jug të vendit në lidhje me ndërrimin e kombësive. Zëvendëskryetari i KLD-së, Kreshnik Spahiu ka qenë sot në një takim me drejtuesit e Gjykatës në Korçë.
 • Pasqyra e Shtypit, 7 Shkurt 2011 Tiranë, 7 shkurt, NOA – Gazetat e datës së sotme pasqyrojnë gjerësisht mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike. Një vend të veçantë zë dhe dokumenti i paraqitur nga Besnik Mustafaj për reformimin e Partisë Demokratike.
 • Fratini anulon vizitën në Kosovë, shkon në Serbi Ministri i Jashtëm i Italisë, Franko Fratini ka anuluar vizitën që kishte planifikuar ta zhvillonte në Kosovë, ka bërë të ditur ambasada italiane në Beograd.
 • Aksident në Gjirokastër, një i vdekur Gjirokastër, 7 shkurt, NOA – Një person ka humbur jetën mëngjesin e sotëm në qytetin e Gjirokastrës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të fshatit Lazarat.
 • “Facebook” dhe “revolucioni” në Mesdhe Revolucioni i gjelbër iranian kishte një martire me emrin Neda, 26-vjeçarja që u qëllua me snajper në kokë, ndërsa kishte dalë në protestë kundër zgjedhjeve të vjedhura presidenciale në verën e vitit 2009.
 • Sot gjyqi ndaj themeluesit të WikiLeaks Londër, 7 shkurt, NOA - Drejtësia britanike vendos sot nëse do të lejohet dërgimi në Suedi i themeluesit të WikiLeaks-it, Xhulian Aasanzh. Ky i fundit akuzohet nga autoritetet suedeze për disa krime seksuale.
 • Takimi i liderëve në Maqedoni, mungon Thaçi Shkup, 7 shkurt, NOA - Në Maqedoni sot mbahet takimi i liderëve të partive parlamentare të organizuar nga presidenti Gjorgje Ivanov për tejkalimin e krizës politike.
 • OSBE, plan mbështetje për drejtësinë Prezenca e OSBE-së nis diskutimet për një program të ri masteri në mbështetje të shërbimeve sociale në sistemin e drejtësisë
 • Krasic nuk do të nisë titullar kundër Interit Torino, 7 Shkurt NOA - Juventus është duke shijuar fitoren e fundit kundrejt Cagliari dhe po mendon për sfidën e vështirë të javës së ardhshme kundrejt zikaltërve të Interit.
 • OSCE Presence in Albania launches discussions on new Masters degree to improve social services in justice system Tirana, February 7, 2011 NOA – The development of a new interdisciplinary advanced programme of studies, with the goal of improving the standards of social services in general and in particular of those offered by the justice system, will be discussed at a roundtable meeting organized by the OSCE
 • Cameron Criticizes ‘Multiculturalism’ in Britain By John F. Burns Faced with growing alarm about Islamic militants who have made Britain one of Europe’s most active bases for terrorist plots, Prime Minister David Cameron has mounted an attack on the country’s decades-old policy of “multiculturalism,” saying it has encouraged
 • Lily Allen, martesa më 11 qershor Angli, 7 Shkurt NOA - Më në fund është fiksuar dhe data e martesës mes Lily Allen dhe Sam Cooper: 11 qershor. Ceremonia do të zhvillohet në një kishë të vogël pranë shtëpisë së këngëtares dhe do të jetë mjaft intime.
 • Kate Moss, në fillim martesa më pas kalamajtë Londër, 7 Shkurt NOA - Më në fund ikona e modës në Britani është duke u marrë një drejtim të vendosur. Top modelja britanike dhe muzikanti Jamie Hince, kanë njoftuar se do të martohen dhe më pas dëshirojnë një djalë.
 • Protestuesit sulmojnë shtëpinë e Berluskonit Milano, 7 Shkurt 2011 NOA – Një grup qytetarësh italianë kanë sulmuar gjatë orëve të natës vilën e kryeministrit Silvio Berluskoni. Në krye të turmës ka qenë organizata Popolo Viola, një organizatë anarkike.
 • Vritet mesfushori i Corinthias Brazil, 7 Shkurt NOA - Mesfushori i Corinthias, William Morais, është vrarë gjatë një përpjekje për të grabitur në Belo Horizonte, në Brazil. Lojtari, 19 vjeçar, i huazuar tek America-MG, sapo ishte larguar nga një festë, ku më pas u prek nga goditjet e një arme zjarri në gjoks dhe ka vdekur në çast
 • Lirohet pas 20 vitesh, e mbyllur në shtëpi nga bashkëshorti Brazil, 7 Shkurt NOA - Policia braziliane i ka kthyer lirinë një gruaje, e cila ishte mbyllur në shtëpi për njëzet vjet pa pasur ndonjë mundësi kontakti me botën e jashtme.
 • Skandal në partinë Rusia e Bashkuar, ish-modelja pozon gjysmë e zhveshur Rusi, 7 Shkurt NOA - Skandal në partinë Rusia e Bashkuar, e udhëhequr nga Kryeministri rus Vladimir Rusisë. Anastasia Volochkova, ish-balerina bukuroshe, shumë shpesh e përfolur për sjelljet e saj ekstravagante, ka pozuar e zhveshur për një fotograf dhe më pas është përjashtuar menjëherë nga partia
 • Nokia N9, të dhëna tepër mbresëlënëse Finlandë, 7 Shkurt NOA - Nga një fotografi debug janë treguar specifikimet e detajuara teknike të një smartphone të ri Nokia, me sistem operativ Android, i cili me shumë gjasa mund të jetë i shumëprituri Nokia N9 , që po shpresohet të prezantohet në Kongresin Botëror Mobile në Barcelonë.
 • Prifti që kishte flirtuar më të ëmën Itali, 7 Shkurt NOA - Kishte arritur të zbulonte nëpërmjet letrave të tyre plot pasion, një romancë dashurie, nëse mund të quhet e tillë, mes një nëne dhe një prifti 38 vjeçar nga Belluno.
 • Allegri: Jemi ende në krye Milano, 7 Shkurt NOA - Barazimi kundrejt Genovas, me sa duket nuk e ka shqetësuar teknikun e Milanit Massimiliano Allegri. Ai është ende i bindur se skuadra e tij ka një avantazh të mirë të pikëve në favor për të vazhduar në rrugën drejt fitores së kampionatit.
 • Elena, vajza nga Tirana që përdoret në Londër Londër, 7 Shkurt 2011, NOA - Ajo quhet Elena dhe është 25 vjeç. Është larguar nga Shqipëria në vitin 2007, me ëndrrën e perëndimore për të filluar një jetë më të mirë.