Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2010
 

Lajmet e datës 19 Janar 2010

 • Kaka, vijnë kritikat e para Madrid, 20 Janar NOA - Kanë ardhur kritikat e para për lojtarin e Realit të Madridit Rikardo Kaka. Këto kritika kanë ardhur pikërisht nga revista spanjolle e cila i ka ndenjur gjithnjë afër ekipit të "los blanco", "As" e cila ka folur për rendimentin e lojtarit.
 • Pse Amerika dhe Kina do të përplasen Përplasja e kompanisë "Google" me Kinën ka të bëjë më shumë se sa thjesht me fatin e një kompanie të vetme Nga Gideon Rachman* Vendimi i kompanisë për t'u tërhequr nga Kina, nëse qeveria kineze nuk ndryshon politikat mbi censurën, tregon marrëdhëniet gjithmonë e më shumë problematike
 • Një shtet informal në duar informale Diplomatët evropianë po përpiqen t'i japin shtysë procesit të negociatave mes qeverisë dhe opozitës duke rritur presionin për të hyrë Partia Socialiste në parlament.
 • Fashizmi në rritje në Rusi Dymbëdhjetë muaj pas vrasjes së dyfishtë, në Moskë, të avokatit Stanislav Markelov dhe gazetares Anastasia Baburova, mbështetësit dhe familjarët thonë se vdekja e tyre ndërlidhet me ekstremizmin e djathtë në rritje në Rusi, dhe se qeveria duhet të veprojë
 • Publikohen statistikat e krimit të vitit 2009 në Mitrovicë Mitrovicë, 19 janar, NOA - Si rezultat i një pune të vazhdueshme dhe zbatim i strategjisë dhe filozofisë policore të zgjedhjes së krimit dhe problemeve të orientuara në punën e përbashkët me të gjitha komunitetet, Drejtoria Rajonale e Policisë në Mitrovicë, gjatë vitit 2009 ka shënuar një rënie të
 • Paratë e emigrantëve po zhduken Ulja e remitancave të emigrantëve në nivele të papërfillshme po ndikon në sistemin bankar shqiptar duke e mbajtur euron në nivele të larta në raport me lekun
 • Pakt mes Policisë dhe Shërbimit Korrektues të Kosovës Prishtinë, 19 Janar NOA - Nënshkruhet Marrëveshja e Mirëkuptimit në mes të Policisë se Kosovës dhe Shërbimit Korrektues të Kosovës. Marrëveshja është nënshkruar sot në Prishtinë nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë se Kosovës z.
 • Milan, Pato jashtë dhe për 3 javë të tjera Milano, 19 Janar NOA - Lajme të këqija në ekipin e Milanit dhe për teknikun e saj brazilianin Leonardo. Me sa duket pas kontrollit të stafit mjekësor në Milanelo, mjekët e ekipit thanë se Pato do t'i duhet të qëndrojë dhe tre javë të tjera larg fushave të lojës gjë që do të thotë se braziliani nuk
 • A do të ketë xhami dhe kishë në sheshin e Shkupit? Në vendin ku tani ndodhet sheshi kryesor i Shkupit, dekada më parë ka ekzistuar një xhami dhe një kishë. Sot ato nuk ekzistojnë më. Iniciativa për rindërtimin e tyre ka politizuar opinionin
 • Ja 328 kriminelët serbë gjatë luftës në Kosovë Prishtinë, 19 Janar NOA - Në raportin e mposhtëm, gjenden emrat e 328 kriminelëve serbë që sollën masakra të pashoqe në Kosovë: Rasti: Reçak Sipas dëshmitarëve që mbijetuan krimin, në vrasjen e bashkëfshatarëve të tyre (përveç njësive militare dhe paramilitare serbe) morën pjesë edhe serbët
 • Elvisi dhe Fabiani, kapen dy shqiptarët trafikantë Trento, 19 Janar NOA - Ditën e sotme në Trento të Italisë janë arrestuar tre persona të cilët mbanin një sasi të konsiderueshme të lëndëve narkotike ku midis tyre ishin dhe dy shqiptarë, informon korrespondenti i agjencisë NOA.
