Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2010
 

Lajmet e datës 23 Shkurt 2010

 • Julio Cesar në sfidë me Çelsin Itali, 24 Shkurt NOA - Ishin rritur së shumti zërat të cilat flisnin për portierin e Interit Julio Cesar i cili mund të mungonte në supersfidën e zikaltërve në Champios Leagu me Çelsin e Ançelotit.
 • Buffon kërkon Europa League Itali, 24 Shkurt NOA - Portieri numër një në botë, ai që ndodhet në ekipin e Juventusit, Gianluigi Buffon është mjaft optimist për sa i përket të ardhmes së ekipit të tij, duke u shprehur se kërkon të mbyllë llogaritë me ekipin e Ajaksit në ndeshjen e së enjtes e cila është e vlefshme për Euorpa League
 • Tibet, Dalai Lama zbarkon në Twitter Tibet, 24 Shkurt NOA - Dalai Lama ka hapur një akaunt të tij personal në twitter. Ky lajm u bë zyrtar nga vetë qeveria e Tibetit e cila kishte deklaruar se "madhëria e tij", Dalai Lama tashmë ndodhet në Twitter.
 • Francë, 70 % në favor të pushimit për një kafe Francë, 23 Shkurt NOA - Pushimi i cili duhet për një kafe gjatë punës është më se i dobishëm ku për këtë gjë janë në favor rreth 70 përqind e punonjësve në Francë.
 • Çifti gay blen shtëpinë e trashëguar nga Papa Spanjë, 23 Shkurt NOA - Një çift gay në Spanjë tashmë jetojnë nën një shtëpi e cila në vitin 1993 ishte lënë nga një grua e moshuar e besimit katolik në drejtim të Papa Gjon Palit të dytë.
 • Afganistan, të huajt hiqen nga zgjedhjet Kabul, 23 shkurt, NOA - Me anë të një ligji të posaçëm, presidenti afgan Hamid Karzai ka nënshkruar heqjen e vëzhguesve të huaj nga trupa e cila mbikëqyr një proces zgjedhor.
 • Divorcet? Më shumë te familjet 1-fëmijëshe Romë, 23 shkurt, NOA - Familjet që kanë vetëm një fëmijë, janë më të priturat për divorc. Një fakt të tillë e tregon një studim i ri, sipas të cilit, është pikërisht numri i fëmijëve i cili ndikon në mënyrë të tërthortë tek ndarja e çifteve, edhe pse kjo pak njerëzve u bie në sy.
 • Nimic mbërrin në Shkup për emrin Shkup, 23 shkurt, NOA - Ka mbërritur në Shkup, ndërmjetësi i Kombeve të Bashkuara në zgjidhjen e kontestit rreth emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, Metju Nimic.
 • Uilshire: Jo garanci për zgjidhje minuti Tiranë, 23 shkurt, NOA - Parlamentarët e Këshillit të Evropës janë optimistë në zgjidhjen e krizës politike në Shqipëri dhe thonë se hapi i parë duhet të jetë kthimi i parlamentit në funksion të plotë.
 • Xhaferri: FSHF, dëno dhunën në stadiume! Tiranë, 23 shkurt, NOA - Federata Shqiptare e Futbollit duhet të marrë masa të ashpra dhe të përjashtojë nga stadiumet edhe deputetët apo kryetarët e bashkive që futen aty çdo javë.
 • Amerika Latine e Karaibet, një bllok i ri Meksiko, 23 shkurt, NOA - Vendet e Amerikës Latine dhe ato të Karaibeve kanë rënë dakord të formojnë një aleancë të re rajonale, pa Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanadanë.
 • Lirohen tre aktivistët e Vetëvendosjes Prishtinë, 23 shkurt, NOA - Janë liruar gjatë orëve të pasdites tre aktivistët e Lëvizjes "Vetëvendosje", të cilët u arrestuan paradite nga gjykata Komunale e Prishtinës.
 • Rama: Gati negociatat për transparencën Tiranë, 23 shkurt, NOA Update - Partia Socialiste është gati që për të siguruar transparencën e plotë të procesit zgjedhor të 28 qershorit, të negociojë lidhur me propozimet apo skemat që mund t'i ofrohen.
 • Svoboda: PS duhet që të futet në Kuvend Tiranë, 23 shkurt, NOA - Eshtë mëse i logjikshëm kthimi në Kuvend i deputetëve të Partisë Socialiste, por kjo nuk do të thotë se ata do ndalen nga kërkesa e tyre për transparencën e zgjedhjeve të 28 qershorit.
 • Gruevski: As riformatim e as zgjedhje Shkup, 23 shkurt, NOA - Kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski sot sërish theksoi se nuk do të ketë riformatim të qeverisë, por as edhe zgjedhje të parakohshme parlamentare.