 • Juventus, rebelohen tifozët Torino, 19 Janar NOA - Pas një disfate tjetër, e ardhur kjo javën e fundit në kampionatin italian, ajo përballë Chievos dhe pas një rënie në klasifikim, tifozët e Juventus nuk mund të mbajnë më dhe janë të gatshëm për tu futur ata në fushën e lojës, kjo si një shenjë proteste kundrejt drejtuesve,
 • Kelmendi me senatorin Marti: KE të ndihmojë për gjetjen e të zhdukurve Prishtinë, 19 Janar - Hajdin Islami/ - Në takimin e zhvilluar në mes të Ministres së Drejtësisë, Nekibe Kelmendi dhe Senatorit Dik Marty, raportues i Këshillit të Evropës për persona të zhdukur, u bisedua për ndihmën që Këshilli i Evropës mund të japë për zbardhjen e fatit të personave të zhdukur
 • Shtatë vetëvrasje në dy javë Ariana Kasapolli - Selani Prishtinë, 19 Janar - Statistikat zyrtare të Policisë së Kosovës tregojnë se dukuria e vetëvrasjes dhe tentim-vetëvrasjes, në dy javët e para të muajit janar të këtij viti, ka qenë alarmante.
 • Delli i Tinës Populli i Kosovës, por sidomos institucionet tona prej të cilës ishin në zor, morën frymë më lirshëm kur ajo shkoi. VETËVENDOSJE!-a pat organizuar edhe aheng dhe aksion simbolik me dy kukulla, Fatmir Sejdiun e Hashim Thaçin, duke i kënduar Tina Kaidanowit këngë vajtuese dhe duke e lutur me lot në
 • Obama ka premtuar më shumë se ç'mund të realizojë Mbyllja e kampit në Guantanamo dhe largimi nga praktikat e dyshimta të erës së Bushit në kuadër të luftimit të terrorizmit ishin premtimet kryesore të Barack Obamës, kur mori postin e presidentit amerikan
 • Skandal me patentat, 4 zyrtarë në pranga Mitrovicë, 19 Janar, NOA - Hetuesit rajonalë të sektorit të auto-krimeve në rajonin e Mitrovicës, vënë në pranga katër persona zyrtarë për një sërë veprash penale; keqpërdorim i detyrës zyrtare, pranimi i mitos, falsifikim i dokumenteve dhe ushtrim të ndikimit.
 • Salla e Byrosë parlamentare të Kuvendit merr emrin e Pjetër Arbnorit Tiranë, 19 janar NOA - Në përkujtim të 75- vjetorit të lindjes së Pjetër Arbnorit, politikanit, shkrimtarit, dhe humanistit, emri i tij u përjetësua sot në Parlamentin e Shqipërisë, me emërtimin e sallës kryesore të mbledhjeve parlamentare, atë të Byrosë dhe Konferencës së Kryetarëve.
 • Presidenti Topi ngushëllon familjen Pano për vdekjen e futbollistit, Panajot Pano Tiranë, 19 janar NOA - Presidenti i Republikës, Bamir Topi i shprehu ngushëllimet më të ndjera familjes Pano për ndarjen nga jeta të futbollistit të shquar të Klubit Sportiv ‘'Partizani'' dhe ekipit kombëtar shqiptar, Panajot Pano, i cili është dekoruar nga Kreu i shtetit edhe me Urdhrin ‘'Nderi
 • Shuhet legjenda e futbollit shqiptar, Panajot Pano Tiranë, 19 Janar NOA - Legjenda e futbollit shqiptar Panajot Pano ndahet nga jeta në moshën 71-vjeçare, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
 • Përmbytjet, PS: Korça e Pogradeci ndihma për shkodranët Tiranë, 19 janar NOA - Shtabi i Ndihmës i ngritur nga Partia Socialiste në qarkun e Shkodrës vazhdon të koordinojë nevojat e banorëve të zonave të përmbytura me ato çka qytetarët e qyteteve të ndryshme mund të ofrojnë për shkodranët që pësuan dëme të mëdha në banesa, toka të mbjella, bagëti.