 • Zyrtarizohet shkrirja e ORA me LDK Prishtinë, 23 shkurt, NOA - Partia ORA është shkrirë më në fund me Lidhjen Demokratike të Kosovës, marrëveshje tashmë e shkruar edhe në letër. Në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes, nënkryetari i LDK-së, Eqrem Kryeziu, tha se me këtë akt, Lidhja Demokratike e Kosovës pasurohet me një prurje
 • Prifti-Idrac: Të rriten shkëmbimet me Francën Tiranë, 23 shkurt, NOA - Pala shqiptare dhe ajo franceze do të angazhohen për të rritur bashkëpunimin ekonomik mes Shqipërisë dhe Francës. Një fakt të tillë e ka bërë me dije ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, Dritan Prifti gjatë një takimi që pati me sekretaren e Shtetit të Francës
 • Një film në Hollivud kushtuar UÇK-së Hollivud, 23 shkurt, NOA - "Blood in My Hands" (Gjak në duart e mia), është libri i botuar në Australi nga Craig Jurisevic, një kirurg i specializuar për zemrën dhe lektor në universitet.
 • Fëmija me HIV, shoqata: Cënim të drejtash Belsh, 23 shkurt, NOA / Nga Blerina Ahmetaj - Vajza dy-vjeçare e infektuar me HIV- Aids në Belsh nuk përbën rrezik për frekuentimin e kopshtit apo ambienteve te tjera larg komunitetit.
 • Çelsi në sulm për Hamsik Angli, 23 Shkurt NOA - Në merkaton e ardhshme, atë verore të vitit 2010, presidenti i klubit anglez të Çelsit, Roman Abramoviç ka vënë në dispozicion të Ançelotit një shumë prej 80 milion eurosh me të cilën ai mund të zgjedhë lojtarët që dëshiron ti sjellë tek ekipi i tij.
 • Juventus kërkon të përforcojë mbrojtjen me Mexes Torino, 23 Shkurt NOA - Juventus është hedhur në merkato për të kërkuar një mbrojtës i cili mund të përforcojë këtë repart të tyre dhe emri më i përfolur kohët e fundit në ambientet e klubit është ai i lojtarit të Romës Felip Mezes.
 • Panuçi largohet nga Parma Itali, 23 Shkurt NOA - Panuçi është larguar nga ekipi i Parmës, ka qenë ky vendimi i marrë nga vetë lojtari i cili ka kërkuar të largohet që në këto momente nga ekipi i tij.
 • Leonardo bën tifo për Çelsin Itali, 23 Shkurt NOA - Për sa i pëket sfidës të së mërkurës asaj midis Interit dhe Çelsit trajneri kuq e zi i Milanit nuk ka asnjë dyshim mbi tifozerinë që do të bëjë ai.
 • OKB: Më shumë vëmendje gjyqësorit Tiranë, 23 shkurt, NOA - Shqipëria ende nuk garanton sigurimin e të drejtave të shtetasve të saj, gjë e cila po e pengon atë në rrugën e integrimit në BE.
 • Reshjet, 58 shtëpi të dëmtuara në Fier Fier, 23 shkurt, NOA - Katër komuna në rrethin e Fierit janë më të rrezikuar për rrëshqitjet e tokës, si pasojë e reshjeve të shumta të shiut gjatë ditëve të fundit.
 • Ministri denoncon dhunuesin e arbitrit Tiranë, 23 shkurt, NOA - Ministria i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Ferdinand Xhaferraj bërë dje kallëzim penal ndaj, Altin Hodaj masazhatorit të skuadrës së Gramozit, që goditi gjyqtarin anësor në ndeshjen Gramozi - Vllaznia.
 • Berisha: Të hiqen vizat me Kroacinë Tiranë, 23 shkurt, NOA - Qeveria shqiptare ka kërkuar nga qeveria e Kroacisë që të shikojë mundësinë e liberalizmi të vizave për qytetarët e shqiptarë që udhëtojnë në këtë vend.
 • Sfida e re në Teatrin e Prishtinës Prishtinë, 23 shkurt, NOA, Milena Selimi - Kanë treguar se me ardhjen e drejtoreshës së re, regjisores, Buqe Berisha, repertori i Teatrit Kombëtar të Prishtinës ka njohur shfaqje të reja të kësaj trupe dhe trupave të tjera mysafire nga Shkupi, Gjilani, etj.
 • OKB, Alston: Ndaloni gjakmarrjen Tiranë, 23 shkurt, NOA - Raportuesi i OKB-së, Filip Alston, deklaron se fenomeni i gjakmarrjes në Shqipëri nuk është në nivelet e mëparshme, por situata sipas tij përsëri është shqetësuese.