 • Ministrja e Drejtësisë, Nekibe Kelmendi u takua me senatorin Dik Marty Prishtinë, 19 janar NOA - Në takimin e zhvilluar në mes të ministres së Drejtësisë, Nekibe Kelmendi dhe Senatorit Dik Marty, raportues i Këshillit të Evropës për persona të zhdukur, u bisedua për ndihmën që Këshilli i Evropës mund të jap për zbardhjen e fatit të personave të zhdukur në luftën e fundit
 • Zbulohet rezoluta e KE: PS të futet menjëherë në Parlament, po pengon integrimin "Ne i bëjmë thirrje qeverisë shqiptare që të ngrejë një komision parlamentar i cili të hetojë zgjedhjet e 28 qershorit të vitit 2009" Tiranë, 19 Janar NOA - Partia Socialiste duhet t'i japë fund bojkotit dhe kjo duhet të ndodhë brenda kuadrit të afateve ligjore prej gjashtë muajsh duke futur
 • DPSHTRR ndëshkon autoshkollën në Korçë, kryente korrupsion me patentat Tiranë, 19 janar NOA - Korrupsioni me patentat nga një autoshkollë në Korçë që u zbulua nga emisioni "Fiks Fare" ka sjellë dhe reagimin e Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor e cila ka marrë menjëherë masat.
 • Tiranë, superhajduti 12-vjeçar rishfaqet sërish, vodhi një banesë Tiranë, 19 janar NOA - Superhajduti minoren, Markeljan C, rikthehet përsëri me aktivitetin e tij atë të vjedhjes. Policia e kryeqytetit deklaroi sot se 12-vjeçari Markeljan C, akuzohet për vjedhjen e një banesë të cilën e ka kryer bashkë me 15-vjeçarin Eugert K.
 • Zonat e përmbytura, plani i Emergjencës: Kujdes me dezinfektimin Tiranë, 19 janar NOA - Ministria e Shëndetësisë prej tre ditësh ka dorëzuar pranë autoriteteve shëndetësore në qytetin e Shkodrës, planin e emergjencës i cili do të shërbejë për pastrimin e zonave të përmbytura nga ndotjet që sollën ujërat gjatë vërshimit të tyre.
 • "Biznesi" me foshnjat, ministria e Punës: Masa ekstreme deri në heqjen e atësisë Nga Blerina Ahmetaj Tiranë, 19 janar NOA - Fenomeni i lypjes së foshnjave në rrugët e Tiranës ka vënë në lëvizje institucionet qendrore.
 • Vodafone prezanton planin e ri tarifor "U Control 1500" Kombinimi perfekt i planeve tariforë me kontratë dhe parapagesë < Tiranë, 19 Janar NOA /Promocion- Një lajm fantastik për të gjithë ata që dëshirojnë të bëhen pjesë e komunitetit të abonentëve me kontratë të Vodafone!
 • Ndeshja Gramozi-Real Madrid, policia merr masat: Tifozët do të kontrollohen Tiranë, 19 janar NOA - Policia e Tiranës ka marrë masat për mbarëvajtjen e zhvillimit normal të ndeshjes miqësore mes ekipeve Gramozi dhe Real Madrid që do të zhvillohet nesër në orën 18.
 • Policë britanikë takojnë kreun e policisë shqiptare Tiranë, 19 janar NOA - Një delegacion i policisë britanike vizitoi sot Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit me qëllim thellimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të bashkëpunimit midis dy policive.
 • Kina probleme me Google, dhunohet posta elektronike e gazetarëve të huaj Pekin, 19 janar NOA - Shoqata profesionale e gazetarëve me seli në Pekin, "Foreign Correspondents' Club of China" ka deklaruar sot se posta elektronike e gazetarëve të huaj që punojnë në Kinë është dhunuar.
 • PD, Mëhilli: Rama nuk e mashtron dot Shkodrën Tiranë, 19 janar NOA - Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Erla Mëhilli ka reaguar sot në lidhje me deklaratën e deputetit të opozitës Ilir Beqja i cili tha se seanca Parlamentare e jashtëzakonshme që u zhvillua një ditë më parë për çështjen e përmbytjeve pati si qëllim vetëm gënjeshtrën dhe se Shkodra
 • Komisioni Parlamentar miraton vendimin për heqjen e TVSH-së në arsim Nga Rajmonda Lajthia Tiranë, 19 janar NOA - Komisioni Parlamentar i Ekonomisë miratoi vendimin politik të kryeministrit, Sali Berisha, për të hequr tatimin mbi vlerën e shtuar për arsimin privat e publikë.
 • Ambasadori i KE-së dhe i Spanjës takojnë Presidentin Bamir Topi Tiranë, 19 janar NOA - Presidenti i Republikës, Bamir Topi priti sot Kreun e Delegacionit të Komisionit Evropian në Tiranë, Ambasadorin Helmut Lohan dhe Ambasadorin e Mbretërisë së Spanjës, Manuel Montobio de Balanse me cilësinë e vendit që ka Presidencën e radhës së BE-së.
 • Ambasadori i Spanjës takohet me Topallin: Bojkoti i PS nuk është i mirë për vendin Tiranë, 19 janar NOA - Ambasadori i Spanjës Emanuel Montobio, i shoqëruar nga Kryetari i Misionit të BE-së në Tiranë, Lohan i prezantoi sot Kryetares së Kuvendit programin dhe prioritet e presidencës spanjolle të Bashkimit Evropian, ndërsa deklaroi se bojkoti i opozitës nuk është i mirë për vendin
 • PBKD: Opozita po përdor fatkeqësitë natyrore për përfitime politike Tiranë, 19 janar NOA - Partia e Ballit Kombëtar Demokrat ka lëshuar mesditën e sotme një deklaratë për shtyp me anë të së cilës ka vlerësuar qeverinë për përballimin sipas saj me sukses të situatës së përmbytjeve në Shkodër, ndërsa ka kritikuar opozitën se po përdor fatkeqësitë natyrore për përfitime
 • PS, Ahmetaj: Berisha gënjeu, alibinë, një herë në 100 vjet e hedh poshtë rregullorja Tiranë, 19 janar NOA - Opozita insiston se përmbytjet në Shkodër nuk u shkaktuan nga moti i keq por nga paaftësia e menaxhimit. Deputeti i Partisë Socialiste, Arben Ahmetaj ka deklaruar sot para mediave se katastrofa e veriut nuk ishte një katastrofe natyrore ashtu siç deklaroi zyrtarisht
 • Policia e Tiranës godet një bandë të organizuar për vjedhjen e makinave Benz Tiranë, 19 janar NOA - Policia e Tiranës ka organizuar dje një operacion të koduar "Heshtja" i cili u finalizua me goditjen e një grupi kriminal me tendencë vjedhjen e automjeteve.
 • PS, Beqja: Shkodranët nuk duan Rezoluta boshe Tiranë, 19 janar NOA - Deputeti i Partisë Socialiste, Ilir Beqja ka dalë sot në një deklaratë për shtyp me anë të së cilës ka deklaruar se seanca Parlamentare e jashtëzakonshme që u zhvillua një ditë më parë për çështjen e përmbytjeve pati si qëllim vetëm gënjeshtrën.
 • Përmbytjet, MB: Banorët po kthehen në banesat e tyre, situata është përmirësuar Tiranë, 19 janar NOA - Ministria e Brendshme ka lëshuar sot në mesditë një deklaratë me anë të së cilës njofton se situata në rrethinat e Shkodrës është përmirësuar dhe banorët kanë filluar të kthehen në banesat e tyre.