 • Regjisorët shqiptarë në kinemanë greke Tiranë, 23 shkurt, NOA - Ajo që ndodhi në Tiranë në muajin nëntor duket se po vazhdon bashkëpunimin mes kinemasë shqiptare dhe asaj greke. Kinematografia shqiptare dhe regjisorët shqiptarë në kinemanë greke, ky është titulli i mbrëmjes përkushtuese kinematografike me tre filma të shkurtër të kineastëve
 • Krivokapiq: Serbia, atdheu i kriminalitetit Podgoricë, 23 shkurt, NOA - Droga, prostitucioni dhe trafiqet e jashtëligjshme që qarkullojnë në Mal të Zi e kanë origjinën nga Serbia. Ky është qëndrimi i kryetari të Kuvendit të Malit të Zi, Ranko Krivokapiq.
 • Meta takon raportuesin e OKB-së Tiranë, 23 shkurt, NOA - Raportuesin e Posaçëm të OKB-së për të drejtat e njeriut për vrasjet jashtëgjyqësore, Philip Alston vlerësoi rolin e shtetit shqiptar në respektimin e të drejtave të njeriut.
 • Svoboda në Tiranë për krizën politike Tiranë, 23 shkurt, NOA - Kriza politike në Shqipëri si asnjë herë tjetër ka sjellë në Tiranë drejtuesit e institucioneve ndërkombëtare. Pas delegacionit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës, është nënkryetari i grupit parlamentar socialist në Parlamentin Evropian, Hannes Svoboda ai
 • Kërkohet prifti që vodhi paratë e kishave Beograd, 23 shkurt, NOA - Prifti Simeon Vilovski, që dyshohet se ka vjedhur paratë e kishave ku shërbente në Kosovë, tashmë është në kërkim ndërkombëtar.
 • Basha- Adlesiç: Pakt për emergjencat Tiranë, 23 shkurt, NOA - Ministria e Brendshme shqiptare nënshkroi sot një memorandum mirëkuptimi mes Shqipërisë dhe Kroacisë për bashkëpunim në fushën e mbrojtjes nga fatkeqësitë natyrore dhe ato teknologjike.
 • Arrestohen tre aktivistë të Vetvendosjes Prishtinë, 23 shkurt, NOA - Gjykata Komunale e Prishtinës ka arrestuar sot trë aktivistë të lëvizjes "Vetëvendosje". Lajmi bëhet i dituar nga zyra e shtypit të "Vevendosjes", ku sqarohet se të arrestuarit janë, Glauk Konjufca, Zgjim Hyseni dhe Blerim Maqastena.
 • Rama: KiE nuk tha të mos hapen kutitë Tiranë, 23 shkurt, NOA - Delegacioni i KiE duket se nuk ka mundur të ndryshojnë qëndrimin e palëve në lidhje me situatën politike. Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama, deklaroi sot se PS-ja nuk i jep fund bojkotit dhe nuk tërhiqet nga kërkesa e saj për tu hapur kutitë.
 • Mediat ruse zbulojnë "Shqipërinë e madhe" Moskë, 23 shkurt, NOA - Në Tiranë askush nuk e ka marrë seriozisht ndonjëherë herë termin Shqipëri e madhe. Por nuk ndodh kështu për vendet e tjera.
 • BE: Serbia e ka humbur Kosovën Beograd, 23 shkurt, NOA - Diplomatët e Bashkimit Europian me seli në kryeqytetin serb, deklarojnë se Serbia duhet të kuptojë që Kosova nuk do të kthehet më në autoritetin e saj.
 • Luftë me çifte, dy të plagosur Shkodër, 23 shkurt, NOA - Dy persona kanë mbetur të plagosur në Krye Bushat të Shkodrës pas një shkëmbimi zjarri më armë gjahu. Lajmi bëhet i ditur nga policia e Shkodrës, ku konfirmohet se të plagosurit janë Dede Laca, 55 vjeç, banues në fshatin Trush dhe Ernest Rrotani, 40 vjeç banues në Krye Bushat
 • Berisha: Gati të ngremë komision hetimor Tiranë, 23 shkurt, NOA - Kryeministri Sali Berisha vlerësoi deklaratën e Delegacionit të Asamblesë Parlamentare të KiE-së dhe kërkon që një reagim pozitiv për këtë deklaratë të ketë dhe kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama.
 • Meta pret zv/kryeministren e Kroacisë Tiranë, 23 shkurt, NOA - Ministri i Punëve të Jashtme, Ilir Meta, priti nÑ‘ njÑ‘ takim tÑ‘ veçantÑ‘ sot zv/kryeministren e Kroacisë, Durda AdleÅ¡ić, e cila ndodhet për një vizitë dy-ditore në Tiranë.