 • Presidenti Topi takohet me deputetë të Kuvendit të Kosovës Tiranë, 19 janar NOA - Presidenti i Republikës, Bamir Topi priti sot një grup deputetësh të Kuvendit të Kosovës, të përbërë nga Kryetari i Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural dhe Mjedis e Planifikim Hapësinor, Naser Rugova, i cili shoqërohej nga Tom Hajdari dhe Albatros Rexha.
 • Tiranë, pranga 54-vjeçarit, masakroi gruan me të cilën bashkëjetonte Tiranë, 19 janar NOA - Masakron gruan me të cilën bashkëjetonte, arrestohet nga policia një 54-vjeçar. Specialistët e seksionit Kundër Krimeve ndaj Jetës dhe Shëndetit pranë policisë së Tiranës arrestuan ditën e djeshme 54-vjeçarin Ilir Drini.
 • Ngjarje e rëndë në Itali, shqiptari i pret fytin gruas Teramo, 19 Janar NOA - Një grua shqiptare gjeti vdekjen kurse autori i dyshuar, i shoqi, u dorëzuar pranë autoriteteve policore duke pohuar krimin, informon korrespondentja e agjencisë NOA.
 • Inva Mula, koncert në Oviedo të Spanjës Oviedo, 19 janar, NOA Nga Milena Selimi - Ka gjetur mundësinë të ketë një datë të përcaktuar edhe për Spanjën. Sopranoja shqiptare me famë botërore do të shfaqet më 27 janar para publikut të Asturias me një koncert recital, e shoqëruar në piano nga virtuozi, Genc Tukiqi.
 • "Gjenerali i ushtrisë së vdekur" vjen në Prishtinë Prishtinë, 19 janar, NOA Nga Milena Selimi - Shfaqja e mirënjohur "Gjenerali i ushtrisë së vdekur", sipas romanit homonim të Ismail Kadaresë dhe me regji të Dino Mustafiç, do të jepet në Prishtinë në datat 24, 25 dhe 26 Janar 2010.
 • Çështja "Hoxha", prokurori: Arben Sefgjinit t'i jepet masa e sigurisë ‘arrest shtëpie' Tiranë, 19 janar, NOA - Pezullim nga detyra dhe arrest shtëpie për Arben Sefgjinin. Kjo është masa që u kërkua sot nga prokurori i çështjes "Remzi Hoxha", Xhevat Hana gjatë seancës së saj të radhës.
 • Instituti i Ndërtimit, akordon fonde ndihme për të përmbyturit Tiranë, 19 janar, NOA - Instituti i Ndërtimit, përballë situatës se krijuar nga përmbytja në veri të vendit, përmes një njoftimi për shtyp se ka vendosur që të akordojë shumën e 500.
 • Posta Shqiptare, nismë për zonat e përmbytura. Pollo jep 1 mln lekë Tiranë, 19 janar, NOA - Në shenjë solidariteti për banorët e zonave të përmbytura të zonës veriperëndimore të vendit, Posta Shqiptare ka ndërmarrë një projekt për të lehtësuar qarkullimin e ndihmës së çdo qytetari.
 • Festat e fundvitit, rreth 35 mijë emigrantë shqiptarë janë larguar nga Porti i Durrësit Durrës, 19 janar, NOA - Që nga dita e Vitit të Ri, nga Porti i Durrësit janë larguar rreth 35 mijë emigrantë shqiptarë drejt Italisë, ndërkohë që janë futur vetëm 5 mijë të tillë.
 • Ministria e Arsimit apel shkollave për mësimin e gjuhës maqedone Shkup, 19 janar, NOA - Ministria e Arsimit e Maqedonisë vazhdon të jetë e vendosur lidhur me mësimin e gjuhës shqipe nga nxënësit shqiptarë që nga klasa e parë.