 • Grevistët bllokojnë bursën e Athinës Athinë, 23 shkurt, NOA - Anëtarët e sindikatave kanë bllokuar ndërtesën e bursës në Athinë në shenjë protestë ndaj masave të kursimit, përmes të cilave qeveria dëshiron të dalë nga kriza e rëndë e borxheve.
 • ZMK, kallëzim penal ndaj OSSH Tiranë, 23 shkurt, NOA - Zyra për Mbrojtjen e Konsumatorëve ka përgatitur një kallëzim penal ndaj drejtuesve të OSSH-së për veprat "Vjedhje me anë të mashtrimit", parashikuar nga neni 143 i Kodit Penal, si dhe "Vjedhje me anë të mashtrimit kompjuterik", parashikuar nga neni 143/b i Kodit Penal
 • Gordon: Të zgjidhet kontesti i emrit Harvard, 23 shkurt, NOA - Kontesti për emrin është çështje e vështirë, por është koha që të zgjidhet. Kështu ka porositur ndihmës-sekretari shtetëror i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për çështje evropiane dhe euroaziatike, Filip Gordon.
 • Shtyhet për në 2 mars seanca ndaj Kurtit Prishtinë, 23 shkurt, NOA - Eshtë shtyrë për 2 mars të këtij viti seanca gjyqësore kundër Albin Kurtit, liderit të lëvizjes "Vetëvendosje". Ndërsa vetë Kurti nuk është paraqitur as ditën e sotme në gjykatën e Prishtinës për seancën e ngritur ndaj tij, trupi gjykues ka komunikuar shtyrjen e gjykimit
 • KiE: Presim progres, opozita në parlament Tiranë, 23 shkurt, NOA - Delegacioni i Këshillit të Evropës i cili gjendet në Shqipëri në kuadrin e negociatave për krizën politike, shpreson se do të ketë një zgjidhje pozitive mes palëve.
 • Vankuver, sot radha e shqiptarit Vankuver, 23 shkurt, NOA - Skiatori shqiptar, Erjon Tola, sot ka radhën për të debutuar në edicionin e Lojërave Olimpike Dimërore në Vankuver të Kanadasë.
 • Petersen: Pavarësia s'kthehet Uashington, 23 shkurt, NOA - Sipas ish-shefit të UNMIK, pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, megjithëse progresi çalon në disa fusha kyçe. Në një intervistë për Deuche Velle ai ka pohuar se Bashkimi Evropian duhet të demonstrojë me vepra konkrete se ardhmëria Ballkanit është BE.
 • Spahiu: Nevojitet politikë e ashpër penale Tiranë, 23 shkurt, NOA - Këshilli i Lartë i Drejtësisë në një takim që ka zhvilluar paraditen e sotme me gjyqtarët e 6 gjykatave ka theksuar para tyre domodoshmërinë e ekzistencës së një politike të fortë penale ndaj krimeve në vend.
 • Rasmusen: Falje viktimave afgane Uashington, 23 shkurt, NOA - Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Rasmussen ka kërkuar ndjesë në emër të Aleancës së Atlantikut për vrasjen pa qëllim të dhjetëra civilëve ndaj luftëtarëve talibanë të supozuar në Afganistan.
 • Pilotët e Lufthansës anulojnë grevën Berlin, 23 shkurt, NOA - Ka përfunduar në mesnatën e sotme greva e paralajmëruar 4-ditore e pilotëve të kompanisë ajrore gjermane, Lufthansa. Duket se 4 mijë pilotët janë pajtuar me propozimin e drejtuesve të kompanisë për t'i vazhduar bisedimet, teksa këta të fundit i kanë kërcënuara ta me padi
 • Pediatri, 471 abuzime me fëmijët Delauere, 23 shkurt, NOA - Opinioni publik amerikan është tronditur pas publikimit të lajmit se një mjek pediatër akuzohet për plot 471 raste abuzimesh seksuale me klientët e tij.
 • Festë në Suedi për pavarësinë e Kosovës Karlshamn, 23 shkurt, NOA - Në Karlshamn të Suedisë, dy ditë më parë, me një program të pasur nga nxënësit dhe muzikë deri në orët e mesnatës, qindra bashkatdhetarë bashkarisht kremtuan 2-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.
 • Edhe sot negociata Topi-KiE për krizën Tiranë, 23 shkurt, NOA - Do të vijojnë edhe gjatë ditës së sotme turi në Shqipëri i delegacionit të Këshillit të Evropës prej 10 komisionerësh, kryesuar nga presidenti i Asamblesë, Mevla¼t Çavusoglu në kuadrin e zgjidhjes së krizës politike.