 • Drejtuesi i automjetit shtyp për vdekje kalimtarin me biçikletë Elbasan, 19 janar, NOA - Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen e një kalimtari me biçikletë ka ndodhur sot në aksin rrugor Peqin-Elbasan. Ngjarja konfirmohet nga burimet policore të Elbasanit për agjencinë e Lajmeve NOA, sipas të cilave konkretisht ajo ka ndodhur në vendin e quajtur "Kryqëzimi i
 • Vodhi 50 karta celulari në dyqan, hajduti shpallet në kërkim Shkodër, 19 janar, NOA - Ka hapur derën e pasme të dyqanit dhe ka mundur të vjedhë brenda tij 50 karta rimbushëse telefoni të kompanive celulare AMC, Vodafon, Eagle dhe Alban Tirana me vlerën e 50.
 • Artistët, së bashku në një koncert solidarizimi për përmbytjet Tiranë, 19 janar, NOA - Përmbytjet e javëve të fundit duket se kanë tronditur edhe botën e artistëve, sensibiliteti i të cilëve nuk lejon që ajo që ndodhi të kalojë në heshtje.
 • Angola dhe Algjeria hyjnë në çerekfinalet e Kupës së Afrikës Angola, 19 janar, NOA - Angola dhe Algjeria janë dy shtetet afrikane të radhës që kanë mundur të kualifikohen për në çerekfinalen e Kupës së Afrikës 2010.
 • Konfindustria: Qeveria mos ta lëshojë dorën me dëmshpërblimet e të përmbyturve Tiranë, 19 janar, NOA - Konfindustria i ka kërkuar qeverisë shqiptare përmes një deklarate për shtyp, që ajo të jetë e përmbajtur në ndërtimin e faturës financiare për dëmshpërblim të pasojave të përmbytjeve.
 • Cristina Del Basso ... paraqitet në altar si një nuse mjaft sexy Romë, 19 janar, NOA - Shumë seksi, Cristina del Basso, duke pozuar për "Tuttosposi" në Napoli, ka lënë pa fjalë fansat dhe gazetarët. Protagoniste e ngjarjes, Cristina ka hapur paradën.
 • Topi do të takohet sot me Lohan dhe ambasadorin e Spanjës Tiranë, 19 janar, NOA - Presidenti i Republikës, Bamir Topi do të zhvillojë ditën e sotme një takim me ambasadorin e Komisionit Europian, Helmut Lohan si dhe ambasadorin e Spanjës në Tiranë, vend që mban presidencën e radhës së Bashkimit Evropian, Manuel Montobbio.
 • Arta Dade: Mandatet nuk na janë falur, por i kemi fituar Tiranë, 19 janar, NOA - Arta Dade, anëtare e Kryesisë së Partisë Socialiste në opozitë në Shqipëri, thotë se vazhdimisht është abuzuar me Parlamentin.
 • OSBE: Zgjedhjet në Ukrainë, konform rregullave dhe standardeve demokratike Kiev, 19 janar, NOA - Zgjedhjet presidenciale në Ukrainë u zhvilluan konform të gjitha rregullave dhe sipas standardeve demokratike. Një konkluzion të tillë e kanë raportuar në mënyrë zyrtare vëzhguesit e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian, të cilët kanë ndjekur nga afër procesin e zgjedhjeve
 • Ndihma e BE-së për Haitin, 120 milionë euro. Nis hedhja e ndihmave nga qielli Porto Prince, 19 janar, NOA - Ndihma e akorduar prej vendeve të Bashkimit Evropian për Haitin, ishullin që u godit nga një tërmet i fortë para pak ditësh mësohet të jetë plot 120 milionë euro.
 • Juventus, në një krizë identiteti Torino, 18 Janar NOA - Është me të vërtetë një ndër periudhat më të vështira që po kalon ekipi i Juventus ku për momentin ata janë në një krizë të vërtëtë identiteti.
 • Manchester United mendon për Pep Guardilonën Angli, 18 Janar NOA - Manchester United është duke menduar për një trajner të ri, i cili mund të jetë i denjë të zëvendësojë Sir Alex Ferguson dhe duket se ata janë në gjurmët e teknikut të Barcelonës Pep Guardiola.